Woningdistributie eerste halfjaar 1950 Tropenweelde geopend Overvloedige oogst en beperkte export maken de producten waardeloos LESUEl 2-jarig meisje verdronken ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitstekende vrije tijds-besteding J Er wordt nagenoeg niet gevorderd Grote sportfeesten van T.O.G. |Damesregenmonfe/s, f2.50 If'so" êTTs M. MEIJER ZOON - ALKMAAR Nu kunt U bramen plukken! Somber beeld op de Westfriese veilingen Hoop is gevestigd op gunstige handelsovereenkomst per 7 September Pohang heroverd Moeilijkheden te Menado Marktberichten Allet voor de t\ De Best wer PAGINA 2. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 ALKMAAR Na een uitvoerige en serieuse voorbereiding is Don derdagavond de grote aquarium tentoonstelling van de „Rode Rio onder grote belangstelling ge opend door de wethouder van On derwijs, de heer R. Bakker. In een welkomstwoord, door de voorzitter der vereniging, de heer J. A, Elzinga gesproken, werd de groeti van de 15 jarige vereniging gememoreerd. yoor de oorlog bleek er een matige belangstelling te bestaan voor de aquarium-lief hebberij; het maximum aantal le den bedroeg toen 40. Onder de oorlog werd het verenigingswerk clandestien voortgezet met uitein delijk slechts 5 leden. Maar toen na de bevrijding het werk volop ont plooid icon worden, groeide de „Rode Rio" uit tot een groep van 140 harde en ambitieuse werkers die nu met 70 bakken van door gaans zeer goede kwaliteit hun kunnen tonen. In zijn welkomstwoord betrok de voorzitter speciaal de wet.hou- der-loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland alsmede wethouder Bakker en de hoofden der diverse onderwijsinrichtingen uit de stad en de heer Werner, vertegenwoor- diger van het hoofdbestuur van „Aqua Terra". Boeie.nde natuurkundeles De voorzitter van het tentoon stellingscomité. de heer de Wilde, noemde, na de rector van het Gymnasium voor de betoonde gastvrijheid te hebben bedankt, deze tentoonstelling er een van hoge paedagogische waarde en zag het belang van het werk der leden vooral gelegen in de liefde tot de natuur, waarvan velen in onze tijd zo vervreemd zijn. Een uitsteken de vrije tijdsbesteding! De grote variatie in de soorten der vissen en het karakter der bakken maakt deze tentoonstelling tot een zeer aantrekkelijkei voor de jeugd, die een prettige les in na tuurkunde krijgt. Wethouder Bakker, die een hooggestemde toespraak over de grootheid van de natuur uitsprak, welke hij een bron van lafenis voor de mens noemde, wees er op dat er in Alkmaar vele aquarium liefhebbers worden gevonden. Deze methode om het natuurleven in het water dat tot ieder in ons wa terrijke land spreekt te tonen,, noemde de wethouder een zeer gelukkige en hij hoopte dan ook, dat er velen zouden zijn, die van hun belangstelling blijk zouden willen geven, Tot slot werd nog het woord ge voerd door de heer Werner die GROEIENDE PRACHT OP DE TENTOONSTELLING ALKMAAR. Als een van de laatste attracties van de Noordhol landse tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" zal een rijke gloed van bloeiende gladiolen het tentoonstellingscentrum nog een maal een bijzonder aantrekkelijk karakter geven. Vandaag en de komende dagen, die hopelijk nog velen naar deze interessante plek zullen brengen, geven de rode, gele, witte, zalm kleurige en rose gladiolen die in alle denkbare kleurschakeringen staan opgesteld, de tentoonsbehng een fleurig aanzien geven. Helaas was gisteravond de berg van duizenden en duizenden veel kleurige langstelige bloemen nog niet geheel verwerkt, maar het park, dat omzoomd was met toefen gladiolen, bood de bezoeker in de avonduren toch al een heel bijzon dere aanblik. Het was dan ook uit zonderlijk druk velen maakten van deze gelegenheid gebruik de ten toonstelling bij avondlicht te be zoeken. In het paviljoen voor Midden- Noordholland was een prachtige collectie gladiolen aangebracht dooi de fa. Bronkhorst uit Heiloo, waar voor vele bezoekers in opgetogen bewndering bleven staan. Wie in deze dagen, de laatste van de tentoonstelling, de in vele op zichten toch zeer aantrekkelijke en leerrijke expositie „Van de Wad den tot het IJ" een bezoek wil brengen, die zal zeker niet in zijn verwachtingen bedrogen worden. GEMEENTERAAD ALKMAAR. Donderdag 7 September zal de gemeenteraad van Alkmaar, des middags om 2 uur in vergadering bijeenkomen. KAB. HOEKJE BELASTINCPRAATIE ALKMAAR. Een werknemer waardeert" het hogelijk, wanneer hij ter gelegenheid van een dienst jubi leum of bij vertrek uit de dienst betrekking, van zijn patroon een geschenk in geld ontvangt, waar mede de werkgever zijn waardering uitdrukt voor langdurige of trouwe plichtbetrachting. Jammer dat in veel gevallen de belasting ook een portie van die beloning wilde heb ben en nog wel middels een zwaar tarief. Enkele maanden geleden is daar een verandering ten goede in geko men en op het ogenblik is het zo een dergelijke beloning niet als loon belastbaar wordt gesteld, indien ge geven wordt bij een 12% j. jubi leum een geldgeschenk ter grootte van 1 weekloon, bij een 25 j. jubi leum, fer grootte van het loon over 2 weken, bjj een 40 j. jubileum, het weekloon van 4 weken en bij een gouden feest een gift van 8 maal het weekloon. Bij afscheidsgeschenken wordt de diensttijd naar beneden afgerond volgens bovenstaande berekening. Ook bij huwelijk van het perso neel kan het voorkomen dat een geldbedrag wordt geschonken dooi de patroon, blijft het betrokken personeelslid in dienst en gaat het geschenk het bedrag van 2 weeklo nen niet te boven dan is ook dat geschenk vrij van loonbelasting. Geschenken in natura moeten in geld worden omgerekend, behalve, wanneer een geschenk in nature uitsluitend ideeële waarde heeft, b.v. een portret van de patroon, een foto van de zaak, een legpenning, eta. verscheidenheid en de belang- wees op de grote in flora en fauna stelling voor het leven in het wa ter in ons land verheugend noem de. Ook hij hoopte op een grote belangstelling en op een stijgende waardering voor hetgeen op dit gebied gepresteerd werd. Hierna hadden de Vele genodig den gelegenheid, dei fraaie ten toonstelling in ogenschouw te ne men. De uitslag van de beoordeling door de jury zal aan het eind van de tentoonstelling bekend warden gemaakt om het publiek gelegen heid te geven zelf ook haar oor deel uit te spreken, R.K. Wandelsportver- H.V.Z. ALKMAAR. A.s. Zondag gaan we naar IJmuiden. Leden die per trein gaan, worden verzocht om 10.15 in de stationshal aanwezig te zijn. De fietsers vertrekken vanaf de Paardenmarkt en wel om 10 uur. De start in IJmuiden is bij hotel „Kennermerhof" op het Kennemer- plein. Allen in uniform! Denk voor al om de wandelboekjes! Heden avond om 7 uur is er trainen. Start vanaf de Paardenmarkt. Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Jan Kaldenbach en Antje Kolk. Ondertrouwd: Wilhelmus H. J. Wullems 27 jr. en Anna Hop 33 jr.; Benjamin Cretier 59 jr. en Trijntje Nooij 59 jr.; Henri J. A. Lam- brechts 24 jr. en Maartje Dekker 22 jr.; Douwei Lemstra 25 jr. en Tjibkje de Vries 24 jr.; Sierk S. Binnerts 28 jr, en Tineke Bomme- zij 23 jr.; Hermanus C. van Mierlo 27 jr. en WUhelmina G. van Koert 33 jr.; Alan V. Stunt 27 jr. en Re- bekka W. Elte 26 jy.; Johannes M. Dekker 25 jr. en Gertruda J. Reij- mer 22 jr.; Willem Fluiter 18 jaar en Elisabeth M. H. van der Waals 18 jaar. ONZE AGENDA AQUARIUM TENTOONSTELLING in Murmellius-Gymnasium v. 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. BIOSCOPEN: Harmonie 8 uur: My dream is yours, 14 jaar, Victoria theater, 8 uur: Huwelijk is geen han delszaak, alle leeftijden; Cinema Americain, 8 uur: Road to Rio, alle leeft. NACHTDIENST APOTHE KEN; Apotheek Mevr. de Wed. C. M B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S Chr. de Vries, Frieseweg 4 tel. 4237. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het Kaasmarktspel. 8 uur concert door „St. Cae- eilia1'. Doorlopende filmvoorstelling. Grote Gladiolen-tentoonstel ling. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN KOEDIJK Te Koedijk is in de nacht van Woensdag op Donder dag de 65-jarige W. W. tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Men had er overdag en ook 's avonds nog moeilijkheden geihad met een gasslang. Het hier uit ontsnapte gas is waarschijnlijk op het slaapkamertje waar de heer W. zich 's avonds naar bed had begeven, terecht gekomen. Don derdagmorgen bleek de man te zjjn overleden, Uitslagen „Damlust" ZUIDSCHARWOUDB. De Uit slagen van de zomercompetitie luiden als volgt: Groep J: P. BeersFr. Slot 11 J. Zijp—J. Q. Cools 1—1 N. Jol—Th. de Haas 1—1 Fr. siotj. zijp 2—0 ALKMAAR. Wij ontvingen een overzicht betreffende de wo ningdistributie over het eerste half jaar van 1950. Daaruit blijkt, dat in dit eerste halfjaar 884 woonver gunningen werden verleend, waar van 69 aan echtparen (inwonend), 404 aan enkelingen, 135 in verhand met woningruil, 256 aan zelfstandi ge gezinnen; tien maal werd ver gunning verleend voor inwoning van 2 personen (geen echtpaar), 7 maal voor inwoning van S personen en 3 maal voor inwoning van 4 personen. Drie maal werd overgegaan tot vordering vaij een gehele woning, terwijl tweemaal een gedeelte van een perceel werd gevorderd. Vier personen trachtten inwoning of andere medewerking in het be lang van de volkshuisvesting te ontwijken met een beroep op de gezondheid van een van de echte lieden, terwijl 8 personen bezwaren van andere aard opperden. Drie personen weigerden iedere medewerking. Wij vernamen voorts van de chef van het Huisvestingsbureau, de heer Spaans, dat het aantal wo ningzoekenden, dat direct na de Werlog 650 bedroeg, zich sindsdien in stijgende lijn beweegt; er zijn er momenteel 1100 woningzoekenden, waarvan zeker de helft bestaat uit pasgehuwden, of jongelui, die voor nemens zijn te huwen, zodra zij woongelegenheid hebben gevonden. De woningen, welke in de Over- die achter de Kabelstraat gebouwd worden 69 in getal komen dit jaar gereed. Die aan de Willem de Zwijgerlaan komen volgend voor jaar klaar; hopelijk in Februari Maart het eerste blok en vervol gens elke maand een blok, zodat verwacht kan worden dat in Aug. '52 deze 96 woningen bewoond zul len zijn. Deze nieuwbouw is echter ten enenmale onvoldoende, om alle wo ningzoekenden aan een woning te helpen. De woningen aan de Willem de Zwijgeirlaan zijn op de eerste plaats bestemd voor Alkmaarse militairen, die uit Indonesië gere patrieerd zün; vervolgens komen Verkeerde fiets meegenomen ALKMAAR Woensdagmiddag om 12 uur heeft iemand voor een banketbakkerswinkel op het Rit sevoort zijn herenfiets met een andere verwisseld. De persoon die de verkeerde fiets heeft medege nomen wordt verzocht zich even aan het politiebureau te melden teneinde deze vergissing ongedaan te maken. Verbouwing H. H, WAARD-NOORD Het woonhuis van café „de Hengst man" alhier ondergaat een totale vernieuwing. Het gehele woonhuis is afgebroken en wordt nu in mo derne stijl weer opgetrokken. Vreemde methodes H.H. WAARD NOORD De jongste oorlog blijkt ook in ons dorp nog enkele sporen te hebben achtergelaten, althans enkele jon gelingen alhier hebben dezer dagen hier D tse methoden toegepast. Tijdeus de afwezigheid van het go- zin van de heer J. F, hebben tot nu te/? onbekend gebleven jongens een bezoek gebracht aan zijn moes tuin. Enkele appelbomen werden leeggehaald, van een andere boom werden de appels geplukt, ge proefd en weer op de grond ge smeten. Het geheel gaf een geruï neerd aanzicht. Het zal wel ge wenst zijn dat dergelijke voorvallen in het vervolg achterwege blijven. voor deze woningen in aanmerking diegenen, die thans nog elders wo nen, doch hier hun broodwinning hebben gekregen. Op onze vraag, of er niet meer inwoning kon worden gevorderd, antwoordde de heer Spaans ontken nend; Alkmaar Is wat dat betreft vol, zo zei hij en diegenen, waarvan een buitenstaander zou denken, dat zij zonder enig bezwaar een jong echtpaar inwoning konden verlenen zijn op medisch voorschrift of om andere reden, zoals kantoor-aan- huis van inwoning vrijgesteld. Blijkens bovengenoemde cijfers werden in het eerste halfjaar 69 vergunningen voor inwoning ver leend; er zijn echter meerdere per celen, waar meer dan een gezin in woont. Zo ziet het er dus voor de wo ningzoekenden in Alkmaar nog weinig hoopvol uit. HEERHUGOWAARD. Zondag a.s., 20 Augustus, zal wederom op het sportterrein het jaarlijkse sport- feest worden gevierd. Dit is zo langzamerhand in Heerhugowaard een gebeurtenis géworden, die be langstelling geniet van jong en oud. De feesten zullen gehouden wor den op het gemeentelijk sportter rein gelegen aan de sportlaan te Heerhugowaard-Zuid. De R.K. Sportvereniging van Ur- sem zal deze dag de gast zijn van T.O.G. Naast gymnastiek zal ook athletiek worden beoefend, zowel hoog- als verspringen, 100 m. en 1500 meter hardlopen, enz. Aan deze athletiek wedstrijden wordt deelgenomen door KSV, Hugo Boys en SVM. Tot si°t zal nog de 4 x 100 meter estafette worden verlo pen, om de mooie TOG wisselbeker, welke momenteel in het bezit is van Hugo Boyg. Deze estafette zal gaan tussen TOG, Hugo Boys, KSV en SVW. IJsclub opgericht HEERHUGOWAARD. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft men in Heerhugowaard een y'sclub opgericht. HUGO-CIRLS WON WISSELBEKER H. H- WAARD-NOORD Deger dagen werd door onze plaatselijke handbalvereniging Hugo-girls een tournooi georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door verschil lende verenigingen uit de omge ving. De uitslagen van de wedstrijden waren: KSV A—Hugo Girls A 02; Hugo Girls BCon Brio B 0—4; Hugo Girls 2—VZV 2 1—2; Con Brio AHugo Girls A 43. Con Brio werd dus winnaar van de lauwertak, terwijl VZV 2 even eens met een lauwertak ging strij ken. Om de wisselbaker streden daarna de eerste elftallen van VZV, KSV pn Hugo Girls, De uit slagen waren: VZV—KSV 2—1; Hugo Girls—KSV 1—0 en Hugo Girls—VZV 1—0, Zoals de uitsla gen reeds doen vermoeden, waren het spannende wedstrijden met weinig krachtsverschil. Dit tour nooi was speciaal in Heerhugo- waardrNoord georganiseerd om ook daar de belangstelling voor de ■handbalsport te doen groeien en om donateurs voor de vereniging te werven. Bedevaart-en BURGERBRUG De beide be devaarten naar Brietle (23 Aug.) en Heiloo (29 Aug.) staan voor de deur. Voor beide tochten zijn nog deelnemers te plaatsen, vooral voor de nog „ver" in het verschiet liggende tocht naar O. L, Vrouw ter Nood, Wacht nu niet tot „het laatste uur", doch geeft U tijdig op aan de pastorie, Door de gespannen internatio nale toestand worden nu nog al wat conferenties en bijeenkomsten verdaagd of afgelast. Een bedevaart is in dezeom standigheden iets, dat dan juist niet naar een volgend jaar ver schoven moet worden. Schoolbouw BURGERBRUG Dezer dagen gaat de eerste spade voor de aan bouw van de St. Jozefschool in de grond. Binnen 12 weken moet de bouw opgeleverd zijn. Begin No vember dus kan de jeugd het nieuwe lokaal „bezetten". GABARDINE EN GUMMIMANTELS Bramen groeiden tot dusverre in Noord-Holland slechts in het wild; op het zand, in de duinen en bossen. Maar nu groeien ze ook in veredelde soort op de klei in het Geestmerambacht, het land van de kool. Aan de nieuwe weg van Koe dijk naar Oudkarspel ligt even voorbij de tweede brug vanaf het Kanaal de proefpolder van het Geestmerambacht, Een bord geeft dit aan en momenteel hangt er on der dat bord nog 'n bordje met het woord „Bramen". Als men dan links de weg inslaat en de klinkerweg volgt, is men al spoe dig op de bramentuin van de heer Yfs beland, waar de rijpe bramen, zo groot als aardbeien voor het grijpen hangen. Voorheen teelde de heer Yfs uitsluitend de producten, die in het Geestmerambacht wat je noemt inheems zijn, waaronder vooral de vroege kool. Men heeft echter dezer dagen in dit blad kunnen lezen, dat de vroege kool met honderden wagons tegelijk naar de mestvaalt gaat; en dat is van 't jaar niet voor het eerst. Enkele jaren geleden kwam de heer Yfs op het idee, om een bramentuin aan te leggen, zoals er in de Bommelerwaard vele zijn. Het vorig jaar was de oogst matig en het duurde wel even voor men wist, hoe men deze teelt het best kon bevorderen, 't Was vorig jaar zelfs zo teleurstellend, dat de zoons van de heer Yfs voorstelden, om de bramenstrui ken maar te verbranden. Maar daar voelde vader Yfs niet veel voor; hij zette door en nu staat er op een bunder klei van het Geestmerambacht èen rijke oogst van bramen. Er zijn echter in de nabije om trek geen jamfabrieken, die bet product afnemen en het vervoer naar verafgelegen fabrieken ren deert niet. Daarom heeft de heer Yfs zijn bramentuin opengesteld voor een ieder, die deze heerlijke vruchten er wil plukken. Natuurlijk niet voor niets, daar gaat de kat van dood. Maar voor enkele dubbeltjes het pond kan men er terecht. En de bramen, grote, zwarte, sappige en gezonde vruchten, hangen er zó gemakke lijk voor het grijpen, aan weers kanten van de lanen, waarlangs ze groeien, dat men in een kwar tier tijd een slof vol heeft. Men moet ze dus zelf plukken, maar dan heeft men ook de mooiste bramen voor de laagste prijs en in de kortste tijd. En af en toe mag u er gerust eens een onder 't plukken proeven. Er waren, toen wij er gister een kijkje namen, al heel wat liefhebbers aan het pluk ken. Mèn kan er jam van maken of sap van trekken; de heer Yfs heeft er de recepten voor bij zijn tuin hangen; maar ook zó zijn 't heerlijke vruchten, rijk aan vi taminen en dus gezond. Wie dus naar hartelust bramen wil pluk ken, weet waar hij terecht kan; alleen: Zondag is de tuin gesloten. (Van onze verslaggever) Het bericht over de situatie in de groente-afzet was gisteren nogal alarmerend. Is het werkelijk zo erg als werd gemeld? Worden er enorme hoeveelheden kool, slabonen, uien en augur ken doorgedraaid op de Westfriese veilingen? We hebben nog eens ons licht opgestoken en moeten helaas bevestigen, dat de tuinders alle reden hebben om zich over de tegenwoordige gang van zaken te beklagen. Duizenden kilo's kostelijk voedsel brengen hun geld niet op, worden doorgereden naar de belt of worden voor een belachelijk lage prijs omgezet. Reeds op de bestuursvergade ring van „De Noordermarktbond" te Noord-Scharwoude werd op 5 Augustus j.l. van een débacle ge sproken. Tot die dag waren er in totaal 140 wagons kool doorge draaid. Waar kool in deze streek het hoofdproduct van de tuinders is, veronderstellen we geen be hoefte aan een nadere omschrij ving van de catastrofale gevolgen in materiële zin, afgezien nog van de ontsteltenis die de voedselver- nietiging bij iedereen moet ver oorzaken. Andere veilingbesturen in Nrd- Holland we noemen die van Grootebroek, Avenhorn en Ob- dam lieten eenzelfde klaag zang horen. Hier is de kool een bijproduct. Maar ook over de prij zen voor andere groentensoorten was men hier zeer somber ge stemd en ook voor deze producten is de belt in vele gevallen de laatste bestemming. De voorraden, die niet worden vernietigd, gaan als regel tegen de z.g. „ophoudprijzen" van de hand. Voor de rode, gele en witte kool zijn die op resp. f5.f4.50 en f 3.— vastgesteld. Wie enigs zins op de hoogte is, weet dat deze bedragen de teelt niet lo nend maken. Maar hoe komt het dat men met een zo enorm over schot zit? Er is maar één ant woord: er wordt te veel sluitkoól geteeld. Zo wordt bij voorbaat de mogelijkheid van de schok tegen een plotseling uitvoerverbod of concurrentie van buitenlandse te lers uitgesloten. Nu mag men niet vergeten, dat de opbrengst dit jaar boven de meest optimistische verwachting is. Niet alleen in ons land is de oogst overvloedig, maar ook in het buitenland, waar men van dit buitenkansje dankbaar profiteert en onze tuinders met een over schot laat zitten. Daarbij komt dan nog dat West-Duitsland geen invoervergunningen van beteke nis heeft verleend. Onze voor naamste afnemer sluit de grenzen en men mag slechts hopen dat per 1 September, nu de ongun stige verhouding op de betalings balans is opgeheven, een nieuwe overeenkomst oplossing zal bren gen in deze noodtoestand. Het binnenlands verbruik van kool is bovendien de laatste jaren sterk verminderd. Vroeger kwam een paar maal per week het woordje kool op het menu van de huis moeders. Men heeft evenwel ge leerd dat ook andere groenten- soorten smakelijk en voedzaam kunnen zijn, zoals bijvoorbeeld de bladgroenten. Van de bloemkool wordt dit seizoen eveneens een rijke oogst verwacht. Als de vergunningen voor Duitsland loskomen, zal men ook met dit product wel raad weten. Maar anders Het bericht in een onzer lande lijke bladen, als zou West-Duits land toestemming hebben gege ven voor een export van 700 wagons kool méér dan in een overeenkomstige periode van bet vorig jaar, is bij de veilingbestu ren niet bevestigd. Men beschouwt dit als een loos gerucht en vindt het om begrijpelijke redenen lang niet prettig dat ongemotiveerde verwachtingen zijn gewekt. De practijk heeft voorlopig 't tegen deel bewezen! Hetzelfde beeld Vorig jaar waren de uien-prij zen buitensporig hoog. Wat dach ten nu vele tuinders? Ook dit jaar: uien! Zij liepen achter de feiten aan, want èn door de record-oogst èn door de toename aan geteelde oppervlakte zijn de prijzen laag. Ziekten in alle soorten aardap pelen maken de exporteurs zeer huiverig bij hun' aankopen. Ze willen zich de strop van 10 tot 20 pet. verlies besparen en nemen niet de minste riscio's. Dat dit een vlotte handel geenszins in de hand werkt, laat zich denken. Weliswaar is het wisselvallige weer bevorderlijk voor de aard appelziekte geweest, maar er is ook nog een andere oorzaak aan te wijzen. Verschillende tuinders hebben het met de bespuitings- voorschriften zo nauw niet ge nomen en zijn mede schuldig aan tegenslagen bij henzelf en hun collega's. De opbrengst van augurken en sperciebonen is door de gunstige weersomstandigheden al even verrassend. Maar ook voor deze soorten: geen afzet naar het bui tenland. Op de veiling te Aven horn werden vorige week Zater dag 23.000 kg augurken en 20.000 kg sperciebonen doorgedraaid en Dinsdag 10.000 kg augurken. De conservenfabriek van de fa. Hee roma nam vorig jaar duizenden kilo's sperciebonen van deze vei ling af. Thans kan ze in eigen omgeving terecht en zo nodig kan Duitsland ook'nog wel wat mis sen! Moeder Natuur is overal zeer mild geweest. Obdam vertelt in dezelfde trant. Gisteren werd aan deze veiling 8 ton sperciebonen a^ng-w-erd; 3 ton werd doorgedraaid, de rest werd verkocht tegen de prijs van 15 a 16 cent, minstens 4 cent minder dan nodig is om de teelt lonend te maken. Dit alles illustreert voldoende de nood waarin de tuinbouw mo menteel verkeert. Slechts een gunstige verandering in 't export programma kan hiervoor uitkomst brengen. KOREAANSE FRONT, 18 Aug. (AFP). De Zuid-Koreaanse troepen zijn te 12.30 uur plaatse lijke tyd de stad Pohang binnenge rukt. Bij het aanbreken van de dag heeft de 24ste Amerikaanse divisie, versterkt door mariniers van de Zuidkust, het offensief tegen het bruggenhoofd, dat 32 kilometer ten Noorden van Masan aan de Nak- tong ligt, hervat, aldus het laatste communiqué van het hoofdkwartier van Mac Arthur, Enkele kleine winsten werden hierbij geboekt. Alle Donderdag ge wonnen terrein werd in de nacht behouden ondanks mortiervuur- Aan de Oostkust zijn de Zuid- Koreanen tot in Pohang en Kigje doorgedrongen, welke plaatsen de Noordelijken veroverd hadden. DJAKARTA, 18 Aug. Aneta verneemt uit zeer betrouwbare bron dat opnieuw moeilijkheden zijn gerezen tussen leden van het voormalige KNIL en de APRIS, namelijk te Menado. Er is geen enkele bijzonderheid over de aard van de moeilijkheden te verkrijgen, doch militaire waar nemers zijn reeds naar genoemde plaats gezonden, terwijl een verte genwoordiger van het afwikkelings commando van de Kon. Landmacht waarschijnlijk morgen naar Menado zal vertrekken met een vertegen woordiger van de leiding van de APRIS, ENKHUIZEN. Gistermorgen om tien uur is het twee-jarig doch tertje van »de familie Stadegaard, slechts twee dagen wonende aan de Nassaustraat, in een onbewaakt ogenblik bij de Boerenboom te wa ter geraakt en jammerlijk verdron ken. Dr. Habekotte, die vrij spoe dig Op de plaats des onheils aan wezig was kon, ondanks de pogin gen om de levensgeesten op te wekken, slechts de dood constate ren. Het was mevr. van Galen die de kleine Zag drijven en zij heeft het slachtoffertje op het droge ge bracht. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dokter Barnhoorn te Blokker, telef. K 2292 533, Dokter Mulder, te Midwoud, telef. Oostwoud 1; Dokter Pool te Hoogwoud, telef. Spanbroek 297 (K 2263). Brand in hooiberg; AKERSLOOT Door tot nu toe onbekende oorzaak brak Don derdagmiddag brand uit in een kapberg met hooi, gelegen aan de Buurtweg achter de bakkerij van de heer de Haas, De plaatselijke' brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, kon niet voorkomen, dat de kap berg geheel afbrandde eii het daarin aanwezige hooi verloren ging. Behoudens enige schade aan een aangrenzende veestalling konden de belendende percelen voor brand worden gespaard. TWEE REDDERS NAMEN AFSCHEID EGMOND a. ZEE. Ten over staan van de plaatselijke commis sie van bestuur, nam de Directeur der Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij, de heer H. Th. de Booij, Woensdagmorgen in de raadzaal van het gemeentehuis, af scheid van de heren P. Zwart en Joh. Wijker, In zijn afscheidswoord memoreer de de heer de Booij dat de heer Wijker sinds 1921 vuurpijlrichter was geweest en de heer Zwart sinds 1915 deel van de bemanning der reddingboot uitmaakte. Tussen de Maatschappij en deze mannen bestaat geen dienstverhouding, maar wel een verhouding van dien sten en waardering. De Maatschap pij mag nog zulk best materiaal hebben, zonder de geschikte men sen is er niets mee te beginnen. Die geschikte mensen zijn in Eg- mond aan Zeg. altijd te vinden ge weest- Ook de heren Wijker en Zwart verrichtten hun werk met enthousiasme. Hun mooiste belo ning is zeker de eigen voldoening, die zij in het hart kunnen dragen. Toch meende de Maatschappij dat een tastbare herinnering op zijn plaats is. Voor beide heren was daarom een medaille beschikbaar gesteld, die alleen uitgereikt wordt bij meer dan 25 jaar trouwe dienst. Nu de Maatschappij het praedi- caat „Koninklijke" voert, heeft men toch de oude medailles willen handhaven, die eenmaal traditie zijn geworden. Nu is er echter een kroon op gezet en de heren Wijker en Zwart zijn de eersten, die de medaille in deze vorm ontvangen. Hierna speldde de heer de Booij beiden de medaille op, met dank voor al wat zij gedaan hadden, ter wijl hij tevens ieder een oorkonde in lijst overhandigde. Daarbij me moreerde hij nog, hoe de heer Zwart bij de redding van de Drente in de boot zat en de heer Wijker voor het eerste een medaille kreeg. Hij'hoopte, dat beiden deze nog lang mogen dragen. Burgemeester Niele dankte de mannen namens de plaatselijke commissie voor hetgeen zij gedaan hebben. Hij was overtuigd van het grote belang van het reddingwezen en het is mooi daarvoor vrijwillige medewerkers te kunnen krijgen. Men kan er van overtuigd zijn, dat de gemeente zijn redders waardeert Hij hoopte dat deze oud-redders nog vel° jaren m"* bet reddings- werk mo^p»1 mpgipyon Kaasmarkt ALKMAAR, kaasmarkt 18 Aug.: 40.000 kg, 6 stapels boerenkaas f 104.— per 50 kg; 11 stapels fabrieke- kaas f 102.per 50 kg., handel zeer stug. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid- West en West, Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Geen audiëntie Z.H.Exc. de Bisschop van Haar- lem zal Dinsdag 22 Augustus geen audiëntie verlenen. K.F.C. filmkeuring ALKMAAR Cinema American: Op stap naar Rio (alle leeft,); Har monie: My dream is yours (alle leeft,); Victoria: Huwelijk is geen handelszaak (alle leeft,) BENOEMINGEN PATERS DOMINICANEN (K.N.P.) Op voordracht van de Hoogeerwaarde Pater Provinei- aal der Dominicanen heeft Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong de Zeereerw. Pater J, Bruens met ingang van 25 Augustus a.s. be last met het treffen van voorberei dende maatregelen tot de. oprich ting ener nieuwe parochie in „Oog en Al" te Utrecht, onder de aldaar bestaande parochie van de H. An- tonius. Op voordacht van de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Dominicanen heeft Zijne Excellentie Mgr. J, P, Huibers, bisschop van Haarlem, al len met ingang van 25 Augustua a.g. eervol ontslag verleend aan de Wel- eerw. Pater W, Dittters, als assi stent te Schiedam (H. Rozenkrans) en in diens plaats benoemd de Wel- eerw. Pater C. Strijbos tot nu ka pitein-aalmoezenier; eervol ontslag verleend aan de Weleerw, Pater Th. Blessing als kapelaan te Rot terdam (H, Rozenkrans) en in diens plaats benoemd de Weleerw. Pater van der Maas uit het klooster Alhertinum te Nijmegen- eervol ontslag verleend aan de Weleerw, Pater H. Boerbooms als kapelaan te Amsterdam (H. Dominicus) en in diens plaats benoemd de Wel eerw. Pater V. van Elburg uit het klooster te Zwolle; benoemd tot assistent te Amsterdam (H. Thomas van Aquino) de Weleerw, Pater Dr. de Cloet; benoemd tot assistent te Goorne (H. Rozenkrans) de Wel eer#. Pater H. Boerbooms, CON-ZELO-NIEUWS WAARLAND Het programma voor Zondag a.s. luidt: Con Zelo 1p.V.H, 1 (Amsterdam) aanvang 2 uur. Con Zelo 2— S.R.C. 3, aanvang 12 uur» Cpn' Zelo Jun.Wit Rood Jun., aanvang 12 uur. Zondag a.s. krijgen we dan de lang verwachte wedstrijd tegen pnze Amsterdamse vrienden. Het bestuur van onze voetbal vereniging heeft gemeend een prijs beschikbaar te moeten stellen, om dat zij onze jongens vorig jaar in Amsterdam een zeer plezierige dag hebben bezorgd. Tevens zal hun een rondvaart worden aangeboden, waarvoor het bestuur eyenals de eerst-elftal spe lers worden uitgenodigd (vertrek 11 uur vanaf het zwembad). Het tweède elftal zal Zondag a.s. weer voor het eerst in het strijd perk treden en wel tegen de Groen- Witten uit Schagen. De Jun. gaan samen met de VZV en SVW Jun. per bus van Slijker- man naar Wormerveer, om daar de Wit Rood Jun. te bekampen. De 2e wedstrijd wordt ofwel tegen de AFC Jun. B of tegen WSV Jun. B gespeeld, Jongens, houdt de eer van Con Zel0 hoog door allen gezamenlijk te strijden tot het uiterste. Veel succes. Gel. P, Zuydam, vertrek vanaf C, Bruin om 9.45 uur. Zeepkistenrace EGMOND a. ZEE. De zeepkis tenrace te Egmond aan Zee belooft een groot succes te worden. Ruim 50 wagens zullen aan de start ver schijnen. De Boulevard zal tijdens de race in de omgeving van de Vuurtoren voor alle verkeer afge sloten zijn. Om half twee zal Za terdag 19 Augustus de keuring plaats hebben op het parkeerter rein bij de vuurtoren. Om 3 uur zullen trainingsritten worden ge houden en om half vier zal de race aanvangen. WARMENHUIZEN, 18 Aug. 16,700 kg aardappelen, schotse mui zen 9,6010; grove 9,50; bl. eigenh. 8,10—9,10; witte eigenh. 8,10-9,50; meerlanders 10,20, doré 9,40. 17.500 kg slabonen 1516,20. AVENHORN 17 Aug. Grove schot f 10,50—11,10; midd. f 7,20— 9,30; driel 6.707.00; rode schot f 6,20—6,40; Eigenheimers 6,60 7.40 15.500 kg, 9800 kg witte kool 180—3,10; 44.700 kg rode kool 4— 6,20; 5000 kg gele kool 3,60—4,50; 2000 kg groene kool 6,20; 12.700 kg bieten I rond 5,806,40; bieten II 44,60; 30,750 kg slabonen IA 18 —18,40 per 100 kg; 1B 15,00— 15,60; II 10,—. Zilvernep 34—35, 350 kg. Poters velling: Eerst. A 28-35 24,30—25,10, 70.000 kg; Eerst. A 35-50 23,40-25.10 220.000 kg; Eerst A 50-60 14,80 10,000 kg; Eerst AB 28-35 24,60 10.000 kg; Eerst AB 35-50 24,20—24,30 30.000 kg; R. A 28-35 26.00—26,40 10.000 kg; R. A 35-50 23,60—23,90 20.000 Kg. GROOTEBROEK, 17 Aug. 18.500 kg. Eersteling, grof 9,60; klein 6,20 kriel 3,20; Doré grof 11,70; Rode Eersteling 5,405,60; Bl. Eigenh. grof 3,20; groot 4,406,00; Blanke Eigenh. grof 5,00; groot 6,507,00; Bintje grof 6,907,90; groot 5,90— 11,80; Koopmansblauwe 7,908.00. 2.100 kg slabonen 15,0016,20; 8000 kg Rode kool 5,00—6,30; 2700 stuks bloemkool A 55,00—65,00; A II 34,00—38,00; B 29,00—52,00; B II 15,00—33,00. NOORDSCHARWOUDE, 18 Aug. 18.000 kg aardappelen, eerstel. 8.10 8.40., grove 99.60, bevelanders 7.70—7.80, bl. eigenh, 6,10—7.90, eigenh. 9.50—10.70, voran 7.90, 1300 kg zilvernep 1621, driel. 78, 2200 kg uien, grote 5.105,20, 70000 kg slabonen 1518, 37000 kg rode kool 47, 33000 kg gele kool 3.50— 6 in 109.000 ka witte kool 3. t ip Anooo kg p-vlnpnp'qp O f50 „v-'-k - "01 25000 kg Sla bonen 1" 18,70, 450 kg tomaten A 1923, B 16, 450 kg bloemkool B 4249, 15000 kg gele kool 4.505, 50000 kg rode kool 5—5.90. 50000 kg witte kool 3. Twee enorme ri oorlog hebben van gedwongen. Raoul opnieuw wereldkar waarmee hij vlak standers heenging, Frosio alleen nog n terende nederlaag Kopenhagen gedeg prestatie. Alleen j ,meter maar ook tegemoet treden. hield hij de Fransir Met een energiek Lesueur zijn helm vasl start. Lag voor de zich op de Parijse ba weet door het duizenc oul, RaouF* van zijr massa, er een kans van Rocour, waar rol kijkers een plaats hai De vijfde ronde van het antwoord. Als Ie trok hij zo snel op acl naar het fond-tempo reeds de kop had. Z later zag de blozende mann, wisselvallig als Fransman voor het ee komen. Nu kwam Fr maar Heimann had ge nodig en kwam mete zetten om zijn ronde weer goed te maken Lesueur zrjn gangm kens wanneer de Zw de beslissende rush te vijf maal toe herhaa zijn pogingen, maar b kwam Sérès een spaal steken. Midden in de Zwitser terug voorbij brengen, raasde de pioen, zoon van Geor sterke stayer vaq da leden, over hem heen vatten achter zijn land Heimann wilde na 20 proberen het onmoge] te maken. Hij drong Sérès, sloeg opnieuv weer, en nu voor het Lesueur de Zwitser Pr En nu scheen vooj moment te komen om Fransman de vuist zesde positie schoof der langs Besson, toe sio, langs Michaux gevallen Heimann, langs Sérès. Maar niet sueur! Drie volle roi onze landgenoot op top ter de kopman, twee gangmaker Wiersma ZATERDAG 19 HILVERSUM I, 402 RA. 10.00 VPRO 19.30 VPRO. 20 RA. 7.00 Nieuws. 7.18 Nieuws en weerberi Gram,. (9.30—9.35 Wa 10.00 Medische caus Morgenwijding. 10.20 arbeiders in de cont: 11.40 Bariton en Gram. 12.30 Medede Hawaiianmuziek. 13 13.15 Gram. 14.0Q Ama ding. 14.30 Streekuitze Symphonieconcert. 16.00 „Van de wieg causerie. 16.15 Trio. praatje. 17.00 Gram. jeugd. 18.00 Nieuws zang. 18.35 Orkestcoi Artistieke staalkaart. sen in Amerika", „Passapartout", cat Nieuws. 20.05 Actual Vara-varia. 20.15 We 20.45 Cabaret. 21.45 commentaar. 22.00 orkest en solist. 22.4! 23.00 Nieuws. 23.15— HILVERSUM II, 2S 24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocb tiek. 7.30 Gewijde Morgengebed en litur der. 8.00 Nieuws en ten. 8.15 Gram, 10.00 deren. 10.15 Politie Voor de zieken. 11 ziek. 12.00 Angelus. 12.30 Mededelingen. 13.00 Nieuws en Ka1 13.20 AmuSementsorke capella koor. 14.25 letteren en kunsten lair concert. 15.50 Grarr schoonheid van het 17.00 Voor de jeugd 18.20 Journalistiek 18.30 Voor de strijdkr Actualiteiten. 19.30 Nieuws. 20.05 Gram baken. 20.40 Gram. eens op, heren". 21 orkest en soliste. 21 lem naar Jericho" 22.00 Populair concert rikaans commentaar, gebed en liturgische 23.00 Nieuws. 23.15 esperanto b. 23.202 trichts Sted. Orkest BRUSSEL, 324 en 48' 324 M.: 12.00 Gram berichten. 12.32 Li< 13.00 Nieuws. 13.15 Causerie. 14.10 en 15.30 Orgelspel. 16. bel-recital. 16.40 Nieuws. 17.10 Accord Gram. 17.30 Discuss cordeonspel. 18.15 18.30 Voor de so Nieuws. 19.30 Gram feuilleton. 20.00 Hc Gram. 21.00 Actual Lichte muziek. 21.45 Nieuws. 22.15 Verzoe 23.00 Nieuws. 23.05 23.3024.00 Gram. 484 M.: 12.05 Gram. 13.10 en 13.30 Gram zoekprogramma. 16 verzoekprogramma, muziek. 18.30 Gram. idem. 19.45 Nieuws, orkest, koor en Nieuws. 22.15 Dansi Nieuws. 23.00 Gram.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2