Spitfires en Meteors Het Koreaanse front Zal Sovjet-China zich in Koreaans conflict mengen? stormen op de vijand in aan de vooravond van de slag De rechten van de mens in de Raad van Europa l Europa en Engeland Rode invasie in Tibet? Nazi's weer in yn September FRACTIES EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHO] Alarm op de vliegvelden Rust keert terug te Amsterdam Stalin de vreedzame Formosa wellicht een aanleiding Cupolagestart In grensgebied neergeschoten Drie jongens onder dieseltrein Amerikanen niet sterk genoeg? 'n Incident Minister van Ambon brak blokkade Dit weekend weer kans op regen Kroniek en Kritiek INDPASTA adem en AGBLAD sJSATIONEELSTE [ACTIES'VOLGT HET FEIT Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m, Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A S H WAN HEDEN PAGINA 1 en 5 Zaterdag 26 Augustus 1950 46e Jaargang No. 11950 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 zag hij in de verte een uithangbord. „Als er ergens een herberg aan vast. wordt hoe langer iorlopig toch niets, de de daad bij het eek inderdaad een ;r bos was gelegen, ije Verholen stond terwijl de vrien- rd dampende snert :al smaken!" Er lechte weer onder- eur van de herberg irschrikte boer de (Van onze bijzondere medewerker) DE ENGELSEN zijn zij het niSt de enige zorgenkinderen van het wordend Europa. Zij doen vlij tig pogingen, om niet de schijn te wekken, dat zij de federatie van Europa saboteren, doch in feite komt het er wel op neer, dat zij de hoofdoorzaak zijn van een al te langzame ontwikkeling. Het grove negativisme van de labour- minister Dalton, openbaarde zich, toen hij brutaal in de bar van het Europa-paleis te Straatsburg ging zitten, tijdens een der belangrijk ste stemmingen. Braaf volgden de andere Britse labour-schapen zijn voorbeeld en onthielden zich eveneens van stemming. Tot twee maal toe beging deze Dalton in zijn eigen land ernstige blunders, eenmaal zelfs zó, dat hij als minis ter moest worden ontslagen. Het spreekt boekdelen, dat de Britse meerderheid juist zulk 'n persoon als hoofd der Engelse delegatie naar Straatsburg zendt. De min derheid heeft tenminste in haar voordeel kunnen schrijven het zeer noodzakelijke en werkelijk opbouwende voorstel van Chur chill, om een Europees leger op te richten. In wezen echter verschilt de houding van conservatieven en liberalen in Engeland niet zo veel van die der labourpartij als het om Europa en Straatsburg gaat. Op het vasteland vinden zij enkel steun bij enige Scandinaviërs. De rest van 't continent zal daaruit de geëigende gevolgtrekkingen moeten maken, n.l. dat men niet op Engeland kan wachten met een begin te maken met hechter aan eensluiting van Europa. Een twee de conclusie is, dat men moet ho pen, tezamen met Engeland te voltooien, wat men zonder dat land heeft moeten beginnen. Daartoe zal men ten derde het contact met de Britten dienen te handhaven, zonder zich door hen bij de neus te laten nemen door hun vriendelijke woorden, zolang niet ook hun daden van welwil lendheid blijk geven. Het Schu- man-plan is een typisch voorbeeld voor Engelands hoüding en voor Europa's politiek daartegenover. Londen heeft alles gedaan, eerst om de besprekingen er over te verijdelen. Schuman, - en met Frankrijk ook Duitsland, de Bene lux en Italië, hielden echter voet bij stuk: de onderhandelingen werden tóch geopend en bieden thans uitzicht op resultaat. Ander maal proberen nu de Britten dit initiatief te verlammen onder het mom van een constructieve bij drage". In Straatsburg heeft tri. MacMillan, een Brits conservatief, voorgesteld, om Schumans Euro pees „Kolen- en staalschap" te brengen onder de Kaad van Euro pa. Het klinkt bepaald aantrek kelijk, maar wat betekent het? Dat Engeland veto-recht heeft gelijk elk ander land in het ministerscomité van die Raad en dat de Algemene Vergadering van Straatsburg alleen een raadgeven de bevoegdheid heeft en dus niets beslissen kan. Daarmede zal dan heel Schumans waarlijk Europese gedachte, om door dit plan en door het boven-nationaal gezag dat dit moet uitvoeren, oorlog tussen Duitsland en Frankrijk uit te slui ten, meteen om hals zijn gebracht. MacMillan's „constructieve bij drage" maakt in Straatsburg dan ook bepaald —iv - kans. Komt het plan-Schuman echter tot stand, dan zullen de Britten niet gaarne afzijdig blijven. Zij zijn realist genoeg om te begrijpen, dat een verenigde Europese ko len- en staalproductië onder een boven-nationaal gezag met be perkte taak, maar ook met wer kelijke macht, een politieke en economische kracht betekent, die men beter mee dan tegen kan hebben. Bovendien is er ook in Engeland een kleine maar besliste minderheid, die een positiever houding tegenover Europa bepleit. Die minderheid bestaat zowel an der conservatieven als onder La- bour-mensen. Churchills eigen denkbeelden op dit punt zijn zeker gedurfder en opbouwender dan het officiële standpunt van zijn partij. En ook in de Labour- gelederen vindt men figuren, die verklaarden tegenstanders te zijn van voorzitter Dalton en de zijnen. Deze krachten krijgen meer kans, hun landgenoten te overtuigen in het aangezicht van feiten dan van schone plannen, die op de gemid delde Brit weinig of geen indruk maken. Het feit van een Europees kolen- en staalschap stemt Enge land meer tot nadenken en zal net tot een positiever houding kun nen brengen, dan het plan-Schu man, zolang het nog geen werke lijkheid is. Ook dat is voor Europa een feit,' waarmede het moet rekenen. .Bracht de gezamenlijke nood ons een ontwerp als dat van Schu man, het gemeenschappelijke ge vaar heeft in elk geval het voor deel gehad, dat niemand minder dan Churchill een Europees leger heeft geëist en zijn motie met grote meerderheid in Straatsburg zag aangenomen. Wij hebben reeds de vorige week onze warme instemming met dit denkbeeld be tuigd, maar het is voor Europa bovendien van niet te onderschat ten betekenis, dat juist Churchill er de stoot aan heeft gegeven. Ook al verwachten wij niet, dat de regering-Attlee dit plan zal willen steunen en al bestaat er momen teel onmiskenbaar een spanning in Straatsburg tussen de Britten en de andere vastelanders, dan heeft dit voorstel-Churchill toch weer duidelijk gemaakt, dat het toch een voordeel is, dat Engeland ook in Straatsburg is. (Vervolg op pag. 3) NOG STEEDS HALSSTARRIGE STAKERS AMSTERDAM Als gevolg van het door het comité, bestaan de uit vertegenwoordigers van de werkgevers en de Bedrijfsunie in het bouwbedrijf, genomen besluit om de bouwwerken weer voor alle arbeiders opep te stellen, heeft het merendeel van de aan vankelijk uitgesloten arbeiders het werk hervat. Verschillende arbeiders hebben aan hun pa troons de eis gesteld, dat een uitkering zal worden verstrekt over de afgelopen twee dagen, waarop zij niet konden werken. Het comité heeft de patroons bin dend opgelegd deze eis niet in te willigen. De arbeiders zijn des ondanks aan het werk gegaan. De politie is nog een aantal ma len met gummistok en sabel moe ten optreden tegen stakers, die werkwilligen lastig vielen, waar uit blijkt, dat er zich nog steeds naweeën van de stakingen voor doen. IN DE VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad heeft gis teravond het genoegen gehad te luisteren naar een verklaring van Jakob Malik, volgens welke Josef Stalin de politiek van het vreedzaam-naast-elkaar-bestaan van de kapitalistische landen en de Sovjet-Unie heeft ingeluid. De geschiedenis had echter ge leerd, aldus Malik, dat het niet de Sovjet-Unie was, die had ge poogd Engeland en de Verenigde Staten te vernietigen, doch om gekeerd. Waarna Jakob Malik besloot met maar weer eens te vertellen, dat de Amerikanen een agressie zijn begonnen tegen het Kore aanse volk. De Chinese communistische regering heeft in een telegram aan de V.N. geëist, dat de Amerikaanse marine- en luchtmacht eenheden zouden worden teruggetrokken uit de omgeving van Formosa. Tevens werd gezegd, dat de Chinese regering vastbe sloten is Formosa ,,te bevrijden" van de „grijparmen van de Amerikaanse agressie". Warren Austin ontkende van daag in een brief aan Trygve Lie, dat Formosa Chinees gebied is. De Chinese regering is door de geallieerden verzocht de overgave van de Japanse strijdkrachten op het eiland in ontvangst te nemen. Dit is de reden, waarom de Chine zen er thans zijn, zo schreef Austin Austin merkte op dat.de V. S. geen Chinees grondgebied ge schonden en geen agressieve actie jegens China ondernomen hebben. Het Amerikaanse optreden ten- aanzien van Formosa was voorna melijk het gevolg van de open bare verklaring van de Chinese communisten, dat zij Formosa „bevrijden" zouden. Volgens Austin werd de Ameri kaanse zevende vloot gezonden op een ogenblik, dat het eiland het toneel was van een conflict met het vasteland. Een uitbrei ding van het conflict tot Formosa zou de strijdkrachten der V. N. in Korea hebben bedreigd. De V. S. zou een onderzoek ter plaatse naar de kwestie-Fbrmosa door de V. N. toejuichen, opdat de beschuldigingen van agressie te gen een integraal deel van Chi nees grondgebied, geuit door com munistisch China zou worden weerlegd. Sovjet-Chinezen in opmars naar Korea. Een woordvoerder van het Ame rikaanse leger heeft Vrijdag te Washington verklaard, dat twee Van de vliegbases in Nederland Sir james Robb, de bevel hebber van de West-Europese luchtstrijdkrachten, maakte gis teren, toen de luehtverdedigingsoefening „Cupola" nog maar nauwelijks was begonnen, al een inspectietocht langs de bases. Om 12 uur stond hij al in Scheveningen, waar de Nederlandse operationsroom is gevestigd. Vanaf het middaguur was op de bases de order „readiness" uitge geven. De vliegers moesten in de buurt van de toestellen blijven, gereed voor de aanwijzing „stand by". Als het zover is, mogen zij hun toestellen niet meer verlaten en zitten zij gereed voor de start, de „scramble". Daar komen ze! De „.scramble" kwam. In de eerste middaguren werden er op de Nederlandse radarschermen drie stipjes zichtbaar, bommen werpers, die toen nog ver boven Duits gebied vlogen. Voordat de bommenwerpers 10 mijl dichterbij waren, zaten de Meteors van Leeuwarden al in de lucht. Bij Hamburg kwam de vijand in zicht en er zou als het „echt" was geweest een flink partijtje ge vochten zijn, want die reuzenfor- ten zijn zware jongens met een enorme bewapening. Nu trokken zij zich van de Meteors niets aan en vlogen door naar Leeuwarden, zich onbewust van het feit, dat zij allang „neergeschoten" konden zijn. Ook de Spitfires van Valken burg gingen tot actie over, toen de B 29's dieper het land in dron gen. Kapitein-vlieger Asjes was er hier heilig van overtuigd, dat hij twee aanvallers had neerge schoten, hoewel de Spitfire eigen lijk te langzaam is voor de B 29. Boven Eindhoven waren het tenslotte Engelse Vampires van Gilze-Rijen, die de laatste aanval uitvoerden. De film zal uitmaken wat er van de invallers is over gebleven. Gistermorgen is onder de ge meente Hoge en Lage Mierde in de bossen aan de Belgische grens een zekere B, die daar vermoe delijk aan het stropen was, door een ambtenaar van de Neder landse rijkspolitie neergescho ten.. B., afkomstig uit het in de nabijheid gelegen Ravels in 'Bel gië, is aan de gevolgen overle den. Het parket van de Officier van Justitie in Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek inge steld. Chinese communistische legers in de richting van de grens tussen Mandsjoerije en Korea waren ge dirigeerd. Hij zei tevens, dat er uit offi ciële bronnen berichten waren ontvangen over het vervoer in de laatste twee weken van Juli van 120 zware tanks naar Noord-Ko- rea, uit de Mandsjoerijse haven Dairen. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Chinese communis ten in Mandsjoerije verdedigings werken aanleggen langs de Yaloe, welke de grens met Korea vormt. Hij zei, dat volgens andere be richten, die uit officiële bronnen zijn ontvangen, Noord-Koreaanse industrieën naar Mandsjoerije worden over gebracht. Volgens berichten van Radio- Peking, die in India zijn ont vangen, zijn troepen der Chinese communisten uit de provincie Tsjinghai de Noordoostelijke grens van Tibet overgetrokken, aldus meldt de „Daily Tele graph". Van Amerikaanse zijde werd dit bericht niet bevestigd. Gisterenmiddag zijn op de on bewaakte overweg in de Ouden dijk te Dordrecht drie jongens van ongeveer t<en jaar gegrepen door een diesel-eleetrisehe trein. De jongens, vermoedelijk allen uit Dordrecht. v-er(jen ernstig ge wond. Een van de jongens heeft een ernstige hoofdwond, een an dere is zwaar aan het onderlijf gewond. De trein is na veertig minuten oponthoud doorgereden naar Eindhoven. OUDE MAN DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbewaakte overweg over de Buitendijk bij Dordrecht is een oude man door een trein gegrepen en gedood. Een 70-jarige landbouwer stond met zijn zoon voor de onbewaak te overweg te wachten tot een goederentrein zou zijn gepasseerd. Toen de trein voorbij was, stap te de zoon op de fiets en reed al vast de overweg over. In de verte zag hij de trein uit Breda aan komen. Hij waarschuwde zijn vader, doch deze bevond zich al vlak voor de rails. De trein greep hem en slingerde hem circa 30 m. weg. Hij werd op slag gedood. Dezer dagen zal een eenheid van de Engelse marine onder commando van de 33-jarige luitenant-kolonel Drysdale naar Korea vertrekken. Voor het vertrek per vliegtuig uit Plymouth worden de mariniers eerst nog ingeënt. TOKIO Hoewel de rust aan het Koreaanse front nog niet door belangrijke gevechten is verstoord, xiet het er naar uit, dat thans ieder ogenblik de grote communistische aanval in de sector van Masan in het Zuiden kan losbreken. Deze stoot zou dan de Amerikaanse aanvoerhaven Poesan in onmiddellijk ge vaar brengen. Correspondenten van Reuter spreken hun twiifel uit over de mogelijkheden, die de Amerika nen hébben om hier stand te houden. Een Amerikaanse kolo nel verklaarde: „Ik weet dat de aanval de beste verdediging is, maar wij zijn niet sterk genoeg. Maar wij zullen ons best doen Twee Noordelijke divisies met zware tanks hébben hun voorbe reidingen voor Masan voltooid. Ten Noorden van Pohang aan de Oostkust is het Zuid-Kore- aanse Tijger-regiment uiteenge- UITBREIDING RAAD VAN STATE Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 21 De cember 1861, de samenstelling en de bevoegdheid van de Raad van State. Het ligt in de bedoeling de Raad uit te breiden tot 14 leden in verband met de sterk toegenomen werkzaamheden van de afdeling voor de geschillen van bestuur en in 't algemeen met het oog op de steeds toenemende overheidsbe moeiing. De stakingsgolf, die over Amsterdam is gespoeld, heeft ook de hond van de violist (u weet wel, die altijd op de brug voor het Centraal Station zit te spelen) beroerd Opeens deed de hond het niet meer; hij vertikte het eenvoudig de mensen een belo ning te vragen voor het spel van zijn baas, want de baas wilde hem geen vacantie geven na een jaar van hard werken! De Europese Assemblee te Straatsburg heeft het met con fereren en debatteren zover ge bracht, dat een conventie over de rechten van de mens en een reso lutie over volledige werkgele genheid werden aangenomen. In de conventie over de rechten van de mens worden verschillende rechten en vrijheden genoemd, waaraan alle landen, die de con ventie goedkeuren, zich moeten houden Deze conventie zal inderdaad niet zonder betekenis zijn, daar zij met algemene stemmen werd aanvaard. Er waren enige wijzi gingen in voorgesteld, die een debat uitlokten. Deze wijzigingen betroffen: het vastleggen van het recht van eigendom, vq;n ouderlijke rechten inzake onderwijs, het vastleggen van het recht op vrije verkie zingen en tenslotte van indivi duele rechten tot beroep op de commissie in bepaalde gevallen. Er was vrijwel geen oppositie tegen de voorstellen der commis sie. Alleen meende de Franse so cialist Mollet te moeten opmer ken, dat het vastleggen van het ouderrecht tot het verkrijgen van onderwijs volgens eigen religieu ze en filosofische overtuiging oen averechtse uitwerking zou kun nen hebben. Hij vreesde, dat communistische ouders op grond daarvan bp staatskosten Marxis"- tisch getint onderwijs zouden kun nen eisen. De beslissing over de conventie werd voorafgegaan door een klein incident, toen de bejaarde Duitse mevrouw Weber meende in het kader van de mensenr|chten een pleidooi te moeten voeren voor vrijlating van krijgsgevangenen. Zij, die onschuldig waren, moes ten volgens haar terstond wor den vrijgelaten en „de overigen" moesten gratie verkrijgen. Dit leidde tot protest van de Nederlander mr. J. A. W. Bur ger, die de Duitse afgevaardigde onder het oog bracht, dat de be handeling van de conventie voor de mensenrechten niet het ge schikte ogenblik was voor een pleidooi voor oorlogsmisdadigers. Zolang het ging over vrijlating van onschuldige krijgsgevangenen had mr. Burger geen bezwaren, doch hij noemde het een ernstige fout oorlogsmisdadigers op het zelfde niveau te plaatsen. De Belgen Larock en Rolin slo ten zich bij het Nederlandse pro test aan, doch de voprzitter maak te snel een einde aan het inci dent. slagen, waardoor een gat van drie km. in het front der V.N ontstond. Overigens is. het mo reel van de Zuid-Koreaanse troepen momenteel zeer hoog. Rond Taegoe gaat de strijd op en neer. Het Britse vliegkampschip .Unicorn" en de kruiser ..Cey lon" hebben Hongkong verlaten met het eerste contingent Britse grondstrijdkrachten voor Korea aan boord. LANDSBERG (Reuter) In stromende regen gingen Vrijdag morgen de zware deuren van de gevangenis te Landsberg, Beieren, open en werden 19 voormalige Duitse oorlogsmisdadigers vrijge laten. Friedrich Flick, de 67-jarige voormalige Duitse staalkoning en leider van het eens oppermachti ge Flick-concern, ging regelrecht af op een grote rode Mercedes, die op hem wachtte, en riep tot de verslaggevers: „Maak dat je wegkomt, ik wil niets met jullie te doen hebben". Otto Dietrich, de voormalige perschef van Hit- Ier, die in 1933 alle niet-natio- naal-socialistische bladen uit de weg ruimde en de haatcampagne tegen de Joden organiseerde, ont vluchtte de journalisten door hard naar een nabijgelegen park te lo pen. Naar het A.N.P. verneemt, is de minister van voedselvoorzie ning en bevoorrading van de re publiek Zuid-Molukken, de heer Lokollo, er in geslaagd de blok kade van de R.I.S. rond A'mbon te doorbreken. Na een avontuur lijke tocht door de Indische Ar chipel heeft hij Singapore weten te bereiken, vanwaar hij naar Nederland is doorgevlogen. De heer Lokollo, die thans in den Haag vertoeft, is naar Nederland gekomen om namens de republiek Zuid-Molukken toelichting te ge ven op het voorstel tot het doen houden van een driehoeksconfe rentie tussen Nederland en de R.I.S. WEEROVERZICHT (Van onze weerklindige medewerker) Gisteren was de temperatuur over het gehele land behoorlijk koeler dan de vorige dagen, hetgeen wel blijkt uit de maximale temperaturen. Kwamen deze week n.l. temperaturen van 29 graden voor, gisteren steeg het kwik niet hoger dan 23 graden (Beek en Eindhoven), terwijl Den Helder slechts 19 graden als maximum temperatuur noteerde. Gelukkig echter bleven tevens buien uit, behalve dan enkele in het Noorden van het land. Wat kunnen we nu verwachten voor dit weekend? Al steeg de barometer gisteren weer, toch zal dit maar van korte duur zijn, daar er gisteren voor de Golf van Biscaje weer een nieu we storing lag, nog een overblijfsel van een cycloon, die de luchtdruk in Zuid-Engeland reeds weer deed dalen. Daar de trekrichting Noord-Oostelijk wordt, laat het zich aanzien, dat nog vanavond neerslag kan vallen. Morgen zal de lucht echter onstabieler zijn, hetgeen tot gevolg zal hebben dat zich buien zullen vormen, afwisselend met perioden van zonneschijn. Nou, „Waarheid" (Sm.) „De Wearheid" - U weet wel leurt in zijn sluwe vredespropaganda voor 't Stock- holmse anti-atoombom-manifest graag met reclame-uitlatingen van dwalende en verdwaalde geestelijke personen. Interessant is, het nu, kennis te nemen van een advies van de Anglicaanse aartsbisschop van Canterburry, dr. Fisher, die een brief heett gezonden aan de Sovjet-Rus sische patriarch van Moskou, welke wij, wonderlijk ge noeg, nog niet in het blad van de C.P.N. aantroffen. Die brief .s een antwoord op de oproep tot de vrede onlangs door de leiders der (Sovjet-) Russische kerk ge richt tot de „christenen der ge hele wereld." Inderdaad meent dr. Fisher, dat de atoombom be hoort te worden afgeschaft, „maar dat moet de oorlog zelf ook," zegt de aartsbisschop. Het manifest van Stockholm acht hij onbruikbaar „als formule voor de vrede," want de atoombom is maar één aspect van het pro bleem: „reusachtige legers, vlo ten en luchtvloten zijn even ab normaal in een beschaafde we reld" en dr. Fisher meent dan ook, dat het in dit stadium niet rechtvaardig is, de regeringen voor te stellen, de atoombom onvoorwaardelijk te verbieden „Eerst moet er afdoende inter nationaal toezicht komen dat het gebruik van de bom belet," en er moet vertrouwen zijn. En dan schrijft dr. Fisher: „Er zijn ech ter bewijzen voor, dat het ma nifest van Stockholm door sam- migen voor politieke doeleinden wordt gebruikt, op dezelfde wij ze, als Hitier vóór de jongste wereldoorlog gebruik maakte van de vredesbewegingen in an dere landen, om zelf de vrije hand te krijgen in Europa." En daarom heeft de aartsbis schop van Canterburry zich, naar hij aan de patriarch in Mos kou liet weten, verplicht gezien, de Britse geestelijkheid te advi seren, zich niet met dit manifest in te laten." En nou zijn wij benieuwd, wanneer de „Waarheid," die graag reclame maakt met de in stemming van intellectuele en geestelijke leiders, voor 't Stock- holmse vredespaardje, van deze invloedrijke stem gewag zal ma ken Tweemaal Singapore (Sm.) De laatste tijd wordt wél de belangstelling gevraagd voor Singapore. Dit belangwek kende internationale knooppunt trok de aandacht van ons land temeer, omdat er zich een sen sationele fase van het geval- Westerling afspeelde en vervol gens om het drama Bertha Her- togh. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de mach tige invloeden rond Westerling meer activiteit hebben ontplooid dan in het geval-Hertogh is ge schied. Elders in dit blad treft men er nadere bijzonderheden over aan. Gelukkig heeft minis ter Stikker nu tenminste een taal gesproken, die Nederland, toch altijd nog een christelijke natie bovendien, uit het hart ge grepen is. Hii zeide van mening te zijn, dat Nederlandse ouders, die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouderlijke macht, een onvreemd- baar recht hebben op de opvoe ding en verzorging van hun min derjarige kinderen. Al komt zulke taal uit invloedrijke mond wel wat laat in de tragische af faire van het Brabantse meisje, het mag toch gelukkig genoemd worden, dat in tijden van rijke lijke disputen over de rechten van de mens, deze verklaring gegeven wordt, omdat menselijk gezien, de belangen van Bertha Hertogh, een onschuldig min derjarig kind. zeker zoveel be hartiging van gezaghebbende zijde verdienen als die van ka pitein Westerling, die bepaalde bijzondere verdiensten mag heb ben, maar niet zonder boter op zijn hoofd door de wereld vliegt „Afbouw" (Sm.) Op dezelfde dag kwa men er in de afgelopen week twee feiten betreffende „af bouw" in de openbaarheid. In Rotterdam liet de Koningin een nieuwe kruiser te water, die nu nog verder op de gebruikelijke wijze zal moeten worden afge bouwd. In Nijmegen deed de leiding van de Katholieke Uni versiteit mededelingen over het grootse plan der voltooiing van onze eigen Alma Mater door de inrichting van de medische fa culteit. met de meest-moderne hulpmiddelen, welke de weten schap tot nu toe ter beschikking heeft. Kruisers zijn helaas nodig en zij kunnen, indirect, middeler tot vrede zijn, maar wij kozen die das toch voor Nijmegen, met zijn direct prachtig werk van vrede en beschaving en recht streekse bevordering van de geestelijke rijkdom en het men selijk geluk. Het begin van deze plannen tot uit- en afbouw van onze eigen Universiteit is een belangrijk gebeuren van katho liek en nationaal belang, waar mee Nederland gelukgewenst mag worden. En wii mogen ho oen. dat ook katholiek Neder land ziin plicht zal begrijpen, als t.z.t. een beroep wordt gedaan op geldelijke medewerking, om op de lange duur met de kruiser zal het helaas sneller gaan!.... de verwezenlijking van dit grootse plan zo snel als het kan. mogelijk te maken! •r is TOCH HAA* SCHU1D NIET, 0*T IE SLECHTE ADEM HE8TT GA S NAA* 0€ TANDARTS I UD COLGATE TANDPASTA DAT COLGATE IN 7 VAN IN DE MOND ONTSTAAT. /UNEN J8 A. DAT IN GR0EPIES EN ISELRESTEN. DIE VAAK DE VERWIIDEREN. andenl Poefs 'j morgens 's avonds m#f COLGATE èn na eïka maalfljd :t. F-antiHe-tybe175cfc lad voor EVING s 15 ct :kt 10, Tel. 7676 i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1