PUN Het zeilfestijn weer begonnen De ramp te Groningen WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG VERREGEND Dodelijk auto-ongeval 2de klasser Volendam versloeg Leeuwarden met 3—0 Nationaal Concours Hippique te Den Haag De wereldkampioenschappen wielrennen HarrisVan VlietDerksen en Gérardin plaatsten zich weer in halve finale Goede prestaties van andere Nederlanders Baby kwam om in de armen van de moeder Pellenaars in de voorste gelederen De Sneekweek Een grote deelname Vietnam vertrouwt op Onze Lieve Vrouw PAGINA 4 Maandag 14 Augustus 1950 (Van onze speciale verslaggever) LUIK, 13 Aug. - Op de bedompte achterbalkons van de trams, die vanuit het Noorden roekeloos naar beneden schuiven, het dal in van de stad Luik, mopperen deze Zondagavond de Belgen, die van Rocour terugkeren. Terwijl zij, kwaad trekkend aan de slechtste sigaret ten, die er op de gehele aardbodem gevonden worden, verwensen zij het weer, dat vandaag het gehele wereldkampioenschap wielrennen de hals heeft omgedraaid. Op de kop zeven' ontmoetingen hebben zij gezien en die interesseerden hen helemaal niet. En zij hebben monsieur Joinard^ uit Parijs geen enkele maal zien opstaan van zijn zetel in de ereloge om een regenboogtrui uit te reiken. Het is de Zondag van de verregende kampioenschappen. Neem me niet kwalijk, maar voor de Luikenaren, die al een heel jaar hebben uitgezien naar deze datum, was het afgelas ten van de wedstrijden de grootste desillusie, die zij meege maakt hebben sinds hun vaders en moeders hen het geheim onthulden, dat ook in Luik Sint Nicolaas niet bestaat. En het was dan ook geen wonder, dat de vriendelijke man aan de microfoon, die het onheilsbericht moest aankondigen, dit deed met een soort verontschuldiging in zijn stem. Maar de toeschou wers accepteerden het eenvoudig niet en het gejoel en gefluit dat losbarstte - je behoeft maar aan de hel van Deurne te den ken om het je voor te stellen - dit lawaai kon pas bedwongen worden, toen de belofte werd uitgesproken, dat de toegangs kaarten de gehele week nog geldig bleven. Toen waren de spontane Belgen weer zo content, dat zij de man bij de micro foon een ovatie brachten. En daar zitten we dus na twee dagen nog zonder één enkele we reldkampioen. Wij zijn alleen maar wat wijzer geworden uit de doolhof van series en herkansingsritten, waarmee Zaterdagavond in het rom melige en maar half afgebouwde stadion van Rocour het grote jaar lijkse wielerfeest begon. Bij de professional-sprinters vor derden we een heel eind, want de laatste vier overblijvenden voor de halve finales en voor de eindsprint zijn bekend. Meen niet dat wij ons vergissen en dat wij iets gaan ver tellen van vorig jaar. Maar wij kun nen er ook niets aan doen dat, even als in Kopenhagen, het weer Har- ris, v. Vliet, Derksen en Gérardin zijn, de vier musketiers op de korte afstand, die Maandag als Luik gespaard blijft voor buien zullen rijden om de eerste plaats. Geen enkele verrassing dus. Of het moest zijn de uitschakeling van de Zwitser Oscar Plattner die in de serie handig door de Belg Gosse- lin en de Deen Schandorff werd uitgeschakeld en in de herkansing niet brutaal genoeg was om een vui ligheidje van Astolfi met betere munt terug te betalen. Overigens, Astolfi was als deelnemer aan dit wereldkampioenschap ook geen lang leven beschoren, want in de finales der 5 herkansingsritten werkten de Belgen Gosselin en de veteraan Scherens zo handig samen, dat Astolfi gewoonweg niet meetelde. Een simpele wandeling naar de halve finale was het Zater dag voor Harris geweest. In zijn series had de Brit zijn tegenstander v. Buren eenvoudig niet meegeteld en in de kwartfinale durfde hij tegen Gosselin vanuit leidende po sitie te demarreren zonder de Belg de gelegenheid te geven nog maar in de buurt van zijn voorwiel te komen. Arie van Vliet zegevierde in zijn serie rustig over Senfftleben en Ghella en in de kwartfinale tegen het Amerikaantje Jacky Heid deed hij het op zijn klassieke wijze: in de voorlaatste bocht zo'n razend demarrage, dat mr. Heid nog vóór de laatste bocht twee lengtes achter dag. Jan Derksen schoof in zijn serie Astolfi naar de tweede plaats en in de kwartfinale had hjj aan Schan dorff wat men noemt een braaf kind. En Gérardin? Met alle zekerheid van de ervaren grootmeester had hij in zijn series Bijster en Pauwels geklopt. De kwartfinale bracht de Frans man tegen zijn eeuwige rivaal Scherens. Maar „Poeske", de 42- jarige, is de matador niet meer van enkele jaren geleden, laat staan van zijn roemruchte vooroorlogse jaren. Gelaten zag het publiek hoe nu de kansen gekeerd zyn- Sche rens die vroeger met nog geen pak huis vol schijnbewegingen te ver rassen was liep nu in de eerste de beste val die Gérardin voor hem openzette Verwoed sprintend kwam de Belg nog terug maar niet verder dan de schouder van Gérar din. Voor de Nederlanders verliep de strijd der amateurs vrijwel volgens de verwachtingen. Hyzelendoorn won gemakkelijk van de Ameri kaan Lauf en de Luxemburger Kisch waarna hjj in de achtste fi nale de Argentyn Fassi een seintje gaf dat hij maar beter naar Zuid- Amerika kan terugkeren. De eerste rit van de halve finale, één van de enkele nummers van Zondagmiddag leerde echter dat de Amsterdammer nog steeds te wei nig tactisch inzicht heeft, want hij bleef te ver achter de stevig door rijdende Fransman Even die plotse ling zo fel demarreerde dat Hijze- lendoorn even zat te „happen" en toen alleen nog maar naast zijn te genstander komen kon. Op de fi nish scheelde het een half wiel. Kleefstra yerloor in zijn serie van de Belg Gosselin, de jongere editie van de beroepssprinter met deze naam, maar kwam in de her kansing terug door de Argentijn Gianche te kloppen. In de achtste finale kreeg de Amsterdammer de wereldkampioen Patterson tegen over zich. Hij wist blijkbaar geen raad meer toen hij zelf de leiding nam en daardoor de Australiër net jes meetrok door de bocht. Voor Patterson die Zondag in de kwart finale uitgeschakeld werd door Even was het toen 'n koud kunstje in het laatste rechte eind voorbij de Nederlander te komen. Schotman, de derde vertegen woordiger van Nederland, klopte in zjjn serie zowel de Fin Kasslin als de Engelsman Bannister maar in de achtste finale maakte hij tegen de Italiaan Sacchi dezelfde fout die Hijzelendoorn Zondagmiddag tegen Even zou maken. Wij zouden een verzuim begaan door U niet even te vertellen dat wij ook Chakravarti, de snelste zoon van India aan het sprinten hebben gezien Waarschijnlijk had deze goede Indiër een vertraging op zijn fiets in plaats van een ver snelling want het rijden van Cha kravarti leek evenveel op sprinten als de bruine man zelf op Chur chill. Met de achtervolging zijn we halverwege blijven steken. De profs reden alleen nog maar hun series en. daarbij won Wim van Est zeer overtuigend en in een regelmatig gereden race van de Belg Glelen. Van Beek, de tweede vertegen woordiger startte tegen Bevilaqua als een op hol geslagen Solex. Maar toen de bui over was kwam dc Italiaan terug en was het met de Zaankantor gedaan. In de kwartfinale komt Van Est tegen zijn vervaarljjkste rivaal, de Zwitser Koblet. Heel Luik wedt er op dat de winnaar van deze kwart finale ook in de eindsprint zal ze gevieren. Patsy Willekes uit Amsterdam, onze vertegenwoordiger bij de ama teurs haalde de Amerikaan in na 3850 m. rijden terwijl zijn tijd over de 4 km. 5 min. 27 sec bedroeg In ZWOLLE. De familie J. Hen driks uit de Waterstraat is Zondag morgen het slachtoffer geworden van een vrij ernstig auto-ongeluk. Op de Meppelerweg raakte de vrachtauto waarin twee families hadden plaats genomen aan het slippen, botste vervolgens tegen 'n boom en op de berm gekomen viel de wagen om. Op dit moment sloeg het portier open en de vrouw van H. met haar kindje op de arm kwa men onder het portier terecht. Do delijk gewond werd de baby en met een bekkenfractuur de moeder naar het ziekenhuis overgebracht waar de kleine kort na aankomst overleed. Het echtpaar H. met enige kin deren en het echtpaar B. met hun dochtertje zouden Zondag een uit stapje maken naar de Stuwe waar de mannen zouden gaan vissen en de moeders met hun kinderen een genoeglijke dag zouden doorbrengen H. zat aan het stuur van de groen te-vrachtauto toen op de Meppeler weg nabij het punt waar deze links afbuigt naar de Rondweg, de wa gen slipte. De wagen botste tegen een boom ter linker zijde van de weg. Hierdoor raakte Hi de macht over het stuur kwijt en reed de wa gen dwars de weg over. B. die in de laadbak had plaats genomen zag het naderend gevaar en sprong uit de wagen, waardoor hij de enige was die er heelhuids afkwam. Want nauwelijks op de berm gekomen sloeg de wagen om. Dodelijk aan het hoofd gewond werd de baby van zes maanden onder het portier weggehaald, evenals de moeder die een bekkenfractuur had opgelopen. De bestuurder J. H. kwam er zon der noemenswaardig letsel af. Van hen die in de laadbak zaten werd de 4-jarige Grietje B. met een her senschudding naar het ziekenhuis overgebracht. Haar moeder liep enige kneuzingen en een snijwonde aan de heup op en de 8-jarige K. H. kwam er met lichte verwondingen af. De baby overleed na aankomst in het ziekenhuis, waar de twee an- LEEUWARDEN. Voor wie het nog niet wist, is Zaterdagavond op Cambuur weer eens te meer geble ken, dat het Noordelijk voetbal toch wel zeer ten achter ligt. Nu speelde Leeuwarden een oefenwedstrijd te gen de westelijke tweede klasser Volendam en ging kansloos ten on der, waarbij we evenwel niet wil len verhelen, dat spil De Linde en J. de Groot op het appèl moesten ontbreken. Het gehele Leeuwarden- elftal speelde zó systeemloos en bleek zó van ieder tactisch inzicht gespeend te zijn. dat succes al bij voorbaat uitgesloten was en wan neer we daarbij nog vertellen, dat de ainvallers van de thuisclub veel te week waren, dan is de overwin ning van de gasten voldoende ver klaard. Bij de Volendammers maakte vooral de doelverdediger Keizer een betrouwbare indruk; het werd hem overigens niet al te druk gemaakt, maar vooral de enkele schoten van Jan Ploegh, die ook al geen uitblin ker was, wist hij met veel bravour uit zijn heiligdom te houden. Z'n collega aan de overkant Van der Kaa keepte niet onverdienstelijk, maar hij is nu eenmaal voor doel man te klein van postuur, wat Leeuwarden op twee doelpunten kwam te staan. Voorts moeten bij de gasten nog genoemd worden centervoor K. Smit, bekend uit het Nederlands jeugdelftal en spil Veerman, die steeds verdienstelijk opruimde. Over het spelverloop kunnen we verder kort zijn; na circa 18 minu ten opende linksbinnen Th. Smit met een hoge bal, waar Van der Kaa vergeefs naar greep, de score. Nog voor de rust maakte de aan valsleider er op dezelfde wijze 02 van. Na de hervatting leek het er even op, dat Leeuwarden uit een ander vaatje zou tappen, maar het bleef alles te peuterig en traag. Het was linksbuiten Koning, die met een onhoudbare kogel de einstand op 0—3 bracht. Het begin van de wedstrijd was voor de gasten weinig hoopvol; na enkele minuten reeds moest hun rechtsbuiten K. Runderkamp van het veld worden weggedragen en per ambulance naar het Diakones- senhuis worden vervoerd voor na der onderzoek. Bij een draaiende beweging van het lichaam is zijn linkervoet op de grond blijven staan, waarbij waarschijnlijk een spiertje in het linkerdijbeen ge scheurd werd. dere slachtoffers niet in levensge vaar verkeren. Medische hulp was spoedig ter plaatse. De Zwolse verkeerspolitie stelde kort na het ongeluk een on derzoek in. Wie pijn lijdt leeft maar half. Y Bestrijdt Uw pijnen met de achtste finale kwam hij tegen de Belg Glórieux die zonder tegen stander 5.17.02 haalde. Willekes zal dus behoorlijk voop de dag moeten komen. Vertellen wij U nog dat de reeds eerder genoemde Chakravarti zo waar ook als achtervolger optrad. Helaas voop hem had hij van deze specialiteit nog minder kaas 'gege ten dan van de sprintkunst. En zo beleefde men op de baan v. Rocour bijna een nieuwe wereldprimeur, n.l. dat een renner op een baan van ruim 450 meter tweemaal binnen de 4 kilometer werd ingehaald RONDE VAN DUITSLAND De eerste etappe van de Ronde van Duitsland HannoverBiele- veld (268 km) werd Zaterdag ge wonnen door de Belg De Corte in 7 uur 22 min. voor zijn landgenoot Keteleer in dezelfde tijd. In dezelfde tijd als de winnaar kwamen vervolgens Schild (Duits land), Schuermann (Duitsland) en Pellenaers (Nederland). De tweede etappe Bielefeld Bochot (216 km), werd gewonnen door de Duitser Schwarzer in 7 uur 46 min. 50 sec. Tweede werd zijn. landgenoot Theiszen. Na de tweede etappe is Schwarzer drager van de witte leiderstrui met een totaaltijd van 15 uur 8 min. 51 sec. Theiszen en Pfannenmueller be zetten de tweede en derde plaats, gevolgd door de Belgen De Corte en Keteleer en onze landgenoot Pellenaers. DICK SCHERMER IN CALAIS CALAIS, 12 Aug. (ANP). De 22-jarige Dick Schermer uit Wij- denes is met zijn trainer de Vries te Calais aangekomen. Schermer wil zich voorbereiden om op 22 Augustus het Kanaal over te zwemmen. Het vorig jaar deed hij daartoe zijn eerste poging, welke evenwel mislukte. TEXELTOCHT UITGESTELD De jaarlijkse Texeltocht, die aanvankelijk Zondagmiddag zou worden gehouden, is uitgesteld. Ofschoon de weersomstandighe den Zaterdag nog vrij gunstig waren, was de toestand Zondag morgen zodanig, dat de organi satoren besloten de tocht uit te stellen tot een nader, te bepalen datum. Er bestaat een mogelijk heid, dat de tocht nu op Zondag 27 Augustus doorgang zal vin den. H.S.C. VERPLETTERDE SLIEDRECHT HSC heeft de vriendschapsban den, welke reeds geruime tijd met de Westelijke tweede klasser Slie- drecht bestonden nog eens verste vigd, door als eerste van een reeks oefenwedstrijden tegen deze club uit te komen. Als vriendschaps uiting moge deze wedstrijd ge slaagd zijn. Als oefenwedstrijd had ze voop de Sappemeersters weinig waarde, Sliedrecht was lang niet opgewassen tegen de thuisclub, die tenslotte met 70 won. De doel punten werden gescoord door Ele- veld (3 x) Bakema (2 xj en Wever (2 x). AMERIKAANSE AANVAL OP BRUGGENHOOFD NEW-YORK, 13 Aug. (Reuter). Manschappen van de Amerikaanse 24ste divisie zijn een aanval begon nen tegen het Noordkoreaanse brug genhoofd aan de Naktong, zo meldt het radiostation van de „New York Daily News" Zondagavond laat. In het White-City stadion te Londen werden Zaterdag intern, athletiekwedstrijden gehou den, waarvan de hoofdschotel werd gevormd door een driekamp tussen vertegenwoordigende ploegen van de Ver. Staten, Engeland en de Benelux (Nederland en Luxemburg). Onze foto toont onze landgenoot A. Leeuwenhoek, die zich in het vèrspringen als tweede plaatste met een sprong van 6,92 meter, in actie. Foto rechts laat zien hoe onze landgenoot Wim Slijkhuis de Engelse mijl wint. Hij deed dit in de tijd van 4 min. 1,3 sec. Links de Engels man G. W. Nankeville, die tweede werd op 5 meter. DEN HAAG, 13 Aug. Ondanks de slechte weersomstandigheden was er toch een flinke publieke belangstelling op de derde dag van het jubileumconcours ter ge legenheid van het 35-jarig be staan der Zuidhollandse Jachtver- eniging. In de ochtenduren werd een geschiktheidsproef voor jachtpaarden gehouden, waaraan door 31 paarden werd deelge nomen. Winnaar werd „Rhoda", bereden door mevr. Siem, die ook op de tweede dag van dit concours verschillende successen behaalde. De overige plaatsen werden als volgt bezet; 2. Barre, eigenaar N. Uyten- daal; 3. Marquita, eig. W .F. K. Bis- schof van Heemskerck; 4. Radja, eig. H. J. van Win gerden; 5. Venise, eig. V. C. C. Jurgens. Een springconcours m. b., dat grotendeels in stromende regen werd verreden, werd gewonnen door B. v. d. Voort met het paard Tentation met 0 fouten en een tijd van 26 1/5 sec. De tweede en der de plaats werden resp. bezet door Mansueta, berijder W. Scheeren, 0 fouten tijd 28 4/5 sec. en Byou, be reden door W. G. Hijdrickx met 3 fouten en een tijd van 51 1/5 sec. De duo-klassewedstrijd voor da me gn heer, leverde een overwin ning op voor H. v. d. Bergh en mevr. A. Coebergh met de paarden Acteon II en Francois. De overige plaatsen werden bezet door: 2. Joe, mevr. H. Recter en Markies P. van der Hulst; 3. Pitchourikian, J. Ulterlinde en Pimpernel, mevr. Weyhenke. Tot slot van het driedaags festijn dat ook deze dag door de Prinses jes Beatrix en Irene werd bijge woond, werd een Parijs Spring concours met ruim 60 deelnemers, o.w. Z.K.H. Prins Bernhard, gehou den. Tal van deelnemers wisten het maximum aantal punten te beha len, zodat barrages noodzakelijk waren. Drie deelnemers wisten zich tenslotte in de 4e ronde te plaat sen, waarbij de hoogte der vijf hin dernissen 1.70 meter bedroeg. W. G. Hendrickx en J- Rijks Jr. sprongen met Byou en Romanickel keurig over de vijf hindernissen, De 15e Sneek-week is dit1 jaar wel onder zeer ideale weers gesteldheid geopend. Een dikke Zuidwestelijke bries en grote opkomst der deelnemers en, de Zaterdag in aanmerking ne mende, flinke belangstelling, maakten deze eerste dag tot een zeer geslaagde. Doordat er een flink koeltje stond - men kon nog voor vol varen - was het mogelijk, dat alle klassen de voorgeschreven banen konden zeilen. De grotere klassen baan I, d.L. de baan over de Meer door de Goingarypsterpoelen en de kleinere baan II, alleen in de Meer. Doordat de wind Zuidwestelijk was en later nog iets ruimde was de baan zodanig dat er zeer grote kruisrakken waren, dat natuurlijk altijd de wedstrijd veel aantrekkelijker maakt. Zo'n eerste ontmoeting tussen Friezen, Hollanders, Groningen en Over- ijselnaren heeft altijd weer een grote aantrekkelijkheid, omdat men vooraf nog niet weet of de favorieten van vorige jaren, dit maal ook weer tot die toppresta ties in staat zijn. Daarbij komt dan nog dat er vele nieuwe boten in de wed strijd zijn en eveneens vele nieuwe, vaak jonge wedstrijd- vaarders, zodat er van alles mo gelijk is. Dat bleek ook deze eer ste dag en daarom willen wij in het kort enkele opvallende' over- winingen memoreren. Bij de 30 m2 bleek de oude waterrot Dr. van der Meer met zijn evenoude en bekende „Li" (hoevele prijzen sleepte deze al niet in de wacht op de Sneek week?) het nog niet verleerd te zijn. Na een uiterst fraaie start op startschot over lijn liep deze direct uit en nam hij in een slag de boei bij GoSsepalen. Di rect werd de ballon gehesen en met een sneltrein vaartje ste vende de Dr. voort, zijn mede dingers ver echter latende. Burgemeester Hoekstra en Bijlsma en Geveke, eveneens zware concurenten kwamen wel mee naar voren, doch de Li was ongenaakbaar. Bij de Regenbo gen die in twee groepen ge splitst waren, waren de Friezen verre de Hollanders de baas. Bij groep 1 lagen 3 Friezen voor aan, doch K. Vrolijk die nummer één was werd gedisqualificeerd zodat Dirk Oppenhuizen de zege behaalde. Hierdoor kwamen nog 2 Hollanders in de prijzen. Bij de tweede groep waren alle 4 eerstaankomende Regenbogen Friezen. Voor Bosman van Leeu warden die in dé tweede groep de leiding had was het betreu renswaardig dat vlak voor in gaan 2e route zijn fok het begaf, waardoor Lije genoodzaakt was op te houden. Alberda en Hen driks leverden in deze groep felle strijd, welke door Alberda werd gewonnen zij het 't miniem verschil. Bij de 22 m2 was het W. Visser van Paterswolde. wel ke de Maria Mechteld van S. Th. Rykmans Meppel stuurde die met groot verschil in deze klas zegevierde. Ook de beide andere zeilers in deze klas Molenaar en Wiersma zaten in de prijzen. Burgemeester Reitsma van 'Wit- marsum welke al meermalen in Bakker van Sneek zijn meerdere moest erkennen, moest de eerste dag ook het loodje lggen, hoewel Ruiter nog derde werd. Hal- bertsma van Sneek die lange tijd aan de kop had gelegen, werd 'in de tweede route verdreven door Bakker. Reitsma kon hem echter niet meer inlopen. Bij de 16 m2 A klasse, die ook in 2 groepen zeilden was het al les Groninger wat de klok sloeg. Vijf van de zeven prijzen waren voor hen (Helders. Vegter Vis ser) terwijl één prijs voor Hol land en B. de Haan van Sneek de Friese eer hoog moest houden door een tweede prijs. Bij de 12 voets jollen was Lucky Truck van Hellema ver voor. Doch het grootste verschil was te noteren bij de Larken. Hier liep van Ommen Gronin gen met Indra maar eventjes 8 minuten uit. De tweede dag. Groningen heeft na de tweede dag met groot puntenverschil de leiding bij de groepswedstrijden 16 M2 kl. eenheidsklasse genomen, terwijl Hol land een belangrijke voorsprong op de overige teams bij de B.M.-klasse wist te behalen. Ook ojp de tweede dag waren de Friese Regenboogzeilers onbetwist de meerdere van hun Hollandse rivalen. Begon Zaterdag de Sneekweek met fraai helder weer, Zondags viel er een druilerige regen. Toen om half elf de eerste groepswedstrijden in de 16 M2 en B.M.-klasse een aan vang namen, viel de regen bij stro men neer. Er stond echter een ste vige zuidwestelijke bries, zodat be sloten werd op tijd te starten. Hoe wel het voor de zeilers onder derge lijke omstandigheden geen pretje was, over het meer te kruisen, ver schenen met uitzondering van Hol land, dat met twee van de vijf deel nemers aan de sta-* verscheen, vrij wel alle groepen compleet. De wes telijken waren dus bij voorbaat al gehandicapt, temeer daar de Gro ningers met de drie gebr. Helder, Vegter en Oosting een uiterst sterk team aan de start brachten. Ook de andere groeien, Overijsel, Drente en Friesland, bleken lang niet op gewassen tegen de Groningers. Onder de deelnemers bü de 22 M2 klasse bevond zich ook de Commis saris der Koningin in Friesland, H. P. Linthorst Homan, die voor het eerst aan de Sneekweek deelnam. En met groot succes. Lange tjjd tot het ingaan van de derde ronde had hjj zelfs de leiding, doch op het laatste eind werd hij nog door Rijk- man uit Meppel gepasseerd. Met gering verschil werd de heer Lint horst Homan uitstekende tweede. terwijl P. Roders uit Zelhem met Lassy bij de eerste hindernis faal de. De 5e ronde met hindernissen van wederom 1.70 meter hpger bouwen was niet mogelijk bracht Byou wederom foutloos over de hindernissen doch Romanickel wei gerde helaas voor de derde hinder nis, zodat dit équipe tweede werd. W. G. Hendrickx, Grathem, met Byou kwam in het bezit van een fraaie beker. De overige plaatsen werden als volgt bezet: 2. Roma nickel bereden door J- Rijks Jr.; 3. Lassy, P. Roders. 4/5. Old Pall Bubi F. Janssens, Mansueta, W. Schee- ren; 6/7. Beiaard, T. Timmer; Ve nise, S. Pruikemaker; 8. Ramona, kol. Panchoulidrew; 9. Sir Ireland, R. W. Koster: 10 Liebling, K. Hen- sen; il. Competentie, maj. baron v. Lynden; 12. Master, J. Rijks Jr.; 13- Agenda, Z.K.H. Prins Bernhard. Wim de Ruyter als stayer Naar wij vernemen zal Wim de Ruyter, de enige Nederlandse ren ner, die de Ronde van Frankrijk heeft uitgereden, 22 Aug. a.s., ter gelegenheid van de revanches der wereldkampioenschappen op de baan, deelnemen aan een stayers wedstrijd over 100 KM, die op de Stadionbaan te Amsterdam wordt georganiseerd. Hij is reeds aan zijn training begonnen achter gangmaker Kaeser. FRANKRIJK WINT DE DRIELAHDENWEDSTRIJD De drielandenwedstrijd athletiek voor juniores tussen België, Frank rijk en Nederland, welke te Ouden- aerde werd gehouden, eindigde met een Franse overwinning. Met 107 tegen 97 punten bleven de Fransen de Belgen de baas, terwijl Neder land met 73 punten op de derde plaats eindigde. Vervolg van pag. 1. radio en telegraaf station' Sche- vingen, de vader van het jongetje» Mekkes, die eveneens zwaar ge wond was, opgeroepen. De oorzaak Voor zover thans bekend, is een der wagons in aanraking geko men met het hek, dat door een of andere wijze waarschijnlijk door speling in het ijzerdraad dichtgeraakte. Het hekwerk raak te klem tussen wagon en muur. Door deze loodrechte druk, werd de muur omver geduwd met het noodlottige gevolg. De Nederlandse spoorwegen, zijn bij haar onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de deug delijkheid van de bouwconstruc tie van de muur in twijfel moet worden getrokken. In dit N.S. communique wordt positief de uitspraak gedaan, dat het muurtje niet deugde. De poli tie te Groningen laat evenwel de schuldvraag in het midden. Voor de rechtbank zal dit moeten worden onderzocht. Het past een bedrijf als de Nederlandse Spoor wegen dan ook niet reeds bij voorbaat een definitieve uitspraak te doen, terwijl het onderzoek nog niet beëindigd is. Van de andere kant zou men kunnen beweren, dat het hoogst gevaarlijk is, een locaal spoorlijn te exploiteren, terwijl de afrastering nog niet geheel gereed gekomen is. Even wel zal deze zaak nauwkeurig on der zocht worden en de officier van Justitie te Groningen Mr. Muntendam, heeft zich zowel door recherche als bouwpolitie over 't gebeurde laten voorlichten. Bij het voorlopig onderzoek is komen vast te staan, dat de ruim te tussen de openstaande hekken te gering was om een goederen trein door te laten, temeer, daar het linker hek, haar rustpunt vindt tegen een wissel. Doordat zoals we reeds schreven 't hek slechts aan de bovenkant met een ijzerdraadje aan het muurtje be vestigd was, trad er teveel speling op, waardoor het hek naar bin- nenzwenkte. De Officier van Justitie was eveneens op het terrein van de ramp aanwezig. Onderdelen van de muur, alsmede het hekwerk werden in beslag genomen, ten dienste van het onderzoek. Het is niet komen vast te staan, of er, zoals gebruikelijk, een der rangeerders met een rode vlag voor de trein uit is gegaan. Men heeft hier te doen met een open bare weg, waar vele kinderen spelen en ook verkeer mogelijk is, zodat de bepalingen eisen, dat voorzorgsmaatregelen in acht ge nomen worden. Ook dit maakt 'n belangrijk on derdeel van het onderzoek uit. De verslagenheid is uiteraard Veemarkt Utrecht UTRECHT, 12 Aug. Op de vee markt te Utrecht waren heden aan gevoerd in totaal 4474 stuks vee: Runderen 787, graskalveren 144, nuchtere kalveren 212, schapen 962, varkens 490, biggen 266, zeugen 1539, geiten 74. De prijzen varieerden voor: stie ren van f 425850 kalfvaarzen van f 650875, graskalveren van f 175 75, nuchtere kalveren van 5066, pinken van f 325500, melkkoeien van f 625925, kalfkoeien van f 65=110, lammeren van f 4860, varkens van f 6090, zeugen van f 200360, biggen van f 4060, gei ten van f 1560. De handel was in graskalveren matig, nuchtere kalveren vlug, var kens cn biggen redelijk, rundvee redelijk. groot. Honderden trokken zowel Zaterdag als Zondag naar de plaats van deze verschrikkelijke ramp, waar zes kinderen het le ven lieten. Omstanders en ooggetuigen ver klaarden ons. dat zich niemand voor de locomotief bevond om het verkeer en soelende kinderen te waarschuwen. De nolitie meent evenwel te moeten aannemen, dat zulks wel het geval is ge weest. Evenwel is het onderzoek nog gaande. De toestand der slachtoffers Naar wij vernemen is de toe stand van drie van de zes gewon de kinderen nog steeds zorgwek kend. Een der gewonde kinderen - Wubbo Fleurke - kon Zaterdag avond met een onderbeenfractuur naar huis worden gebracht. De deelneming met de zo zwaar getroffen ouders is zeer groot, zowel in de Oranjebuurt als in de stad. HANOI (KNP) - Als we mo gen aannemen, dat de Sovjet z'n volgende slachtoffer steeds inde communistische pers aankondigt dan ligt het wel in de bedoeling van de communisten om Indo- China definitief in de rode vloedgolf te betrekken. Het le- gerorgaan te Praag, de „Obrana Lidu". heeft reeds aangekondigd dat Vietnam zich nu eindelijk los zal maken vaa de Fransen en hun handlangers; dat kan niets anders betekenen dan dat de communistische Vietminh van Ho Tsji Min, geholpen door communistisch China, de kansen berekent om geheel Vietnam te overlopen en achter het bamboegordijn te brengen. Dit is een onloochenbare drei ging, die over het reeds zwaar geteisterde Ondo-China hangt Het is juist op dit ogenblik, dat triomftocht van O.L. Vrouw van Fatima en de toewijding van Vietnam aan het Onbevlekt Hart van Maria plaatsvonden. Zie hier het verslag van deze grootse manifestatie van geloof en godsvrucht, gehouden onder de onmiddellijke dreiging van ten aanval bereide communis ten. Z.H. Exc. Mgr. F. Gomez de Santiago, Apostolisch Vicaris van Haiphong bij Tonkin in Nd Indo-China, heeft een copie van het beeld van O.L. Vrouw van Fatima laten komen om daar mede en bedetocht te houden in alle steden van Vietnam. Volgens de pers te Haiphong heeft de stad, zelfs heel Viet nam, noch nooit zulk een luis- terijk feest, noch godsdienstig noch burgerlijk, gezien als de intocht van O.L. Vrouw van Fa tima in Haiphong. De autoritei ten hebben alle mogelijke hulp verleend bij de voorbereiding en het feest zelf. Er stonden tal rijke triomfbogen en de gehele stad was luistervol verlicht; overal wapperden de Pauselijke kleuren en legervliegtuigen strooiden bloemen over 't mach tige Maria-altaar. Dadelijk bij 't begin van de processie viel er een stromende regen, doch geen kind zelfs ging uit de kilome ters lange file van vrome toe schouwers. Er werd de gehele weg langs gezongen door 50.000 personen, zowel in Franse als in de Vietnamese taal. Ook de wit te duif aan de voet van het Ma riabeeld ontbrak niet en wekte bewondering en enthousiasme bij de duizenden ook niet-katholie- ken. Na de processie werd in de kathedraal heel Vietnam toege wijd aan 't Onbevlekt Hart van Maria en werd de plechtigheid besloten met een plechtig Te Deum.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4