Een langdurig debat over nieuwe woningen ALKMAARSE JONGENS IN DE BRABANTSE BOSSEN D.A.W. op de Kringwedstrijden Havenstaking geëindigd Christelij mogelijk van de ALKMAAR EN OMSTREKEN Sint Bavoschool op „Boslust" U KOMT VOORUIT Instituut- Globe Kap. Staadegaard bouwpastoor Pater Volkering in het zilver Gemeenteraad Egmond aan Zee Sportfeest van T.O.G. Nieuw sportveld feestelijk geopend Mening van Osservato PAGINA 2 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 ALKMAAR. Men schrijft ons: Zondagmorgen, 20 Augustus, half elf Een blauwe lucht, de zon blinkend op een zandver stuiving, roerloze, mast-hoge dennen en paarse heideplakken Dit is Brabant. En in dit Bra bant: Alkmaarse jongens. Bij scherper toezien blijkt het de Sint Bavoschool te zijn. Vijf tig frisse jongens en acht vro lijke leiders: zes onderwijzers concierge e_n kok. Vanwege de Zondagmorgen maken wij een wandeling. Van middag zal het spel komen: de leiders hebben plan en voorbe reidingen reeds klaar. Wij "gaan naar het kamp. Een slaapzaal met ambulance bedden; strakke dekens, kof fers in het gelid. Een eetzaal met drie lange tafels. Kopje en berdje staan omgekeerd voor elke jongen op zijn eigen plaats. Een keuken en een leiders kamer, een roodbakstenen over dekte plaats met WC's, was- en douchegelegeneid. De jongens kopen kaarten en postzegesl in de leiderskamer. Ze schrijven naar huis, naar opoe of naar oom en tante. Broeder Daniël fluit: aantre den. We gaan aan tafel. De lei ders controleren of allen er zijn Een jongen bidt voor. Groep voor groep halen zij hun bord en passeren de verschillende af delingen van de kampkeuken: aardappelketel, groentepan en juspan. En het geheel wordt ge orneerd met een gehaktbal. Dan gaat ieder naar zijn plaats en de eerste tien minuten ziet men alleen de leiders rond draven. Na tafel afwassen. Een half uur rust. En dan het spel: Smokkelaars en douaniers vervoeren rum en thee, vechten om levens. Het toneel van de strijd verplaatst zich van de heuvel naar de duivelskloof, van het douanekantoor naar de vijver. Overal zie je ze rennen en sluipen: op de Eerste en Tweede Vijverberg, op de Wei- dreef, op de Amerikaanse Eiken- dreef, over het Duivelsbrugge- tje en dwars door bos en struik gewas. Stoffig en moe komen ze thuis. En dan volgt het toneel als U een goede praktijk opleiding volgt. Een goede praktijkopleiding voor: Typen, Steno, Neder lands, Engels, Duits, Frans, Boekhouden, M. B. A., Middenst.- diploma wordt U gegeven door: v.h. S. A. IJTTTEROT— KAMPER, Verdr.oord 59, Telefoon 4410. (Adv.) HEROPENING DANSINSTITUUT „|ACK SMIT" ALKMAAR. De bekende Alkmaarse dansleraar, de heer Jack Smit, heropent deze week zijn dansinstituut aan dè Kênne- merstraatweg. De heer S. Schaaf, die de ver bouwing uitvoerde, kan met trots op zijn werk terugzien. Niets is achterwege gelaten öm aan dê eis van een modern dans instituut. te voldoen en het inte rieur ziet er dan ook stijlvol uit. Het schilder- en behang- werk, uitgevoerd door de firma Smit van het Zeglis, geeft het geheel een voornaam cachet, terwijl de mooie parketvloer, geleverd door de heer Klitsie, tot de dans doet uitnodigen Stoffering, zitjes en verlichting zijn in juiste stijl gehouden en géven het geheel een warm aanzien. De dansschool van de heer Jack Smit is een instituut, uitsluitend voor katholieken en biedt de grootst, mogelijke zekerheid wat betreft milieu en onderwijs in een omgeving, die aesthetisch verantwoord is. Wij wensen de heer Smit. veel suc ces in zijn nieuwe instituut en twijfelen er niet aan, dat vele katholieke jongelui zich dit sei zoen als Teerling zullen laten in schrijven. Eerlijke vinder ALKMAAR. Een damêj die over èên wéék naar Australië zou emigreren, verloor gister in de stad haar tas, waarin behalve eèn bedrag van ca. f 1000.al haar identiteits- en emigratiepapieren, alsmede reisbiljet zaten. De vindér bracht de tas .met inhoud direct naar het politiebureau, waar de dame, die enkele benauwde ogen blikken had gehad, een en ander weer in ontvangst kon nemen. KANKERBESTRIjDING Het „Kon. Wilhêlmiha Fonds" doet ook dit jaar weer een beroep op dê milde offervaardigheid van de ingezetenen dezer gemeente ten bate van dé kankerbestrijding. Teneinde de nodige middelen voor het onderzoek te verkrijgen wordt op Vrijdag 1 September a.s. een huis aan huis-collecte en op Zaterdag 2 September a.s. eétt straatcollêcte gehouden. Voor het slagen van deze collec te is echter in de ereste plaats uw medewerking nodig en u kimt u dan ook als colleCtant(e) vóór 31 Augustus a.s. schriftelijk of tussen 9 en 12 uur en 14 en 16 uUr mon deling aanmelden bij de heer mr. J. A. Drlessen, Stadhuis Alkmaar (tel. 4242 toestel 002), onder vér melding, voor welke dag(èn) men zich beschikbaar stelt. Vergeet Piet, dat in de actie van hét Fonds Op ons allen eén beróep wordt gedaan dóór Haar, wlêr Paam dit Fonds draagt, en dié bij het lenigen van de nood van andéreö ons steeds ie voorgegaan. van elke keer voor zij aan tafel gaan: wassen en ploeteren, haarkammen en aantreden voor de avondboterham. Men kan zich voorstellen, hoeveel hier wordt omgezet. Na het omwassen bidden wé het rozenhoedje bij het Maria kapelletje. Volgt nog een avond spel met fluitjes en lichtjes, waarna de jongens, alweer schoongespoeld, naar de slaap zaal gaan, waar zij na het avondgebed slapen als rozen tot de volgende morgen zeven uur. Dan worden zii gewekt, doen ochtendgymnastiek, wassen zich en kleden zich aan, en na de Heilige Mis in, het kapelletje van de broeders, volgt een dag nog schoner dan de vorige. Zo leeft de Alkmaarse Sint Bavoschool in de Brabantse bos sen. En als we Woensdagavond op de Stenen Brug uit de bus stappen, zullen wij nog weken lang daarna mét heimwee terugdenken aan ons kamp op Boslust. Dank aan allen, die op een of andere wijze aan het welsla gen van dit kamp hebben mee gewerkt. NACHTVERBLIJF VREEMDELINGEN ALKMAAR De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bé kend, dat hem is gebleken, dat door inwoners dezer gemeente aan vreemdelingen nachtverblijf werd verschaft, zonder dat hij met het verblijf van de vreemdeling in ken nis werd gesteld. In verband hiermede vestigt hij nogmaals.de aandacht op artikel 27 van het „Vreemdelingenreglement 1918", waarbij is bepaald, dat een ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verleent, verplicht is daarvan binnen 24 uur, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk, aan zijn bureau kennis te geven. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met ten hoogste een maand hechtenis of een max. geld boete van f 500. Dierenbescherming ALKMAAR Zwervend is aan getroffen een cypers poesje. Ter beschikking staat een jonge kater (het dier is in zeer goede conditie) een jong zwart hondje plm. 2(& maand oud (rêu) wordt middelma tig groot. Van 24 Aug. tot 11 Sêpt. 1950 is het bemiddelingsbureau v. d. dierenbescherming gesloten. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat te Alkmaar. Oproep ALKMAAR Degenen die ge tuige zijn geweest van het ongeval dat Zaterdagmiddag eên bloemên- koopman met zijn .bakfiets, die door een personenauto werd aange reden, is overkomen worden ver zocht zich aan het politiebureau te melden. ZWEMMEN In tegenstelling tot die van de ouderen waren de prestaties van de adspiranten op de Kringwed strijden, die Zondag als bijpro gramma van de Kringkampïoen schappen te Zaandam werden ge houden, veel minder dan vorig jaar. Er zal door de jongeren, en niet alleen in Alkmaar, flink aan gepakt dienen te worden, om de prestaties weer op het oude peil te brengen. Het was een verheugend ver schijnsel, dat de uitzonderingen op deze regel door DAW-ers werden gemaakt. Zo won Greetje Molenaar de 50 m. schoolslag meisjes in de goede tijd v. 41.4, gevolgd door Leida Spierenburg in 44.6. Van de overige DAW- sters, waarvan enkelen voor de eerste keer meezwommen, was Marjan Kist de snelste. Ook Gerda de Waard leverde een goede prestatie door na een spannende beslissingenswedstrijd de 50 m. vrije slag meisjes te winnen in 34.1 voor R. Frickers van Bruinvissen. Mej. Schuttenhelm van Bruin vissen wist met miniem verschil de 50 m. rugslag van G. de Waard te winnen, tijden resp. 43.5 en 43.8. Door gebrek aan deelname van andere verenigen kwamen de le en 2e prijs van de 50 m. rug jon gens beiden bij DAW. J. Nierop Groot was met 43.4 één sec. snel ler dan J. Janssen. De 50 m. vrijp slag jongens werd een Bruinvissen overwin ning. J. Koning won in de ma tige tijd van 34.2. De DAW-ers D. Moienaar en J. Nierop Groot bezetten met 36.- en 36.1 de 2e en 3e plaats. Op de 50 m. schoolslag jongens kwam DAW er niét aan te pas. J. Janssen werd vierde met 47.7. Ook dit nummer werd een Bruinvissen overwinning door B. Noë in 41.4. De Uitslagen luiden: 50 m. schoolslag jongens: 1. B. Nnë (Br.) 41.4; 2. S. Teeling (Nèr) 42.6; J. Janssen 47.7; J. Nierop Groot 48.2;' D. Molenaar 50.6. 50 m. schoolslag meisjes: 1. G. Molenaar 41.4; 2. L. Spierenburg 44.6: M. Kist 49.3; W. Burgert 50.8; T. v. d. Neut 50.7; J. Nol 52.2; T. Koster 52.6; V. Koöfdes 52.9. 50 m. vrije slag meisjes; 1. G. dé Waard 34.1; 2. R. Frickers (Br.) 36.7 V. Koordès 41.-; N. v. d. Mand 42.1. 50 m. idem jongens: 1. J. Ko ning (Br.) 34.2; 2. D. Molenaar 36.-.. 3. J. Nierop Groot 36.1; J. J. Janssen 37.5; W. Luitigê 37.8. 50 m. rugslag meisjes: 1. M. Schuttenhelm (Br.) 43.5; 2. G. de Waard 43.8; G. Cloeck 47.4; T. v. d. Neut 49.4; J. Nol 51.9. 50 m. rugslag jongens: 1. J. Nie rop Groot 43.4; 2. J. Jansen 44.4. 50 m. schoolslag meisjes: 1. G. Molenaar DAW 41.4; 2. L. Spie renburg DAW 44.6; 3. J. Oude- jans Nept. 45.4. 50 m. rugslag dames: 1. T. Schats DAW 42.1; 2. R. Nieuwen- hüyzen Ner. 48.3; 3. T. Piersma DAW 43.9. 50 fn. vrije slag meisjes; 1. G. de Waard DAW 36.4; 2. R. Fric kers Nêpt. 36.4;'3. G. Petrus, Br. 37.-. 50 m. vrije slag dames: 1. E. dê Boer Nept. 33.2; 2. T. Schats, DA W 33.5; 3. T. Jongêjans Nér. 35.2. 50 ffl. fugslag meisjes L M. Schuttenhelm Br. 43.5; 2. G. de Waard DAW 43.8; 3. G. PètruS Br. 43.9. 100 m. schoolslag dames: 1. C. Scheen Nept. 1 min. 33.7; 2. J. Piersma DAW 1 min. 34.5; 3. G. Molénaar DAW 1 min, 30.2. 50 m. schoolslag jongens; 2. S. Têêling Ner. 42.0; 3. P. Scholte Br. 44.4. Ladeliéhferij ALKMAAR Gistermiddag wérd in eèn winkel aan de Vóór- dam een man waargenomen die zich over de toonbank boog en een greep naar dê lade deêd. Hij wérd dóOr de winkelierster óp heter daad betrapt en vluchtte de win kel uit. Dank zij zijn signalement kon de man later doör dê politie worden aangehouden. Het was 'n 21-jarige Alkmaai'der, die békende het voornemen tót diefstal, te heb ben gehad. 9 Geld vermist ALKMAAR Dè winkelier S. d. J. alhier, die bezig was dè kas van zijn winkel op té maken, legde bij het tellen van het geld zijn porte feuille, inhoudende órtgèvéér f 890, even in een opén raamkozijn. Tóen de man met zijn wérk klaar was, bleek dat dè portefeuille verdwe nen was. Ds politie stelt een onder zoek in. 100 m. rugslag heren: 1. A. Slikker DAW 1 min. 18.-; 2. G. Goedhart Nept. 1 min. 30.-; 3. A. Meyer Ner. 1 min. 33.6. 50 m. vrije slag jongens; 1. J. Koning Br. 34.2; 2. D. Molenaar DAW; 3. J. Nierop Groot DAW 36.1. 100 m. vrije slag heren; 1. A. Boxem DAW 1 min. 3.4; 2. P. Gode Br. 1 min. 8.6; 3. A. Slik ker DAW 1 min. 8.8. 50 m. rugslag jongens: 1. J. Nie rop Groot 43.4; 2. J. Jansen DAW 44.4. 200 m. schoolslag heren: 1. A. Slikker DAW 3 min. 3.6; 2. A, Boxem DAW 3 min. 6.1; 3. A. Meyer Nept. 3 min. 17.4. 50 m. schoolslag meisjes: 1. E. de Boer Nept. 33.2; 2. T. Schats DAW 33.5; 3. T. Jongêjans Ner. 35.2. 3 x 50 m. wisselslag est. dames: 1. DAW 2 min. 00.8 sec. 3 x 50 m. wisselsl. est. heren? 1. DAW 1 min. 40.7 sec. Gulden Vlies Begin van 't kermisprogramma „DE OPGAANDE ZON" ALKMAAR. Het kermls-pro- gramma in het Gulden Vlies wordt a.s. Zaterdag en Zondag ingezet m«t twee opvoeringen van ,,De Op gaande Zon" van Herman Hejjer- mans. te geven door het Rotterdams Toneel (Ko Arnold! en Joan Rem- melts). Herman HejjermaJis' werk Nederlands grootste toneelschrijver, zijn werk boeit nog altijd door" zijn warmlevende menselijkheid. In „de Opgaande Zon" wordt de ondergang van 'n gezin uit de middenstand ge dramatiseerd. In de Welhaast „klas siek" geworden figuur van Mathijs de Sterke heeft Heijermans ge tracht de man te tekenen, die tegen de wreedheid vatt het leven in, ge leerd heeft over de dingen heen te lachen en ondanks straf van mensen armoe en ellende als een „rijk man door het leven té gaan De Uitvoering van „De Opgaande Zon" door het Rotterdams Toneel mag subliem genoemd Worden. Ri chard Flink in de hoofdrol is feno menaal in zijn creatie. Naast hem schitteren Jetty van Dijk als zijn vrouw én Miekê Flink als Sonja zjjn dochter. Tevens verlenen nog hüh medewerking o.a. Gêfard Schild, Louis Vervoorh, Louise Ruys, Stine Lerou en Ad. Noyons. Een Hêijermans opvoering, zoals maar zelden te zien zal zijn, knap uitgebalanceerd met krachten die in STUDENT KOOS TEN BRINK NAAR AMERIKA VERTROKKEN ALKMAAR Gistermiddag is de Alkmaarse student Koos J. L. ten Brink met nog zeven collega's naar Amerika vertrokken, waar hij een jaar lang kan profiteren van een studiebeurs beschikbaar ge steld door de Amerikaanse Rege ring. De heer Koos ten Brink was de 'enigste uit de 50 sollicitanten van de Amsterdamse Uuiversiteit, die van deze beurs gebruik mocht maken. Hij is reeds 5 jaar student in de medicijnen te Amsterdam en legde onlangs met goed gevolg het examen van semi-arts af. Hij ver trok gisteren met de Prinses Eli sabeth naar Harwich, vanwaar hij naar Londen vertrok, alwaar hij vandaag de dag kon doorbrengen. Vanmiddag vertrekt hij naar Southamton, morgen met de Queen Elisabeth naar New York. De hr. ten Brink zal. een jaar lang verblij ven aan een grote psychiatrische inrichting voor 3.000 patiënten in de staat New Jersy. Hij zal in dit instituut studie maken van de psy chiatrie en de neurologie, in welke richting hij later in Nederland zijn studies hoopt voort te zetten. BELLO EN DE KAASDRAGERS IN HET ZAND ALKMAAR. Op initiatief van WV en Paal 33 werd gistel-middag op het strand van de Bouw en Ex ploitatiemaatschappij te Bergen aan Zee een wedstrijd gehouden in bet maken van zandfiguren door vol wassenen. De belangstelling liet, wat de deelname betreft, te wensen over; een ander jaar zal men trachten hierin verbetering te bren gen. Niettemin was er veel belang stelling van kijkers, want 't strand was op deze zomerse middag druk bezocht. Ondanks het tiental werkstukken, was er toch variatie; er was eén py- ramide met een sfinx, er waren kastelen, er was een valse munter, die het kwartje in zand nabootste, er waren dames, die met behulp van schelpen en knoppen een aar dig ornament maakten, er was een artist, die een zonnebloem had ge maakt, terw|jl enkele heren het meer zochten in de actualiteit en de kaasdragers met hun berrie kaas en Bello in het zand toverden. Men kreeg twee uur de tijd voor z|jn werkstuk en op één pa, wasemen er mee gereed gekomen. De dames met het bewerkelijke ornament kwamen in tijdnood. Na afloop had in Prins Maurits de prijsuitreiking plaats, door de heer Baron Taets van Amerongen, dir. van de bad-maatschappjj. Het waren hoofdzakelijk gasten en be woners van Bergen aan Zee, die aan de wedstrijd hadden deelgenomen. IA Mevr. Dutihl, Ornament; IB J. G. Heyl, kaasdragers; 2A H. F. Ha- newald, muntstuk; 2B V. Twisk, pyramide; 3A Mej. M. Pistorlus zonnebloem, 3B K. L. Brunott, Bello; 4 Hr. Povel, kasteel. Junio ren: IA Mej. Willy Schuiten, kas teel; IB Bob Snip, krododil. Postduivenvereniging „Steeds in Spanning" ALKMAAR. Wedvlucht uitslag van de postduivenvereni ging „Steeds in spanning" van de vlucht vanaf Ciney op 13 Augustus. Afstand 200 kmzuid westen wind, gelost om 7.50 uur. In concours stonden 151 duiven. 1. W. Peters om li uur 39 min. 39 sec. en op no. 11 en 27, 2 en 4 J. Birkhoven, 3 13 en 14 J, van Baden, 5 20 en 30 J de Coca van Delwijnen, 5 17 18 en 26 N. Wlese, 7 en 16 A. de Rooy, 8 en 21 W. Pijper, 9 en 28 N. Meyer, 10 C. Kiewitt, 12 J. van Staten, 15 25 en 29 D. Kranen burg, 19 A. Gêerlings, 22 C. Knoef, 23 en 24 C. Streicher No. 1 won het geldprijsje, groot 4.25 en een mopi ontbijt- laken, beschikbaar gesteld door de dames van S.I.S. No. 2 de wekelijkse taart. staat zijn datgene tê gêvên, wat een wérk als „de Opgaande Zon" ver eist. Gedurende dè kermis speelt des avonds na dé paüze in hét geheel gerestaureerde café-restaurant het populaire ensemble Ko Sieuwefts én Gér Vissèr. M issie-naaiclub J.G. ALKMAAR. Leden van de missienaaiclub, we houden veer tien dagen vacantie, dus 6 Sep tember allemaal weer present en dan met frisse moed weer aan de gang. Burgerlijke Stand ALKMAAR. - Geboren: Joseph Cz. zv C. P. Hoedjes en T. E Schu|jt; Hendrik N. zv W. Ranzljn en C. N. Kramer, Antonia E. C. dv P. van Langen en M- C. Punt; Jo hannes zv J. Schneider en J. van Wanrooij, Mirjam dv J. Voorthuisen en F. Vergaaij, Joannes J. A. zv J. Poland en A. Schipper. Gehuwd: Nicolaas J. M. Aarts en Elisa W. M. de Wild. BERGEN. Zoals uit een be richt over benoemingen in het bisdom Haarlem in ons nummer van gisteren bleek, is de wel eerwaarde heer Jb. Staadegaard benoemd tot kapelaan te Lisse (Heilige Agatha) met de op dracht aldaar de stichting van een nieuwe parochie voor te be reiden. Kapelaan Staadegaard werd te Bergen geboren en droeg in de parochie van de Heiligen Petrus en Paulus zijn eerste plechtige Heilige Mis op 12 Juni 1927 op. Hij was achtereenvol gens kapelaan te Middelharnis, Haarlem, Rotterdam en Amster dam. Thans is hij verplaatst naar Lisse, waar hem de zware taak wacht een nieuwe parochie te stichten; een vererende maar zware opdracht. LIMTMEN De Z.E. pater D. Volkering C.s.s.P. Principaal Over ste en Vicarus delegatus van Z.H. Exc. Mgr. Teerenstra te Kameroen (Afrika) viert Donderdag 24 Aug. zijn zilveren priesterfeest. Dat pater Volkering dit feest in Lim- men bij zijn familie kan vieren, is te danken aan het feit, dat hij op doorreis was naar het algemeen Kapittel van de Congregatie van de paters van de H. Geest, dat deze maand te Parijs gehouden is- --Wij weten, dat pater Volkering zeer bescheiden is, en niet van uitbundigheid houdt, maar de pa rochie Limmen zal het feest luis terrijk vieren en wel op Zondag 27 Aug. Zaterdagavond' zal de Zeer- eerw. Jubilaris in optocht door de parochie Limmen worden inge haald, waarna een lof gecelebreerd wordt. Zondagmorgen kwart voor negen draagt Z.E. de plechtige Hoogmis op, 's Middags om half 3 plechtig danklof, waarna de Jubi laris in het parochiehuis zal wor den toegesproken namens de paro chianen en er gelegenheid is hem persoonlijk te feliciteren. Parochianen van Limmen steekt Zaterdagavond en Zondag de vlag gen uit. Burgerlijke stand HARENKARSPEL. Geboren; Gerardus Josef zon van T. Pater en G. M. Bruin; Jacobus zoon van Ja cobus J. Bakker en P- Bakker; Adrianus Simon zoon van N. Bruin en A. Schrama; Cornelia Catharina Maria dóchter van M. Zut en C, Masteling. Overleden: te Alkmaar, Wilhel mus Moojj, oud 72 jaren, echtgen. van A. Th. Zuiker; overl. te Alk maar: Jan Hoek, oud 57 jaren, echtgenoot van M. Wagemaker. Getrouwd; Johannes Córnelis Pepping, oud 34 jaren, fabrieks arbeider, te Alkmaar en Theodora Rozendaal oüd 29 jaren, zonder be roep te Harenkarspel. Ondertrouwd: Theodoras Bakker, 25 jaren, tuinbouwer -te Harenkar spel en Agatha Smit 25 jareh, zon der bêl'oep, wohende te Harênkar- spel; Gerbrand Wiering, 28 jaren, tuinbouwer, wonende te Obdam en Maria Groen, oud 26 jaren, zonder beroep, onlangs te Berkhout: Hen drik Burger oud 25 jaren veehou der, te Harenkarspel en Hendrina de Vries, oud 21 jarén, zonder be roep te Harenkarspéi. De gemeenteraad vergaderde on- déy voorzitterschap Van burge meester Nieie. Na afhandeling dêr ingekomen stukken, willigde de raad een ver zoek in van het R.K. Schoolbestuur om f 2150.beschikbaar te stéllen voor nieUWê schOölrrteübêlen. Aah het gefflêêntepersoheël Werd over het derde en vierde kwartaal 1950 de bekende 5 °/o verhoging op de salarissen toegekend. Wegens het tekort dat de motor- races opleverden voor de v.v.v., terwijl de gemeente er rüitn f 4Ó0 aan vermakelijkheidsbelasting van genoot, besloot dè raad V.V.V. een subsidie te verlenen van f 4ÖÖ. Aan de voetbalvereniging Eg- mondia werd het sportpark ver huurd voor het seizoen 1950-1951 op de lopende condities. Alleen werd de huur verhoogd van f 300 tót f 400. De bouw van goedkope woningen. Méér dan eên uur debattéêrde dê aad hierna over een voorstel van b. en W. om recht tegenover de openbare lagere school 12 zgn. goedkope woningen te bouwgh van gemeentewege, aangezien de wo ningbouwvereniging deze woningen wel wilde laten houwen, maar niet tegenover de school, B. en W. achten het niet verant woord deze woningeh niet te bou wen, niet alleen gèziên de nóg heersende woningnood, maar ook, omdat het gevaar dreigt, dat by la- tére toewijzing van woningen o.a. voor krotopraiming, Géd, Statén zullen kunnen zeggén, dat de wo ningnood in Égmoiid aan Zèê blijk baar nog niet zo erg groot is. b. en w. hadden het bestuur der woningbouwvereniging, van volks onderwijs en de oudercommissie in een conferentie uitvoerig ingelicht. Alleen de voorzitter der woning bouwvereniging bleef tóén bij Zijn bezwaar. b. ên W. zijn Van mening, dat men bezwaren had moeten indie nen, toen het Uitbreidingsplan tér visie lag. BóVêndién is er tê welilig bouwterrein in de gemeente en zul len ep die plaats onherroepelijk, vroeger of later todh wsningên. kó men. De heer F. Snoeks zag deze wo ningen ook lfever ergens anders. Op deze plaats past in ieder geval beter viliahouw. De heer Hoogland daarentegen vónd het misdadig, dat de woning bouwvereniging, die toch voldoende was ingelicht, ondanks de woning nood deze woningen niet wenste. Wethouder de Graaff beteofflp uitvoerig, dat men spoed hp" teh betrachten, andere had de ge meente deze 12 woningen niet ge kregen. Daarom moest ook een verklaring aap de Regering worden overgelegd, van pen aannemer, die bereid was voor de gestelde pr|js de woningen te bouwen. Voorts was het plan direct aan de woningbouw vereniging voorgelegd, die toen gêen bezwaar tègén de plaats maakte. Daarmée kwam men êèrSt aan. toen er geen 62, maar 12 ge bouwd mochten wórden. Nadat de voorzitter de verschil lende bezwaren beantwoord had, de toezegging deed, dat door plant- soenering vóör de school, het uit- zichf op de woningen zoveel moge lijk gecamoufleerd zal worden, be sloot de raad tot de bouw van ge meentewege over te gaan. Rondvraag. De heer P. Dekker verzocht o.a, mededeling, waarom B, en W. het Sportpark gèwêigerd hadden aan de vereniging DÓVES, voor een turn- dêmonstratie. Dê voorzitter deelde mede, dat zulks alleen was geschied uit vrees voor schade aan Het terrein door speerwerpen, polsstok springen en dergeljjke, De heer Koeman zou tenslotte gaarne zien, dat de gemeehte we gens tekort aan bouwterrein, ever zou gaan tot öhtèigening van duin. terrelnen. De voorzitter antwoordde hem, dat zulks alleen mogelijk zou z|jn, als deze terreinen in het uitbrei dingsplan vielen, hetgeen tot nu toe nog niet het geval is. Reisje van de ouden van dagen EGMOND BINNEN Dezer da gen zijn de „ouden-van-dagen" met 3 bussen én 10 luxe auto's naar Rotterdam /geweest. De haven met z'n schepen, kranen e.d. werden bij êen rondvaart bezichtigd, De Maas tunnel wekte dê bewondering van allen. Hierna werd tenslotte de thuisrit aanvaard, De 112 oudjes werden door de fanfare van onze gemeente weer ingehaald en na een toesiv'pf.ie van de Burgemeester, waarin deze alm milde gevers er was f 121" "9 opgehaald dankte, gingen allen voldaan naar huls, Burgerlijke Stand BEEMSTER Geboren Jozef H. zv J. A. A. Bóoi én E. Sijm. Ondertrouwd: Jn. v.. d. Wolf, 50 jaar, en Pieternêila J. Schaap, 46 jaar. Getrouwd: Ariën Kuiper, 27 jr., éh Anna C. E. dê Boer, 28 jr.; An- tönius Vaikering, 31 jèar, en Pè- tróhêlla de Zange, 24 jaar. HEERHUGOWAARD. Zon dagmiddag hield onze plaatse lijke gymnastiekvereniging TOG haar jaarlijkse sportfeest op het gemeentelijk sporterrein. De middag werd begonnen met een kort lof in de Sint Dyo- nisiuskerk, waarna om twee uur de wedstrijden aanvingen. Ver schillende autoriteiten waren bij de opening aanwezig. Het weer werkte schitterend mee en al les had een zeer vlot verloop. Talrijke toeschouwers passeer den de controle om eens te aan schouwen, wat hun eigen dorps genoten wel zouden presteren. TOG had tevens nog pen gast deze middag en wel de R.K. gymnastiekvereniging DWS uit Ursem. De 100 meter hardlopen heren, werd, na énkele zeer spannende ritten, gewonnen door de heer W. Oudeman iut Heer hugowaard-Noord, die vorig jaar eveneens de eerste plaats wist te veroveren. De 1500 meter hardlopen werd gewonnen door de heer A. Molenaar, als tweede kwam aan P. Schouten en als derde B. Molenaar. Ook de heer Molenaar uit Heerhugowaard- Noord was vorig jaar winnaar van deze 1500 meter. Hierna kwam de viermaal 100 meter estafette tussen KSV, SVW, TOG en Hugo-Boys. Vorig jaar werd Hugo-Boys uit Heerhugowaard-Noord winnaar van de TOG-wisselbeker. Ook (dit jaar weer noteerde Hugo- Boys de beste tijd op de vier maal 100 meter, doch zij werd op een zeer vreemde manier gediskwalificeerd. Hoewel de schuld van dit voorval zuiver bij de bochtcommissarissen was gelegen, werd het Hugo-Bovs- viertal uitgeschakeld. De overige personen uit Heerhugowaard, die een prijs hadden verdiend, hebben bh wijze van protest hun prijzen niet geaccepteerd. Morgen hqpen wij de ge maakte tijden en de verdere uitslagen te vermelden. Huisvlijt en Floralia HEERHUGOWAARD. Op 30 Sept., 1 en 2 October a.s. wordt in de zalen van de heer K. Evers alhier de huisvlijt en floralia ten toonstelling gehouden. st.-pancras Zaterdagmid dag werd het nieuwe gem. sport terrein officieel geopend. Het ter rein is over het geheel ongeveer 1 meter afgegraven, opnieuw is er een grasbodem in aangebracht, en rond het terrein is een keurige be planting aangebracht. Het terrein zal in de toekomst, evenals voorheen, weer gebruikt worden door s.v. „Vrone". Tijdens de werkzaamheden aan het nieu we veld, werden de wedstrijden en oefeningen gehouden op het naast dit terrein gelegen veldje, wat in de toekomst gebruikt zal worden voor adspirantenwedstrijden en trainingsavonden. De officiële opening Werd gehou den in het tegenover het sportveld gëlegen café „Het wapen van Vro ne". Hier '/aren des middags om 3 uur talrijke genodigden aanwezig, terwijl het Vrone-bestuur 'n schat vatl bloemen en gelukwensen In ontvangst had te nemen. De ope ningsrede werd uitgesproken door de voorzitter van Vrone, de heer P. Modder. In een korte speech zette burge meester C. K. Kroohenburg ver volgens de werkzaamheden van 't gemeentebestuur uiteen. Nog enkele andere sprekers spra ken daarna hun beste wensen uit en hoopten op een langdurig be staan van Vrone, Katholiek Thuisfront EGMOND BINNEN De totale opbrengst van de onlangs gehou den gecostumeerde voetbalwed strijd was f 173,80. Hét bestuur dankt hierbij alle medewerkenden, die hun al wat stijve spieren heb ben willen inzetten bij deze wed strijd. Gelukkig Is het met de spe ler, die door de warmte bevangen was, goed afgelopen. De stemming was daardoor echter verstoord; men leeft wèi met elkaar mee. Het bestuur dankt ook het pu bliek, want het doel van de wed strijd is tóch bereikt. DE TËN+OÖNSTELLINC TE PURMEREND PURMÈRËND, Voor dê gróte nazomert en toonstelling, die van 13 September af te Purmerend wordt gehouden, bestaat zo vernemen wij nader van de zti.de van handel en industrie reeds grote belangstelling. Er zal een buiten- expositie worden gehouden van landbouwwerktuigen, automobie len, e.d.; handel en ifidustrie zul len vertegenwoordigd zijn. De ge meente zal op deze tentoonstelling aanwezig zijn in de vorm van schematische voorstellingen van industrialisatie én woningbouw. SCHENKING AAN TOEKOMSTIG MUSEUM BEEMSTER. Mevrouw M. M. Lérens Proper tê Haarlem enige erfgename van haar zuster mej, A. H. D. Proper te Amsterdam, heeft het bestuur van het Historisch Ge nootschep „Jan Adrlaenz Lgegh- water" te Beemster te kennen ge geven onderstaande voorwerpen, die toebehoord hebben aan genoem de Zuster aan het Genootschap te sehepkêh, met de bedoeling dat deze in het te Zljnér tijd op te rich ten Museum Huize „Betje Wolff" een plaats zullen krijgen: Gobelin avondtasje mèt zilveren dop (an tiek), priém met gouden dop (an tiek), zilveren naaldenkoker (an tiek), goudèn breidopjes, twee prinsertborden, DelfSé kom, Chinese pullen, koperen Boeddha, schildpad den, horloge doosje, kristallen fruit- cOupe, lepel en theedoosje met melkglas. reisvork en mes in sche de van robbenve1, boerenjongens- stel, k"i*t.j,t»n s"'i"i J k'-'ttallen v 'isii. nielMei i en P», .i-iMn-LU.,,. u't Vt 10» ",r"c de ""Mpren's""!'--«••«w*»»'- v p o geboren 22 December 1SS7 te B »m. ster, in het herenhuis als docht®" van Jacobus Danieël Proper en Neeltje Man. Later woonde 2|j nog tn huize Betje Wolff. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.i. te de Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. NOG VRIj WARM Tijdelijk veel bewolking met en kele plaatselijke regen- of on weersbuien. Zwakke wind hoofd zakelijk tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in tempera tuur. üftërA ■7 glans (Adv.) ROTTERDAM, 22 Aug. Vol gens mededeling van de scheep vaartvereniging Zuid kan gezegd worden, dat de staking in de Rot terdamse haven tot het verleden behoort. Het overgrote deel van de losse arbeiders heeft zich van morgen aan de aanneembureaux gemeld en een ander deel wordt in de loop van de dag voor de avond- en nachtdienst verwacht. Het stakingscomité zelf heeft nog geen acte de presence gegeven. GEN.-MAjOOR SCHEFFELAAR TE BALIKPAPAN DJAKARTA. -Generaal-majoór Scheffelaar vertoeft op 't ogenblik te Balikpapan in verband met drei gende moeilijkheden met oud-leden van het KNIL en de APRI (Indone sische troepen) aldaar. De evacuatie van oud-leden van het KNIL uit Makassar is thans ge heel voltooid. Zij zjjn over verschil lende delen van Indonesië ver spreid. NEDERLANDSE AUTO VERONGELUKT IN FRANKRIjK EPINAL. Een auto met zes Nederlandse toeristen is Maandag op de weg naar Gerardmer op een stilstaande vrachtauto gereden. De schok was bijzonder hevig. De be stuurder van de auto liep een ern stige verwonding aan de hals op. Zjjn toestand is ernstig. Z|jn echt genote en drie der inzittenden zjjn gewond of liepe zware kneuzingen op. De slachtoffers van het ongeval zijn te Colmar en Gerardmer in het ziekenhuis opgenomen. MOBILISATIE VAN AMERIKAANSE THUISFRONT WASHINGTON. De Amerikaan- Se Senaat heeft Maandag het wets ontwerp tot mobilisatie van het thuisfront goedgekeurd. De wet geeft president Truman bevoegd heid om tot loon- en prijabeheer- sing, distributie en anti-inflation- naire maatregelen over te gaan, Wanneer hij dit nodig oordeelt. De stemming was 84 tegen 3. CON ZÉLG—P.V.H. 1—2 WAARLAND Zondag speelde Con Zelo 1 een vriendschappelijke wedstrijd tegen P.V.H. uit Amster dam. Er was voor de winnaar een mooie lauwerkrans door 't bestuur van Con Zelo beschikbaar gesteld.. Na dertig minuten gaf de rechts binnen met een góed schot Con Ze lo de leiding. Na de rust was PVH het meest in de aanval, doch de Waariandse verdediging was pa raat. Maar tenslotte konden zij toch niet verhinderen dat de PVH- ers gelijk maakten Tot een minuut voor het einde bleef de stand ge lijk en toen wisten de WaarlanderS nog eenmaal het doel van dè Am sterdammers te doorboren en ein digde deze spannende en sportieve strijd met 21 in het voordeel van Con Zelo. Resultaat Kinderuitzending BURGËRBRUG. In Juli j.l. heeft de plaatselijke afdeling dèf K.A.B. zich evenals vorige jaren bêliVerd om enige stadskinderen voor een korte vacantie in ons dorp onder te brengen. Voor de Augustusmaand ten einde loopt, kan het uiteindelijke resultaat van dit pogen wel ont huld worden. Na in 1948 veertien kinderen geplaatst te hebben en in 1949 géén, lukte het dit jaar om twee stadskinderen te plaatsen, Zou er nu aan „de goede dorps- wil" iets ontbreken of aan de kwaliteit van de gezonden kin deren. Wat dit laatste betreft zou dê K.A.B. haar licht kunnen opste ken bij de „opname-adressen" van 1948. Misschien dat dit verhelde rend zou werken. OVERZICHT SLACHTVEEMARKT ALKMAAR. Er bestond veel belangstelling voor de koeien. De aangevoerde dieren waren van pri ma kwaliteit ni' echte slachtbeesten. Met even gedaalde prijzen verliep de handel toch lekkend. Gemiddeld werd 2,70 pep kg besteed, De nuch tere kalveren, die thans op 3,20 per kg uitgebeend komen en maar in gen gering aantal werden aange voerd, kunnen uitsluitend gekocht worden door de slagers die aan dit vlees in deze seizoent|jd een aller dringendste behoefte hebben en het daarom tegen hoge verkoopsprijzen kunnen plaatsen. Wegens toengme van het aantal aangevoerde scha. pen zijn er toch hogere pr|)zen be steed (by de bovengenoemde markt- noteringen varieert de inkoopsprys om 2.40 per kg) de handei was echter matig. Het aantal aange voerde varkens, merendeels echter lichte, was even groter dan verle den week. Alleen de zware varkens werden direct vlug verhandeld, 'lor-n roet 1), li'Th'r?' - dieren ging Imt c'®rmrte traag dat deze hji af. 'non t»*p„ verm'-de- o "oter'n en «"•'•den lij; Bij een vraagprijs van 1,90 gingen de vleesvarkeng aflopend van 1,88—1,84 en de lich- tére varkens van 1,841,80 pér kg van de hand. VRJ DE VRIJHEID om a' geloven kan niet w scheiden van de vi naar dit geloof te Kerk heeft daarom grote belangstelling huidige discussies o[ economisch en politie omdat de waardighei individu niet te kort den gedaan. Dit zijn thema's van een twe kelen in de „Osservatc no", waarin de steil bepaald, die de Kath neemt ten opzichte problemen, namelijk lijkheid tot herenij Christenheid en de van de staat tegenov meenschap. De schr deze twee artikelen Alessandrini, een teuren van de Ossei mano. .Dergelijke gespre een Christelijk anti-co front willen blukbaar maken", zo stelt Alessan „dat het noodzakelijk vrijheid, aan God te verdedigen. Maar is Niet voor de Kathoii hen is van even grooi strijd voor de vrijheid eenstemming met het gelopf te leven. Met den de beide vri.ih< nauw met elkaar vc zij in elkaar versnr gelijke wijze verde worden. Voor de tw1 de practische belev geloof, de ogen te kent geen oog te heb stelling van het Katl De beide artikelen vatore Romano werd ven naar aanleiding f eren tie van de Wei Kerken te Toronto, het geloof aan de Christus als vereiste klaard voor het lidmaa de Oecumenische Bewe Alessandrini schr „Men moet toegev minder geëist kon w( het geloof aan de Christus wel het minur WOENSDAG 23 HILVERSUM I, 7.00 VARA, 10.00 VARA, 19.30 VPRO VARA. _10 7.00 Nieuws, 7.18 ziek 8.00 Nieuws en ten, 8.18 Gram. Voor de vrouw, 9.0 ziek (9.30—9'35 10.00 Paedagogische 10.05 Morgenwijding de vrouw, 11.00 12.00 Hawaiian- Mededelingen, 12. platteland, 12i38 Kalender, l3'° Omroeporkest, 14.01 portret, 14.15 Kame Gram muziek, 15 jeugd, 15.50 Gram. Voor de jeugd, 16 zieken® 17.00 Voor Gram. muziek: 17 uitzending, 18.00 VARA-varia, 18.20 of gram. muziek, 19.00 Parlementair 19.15 Gram, muziek de jeugd, 20.00 Politiek commei Gram. muziek, 2 roos", hoorspel, 22. Metropolê orkest, muziek, 23.00 Ni 24.00 Gram. muziek HILVERSUM II. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Niéuws, gymnastiek, 7.30 7.45 Een woord voi Nieuws en weerl Gewijde muziek, muziek, 9.00 Voor Gram. muziek, diénst, 11.00 VioC Gram. muziek, 12 gen, 12.33 Orgel, .13.00 Nieuws, 13. muziek, 13.45 14.15 Promenade- 15.00 Kamermuziek ensemble en soliste de ieugd, 17.00 Omr solist, 17.15 Pianodt kestconcert, 18.30 krachten, 19.00 Boekbespreking, muziek, 19.40 Ra Nieuws, 20.05 orkest en soliste „Iets over de „muziekfeest" en 22.15 Gramofoonm Avondoverdenking 23.15—24.00 Gram BRUSSEL, 324 12.00 Gram. Weerberichten, 12 solist, 13.00 Nleuu muziek. 17.00 Gram. muziek. 17 17.45 Gram, muziek recital, 18.15 Voor de soldaten 19.30 Gram. muziek feuilleton, 20,00 en solisten. 21,00 21.15 Lichte Nieuws. 22.15 23.00 Nieuws. 23 zoekprogramma. BRUSSEL, 484 12.05 Gram. Nieuws, 13.10 14.00 „Werther" Gram. muziek, muziek, 18.30 muziek, 19.45 Philharmoniseh te, 22.00 Nieuws muziek, 27.55 Gram. muziek, 2

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2