Een omkeer in Korea Oost-Duitse overrompelingsplannen verontrusten West-Duitsland Eerst de mens, dan de industrie Van Alle Dag HINDELOPEN Sovjets beschikken in hun zone over 29 divisies Internationaal Kathol. Congres voor Maatschappelijk Werk De hulp aan Zuid-Oost-Drente Episcopale banvloek ■JU Buitenlands overzicht het vriendelijkste stadje van Friesland viert zijn 725-jarig bestaan Bonn wil 'n politie apparaat ln België nog altijd stakingen Zwaar weer boven Friesland Pauselijk schrijven aan mej. Baers Het bericht, dat de regering met succes bekroonde stappen heeft gedaan bfj de Amerikaanse regering om een bedrag van vijf millioen aan Marshall-guldens te mogen besteden aan de verbete ring van de economische en socia le toestanden in Z.O. Drente, zal vooral door de bewoners van dit gebied met grote belangstelling en voldoening zijn vernomen. Want het werd dringend noodzakelijk, dat voor de sociale en economi sche ontwikkeling van dit deel van ons land krachtig de hand aan de ploeg werd geslagen, om dat de sober levende en hard werkende bevolking daar nu dreigde tot bittere armoede te vervallen, indien deze streek niet geholpen werd. Het is meermalen gezegd en o.i. volkomen juist, dat het veen niet de vriend, maar eigenlijk de vijand van deze bevolking was. Zelfs in tijden v. hoogconjunctuur voor de turf, bood zij zelfs bij heel hard werken een pover bestaan. Maar deze conjunctuur-perioden waren gewoonlijk weer even snel voorbij, als ze waren opgekomen en dan begon het harde leven weer opnieuw. Slecht drinkwater Bovendien boden deze veen- Telkens treft het ons opnieuw, welke eigenaardige, maar volko men onjuiste voorstellingen, men kan aantreffen in niet-kath. krin gen over kath. zaken en toestan den. Welke onkunde intussen ge woonlijk geen beletsel is om toch maar bij voorkeur over katholieke zaken inlichtingen te geven. Dat dit vaak gebeurt, volkomen ter goeder trouw, zijn we overtuigd, maar deze voorlichting is er toch niet minder verwerpelijk om. Opnieuw worden we aan dit alles herinnerd door een hoofdartikel dezer dagen in de Groninger en Drentse ant.-rev. pers, waarin on der de titel „Rome nu" de pro testantse lezers getracht wordt een riem onder het hart te steken in hun angst over de protestantse ver deeldheid. Waartegen dan zo scherp afsteekt, de eenheid in R.K. krin gen. De redactie begrijpt iets van het heimwee in protestantse krin gen, die daar tegenover de politieke verdeeldheid in eigen gelederen, welke zich maar liefst verdelen over 4 verschillende politieke par tijen, die sterke eenheid ziet van de kath Nederlanders met hun mach tige falanx van 32 Tweede Kamer leden. Tegenover dat sterke bolwerk, zo verzucht men in prot. kringen, al dus deze ant.-rev. pers, kunnen wij met onze 4 kleine partijen, toch niet op. Da?- zit iets waars in, erkent de redactie, maar het waarschuwt tegen al te grote somberheid. Deze waarschuwing is echter gebaseerd op het argument, dat die Roomse eenheid ook meer schijn dan wezen is, want die staatkundige eenheid wordt alleen in stand gehouden door de banvloek, welke door het episcopaat wordt uitgesproken over hen, die zich verstouten buiten de K.V.P.-poIitiek te organiseren. Wanneer er nu iets dwaas en onwaars is, dan toch wel dit ❖er- haaltje van die bisschoppelijke ban vloek, welke zou worden uitgespro ken over katholieken die zich bui ten de K.V.P. organiseren. Toch was het op deze dwaze ver onderstelling, dat bijv. een week blad als „Vrij Nederland" de be slissing van het Belgische kiezers corps, uit een democratisch oog punt maar even als van onwaarde beschouwde, omdat op een bevel van de Kardinaal van Mechelen, de kath. kiezers moesten stemmen op een candidaat van de C.V.P. Terwijl in België en ook in Ne derland van enig bevel, laat staan van een banvloek, nimmer sprake is geweest. Het schrijven van de Belgische Kardinaal was niet an ders dan een advies aan zijn gelo vigen om niet hun stem te geven aan partijen, die krachtens hun be ginselen en hun program onvol doende waarborg bieden voor de behartiging van de christelijke be langen. De Belgische katholieken bleven echter volkomen vrij om naar eigen inzicht en geweten hun stem uit te brengen. Hetzelfde is in Nederland het ge val geweest. Hier hebben de bis schoppen alleen als hun mening te kennen gegeven, dat het een be lang voor de Kath. Kerk in Ne derland was, dat de staatkundige eenheid van de Ned. Katholieken gehandhaafd bleef en dat naar hun mening de K.V.P. de beste waar borgen gaf voor de juiste beharti ging der kath. volksbelangen. Ook hier werd iedere kiezer vol komen vrij gelaten, naar eigen in zicht en geweten te beslissen. Voor zover ons bekend, is dan ook nimmer een katholiek, die bijv. zijn stem uitbracht op de P.v.d.A. of zelfs lid was van deze partij door enige officiële kath. instantie daar over lastig gevallen. Onderwijzers en kah. leiders, 'id van de P.v.d.A., konden bij ons steeds rustig hun functies blijven bezetten. Intussen herinneren wij ons wel, dat bijv. in ant.-rev. kringen de po-- litieke gewetensvrijheid niet zo ruim werd toegepast. Zelfs meer dan één Christ, onderwijzer zag zich in die kringen in zijn boterham be dreigd, omdat hij lid was van de P.v.d.A. Indien deze ant.-rev. iedactie deze kwestie eens wat minder op pervlakkig beoordeelde, zou ook zij spoedig tot de conclusie komen, dat ook op dit terrein, het onder de kromstaf heus nog niet zo slechts dienen is. Maar dit sprookje van de bis schoppelijke banvloek over allen, die niet op de K.V.P. stemden, dat ging toch wel heel ver o^r de schreef. J. H. gronden allerlei andere grote na delen. We wijzen slechts op de drinkwatervoorziening, die voor een zeer belangrijk deel in dit ge bied onhoudbaar was geworden en spotte met elk begrip van so ciale hygiëne. Het water, dat b.v. de bewoners van Amsterdamsche- veld, Schoonebekerveld en Nieuw Schoonebeek te drinken krijgen is zo vies en wansmakelijk, dat men zich vaak afvraagt, hoe deze mensen hier jaren hebben kun nen leven. De zusters van Amsterdamsche- veld verklaarden ons nog enkele maanden geleden, 'toen we in deze streek waren, dat het drinkwater hier zo vies is, dat als men koffie of thee drinkt, men niets anders proeft dan het on smakelijke water uit de veen- bodem. Onbegaanbare wegen. Een andere grote plaag van dit veen zijn de verkeerstoestanden, vooral in het voorjaar en najaar, om van de winter maar niet te spreken, terwijl bij deze natte zo mer, de wegen hier ook aller minst ideaal waren. Wekenlang is de toestand vaak zo, dat de dok ter met zijn auto niet bij de zie ken kon komen, tenzij hij kilo meters aflegt met baggerlaarzen. Zelfs de jeep van de Eerw. Zus ters kan zich meer dan eens geen weg banen door de veenmodder. Niet helemaal voldaan Met al deze feiten voor .ogen, kunnen we, hoe verheugend het thans bekende welvaartsplan ook is, er toch niet helemaal over vol daan zijn. Zeker, we geven toe, dat de re gering in deze aankondiging nog maar een heel beknopt overzicht gegeven heeft van haar sanerings plannen in deze streek en dat we een meer gedetailleerd plan nog tegemoet mogen zien. Maar het heeft ons toch wel enigermate verontrust, dat men bij de aanduiding van het voorlo pige schema de indruk kreeg, dat bij de aan te brengen verbeterin gen van de toestanden in Z.O. Drente, allereerst gedacht is een verbetering van de economische structuur en te weinig aan een verbetering van de sociale hy giënische toestanden voor de be woners. We lezen n.l. dat de voorgestelde 5 millioen allereerst zullen worden gebruikt voor de verbetering van de waterwegen, verbetering van de bruggen, van de grote rijkswegen naar deze streek en voor de bevordering van de industrialisatie. Dit alles is natuurlijk heel be langrijk en zal de economische ontwikkeling van deze streek ze ker ten goede komen. Maar we hadden toch liever ge zien, dat bjj al deze plannen de belangen van de mensen die hier wonen wat meer op de voorgrond waren gesteld. Er is hier wel een bedrag van f 175.000,- uitgetrokken voor ver betering van de. drinkwatervoor ziening, maar dit bedrag is niet alleen erg weinig, maar er blijkt ook niet uit, dat er nu eens ge broken zal worden met de tot nu toe gevolgde tactiek, dat bij ver betering van drinkwatervoorzie ning, niet direct rendabele gebie den ook aan het grote waterlei dingnet zullen worden aangesloten, sloten. En juist omdat dit tot nu toe niet gebeurde, bestonden er in de ze streek tot nu toe zulke onhoud bare toestanden voor mens en dier. Het is goed, dat de grote rijkswe gen naar Z.O. Drente eens onder handen zullen worden genomen, maar voor de bewoners hier is hét veel. urgenter en belangrijker, dat in het gebied zëlf ook eens goede binnenwegen worden aange legd, zodat er een behoorlijke communicatie komt en de lever anciers hun mensen kunnen be reiken en medische en geestelijke hulp op een behoorlijke wijze kan worden verleend. De aangekondigde verbeterings plannen kunnen natuurlijk voor de welvaart van de streek van bete kenis zijn, maar wil men deze streek ook voor de mensen be woonbaar maken, wil men aan de ze bewoners een menswaardig le ven en bestaan geven, dan zal hier 'n veel ingrijpender en fundamen teler omschakeling moeten plaats hebben, dan thans in het vooruit zicht wordt gesteld. Meermalen hebben wij hier uit voerig op de lijdensgeschiedenis van dit volksdeel gewezen, dat bij alle landgenoten verre en ver re ten achter staat. Het wordt meer dan hoog tijd, dat aan deze ongelijkheid nu eens spoedig een einde komt en o.i. is dit nog veel noodzakelijker dan een betere industrialisering van bet gebied. Natuurlijk moet ook dit. gebeuren, maar dit blijft een lapmiddel, wanneer men niet eerst zorgt voor verbetering van toe standen. waardoor dit gebied in derdaad bewoonbaar wordt. Tenslotte zouden we nog eens de aandacht willen vragen voor de klachten, die meermalen uit de kerkdorpen rond Emmen tot ons komen, dat bij de verbetering van Z.O. Drente alles geconcentreerd wordt op Emmen, terwijl de om liggende dorpen daarvan maar heel weinig profiteren. Aan de verbetering, de verfraai ing en de bloei van Emmen wordt vaak alles ten koste gelegd, maar in de omringende dorpen blijven zeer primitieve toestanden heersen. Wij hopen, dat deze eerste 5 mil lioen, want met dit bedrag kan alleen maar een begin gemaakt worden, ook de kerkdorpen in de omgeving van Emmen gelijk op zullen delen. Amerikaanse mariniers, die aan het Koreaanse front strijden, maken van een rustig ogenblik gebruik om hun wagens en kleding in de nabijstromende rivier schoon te maken. De berichten, welke de laatste dagen ons uit Korea bereiken, to nen wel duidelijk aan, dat daar een belangrijke kentering in het verloop van de krijgsverrichtingen is ingetreden en dat de Ver. Na ties. wat practisch betekent het Amerikaanse leger, er ten slotte toch ip schijnt te zullen slagen, om deze brutale communistische agressie tot een mislukking te ma ken. Want hoe verheugend de Amerikaanse successen van de laatste dagen ook zijn, dit is toch wel het meest belangrijke, dat Moscou nu wellicht zal moeten er kennen, dat het in Korea een te hoge troef heeft uitgespeeld en de superioriteit van de macht der verenigde naties moet erkennen. Het leek er, na Hongarije, Tsje- cho Slowakije en China langza merhand op, dat elke Communisti sche poging tot agressie met wel slagen bekroond werd, omdat de Amerikanen wel blaften, maar Vier dagen lang is er feest te Hindelopen, ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan van het stadje. De straten zijn er feestelijk versierd en verlicht en de Hindeloper burgerij heeft getracht door particuliere ver sieringen zoveel mogelijk luis ter aan de viering bij te zetten. De vele fraaie producten van de bekende Hindeloper meubelsnij- en schilderkunst, welke in de alge mene versiering zijn ingeschakeld, versterken voor de bezoeker het idee in een i.n feesttooi gezet open luchtmuseum rond te wandelen. Uit vele plaatsen kwamen reeds de eerste dag de bezoekers opzet ten. niet alleen per trein, auto of fiets, maar ook met plezierjachtjes, die koers naar het feestende Friese stadje hadden gezet. Bij de officiële opening van de feestelijkheden werd het provinci aal bestuur vertegenwoordigd door gedeputeerde Okkinga. Namens de andere Friese steden, waarvan acht burgemeesters aanwezig wa ren. feliciteerde burgemeester Van der Meulen, van Leeuwarden, evenals de heer Okkinga, Hindelo- (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, 15 Aug. De bedenkelijke ontwikkeling op Korea begint ook op de bevolking der West-Duitse Republiek haar invloed te doen gelden. Nadat men zich maandenlang gedes interesseerd heeft getoond voor de (vergeefse) pogingen van de regering-Adenauer om een politieleger te mogen oprichten, beseft men nu plotseling met pijnlijke duidelijkheid aan welke gevaren de Republiek is blootgesteld. Daar de meesten er daarbij aan twijfelen of de Westelijke mogendheden in staat zouden zijn het gebied tussen Elbe en Rijn met succes te ver dedigen, heeft zich van velen een défaitistische stemming meester gemaakt. Personen, die zelf zeker geen communisten zijn, beginnen het niettemin geraden te achten de communis tische partij en haar organisaties in het geheim geldelijke steun te verlenen. Anderen vermijden het zich in anti-communistsche zin uit te laten of een leidende tal in het verzet tegen de communistische agitatie te vervullen. „Wij voelen niets voor zelfmoordplannen", hoort men niet zelden opmerken. Hetgeen vertaald betekent, dat men zich niet wenst in te zetten voor een zaak, die men zeker in de eerste stadia als verloren beschouwt. fort en 170 kilometer van het Roer gebied verwijderd staan. Het is echter niet zozeer deze militaire sterkte der sovjets, die de West-Duitse bevolking verontrust. Het is veel meer de overtuiging, dat de geallieerden het West- Duitse Bondsgebied niet serieus wil len verdedigen en dat de regering te Bonn tegen een vanuit Oost- Duitsland geleide en gevoerde woel- activiteit niet is opgewassen. De gedachte aan het vormen van een nieuw Duits leger is hier niet le vendig en wordt zelfs algemeen afgewezen. Geheel anders is echter de houding der bevolking wat be treft de afweer van iedere poging door Oost-Duitse communisten en politietroepen ondernomen, om het democratisch regiem in West- Duitsland omver te werpen. Het is in West-Duitsland niet on bekend, dat de sovjets in Oost- Duitsland over sterke en-goed be wapende troepeneenheden beschik ken. Vet aantal rode divisies be draagt 29, waarvan 9 tankdivisies. Evenmin is het een geheim, dat de sovjets hun beste en snelste troepen hebben opgesteld langs de Elbe en de Saaie, in totaal 10 infanterie divisies en 8 tankdivisies, die slechts 110 kilometer van Frank- BRUSSEL De havenarbeiders van Antwerpen, die al meer dan een maand in staking zijn. hebben gisteren tijdens een vergadering van de Belgische transportarbei dersbond en van de christelijke centrale bond besloten het werk niet te hervatten. De organisatiebesturen spraken zich uit voor een accoord. De com munisten echter ze-tten de stakers aan het door de Minister gedane voorstel niet te aanvaarden. Ook te Zeebrugge, Brussel en Oostende staken de havenarbei ders. De werkgevers hadden zich reeds vóór de ministeriële voor waarden uitgesproken. ZUSTERS VERRICHTEN DWANCARBEID IN RUSLAND ROME (KNP). „II Quoti- diano" meldt, dat volgens een brief van een Duitse zuster, die door een vrijgelaten krijgsgevan gene uit Rusland werd meege bracht, 1500 Duitse zusters in het Donez-bekken dwangarbeid ver richten. De behandeling is zonder meer onmenselijk, de zusters staan aan iedere vorm van geweld pleging bloot. De West-Duitse bevolking is de opvatting toegedaan, dat de Bonds republiek moet kunnen beschikken over een politie-apparaat, hetwelk aan alle gebeurlijkheden, waarlijj uitsluitend Duitsers betrokken zijn, het hoofd moet kunnen bieden. Deze opvatting wordt trouwens ook door de regering-Adeauer zelf gedeeld. Bonn vertegenwoordigt het standpunt, dat zij minstens over de zelfde machtsmiddelen moet kun nen beschikken als de Oost-Duitse regering. Daarom kan men niet volstaan met een commando van 10.000 man sterk. De regering Grofewohl beschikt over 65.000 man politie-troepen, die gemotoriseerd en uitstekend bewapend zijn. Daar naast telt de sovjet-zone nog 200.000 politie-agenten, die uitslui tend met karabijnen zijn bewapend. Gespecialiseerd apparaat vereist Van geallieerde zijde wordt be toogd, dat de Oost-Duitse politie troepen geen gevaar voor de veilig heid der Bondsrepubliek kunnen vormen, zolang de bezettingstroe pen nog in West-Duitsland vertoe- met °P te merken, dat de afweer van communistische sabotage en spionnage of gewelddaden een ge specialiseerd apparaat vereist. De gewone soldaat is hiervoor niet ge schikt. De geallieerden zullen prac tisch machteloos blijken te zijn, wanneer het Bondsgebied vanuit het Oosten door saboteurs, spionnen en oproerlingen wordt overstroomd. De minister van „Veiligheid in de Staat" in de regering-Grotewohl, Zaisser en zijn medewerkers zijn vaklieden, die in de Sovjet-Unie een jarenlange scholing hebben onder gaan. Zaisser was zelfs chef van de spionnagedienst van de Komintern en later majoor op de spionnage- centrale van het Rode Leger. Het door Ulbricht officieel geprocla meerde nationaal Verzet tegen de Bondsregering, een verzet dat moet leiden tot 't omverwerpen van het democratisch bewind in West-Duits land en het desnoods gewelddadig herstel der Duitse eenheid, zal met alle ter beschikking staande mid delen worden doorgezet. De betrok ken plannen zijn bereids door de sovjets goedgekeurd en hun verwe zenlijking kan uitsluitend verhin derd worden, wanneer gespeciali seerde West-Duitse politie-organen hiertegen in de strijd worden ge bracht. Snel handelen is geboden Dit standpunt der West-Duitse regering is ongetwijfeld juist. Wan neer de geallieerden willen vermij den. dat zij, zoals de UNO strijd krachten in Korea, op rampzalige wijze in hun operatieve bewegingen gehinderd worden door een voor beeldig georganiseerde vijfde co lonne der communisten, dan zullen zij de West-Duitse regering in staat moeten stellen, deze vijfde co lonne reeds bij voorbaat onscha delijk te maken. Dit kan zij nu niet. En dit is een der belangrijkste re denen, waarom de W.-Duitse be volking blijk geeft van een zeker défaitisme, wanneer het geldt aan de communistische terreur en bang makerij het hoofd te bieden. Men acht zich onvoldoende beschermd en overal bedreigd. Daarom Is snel handelen geboden. Met de plechtige verklaring, misschien eens afgege ven, dat een weerloos volk door een bende saboteurs en oproerlingen in zijn bestaan en welvaart wordt be dreigd, is dit volk niet geholpen. Nieuwe leden Intern. Athletiek Federatie Op het Congres van de Int. Ama teur Athletiek Federatie te Brus sel is besloten Ethiopië en San Marino aan te nemen als-lid. Israël en Panama ontvingen definitief het lidmaatschap. Inzake Indonesië werd medege deeld dat een aanvraag voor het lidmaatschap is ingediend, maar dat het bestuur van de I.A.A.F. aan Indonesië verzocht heeft na dere inlichtingen te verstrekken. Ronde van Duitsland De tiende otappe van de Ronde van Duitsland van Constanz naar Augsburg, 288 km., werd gewon nen door de Belg Breuers. In het algemeen klassement leidt nog steeds de Belg Gyselinck, 2e ven. Bonn bestrijdt deze opvatting staat de Duitser Pfannenmueller. pen met haar jubileum. Als hoogte punt van de feestelijkheden heeft Hindelopen op het programma staan de opvoering van het open luchtspel „De stad onzer Vaad'ren". In dit historisch spel, waar meer dan 50 medewerkers in echte Hin deloper costumes, met medewer king van het bekende Hindeloper muziekcorps, optreden, wordt een beeld gegeven van het leven en werken der voorouders, vanaf het ontstaan van de stad tot aan het verval op het einde der 18e eeuw. Het stuk is geschreven en wordt geregisseerd door Abe Brouwer die gebruik heeft gemaakt van vast staande feiten en anecdoten, waar in verwerkt zeden en gewoonten op hoogtijdagen, met als hoogte punt een Hindeioper bruiloft. Speciaal kleding en entourage is bij dit openluchtspel, dat de eerste avond reeds duizenden bezoekers trok, keurig verzorgd. LEEUWARDEN Gisteravond omstreeks half acht ontlaadde zich boven de Friese hoofdstad een langdurig en zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige regenval. Het vuur was niet van de lucht, die pikzwart zag. Hoewel verschil lende slagen deden vermoeden, dat het „raak" was vernamen we van de politie, dat geen ongevallen zijn gemeld. Wel ging het licht enkele seconden uit, maar flikkerde weer op en ook bij het P.E.B. waren des avonds nog geen ongemakken ge meld. Op andere plaatsen zoals Har- lingen was het onweer minder zwaar. In Donkerbroek moest de brandweer uitrukken voor een be gin van brand in een boerderij. Zij wist erger te voorkomen. SPAANSE MOTORBOOT OMGESLAGEN 43 jongens verdronken MADRID. 43 Spaanse jonge lieden, die lid zijn van generaal Franco's Falange, zijn Dinsdag bij een ongeluk met een motorboot tussen Vigo en Pentevedro in Noord-Spanje verdronken, zo blijkt uit de jongste berichten die Woensdagavond in Madrid bekend werden. Er werden pogingen ge daan om de boot te liahten, waar onder naar men geloofde zich nog 14 lijken bevinden. Nadat voor het eerst melding gemaakt was van het ongeluk werd een pers- censuur ingesteld. Het ongeluk gebeurde, toen een motorboot vol jonge leden van de Falange de monding van de Vigo overstak naar hun vacantiekamp op het eiland San Simon. Een opvarende viel overboord en bij de pogingen om de boot te keren en hem te redden sloeg zij om. KIND IN REGENBAK VERDRONKEN ANJUM Bij het spelen in de bijkeuken van zijn ouderlijke wo ning is de 4-jarige Corrie Hofman in een regenbak gevallen, waar van het deksel blijkbaar open stond. De moeder, die het ongeval al spoedig bemerkte, wist het jongetje weer uit de bak te halen, maar de direct ontboden genees heer, die nog kunstmatige adem haling toepaste, kon slechts de dood constateren. VERPLEEGSTERS VOOR TRANSVAAL JOHANNESBURG. De prov. administratie van Transvaal zal moeite doen om verpleegsters te werven, namelijk een honderdtal in West-Duitsland en ook enige in Nederland. DEN HAAG (K.N.P.). In en substantiële verwezenlijkingen verband met het Internationaal Katholiek Congres voor Maat schappelijk Werk, dat van 3 tot 11 October in Rome wordt gehou den, heeft Z. H. de Paus aan de bekende pionierster op het gebied van maatschappelijk werk, Mej. Maria Baers, een schrijven gezon den, waarin Hij de belangrijkheid van dit derk uiteenzet. Tegelijk met het Congres te Rome wordt het 25-jarig bestaan van de Katholieke Internationale Unie voor Maatschappelijk Werk gevierd. Van deze Internationale Unie maakt ook Nederland deel uit. Juist omdat thans het Katholiek Maatschappelijk Werk in Neder land bezig is zich te reorganiseren en zich een eigen plaats naast het overheidswerk begint te verove ren, menen wij er goed aan te doen, dit schrijven van Z. H. de Paus in extensó weer te geven. Aan onze dierbare dochter M. J. G. Maria Baers, Algemeen secretaresse van" de Katholieke Internationale Unie voor Maatschappelijk Werk. Onder de talrijke congressen, die gedurende het Heilig jaar in Rome zelf de verscheidenheid en de omvangrijkheid van de Katho lieke activiteit over de wereld bewijzen, neemt de zevende con ferentie, die de Katholieke Inter nationale Unie voor Maatschappe lijk Werk in September heeft be legd, een uitgelezen plaats in. Ook op een ander tijdstip zou een soortgelijke gebeurtenis de belangstelling gaande maken van de steeds aangroeiende werken van het Maatschappelijk Werk; maar getuigt zo bij deze bijzon dere gelegenheid ook niet van de werkzaamheid, die de Unie sedert 'n kwart eeuw aan de dag legde? Wij zijn er van overtuigd, en Wij stellen er dan ook prijs op, aan U persoonlijk Onze Vaderlijke vol doening te betuigen en Onze wel gemeende aanmoediging te geven. Het volbrachte werk strekt he den tot eer aan allen, die zich daaraan, zoals Kanunnik Belpaire en Uzelf, sedert het ontstaan on vermoeibaar hebben gewijd. Tal rijke Katholieke scholen voor Maatschappelijk Werk worden in een dertigtal landen in het raam van deze Internationale Unie ge sticht, die daarenboven reeds, zo wel in Europa als in Amerika en in Australië, 20 beroepsverenigin gen van maatschappelijke werkers en werksters groepeert. Hoewel dit weliswaar tastbare zijn, beseffen Wij daarnaast ook de onschatbare waarde van de reeds gelegde contacten, van de opgedane ervaringen, van de aangemoedigde en geleide inspan ningen, kortom.de waarde, die deze Internationale Werkgemeen schap heeft ten overstaan van het Maatschappelijk Werk in de ver schillende landen bij welker so ciale condidties zij zich aanpast. Tenslotte heeft Uw Katholieke Unie, dank zij het gezag dat zij zich reeds verwierf, in verschil lende bijeenkomsten op interna tionaal plan de doctrinaire begin selen kunnen doen eerbiedigen, waarop zij zich beroept. Niemand zou inderdaad het dub bele karakter van beroepsbe kwaamheid en christelijke trouw durven betwisten, dat aan een werk zoals het Uwe eigen moet zijn. Verovert het Maatschappelijk Werk zich niet een belangrijke plaats in heel het ingewikkelde raderwerk van de moderne we reld? Met zijn. ruime doelstellin gen en nauwgezette techniek heeft het thans lang het stadium verla ten van het niet-geleide initiatief en tracht het zijn activiteit op de gegevens der moderne wetenschap te gronden. Gelukkig hebt U tegenover n dergelijke stand van zaken, in gezien, dat op de scholen en ver enigingen voor Maatschappelijk Werk de dwingende plicht rust haar leerlingen een dergelijke vorming te verzekeren en deze vorming bij allen in stand te houden. Deze bezorgdheid, wij weten het, bezielde U reeds van het begin af; zij spreekt ook uit 't programma van het aanstaan de congres en wij verwachten er de vruchtbaarste gevolgen van. Na verloop van deze vijf en twintig jaren stellen wij het echter op prijs de nadruk te leg gen op de onvermoeibare ijver, waarmede de Katholieke Inter nationale Unie aan allen steeds de morele en godsdienstige be ginselen heeft voorgehouden, waardoor Onze zonen en doch ters zich bij de uitoefening van hun zo edele maatschappelijke taak moeten laten leiden. Inder daad, omdat deze taak bij uit stek het gezin, het beroep en de gemeenschap dient, kan ze niet christelijk verwezenlijkt worden, zo ze niet voortdurend het licht ontvangt, dat het ge loof op deze kernen van de menselijke samenleving laat schijnen. Welnu, in een maatschappij, die de bovennaturlijke bestem ming van haar leden miskent, is het jammer genoeg al te ge makkelijk zich te laten verlei den tot een techniek van Maat schappelijk Werk, die de wet ten van een christelijke moraal toch niet beten. Daarom moest Ko rea bewijzen, dat niet alleen aan het geduld van de Geallieerden een einde was gekomen, maar ook, dat er gelukkig nog een macht op de wereld is, waartegen het Kremlin niet °P kan. Waarbij ook nog een belangrijke prestige kwestie kwam. Want zouden de Communisten er in geslaagd zijn het Amerikaanse verzet te breken en deze legere uit Korea te gooien, zoals Malik nog veertien dagen geleden in Lake Success openlijk voorspelde, dan was het vertrouwen bij de nog vrije Aziatische volkeren zeker tot een minimum gedaald en was de situatie in het Verre Oosten zeer ongunstig geworden. Juist omdat al deze belangrijke problemen in Korea zo op het spel stonden, heeft het een pijnlijke verbazing geiwekt, dat de andere vrije democratische landen Ameri ka practisch hier alleen lieten staan om deze hete kastanjes uit het vuur te halen. Want dat deze heet waren, zal niemand meer dur ven ontkennen. Zonder overdrij ving kunnen we zeggen dat de laatste weken, niet aljeen voor Korea, maar voor de gehele vrije mensheid uitermate critiek zijn ge weest. De Amerikanen hadden practisch nog maar een klein stuk van Korea n.l. de Z.O. hoek bezet en meer dan eens heeft het er op geleken dat de Communistische lawine uit heit Noorden, die volop met het nieuwste en beste Russi sche oorlogsmateriaal was uitge rust, de Amerikaanse linies zou overspoelen en dit leger in zee zou drijven. Een herhaling van hetgeen in Augustus 1940 met de Engelsen in Duinkerken gebeurde, werd voor de Amerikanen reeds een dreigende werkelijkheid. Maar de berichten, welke we sinds de vorige week Donderdag van het Koreaanse front krijgen, bevestigen duidelijk, dat de situa tie grondig gewijzigd is en de Ame rikanen nu de toestand niet alleen meester zijn, maar ook dat het zo lang verbeide Amerikaanse offen sief, dat de communisten naar hun eigen grondgebied zal terugdrijven, practisch reeds in gang gezet is en, door de vijand niet meer zal zijn te stuiten. De Russen zijn bovendien te practisch om goed geld naar kwaad geld te smijten en als ze inzien, dat de Noord-Koreanen het toch niet bolwerken kunnen, zullen ze er niet aan denken, deze nog lan ger van kostbaar oorlogsmateriaal te voorzien. Zijn de Koreanen een maal aan de verliezende hand en op de terugtocht, dan kon het wel eens heel snel gaan, want ze wor den dan door de Russen aan hun eigen lot overgelaten. Van belang zal dan ook de hou ding van de Russische gedelegeerde Jacob Malik zijn in de zitting van de Veiligheidsraad, die deze week nog bijeen zou komen. De Rus, die, toen alles er nog op leek, dat de Noord-Koreanen zouden slagen, zo hoog van de toren blies, is de laatste 14 dagen, toen het duidelijk werd, dat de krijgskansen keerden, heel wat bescheidener en kalmer geworden. Bijna 14 dagen lang heeft hij de zitting van de Veilig heidsraad niet bijeen geroepen, en op de agenda van de zitting van deze week heeft hij een voorstel geplaatst, dat de Amerikanen be schuldigt van onmenselijke bom bardementen op een onschuldige bevolking van vrouwen en kinde ren. Blijkbaar moet deze poging een nieuw anti-Amerikaans propagan da offensief inluiden, maar de Amerikanen zijn ook niet voor de poes en Austin heeft met een aan tal andere leden een resolutie in gediend, waarin Rusland wordt uitgenodigd door de Veiligheids raad, een onpartijdig onderzoek te laten instellen naar de Duitse, Oostenrijkse en Italiaanse beschul diging, dat er nog steeds tiendui- zende krijgsgevangenen weder- rechterlijk worden vastgehouden in Rusland, om daar dwangarbeid te verrichten, wat volkomen in strijd is met de conventies van Genève. Daarnaast is ook van geallieerde zijde een resolutie ingediend, om een onderzoek in te stellen naar de beschuldiging van de Int, Ar- beidsconferentie, waarin Rusland beschuldigd wordt tienduizenden arbeiders in concentratiekampen op te sluiten en deze daar dwingt tot onmenselijke zware arbeid. Zij zullen eisen, dat de behandeling van deze moties aan die van Ma- lik vooraf gaan. omdat deze pun ten al lang bij de Veiligheidsraad liggen maar door de Koreaanse kwestie op de achtergrond zijn ge raakt. Het behoeft wel geen na der betoog, dat met deze resoluties, de propaganda poging van Malik tegen de Amerikanen lelijk door kruist wordt. Het kan dus nog wel weer een spannend debat in Lake Success worden. Maar het meest belang rijke toch is, dat de tegenslag van de Russische politiek in Korea on afwendbaar wordt. En dit is voor alle vrijheidslievende volkeren van de wereld, ook die nog onder de Russische communistische knoet zuchten, een hoopvol teken. worden, te ver- minacht of daar zelfs tegenin taat. Een dergelijk risico is he en ten dage niet louter denk beeldig en om het met goed ge volg te bestrijden moet gij er naar streden de scholen en de verenigingen voor Kath. Maat schappelijk Werk, daar waar ze gesticht kunen w menigvuldigen. Op de vooravond van het con gres, dat naar wij hopen talrij ke deelnemers uit alle landen naar de Eeuwige Stad zal zien toestromen, wensen wij U een vruchtbare arbeid toe, die het uitgangspunt van nieuwe voor uitgang zal worden. Kan Ons Vaderlijk hart op deze verjaar dag een betere wens uitspre ken? Als blijk daarvan verle nen wij aan Uzelf, aan Uw me dewerkers, aan de inrichters van het congres, tenslotte aan alle leden van de Kath. Inter nationale Unie voor Maatschap pelijk Werk, Onze Apostolische Zegen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4