De Rode Rio" organiseert boeiende tentoonstelling r Kleinkunstensemble „Kees Stet" Drama te Leeuwarden ALKMAAR EN OMSTREKEN Blauwe Goerami hapt naar lucht Cabaret in openlucht-theater Moderne tuinbouwschuur gereedgekomen Laatste nieuws Tragische dood tijdens serenade Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 ALKMAAR De levende na tuur oefent altijd aantrekkings kracht op ons uit, vooral op de jeugd en het houden van dieren is dan ook steeds een aardige en te vens leerzame liefhebberij. Zo is dat ook met het houden van een aquarium, een echt werkje voor de natuurliefhebber, die van nabij het leven der vissen kan ga deslaan. Wat er met deze liefheb berij, die door velen wordt be oefend, te bereiken is, wordt ge toond op de aquarium-tentoonstel ling van de Alkmaarse vereniging „De Rode Rio". Deze naam zal verschillende le zers misschien wat vreemd aan doen, maar heeft met politiek niets te maken. Het is de naam van een tropische vis, die aan de vereni ging is gegeven. Op dezei tentoon stelling. die van 17 tot 27 Augustus in het Murmellius Gymnasium wordt gehouden, wordt het werk van de laden, jong en oud, een plaatsje gegeven en tientallen bak ken, de een wat groter en kost baarder dan de ander, vullen de aula. Er zijn vier afdelingen, n.l. een jeugdafdeling, met o.a. een fraaie inzending van een twaalf jarige jongen, een afdeling streek- aquaria, waarbij een hele land streek vertegenwoordigd is. kweek bakken zoals diei met 134'maanvis- jes, en gezelschapsbakken. Zeldzame exemplaren Er zijn onder de honderden vis sen en visjes, die hier in prachtig opgestelde en fraai verlichte bak ken rondzwemmen heel wat kost bare exemplaren. Tussen water planten, ook alle tropisch, en vaak eveneens kostbaar en zeldzaam, zagen we dec maanvis uit Brazilië, de Blauwe Goerami uit Indië, een vis zonder kieuwen, die van tijd tot tijd aan de oppervlakte moet komen om lucht te happen zoals alle longvissen; de zwarte Black Molley uit Malakka, een zeer fraai beestje, verder de rode zwaard drager. een sterk visje uit Mexico, dat de aardigheid heeft na verloop van tijd van een vrouwtje in een mannetje te veranderen! Omge keerd gaat dat niet. Dan de prach tige Neontatra, een rood-blauw gekleurd visje, dat glanst als dia mant. Het diertje komt uit de bo venloop van de Amazone. Er zijn tal van zeldzame vissen, waarvan verscheidene voor de eerste maal in Alkmaar werden gekweekt. Men ziet ook da Barba Sumatren- sis, een zeldzaam exemplaar en moeilijk te kweken, de Randia Formosa, het kleinste levend-ba rende visje en verder een hele bak vol met de Rode Rio. Het aardige van deza tentoon stelling is voorts, dat ze geheel is opgezet door de leden, die er hun vrije tijd en werkkracht voor ga ven, om anderen te laten zien hoe INGEKOMEN PERSONEN In de maand Augustus 1950. R. Perfors, NH, van Arnhem naar Vermeerstraat 30; A. de Jager, chef autobedr., van Zaandam naar Dijk 2; E. M. Kootker, RK van Een Helder naar Westerweg 37; D. Raar, bedrijfsleider melkinrichting met gezin van Zaandam naar Vis serslaan 4; H. Sterk, werkster, NH van Amsterdam naar Pr. Juliana- laan 14; P. Kamp, NH, van Hoog- karspel naar Veerstraat 1; J. P. Beumer, h.i.d.h., Vr. Kath. van Huizen naar Westerweg 55; A. Blankers't Hooft, NH, van Am sterdam naar Nassaulaan 55; B. BeersRidder, RK, van Wognum naar Huiswaard 7; T. L. Slager, dienstbode, NH, van Sneek naar Emmastraat 1; A. M. L. Spruyt, RK van Amersfoort naar Emma straat 56; C. A. Dekker, RK van Heiloo naar Laat 73a; W. Th. A. J. M. Tobben, winkelbed. RK, van Haarlem naar Corfstraat 44; A. J. M. Terhorst, h.i.d.h. van Eindhoven naar Dijk 7a; J. G. van Eerden, schoenmaker, RK van Bloemendaal naar C. W. Bruinvisstraat 6; F. Rusch, NH, met echtgenote van ïn- dië naar Snaarmanslaan 46; A. Pa ter, chauffeur RK, van Parijs naar Waterschapsstraat 14; F. J. J. M. Eldering, RK, van Wijnandsrade naar Emmastraat 17; L. J. van der Gest, ass. Gezondheidsd. voor die ren, RK, van Texel van Forestus- straat 31; J. M. Metsde Groot NH van Den Helder naar Oudegracht 220a; Wed. J. L. M. de Vriesten Velden RK van Amsterdam naar Kennemerstraatweg 123; J. Beers, tuinbouwer RK van Nibbixwoud naar Huiswaard 7; J. J. Dijkman, adj. adm. RK, met gezin van Am sterdam naar Rembrandtstraat 72; M. Th. Maas, RK, met zoon van Heemstede naar Wildemanstraat 23; W. van Renswoude, mach. hout- bew. NH, van Zaandijk naar Leeu wenbekstraat 31; C. Th. Viset, elct. monteur KM. RK, van Den Helder naar Eikelenbergstraat 70; Wed. J. M. RavesXonderhuys RK, van Utrecht naar Vermeerstraat 21; G. Alders, matroos KM, RK, van Den Helder naar Polderstraat 20; J. P. Bierman matroos KM, R'K, van Den Helder naar Snaarmanslaan 31; M. J. de Boer, kraamverzorgster, van Haarlem naar Everdingenstraat 18, H. P. de Langen, chauffeur, RK, v. Den Haag naar Snaarmanslaan 101 A. M. Scheltingavan Leusden, RK, van Breukelen naar Fnidsen 68; M. Reisma, verpleegster NH, van Soest naar Wilhelminalaan 11; M. Verhagen verpleegster NH, van Soest naar Wilhelminalaan 11; A. K. Fijn, winkelbed. RK, van Me- demblik naar Lyceumstraat 10; M. A. J. van der Meer, RK, van Voor schoten naar Langestraat 86a; J. Hopman, koopman kunstnijver- heidsartikelen, RK met gezin van Bergen naar Spoorstraat 4; P. Ho- vius, betonarb. RK van Heiloo naar St. Annastraat 23; C. L. M. Pedroli RK, van Bergen naar Langestraat 10; M. A. J. Vermeulen, RK, van Bergen naar Kennemerstraatweg 93; W. M. Bleeker, verpleegster RK van Beverwijk naar v. Ever dingenstraat 18; C. E. Slinger, NH, van Breukelen naar Emmastr. 97. mooi de natuur eigenlijk wel is. En als bijzondere attractie van deza interessante tentoonstelling geeft de vereniging aan de bezoe kers een fraai geïllustreerd boekje over tropische vissen uit terwijl de fa Holsmuller een kopje thee schenkt. Een fraaie huiskamer, door de Kofa opgesteld, laat zien, dat het aquarium een mooie plaats kan hebben in ieder milieu. Vanavond om half acht wordt de tentoonstelling door Wethouder R. Bakker geopend. We vertrouwen er op, dat, mede gezien de zeer lage toegangsprijs, velen zullen gaan zien wat dei Rode Rio in een tijdperk van 15 jaar heeft weten te bereiken. Misschien is het een sti mulans voor natuurliefhebbers, om zelf ook een aquarium aan te gaan leggen. Zij kunnen dan te rade gaan bij het bestuur van de Alk maarse Aquariumvereniging, die met haar deskundige leden gaarne van advies zal dienen. KINDERMIDDAG GULDEN VLIES Prof. Antonini onderhield de jeugd ALKMAAR. In het kader van de serie vacantiemiddagen voor de jeugd, die tot nu toe uitstekend ge slaagd zijn, trad Prof. Antonini Woensdagmiddag voor een grote schare kinderen (en voor vele ouders) op als goochelaar, buik spreker en poppenkastspeler. Met vingerhoeden, vlaggen, een horlo ge, balletjes en meerdere dergelijke attributen heeft hij op een zeer prettige wijze de jeugd weten te onderhouden en frappante staaltjes van vingervlugheid vertoond. Na een korte pauze kwam het optreden met de sprekende pop August aan de beurt waarna Jan Klaassen in de poppenkast ver scheen, die het aan de stok kreeg met de diender, de duvel en de „bakker op de hoek" daarbij ge holpen door Sterke Piet. Het was een programma dat de kinderen van begin tot eind wist te boeien en waarbij verschillende jeugdige toeschouwers het genoe gen smaakten de goochel-prof te mogen assisteren, een bezigheid die door velen geambieerd werd. DE 8-OCTOBER-OPTOCHT ALKMAAR. De 8-October Op tocht zal dit jaar staan in het teken van het Vaderlandse lied. De ver schillende volksliederen zullen door diverse groepen worden uitgebeeld. ALKMAARSE STUDENT NAAR AMERIKA ALKMAAR. Acht Neder landse studenten hebben een beurs gekregen van de Ameri kaanse regering. Zij zullen op 23 Augustus a.s. met de „Queen Mary" van Southampton naar Amerika vertrekken. De eerste etappe van hun reis, namelijk die van Hoek van Holland naar Southampton, hebben zij dan reeds achter de rug. Onder deze studenten behoort ook een Alkmaarder, nl. de heer Jacobus J. L. ten Brink (psychia trie en neurologie). „Rotterdams Kindertoneel" Herhaling „Pietje Bell" ALKMAAR De opvoering van „Pietje Bell" door het Rot terdams Kindertoneel de vorige week in het Gulden Vlies, trok zoveel belangstelling, dat hon derden teleurgesteld huiswaarts moesten keren, daar de zaal ge heel uitverkocht was. Het Rot terdams Kindertoneel heeft daar om besloten gedurende de va- canties nog éénmaal naar Alkmaar te komen met dit leuke stuk en wel op Maandag 21 Aug. a.s. EEN DEMONSTRATIE VAN DE LANDBOtTWVOORLICHTINGS- DIENST ALKMAAR, Op Maandag 21 Aug. a.s. zal er op het land van C. Dekker aan de Kalkovensweg een demonstratie worden gegeven met hooibouwwerktuigen. De demon stratie vindt plaats 's middag 2 uur. Voor de boeren zeker van belang. HET KAASSTAD-TOURNOOI VAN DE ALKMAARSE BOYS ALKMAAR Het is de be doeling het Kaasstad-tournooi, dat dit jaar voor het eerst wordt gehouden tot een telkenjare we derkerende sportgebeurtenis te maken, aldus deelde voorzitter Goudsblom mede in een confe rentie, welke het bestuur van de Alkm. Boys met de Alkmaarse sportpers had georganiseerd. Men is er in geslaagd een 3-tal waardige tegenstanders bereid te vinden voor het tournooi van dit jaar, n.l. T.O.G., H.R.C. en R.K.A.F.C.; gemakkelijk is het overigens niet om een goed tour nooi samen te stellen, daar vele verenigingen zich reeds verbon den hebben aan andere wedstrij den, De hoofdprijs is geheel ge houden in de stijl en bestaat uit een zilveren kaasberrie m. kaas dragers. Verder bekers en takken De loting heeft uitgewezen, dat op 27 Aug. zal worden gespeeld: 2 uur; T.O.G.Alkm. Boys; 4.15 uur: H.R.C.R.K.A.F.C.; Voor 3 September luidt het programma: 2 ur: Verliezersronde; 4.15 uur: Winnaarsronde. "N De semi-permanente school met acht klassen, dokterskamer, leraars kamer en vertrek voor het hoofd der school, zoals het Utrechts Bouwbedrijf Knoop ze reeds in verscheidene plaatsen van ons land heeft neergezet. Het is een ruim, licht gebouw, dat door de een voudige bouwstijl in iedere wijk te plaatsen is en buiten het toe gewezen bouwvolume mag worden afgeleverd. In Alkmaar wordt een dergelijke school gebouwd op het terrein, begrensd door de van der Helststraat en de Ruysdaelkade. ALKMAAR Voor de twee de maal trad Dinsdagavond het Kleinkunst-ensemble van Kees Stet uit Ierswoud op in 't Gul den Vlies en tweemaal had dit gezelschap een uitverkochte zaal. zodat de directie van 't Gul den Vlies besloot om op deze twee avonden nog een derde te laten volgen. De toeloop voor de tweede avond was n.l. zó groot, dat velen moesten worden te leurgesteld. Wel een bewijs, dat er van de eerste avond een goe de roep was uitgegaan. Kees Stet heeft voor het ko mende seizoen een nieuw en semble rond zich gevormd, dat met een zeer attractief en amu sant programma komt. Het muzikale gedeelte van het programma wordt o.m. verzorgd door het trio Annie de Moor, waarvan de dame, die naar deze naam luistert, zelf de voornaam ste kracht is. Met begeleiding van banjo en contra-bas bespeelt zij de accordeon op virtuoze wijr ze, waarmee het publiek zich zó ingenomen toont, dat zij er moeilijk zonder tpegiftje af kan komen. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. In de maand Au gustus 1950. Th. J. H. Bruynzeels, districtsleider CCD, RK van Sta tionsweg 48 naar Haarlem; A. C. Spaans, dienstbode. RK, van Em mastraat 65 naar Langedijk; H. T. Stephan, vertegenwoordiger, van Uitenboschstraat 13 naar Barsinger- horn; P. G. Andreé, commies RVA, NH, van Maelaine Pontstraat 18 naa Heiloo; A. H. C. Andreé, NH, van Maelaine Pontstraat 18 naar Bergen; P. Leijen, RK, van v- Ever dingenstraat 18 naar Akersloot; C. E. de Waard, verpleegster, van Prins Hendrikstaat 1 naar Oegst- geest; J. Regeling, arb. hoogo. NH, van Karei Doormankade 5 naar Rauwerderhem; A. M. Velzeboer de Goede, RK, van Varnebroek 37 naar Castricum; C. Vredenburg Stokman, RK van Wognumsebuurt 14 naar Krommenie; J. van Hou ten, van Popelmanslaan 18 naar WieringerwaardS. A. M. Jaeobse RK, van Emmastraat 62, naar Den Haag. Hoewel het trio in. zijn optre den wat schuchter en onwennig tegenover het publiek staat, kan het gebodene ten volle worden gewaardeerd. „The Rio's" vór men een trio van een ander gen re; zij zingen Zuid-Amerikaanse liederen en liedjes uit de Wild- West en Texas, met de gitaar begeleid en met goede stemmen; zij oogstten niet minder succes dan het trio-De Moor en moes ten ook een toegiftje geven. De tenor Jan Heins, die als gast in dit gezelschap optrad) zong met een benijdenswaardige tenorstem een tweetal liederen „Vivere" en „Mamma", ofschoon ook hij wat onwennig tegenover het publiek stond en in zijn voordracht iets tekort schoot, werden zijn vocale prestaties zeer gewaardeerd. Dan Kees Stet zelf, dip een viertal nieuwe Westfriese voor drachten op zijn repertoire had. Kostelijk was zijn praatje over de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" en zijn voor dracht over de rederijkerskamer „Nieuw Leven", waarin hij de droge humor van het Westfriese boerenland op smakelijke wijze weet weer te geven. lp samen werking met de conferencier Ni co Akkerman trad hij op in zijn zelf-gemaakte schetsen „Spit in de reg" en „Op bezoek bai de onderduiker", waarbij Akker man resp. als dokter en ondef- duiker fungeerde; de vondst in de laatste voordracht was wel niet helemaal origineel, doch deed het nog aardig "in de om lijsting van deze Westfriese voordracht. Haast zouden we een der bes te nummers uit dit programma hebben vergeten, het optreden van de knappe goochelaar Cakie, die niet alleen zijn nummer vlot weet te brengen, doch met zijn frappante goocheltrucs de aan dacht van het publiek gespan nen weet te houden; ook hij had een groot, succes met zijn optre den. Zo was het geheel een vrolijk programma van klein-kunst- amusement, dat zeker voor de derde maal een volle zaal van 't Gulden Vlies verdient. Men wachte, om teleurstelling te voorkomen, niet te lang met voor Zondag a.s. plaats te be spreken. ONZE AGENDA Murmellius Gymn.: 7,30 uur opening aquariumtentoon stelling. BIOSCOPEN: Harmonie: Whisky als water, alle leeft.; Victoria: Op de planken, alle leeft.; Cine ma Americain: Moord te middernacht, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Mevr. de Wed. C. M B. Wanna, Mient 1L NACHTDIENST TAXI'S Chr. de Vries, Frieseweg 4 tel. 4237. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het Kaasmarktspel. 8 uur: Concert door „Soli Deo Gloria" en tentoon stelling gladiolenpracht. Dagelijks doorlopende film voorstelling. Dierenbescherming ALKMAAR Ter beschikking een klein hondje, adres Mevr. Smitv. d. Wall te Noord-Schar- woude en een 2-jarige herders hond, te bevragen bij de heer N. Sneek, Oosterweg No. 9 c, N.- Niedörp. Wie is de eigenaar van de middelmatig grote langharige zwart-witte hond, witte streep over de kop, witte punt aan de staart. Het dier zwerft al enige dagen in de Langestraat. Voor dieren waarvoor een andere baas gezocht moet worden, mogen we geen ruimte vragen onder stads nieuws, daar is de advertentie rubriek voor. Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Over het tijd vak van 1 t.e.m. 15 Aug. 1950 werden aan het Bureau yan Po- litie gedeponeerd en aldaar te bevragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.3012.30 uur: schroevendraaier; huissleutels portemonnaies en idem met in houd; kinderschoentjes; moer- sleutels; portemonnaie met foto; zonnebril; autoped; sok; sier speld; capuchon; halscollier; bril 2 tangen; actentas; kerkboekje; zakmes; vulpen; ceintuur; linnen tas met stofzuigerslang; wollen shawl; kindermutsje; herenpols- horlo.ee met metalen armband; rozenkrans. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven, alwaar op bovengenoemde tijdstippen 't adres van de vinder is te ver krijgen: form.boek van verzeke ringsagent; vulpennen; rozenkr. met haarkam; sleutelbos; 2 ten nisrackets; regenjassen; dames- vest; duimstok; portemonnaies met inhoud; zakmes; abonn.kaart rijwielstalling; jongensblazer; motorcap; bril; vulpen in étui; jongensonderbroek; rozenkrans; enige kazen; uitlaatpijp van mo torrijwiel; kinderschoentjes in doos: alpinomuts; wieldop van auto: zadeldek; damespolshorlo ge; boodschappentas; bankbiljet; pak spijkers; paardenzweep; 2 bloempotten; portefeuille met paspoort; zeef; damestas; lederen voetbal; damesarmband; duim stok; zakdoek; zwembroek met handdoek en boek; zwembroek; gouden armband; vulpotlood; klapperpistooltje; ringetje; auto sleuteltjes knot wol; meisjesvest; Zeeuwse -broche; mondorgel; broche. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Reina E., dv A. N. Tolsma en R. C. Oudes. Gehuwd: Cornelis Hessine en Alida Veis. Overleden: Egbert Groeskop, 54 jr. geh. met M. L. Alteveer. EXAMEN HOOFDACTE ALKMAAR. Voor het gedeelte A slaagde G. C. Donia te Heiloo. Voor het gedeelte B slaagde mej. E. M. Th. Huijbregts te H.H.Waard. ZILVEREN JUBILEUM BIJ V,. D. ALKMAAR. Hedenmorgen was het weer feest bij V. D. Een van de verkoopsters, mej. E. C. Bosch, is vandaag 25 jaar aan de zaak ver bonden. Vanmorgen werd zij om tien uur met haar familie per auto van huis gehaald. De directie bood haar een enveloppe met inhoud aan gepaard met een sympathieke speech. Van het personeel kreeg de jubilaresse een Delft-blauwe sche merlamp. De verdere dag werd in familiekring doorgebracht. ANDRÉ CARREL SPEELT VOOR DE KINDEREN BERGEN. In het openlucht theater te Bergen trad gistermid dag André Carrel met zijn gezel schap op in een uitstekend ver zorgd kinderprogramma. Het gezel schap speelde „Koning Gaapslaap" en het jammer genoeg weinig tal rijke, jeugdige publiek heeft van de avonturen van deze wonderlijke koning een middag lang zitten te genieten. De geschiedenis van Ko ning Gaapslaap van Cascarade, die door het verraderlijke optreden van een zijner raadsheren, een sluwe oude vos, die zelf koning wil wor den, aan de hikziekte laat lijden, zodat hij zijn koninklijke plichten niet langer kan vervullen, werd door André Carrel's gezelschap op een allerplezierigste manier ten to nele gebracht. De kinderen leefden met al hun jeugdig enthousiasme mee met de genezing van Koning Gaapslaap door Berendje en veld wachter Snor en de ontmaskering van de valse* raadsheer door het oude vrouwtje. Tot grote opluch ting van de kleinen werd het kwaad gestraft en het goed be loond. De jeugd had een prettige middag en André Carrel en zijn ge zelschap boekten groot succes. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Petrus P., zv G. Bleeker en H. M. Kroes Janine H„ dv J. Frans en J. Ek- kel; Petrus A. M., zv J. J. de Waard en G. Mors; Jeroen W., zv J. de Graaf en B. C. van der Wijk. Ondertrouwd: Willem de Ro ver, oud 26 jaar en Margaretha M. Zandbergen, oud 26 jaar. Overleden: Martina Wijnstok, oud 70 jaar, echtg. van Dirk Grin. I BERGEN. Gisteravond trad in het Bergense openluchttheater „Het Nederlandse Cabaret" op, dat onder leiding staat van André Car rel. Het was een experiment, maar het mag een geslaagd experiment heten. Het was voor het eerst dat in het openluchttheater een caba ret-revue werd gepresenteerd. On der de titel „Een beetje zon in je leven doet wonderen", brachten An dré Carrel en zijn gezelschap een afwisselend programma op het to neel, dat het publiek dat het thea ter slechts voor de helft vulde, uitstekend heeft kunnen vermaken. Voortreffelijke, beschaafde teksten, prettige liedjes, geestige schetsen, goede harmonicamuziek en uitmun tende acrobatiek vulden het pro gramma, waaraan behalve André Carrel, nog medewerkten: Joop ter Weijde aan de piano en met de ac cordeon, Eddy Canzoni, de bekende •radiozanger, Marianne van den Bergh met liedjes en in schetsen, Joep Kluvers in de schetsen en het amateurgezelschap de Morali's, die hun verbazingwekkende acrobatiek brengen ten bate van het Rode Kruis. André Carrel verzorgde op de hem eigen vlotte en geestige manier de conference. Wij kunnen er mee volstaan te vermelden dat de cabaret-revue, die Het Nederlandse Cabaret bracht uitstekend heeft voldaan. De schet sen, waarvan André Carrel de tek sten schreef, zoals hij dat trouwens heeft gedaan voor het gehele pro gramma, vonden wij in hun genre voortreffelijk en naast Carrel's strandliedje, viel ons zijn lied „Verkeersagent" bijzonder op. Het gezelschap had naar onze mening een groter publiek verdiend. Volleybal club opgericht OUDORP Alhier werd een bij eenkomst gehouden met het doel om te komen tot de oprichting van een Volleybalclub. Er bleek voor deze aardige sport veel anim0 te bestaan en men kon reeds tot het oprichten van een club overgaan. In het bestuur werden benoemd de heren A. J. Govers Voorzitter J. Sprinkhuizen secretaris en P. H. Vis Penningmeester. Er werden reeds twee twaalftallen gevormd; het ene twaalftal bestaande uit jonge mensen en het andere uit oudere personen, waarvan vele het spel reeds eerder beoefend hebben. Het ligt in de bedoeling iedere Za terdagmiddag te oefenen op het voetbalterrein van Kolping Boys. Personen die zich bij de club voor de ouderen of de jongeren willen aansluiten, zijn welkom en kunnen zich bij een der bestuursleden aanmelden. Vergunning verleend OUDORP. Aan de Standard Amerikaanse Petroleum Compag nie is op diens verzoek vergunning verleend tot het plaatsen van een ondergrondse benzinebewaarplaats met aftapinrichting op perceel Hee- renweg B 37. H.H.WAARD—NOORD. Sinds enkele weken was het op het be drijf van de heer C. Bleeker alhier een drukte van belang. Vracht auto's met stenen, zand en ander materiaal reden af en aan, een be tonmolen toerde de gehele dag aan een stuk door en voortdurend klonk het slaan van de troffels. Tussen de appelen- en perenbo men werd een grote schuur opge trokken; geen gewone maar een met allerlei bijzonderheden. Eer stens staat er een muur omheen, bestaande uit 3 lagen stenen. Een fclauw-drijfstenen muur, waartegen een kurksteen muur, hier tussen enige ruimte en dan nog een rood stenen muur, dus een zg. spuw- muur. In één helft van de schuur zijn 6 hokken aanwezig, welke elk 12 a 13 ton aardappelen kunnen bevatten. Ondanks het feit dat de aardappelen zeer hoog liggen, zijn zij er zeer gemakkelijk weer uit te halen. Door enkele, zeer praétisch onderaan aangebrachte planken, kunnen de aardappelen er zoo uit geschept worden. De luchtaanvoer geschiedt door luchtgeulen in de vloer, waarover houten rekken zijn gelegen. Vier van dergelijke geulen zijn in de lengte van de schuur gelegen, zodat alle aardappelen doorlopend worden gelucht. Vier ventilatoren, met een persing van 3/i pk ieder, zorgen voor de aan voer van verse lucht. Natte aard appelen worden op deze manier in een minimum van tijd geheel ge droogd. De schuur is geheel vriesvrij, wat duidelijk te zien is aan de geheel tocht- en vriesvrije deuren. Midden in de schuur is een doorrijdeur aan wezig van ongeveer 3 m. breed. Ieder van de ventilatoren heeft een luchtverplaatsing van 5400 M3 per uur. De kosten aan electricitcit voor een dergelijke motor komen op 13 cent per motor per nacht, dus van 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens. In het andere gedeelte van de schuur kunnen zeer gemak kelijk vijf spoorwagons kool wor den geborgen. Voor het transport in de schuur zelve is een Jacobs- ladder aanwezig. Het gehele werk werd uitgevoerd door de heer C. Leegwater, Verlaat te H.H.Waard-Noord, terwijl de electra-werkzaamheden werden aangebracht door de heer Jac. Borst te H.H.Waard-Zuid. We kunnen niet anders zeggen dan dat alles zeer goed en netjes is afgewerkt. T.O.G. HEERHUGOWAARD. Zon dag 20 Augustus a.s. houdt de R.K. Gymnastiekvereniging TOG haar jaarlijkse gymnastiek- en athletiekdag op het Gem. Sport terrein te Heerhugowaard. De R.K. Gymnastiekvereniging uit Ursem komt die middag in Heerhugowaard op bezoek. Na de gymnastiek krijgen we de athletiek. 100, 800 en 1500 m. hardlopen om fraaie prijzen. Tot slot wordt de 4 x 100 meter estafette verlopen om de fraaie wisselbeker, die vorig jaar werd gewonnen door Hugo Boys. De jongens uit Heerhugowaard (Noord) zullen ook nu weer pro beren de beker voor een jaar mee te nemen, maar SVW, KSV en TOG zullen hun best doen Hugo Boys dit fraaie voorwerp afhandig te maken. Wie van de Heerhugowaarders heeft zoveel met de sport op om voor deze wedstrijden een me daille beschikbaar te stellen? U gelieve dan een berichtje te sturen aan de secretaris van TOG, de heer Vertelman, le Veenweg al hier en uw gift wordt dankbaar aanvaard. Blauw Wit-P.S.V. H.H.WAARD. Bij gelegenheid van de middenstandstentoonstelling te H.H.Waard zal Op Zondag 3 Sep tember op het gem. sportterrein worden gespeeld de vriendschappe lijke voetbalwedstrijd Blauw Wit (A'dam)PSV (Eindhoven). De prijs is een fraaie beker. We vernamen van de besturen van beide clubs dat men met twee sterke elftallen in het veld zal kO' men. K.A.B. Heerhugowaard H.H.WAARD. Het bestuur der KAB afd. H.H.Waard heeft per brief haar leden medegedeeld op Zaterdagmiddag 26 Aug. a.s. een excursie te gaan maken o.a. naar de sluizen te IJmuiden en een vaart per sleepboot op de Noordzee. Degenen die mee willen, moeten voor 2 Augustus daarvan bericht zenden aan de bekende adressen. Naar we vernemen is er voor deze excursie reeds nu een grote be langstelling. Gevonden voorwerpen AKERSLOOT Tijdens dei ker misdagen zijn in deze gemeente de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven. 1 huissleutel; 2 kleine sleuteltjes, vermoedelijk van een auto en een padvindersportemonnaie met in houd. Deze voorwerpen zijn terug te bekomen bij de Postcommandant der Rijkspolitie. Gemeenteraad AKERSLOOT. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag a.s. om kwart over 9 ten Raadhuize. Aan de orde komt o.m. een verzoek van de heer C. Bakker om ontslag als hoofd van de Openbare Lagere School. Kermis had een druk bezoek CASTRICUM De kermis be hoort weer tot het verleden. Wij geloven dat de exploitanten te vreden kunnen zijn. Mede door onze badgasten is het bezoek aan de kermis zeer druk geweest. Zon dag en Dinsdag waren de drukste dagen. Jammer dat de hulp van de politie, diei vooral op de kermis dagen de touwtjes strak in handen hield, moest worden ingeroepen, doordat een paar familieleden een onenigheid op andere wijze trach ten te regelen dan door verstandig overleg. Burgerlijke Stand SCHOORL Geboren: Leo- nardus W. S„ zv W. C. Zoon en N. H. Loog: Alice, dv J. Smit en E. Kuin: Jan S„ zv W. Minke- ma en M. Wildeboer: Catharina C., dv J. Bakker en M. G. Schot- vanger; Agnes C„ dv P. M. Zwa german en A. A. de Wit; Johan na M„ dv J. N. Kroon en M. van der Oord. Ondertrouwd: J. Th. Haas broek en J. M. G. van der Vel den: W. Aartsen en W. Zalve. Gehuwd: W. Sevenhuijsen en E. E. Mundt: L. F. van de Pol en J. M. Delis; J. Dekker en M Bakker. PRIESTERJUBILEUM VAN VLOOTA ALMOEZ EN I ER WESSELS In de kapel van het Marine hospitaal te Overveen woonden Woensdag tal van belangstellen den de H. Mis bij, die werd opge dragen door de vlootaalmoezenier pater H. A. Wessels, ter gelegen heid van zijn zilveren priester jubileum. Het merendeel van de vele gasten werd gevormd door oud-parochianen van pater Wes sels uit de tijd, dat deze nog een parochie had op Java voordat hij toetrad tot de Kon. Marine. Na de feestpredikatie, die werd gehouden door pastoor v. Galen van de H. Mariakerk te Over veen, werd een receptie gehou den, waar namens het gehele per soneel van het Marinehospitaal kapitein-ter-zee arts dr. A. W. Mellema, commandant van die inrichting, de jubilaris hulde bracht voor zijn verdiensten aan boord van de „Tromp" in de slag bij de Javazee, toen pater Wessels, die zelf gewond was, geestelijke bijstand verleende aan de ster vende matrozen. Voor deze pres tatie werd hij later met het kruis van verdiensten onderscheiden. Dr. Mellema gewaagde van de sympathie, die de jubilaris ook bij zijn „geestelijke concurrenten" geniet. Dit blijkt overigens wel uit het feit, dat de viering van zijn jubileum was voorbereid door de vlootpredikant in het Marine hospitaal, ds. H. J. v. d. Giesen. Namens alle gelovigen en onge lovigen" in het hospitaal over handigde spreker aan het eind van zjjn toespraak een nieuw missaal aan pater Wessels. Het feest werd bijgewoond door de hoofdvlootaalmoezenier, kapitein ter-zee Mgr. J. F. de Sain. WESTERLING WORDT NIET UITGELEVERD SINGAPORE. Het opperste gerechtshof te Singapore heeft Woensdag het verzoek tot uitstel van deportatie van Westerling, dat door de Indonesische regering was ingediend, verworpen en de kos ten van het geding aan de Indo nesische regering toegewezen. LEGEROEFENINGEN IN NOORWEGEN Het Noorse ministerie van De fensie heeft medegedeeld, dat on geveer 19.00 man deze zomer zul- ,en worden opgeroepen voor extra militaire oefening. Het gootste ge deelte 15000 man zal 18 da gen in het leger geoefend worden; meer dan 2000 man zullen 21 da gen oefenen met luchtdoelgeschut en artillerie. MADAME SCHIAPARELLI GEARRESTEERD NICE. De bekende Franse mode-ontwerpster, Madame Elsa Schiaparelli, is Woensdagavond op het vliegveld van Nice gearres teerd, toen zij op het punt stond naar huis te vertrekken. De politie vond in haar koffers enke le juwelen, die volgens haar aan gifte bij een grote .iuwe'endiefstal1 on'* en waren. Bij deze di-'stal in de vi"a ven mevrouw Winston, een Ameri kaanse society gastvrouw, werd voor 20 millioen franc aan juwe len geroofd. Mevrouw Schiapa relli was een der gasten. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. AANHOUDEND KOEL WEER De Bilt, 17 Aug. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, later ruimend naar West en tijdelijk wel licht tot hard toenemend. Koel weer. LEEUWARDEN, 17 Aug. In een woning aan de Wortelhaven tc Leeuwarden heeft een onge veer 40-jarige vrouw, wier echt genoot zich sinds enkele maanden in Australië bevindt, zichzelf met haar twee kindertjes van drie en vijf jaar vergast. Het oudste kind, een meisje van elf jaar, had de nacht elders doorgebracht. De man, met wie de vrouw een ver houding had, had hieraan de avond tevoren een einde gemaakt. ENKHUIZEN Gisteren was het echtpaar Krook in de David- straat te Enkhuizen 50 jaar ge trouwd, bij welke gelegenheid het muziekgezelschap „de Eendracht" de oudjes 's avonds een serenade kwam aanbieden. Toen de eerste mars ten einde was, en de voorzitter van de Een dracht zijn gebruikelijke geluk wens had uitgesproken, zakte da heer Krook plotseling in elkaar. Ijlings werd een geneesheer ont boden, terwijl de muzikanten stil vertrokken. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is de heer Krook echter, kort na het gebeuren, overleden. De verslagenheid in de betrokken buurt, bij dit plotselinge overlij den, is algemeen. VAN VLIET OOK IN DE REVANCHE GESLAGEN Arie van Vliet is gister in Birmingham in de revanche van het wereldkampioenschap sprint voor professionals opnieuw door Harris geslagen. Van Vliet won de eerste rit met bijna een kwartwiel voorsprong in 12.2 seconden over de laatste 200 meter. Harris won de beide laatste ritten, de tweede met een halve lengte in 12.2 seconden en de derde met een half wiel voor sprong in 12.4 seconden. Boven dien versloeg Harris zijn tegen stander in een puntenrace met 9 tegen 6 punten. DE OPHEFFING VAN DE REPUBLIEK DJOGJA Met de opheffing van de repu bliek in Djogja zullen ongeveer 3000 gezinnen van Djogja naar Djakarta verhuizen. Djogja zal daarmede terugvallen tot residen tie-hoofdplaats. Alle ministers ver dwijnen en het voormalige paleis van Sukarno en mr. Asaat zal ge bruikt worden voor de Gadjah Madah universiteit. Alle politieke partijen gaan hun hoofdzetels naar Djakarta verplaatsen. WARMENHUIZEN, 17 Aug. 12.500 kg aardapp. schotse muizen 9.80—10.10, grove 9.30—9.50, driel. 8, bl. eigenh. 8.50—9.10, witte eigen heimers 9.10—9.20, 8100 kg slabonen 16—18.50. Veiling van Pootaardappelen, 16 Augustus: 6900 kg eersteling A 28- 35 prijs 23.40, 14.400 kg A 35-50 21.30, 1300 kg A 50-60 13.40, 3700 AB 28-35 22.80, 1800 kg AB 35-50 20.30, 1900 kg AB 50-60 12.60. NOORDSCHARWOUDE, 17 Aug. 18000 kg aardapp. eerstel. 7.80—9, grote 7.9010.10, driel 5.306, koopmans blauwe 7.80, eigenh. 8.20 —10.40, bl. eigenh. 6.30—8.10, voran 7.30, 83.000 kg rode kool 46.20, 35.000 kg gele kool 3.505.60, 98.000 kg witte kool 3—3.10, 9200 kg uien 5.205.30, grote uien 4.105, 46.000 kg slabonen 1517.80, 1900 kg kro ten sort. A 5, 900 kg zilvernep 17 23 HElLoO, 16 Aug. Sperciebonen 15—20, snijbonen 20—35, pronkbo- nen 1215, kropsla 410, bloem kool 17—42, tomaten 14—29, spina zie 2630, komkommer 712, an dijvie 813. ALKMAAR, 16 Aug. Snijbonen 2034, sperciebonen 1527, spina zie 15—30, postelein 5—25, tomaten A 18—26, II 12—15, rabarber 47, andijvie 511, sla 211. bloemkool I A 40—57, I 25—37, II 8—22, kom kommer 711, gele kool 57, rode kool 410, groene kool 5—7, bieten 411, worteltjes 828, uien 48, aardapp. 79.50, selderie 26, pe terselie 24, suikerperen 719, early victori 12—23, suikermeloen 3966, net 2245, augurken fijn 65 -89, grof 1540. PURMEREND, 16 Aug. Schotse muizen 4—12, bl. eigenh. 7—10, koopm. blauwe 710, schotse mui zen klein 68, slabonen m. dr. 15, z. dr. 1527, stoksnijbonen 2641, stamsnijbonen 2026, pronkbonen 1217, komkommers 713, toma ten A 2134„ rode kool 510.50, spinazie 35, sla 3-12, andijvie 743, raborber 4, rode bieten 4—9, win terpeen 5.508, waspeen 1217, uien 611, augurken grof-grof 6, kl.-grof 6, basterd 13, stek 5, perzi ken 4—19, frankenthalers 7595, alicant 85, westfrisia 6585, suiker meloen 2252, pruimen 2148, charlemowsky 731, codlin ceswick -16, erly victoria 417„ perzik- i. zomerappel 10-30, rode tlup 4-26, yellow transparant 1044, zigeune rin 1045, zoete winterkroon 826, clapp's favorite 1337, noordholl. suikerpeer 413, précose de trév. 626, trosjes peer 413. LANGEDIJK, 17 Aug. 13.000 kg aardappelen eerstelingen 8,90 9,30; blauwe eigenheimers 7,50 PRO: 1500 kg bieten 5—6,20; 400 kg tRnaten S'rt a 21; 2500 kg "Tie"te kool 6 "-30' 80 st bloem kool so t b 43; 17.000 kg slabonen 15—18,50; 50.000 kg gle kool 4.B0 —6,50; 70.000 kg rode kool 5—7,40; 50.000 kg witte kool 3.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2