tteirein De Nederlandse ploeg doet meer van zich spreken Emigratie naar Nw.-Guinea nog niet noemenswaard De nieuwe woning Van Alle Dag De Katholieke intellectueel en de politieke orde Brandje in de Bijenkorf SCHITTERENDE ZEGE van Nederlandse poloploeg SOCIALISTEN contra socialisten Het Pax Romana-congres Athletiek in Brussel Fanny Blankers-Koen in topvorm RADIO Nel Vos het eerst op 't „schavotje" In ChristusLicht Tjebbes in finale 400 m. vrije slag Beursoverzicht Naar wij vernemen SPORT IN HET KORT II VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 'ERW ACHTING i door het K.NM..I. geldig van Vrijdag- ïterdagavond. ELIJKE WIND ind tot morgenochtend emeen weinig bewol- geieidelljk toenemende iet later op de dag e regen, het eerst in n van het land. Zwak- zuidelijke wind. De- hogere temperaturen. lGD voor het .KEXAMEN - Op de boerderij van demond, bedrijfsleider 3. van Leenen bij Den Woensdag 23 Augus- mrsisten van de melk- e door de Hollandia Zand aldaar was ge let examen afgenomen, n had voor alle can- gunstig verloop, zodat van de examencom- ier J. B. van Kampen, i allen het diploma kon )e heer van Kampen e geslaagden en wens- lormelker, de heer Th. van Spanbroek, geluk lagen van deze cursus. :n had het volgende Julianadorp, 184 pnt, n Den Helder, 180 pnt. ;ri Den Helder, 178 pnt, ianadorp, 176 pnt, A. Den Helder 167% pnt. icomrmssie bestond uit C. Verschoor, rijks- nt voor Noordholland B. van Kampen van J. Boots van Heer- verden de aanwezigen oken door de directeur ek te 't Zand, de heer om de familie van ite voor de verleende de voormelker en de >qp het door hen ver ier P. van Leenen werd ursisten een woord van it aan de heer Popma ganiseren van de cur ie voormelker, de heer iper. CTOVERZICHT T. In menig opzicht kt van vatndaag iden- van vorige week: aan- stempo en bezoek wa- g -gelijk. Alleen in de sector was sprake van ig van de z.g.n. worst- voor omstreeks f 1,10 iand gingen. Beste vette den echter altijd nog ier op. Verse en drach- bleken gevraagd en Ook de gelde koeien ljjven duur, maar de ;n wel wat stroever, shotten waren goed te r f 650 Ét f 750 hetgeen rijs mag heten. Nuch- n gingen vlot van de 35 f 75. Vette lam- i duur: f 00 tot f 75 en Ét f 110 bij een stugge e markt. Paarden sche- «eilijk te plaatsen en de veulens eveneens. Deze duur (f 200 Ét f 300), moet er een mannetje In de biggenhoek kon grootste moeite de oude ij wel handhaven, maar elf liep eigenlijk slecht. was nog geen fractie ivoer geruimd, en dat Gezien de verwachtin- de prijsdaling van het 3 ligt er ongetwijfeld iets t.a.v. de biggen in iet. De vooruitzichten idveehandel blijven ech- log goed. worden genomen met •aak, een défilé van igingen, een voetbal- andbalwedstrüd, turn- ies en muziek van de fare. men het terrein aan itraat door de keurige eedt, ontwaart men een smaakvol bouw- ;ven door een grintpad, uit twee ruime kleed- Ik vporzien van vaste i en douche-inrichting, 1, hangers enz., een iterskamer, een portaal agaziin, alles voorzien isch licht, waterleiding ■ming. cin zelf kan bogen op grasmat, het gevolg ijdig aangelegde prima drainage met automati- •afvoer middels een zelf schakelende electrische onnen palen met staal- men een doelmatig en iverwoestbare afschei- te voor het publiek be- imte. nn zal worden geexploi- r de „Sportkring Scha- iat als eerste klanten nlangs opgerichte voet- ing VESDO en de hand ling „Ons Genoegen". De stichting. itstandkomen van dit in met alles wat daar rt is eigenlijk min of srkwaardig. Allereerst sportkring opgericht, it contact met het 1 ge ituur met het verzoek likbaarstelling van een in en de inrichting Hiertoe was de gemeen- >n, mits. daartegenover "loze lening gesteld zou DÜecn te brengen door lij. Dit slaagde boven ng. Het kleedlokaal :el belangeloos gebouwd plaatselijke vaklieden. I met een aantal onge- terwijl de gemeente al •iaal beschikbaar stelde, imenlijke krachtsinsoan: overheid en burgern esulteerd in een bijzon geslaagd geheel, dat de tot eer. en de sportlief- ot vreugde kan strekken. We kunnen in deze tijd niet be paald zeggen, dat onze socialisten internationaal een beeld van een heid geven. Nu ze overal meer en meer regeringsverantwoordelijkheid dragen en hun theorieën in de prac- tijk moeten omzetten, vervallen ze in dezelfde fouten van htm kapita listische voorgangers, die zij vroe ger vanwege hun nationalisme zo gehekeld hebben. In Straatsburg bij het opbouw werk voor de stichting van een Europese Unie liep het geschil tus sen de Franse en Engelse socialis ten zó ver uit elkaar, dat de Fran, se socialistenleider Mollet zijn ont slag als voorzitter van de voorbe. reidende commissie heeft ingediend omdat de Engelse socialisten, het socialistische beginsel zo ontrouw werden. Het is dan ook vooral aan de houding van deze Engelse socia listen in Straatsburg te danken, dat de poging om te komen tot een internationale Europese samenwer king practisch reeds tot een mis lukking is gedoemd en men alleen nog maar niet onverrichter zake uit elkaar gaat, omdat niemand de verantwoordelijkheid daarvoor durft te dragen. In deze spannende dagen t.a.v. de Communistische agressie, zou dit ook weinig min der dan fataal zijn. Intussen willen wij hier op een geheel andere tegenstelling ijzen, waarbij in elk geval de Engelse so cialisten veel democratischer zijn dan him continentale collega's. De Engelse Labourparty heeft dezer dagen een officiële brochure uitgegeven, tellende ongeveer 40 grote pagina's, getiteld: „Labour en de nieuwe maatschappij". Hierin wordt een poging gedaan de Engel se labourparty te verdedigen tegen de beschuldiging, dat zij de socia listische beginselen ontrouv is ge- wo' Dat die verdediging heel sterk is, zou moeilijk kunnen worden beweerd. Wel, dat deze tweede bro chure over de Labourbeginselen, al heel weinig waarborgen biedt, dat men bij de opbouw van de inter nationale samenwerking in Euro pa, sterk op de Engelse socialisten kan rekenen. Het laatste hoofdstuk van d^ze brochure, welke handelt over het begrip „democratie" geeft echter wel enkele interessante stellingen, die vooral na de jongste gebeurte nissen in België, ongetwijfeld ac tueel kunnen worden genoemd. Hierin wordt n.l. betoogd, dat een parlementaire meerderheid, door een democratisch kiesrecht geko zen, niet alleen het recht heeft om te regeren, maar ook de plicht en dat het een democratisch beginsel is, dat de minderheid zich heeft te schikken naar de meerderheid. Hier word nog aan toegevoegd, dat dit niet alleen geldt voor fle politieke, maar ook voor de economische en sociale democratie. Hier staan dus de Engelse so cialisten 'ïjnrecht, tegenover de stelling, door de coninentale socia listen, na het u". een democratisch oogpunt zo ongeluk3cige optreden van de socialist Spaak, verdedigd, n.l. dat „in het socialistisch arse. naai ook nog andere wapens lig gen, dan alleen maar die van de helft plus één, zoals „Parool" en de „Groene Amsterdammer" opeh- lijk durfden te schrijven. Of zoals „Vrij Nederland" deed, welke demo. eratisoh socialistisch blad schreef, dat het kortzichtig is om te be. weren, dat het beginsel van de helft plus één, een onaantastbaar socialistisch beginsel is. Van deze verkrachtingen van het democratisch socialisme^ vinden we in het Engelse rappf rt niet alleen geen enkele syllabe, maar tegen deze ondermijning van de democra tie wordt in het labourrapport krachtig stelling genomen. Nu zijn we overtuigd, dat wan neer we geen Belgische konings kwestie hadden gehad, de socialis ten ook hier in Nederland er nooit aan gedacht zouden hebben met allerlei sophismen dit primaire democratische beginsel te onder mijnen. Maar dat is juist het zo fatale bij het socialisme van de so cialisten in de practijk, of het nu Engelse, Belgische of Nederlandse socialisten zijn, dat zij op een wijze, welke weinig minder dan ontstel lend genoemd moet worden, met deze begrippen en beginselen spelen en pasklaar maken voor een „con crete situatie". Een uitdrukking, die in de Belgische crisis, door de Ned. socialistische Diaden zo gaar ne werd gebruikt, maar die, zoals prof. Berkouwer, j.l. Zaterdag in een voortreffelijk artikel in „Trouw" aantoonde een gevaarlijke ondermijning is van elk beginsel, omdat men met dergelijke metho den alle kanten uit kan en vandaag de parlementaire democratie er mee kan verdedig-A maar morgen elke revolutionaire situatie. Het is juist daarom, dat door de ongelukkige Belgische gebeurtenis sen het vertrouwen van duizenden, in de betrouwbaarheid van de democratie der socialisten ernstig is geschokt. Zij hebben, zoals de niet politi cus, maar scherpzinnige filosoof, prof. Berkouwer glashelder aan toonde in zijn bovengenoemd „Trouw"artikel, met citaten uit de socialistische pers, duidelijk bewe zen, dat zij zelfs op het terrein van de democratische beginselen, zeer gevaarlijke opportunisten zijn, die in elke concrete situatie, achteraf, met woorden zullen trachten te be wijzen, dat een afwijking van het democratisch beginsel in dit be paalde geval meer democratisch was, dan de handhaving van het Donderdag werd te Amsterdam het wereldcongres van Pax Romana voortgezet met de behandeling van het thema: de katholieke intellectueel en de politieke orde. De hoofdinleiding over dit onderwerp werd gehouden door de Italiaan mr. Vitto- rino Veronese, de president van de Katholieke Actie in Italië. inleiding, waarin hij wees op de bijzondere en zeer belangrijke taak van de katholieke intellec tueel, die hierin bestaat, in de Unesco, de .Uno en soortgelijke instellingen, de katholieke ge dachte te vertegenwoordigen. Vooral onderstreepte hij het feit, dat nog altijd te weinig katholieke intellectuelen zich voor het inter nationale werk ter beschikking stellen. Na een levendige discussie werden concrete voorstellen be sproken om vooral ook de massa met deze gedachten bekend te maken. In de discussiegroep „Staats- souvereiniteit en internationale gemeenschap" voerde André Rusz- kowski (Parijs) het voorzitter schap. Prof. E. Reut-Nicolussi uit Innsbruck (Oostenrijk) hield een inleidende voordracht. Hij ver klaarde twee hoofdtrekken der staatssouvereiniteit te willen be handelen, nl. het recht op oorlog (uiterlijke souvereiniteit) en het recht om over leven en vrijheid der staatsburgers te beschikken (inwendige souvereiniteit). Overdrijving van elk dezer bei de wezenlijke zijden der souve reiniteit hebben tot de bekende grote catastrophe der volken en tot de gruwelijkste onderdrukking van het individu geleid. In de U.N.O. wordt de souve reiniteit in het belang van de vrede en tot bescherming van menselijke grond vrij heden be perkt. De katholieken kunnen deze ontwikkeling slechts begroe ten, daar zij ook aan de hoogste christelijke idealen beantwoordt. Onder voorzitterschap van oud minister Sassen hield de secre taris-generaal van Pax Romarta, prof. R. Sugranyes de Franch een BELGISCHE DAME GEDOOD BIJ AUTOBOTSINC Op de rijksweg Breda-Eindhoven kwam Donderdagavond een Che vrolet uit Den Haag in botsing met eèn Fiat van de Belgen R. A. P. en mevrouw M. G. uit Brussel, De Belg gaf geen voorrang. De Fiat werd geheel gekraakt. Beide in zittenden werden op het wegdek geslingerd. De dame werd op slag gedood. De chauffeur werd levens gevaarlijk gewond in het Tilburgse ziekenhuis opgenomen. Gistermorgen woonden de congressisten van Pax Romana de H. Mis volgens de Byzantijnse Ritus bij in de kerk „De Papegaai" in de Kal verstraat te Amsterdam. Tijdens het halen van het Antidoron door de congressisten aan het einde der Mis. PROGRAMMA ZATERDAG 26 AUGUSTUS HILVERSUM 1 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gramofoonmuziek; (9.309.35 Waterstanden)10.00 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Cello en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramo foonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Accordeon orkest; 14.50 Gra mofoonmuziek; 15.00 Boekbespre king; 15.15 Radiophilharmonisch orkest; 16.00 „Van de wieg tot het graf", lezing; 16.15 Gramofoonmu ziek; 16.45 Spórtpraatje; 17.00 Gra mofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws; 18.15 Mannenkoor; 18.35 Orkestmuziek; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 „Mensen in Amerika", causerie; 19.45 „Passé, partout", causerie; 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten; 20.15 Dansmu ziek; 20.45 Gramofoonmuziek; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Sextet; 22.30 Voordracht; 22.45 Ac- cordeonspel; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Residentie-orkest en soliste; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole-orkest; (12.30—12.33 Mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Promenade orkest en solist; 14.00 Harmonie orkest; 14.25 Kroniek van letteren en kunsten; 15.00 Amusementsor kest; 15.45 Hobo-recital; 16.10 Gra mofoonmuziek; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans": 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Pianospel; 18.20 Journalistiek overzicht; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Gramo foonmuziek; 19.35 Lichte muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmu ziek; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 Gramofoonmuziek; 20.43 „Steek eens op, heren"; 21.00 Grom'ófoon- muziek; 21.45 „Weet U hef'? 21.55 concert; 22.35 Commentaar uit de Benelux; 22.45 Avondgebed en li turgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in esperanto; 23.20— 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12 30 Weerbericht; 12.32 -Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-revue; 14.00 Causerie: 14.10 en 15.00 Gra mofoonmuziek; 15.30 Licht ensem ble; 16.00 Koorzang; 16.15 Gramo foonmuziek; 16.30 Omroepkoor; 16.45 Kamermuziek; 17.00 Nieuws; 17.05 Accordeonmuziek; 17.20 Pia- Accordeonmuziek: 17.55 Economisch overzicht; 18.00 Jazz-commentaar; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.50 Radio-feuille- „2A°„° °mr°cporkest en solis ten; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Licht 90^02145 Gra mofoonmuziek 22.00 Nieuws: 22.15 Verzoekpro gramma, 23.00 Nieuws; 23.05 Dans muziek; 23.30—24.00 Gramofoon- muziek. BRUSSEL 484 M. iz.05 Gramofoonmuziek: 13 00 Nieuws; 13.10 en 13.30 Gramofoon- 1400 Verzoekprogramma; (Speciale berichtgeving) BRUSSEL, Op de 'tweede dag van de Europese kampioen schappen te Brussel sleepte Frankrijk twee titels in de wacht, op de 100 meter en de 110 hieter horden. De Russische Bagda- nova zegevierde bij het vèrspringen voor onze landgenote Willy Lust, hetgeen de vierde titel voor Sovjet-Rusland betekende en de Zwitser Schwab werd eerste op de 10 km snelwandelen. De prestaties van de Nederlandse ploeg waren hoopvoller dan op de eerste dag. Fanny Blankers-Koen toonde nog steeds haar grote klasse op de korte afstand en Wim Slijkhuis liep zich zonder inspanning in de finale 1500 meter. Het hoofdnummer van de dag bestond uit de finale 100 meter, een bijzonder spannend nummer, waarin de onderlinge krachtsver schillen zo gea-ing waren, dat de foto van de finish moest pitmaken wie Europees kampioen werd. De start was voortreffelijk met Baily als de leider op de buitenbaan. Zijn start was zo scherp geweest, dat hij op 50 meter een zeer duidelijke voorsprong had genomen en zeker als winnaar over de finish zou zijn gegaan, indien niet de Italiaan Lec- cesse en do Rus Soukharev een bij zonder snelle tweede 50 meter hadden gehad.. Nu was het onmo gelijk te zien, wie als winnaar over de eindstreep was gegaan. De tijden van de nummers i tot en met 4 waren gelijk, voor allen werd 10.7 sec. genoteerd en ook dit wees op een enerverende strijd. Frans succes De finale van de 110 meter hor den werd onmiddellijk na een ste vige onweersbui gelopen. De Frans man Mario had de buitenbaan ge loot, een aanmerkelijk voordeel, omdat deze veel minder nat bleek te zijn dan de binnenbaan. Onmid dellijk na het startsignaal lagen Marie en Rune Lundberg, de Zweeidse hordenloper, voor, en de strijd om de eerste en tweede plaats ging alleen tussen hen. Ma rie finishte iets sneller dan de Zweed. Snelwandelen De Zwitser Arthur Schwab, een oude rot in de snelwandelsport, wist door een bijzonder goede laat ste ronde van de derde positie uit, nog als eerste over de eindstreep te gaan op de 10 km. snelwandelen, een overwinning, weike de En- geilse snelwandelaars en ook de \i/ Het voortdurend beschouwen van het Gelaat van Christus, van Zijn Persoon en Zijn werk, het voort durend opzien naar de Heer, naar wat Hij is en wat Hij voor ons is, wat Hij voor ons heeft gedaan en nog steeds doet, vormt ons in Christus om. BENEDICTUS Zweedse zwaar moet hebben te leurgesteld. Persoonlijk record van Willy Lust De strijd op het nummer ver springen voor dames was bijzon der belangwekkend. In de finale wisten Bagdanovaen Willy Lust haar prestaties uit de kwalificatie ronde nog aanzienlijk te verbete ren. Zij kwam nog tot 5.82 meter in de vijfde sprong, oen schitterend eindresultaat voor de Europese kampioene. Willy Lust noteerde, dank zij een zeer snelle aanloop en goed hoog opspringen 5.63 me ter met de vierde sprong, een per soonlijk record, dat tot nu toe op 5.57 meter had gestaan. Ze was dus de eerste Nederlandse op 't ere schavotje. Wat de beide andere Nederlandse deelneemsters betreft; Tineke de Jong, met haar 15 jaren waarschijn lijk de jongste van alle dames athleten te Brussel, stelde wat te leur met 5.13 meter, 5.17 meter en 5.23 meter. Zij werd achtste in de eindklassering. Als debuut in een internationale wedstrijd was deze prestatie echter verdienstelijk. De verste sprong van Nel Vos was 5.22 meter. Andere Nederlandse prestatie Harting werd in zijn serie over 1500 meter uitgeschakeld door als vijfde aan te komen, daar slechts de nummers 1 tot en met 4 werden geplaatst. Het tempo in dei eerste twee ronden was voor Harting te langzaam, vervolgens nam hij zelf het initiatie), over, maar in de eindsprint werd hij geslagen. Slijkhuis plaatste zich gemakke lijk in de eindstrijd en vergenoeg de zich met een tweede plaats ach ter El Mabrouk. De tijden lagen in deze serie ver boven de vier mi nuten, wel een bewijs., dat de deel nemers uitsluitend er op uit waren zich te klasseren voor de finale en niet op tijd lieipen. Buys liep pas voor de zesde keer in zijn athletiekloopbaan een 400 meter horden. Larsson en Whilttle, Olympische finalisten, plaatsten zich gemakkelijk en Buys moest voor de derde plaats strijden tegen de Belg Dits en kon het niet bol werken. Fanny Blankers-Koen liep op de 100 meter een schitterende race. Zij gaf het jeugdige Engelse meisje June Foulds geen kans om haar ook maar enigszins te bedreigen, al maakte het Britse sprintstertje de beste indruk van alle deel neemsters na onze Olympische kampioene. Voor Fanny werd een tijd van 11.7 afgedrukt, haar beste seizoenprestatie en een tijd, welke zij het vorig jaar slechts 1 maal heeft genoteerd. Gre de Jongh vocht een hevig duel uit met de Britse Hay, voor beiden werd een zelfde tijd afge drukt, 12.5 sec. Menigeen nam aan, dat onze landgenote nog als tweede was aangekomen, omdat zij beter finishte, maar de juryleden oor deelden anders. Xenia Stadt-de Jong werd vierde in haar serie en dus ook uitgeschakeld. De series over de 5000 meter werden „spelend" afgewerkt, voor ons een aanfluiting van een atle tiekwedstrijd. omdat hier uitslui tend op plaatsing en niet op tüd werd gelopen. Men zou zich bijna gaan afvragen, waarvoor eigenlijk series nodig zijn? De finale wordt Zaterdag gelopen en zal ongetwij feld een uitverkocht huis trekken voor de tweekamp tussen Zatopek en Reiff, de revanche van Londen. De uitslagen van de finales wa ren: 100 meter: 1. Bally (Frankrijk) 10.7 sec.; 2. Leccese (Italië) 10.7 sec.; 3. Sou kharev (USSR) 10.7 sec. 110 meter horden: 1. Marie (Frankrijk) 14.6 sec.; 2. Lundberg (Zweden) 14.7 sec.; 3. Hildreth (Gr. Britt.) 15.0 sec. Verspringen dames: 1. Bagdanova (USSR) 5.82 meter; 2. Willy Lust (Nederland) 5.63 meter; 3. Osterdahl (Finland) 5.57 meter, 10 k.m. snelwandelen: 1. Schwab (Zwitserl.) 46 min. 1.8 sec.; 2. Maggi (Frankr.) 46 min. 16.8 sec.; 3, Mikaelsson (Zweden) 46 min. 48.2 sec. Op een der gangen van het ge bouw voor Uniezaken te 's-Gra- venhage staat een deputatie te wachten van mensen die 'naar Nieuw Guinea willen. De gouver neur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, is nau welijks een week in Nederland, of het stroomt aanvragen binnen van Nederlanders die naar Nieuw Guinea wensen te emigreren, om dat zij zich in dit land een betere toekomst denken te creëren dau hier te lande. Doch zoals de heer v. Waarden burg reeds bij zijn aankomst in Nederland mededeelde ziin de emigratiemogelijkheden voor Ne derlanders naar Nieuw Guinea vooralsnog gering, zo niet uitge sloten. In een onderhoud met het ANP hedenmorgen drukte hij het on omwonden uit: „Het zou een for mele massamoord zijn als wij in dit jonge land stromen mensen zouden toelaten. Over een aantal jaren ja, dan ligt de figuur anders, maar op het ogenblik is alles nog in een beginstadium en er valt nog geen peil op te trekken hoe alles zich zal ontwikkelen". De heer van Waardenburg zal een maand in Nederland verblij ven, en hoewel hij niet pessimis tisch is omtrent de toekomst van Nieuw Guinea, verbloemt hij toch geenszins de talrijke moeilijkhe den waarmede de kolonisten in hun nieuwe vaderland te kampen AMSTERDAM, 24 Aug. Gister middag. even voor 1 uur ontwik kelde zich on de vierde verdie- Ding van de Biienkorf te Amster dam. on de hoek van de Viigen- dam en de Beursstraat enorme rookwolken, die naar buiten sloe gen. De brandweer, die onmid- deliik werd gealarmeerd, rukte met grootmateriaal uit. Duizen den voorbiiganeers. die iuist hun lunchuur hadden, bleven od de Dam staan kijken. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand weerklonken in het Bijenkorf-gebouw de alarmsohel- len en verliet het winkelende publiek de afdelingen. Binnen zeer korte tijd had de brandweer het vuur, dat ontstaan was in de afvoerkap boven het fornuis van de keuken, met een slang bedwon gen. Er was slechts een damg door de rookmassa's bedwelmd en zij werd door de eigen eerste hulp dienst van de Bijenkorf weer bij gebracht. (Reeds geplaatst in een deel van de vorige oplage.) Er is nog geen dag voorbij ge gaan op de Europese kampioen schappen in Wenen of de Neder landers hebben er enkele opzien barende successen behaald. Zo maakten de Nederlandse poloërs een heel goede beurt door van hu.n grootste concurrenten, de Zuid- Slaven, overtuigend en volkomen verdiend te winnen. Na vier wed strijden hebben de Nederlanders het Europese kampioenschap prac tisch in hun zak! Maar niet alleen het polozeven tal behaalde successen. Joris Tjeb bes, die op de 100 m. rugslag voor een grote verrassing zorgde, zwom zich thans middels een derde plaats in z'n serie in de finale van de 400 m. vrije slag. .Joop Cabout, dei an dere Nederlander op dit nummer,' kwam juist één seconde te kort om zich ook voor de finale te plaatsen. Aan het nummer torenspringen namen geen Nederlandsen deel. Hier- ging de titel naar de Fran- caise Nicole Pelissard. In de polocompetitie werden gis teren drie wedstrijden gespeeld. De Nederlanders klopten het nog ongeslagen Zuid Slavië met 63 in een enerverende strijd. Lange tijd bleef de uitslag onzeker, maar topscorer Rudi van Feggelen zorg de tenslotte voor een veilige eind stand. Met de rust was de stand 31. De doelpunten werden ge scoord door van Feggelen (4 x), Korevaar en Bijlsma. Zweden behaalde een normale 51 overwinning op de Franse ploeg, terwijl Italië met grote moeite in een zeer harde wedstrijd Oostenrijk op de knieën kon dwin gen. De eindstand was 64. De stand in de polocompetitie is thans: Nederland 4 4 0 0 3 38-11 Zuid Slavië 4 3 0 1 6 38-20 Italië 4 3 0 1 6 36-20 Zweden 3 2 0 1 4 20- 6 Oostenrijk 3 1 0 2 2 15-20 Frankrijk 4 0 0 4 0 15-35 Zwitserland 4 0 0 4 0 9-59 AMSTERDAM, 24 Aug. Er was vandaag op de Amsterdamse effectenbeurs niet veel verschil met gisteren. Internationale indu striepapier openden goed prijshou dend, doch brokkelden tegen slot af tot ongeveer dezelfde prijzen als gisteren. Zo openden olies op 298 en noteerden tegen slot 295%. AKU's bleven onbeïnvloed door het in de hedenmorgen gehouden vergadering genomen besluit, om het voorstel van de heer Bingham aan te houden tot na de gerech telijke uitspraak. Philips en Uni lever sloten onveranderd. De scheepvaartmarkt was ook vandaag vrij druk. Hoewel de ope- ningsprijzen niet ten volle ge handhaafd konden worden, sloot deze sector goed prijshoudend. De Indonesische markt heeft de laatste tijd niet van een overgro te belangstelling te lijden. Mees tentijds zijn de hoeken verlaten. Vandaag leidde deze stilte tot ver liezen van 1 tot 3 punten voor de voornaamste soorten. hebben: ziekten, huisvesting, so ciale en financiële problemen, de verbindingen. In een nieuw te koloniseren gebied komt alles te gelijk aan de orde. Van de ziekten is malaria een der ergste en meest voorkomende kwalen. Er wordt gewerkt aan de ver wezenlijking van verschillende plannen, met steun van de over heid, maar voorlopig is alles nog toekomstmuziek. En ontevreden is men niet. Het aantal analphabeten in de gekoloniseerde gebieden bijvoor beeld bedraagt nog maar 40 pet., hetgeen in dit verband uitzonder lijk laag is en veelal is te danken aan het voortreffelijke werk dat gedaan wordt door zendelingen en missionarissen. „Maar er kan niet genoeg op gewezen worden", aldus de heer van Waardenburg, „dat emigratie naar Nieuw Guinea op grote schaal vooralsnog tot de onmoge lijkheden behoort. Het is van de zijde van de overheid geen onwil, maar totale onmacht. Wij moeten wachten wat de toekomst brengt, maar zodra wij met de exploratie een basis hebben gelegd, acht ik emigratie op grote schaal zeer wel mogelijk. Maar dat kan nog wel vöf jaren of langer duren". bracht de eerste minister van Pakistan een bezoek aan de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven..™. is het oude Engelse vliegkamp- j schip „Lutje Horn" aan een Ne- derlandse onderneming verkocht sloeg de bliksem te Veenendaal in een schrikdraad. De 21-jarige landbouwerszoon W. Hardeman, die er een door de bliksem gedood kalf wilde weghalen, werd gedood zal het Strijdkrachtenprogram ma Zaterdag en Zondag a.s. een klankbeeld over Nieuw Guinea uitzenden...™ is thans de zaak-Bertha Her- togh te Singapore in een nieuwe procedure aanhangig gemaakt...™ De Haagse kunstijsbaan Hokij zal eind October a.s. weer worden geopend. De definitieve opening hangt af van de voltooiing der voor bereidende werkzaamheden aan de baan. De Canadese ijshockeyspelers Andreola en Carrey zijn ook voor het komende seizoen door HHIJC geëngageerd. Op de Monthlerybaan te Parijs is weer een record gebroken. In de F-klasse (1100-1500 cc) werd door een Duitse Imka sportwagen de 5000 mijl in 55 uur 44 min. en 30.67 sec. gereden. Gem. uursnelheid 147.360 km. De 19-jarige Brit Philip Mick- man heeft de Kanaalovertocht En- geland-Frankrijk in 25 uur 15 min. volbracht. Hij is de vierde zwem mer, die het Kanaal in beide rich tingen overzwom. Tijdens wedstrijden achter de motoren te Caen (Fr.) kwamen de Franse renners Gauthier en Gemi- niani ten val. Geminiani liep een schedelbreuk op, terwijl Gauthier enkele lichte verwondingen kreeg. Na een drie-maands bezoek aan de Verenigde Staten, is ex-ko ning Peter van Joegoslavië aan boord van een Pan American Clipper op het vliegveld van Londen aangekomen. FEUILLETON een vertelling uit de oude en nieuwe tijd beginsel. En met deze scherpe be- j 1^.00 Gramofoonmuziek; 14.00 Ver- ie rr/vi*TAl Aa v,*)1 «ai»m' a1 a ZOGkUrOSTR.TYlDltl 1 R AA C oordeling is zowel de principiële houding der continentale socialis ten in de koningskwestie als die van de Engelse socialisten in de internationale situatie, helaas juist getekend. J. H. zoekprogramma; 15.00 Gramofoon. rrtn' ie Verz°ekprogramma 17.10, 18.30, 18.45 en 19.40 Gramo foonmuziek; 19.45 Nieuws: 19.53 Symphonie-concert: 22.00 Nieuws- 22.15 Dansmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. In Peer's afwezigheid had hij" veel gesukkeld met gehuurd personeel, dat niet veel waard was. 't Meeste werk was op hem zelf neergeko men. Maar vader Van Bree was ver versleten. Zware arbeid ging hem niet meer af. 't Hart begon ziju dienst te weigeren. Zijn laat ste knecht de beste, die hij tot dan toe gehad had was kort geleden in militaire dienst geroe pen. Peer, doorkneed in 't mole naarsvak, werd dus met open armen ontvangen. Hij deed zijn werk weer even plichtsgetrouw alsof hij nooit was weg geweest. Maar hij sprak geen woord méér dan dringend noodzakelijk was. Noch tegen zijn vader of moeder, noch tegen de boeren, die hem graan kwamen brengen of het tot meel gemalen kwamen terug- nalen. In 't dorp teruggekeerd, werd hij al gauw niet anders dan Pe trus genoemd, 'n Grapjas, wetend dat hjj onder deze naam in de kloostergemeenschap had geleefd, had hem 't eerst zo aangesproken. De ex-broeder had er niet op ge reageerd. Er volgden er meer, die hem op dezelfde manier betitel den. En al heel spoedig was 't niet anders dan „Petrus", als er tót hem, en „d'n broeder" of „broeder Petrus" als er over hem gespro ken werd. Zo is 't gebleven tot de dag van vandaag. Op 'n morgen, toen Petrus 'n zak kippenvoer in 't dorp had afgeleverd, vond hij bij terug komst op de molen z'n vader in zittende houding tegen 'n baal meel geleund. Het hoofd voorover- gezakt op de borst. De mond half open. De dokter en mijnheer pas toor, die, onmiddellijk gewaar schuwd binnen enkele minuten ter plaatse waren, konden geen hulp meer verlenen, 'n Hartver lamming had 'n plotseling einde gemaakt aan 't leven van Lewieke de mulder. Z'n vrouw, al geruime tijd sukkelend, was hem heel kort daarop gevolgd. En zo kwam 't. dat Peer nog geen half jaar nadat hij de monnikspij had afgelegd, moederziel alleen achterbleef in 't grote, geel-gepleisterde móle- naarshuis. Elke Vrijdag-middag, als hij op de molen vertoefde, kwam er 'n bejaarde weduwe uit de buurt voor 't grove werk: schrobben, schuren, poetsen. Want Peer had zich heilig voorgenomen nooit met een vrouw onder één dak te zullen huizen. Schuin tegenover Petrus' wo ning kroop omringd door 'n armetierig tuintje 'n onooglijk huisje scheef uit de grond op. Daar sleet Jantje Paulussen. meergenaamd „Jantje d'n booi", z'n eenzame dagen. Dat manneke, op betrekkelijk jonge leeftijd als postbode wegens asthma afge keurd, had 't niet breed met z'n karig invaliditeits-pensioentje. Maar in één opzicht was hij rijker dan z'n welgestelde overbuur, die eigenaar was van 'n eigen huis met molen en 'n veilig in hypo theken belegde verdere nalaten schap van z'n ouders. Paulussen had 'n zoon. Wel had hij 't bezit daarvan ontzaglijk duur moeten betalen. Met 't leven van z'n jon ge, bloeiende vrouw, 't Zelfde Mieke, dat eenmaal zo'n grote plaats had ingenomen in 't hart van de jonge mulder. Toen er meer dan drie jaren verlopen wa ren, sinds de kloosterpoort zich achter haar eerste liefde gesloten had, was Mieke voor de herhaalde aanzoeken van „Jantje d'n booi" bezweken, 't Was 'n oppassend ventje met 'n hart van goud, 'n vast weekgeld en uitzicht op pen sioen. Maar na twee jaren van haast volmaakt huwelijksgeluk had Jantje huilend als een kind de kist met 't ontzielde lichaam van z'n vrouw in de versgedolven groeve zien wegzinken. Nog één keer daarna had 't volkomen ont redderd manneke 't uitgesnikt, 't Was toen zijn getrouwde zuster, die in Amsterdam woonde, zijn moederloos zoontje drie dagen na de begrafenis van Mieke ter op voeding en verpleging met zich mee had genomen. Op 'n Zondag, kort na z'n terug keer in 't ouderlijk huis had Pe trus achter in de kerk staand toen mijnheer pastoor de Mis- intenties van de kansel aflas, iets opgevangen over 'n gezongen jaargetijde voor de zielerust van wijlen Maria Groenen, huisvrouw van Johannes Paulussen. Er was 'n hevige schok door hem gevaren. De handelingen van 't H. Mis offer waren verder volkomen langs hem heengegaan. En direct na ,,'t kruiske" had hii de kerk verlaten. Hii had z'n moeder ge troffen op de tuinbank achter 't huis. Uit haar mond had hij wil len vernemen of wat hij vreesde werkelijkheid was. En de oude vrouw had hem in voorzichtige bewoordingen met 't tragisch ein de van Mieke's jonge leven op de hoogte gebracht. Zij had hem ver teld, hoe 't Mieke vergaan was, toen hij achter de kloostermuren in gebed, arbeid en afzondering genezing zocht voor ziin door spijt en wroeging gefolterd hart. Toen zij haar verhaal geëindigd had. had hij niet anders gezegd dan: „Arm Mieke". Daarna was hij nog lang met 't hoofd in de handen sprakeloos op de tuinbank blijven zitten. Tenslotte was hij opgestaan en langs de zijgevel van 't huis de straat opgewandeld. Z'n moeder had hem van 't keuken raam uit nagetuurd en hem recht naar 't huisje van „Jantje d'n booi" zien stappen. Wat er die Zondag tussen beide mannen besproken is, is voor iedereen 'n geheim gebleven. Maar één ding was sindsdien voor elke Dommeldorper duidelijk. Dat de twee eenzamen zich in zekere zin lotgenoten en daardoor tot elkander aangetrokken voelden. Beiden hadden 't zelfde Mieke verloren. De ene had in grenzen loze ijverzucht en koppige onwi' haar moedwillig van zich afge stoten. De andere had haar slecht twee gelukkige jaren als z'r vrouwke mogen bezitten, tot O. I. Heer hem haar ontrukt had on ze te nemen in Zijn schone heme' (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3