Nieuw Waarschuwing tegen bepaalde moderne wijsgerige stromingen Gevaar voor aantasting van de zuivere Geloofsleer Vruchtbare samenwerking op breed terrein mogelijk Welvaartsplan voor Zuid - Oost - Drente gefinancierd met Marshallhulp Geen overeenstemming in de Veiligheidsraad Zuid - Koreanen vorderen in het gebied van Pohang Nieuwe Encycliek van Z. H. Paus Pius XII Vijf mil Hoen gulden beschikbaar Ontwerp-resolutie van India inzake Koreaans conflict Havenstaking over hoogtepunt EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Nieuwe Pauselijke Encycliek Nieuw E.C.A.-plan Westerling naar Nederland Dr. Hirschfeld in Nederland terug Boerderijbranden Gratis wapenen voor Atlantisch Pact Vanavond plenaire zitting De aardbevingen in India Scheepsberichten J Van het Koreaanse front Drie bouwbedrijven weer begonnen Hilversumse jager schoot op meisjes Ondergrondse brand in Londen Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FE/T Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 22 Augustus 1950 46e Jaargang No. 11946 Kontoren: HOORN, Dracrfslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoorl 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VATICAANSTAD, 21 Aug. 1950 (KNP). Naar heden, 21 Augustus, in Vaticaanstad officieel is bekend gemaakt, heeft Z.H. Paus Pius XII een nieuwe encycliek uitgegeven ,,Humani generis", gedateerd 12 Augustus l.l. In deze encycliek richt Zijne Heiligheid zich tot de hiërarchie der Kerk om hun aan dacht te vragen voor de moderne philosophische stromingen, die de zuivere geloofsleer ondermijnen. Hij herinnert aan de waarschuwingen, die Z.H. Paus Pius X betreffende ditzelfde onderwerp deed. Met name worden genoemd de stromingen van het existentialis me, historicisme en evolutionisme, die, zich instellend op de concrete werkelijkheid en uitgaande van de zinnelijke waarneembaarheid, iedere transcendentale metaphy- siek trachten uit te sluiten en zelfs het godsbegrip aantasten. Deze encycliek bedoelt niet een antwoord te zijn aan de wijsgeren, en wil ook deze nieuwe philoso phische systemen niet zonder meer weren, daar zij met hun verdere onderzoekingen ook van nut kunnen zijn voor de Christe lijke philosophie en theologie; zij wil echter wel wijzen op de grote gevaren, die er aan verbonden zijn, omdat zij leiden tot een reli gieus relativisme, dat de geloofs inhoud aantast en een zekere ge ringschatting kweekt voor de ge loofswaarheden. Sommigen miskennen het leergezag Het gevaar bestaat, dat er Chris telijke denkers zijn, die uit ijver vaak, doch ook gedreven door de geest van nieuwlichterij, zich met deze nieuwe stromingen inlaten en in hun wetenschappelijke stu dies het leergezag der Kerk voor bijgaan. Zij tonen weinig achting voor dit leergezag, daar zii me nen, dat de Kerk meer tot de strikte keren. wetenschap moet terug- Troepen uit Zuid-China naar Mantsjoerije? TAIPEH FORMOSA, 21 Aug. (Reuter). Het hoofdkwartier van de inlichtingendienst der Chinese nationalisten meldt, dat meer dan 200.000 man communis tische troepen uit Zuid-China ge durende de afgelopen maand naar Mantsjoerije zijn getrokken. TEN BATE VAN f KLEINE FIRMA'S E. C. A. heeft een uitgebreid plan opgesteld, dat ten doel heeft de kleine Amerikaanse fir ma's te helpen bij het zoeken naar investerings-mogelijkheden in de Marshall-landen. Dit zou kunnen geschieden door met Europese firma's, die daartoe bereid zijn, overeenkomsten aan te gaan betreffende het gebruik van patenten en diensten. Vertegenwoordigers van de ECA te Washington hebben dezer dagen over deze kwestie, voor wat Nederland betreft, reeds bespre kingen gevoerd met de E.C.A.- missie in Nederland. 1768 VRIJWILLIGERS VOOR KOREA Tot hedenmiddag 12 uur hebben zich 1768 gegadigden aangemeld voor de beide compagnieën, welke de Nederlandse regering over weegt ter beschikking van de Ver enigde Naties te stellen in ver band met de strijd op Korea. De Rijkscommissie voor Monu mentenzorg achtte het noodzake lijk dat de stadstoren van Bergen op Zoom, die hier en daar slechte plaatsen vertoont, wordt gerestau reerd. Op het ogenblik is de fraaie toren door zware steigers omge ven. Het zal echter wel geruime tijd vorderen, voor het omvang rijke werk gereed is. Met vreugde constateert Z.H. dat de meeste katholieke intellec tuelen zich hebben weten vrij te houden van de dwalingen, doch tot Zijn droefheid moet Hij be kennen, dat er ook zijn, die zich door deze valse methoden hebben laten mislèiden. Ten overstaan van hen legt Z.H. er nogmaals de nadruk op, dat men zich inzake geloofswaarheden heeft te houden aan het leergezag der Kerk en haar authentieke interpretaties. Wat de philosophie betreft zegt Hij, dat de Kerk geen eigenlijk erkende philosophie heeft, doch wel de voorkeur geeft aan de traditionele philosophie, die zich baseert op reeds eeuwenlang door de beste denkers als vaststaand aangenomen waarheden; vooral waar zij vasthouden aan de eerste princiepen, aan het causaliteits- en finaliteitsbeginsel. Voorkeur aan Thomisme De Kerk heeft nog altijd voor keur voor de philosophie zoals die door de H. Thomas van Aquino werd vastgelegd, niet alleen om zijn paedagogische bruikbaarheid, doch ook om zijn wetenschappelijke waarde: deze Christelijk genoemde philoso phie is vatbaar voor ontwikke ling. De Paus wil de feiten van natuur- en geschiedenisweten schap en de ontwikkelingsleer, die zich baseert op de volks overleveringen, niet terzijde leggen," doch roept een halt toe aan de wetenschap, waar zij voert tot irrationalisme en im mobilisme; Hij waarschuwt tegen te ver gaande conclusies van het evolutionisme. In Zijn encycliek geeft Z.H. een lijst van gevallen, waarin de ge loofsleer werd aangetast door moderne philosophische systemen. Kerkelijk leergezag is richtsnoer Op het einde doet Hij een be roep op alle overheden, die bij de wetenschappelijke opleiding zijn betrokken, om naar beste weten en geweten de geloofsleer zuiver te bewaren en zich in alles te richten naar het door de H. Geest geleide leergezag der Kerk. SINGAPORE ,22 Aug. (Reuter Hedenochtend vroeg is Westerling met een Britse Constellation uit Singapore vertrokken. Westerling verklaarde te geloven, dat hij de Verenigde Naties kon helpen. „Door invloedrijke vrienden" zou hij de Verenigde Naties een plan voorleggen voor de vorming van een staande strijdmacht van vrij willigers, die in ZuidOost-Azië zou moeten worden gestationneerd. Op 28 Februari werd medege deeld, dat, wanneer Westerling naar Nederland zou worden over gebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zou worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten ge pleegd, zo zeide men, welke ar restatie wettigen. Gevangenisfunctionarissen ver klaarden, dat, Westerling 'n voor beeldig gevangene is geweest. Hij had hen bij zijn vertrek op cham pagne willen fuiven, doch de ge- gevangenisreglementen hadden dit niet toegestaan. In het Marinegebouw te Washington wordt op het ogenblik de derde bijeenkomst gehouden van het comité van chefs van staven van het Noord-Atlantisch Pact. Bij het begin der besprekingen v.l.n.r.: kapi tein L. J. J. Robins (België), kapitein Georges Cabanier (Frans marine-attaché), schout bij nacht Jhr. H. A. van Foreest (Neder land), vice-admiraal H. T. W. Grant (Canada), admiraal William M. Fechteler (V.S.), die voorzitter van de bijeenkomst is, Sir Cyril Douglas Dennant (Engeland), schout bij nacht John E. Jacobsen (Noorwegen), Magnus V. Magnussen (IJsland) en generaal J. F. de Barris Rodriguez (Portugal). Dr. H. M. Hirschfeld, de afge- merkte, dat naar zijn mening, een treden hoge commissaris in Indo nesië is gisteravond met het KLM- toestel „Djakarta" op Schiphol aangekomen. Hij werd o.m. ver welkomd door de ministers Stik ker en Götzen, de heer Th. Lam ping, toekomstig hoge commissa ris, vertegenwoordigers van het hoge commissariaat in Nederland en de staatssecretarissen H. C. W. Moorman, mr. Blom en de secre taris-generaal der Nederlands-In donesische Unie, dr. Idenburg. Verklaring tegenover de pers. Dr Hirschfeld legde tegenover de pers bij zijn aankomst een ver klaring af, waarin hij o.m. op- DEN HAAG. De regering van de Ver. Staten heeft haar goedkeuring gehecht aan het gebruik van ruim 5 millioen gulden uit de tegenwaarde-rekening van de Marshall-hulp voor de financiering van een plan voor de economische ontwikkeling van het Zuid-Oostelijke gedeelte van de provincie Drente. De tegenwaarderekening der Marshall-hulp is de speciale reke ning van 's Rijks schatkist bij de Nederlandse Bank, waarop de tegenwaarde in guldens wordt ge stort van de onder de Marshall hulp ontvangen schenkingen in dollars. Het welvaartsplan zal o.m. omvatten de verbetering van de turfproductie, van de drinkwater voorziening en van verbindings wegen van Zuid-Oost Drente met de rest van ons land. Verdeling Het thans toegestane bedrag van 5 millioen zeventigduizend gulden is als volgt over de pro jecten verdeeld. Een bijdrage tot ontwikkeling van de mechanisatie van de turf- winning van f300.000; voor onderzoek naar nieuwe mogelijkheden voor het gebruik van turf f 150.000 (dit betreft o.m. de onderzoekingen naar de ver werking van hoogveen tot humus- mest, waarover wij onlangs be richtten); voor de bevordering van de industrialisatie in Zuid-Oost- Drente en ter vergroting van de werkgelegenheid; voor de verbetering van drink watervoorziening f 175.000: voor verbetering van bruggen f3.200.000; voor de verbetering van de rijksweg Zwolle-Emmen f450.000; voor de verbetering van Me IN SINT OEDENRODE f12.000 SCHADE Te St.'Oedenrode brak vanmid dag omstreeks twaalf uur, door dat kinderen met vuur speelden, brand uit in een boerderij. De met riet gedekte boerderij brandde geheel uit. Drie varkens en zes tien biggen kwamen om. De schade wordt op f 12.000 geschat. Om kwart voor drie was de brandweer de brand meester. In Wateringen brandden twee wagenschuren en een grote hooi berg uit. De oorzaak was, dat ook hier kinderen met vuur speelden. Hoogeveense Vaart en" de overige kanalen in de provincie Drente f 800.000. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten-Generaal de noodzake lijke budgetaire voorzieningen aanhangig worden gemaakt, welke beogen de uitvoering van boven genoemde plannen mogelijk te maken. Pas nadat deze voorzienin gen door de Staten-Generaal zijn aanvaard, kan de regering haar voornemens verwezenlijken. ARRESTATIE IN VERBAND MET DE MOORD OP LAHAUT LUIK, 21 Aug. (Belga) De politie te Luik heeft, in verband met de moord op Lahaut, 'n ar restatie verricht. De betrokkene is met mevrouw Lahaut gecon fronteerd. Zij verklaarde, dat de aangehoudene grote gelijkenis vertoont met een der moorde naars van haar echtgenoot. De gearresteerde heeft de politie een alibi opgegeven, waarnaar thans een onderzoek wordt in gesteld. CANADA STELT VOOR: OTTAWA. 21 Aug. (Reuter). Canada heeft een plan ontworpen om landen van het Noord-Atlan tisch Pact in Europa „gratis" van wapenen te voorzien, zo is van welingelichte zijde te Ottawa medegedeeld. Men verwacht dat het plan, dat door het parlement moet worden goedgekeurd voordat het kan worden uitgevoerd, besproken zal worden op de bijeenkomst van de plaatsvervangers van het Atlan tisch Pact, die Dinsdag in Londen begint. Canada zou volgens dit plan een gedeelte van zijn ge schut, vliegtuigen en andere mili taire uitrusting zonder enige be taling aan West-Europese landen overdragen. In ruil hiervoor zou Canada eventueel enige uitrusting ontvangen van andere landen van het Atlantisch Pact. vermoedelijk de V.S. Uitnodiging aan Nehroe tegengesproken NEW DELHI. 21 Aug. Te New Delhi is officieel meegedeeld dat het bericht uit Londen, als zou premier Nehroe door de re gering te Peking zijn uitgenodigd tot een bezoek aan China, van alle grond ontbloot is. vruchtbare samenwerking tussen Nederland en Indonesië op veler lei gebied een practisch realiseer bare mogelijkheid is. Zijn ervarin gen in de afgelopen maanden hadden hem tot deze stelling ge bracht. Er bestaat de oprechte wil van beide zijden hieraan mede te werken. De moeilijkheden die er zijn ge weest, weet dr. Hirschfeld aan het tijdsverloop dat bestond tus sen het accoord van de R. T. C. en de eigenlijke souvereiniteits- overdracht. Deze tijd was te kort, waardoor een aantal zaken, die met het verleden waren verhon den, eerst na de overdracht kon den worden afgewikkeld. Dankbaar voor ondervonden medewerking. Mochten er zich nog in de toe komst moeilijkheden voordoen, dan is het van beider belang deze tot de geringst mogelijke propor ties terug te brengen. Bij interne Indonesische problemen dient men er zich van bewust te zijn, dat men met twee volkomen souve- reine staten te doen heeft. Dr. Hirschfeld toonde zich dankbaar voor de medewerking, die hij in zijn ambtsperiode had ondervonden. Met hetzelfde toestel arriveerde een delegatie van de marine der R.I.S. om de technische vraag stukken van de marine-overeen komst nader te bespreken. Dr. HIRSCHFELD LAKE SUCCESS, 21 Aug. (Reuter). De Veiligheidsraad, die Maandag wederom in een door voorzitter Malik bijeengeroepen geheime zitting de kwestie van het toelaten van Noord-Ko- reaanse afgevaardigden tot de besprekingen heeft behandeld, is niet tot overeenstemming kunnen komen. De zitting duurde een klein uur. De meeste tijd van de zitting werd ingenomen door een rede van Malik, die zijn eis herhaalde, dat vertegenwoordigers van Zuid en Noord-Korea in de Raad ge hoord zouden worden. Zijn rede werd in stilte aangehoord, waarna de zitting werd gesloten. Geen andere officieuze bijeen komst is vastgesteld. Dinsdag avond om 8 uur komt de Raad weer in plenaire zitting bijeen om het debat over de Koreaanse kwestie als geheel te hervatten. Voorstel van India Naar men meent te weten, heeft de permanente afgevaardigde van India bij de V.N., Sir Benegal Rau een ontwerp-resolutie voor een definitieve oplossing van het Ko reaanse geschil opgesteld en aan de zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad laten zien. Men gelooft, dat deze zonder uit zondering hun persoonlijke goed keuring aan de beginselen van het ontwerp hebben gehecht en hebben verklaard, dat zij, de reso- VIJFTIG DODEN DIBRÖEGAR. 21 Aug. (Reuter) Volgens geologen, die op het ogen blik luchtwaarnemingen verrich ten van het stroomgebied van de Brahmapoetra, is de aardkorst in een gebied van 77.000 vierkante km. door de aardbevingen in Bo- ven-Assam „geweldig" veranderd. De bevingen, die naar men ge looft de zwaarste geweest zijn sinds 1883, hebben 20.000 mensen dakloos gemaakt en duizenden ha land doorkloofd en tot een woes tenij gemaakt. Meer dan 5 mil lioen mensen hebben van de be vingen te lijden gehad. De aarde in het gebied van de bevingen is, aldus de geologen, nog Yiiet tot rust gekomen. Er zijn 50 doden. Z' Kota Agoeng. van Djakarta naar Rotterdam; 23 Aug. 19 uur in R'dam verwacht. Willem Ruys. van Djakarta naar Rotterdam; passeerde 19 Aug. Guardafui. V-. Gistermorgen is op drie grote bouwwerken te Amsterdam het werk hervat, alhoewel nog niet met een volledige bezetting. De verwachting van de Bedrijfsunie in het Bouwbedrijf is, dat in de komende dagen meer arbeiders op deze en andere objecten het werk zullen hervatten. De arbeiders, die vanmorgen zijn begonnen, behoren tot de 500 die als moleststakers bij de Unie bonden zijn ingeschreven. Een deel van hen heeft vandaag aan de schriftelijke oproep gehoor ge geven. Er zijn er echter, die uit angst voor molestatie het nog niet aandurfden. Het feit doet zich voor, dat bij de politie geen aan giften zijn binnengekomen van terreurdaden. Totaal zullen zeven objecten door het actie-comité (Donderdag j.l. gevormd), dat is samengesteld uit vertegenwoordi gers van de plaatselijke werkge versorganisaties en de Bedrijfs unie in het Bouwbedrijf, worden opengesteld; voorlopig alleen nog voor arbeiders bij een der Unie bonden aangesloten. De stand van de havenstaking is sedert Zaterdag niet veel ver anderd, maar wel over het hoog tepunt heen. De arbeiders werk zaam bij de Stichting Samenwer kende Havenbedrijven hebben zoals bekend tot uiterlijk he denochtend, Dinsdag, de gelegen heid zich weer aan te melden. Nadien kunnen zij zich als ont slagen beschouwen. KOREA, 21 Aug. (Reuter). Geallieerde jagers en lichte bom menwerpers hebben Intsjon, de haven van Seoel, „met goed ge volg" gebombardeerd en bescho ten. Het vliegveld van Kimpo, ten N.W. van Seoel, werd ook ge troffen. Piloten meldden, dat zij op dit vliegveld slechts uitgebrande wrakken van vliegtuigen hadden waargenomen. Seoel zelf werd eveneens beschoten en met bom men en raketten bestookt. Ten zuiden van Koenwi, 50 km ten noorden van Taegoe, woedt een hevig artillerieduel. Volgens niet officiële berichten van het front hebben Amerikaanse vlieg tuigen hier een noordelijke speer punt van 4000 man tot staan ge bracht. De Noord-Koreanen wil den in deze critieke sector een wig drijven tussen het Ameri kaanse 27ste regiment en Zuid- Koreaanse strijdkrachten. Voor het eerst werden de operaties te land ook des nachts op grote schaal door vliegtuigen gesteund. Naar schatting hebben de noor- BRITS PROTEST Bij EGYPTE LONDEN, 21 Aug. (Reuter). Engeland heeft bij Egypte gepro testeerd tegen de invoering van nieuwe beperkingen ten aanzien van schepen, die door het Suez- kanaal varen, zo heeft een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken vandaag verklaard. delijken bij Hjongpoeng bijna 2 regimenten over de Naktong. Zuidelijken in de aanval Aan de oostkust maken de Zuid- Koreanen vorderingen in het ge bied van Pohang. De weerstand der noordelijken neemt daar toe. Officieel is meegedeeld, dat op alle fronten Zaterdag 4.133 Noord- Koreanen werden gedood of ge wond en 275 gevangen genomen. Nieuwe bruggehoofden over de Naktong De Noord-Koreanen zijn thans bezig met het opbouwen van twee nieuwe bruggehoofden over de Naktong. Het ene te Hyongpoeng, ongeveer 24 km ten zuidoosten van Taegoe, en het andere in het gebied van Waegwan-Koenwi, on geveer dezelfde afstand ten noord westen van de stad. SYMBOLISCH- SPOORWEGSTAKINGEN IN DE V.S. WASHINGTON, 21 Aug. (Reu ter). Twee grote vakverenigin gen van spoorwegpersoneel in de Ver. Staten zijn vandaag een vijf daagse symbolische staking begon nen als proces tegen het niet vol doen aan de eisen tot loonsverho ging. Op drie eindpunten in het midden-westen is het werk neer gelegd. De betrokken spoorlijnen bedienen belangrijke industriën, die voor de defensie werken. De eindpunten zijn Cleveland, Louis ville en Minneapolis-St. Paul. lutie aan hun regeringen ter goed keuring zouden opzenden. Frankrijk voor Van de permanente leden zou Frankrijk voor het voorstel van India zijn. Indien de andere per manente leden zich alleen maar zouden onthouden bii een stem ming over het voorstel, zou het succes van de resolutie verzekerd zijn en een oplossing gevonden kunnen worden om de vrede in Korea te bespoedigen. NOG MEER BRITSE TROEPEN NAAR KOREA WASHINGTON, 21 Aug. (Reu ter) Het Amerikaanse de partement van buitenlandse za ken heeft medegedeeld, dat be halve de Britse troepen uit Hongkong nog andere Britse manschappen worden verza meld voor de reis naar het front in Korea. VIER GEWONDEN Zaterdag heeft een verbolgen eendenjager uit Hilversum van een schiethut uit op een aantal meisjes geschoten met een jacht geweer. Hij had de meisjes ver zocht weg te gaan omdat het wild verjaagd werd. en toen zij aan dit verzoek geen gehoor gaven, schoot hij met hagel in hun richting. Vier van de dertien meisjes wer den getroffen. Eén zo ernstig, dat operatief ingrijpen nodig bleek. De jager, de 19-jarige B. uit Hilversum, is door de rijkspolitie gearresteerd. De meisjes zijn uit Amsterdam afkomstig en kampeerden in het centrum „De Snip" nabij Korten- hoef. NIEUW-GUINEA VOOR DE V.N.? Plan van Australië Volgens de Australische radio zou het de bedoeling van de re gering van Australië zijn, om de kwestie van Nieuw Guinea aan de Verenigde Naties voor te leggen. Een woordvoerder van het Indonesisch ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat men hiertoe niet het recht heeft. De oplossing ge schiedt volgens de regelingen van de R.T.C, Percy Spender, de minister van buitenlandse za ken van Australië wordt dit weekend in Den Haag ver wacht. SERETSI KHAMA EN GEZIN IN ENGELAND AANGEKOMEN SOUTHAMPTON, 21 Aug. (Reuter) Seretse Khama, het verbannen opperhoofd van de Bamangwato's in Beetsjoeana- land, is met zijn blanke vrouw Ruth en hun dochtertje van drie maanden te Southampton aan gekomen. Zij gaan in Londen wonen. VROUWELIJKE HOOFDINGENIEUR BIJ ZUIDERZEEWERKEN Bij K.B. is met ingang van 1 September 1950 benoemd tot hoofdingenieur bij de Zuiderzee werken in vaste dienst ter stand- flaats 's-Gravenhage, mej. ir. E. van den Ban te Haarlem. GEEN SLACHTOFFERS LONDEN, 21 Aug. (Reuter) - Hedenmorgen rukten Londense brandweerlieden met speciale kleding en zuurstofmaskers uit om een ondergrondse brand in het hartje van de stad te bestrij den. Er brak brand uit in de ondergrondse gas- en electrici- teijs- en telefoonleidingen. Vlammen laaiden op uit straat- putten en brandweerlieden pro beerden zich in de nauwe gan gen door de rook een weg te ba nen naar de haard, terwijl an deren de straat openhakten om rook te laten ontsnappen. De brand woedde in de Queen Vic- toriastreet, welke naar de St Pauls Cathedraal voert. Ver stikkende dampen drongen de omliggende gebouwen binnen 'en het kantoorpersoneel zocht kuchend en naar lucht happend een goed heenkomen. In de City li.ep het verkeer 'vast en lange rijen auto's en bussen moeste- wachten. Er waren geen slach* offers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1