Nieuw-Guinea-conferentie in verschiet Zampo voor de derde maal nationaal kampioen GEESTI De Stic h Nog een openbaar debat vooraf? Regeringsnota gewenst Besloten beraad? Van Alle Dag M. - Eerst revolutionnair, nu anti-clericaal Fries-Groningse kanalen Stalmest moet in Augustus op het grasland Liberale ministers uit Griekse regering Ruiters sprongen voor een plaats op de erelijst DE BEURS Sterftecijfer t.b.c daalt snel In Christus' Licht PAGINA 4 VRIDAG 18 AUGUSTUS 1950 (Van onze parlementaire redacteur) HET NEDERLANDSE DEEL van het rapport van de gemengde Nieuw-Guinea-commissie is aan de Staten-Generaal aange boden. De heer Nicolaas Jauwé, vertegenwoordiger van het volk van Iran, arriveerde in Den Haag. Dr. Soedarsono, Indo nesisch ambassadeur in India, verklaarde dat een officiële Indonesische delegatie begin September naar Den Haag zal vertrekken om de kwestie-Nieuw Guinea te bespreken en te regelen. Al deze berichten wijzen er op, dat de belangrijke conferentie in het zicht komt. Intussen verkeren wij echter nog in het onzekere over de aard van deze conferentie. Op de eerste minister-conferentie van de Uniepartners werd over eengekomen dat de kwestie-Nieuw Guinea op de tweede minis ter-conferentie zou worden besproken of op een speciaal daartoe te beleggen conferentie van de regeringen van beide deelgenoten. Aan welke vorm moet de voorkeur worden ge geven.' Mr. Yamin, Indonesisch lid van de Nieuw-Guinea-commissie, die voor zijn terugkeer naar Djakarta een onderhoud had met het A.N.P., sprak bij die gelegenheid „van de tweede Unie»conferentie. die nog daze maand of anders in Septem ber zal worden gehouden". De re gering van Indonesië stelt zich dus blijkbaar op het standpunt, dat sprake moet zijn van een ministe rieel beraad op Unie-niveau. In deze richting wijst ook de samen stelling van de Indonesische dela- Een van de meest bedenkelijke verschijnselen uit de jongste Belgi sche revolutiepoging van de socia listen, was het verschijnsel, dat ook de socialisten elders, zelfs de Ne derlandse, die zich zelf nog wel betitelen als democratische socia listen, het partijbelang hoger stel den dan het beginsel en met de revolutie in België gemene zaak maakten. Een lichtzjjde hierbij is, dat in eigen kring tegen dit bedenkelijk partij solidarisme toch wel stelling genomen is. Het Vrije Volk heeft daaraan geen uiting gegeven, maar „Vrij Nederland" van deze week erkent, dat het uit zijn lezerskring verschillende protesten ontvangen heeft, toen ook dit democratisch blad over stag ging en de heer Spaak en zijn bondgenoten ging prijzen wegens zijn revolutionnair optreden. Dit progressieve socialistische weekblad kreeg tegen deze be schouwing zoveel critiek uit eigen kring, dat het slechts een bloem lezing uit een klein deel er van heeft kunnen plaatsen. In deze omstandigheden is het psychologisch begrijpelijk, dat men in Ned. socialistische kringen ar gumenten gaat -zoeken, om dit be denkelijk partij solidarisme te ver dedigen. De heer Koos Vorrink heeft deze week, tegen de scherpe critiek van prof. Rommè op zijn eerste poging zijn vriend Spaak te verdedigen, een nadere uiteenzet ting gegeven van zijn standpunt en tracht nu te betogen, dat Koning Leopold eigenlijk vergeleken kan worden met de heer De Geer en knoopt er dan de conclusie aan vast, dat wanneer hier in Neder land de heer De Geer weer met de hoogste staatsleiding zou worden belast, een algemeen verzet hier tegen toch begrijpelijk was Nu hebben vergelijkingen ge woonlijk het nadeel, dat zij bijna altijd mank gaan, maar deze gaat wel zeer kreupel. Maar het voor naamste dat de heer Vorrink hier over het hoofd ziet, is, dat de hou ding van de Belgische Koning door de meerderheid van het Belg. volk met 58 is goedgekeurd en het grondwettig gekozen parle ment de Koning in zijn waardigheid had hersteld. Dat een minderheid daartegen met geweld en terreur ageerde, was de grote grief. De houding van de Koning zelf, was nu niet meer in het geding. Veel bonter maakt het intussen de redactie van „Vrij Nederland". Deze gaat de stemmen van de Bel gische kiezers niet tellen, maar wegen, de grote vergissing, waar aan Troelstr-i zich in November 1918 ook schuldig rriaakte, toen hij op een ongelukkig ogenblik pro beerde de democratie met het wa pen der revolutie te doden. En dat wegen der stemmen, ge schiedt in „Vrij Nederland" boven dien nog op een wijze, welke De Tijd, deze week volkomen terecht een staaltje van bedenkelijk anti papisme noemde. Die parlementaire meerderheid in België, aldus „Vrij Nederland", ontstond niet bij een ongedwongen vrije wilsuiting, voorwaarde van democratie, maar zij kwam tot stand door iets wat nog erger is dan openlijke dictatuur Zij kwam in België tot stand om dat een kardinaal-aartsbisschop een bevelend-advies in de schaal wierp en omdat de dorpspastoor in de verkiezingen ingreep, en de boe mannen van de vrijmetselarij en rood gevaar in de strijd wierp. Zo kwam de Leopoldistische meerder heid tot stand, aldus V. N. Hier wordt dus betoogd, dat iedere staatsburger van welke par tij ook, adviezen tijdens een verkie zingscampagne mag geven, maar een aartsbisschop, zijn taak uit oefende als zielzorg, mag aan zijn onderhorigen geen advies geven. De kerk mag zich niet met politie ke aangelegenheden bemoeien, zegt Vrij Nederland en toont daarmee dezelfde theorie te huldigen als Hitler en Stalin, die hetzelfde lied je zingen en op grond daarvan de meest cynische kerkvervolging mo tiveren. De solidariteit met de Belgische gatie, die reeds half Juli bekend was. De heren Anak Agung, dr. J. M. Leimena en dr. Suparmo. resp. minister van binnenlandse zaken, van gezondheid en minister zonder portefeuille in het kabinet der R.I.S, zullen er deel van uitmaken. Andere mogelijkheid Het zou ons niet verwonderen, wanneer de Nederlandse regering aan de andere mogelijkheid de voorkeur zou geven. Een speciale conferentie van de regeringen van Nederland en Indonesië benadrukt als het ware dat de kwestie-Nieuw- Guinea een zaak is, die buiten de Unie omgaat, zodat deze dus ook van geen invloed mag zijn op de verhouding van de Unie-partners. Toch heeft deze twei,ede vorm o.i. slechts dan wezenlijke zin, wan neer ook Indonesië in deze geest de kwestie-Nieuw Guinea zou wil len benaderen. Dan is er weder zijds behoefte om de sfeer van de Unie-verhouding zo zuiver moge lijk te houden. Is deze behoefte er echter aan Indonesische zijde niet, dan zal ook een speciale conferen tie in feite toch in het vlak van de Unie-verhouding liggen. Dat die bereidheid er aan Indonesische zijde zou zijn, moet ernstig betwij feld worden. Door de Indonesiërs is deze kwestie Nieuw Guinea steeds naar voren geschoven als een onderdeel van hun vrijheids strijd. Wel heeft president Sukar no bij zijn bezoek aan Makassar voor het eerst de mogelijkheid open gehouden dat Irian vsör 1 Januari 1951 nog niet tot Indonesië zou be horen maar in dat geval, zo ver zekerde hij zijn gehoor, zou wor den doorgestreden in '52. '53, '54 enz. Mr. Yamin besloot zijn eerder vermeld onderhoud met het A.N.P. met de opmerking, „dat een vreed zame oplossing van het Iriaanse geschil de Unie in ruime mate zal ten goede komen. „Nu", aldus mr. Yamin, „staat dit probleem de hartelijke betrekkingen tuisen de beide Uniepartners danig in de weg." Vooral een opmerking als deze geeft weinig hoop, dat men er in zou kunnen slagen de Unie, door de besprekingen het karakter van een speciale conferentie !fe ge ven. buiten het geiding te houden. Een andere vraag, die zich in het zicht van de komende confe rentie opdringt, betreft de wijze waarop de Nederlandse Volksver tegenwoordiging haar mening zou moeten kenbaar maken. De behan deling van de begroting voor „Unie-zaken en Overzeese Rijks delen" zou hiervoor een goede ge legenheid hebben geboden maar de kwestie Nieuw-Guinea is toen buiten beschouwing gelaten in af wachting van het rapport, dat de gemengde commissie had uit te brengen. Het Nederlandse deel van dit rapport is nu, zoals gezegd, de afgelopen week aan de Staten Generaal aangeboden. De mening van de Indonesische 'leden zal nog volgen. Het is jammer, dat verta lingsmoeilijkheden hebben verhin derd om het rapport direct in zijn geheel te publiceren. Nu is onge wild nog sterker benadrukt, dat er in feite een Nederlandse en een Indonesische commissie aan het werk is geweest hoewel het ander zijds zo is. dat van meet af aan kon vaststaan, dat het rapport in een Nederlands- en in een Indonesisch deel uiteen zou vallen. Geen nieuwe gezichtspunten Het Nederlandse deel van het rapport opent in feite weinig nieu we gezichtspunten. De argumenten, die voor het behoud van de Neder landse souvereiniteit worden aan gevoerd, zijn deugdelijk, maar wa ren ook voordien toch al gemeen goed. Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat de kwestie Nieuw Guinea tal van vraagstukken op roept. Wanneer het Nederlandse volk tot de conclusie komt, dat het Nieuw Guinea tot ontwikkeling mpet en wil brengen dan moet er ook een duidelijk inzicht zijn in de omvang van die taak en in de lasten die het als gevolg van deze taak op de schouders worden ge legd. Dat inzicht geeft het rapport van het Nederlandse deel van de commissie niet, kon het ook niet geven omdat de commissie slechts enkele weken in het gebiedsdeel heeft vertoefd, maar hiermede is dan ook tegelijk de betrekkelijke waarde van dit rapport aangeduid Wij hebben wel eens de indruk, dat het Nederlandse volk Nieuw Guinea vooral ziet als iets dat het verlies van Indonesië zou kunnen goed maken. Dat is begrijpelijk, een gefundeerd inzicht in de moeilijkheden en mogelijkheden wordt daardoor echter destemeer noodzakelijk. Het lijkt in elk geval wel zaak zich de mogelijkheden niet te rooskleurig voor te stellen. In het Nederlandse deel van het partijgenoten wordt er wel inniger door, maar de verwijdering van het democratisch socialisme ook dieper en breder. Wat in België gebeurde dreigt helaas meer en meer ernstige ge volgen te* hebben. En vooral de houding van „Vrfl Nederland", een blad, dat een zo hoopvolle bezet tingstraditie had hoog te houden, stelt wel in hoge mate teleur. Het toont bedenkelijk afgezakt te zijn naar 'n peil, waarbij van een democratisch socialisme, toch maar heel weinig meer-te ontdekken valt. J. H. rapport kan men althans lezen, dat er zowel voor Indo-Europese- als voor Nederlandse kolonisten zeker geen uitgebreide mogelijkheden zijn. Inschakeling Volksvertegen woordiging Of de Volksvertegenwoordiging door dit rapport zich een beter ge fundeerd oordeel zal kunnen vor men, mag in het licht van vooraf gaande met reden betwijfeld wor den. Er blijft nodig een nota, waar in de regering haar standpunt dui delijk uiteen zet. Bij de behande ling van de begroting voor „Unie zaken en Overzeese Rijksdelen" is echter reeds gebleken, dat de re gering een dergelijke toelichting niet wenst te verstrekken, althans niet in het openbaar. Voor dit standpunt kan men begrip hebben. Het is wel heel bezwaarlijk voor een regering, die straks aan de conferentietafel moet plaats ne men, om zich reeds nu in het open baar vast te leggen. Anderzijds kan het ook niet de bedoeling zijn °m aan de Volksvertegenwoordiging voorbij te gaan. Minister van Maarseveen heeft bij het genoemde debat de beslissing aan de Kamer gelaten en tegelijk gesuggereerd dat een comité-generaal of een commissoriaal beraad hem het meest welkom zou zijn. De beste oplossing Hier komen wij echter op poli tiek glad ijs. Enerzijds pleit er veel voor een besloten beraad tus sen regering en Volksvertegen woordiging. Wat kunnen immers onderhandelingen nog voor zin hebben wanneer regering en Volks vertegenwoordiging zich reeds van te voren in een publiek debat uit spreken? Anderzijds is een herha ling van de gang van zaken bij de Indonesische kwestie niet aantrek kelijk. De beste oplossing lijkt wel een besloten beraad in eerste aan leg. de conclusies van dat beraad zullen dan voor de Nederlandse delegatie leidraad moeten zijn Wanneer het verloop van de con ferentie daartoe aanleiding geeft, moeten de onderhandelingen echter tijdig kunnen worden onderbro ken om daardoor gelegenheid te scheppen voor nieuw beraad. Zou den regering en Volksvertegen woordiging 't bij deze gang van za ken op 'n bepaald moment niet eens kunnen worden dan biedt het openbare debat de mogelijkheid om uit dit verschil van mening de consequenties te trekken. Voor de publieke mening zou het ongetwij feld aangenamer zijn om de ont wikkeling op de voet te kunnen volgen, maar zaken als deze lenen zich daar nu eenmaal slecht voor en het moet voldoende zijn te we ten dat de Volksvertegenwoordi ging zij het dan in het kader van commissoriaal overleg, in alle fa sen van de besprekingen zal wor- Met saluutschoten kpndigden de manschappen van de 400-jaar oude Artillerie Ere Compagnie bij de Tower in Londen de geboorte van een prinsesje aan. den gekend. Dat ook in deze kwes tie niet alles aan de openbaarheid kan worden prijsgegeiven is trou wens al eens gebleken uit het feit, dat de regering naast het rapport ook 10 bundels met andere gege vens aan de Volksvertegenwoordi ging heeft doen toekomen, die ech ter ter vertrouwelijke kennisne ming van de leden ter griffie zijn gedeponeerd. De motie-Oud Tenslotte mogen wij, met de conferentie over Nieuw Guinea in het zicht nog even de befaamde motie Oud in de herinnering te rugroepen. Bij de indiening van deze motie heeft de V.V.D-fractie in de Tweede Kamer haar vertrou wen in minister van Maarseveen opgezegd. Nu deze minister ander maal de verantwoordelijkheid voor belangrijke onderhandelingen op de schouders wordt gelegd, moet deze fractie wel sterk de behoefte voelen om aan dit gebrek aan ver trouwen nogmaals uiting te geven. Dit zou een reden kunnen zijn om toch nog een openbaar politiek debat te houden, temeer omdat ook de oppositie daaraan wellicht be hoefte zal voelen. Bjj die gelegen heid zou het de V.V.D.-fractie dan echter nog moeilijker vallen om aannemelijk te maken dat haar af wijzing de minister voor „Unieza ken en Overzeese Rijksdelen" en niet het kabinet in zijn geheel geldt. OVER ENKELE MAANDEN GEREED LEEUWARDEN. Naar wij ver nemen komen over enige maanden de nieuwe FriesGroningse kana len en de daarbij behorende kust- werken gereed. In verband hiermede is het plan geopperd aan dit belangrijke feit om economische redenen op ruime schaal bekendheid te geven. Men is derhalve voornemens in de maand Mei 1951 te Leeuwarden een ten toonstelling te houden. Deze expositie zal evenwel be scheiden worden opgezet en men is niet van plan hieraan belangrijke financiële risico's te verbinden. Uiteraard zullen de kanaalwerken de kern van de tentoonstelling vor men, doch daarnaast zal ruimte worden opengelaten voor scheep vaart, industrie, handel, watersport, en visserij. Ten einde in breder kring be kendheid te geven aan de voor lopige plannen, zal op 1 September a.s. een vergadering worden gehou den in het Provinciehuis te Leeu warden. Tal van autoriteiten en organi saties op dit gebied zullen worden uitgenodigd en ook de minister van Verkeer en Waterstaat is uitgeno digd de besprekingen bij te wonen. Voorts zijn uitgenodigd Gedepu teerde Staten van Friesland en Gro ningen en de colleges van B. en W. van Leeuwarden, Amsterdam, Gro ningen, Sneek en Harlingen. Tweejarig meisje verdronken AMSTERDAM Gistermid dag is een tweejarig meisje in het volkstuincomplex „Dijk- zicht" aan de Amstel in een sloot gevallen en verdronken. Stalmest moet in Augustus op het grasland Van de kunstmest alleen moeten wij het niet hebben! De stalmest- is minstens even belangrijk té achten. De beste tijd van aanwending van stalmest is de maand Augus tus, omdat: 1. de stalmest dan goed verteerd is; 2. de stalmest dan een zeer goed aantal bacteriën in de grond brengt; 3. de grond warmer en poreuzer is, waardoor de mest vlug binnen dringt; 4. de grasgroei snel is. Het hooiland komt het meest voor stalmest in aanmerking, want bij maaien wordt er veel meer uit het land gehaald, dan bij weiden. Men moet er om denken, dat bij aanwending van stalmest het gras kort is. Dus de eerstt snede et- groen eerst laten afeten en direct daarna de stalmest er op> Deze moet zo vlug mogelijk worden ge spreid. Men geve niet meer dan 15000 kg. per ha.. Liever een grote oppervlakte met kleine giften, dan een kleine oppervlakte met grote giften per ha. Melkmachines Zij, die melkmachines wensen aan te schaffen of tijdens het ge bruik advies wensen, kunnen zich daartoe wenden tot de Rijkszuivel- consulent te Hoorn of de Rijks- landbouwconsulent te Schagen. ANGLICAANSE KERK WIJST DOGMA AF LONDEN (Reuter) Dr. Geof frey Fisher en dr. Cyrill Gar- bett, de* aartsbisschoppen van de Anglicaanse kerk te Canterbury en York, hebben verklaard, dat de Anglicaanse kerk het dogma van Maria Tenhemelopneming niet kan aanvaarden. Volgens deze hoogste dignitarissen yan de Anglicaanse kerk heeft het besluit van de Paus, dit dogma 1 November af te kondigen, de dogmatische geschillen in de Christenheid vergroot en de toe nadering tussen de verschillen de richtingen vaji het Christen dom geschaad. ATHENE, 17 Aug. (Rr.) De liberale ministers zullen uit de Griekse drie-partijenregering tre den, aldus heeft Sophocles Veni- zelos, leider der liberale partij, te Athene bekend gemaakt. Het besluit tot aftreden van de zeven ministers en drie onder ministers is genomen, nadat Veni- zelos er reeds Woensdagavond mee had gedreigd omdat de minister president, Nicholas Piastiras, de leider van de centrumgroep in het kabinet, de andere partijen (libe ralen en democratisch socialisten) verweet zijn politiek van tege moetkomendheid tegenover vroe gere opstandelingen te dwars bomen. NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE ZWOLLE Afgestampt vol was dc grote tribune van het gem. Sportpark te Zwolle en meer dan duizend bezoekers hadden rond het fraaie terrein een onbeschut plaatsje gekregen toen onder een aanhoudende druilerige regen het nationaal concours hippique, dat belangrijke beslissingen zou brengen, kon beginnen. Jammer dat al dit hemelwater het terrein zeer glad maakte, waardoor de toch reeds zware hindernissen voor de ruiters met nog een extra zware werd vermeerderd. De stemming was er niet min der goed om. Het grootste ogenblik van de middag was de op stelling van het paard „Zampa" eig. A. Stehouwer te Dubbel dam zich na het concours eenspannen tuigpaarden losmaakte van de overige deelnemers en zich voor de ere-tribune opstelde om de luister van het nationaal kampioenschap deelachtig te worden. Als een man rees het publiek op toen het Wilhelmus weerklonk de kampioen, die voor de derde maal in successie deze eretitel verwierf, ter ere. Tweespannen tuigpaarden (open kl.)1. Zampa en Bayard eig. A. Stehouwer Dubbeldam; 2. Janco en Artist eig- P- C. v. d. Touw Den Haag; 3. Hemdo en Grootvorst eig. Vita New York-Amsterdam. Tweespannen hackney's (open kl.): 1. Broompark Spotlight en Broompark Fireflash eig. mevr. J. Stakenburg Amsterdam; 2. Brais- field Beeswing en Craigweil Balle rina eig. Jac. Rijks Nijmegen; 3y José en Queeny eig. R. K. eVlstra Marssum. Langspannen voor hackney's: 1. Spotlight en Firefash eig. J. Rijks Nijmegen; 2. Wensleydale Requit en Gore Supreme eig. J- H. van Heek Enschede; 3. José. en Queeny eig. Velstra Marssum. Langspannen tuigpaarden1. Winda en Ultramarin eig. R- Vel stra Marssum; 2. Zampa en Bayard eig. A. Stehouwer Dubbeldam; 3. Jancko en Artist eig. P- C. v. d. Touw Den Haag. Het springconcours. Neerlands beste ruiters waren naar Zwolle gekomen voor het nationaal springconcours. Gezien de omstandigheden :;ijn zeer goede prestaties geleverd. In het eerste parcours waren 12 hindernissen geplaatst ter hoogte van 1.40 m. i Slechts twee ruiters slaagden er in foutloos de eindstreep te bereiken n.l. D. Gelderman Beekbergen op Ambassadeur in 97.3 sec. en J. J. Gruppelaar Den Haag op Random Harvest in 101 sec. Beiden versche nen opnieuw in de ring voor het rij den van een beslissend parcours waarin 8 hindernissen, die waren verhoogd tot 1.50 rti. Gruppelaar was thans allesbehalve fortuinlijk want toen hvj in een tijd van 61.3 de eindstreep bereikt had noteerde hij 8 fouten. Daarentegen kwam Gelderman foutloos over in 62.1 sec. en werd winnaar van de door de gemeente Zwolle uitgeloofde be ker. Nummer 3 werd W. Scheeen Vught op Mansueta, 4. Mr. Albers- Pistorius op Our Hope, 5. J. E. van Vilsteren Wassenaar op Wodan, 6. D. Gelderman Beekbergen op Coun tess. Een deel van het program was gewijd aan keurig verzorgde en puntueel uitgevoerde demonstraties van de landelijke Rijver. R.I.K. Het paardensportfeest was het grootste en belangrijkste dat Zwolle in vele jaren heeft gehad. Talrijke autoriteiten woonden het concours bij. De organisatie ervan was per fect. Deze rubriek had -een voorname bezetting gehad, doch weldra bleek, dat Zampa een klasse op zich vorm de, wiens eigenaar beladen met lauweren naar Dubbeldam kon te rugkeren. Een tweede hoogtepunt vormde 't springconcours M.B., waarbij niet alleen gestreden werd om geld en ereprijzen, maar meer nog om een plaats op de ere-lijst, waaruit de equipes worden samengesteld die in het buitenland en op de Olympi sche Spelen zullen uitkomen. Het gladde terrein noopte de rui ters t'ot uiterste voorzichtigheid en zjj, die al te zeer waren uit geweest op tijdwinst, kwamen bedrogen uit, want die winst ging ten koste van een foutloos parcours. Afgezien nog van enkele onbetekenende val- partijtjes. De resultaten van het concours laten we hieronder volgen: Eenspannen dekhengsten: 1 Ba- touwer eig, A. G. van Heyst Nue- nen; 2. Amburg eig. G. Top stal Verwey; 3. Usenius eig. M. Hek- kert Wijhe. Eenspannen tuigpaarden (nieu welingenklasse) 1. Adeldom eig. L. Berghuis en P. Mauta Leegkerk; 2. Pocus eig. A. Hogendoorn, Rijs wijk; 3. Flores eig. M. Kortstee Luttenberg. Eenspannen stamboek- en gere gistreerde merries: 1. Domburga eig. G. C. van Lomwei Lexmond; 2. Lies je eig- R. Hofstee Noordwolde; 3. Kelba eig. J. J. Roodenburg Rijswijk. Eenspannen hackney's (kl. maat): 1. Braishfield eig. Jac. Rijks Nij megen; 2. Craigweil eig. dezelfde; 3. Broompark Spotlight eig. mevr. J. J. Stakenburg Amsterdam. Eenspannen tuigpaarden (limiet klasse) 1. Prins van Oranje eig. A. Hogendoorn Utrecht; 2. Pandoer eig. Gebr. Damen Langbroek; 3. Liesje e'g. R. Hofstee. Eenspannen hackney's (grote maat): 1. Basing Belle eig- R. K. Velstra Marssum; 2. Play Boy eig- H. Boeve en Zendljk Deventer; 3. Hollywoods Pride eig. J. H. van Heek Enschede. Eenspannen tuigpaarden (open klasse): 1. Zampa eig. A. Stehou wer Dubbeldam (nationaal kampi oen) 2. Gelrus eig. E. Hemmes Groningen; 3. Jancko eig. P. C. v. d. Touw Den Haag. De competitie-indeling Tengevolge van een drukfout in „De Sportkroniek" is de inde ling van de 3de klasse B en C niet juist gepubliceerd. De indeling is juist: 3de klasse B: In plaats van Zil vermeeuwen leze men: De Me teoor. 3de klasse C: In plaats van De Meteoor leze men: Zilvermeeu wen. Koolzaadteelt De rassenproeven van dit jaar bevestigen voor Noord-Holland, dat Lembke de hoogste opbreng sten gaf. Vooral bij iets latere zaai tijd blijft Hamburger hier achter bij het eerstgenoemde ras. Het ge mengd uitzaaien van Hamburger en Lembke's koolzaad gaf geen po sitieve aanwijzing, dat hiermede hogere opbrengsten zouden zijn te halen. Voor de nieuwe oogst zal men "straks weer op zijn hoede moeten zijn vpor de koolzaadaardvlo. Het is van zeer groot belang gebleken, dat dit insect bestreden wordt, zo dra het in grote getale voorkomt. De koolzaadaardvlo is tot een der ergste vijanden van het koolzaad te rekenen. Een vroegtijdige be strijding heeft echter steeds een gunstig resultaat. Wat betreft de spikkelziekte of „verslag" in kool- en raapzaad, waarvan met deze oogst nogal veel schade werd ondervonden, kan worden opgemerkt dat hieruit niet behoeft te worden geconcludeerd, dat ook in 1951 deze ziekte wei weer in ernstige mate zal optreden. Dit is nl. zeer sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. AMSTERDAM, 17 Aug. De beurs toont deze week vrijwel hetzelfde beeld. De stemming is vast, vooral voor olie- en. scheepvaartpapieren. Behalve be hoorlijke dividenden speelt ook de vrees voor een mogelijke infiatie een rol. De berichten, waarin sprake is van de mogelijkheid mantels van effecten in het bui tenland te deponeren, waarom trent echter nog niets officieel be kend is, spelen eveneens, zij het een npg ondergeschikte rol. Ter beurze houdt men er rekening mee, dat dit eventueel tot een inkrimping van de handel kan leiden, daar dan vele stukken worden vastgelegd. Olies waren ongeveer drie pun ten hoger. Een ander internatio naal fonds, dat vandaag een be hoorlijke avance maakte, was Unilever, die van 213'/' tot 217 steeg. Men houdt er rekening mee, dat deze maatschappij, even als de Koninklijke, er misschien een aandeelhoudersregister aan zal leggen. Aandeelhouders kun nen dan hun bezit op naam laten schrijven en de aandelen zelf kun nen vernietigd worden. Scheepvaart Unies waren vast en verbeterden ruim vier punten. Evenals gisteren werden aandelen Muller in een open hoek verhan deld de koers was 151% (150 3/8) De Cultuurmarkt had een zeer traag verloop, waaraan de uitla tingen van president Sukarno in zake Nieuw Guinea niet vreemd waren. Met uitzondering van cer tificaten Deli Maatschappij, die ruim een punt avanceerden, wa ren de voornaamste soorten am per prijshoudend. De Beleggingsmarkt was weder om stil en onveranderd; de Ame rikaanse sector toonde iets meer activiteit op licht verhoogde prij zen. AANTAL ZIEKTEGEVALLEN NOG ZEER HOOG Het sterfteciifer voor tubercu lose is in de afgelopen viif iaar gedaald van biina 86 tot 24 ner 100.000 van de gemiddelde bevol king. Dit wordt medegedeeld in het iaarverslag over 1949 van de Nederlandse vereniging tot be strijding der tuberculose. In 1945 bedroeg het sterftecijfer per 100.000 inwoners 85.9, in 1946 46.9, in 1947 37.3, in 1948 28.3 en volgens de voorlopige cijfers was het aantal sterfgevallen in 1949 gedaald tot 24.4. Ofschoon deze daling tot vol doening strekt, aldus het verslag, is het aantal ziektegevallen nog zeer hoog. In het verslagjaar wer den er bij de districtsconsultatie- bureaux 17.461 nieuwe lijders aan actieve tuberculose ingeschreven, dat is slechts 500 minder dan het jaar tevoren. Het verslag noemt de woningnood en het gebrek aan sanatoriumruimte als de voor naamste factoren, die een succes volle bestrijding remmen. De Emmabloemcollecte bracht in 1949 totaal f 341.286 op. 4\ De christen van vandaag is een mar telaar geworden. Hij leeft in een christen vervolging van gees telijke nood, van ach terstelling, van brood roof, van uitschake ling. Daarom de ge gronde vermaning van het Epistel op de vo rige Zondag: „Staat vast in het Evangelie dat ik u heb gepre dikt". BENEDICTUS Het kortgeleden in Friesland gegraven kanaal, dat een onderdeel is van de verbinding van Groningen met Lemmer, kruist bij Grouw de spoorlijn LeeuwardenHeerenveen. Hierdoorwerd 'de bouw van een beweegbare spoorbrug noodzakelijk. Bij de Utrechtse werkplaatsen van Werkspoor is een 28 meter lange basculebrug met gepatenteerd rolsleufmechanisme ge bouwd, die thans bij Grouw wordt gemonteerd. Het is de eerste spoorbrug van dit type. Op de voorgrond de nieuwe spoorbrug. Op de achtergrond wordt een verkeersbrug gebouwd. In een keurig verz verschenen van de in Noord-Holland, ting als buitengew Geestelijke Volksgt slagjaar moesten v( Stichting worden c heden kunnen geral< problemen. De Stic de uitvoering van ei organisatie is allere Er is in dit verslag stand gebracht dooi king in het bestuur steun van de adviseui ting. Behalve blijken leven van verschillen ook financiële steun i van gemeentebesture en rijk. De grote wer bet personeel is prjj; Voor- en nazorg g De dienst van voor van geesteszieken w ren, dat opname van g in psychiatrische inrii leen geschiedt, wanr maatregelen niet mogf gelijk zijn, dat de vs zo'n inrichting niet 1; dan noodzakelijk is en slagen verpleegde zo lijk wordt behoed t, neming. De maatrege dienst beogon uitsl ideële belang van d« In het jaarverslag w drongen op samenwer daarvoor in aanmerkii organen. Een beroep, doktoren, gemeentebi psychiatrische inricht» in vele gevallen vrijw Veelal wordt te laat zocht met de Stichti; vaak een oplossing de heden niet wel meer Bij huisartsen, gem ren, gemeentelijke die sociale zaken, maats werksters, schoolarts; hoofden en familiele aangedrongen op een mogelijk contact met ting, wanneer er spr geesteszieken, De Stic trachten te bereiken, geesteszieken in psychi richtingen zouden wo nomen, buiten het adi districtspsychiaters om maatregel wordt niet de hand gehouden. S geschiedt opneming districtspsychiaters om De psychiaters van c zijn, in 1949, 61 maal ge omtrent noodzakelijk j opname van patiëntei Familieberichten Heden overleed, na een geduldig gedra gen lijden, voorzien van de H.H. Sacra menten der Sterven den, onze beste vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer GERRIT LEERING weduwnaar van Maria Brakenhoff in de ouderdom van 89 jaar. Oudorp: A. Stroomer- Leering J. Stroomer Bergen: C. Leering-Dekker en kinderen. Alkmaar; G. N. Leering Ex. Test. Alkmaar, 18 Aug; '50 Geest 28 De gezongen, H. Uit vaartdienst zal plaats hebben Maandag a.s. des morgens te 9 uur in de parochiekerk van de H. Dominicus, waarna de begrafenis te 10.30 uur vanuit de kerk in het familie graf op het R.K. kerk hof St. Barbara, al hier. Rozenkransbid- den 's avonds 7.30 uur thuis. Hierbij geven wij kennis dat na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacr. der Stervenden is overleden, mijn trouwe huishoudster, mej. DUIFJE HOF, iri de ouderdom van 76 jaar. J. Apeldoorn Bergen Nh., 17 Aug. Hoflaan 18 De gezongen Requiem zal gehouden worden op Maandag 21 Aug. des v.m. te 9 uur in de parochiekerk té Bergen waarna de be grafenis op het R.K. kerkhof, aldaar. Advertentiën OPENLIJK DANK aan God door voorspraak van de H. Maagd Maria voor een verkregen gunst P. B. Gevr. DAGMEISJE in kl. gezin; niet ben. 17 jaar. Aanm. 35 uur. Bego niastraat 1, Den Helder. Gevr. NET R.K. MEISJE v. d. en n. in gezin met 4 kinderen. M. J. Sjerps, Nes H 22, Schagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4