Christendom contra heidendom Nieuwe regering in België Met de honderdduizendste militair uit Indonesië Weer voldoende taxi's in de Amsterdamse straten President Sukarno kondigt de eenheidsstaat af De „Kortenaer" is op weg naar Surabaja erf in KCB JIEUWS e Beemster Katholieke Landdag te Waarland Materialisme grootste gevaar voor christelijke beschaving Buitenlands overzicht De „Skaugum" arriveerde Kabinet-Hatta vanaf heden demissionnair Pieter v. d. Meer de Walcheren 70 jaar Een half milliard schade te Makassar Naar wij vernemen: tSVERWACHTING eld door het K.N.M.I. geldig van Woensdag- Donderdagavond. VRIJ KOEL bewolkt met plaatsel. lien. Matige tot krach- elijke wind, vrij koel. ig bridgewedstrijd IBRUG. Ondanks vacantie" ging de maan- idgevvedstrijd toch door. oeting had de volgende .demakerJ. de Groot BosmanJb. Bregman GeensenVriesman Jn. risserC. J. Bruin 55"% ruinJoh. Dapper 55%; VIevr. J. C. Bruin 54; 7. ie 53; 8 Hr. en Mevr. K. 6%. 9 Jb. de Beurs-Alb. 6%; 10. Jb. RavenJ. en edele kleurencombi- maken. mag de zgn. tr" hem meer trekken elftse aardewerk. Zijn Et dikwijls de naieve van volkskunst. Is en tegeltableux zijn ïigen inventie. De in- voorstellinge'n bestaat garnalen, een kreeft, 3, een paard met veu- 'e borden worden opge- oor versieringen met sterren, salamanders, vogels en nesten met men en planten, orna- punten, lijnen en vlak- alling bij het ceramieik •tal aquarellen de wan- ïtoonstelling waarvoor belangstelling van de an Bergen en Schoorl, n hun gasten wordt ge- G AANBESTEDING f Dezer dagen werd aanbesteed het bouwen ienbare lagere, school te schilderwerk schreven lenooy Burgerbrug voor A. Jongejan St. Maar- f 2750. nassa schreven in: P. S. rmenhuizen f 33.800, iedrijf de Haan en de naar f 34.206,— en W. Zonen, Den Helder f begroting was f34.550. werd aangehouden. Beemster in de aether Anne Mulder heeft de- aor de radio een cause- dden Beemster gehou- listorische bezienswaar- n deze landstreek; o.a. Volff, het Museum van :h Genootschap en over eeghwater. Burgerlijke Stand. Anne Maria de Jong, i. van N. Konijn; Cor- maker, 60 jr. wed. van -k Pieter Prins 3 weken Prins en W. J. Krijgs- Ongeval ruising van de Midden, weg raakte een wiel- elg, die in de Beemster 3, in botsing met de 19 •rijder W. K. Een ern- tij ontstond, waarbij K- :rsensschuding en been- 3p, de Belg een gebro- enige ontvellingen en Purmerend, die K. op tezelde, eveneens een ling. Alle drie moesten Stadsziekenhuis te Pur- ien vervoerd. ROONSFEEST DEUS DEDIT" ■ende voorzitter gehuldigd IR. De afdeling Beem- Ï.K. Landarbeidersbond edit'' heeft het Pa- op waardige wijze ge- werd ingezet met een Ie levende en overleden nder een algemene H. Na de II. Mis nuttigde nlijk het ontbijt in het ;ebouw en des avonds feestavond, waaronder toperen Jubileum van jman als voorzitter van werd gevierd. mwezigen bevond zich ;man uit Alkmaar als e van 't hoofdbestuur ïrw. heer pastoor van heer Bosman wijdde :ech aan de geleidelijke loei van ,,St. Deus De- reef voorzover hij kon ver gegevens, die er g zijn, het leven van Vervolgens schetste groeiende invloed van edit" en de steeds nde betekenis welke de et maatschappelijk le gen. icht hij het jubileum zitter in herinnering icm in de bewonderens iviteit, die de heer Bij- n Bond steeds aan de ïanKoedoder deelde ke haar man werd toe- een beknopte hand- wet van de PBO in ocht nemen, istelijk adviseur, kape- i zeide het een en an- ;tand van zaken in de tuldigde op zijn beurt Vervolgens reikte hij lal leden het diploma Pugno Club uit. Na- gloedvolle woorden ngrijke Credo Pugno- wijd bpod de Secreta- Broek de jubilerende mens de gehele afde- aan r- van de °rd gewtjd aan de van de humorist D. Heer Hugowaard (te et volle teugen ltet WOENSDAG T6 AUGUSTUS f950 PAGINA 3 Een kleine duizend belangstellende geloofsgenoten uit het centrum van Noord-Holland heeft zich op de uitstekend ge slaagde, twintigste Katholieke Landdag, die onder gunstige weersomstandigheden te Waarland werd gehouden, bezonnen op de taak, die de christen in deze tijd in de maatschappij heeft. Twee eminente sprekers hebben hun aandachtig gehoor, waar onder zeer veel jongeren, gewezen op het grote gevaar, dat onze christelijke beschaving ernstig bedreigt: het materialisme en een juiste beleving van de goddelijke leer aangewezen als enig middel van afweer tegen een vijand, die dreigt de christelijke samenleving tot in haar grondvesten te vernielen. De 20ste Katholieke Landdag, die evenals de voorafgaande weer perfect georganiseerd was, waar bij vooral genoemd moet worden de medewerking van de diverse plaatselijke comité's, werd op de feestdag van Maria Hemelvaart geopend met een plechtige H. Mis, die om 10 uur door de pastoor der Waarlandse parochie, tevens gast heer van de Landdag, de Zeereer- waarde Heer A. Verhaar, werd opgedragen met assistentie van de paters Jongkind en Spruijt O.F.M. Hoewel een groot deel van de Landdagbezoekers van elders kwamen en eerst 's middags te Waarland arriveerden, was er toch uit de gemeente zelf veel belangstelling. Vele ingezetenen hadden voorts de vlag uitgesto ken, hetgeen het dorp een feeste lijk aanzien gaf. Van heinde en ver trokken in de middag, onder de dreigende grijze luchten die over het polder land hingen, de honderden naar Waarland, waar op het sportter rein achter de kerk een voldoend aantal zitplaatsen gereed gemaakt was. Op het terrein was een altaar opgesteld en vele vlaggen, geel witte en rood-wit-blauwe, om zoomden het veld. De nieuwe Landdag-voorzitter, burgemeester J. Kalb uit Oude Niedorp, heette even over twee de bezoekers welkom, w.o. wij op merkten de Deken van Schagen, de Hoogeerw. Heer A. Harst, bur gemeester W. Nolet van Warmen- huizen, Pastoor Drost uit Schoorl, Dr. van Hesteren van Warmen- huizen en vele geestelijken uit de omtrek. Daarbij richtte hij zich vooral tot de burgemeester van Harenkarspel, oud-voorzitter en ere-voorzitter van de Landdag. Ook het bestuur van de West- friese Landdag was aanwezig. Het verheugde de voorzitter, dat deze Landdag gehouden kon worden in een der meest bloeien de parochies van Noord-Holland, Waarland en bracht lof aan de organisatoren, die met medewer king van pastoor Verhaar zoveel werk hadden verzet. De Landdag heeft zeker nog wel reden van bestaan; weliswaar zijn de katho lieken er, sinds 27 jaar geleden de eerste Landdag werd gehou den, een stuk op vooruitgegaan en hebben zij een waardige plaats in de maatschappij veroverd, toch is het nodig hen van tijd tot tijd eens uit de dagelijkse sleur op te wekken en hun aandacht voor belangrijke vraagstukken te vra gen. Na het welkomstwoord van de voorzitter zongen allen staande het „Wilhelmus". Christendom ondermijnd De Capucijner pater Engel bertus uit IJmuiden, die als eerste spre ker het podium betrad, wilde spijkers met koppen slaan onder het motto: „Alleen de waarheid zal ons vrij maken" en hij begon er dan ook mede er zijn gehoor op tc wijzen, dat de katholiek ook in het dagelijks leven apostel dient te zijn, dat is niet alleen voorbehouden aan onze geeste lijke leiders! En hoewel velen reeds begrijpen dat alle katho lieken een taak hebben, wordt er toch nog te weinig beseft, dat er duivelse machten zijn die het chr'stendom belagen. Dat er een geestelijke vijand rondwaart wordt wel bewezen door het feit, dat de sacramenten juist bedoeld zijn als een geeste lijke wapenrusting. In de christe lijke beschaving der volkeren heerst maar al te veel een paga- nistische opvatting en satan oefent juist op de wetenschap, de politiek, de cultuur en de gods dienst een grote invloed uit. En het ergste is, dat de christelijke mens zich neergelegd heeft bij de verheidensing van het leven. De mens stelde zijn eigen ik boven alles en het practisch hei dendom heeft dan ook in onze Westerse beschaving meer slacht offers gemaakt dan het commu nisme. Misschien is zelfs het rauwe, gewelddadige communis me een heilzame gezel voor de onwaardige geestelijke lafheid van onze tijd. Men mag dat ge vaar niet onderschatten en men stelle zich niet gerust met grote getallen, omdat in feite het ge loofsleven bij velen is uitgehold! Daarbij komt dat het geloof door de wereld wordt doodgezwegen en dat de moderne maatschappij haar weg gaat zonder het geloof. Men vergete echter niet, dat het communisme niet dreigt als het geen bodem vindt. Daarom valt het te betreuren dat er zo weinig christelijke sfeer in onze samen leving valt te bespeuren. De wereld terug brengen tot Christus is zaak van iedere katho liek, een taak die niet kan slagen als zij niet gesteund wordt door gebed. Daarnaast zullen de stands organisaties hun tijd moeten ver staan, terwijl de leden geen pa pieren leden, maar actieve leden moeten zijn. Offergezindheid noodzakelijk Na een korte pauze, waarin de fanfare „St. Gregorius" en het gemengde koor „Sonora" op ver dienstelijke wijze enkele nummers ten gehore brachten en de man dolineclub „De Snarenbrekers" van de Amsterdamse K.A.J. een proeve van haar kunnen aflegde, kwam de leider van het R.K. Boerencentrum „Ons Erf" te De Steegh, de heer Theo van Steen, aan het woord. Deze wees aller eerst op de gemakzucht, die de katholieken van rond 1900 ken merkte. Men dacht dat er niets meer kon gebeuren, nu er zovele uitvindingen waren gedaan, maar de ontgoocheling kwam al in 1914, bij de eerste wereldoorlog. En in 1940 werd de mensheid al be dreigd met vernietiging door zijn eigen uitvindingen. Nu, in 1950, wordt de mens angstig, omdat hij het leven niet meer aan kan. Hoe wel de materie het leven der men sen, ook die der gelovigen, be heerst, kan er toch een kentering bespeurd worden. Er moet een einde komen aan de toestand, waarin de geest wordt gedood door de productie. Want nu is de mens geen persoonlijkheid meer, maar veelal een nummer. Het initiatief wordt gedood en de menselijke waardigheid gaat in 'deze maatschappij teloor. Spreker merkte op, dat de offerbereidheid, kenmerk van de ware christen, vaak zoek was en dat het kruis van de inspanning geweerd wordt. Doch zonder offer, zonder kruis is er geen geluk. Daarom moeten wij de christelijke cultuur, die in wezen de cultuur van zijn kruis is, bewaren en de symbolen er van uitdragen in ons leven. Slotwoord Deken Harst De Hoogeerwaarde Deken van Schagen, die de bijeenkomst sloot, noemde de Landdag in alle op zichten geslaagd. De sprekers had den volgens Z.E. goed aange toond, dat het leven een strijd zal blijven tegen een oude vijand in nieuw gewaad. Hij noemde de keuze van het bestuur goed en dankte de sprekers voor hun gloedvol betoog en de toehoorders voor hun opkomst en aandacht. Daarna memoreerde Deken Harst de veranderingen in het bestuur van de Landdag, waarbij hij lof toezwaaide aan de voormalige voorzitter, de heer Bosma, nu .burgemeester van Limmen en meende in burgemeester Kalb een goede plaatsvervanger te hebben gevonden. Notaris Pinxter uit Schoorl, die als secretaris is heengegaan en plaats maakte voor de heer Stam, werd eveneens dank gebracht voor het vele werk voor de Land dag verricht. Hierna werd de bij eenkomst gesloten met het zingen van „Aan U, o Koning der eeu wen". Een kort Lof, gecelebreerd in de open lucht, besloot deze uit stekend geslaagde Landdag, waar op Katholiek Noord-Holland weer met trots mag terugzien. Revanche HarrisVan Vliet uitgesteld De revanche wedstrijd van de wereldkampioenschappen sprint tussen de wereldkampioen Reg Harris uit Engeland en onze land genoot van Vliet, die gisteravond in Manchester zou worden gehou den, moest wegens regen worden uitgesteld. De revanche is nu vastgesetld op Dohderdag a.s. EEN JAAR MET AFTREK VOOR KANTOORBEDIENDE De Amsterdamse Rechtbank ver oordeelde de 32-jarige Amsterdamse kantoorbediende J. A. M. K. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met af trek. De Officier van Justitie had op 1 Augustus twee jaar met aftrek geëist wegens een oplichting ge pleegd in 1949 en in het begin van dit jaar. K. had toen onder valse voorwendselen bedragen van f 10.000 en f 5.000 van twee personen los weten te krijgen. Geheel onkundig van hetgeen er bij hem thuis gaat gebeuren, maakte prins Charles Zondagmiddag een autotochtje. Het prinsje bij het verlaten van Clarence House. Met het troepentransportschip „Skaugum", dat gisteren uit In donesië in Amsterdam arriveerde, kwamen bijna 1800 repatriërende militairen weer thuis. Hieronder bevond zich huzaar M. Huizinga uit Apeldoorn, die bij het vertrek van de „Skaugum" uit Indonesië als de 100.000ste repatriërende militair aan boord werd begroet. Van verschillende zijden wa ren hern bij het afscheid in In donesië sloffen sigaretten aange boden en eigenlijk was hij bang, dat hem hier in Nederland een DUITSER ZWOM 160 KILOMETER Ernst Strobel, een 35-jarige Duitse vluchteling heeft in de Rijn 160 KM van Wiesbaden naar Bonn in 28 uur zwemmende afgelegd. Naar zijn mening is dit een nieuw wereldrecord lange afstandzwem- men, want tot nu toe, zo deelde hij mede, stond dit op naam van een Rus, die vóór de oorlog in de Donau ruim 155 KM had afgelegd. De Amsterdamse taxi-chauf feurs begnmen blijkbaar al weer genoeg te krijgen van hun sta king. Nadat Maandagmorgen alle stakende chauffeurs in loondienst van hun werkgevers een tele gram hadden ontvangen, waarin zij, ongeacht hun dienstrooster, werden opgeroepen om op Dins dagmorgen te negen uur in de garages te zijn voor het uitvoe ren van de gewone werkzaamhe den, waren Dinsdagmorgen om half 11 al weer ongeveer honderd taxi's op straat. De werkgevers hadden in hun telegram medege deeld, dat niet verschijnen een dringende reden voor ontslag is. Om 11 uur gisterenmorgen was het aantal taxi's, dat op straat reed, al aangegroeid tot ruim 200. Ter bescherming van chauffeur en voertuig werd iedere taxi te vens bemand met een politiebe ambte in burger. Incidenten de den zich niet voor. Om 12 uur waren er al weer zoveel taxi's op straat, dat aan alle aanvragen om een wagen ruimschoots kon wor den voldaan. Gisterenmiddag had de Unie- verkeer op verzoek van een aan tal harer leden in Krasnapolsky een openbare vergadering belegd voor alle Amsterdamse taxi chauffeurs. Ook de stakenden en de door hen gekozen delegatie, die de staking leidt, waren hier aanwezig. De grote zaal, die 950 plaatsen heeft, was geheel gevuld. Het was een uiterst rumoerige vergadering en telkenmale mis lukten de pogingen om een vorm tot toenadering en oplossing te vinden. Nadat de voorzitter de verga dering, die om kwart over vijf begon en tot ruim zeven uur duurde, reeds had gesloten, zon der dat enig resultaat scheen te zijn bereikt, deed een lid van de delegatie (een N.V.V.'er) een voorstel, waarmede men zich kon verenigen. Dit voorstel was: de Unie-verkeer en de delegatie van de stakers zullen onmiddellijk in overleg treden. Van de zijde van de Unie-verkeer verbond de voorzitter, de heer R. Laan Jr., hieraan het voorstel, dat het re sultaat als bindend advies zal gelden. Hiermede kon de meer derheid zich verenigen. De delegatie, die de staking van de Amsterdamse taxichauffeurs leidt, deelde vannacht om half één mede, dat er nog geen be slissing is genomen over het ad vies, dat zij Dinsdagavond laat op een vergadering aan de sta kers heeft uitgebracht. Wat dit advies behelst, is officieel niet bekend. Vandag, Woensdag, zal opnieuw een vergadering worden belegd. DE R.T.C.-DOCUMENTEN INGESCHREVEN LAKE SUCCESS, 15 Aug. (ANP- Aneta). De heer J. von BallusecK de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties en de heer L. Palar, gevolmachtigd Minister van de RIS, hebben Maan dagmiddag, in naam van hun resp. regeringen, bij de juridische afde ling van de V.N. twee documenten ter registratie aangeboden, nl. het protocol van de bekrachtiging van de ter R.T.C. bereikte overeenkom sten en de acte van de souverein" teitsoverdracht en de erkenning daarvan door Nederland. degelijke ontvangst zou staan te wachten. Maar het bleef bij een hand van generaal-majoor W. J. K. Baay, op de gevoelige plaat vastgelegd door een groot aantal persfotografen, een „kruisver hoor" door de journalisten en het aanbieden van een cigarettenaan- steker namens de maatschappij „Nederland". Huizinga is op SO October 1947 in Indonesië aangekomen, als lid van het 2e regiment huzaren van Boreel en heeft bijna drie jaar op Java rondgetrokken. Hij hoopt, evenals vroeger weer in het ex peditiebedrijf een baan te kun nen vinden en was blij toen hij omdat zijn beurt voor debarkeren was gekomen zich uit het nieuwsgierige gezelschap kon te rugtrekken. Gisterenavond om kwart over acht bereikte huzaar Huizinga het ouderlijk huis aan de Oud Beek- bergerweg te Apeldoorn. Een zeer groot aantal familieleden, ken nissen en belangstellenden had zich bij de woning opgesteld. On der hen bevond zich de burge meester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, die namens het gemeentebestuur een bloemstuk aanbood. Aan boord van de „Skaugum" bevonden zich 777 leden van de Kon. Landmacht, 14 leden van de NIWTN (o.a. het gezelschap van Nol van Dijk, dat een tour nee door Indonesië heeft ge maakt) en 1002 militairen van het voormalige KNIL met hun gezinnen. In totaal waren er 300 kinderen op de „Skaugum", waarvan 50 babies. De commanderend officier troe pen, luitenant-kolonel J. A. W. Bor, sprak er zijn genoegen over uit, dat alle babies de reis over leefd hebben. „Dit is hoofdzake lijk te danken aan het ongeloof lijk goede weer", aldus overste Bor. Een chirurg, die de reis mee maakte, heeft enige operaties met goed gevolg verricht tijdens de reis. Een overzicht van de 20ste Katholieke Landdag te Waarland tijdens het welkomstwoord van de voorzitter, burgemeester Kalb van Oude Niedorp. Inzet rechts boven, pater Engel- bertus OFM Cap. tijdens zijn rede; links onder Theo van Steen aan het woord. President Sukarno heeft Dins dag de eenheidsstaat afgekondigd. In de gecombineerde vergadering van volksvertegenwoordiging en Senaat heeft de president ver klaard, dat de nieuwe republiek Indonesia de gehele Indonesische natie zal omvatten. Het was een noodzakelijke ontwikkeling in het huidige stadium van Indonesia's strijd om onafhankelijkheid, aldus de president. Onmiddellijk na de proclama tie vertrok president Sukarna per vliegtuig naar Djogja, om de plechtige afkondiging te herha len en de republiek Djogja te ont binden. Hij zou gisterenavond nog naar Djakarta terugkeeren. Zwaar bewaakt door gewapen de troepen en politie, reed Sukar no door de straten van Djogja, waarlangs aan weerszijden de mensen stonden opgesteld. Het huidige federale kabinet van premier Hatta zal vandaag zijn ontslag aan de president aan bieden. Het zal opnieuw worden samengesteld als voorlopige rege ring, hangende de vorming van een parlementaire regering. Verwacht wordt, dat president Sukarno nog deze week een for mateur zal aanwijzen, waarhij de leider van de Masjumi, Mo hammed Natsir nog steeds, vol gens politieke waarnemers, de meeste kansen heeft. Indien Moh. H. M. DE KONINGIN LAAT NIEUWE KRUISER TE WATER De voor de Koninklijke Marine bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij in aanbouw zijnde kruiser zal op Dinsdag 22 Aug. a.s. te Rot terdam te water worden gelaten. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben toegezegd, hierbij aanwezig te zijn, waarbij Hare Majesteit de tewaterlating wil verrichten. Verschillende buiten landse en Nederlandse autoriteiten zullen de plechtigheid bijwonen. Het schip zal te zijner tijd als Hr. Ms. ,,De Zeven Provinciën" in dienst worden gesteld. Natsir formateur zou worden, dan is het zeer waarschijnlijk, dat Sjahrir minister van buiten landse zaken wordt. De vorming van het nieuwe kabinet zal echter wel enige weken vragen. Krachtens de nieuwe grondwet voor de eenheidsstaat zal er slechts een centrale regering zijn voor de nieuwe staat, die uit 10 provinciën bestaat. Er worden feestelijkheden voor bereid voor Donderdag, de vijfde verjaardag van het uitroepen der onafhankelijkheid. Slijkhuis in Dublin Slijkhuis zal vandaag te Du blin aan de daar te houden in ternationale wedstrijden deelne men. Vermoedelijk komt hij op de Engelse mijl uit tegen Barry. We zouden nog niet durven beweren, dat met het optreden cvan het kabinet PholienSeg- hers, door de heer Van Zeeland gevormd, de laatste etappe van de zo dramatische Belgische koningskwestie is afgesloten. In tegendeel, de wijze waarop dit kabinet is gevormd, zowel wat zijn procedure als zijn samen stelling betreft, wijst er wel heel duidelijk pp, hoeveel oud zeer 1 hier nog aanwezig is en hoezeer dit kabinet het „Vitium origines" van de betreurenswaardige ko ningskwestie met zich mee sleept. Dë heer Van Zeeland, die Zondagmiddag van de jeugdige koninklijke Prins de opdracht kreeg eén nieuw kabinet te vor men, was daarvoor nu niet direct de meest aangewezen persoonlijkheid, want hij was niet bepaald de man, die de scherpe politieke tegenstelling in België op dit moment zou kun nen overbruggen. Bij de socia listische en Waalse oppositie gold hij als een „die-hard" die in de koningskwetie geen soe pelheid kende. En bij de Vla mingen geniet hij weinig ver trouwen omdat hij anti-Vlaams en zeer conservatief is. Duidelijk kwam dit naar voren Maandag morgen in het Vlaams katholiek dagblad „De Nieuwe Gids", dat na de benoeming van Van Zee land als formateur schreef, dat deze benoeming allerminst in staat was als een pleister te fungeren op de wonde aan de Vlamingen toegebracht. Van Zeeland, zo ging het blad voort, verstaat en kent Vlaams, maar weigert het te spreken. Een kabinet onder zijn signatuur is voor de Vlamingen moeilijk te aanvaarden. De socialistische „Peuple" schreef, dat deze keu ze een uitdaging was voor de oppositie. Maar na de weigering van de beide Vlaamse voorman nen Seghers en De Schrijver was er voor de kroonprins niet De bekende schrijver Pietter van der Meer de Walcheren viert 10 September zijn zeventigste ver jaardag. Als schrijver, maar vooral ook als mens, is hij ontelbaar velen dierbaar. Zijn creatief werk be staat uit de romans: Jong Leven (1903), Van Dicht en Duisternis (1904) en De Jacht naar Geluk (1907). Verder publiceerde hij ver schillende reisindrukken en schet sen, artikelen in Van Onzen Tijd, De Maasbode, De Residentiebode en Roeping. In 1913 verscheen zijn eerste autobiografisch werk: Mijn Dagboek, dat evenals Het Witte Paradijs (1929) in het Duits en Frans vertaald werd en verschei dene drukken beleefde. Na een jarenlang verblijf in Pa rijs keerde hij in November 1939 naar Nederland terug: „Ik ben on rustig van verlangen om weer In mijn eigen land te zijn". Zijn huis in Breda was tijdens de oorlog een van de posten voor ondergrondse berichtenlijnen tussen Nederland en Londen via België. Het vérvolg op Mijn Dagboek, Mensen en God I, verscheen No vember 1940 en werd binnen één jaar tijd zeven maal herdrukt. In 1946 volgde het tweede deel, in 1949 een Franse en Spaanse verta ling van het hele werk. Deze merkwaardige figuur uit het Katholieke beschavingsleven der laatste decennia, wiens geeste lijke ontwikkelingsgang velen van zo nabij mochten volgen, verdient ongetwijfeld onze bijzondere hulde en blijvende waardering. FANCIO WINT CROTE PRIJS VAN PESCARA Gisteren werd de grote nrijs van Pescara gehouden. De uitslag luidt: 1. Fangio (Arg..) met Alfa-Romeo 413 KM in 3 u. 2 m. 57.2 sec. (gem. snelheid 135 KM per uur). 2. Rosier (Fr.) met Talbot 3.3.9 3. Fagioli (Italië) met Alfa Romeo 3.3.15. DE RONDE VAN DUITSLAND De derde etappe van de Ronde van Duitsland, Bocholt—Aken (214 KM) is door de Duitser Hoermann gewonnen in 5 uur 56 min.; de Belg De Corte werd tweede. De vierde etappe AkenGiessen (276 KM) werd door de Belg Gyse- linck gewonnen in 8 uur 24 min. 3 sec. Onze landgenoot Pellenaers werd vijfde. In het algemeen klassement is de Duitser Schild eerste in 28 uur 35 min. 7 sec. Pellenaers bezet de 5e plaats in 28 uur 46 min. 48 sec. Nederland wint- tafeltennis- wedstrijd Te Weert werd gisteren de ta feltennis landenwedstrijd Neder landBelgië gespeeld, die met 63 door de Nederlanders werd gewonnen. DJAKARTA, 15 Aug. Van de zijde van het Hoge Commissa riaat verneemt Aneta, dat de „Kortenaer" in de nacht van Maandag op Dinsdag Makassar heeft verlaten en opstoomt naar Soerabaja. Het ligt in de bedoe ling van de Nederlandse regering om de „Kortenaer" binnenkort uit de Indonesische wateren te rug te trekken. Naar in kringen der R.I.S. wordt verklaard, is de terugtrekking uit de Indonesische wateren uitdrukkelijk door de re gering van de R.I.S. geëist. Aneta verneemt, dat de mili taire waarnemers van de commis sie der Verenigde Naties voor In donesië Maandag met hun rap port over de gebeurtenissen te Makassar zijn gereed gekomen. Bijzonderheden over het rapport waren nog niet te verkrijgen. Intussen verklaarden reizigers, die uit Makassar zijn gekomen en de gevechten hebben meege maakt, dat de schade, die aan de stad is toegebracht, enorm is. Het kamp van de KNIL is groten deels verwoest, terwijl het Grand Hotel en vele officiële gebouwen zwaar zouden zijn beschadigd. De schade van de laatste gevechten en van de gevechten tijdens de affa'ire Azis zou gezamenlijk on geveer een half milliard bedra gen. Voorts verklaarden deze rei zigers, dat de bevolking zeer ge deprimeerd is. Vele Indonesiërs, zowel als Nederlanders, willen de stad verlaten. De evacuatie van de oud-leden van het KNIL is thans in volle gang veel keuze meer, opdat de an dere Vlaamse ministers zozeer het vertrouwen van hun kiezers hadden verloren, dat hun be noeming geheel uitgesloten was Van Zeeland, die aanvankelijk meende Zondagavond reeds te kunnen slagen, bemerkte al spoedig, dat hij geen persona grata was en om zijn taak te kunnen volbrengen heeft hij be langrijke concessies moeten doen. Maandagmiddag vertelde hij nog aan de journalisten, dat hij niet alleen als leider zou op treden, maar dat het een équipe worden zou bestaande uit de heren Van Zeeland en Seghers, Maar toen gisterenavond het nieuwe kabinet bekend werd, bleek dat het wel een équipe ge worden was maar dat de heer Van Zeeland er geen deel van uitmaakte. Hij had zijn plaats aan de Brusselse katholieke senator Pholien moeten afstaan, die als leider van het nieuwe kabinet zal optreden met naast hem de katholieke democraat Seghers. Van Zeeland zelf moest zich terugtrekken naar Buiten landse Zaken, waar hij nog een belangrijk deel van zijn taak zal moeten afstaan aan de katho lieke democraat Meurice, die de Europese Economische Zaken onder zich krijgt, dus ook de Benelux-aangelegenheden. Voor ons land is dit geen slechte keuze, want het is bekend, dat de heer Meurice de Benelux een goed hart toedraagt en meer malen getoond heeft ons land uitstekend te kennen. De nieuwe kabinetsleider is, zoals we reeds zeiden, een Vlaamse Brusselaar die het ver trouwen van Vlamingen en Wa len geniet en daarom reeds direct als een geschikte opvol ger van de heer Divieusart is genoemd. Hoewel ook het nieuwe kabi net geheel uit katholieken be staat. treft het toch dat heel wat katholieke voormannen met een prachtige staat van dienst aan de dijk zijn gezet en vervangen door nieuwe mensen. We noe men het heengaan van de be kwame financier Eyskens, De Vleeshouwer, Orban Carton de Wiart enz. Het verdwijnen van deze bekende figuren uit de C.V.P. bewijst wel duidelijk hoe ernstig de vertrouwenscrisis in de kath. gelederen is. Een be wijs daarvan kregen we Zondag nog in Namen op de grote kath. bijeenkomst in dit arrondisse ment, waar de kath. burgemees ter en senator de heer Huart 'n scherpe pfilippica hield tegen de afgetreden ministers wiens hou ding hij zwak en laf noemde en die zich daardoor als gezags dragers onmogelijk hadden ge maakt. De heer Huart zeide nog, dat wanneer het kabinet op 25 Juli de staat van beleg had af gekondigd, in Luik en Henegou wen zoals bij de regering was aangedrongen, de socialistische revolutie met een sisser was af gelopen. Nu greep de regering pas in toen het te laat was en het verzet volkomen georgani seerd was en een bloedbad niet meer was te voorkomen. Dat in Waalse kringen ook zo over de houding van de regering wordt geoordeeld, bewijst wel dat de vertrouwenscrisis zich niet alleen afspeelt in Vlaamse kringen. Met uitzondering van de heer van Zeeland, die de historische nacht-zitting op het paleis niet heeft meegemaakt, zjjn alleen de ministers van onderwijs, fi nanciën, openbare werken en verkeer in het nieuwe kabinet overgenomen. Alle andere porte feuilles zijn bezet door geheel nieuwe mensen. Als met dit schoon schip maken de katho lieke eenheid hersteld kan wor den, dan zal deze prijs niet te hoog genoemd kunnen worden. werd de cheffin van een kou senatelier te Den Haag op he terdaad betrapt, toen zij trachtte 100 paar kousen te stelen. Bij haar verhoor bekende zij in to taal reeds 250 paar kousen te hebben gestolen, die door haar man waren verkocht zal op Woensdag 23 Augustus te Doetinchem de 32e nationale klompenbeurs worden gehouden. Deze beurs is de grootste van ons land maakt het Nederlandse circus Frans Mikkenie op het ogenblik een tournee door Italië. Het is thans opgebouwd te Rome bij de St. GiOvannikerk werd aan de Vlissingse harmo nie „Ons Genoegen" ter gelegen heid van haar 60-jarig bestaan het praedicaat „Koninklijke" ver leend bestond gisteren het dagelijkse radioprogramma voor de Neder landse Strijdkrachten vijf jaar zal het dertiende congres van het genootschap voor reclame dit jaar op 27 en 28 September in Haarlem worden gehouden vond een 40-jarige man te Wijk bij Duurstede in zijn land een projectiel. Toen hij het eens na der ging onderzoeken, volgde een explosie, waarbij de linkerhand van de man zo ernstig gewond werd, dat hij deze misschien zal moeten missen zal een achttal Finse journa listen in September een reis door ons land maken ter beantwoor ding van het bezoek door Ne derlandse journalisten in Mei aan Finland gebracht ontving de ambassadeur van India bij ons Hof, Dr. Mohan Linha Mehta, gisterenmiddag in de tuinen van zijn ambtswoning te Wassenaar vele voorname gas ten ter gelegenheid van de vie ring van de derde verjaardag der onafhankelijkheid van India I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3