DE KERMIS IN KANNEN EN KRUIKEN Van de Wadden tot het IJ HOORNSE VEEMARKTPRIJS VOOR KEESJE AXKIT ALKMAAR EN OMSTREKEN Heel wat eten aan dit ei! De 60.000ste Tweede jazz-festival met nieuwe orkesten Draverijen te Alkmaar Piet Wiegman exposeert in KCB Auto reed in N.H. Kanaal NIEUWS uit de Beemster PACINA 2 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 ALKMAAR De Alkmaarse kermis, die dit jaar wordt gehou den van 26 Augustus tot 3 Septem ber, is, althans op papier, weer in kannen en kruiken. Dezer dagen wordt begonnen met het uitzetten van de standplaatsen en dan kun nen de kermis-exploitanten, waar van er dit jaar 75 een plaatsje in Alkmaar zullen krijgen, hun spul len beginnen op te slaan. politie heeft hele jaar kermis Maar voor het zover is, moest er heel wat werk verzet worden en de politie, die het beheer over dei kermis heeft vindt dan ook, dat er heel wat eten aan dit ei zit. Want deze kermis, die voor de burger met een dikke week weer bekeken is, eist maanden van voorbereiding en bijna een jaar lang kopzorgen. Toen wij dezer dagen dan ook over de organisatie van de kermis kwamen praten, deelde een der ambtenaren, die overigens zijn mannetje wel staat, ons mede: „We hebben hier eigenlijk het ge hele jaar kermis" waarmede wel bewezen werd, welk een werk de kermis vraagt aan administratieve voorbereiding. De kermis-exploitant neemt een éigen plaats in onder de midden stand en er zit van alles onder. Om op een goede manier zaken te kunnen doen is er dan ook een behoorlijke dosis mensenkennis nodig. Het risico, dat vroeger vrij groot was bij de onderhandelingen over toewijzingen en verpachtingen van kermissen is tot een minimum te ruggebracht, nu een Vakgroep Kermisinrichtïngen alleen bona fide vakgenoten een erkenning geeft en het bestuur fungeert als j is geweest. Er een schakel tussen de autoriteiten j nieuwe attracties dan moet aan ieder nog zoveel mogelijk service worden gegeven terwijl de kermis in zijn geheel voor het publiek attractief en voor de gemeente voordelig moet zijn. Naast de pachtsom betaalt de ex ploitant ook nog vermakelijkheids belasting. die f5.per m3 be draagt. Veiligheid verzekerd De kermisbezoeker is op alle mogelijke manieren beveiligd. De inrichtingen van vermaak worden door de brandweer, Lichtfabrieken, Bouw- en Woningtoezicht en door de politie gekeurd en op dei tenten met eetbare waar houdt de Keu ringsdienst van Waren een wakend oog. Ook tijdens de opbouw is er permanent toezicht. En als een maal de kermis draait, dan heeft de politiei de handen vol aan con trole. Ook de E.H.B.O., die twee posten heeft, is tijdens de kermis paraat en van de posten wordt een dankbaar gebruik gemaakt. Een goede boterham Hoewel de beste jaren \an na de oorlog voorbij zijn, 1947 was wel het topjaar, Alkmaar beurde toen bijna een halve ton aan pacht, en het bezoek minder is gewor den, is dei kermis toch pog voor velen een goede boterham. Het is echter opmerkelijk, welke gebeur tenissen van invloed zijn op de kermis. De Koreaanse affaire b.v. en het daarmede gepaard gaande hamsteren, heeft het kermis bezoek, althans volgens de exploi tanten, de laatste maanden zeker afbreuk gedaan. Weinig nieuws Het is voor een groot deel ook aan de oorlog te wijten geweest, dat er de laatste jaren weinig nieuws op kermisgeibied te beleven werden weinig ingevoerd en de en de kermisexploitant. Want veel j meeste nieuwtjes zijn van Neder- kaf is er niet meier onder het ko ren, nu er een erkenning nodig is en een vestigingsvergunning, om het kermisbedrijf te mogen uitoe fenen. Ook een bijzondere vergun ning van de Minister van Econo mische Zaken is een bedrijfswaar- dig papier, maar dat krijg je zo maar niet. Het is trouwens moei lijk, om er vandaag de dag nog tussen te komen, want als mini mum eis is gesteld, dat men voor 1939 minstens op vier kermissen een standplaats moet hebben inge nomen. Een ander aanzien Po kermis heeft intussen al een heel ander aanzien' dan vroeger ge kregen. Het oude genre van de kermisreiziger is al lang van de baan, op vrijwel geen enkele ker mis komt men deze gelukzoekers meer tegen. Evenals in Alkmaar het geval is, worden abnormalitei ten, ongelukkigen e.d. geweerd, ook de ouderwetse bedelarij en landloperij is beteugeld en men kan gerust zeiggen, dat men waar vóór zijn geld krijgt. Met dat al is de romantiek er toch wel een beetje afgegaan en nu de ver trouwde, maar uit de tijd geraakte stoomcaroussel niet meer op de kermissen zal verschijnen, is er voor veilen een dierbare herinne ring aan onvolprezen kermispret voorgoed verdwenen. Het werd te duur, verzekerde men ons, en de jeugd wil meer sensationele attrac ties. In zekere zin is ook de kermis een kind van haar tijd geworden, omgegroeid tot een bedrijf. Dat kan men trouwens het best erva ren op de grote verpachtingen, die in het voorjaar practisch iedere dag plaats vinden, meestal op vastgestelde dagen. In Alkmaar hebben we die verpachting op Dinsdag voor Aswoensdag. Dat is een goede dag gebleken, want de meeste kermisexploitanten komen uit het Zuiden en op Dikke Dins dag lust het hun niet de feest vreugde te onderbreken. De voor waarden voor deze kermissen zijn natuurlijk ieder jaar verschillend en worden door de politie gewij zigd, naar ervaringen, op voor gaande kermissen opgedaan. Dat de politie zich hier met de kermis occupeert, is voor ons land een unicum, in de meeste plaatsen wordt dat door het Marktwezen gedaan, in andere plaatsen, zoals in Leiden, zorgt een of andere ver eniging er voor. De verpachting zelf, van te vo ren in de kermisvakpers aange kondigd, veroorzaakt een hele drukte. Reeds weken van te voren komen de exploitanten om inlich tingen of om hun inrichtingen aan te prijzen. Dit jaar was het al bij zonder druk omdat voor het eerst de vogelpieken, lichtsteden en sta dencomplexen, vallende onder de loterij-wet, niet meer mee mo gen doen. Alkmaar heeft in deze de stoot gegeven en ruim de helft der gemeenten heeft dit voorbeeld gevolgd. Het is een heel werk, om uit de honderden inschrijvingsbiljetten een keus te doen. Dit jaar waren er 311, waarvan or maar 75 voor een plaats in aanmerking kunnen komen. Het wordt dan een passen en méten op een plattegrond, waarmede men dagen kwijt is. En TWEEDE KAASKEURING OP VRIJDAG 29 SEPT. ALKMAAR De „Stichting tot behoud van de kaasmarkt" te Alk maar zal op 29 September opnieuw een prijsvraag uitschrijven voor de aanvoer ter markt van de beste kwaliteit en de best verzorgde kaas. De prijsvraag op 30 Juni heeft grote belangstelling getrok ken en bijna twintig fabrieken en zelfkazende boeren hebben toen met extra verzorgde stapels naar de prijzen gedongen. Thans zijn er voor de fabrieken en eveneens voor de kaasmakende boeren prij zen beschikbaar gesteld van f60, f45, f35 en f25. Aangiften voor deelneming moe ten vóór Zondag 24 September in het bezit zijn van de penning meester der stichting, de heer C. W Keysper, Geestersingel 34 (te le Von 23681 te Alkmaar. De vorige maal hebben de keurmeesters be zwaar gemaakt tegen het feit, dat sommige partijen nog dezelfde morgen waren gewassen. Vastge steld is nu, dat dit daags tevoren zal moeten gebeuren. landse herkomst, «goals b.v. de Cy- clotroon, een soort stijlwand waar tegen het publiek wordt aartge- draaid en blijft zitten als vliegen teigen een plafond, een uitvinding van een Purmerender exploitant. Verder krijgt Alkmaar weer zijn race-baan, skooter, raket en voor de kinderen is er weer een hoekje op de Laat vrijgemaakt waar naast snoep- en speelgoedkramen ook weer een kinderdraaimolen komt. In ieder geval biedt dei' Alk maarse kermis, die een uitsteken de naam heeft, zowel bij de exploi tanten als bij het publiek, in de komende weken weer een echte, gezellige ontspanning. VAN ÜE WADDEN TOT HET IJ Spoediger dan verwacht mocht worden na de 50.000 passeerde Maandagavond de 60.000ste bezoe ker de loketten van de Tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ". Ditmaal was het geen dame; het was de Antwerpenaar, A. Passe- miers, die met 'n gezelschap Bel gen de Tentoonstelling bezocht. Het geschenk, dat hij ontving, 100 fles bier van de Z.H.B. viel bij dit gezelschap in goede handen en het duurde niet lang of dei 100 flesjes bier waren even zovele „lijkjes". De Tentoonstelling, die de laatste dagen druk bezoek trekt, zal ver moedelijk met enige dagen, Zater dag 19 en Zondag 20 Augustus, worden verlengd. Het bloemencorso gaat niet door, doch het tentoonstellings terrein „Van de Wadden tot het IJ" zal gedurende Vrijdag, Zater dag en Zondag in een gladiolen- paradijs worden omgetoverd. De Verenigde Noordhollandse Bol- lenkwekers hebben n.l. de toe zegging gedaan ca. 60.000 gladio len in alle variëteiten hiervoor gratis ter beschikking te stellen. Met dit enorme quantum wordt het gehele tuincomplex omzoomd Voorts worden 25 gladiolenstands aangelegd van grote omvang. Deze stands representeren ieder een V.V.V. uit hef werkgebied der Federatie, versierd met de naam der diverse gemeenten. Verwacht wordt dat hiervoor wei belangstelling zal bestaan. Het gladiolenparadijs zal Donderdag avond reeds voor het publiek toegankelijk zijn. Dierenbescherming ALKMAAR. In de omgeving van de Zaagmolenstraat en van 't Fnidsen zwervende aangetrof fen cypersche poesjes. Mee komen lopen uit Heiloo een witte kees hond. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BAZEN BOVEN BAAS ALKMAAR. Dat de heer C. Roeper aan de Houtmanstraat met zijn overigens respectabele, zonne bloem niet het record heeft be haald. bewezen ons Maandagmiddag de telefoontjes van twee andere abonnees, die van hun zonnebloem nog iets geweldigers wisten te ma ken. De heer Bakker aan het Ver- dronkenoord no. 10, die Cr met de duimstok op uittrok, na het lezen van onst berichtje, constateerde dat zijn, dit jaar voor het eerst ge kweekte zonnebloem de lengte van ruim 2.84 m. haalde. Maar vijf mi nuten later werd hij geslagen door mevr. Knol aan de Omval, die een bloempje van drie meter in haar tuin heeft. Men schrijft ons: De honderden bezoekers, die vorige week Donderdagavond het swing- en sweetprogramma bij uitstek, niet van dichtbij kon den meemaken, krijgen morgen avond gelegenheid hun sympa thie voor de moderne muziek te tonen. De Zaanse Swing Society verzorgt op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar opnieuw een voor Alk maar en omstreken weergaloos jazz-evenement. Behoudens de meest-succesvolle orkesten van de première zullens minstens vier nieuwe bezettingen in de nu voor deze attractie beschik baar gestelde twee zalen optre den. In een concourszaal bren gen alle orkesten achtereenvol gens hun volledige repertoire. Verschillende van deze orkesten met toevoeging van het aldaar zetelende radio-ensemble De Ri- cardo's, zullen de muziek in het tentoonstellings-restaurant voor hun rekening nemen. Gedurende de gehele speeltijd kan daar ge danst worden. Hoogtepunten uit het pro gramma van de vorige week. het optreden van The River Boat Jazzmen (dixielandstijl) en het Zaans Rhythme Quintet (met vocale medewerking) zullen op verzoek morgenavond herhaald worden. Voorts treden op het Zaanse Society-orkest „The All round Devils" (veel solowerk) en „The Stringing Footwarmers" uit Beverwijk. Het laatste orkest wordt hoofdzakelijk gedreven door de uitstekende hot-violist Molenaar, die het optreden een apart cachet geeft. Ook is con tact gezocht met Siem Dekker te winkel, een artist met uitzon- Burgcrlijke Stand ALKMAAR Geboren: Anna M. C„ d. v. H. J. Nierop en A. W. Bleijendaal; Lieuwe, z. v. L. Bouw man en J. F, van Moock; Cornells G. M. z. v. J.' Schoen en A. Heijne; Tjeerd P. J. z. v. R. Talsma en S. P. Berkhout. OPBRENGST COLLECTE ALKMAAR De Zaterdag ge houden straatcollecte voor 't Hooge Land heeft f833.21 opgebracht. Voor de Oost-Priesterhulp Ontvangen van N.N. f2.60. HARMONIE ST. CAECILIA ALKMAAR. Het bestuur maakt de leden op het volgende attent: Hedenavond houden we de laatste repetitie voor de vacantie. Vrijdag a.s. 18 Aug. geven wij het vierde en laatste concert op de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ", vertrek om precies 19.30 van de Paardenmarkt. Zaterdag kwart voor achten aantreden op de Paar denmarkt voor 'n serenade ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum als muzikant van ons lid H. Groot. Donderdag 24 Aug. ledenvergade ring in café Haring, Oudegracht. Aanvang 20 uur. De repetities beginnen weer de eerste Woensdag in September, dus 6 September, dit geldt ook voor de leerlingen. Het bestuur rekent op aller medewerking. derlijke kwaliteiten ten opzichte van het bespelen van zijn onaf scheidelijke saxofoon. Vooral zijn vocalistische medewerking in geestige show-trant maakte allerwege indruk. Siem Dekker's komst betekent tevens het uitko men van Sim Thatchers' Small Combo (exclusieve be-bop-bezet- tingj, hetgeen met zich mede brengt, dat dan alle soorten van jazz vertegenwoordigd zullen zijn. De onlangs uit Indonesië gere patrieerde uitstekende jazz-pia- nist Dolf Kaper toonde ook in teresse voor dit jazz-festival. Het is lang niet onzeker, dat hij met versterking van een rhytme- groep enige soli voor zijn reke ning zal nemen. Met medewer king van deze twee individuele musici zal ook deze tweede show groots op haar gebied genoemd kunnen worden. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Louise M., dv C. Bierman en M. Bras. Carolina C. M., dv C. Ulrich en A. Overman. Anna G. M., dv P. Ruiter en A. M. C. Schilder. 1—0 1—0 1—0 0—1 ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V. Kampioenswedstrijden en Zilveren Dame- en Toren- tournooi ALKMAAR. De wedstrijden om het kampioenschap van Alk maar werden Maandag voortgezet en kampioen voor 1950 van de tweede klasse werd de heer B. Nijman, die in een beslissings wedstrijd van de heer J. Boekei wist 'te winnen. Maandag werd ook een begin gemaakt met de wedstrijden om de zilveren dame en toren, waar 38 spelers aan deel nemen. Hier volgt de volledige uitslag: Hoofdklasse: E. J. Kaiser-G. F. v. Brenk Tweede klasse: B. Nijman-J. Boekei Om de zilveren dame: J. F. v. Brenk-W. Pieterse P. Deugd-P. Seewald W. Kwak-A. M. Haksteen afgebr. P. Hoekstra Sr.-G. Groenewoud 1—0 A. Beemsterboer-B. Veltman 10 P. Vreeken-J. Korsman 10 E. J. Kaiser-H. Huiberts afeebr. Torentournooi: M. Wolters-A. G. Schaaps 01 A. H. Benard-mevr. de Jong 01 J. de Wolf-J. Meiboom 10 P. Oudes-P. Holzman 10 F. Bouk-C. de Jong 10 P. Hoekstra Jr.-J. C. de Ruiter 0—1 F. v. Fliet-mevr. Veis 10 J. Bastiaanse-R. Pijning 01 VOOR DE DERDE MAAL KEES STET ALKMAAR De overweldigen de belangstelling voor het groot amusementsprogramma, waarin de bekende Westfriese voordracht kunstenaar Kees Stet van Iers- woud optreedt, blijkt wel uit het feit, dat de zaal van het Gulden Vlies gisterenavond voor de twee de keer geheel uitverkocht was. Om aan de vele aanvragen te vol-' doen, wordt dit programma voor de derde en laatste maal herhaald op Zondagavond a.s. E. KROESKOP t ALKMAAR In de ouderdom van 54 jaar is alhier overleden de heer E. Kroeskop, oud-leraar in Geschiedenis en Duits aan de Rijks-Kweekschool, alhier. Vrijdag a.s., om 2 uur vanaf het sterfhuis, v. d. Meystraat, vindt de teraardebestelling plaats. VOETBALPROGRAMMA ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR In de komende competitie staan voor Alcmaria Victrix de volgende wedstrijden, op het programma: 10 Sept. thuis tegen Volendam; 17 Sept. uit tegen West Frisia; 24 Sept. thuis tegen Z.F.C.; 1 Oct. uit togen Hercules: 8 Oct. thuis tegen Zeeburgia; 22 Oct. uit tegen Watergraafsmeer; 29 Oct. thuis .tegen Elinkwijk; 5 Nov. uit tegen H.R.C.; 19 Nov. uit tegen A.F.C.; 3 Dec. uit tegen Vo lendam. Het programma voor de 3de en 4de klassers is nog niet bekend. Een groot succes „Amateurs doen hun best"! ALKMAAR Onder auspiciën van de Nederl. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel, af deling Alkmaar, werden op 29 Juli en 5 Augustus, respectievelijk in ,,'t Gulden Vlies" en in „Het Wa pen van Heemskerk" Cabaret avonden gehouden ten bate van de Lighailen der Alkmaarse Vereni ging tot Bestrijding der Tubercu lose. Deze avonden draaiden onder het motto; „Amateurs doen hun best" en het gebodene was feno menaal! De opbrengst bedroeig f652.70. Een prachtig resultaat. Dank aan alle medewerkers en mede aan de Directies van beide Schouwburgen (die de zalen gratis beschikbaar stelden) en niet min der aan de Alkmaarse Midden stand, die spontaan heeft geofferd, waardoor de verloting een groot succes is geworden. Faillissementen ALKMAAR Failliet ver klaard: George Taylor, winkelier in schoenen te Schagen; r.c. Mr. J. M. Alblas; cur. Mr. H. Lesterhuis. W. Pott, Hippolytushoef; r.c. Mr. P. M. J. Nolet; cur. Mr. H. J. Knu- wer, Den Helder. LAAGSTE INSCHRIJFSTER ALKMAAR De fa. De Haan en Reek, Alkmaar, was voor f34.326 laagste inschrijfster voor de bouw van 'n aardappelbewaarplaats te Landsmeer. CANTECLEER IN OPENLUCHTTHEATER BERGEN. Op Zondag 20 Aug. a.s. geeft de Alkmaarse gemengde R.K. Toneelveren. „Cantecleer" on der regie van Bep Speet een vier de opvoering van het zeer geslaag de en aantrekkelijke stuk „Je kunt het toch niet meenemen". De op voering is geheel aangepast aan het spelen in de openlucht en zal voor velen, die het reeds in de zaal za gen gespeeld nog vele verrassingen brengen. VERKENNERS BEZOCHTEN HET GRAF VAN ST. WILLIBRORDUS HEILOO. Senior verkenners en voortrekkers van de St. Clemens Willebrordusgroep te Heiloo gin gen o.l.v. hun Aalmoezenier de Weleerwaarde heer kapelaan A. Adank en hopman de Wildt per fiets naar het graf van St. Wille- brordus te Echternach. Via Dor drecht, Breda, Turnhout, Tienen, Namen en Dinant, Rochefort. Bas- togne, Wiltz (Lux.) werd Echter nach bereikt. Coloradokevers en rumoer! Een aardig voorval op deze tocht was dat bij Rochefort het fietspad bezaaid was met coloradokevers. De Belgen gaven hier blijkbaar niets om, zodat de Verkenners als goede Hollanders staatsvijand no. 1, de coloradokever, trachtten dood te trappen. Hetgeen onbegonnen werk was. Voor iedere doodgetrap te kever kwamen er 10 terug. Ook de stakingen en woelingen rond de terugkeer van Koning Leopold werd door de jongens meegemaakt. Bijhetgraf van St. Willibordus. Een wonderlijke sfeer hangt in de'grafkelder, waar St. Willibror- dus^, zijn. laatste rustplaats heeft ge vonden vooral voor de verkenners uit het noordelijke Kennemerland. Ook hier is 'n wonderbare bron, waaruit heerlijk fris water 'stroomt. Zeer interessant zb'n de oude schil derijen die pas de laatste tijd ont dekt zijn. Deze geven op echt Mid deleeuwse, maar zeer fraaie en fijn gevoelige wijze verschillende onder werpen, weer, zoals de boodschap van de Engel aan de H. Maagd Ma ria, het bezoek van Maria aan Eli sabeth en tonen aan hoe goed men in die dagen de kunst verstond om schilderijen op cement aan te bren gen. De moeilijkheid bij het aan brengen van deze schilderijen zit hierin dat na droging een ander ef fect ontstaat. Verder bewonderder- den de verkenners in de grafkelder moderne mozaïken van Heiligenfi guren, zoals St. Bonifacius etc. Jammer genoeg kunnen deze fi guren wegens de te schaarse ver lichting niet goed waargenomen worden. In alle stilte hebben onze verken ners en voortrekkers hun patroon heilige de eer gebracht die hem toe komt. Zij deden dat niet alleen voor zich zelf maar ook voor alle paro chianen van de St. Willibordus. Kalh. Vrouwenbeweging HEILOO. Donderdag 24 Aug. kunnen de kinderen van de KVB leden een dagje mee uit naar Cas- tricum (Papenberg enz.). De kinde ren moeten 5 jaar zijn en niet ouder dan 10 jaar. 's Morgens 10 uur moeten de kinderen bij de R.K. bi bliotheek zijn, en boterhammen medenemen. Zondag 20 Aug. 's morgens tus sen 1112 uur kan men bonnen af halen tegen 25 ct. per kind in de R.K bibliotheek. Dè reis van de leden gaat dit jaar per autobus naar Apeldoorn en is vastgesteld op Dinsdag 5 Septem ber. Dammen: H.D.C. HEILOO. In een buitengewone ledenvergadering van de Heiloër damclub HDC werd besloten zich aan te sluiten bjj de Nederl. dam- bond. HDC zal voor de komende competitie moeten uitkomen met twee tientallen respectievelijk in de 2de en 3de klasse. Tevens werd be sloten om de clubavonden in het vervolg te houden in café Admiraal aan de Heerenweg. ALKMAAR. Op de AlkinaaHe sintelbaan zijn gisterenmiddag cour ses gehouden, die waren georgani seerd door de harddraverij- en ren- vereniging „Hoorn en Omstreken". Een duizendtal paardensportlief hebbers kon er zich vermaken met goede en minder goede draverijen, die weinig opwindens opleverden. Het weer was goed, maar somber, en een permanent bewolkte lucht deed nu en dan voor regen vrezen. Het bleef echter droog, zo droog, dat de sproeiwagen er aan te pas moest komen, om met zijn fonteinen de baan te bevochtigen. De eerste draverij om de gasten- prijs, waarvoor 24 deelnemers wa ren ingeschreven, werd in twee afdelingen gesplitst. Allereerst startten de oneven nummers. De rit die slecht begon, eindigde al niet beter. Njonjah liep aanvankelijk aan de kop, doch wist zich niet te handhaven. New Allegheny was de favoriete Nerva de baas en won de course. Doch de jury besliste dat alle deelnemende dieren wegens onregelmatig lopen Werden uitge schakeld. Het dunkt ons, dat New Allegheny van deze beslissing wel wat onverdiend de dupe werd. Voor de kortebaan draafde men deze afdeling over. Oviedo A, die tevoren ook was uitgeschakeld on derging thans hetzelfde lot. Njon jah, die weer aan de kop wist te komen, werd mooi ingehaald door New Allegheny, die zjjn eerste plaats daarna niet meer afstond. Nerva toonde zich overigens een ge duchte tegenstander, die tenslotte misschien toch gewonnen had, wan neer hij niet een ogenblik in de fouten was geraakt. Nerva hield mooi vol en bezette een tweede plaats. De tweede afdeling van de eerste course werd eveneens voor de kortebaan verreden. Da 7 paar den, die op de 2000 meter Startten, liepen elkaar geducht in de weg en de eerste start was dan ook een valse. Ostara moest vechten met Oscar, maar gaf goed par ij, hoewel hij haar gevaarlijk te na kwam. Zij wist zich te handhaven en ein digde als eerste. Deze afdeling had achter de schermen nog een klein vechtpartijtje ten gevolge, maar dat mag geen naam hebben in dit ver slag. De Hoornse veemarktprijs werd loor Keesje Axkit gewonnen. De kleine Keesje liep prachtig en won welverdiend voor Mary Reynolds, die overigens Vechtlustig genoeg was. De favoriete, Notre Dame, liep in deze course niet mee. Linotte S. wilde de Hoornse Hop prijs winnen en vocht daarom met Guy Hanover. Guy wist Linotte te passeren kort voor de finish. Linot te begon te springen. Zij kwam ech ter dravend door het stek en werd een goede tweede. S J. van Leeu wen Jr., die achter Guy had geze ten, moest voor hij aan zijn ereron. de toe was, een charmante beloning incasseren en die werd hem van harte gegund. Lucky Axvile en Mil- ly Dynamic streden °m de Turfha- venprijs, maar Larrikin gunde Milly de tweede plaats niet. Miily zakte af naar de vierde plaats, nadat zij ook nog door Karoline was gepas seerd. Lucky Axville werd eerste in deze goedgelopen eerste heat. Martine van Axkit en Karoline le verden strijd in de tweede heat. Martine werd eerste, Karoline tweede. In de derde heat lag Lucky Axvile onbedreigd aan de kop. Ach ter hem streden Martine van Axkit en Kitty K om de tweede plaats. Kitty kon zich niet handhaven en Martine werd tweede De derde plaats was voor Louis F. H. Ten slotte had de kortebaandraverij plaats, waarin 18 paarden in vier series aan de start kwamen. De uitslagen luiden als volgt: Twee voorstellen Gastenprijs, afstand 2040 m. tot f 750,1. New Allegheny (L. En- singh) 3.14.5, km tijd 1.36,3. 2 Ner va (C. Bak) 3.15.3, 1,35,8; 3 Njon jah (B. de Jong) 3,16,8, 1.38.4. tot. w ,f 4,40 pl. 1,20, f 1.20, f 1,20, ge koppeld f 3.70 cov. f 3,50. Hoornse Veemarktprijs: 2340 m., f 750,— tot f 3000,—. 1 Keesje Ax kit (P. M. Smit) 3.30,3, 1.29.1 2 Mary R. Reynolds (R. v. Wierin- gen 3.32.6, 1.30. 3 Nero Major (D. Zuidland) 3.38, 1.34. tot. w. 15,60, pl. 5.30, 2,70, 8.— gekoppeld: 27.80 cov. f 8,50. Hoornse Hop Prijs: 2040 m. Bo ven f 2000,Prijzendraverij Inter nationaal. 1. Guy Hannover (v. Leeuwen) 2,59,2, 1.26.2; 2 Linotte S (J. Wa genaar) 3.03, 1.30.6, 3 Mr. Fried (D. Heerema) 3.03, 1.31.7 tot. w. 1 6,pl. 1,60, 1.40 1.90. Gekoppeld f 12,90 cov. 8,60. Turfhavenprijs: 1640 m., heat handicap voor amateurrijders basis 1.32. 1 Luckey Axvile, D. de Graaf, 2.32.2; 1.32,8; 2 Martine V Axkit (W. de Graaf) 2.32,6., 1.29,8; 3. Louis F H, G. Poppen 2.34, 1.31,7; tot. w. 8,70 pl. 3,90, 1,90. k. 15.80. cov. f 4.10. IJselmeerprijsKortebaan-prij- zendravery A. 1. Notre Dame (B. U. de Jong); 2. Maarten Spencer (W. II. Geersen); 3 Mc H:ny (P. A. Strooper). tot. w. 1,30, cov. 2,90, k. 3.10. Gastenprijs 2 Afstand 2040 m. 1 Ostara (J. Strooper) 3.11,8, 1.35.9; 2 Oscar (N Oosting) 3.12, 1.36; 3, Moquet (M. Siderius) 3.12,3, 1.32.5. tot w. f 3.60, pl. 1,30 f 2,20 f 2,20 k. f 4.30, cov. f 5.10. tot omzet f 39.596,—. R.K. Gem. Toneelgezelschap ,,'t Masker" speelt ,,De Vrek" van Molière HEILOO. Van bestuurszijde deelt men ons mede dat ,,'t Mas ker" voor het komend toneel sei zoen haar keuze heeft doen vallen op het Franse blijspel „De Vrek" van Molière! Ook dit maal zal de regie in handen zijn v. Jean Robert jr. Na de éclatante successen bij de opvoeringen van „Maria Stuart" lijkt ons deze keuze alleszins ge wettigd. Het doet ons genoegen dat ,,'t Masker" zich uitsluitend toe legt op het betere toneelspel. Nade re bijzonderheden volgen nog. Rectificatie CASTRICUM. In ons verslag over het priesterfeest van Pastoor Goes stond abusievelijk vermeld, dat pastoor Oostwaard de feestpre dikatie hield; dit moet zijn Pastoor Verhoolstad uit H.H.Waard. (H. Familie). WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. VRIJ KOEL Wisselend bewolkt met plaatsel. enkele buien. Matige tot krach tige westelijke wind, vrij koel. Uitslag bridgewedstrijd BURGERBRUG. Ondanks „zomer en vacantie" ging de maan delijkse bridgewedstrijd toch door. De ontmoeting had de volgende uitslag: 1. G. RademakerJ. de Groot 69%} 2. P. BosmanJb. Bregman 62 3 GeensenVriesman Jn. 57; 4. G.' Visser—C. J. Bruin 55y2; 5. J. G. BruinJoh. Dapper 55%; 6. Hr en Mevr. J. C. Bruin 54; 7. Gebr. Nanne 53; 8 Hr. en Mevr. K. de Groot 46%. 9 Jb. de Beurs-Alb. Schilder 46%; 10. Jb. Raven—J. Visser 40 Van 19 Augustus tot en met 1 September a.s. zal de kunstschilder en ceramist Piet Wiegman expose ren in de kunstzaal van „De Rus tende Jager" te Bergen, als gast van het Kunstenaars Centrum Bergen. De tentoonstelling wordt ge opend op Zaterdag 19 Augustus a.s. om 4 uur door dr. W. Huygens, burgemeester van Bergen. De kern der tentoonstelling zal het ceramisch werk van Wiegir\n vormen, dat van zulk een bijzon dere allure is. Daarover een enkel woord. Wiegman veroordeelt de indus triële middelen. Hij acht het on mogelijk in de ceramiek een gevoel te vertolken, als men zich van an dere dingen dan zijn vingers bev- dient. Hij vormt zijn borden en tegels dus zelf, hij maakt „unica", persoonlijke werken, waarbij het werktuigelijke de kleinst-moge- lijke rol speelt. Piet Wiegman vervalt niet in nabootsing van decoratiesyste men, doch put geheel uit zichzelf, zodat hij met recht van zijn kleu rig aardewerk kan zeggen; ,,'t is huisback en heel mijn". Hoewel hij BESTUURDER SLECHTS LICHT GEWOND DEN HELDER Op de Rijksweg is Maandag middag een luxe auto, bestuurd door de 45-jarige vertegenwoordi ger J. Glas uit Wieringen, door tot nu toe onbekende oorzaak, enkele malen over de kop gesla gen en in het Noordhollands Ka naal, ter hoogte van de Gemeente Reiniging, gereden. De heer Glas heeft zijn leven te danken aan het kordate optreden van twee schippers van de daartegenover liggende dekschuit „Damco 99", de heren Fr. Geutjes en Adr. Buying, die het slachtoffer bijtijds uit de verongelukte Chevrolet wisten te halen. Mevr. Geutjes, de moeder, van een der redders, vertelde ons, dat zij plotseling een hevige klap hoorde en de betreffende auto zag zij met grote snelheid op het water toeschieten. De wagen vloog tot tweemaal toe over de kop en nadat de bestuurder de auto nog even in de richting van de weg had weten to krijgen, reed hij achteruit het Kanaal in. Op haar gillen kwamen talrijke arbeiders, die in de omgeving van het Kuitje aan het werk waren, toegesneld. Toch duurde het nog even voor de twee schippers op de plaats, waar de auto lag, waren aange komen. Nadat zij de auto in een daarvoor gunstige positie hadden getrokken, gelukte het hen om de heer Glas op de veilige wal te brengen. Het ongeluk is voor de heer Glas buitengewoon gunstig afge lopen. Hij had slechts een lichte verwonding aan zijn voorhoofd. Toch werd hij mét een ambu lancewagen van de GGD naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was Maandagavond zeer redelijk. De auto is met behulp van de takelwagen van de fa. Blaauboer Kossen uit Schagen, bij welke firma de heer Glas vertegenwoor diger is, op het droge gebracht. Over de oorzaak van het onge luk waren Maandagavond nog geen vaststaande gegevens be kend. Aanvankelijk verkeerde men in de mening, dat de auto door een lekke band uit de koers was geraakt, do.ch toen het vehi kel eenmaal weer op de weg stond, bleek geen der banden lek te zijn. De politie zet het onder zoek voort. Naar wij in de loop van Dinsdag vernamen was de auto niet kapot. De bestuurder kan zich echter niets meer herinneren van het on geval, De politie vermoed der halve onachtzaamheid van de be stuurder. DRIE EERW. ZUSTERS OVERGEPLAATST HEERHUGOWAARD. Wjj ont vingen bericht dat drie Eerw. Zus ters t.w. Zr. Christina, Zr, Clemen tine en Zr. Laeta niet in Heerhugo- waard zullen terugkomen Veel hebben deze Eerw. Zusters voor het onderwijs gedaan, Zr. Christina als hoofd der R.K. Meis- jessnhool. Zr. Clementine als hoofd der R.K. Naaischool en Zr. Laeta als de bezielende kracht der Kleu terschool. Bij gelegenheid van een overplaatsing als deze leert men de aanwezigheid der Eerw Zusters in Heerhup-owaard -o~ o-rs dub- TH '"e "••volgfl door "Tona. 7t Timothea en Zr. Jucuncla. Aan de drie vertrokken zusters roepen wij een tot weerziens en aan de nieuw-komenden een welkom toe. verfijnde en edele kleurencombi naties kan maken, mag de zgn. „boerenwaar" hem meer trekken dan het Delftse aardewerk. Zijn werk heeft dikwijls de naïeve schoonheid van volkskunst. Zijn tegels en tegeltableux zijn alle naar eigen inventie. De in houd der voorstellingen bestaat uit vissen, garnalen, een kreeft, kaartspelers, een paard met veu len, etc. De borden worden opge- 'vrolijkt door versieringen met maan en sterren, salamanders, slangen, vogels en nesten met eitjes, bloemen en planten, orna menten uit punten, lijnen en vlak ken Als aanvulling bij het ceramieüc zal een 15-tal aquarellen de wan den sieren. Een tentoonstelling waarvoor gaarne de belangstelling van de inwoners van Bergen en Schoorl, alsmede van hun gasten wordt ge vraagd. UITSLAG AANBESTEDING SCHAGEN Dezer dagen werd te Zijpe aanbesteed het bouwen van een Openbare lagere school te Burgerbrug. Voor het schilderwerk schreven in o.a.: J. Renooy Burgerbrug voor f 1615, en A. Jongejan St. Maar- tensvlotbrug f 2750. Voor de massa schreven in; P. S. Dekker Warmenhuizen f 33.800, Aannemersbedrijf de Haan en de Reek Alkmaar f 34.206,en W. Veenstra en Zonen, Den Helder f 42.940,De begroting was f34.550. De gunning werd aangehouden. De Beemster in de aether Mevrouw Anne Mulder heeft de zer dagen voor de radio een cause rie over Midden Beemster gehou den en de historische bezienswaar digheden van deze landstreek; o.a. huis Betje Wolff, het Museum van het Historisch Genootschap en over J. Adrzn. Leeghwater. Burgerlijke Stand. Overleden: Anne Maria de Jong, 61 jaar, wed. van N. Konijn; Cor nelia Schoenmaker, 60 jr. wed. van C. Prins; Dirk Pieter Prins 3 weken zn. van W. Prins en W. J. Krijgs man. Ongeval Nabij de kruising van de Midden wegVolgerweg raakte een wiel rijder een Belg, die in de Beemster werkzaam is, in botsing met de 19 jarige motorrijder W. K. Een ern stige valpartij ontstond, waarbij K. een zware hersensschuding en been wonden opliep, de Belg een gebro ken enkel en enige ontvellingen en mej. G. uit Purmerend, die K. op de duo vergezelde, eveneens een hersenschudding. Alle drie moesten zij naar het Stadsziekenhuis te Pur merend worden vervoerd. PATROONSFEEST „ST. DEUS DEDIT" Jubilerende voorzitter gehuldigd BEEMSTER. De afdeling Beem ster van de R.K. Landarbeidersbond ,,St. Deus Dedit" hoeft het Pa troonsfeest op waardige wijze ge vierd. De dag werd ingezet met een II. Mis voor de levende en overleden leden, waaronder een algemene H. Communie. Na de II, Mis nuttigde men gezamenlijk het ontbijt in het Verenigingsgebouw en des avonds was er een feestavond, waaronder tevens het Koperen Jubileum van de heer J. Bijman als voorzitter van de afdeling werd gevierd. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. dhr. Bosman uit Alkmaar als afgevaardigde van 't hoofdbestuur en de Zeereerw. heer pastoor van Leipzig De heer Bosman wijdde een lange speech aan de geleidelijke groei en de bloei van ,,St. Deus De dit" en beschreef voorzover hij kon beschikken over gegevens, die er slechts weinig zijn, het leven van deze heilige. Vervolgens schetste hij de steeds groeiende invloed van ,St. Deus Dedit" en de steeds groter wordende betekenis welke de Bond voor het maatschappelijk le ven gaat krijgen. Tevens bracht hij het jubileum van de voorzitter in herinnering en huldigde hem in de bewonderens waardige activiteit, die de heer Bij man voor zijn Bond steeds aan de dag legt. Mevr. BijmanKoedoder deelde in de lof, welke haar man werd toe gezwaaid, die een beknopte hand leiding op de wet van de PBO in ontvangst mocht nemen. Ook de geestelijk adviseur, kape laan Biemans zeide het een en an der over de stand van zaken in de afdeling en huldigde op zijn beurt de voorzitter. Vervolgens reikte hij aan een drietal leden het diploma van de Credo Pugno Club uit. Na dat hij enige gloedvolle woorden aan het belangrijke Credo Pugno- werk had gewijd bpod de Secreta ris de heer D. Broek de jubilerende voorzitter namens de gehele afde- ii„rr „„n vulrrthboiidej. aan "t vor'or- "-i-'p-to van de '""rd gewijd aan de luim, waarvan de humorist D. Jongkind uit Heer Hugowaard de hartelijk aanwezigen met volle teugen Itet genieten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2