Nieuw »Verenigde Staten van Europa« Zware veldslag woedt Australië wenst Irian niet| De Engelse in Indonesisch verband Marga Klompé tegenover revolutionnair" Reynaud Mac Arthur door Truman op de vingers getikt aan de Oostkust van Korea De rode vlieger ging niet op De Grote Drie Duitsland baas in eigen huis Optimisme over plan-Schuman EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Irian voor de Irianen DE PRIJZEN Straatsburg met 80-17 tegen: Raad van Europa tot najaar uiteen Vliegtuigen der V. S. boven Mantsjoerije te New-York bijeen „Maak rood China niet kwaad" N.V.V. demonstreert tegen dictatuur Formosa op agenda van Veüioheidsraad Scheepsberichten Geallieerde troepen op het Continent Redelijk zomerweer verwacht Belgisch bataljon voor Korea Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEH Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 29 Augustus 1.950 46e Jaargang No. 11952 Kantoren: «OORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. {2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZO LANGZAMERHAND is het nu wel duidelijk geworden, waar het in de kwestie van lonen en prijzen om gaat. Hoewel de devaluatie een streep door de rekening haalde van veler verwachtingen inzake prijsverlaging, meende de rege ring, daartoe ook gestuwd door de houding van omringende lan den, toch geleidelijk aan tot die liberalisatie van de handel +e moeten meewerken, welke door het geleidelijk-aan loslaten van de prijsbinding de concurrentie weer stimuleerde. De hoop was, dat ook langs deze weg in de richting van prijsverlaging zou kunnen worden gewerkt. Twee onverwachte oorzaken hebben ertoe geleid, dat aan de verwachtingen tot prijsverlaging de bodem is ingeslagen, en dat niet alleen, maar inplaats van prijsverlaging, treedt steeds meer en de laatste tijd vrij verontrus tend, prijsv erhoging op. Er was ten eerste de nieuwe „oorlog" in Korea, met alle ge volgen daarvan op internationaal economisch terrein, gevolgen welke in zo ernstige mate hun terugslag deden gevoelen ook in ons land en die het meest tot de tendenz van verhoging hebben bijgedragen. Ten tweede is er de noodzaak - wij gaan daar nu niet verder op in, na wat wij er reeds over schreven om nog weer gro tere bedragen beschikbaar te stellen voor defensie. De hogere uitgaven voor militaire doelein- c.tr> zullen een nieuwe last be tekenen voor onze volkshuis houding en dit is nu eenmaal niet geëigend, om de spanning tussen lonen en prijzen te ver minderen. Waar bijv. gepoogd zou kunnen worden, de nieuwe spanningen voor de lagere inko mens dragelijker te maken door het verlenen of opnieuw verle nen van subsidies uit de over heidskas op eerste levensbehoef ten, daar staat het vrijwel vast, dat deze pogingen tot misluk king gedoemd zijn, waar de staatskas zowel zal moeten bloe den voor de defensie. Het is daarom begrijpelijk, dat van allerlei kanten gezind wordt op middelen, hoe men uit deze impasse, moet komen. Het is bo vendien verheugend, dat wü in de Stichting van de Arbeid een apparaat hebben, waarin rege ring, werkgevers en werknemers gezamenlijk kunnen overleggen, om naar een oplossing te zoeken. Dat in deze omstandigheden ook het bestuur van de P.v.d.A. er behoefte aan heeft gehad, in een resolutie zijn standpunt in deze kwestie kenbaar te maken, valt te verklaren, al is het de vraag, of het nodig en tactisch is, hangende de bekende onder handelingen, een bepaalde hou ding vast te leggen in een zaak, die nog in bespreking is en wel ke besprekingen toch wel niet geheel onbekend zullen zijn aan het bestuur van de P.v.d.A. Bedoelt deze partijleiding met zijn bekendgemaakte resolutie drang uit te oefenen, om in deze zaak op te schieten, dan kan dat wel gewaardeerd worden. Want zeker is het, gelijk al eerder van andere zijden is betoogd, dat het op deze wijze niet lang meer kan voortgaan. Indien geen afdoende loonsverhoging zou kunnen wor den verkregen, moeten de prij zen beter in de hand gehouden worden, om althans het specu latieve element uit de nieuwe bijzondere omstandigheden te Terecht wordt in de overwe gingen van de resolutie van de P.v.d.A. gezegd, dat „de ver hoogde uitgaven (voor de defen sie) zonder aantasting van het werkelijke levenspeil v. d. mas sa alleen kunnen wor den verkregen door een verdere st ij ging van de nationale product i e". Deze stijging is zeker moge lijk, doch zal, volgens de resolu tie „alleen werkelijkheid wor den. indien de sociale spanningen beperkt blijven". Dat is natuurlijk juist en het is dan ook begrijpelijk, dat de P.v.d.A. in zijn eindconclusie van de resolutie in het bijzonder aandringt op aanpassing van de inkomens aan het verhoogde prijsniveau, vervolgens wederin voering van de prijsbeheersing noodzakelijk acht en tenslotte aandringt op afdoende controle, om de militaire uitgaven zo ef fectief mogelijk te maken. Hoewel dit laatste een propa gandistisch luchtje heeft, kan het toch geen kwaad, om tegen over dreven luxe in het sabelgerinkel nog eens te waarschuwen. Het is zeer betreurenswaardig, dat de regering er nog steeds niet in geslaagd is, ons volk duide lijk te overtuigen, dat inzake de militaire uitgaven die soberheid en effenciency wordt betracht, welke op dit punt waarlijk zo nuttig en heilzaam is. Maar wat ons wel uit de hand valt, is, dat de P.v.d.A. in zijn samenvattend eindoordeel niet nog eens uitdrukkelijk „de nood zaak van verdere stijging van de nationale productie", in haar overwegingen wel genoemd, op neemt. Immers alleen daardoor zullen, naar de eigen woorden van het partijbestuur „de ver hoogde uitgaven voor het mili taire apparaat, zonder aantasting van het reële levenspeil van de massa kunnen worden verkre gen. En deze waarheid zal con sequenties meebrengen, ook voor politieke partijen, die tegenover het huidige bewind niet vreemd staan. Deze tanks zijn nu eens niet bestemd voor de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea. Zij' zullen van een haven aan de oostkust van de Verenigde Staten naar Europa worden ver scheept, als onderdeel van het verdedigingsprogramma. DE AGITATIE-STAKINGEN IN DE AMSTERDAMSE RAAD De door de C.P.N. aangehitste stakingen te Amsterdam zijn gis teravond onderwerp van bespre king geweest in de Amsterdamse gemeenteraad. Deze zitting werd op verzoek van de C.P.N.-fractie gehouden. De heer Blokzijl (C.P.N.) bleek zijn agitatorisch-propagandistische scholing nog altijd eer aan te doen. Zonder blikken of blozen verkon digde hij, dat de staking hoofdza kelijk was gericht op loonsver hoging. „In het cachot liggen nu de in elkaar gebeukte stakers", vertel de deze heer, die boze woorden zei over „politieterreur" Moties, die tot doel hadden ran cunemaatregelen te voorkomen en de speciale politiebrigades van de straat terug te roepen werden met 27 tegen 9 stemmen verworpen. ij I I i zware industrie STRAATSBURG. De Europese assemblee begon gisteren, de laatste dag van haar zitting, met de behandeling van het voor naamste en meest omstreden probleem, dat betreffende de wijzigingen in de politieke structuur, die nodig zullen zijn om een grotere mate van eenheid te bereiken. Van Franse zijde werd dit debat gebruikt voor een nieuwe poging om het tempo van de Raad van Europa te versnellen. De Nederlander van der Goes van Naters behoorde tot degenen, die waarschuwden voor de opvat ting, dat de assemblee tot dus verre niets heeft kunnen bereiken. Van der Goes schaarde zich niet aan de zijde van hen, die getracht hebben deze assemblee te bewe gen tot een soort revolutionnaire actie. Zolang er geen federatie was te bereiken moest men volgens van der Goes met een unie genoe gen nemen. Hij sloot zich daarom met overtuiging aan hij de door de commissie opgestelde resolu tie, waarvan de originele tekst van de Nederlandse afgevaardig de mej. Klompé stamt, die nauw keurig reflecteerde wat op het ogenblik te bereiken was. Voorzichtig Reeds bij de behandeling van de politieke toekomst van de Raad van Europa in de commissie was gebleken, dat de groep der voor- zichtigen in de assemblee sterk de overhand begint te krijgen, voornamelijk daar men tot de overtuiging is gekomen, dat voor alsnog in een deel van Europa de geesten niet rijp zijn voor een federatie en dat het voorts niet wenselijk is een splitsing te ris keren. Nadat Reynaud een scherpe aan val had ingezet op de politieke commissie, die onder zoveel be roering haar voorstellen had op gesteld. werd hij van antwoord ge diend door de Nederlandse _afge- vaardigde dr. Marga Klompé, aan wie de Brit Duncan Sarcdvs van daag de eer toewees de grondslag te hebben gelegd voor de overeen stemming, die de situatie voor de assemblee heeft weten te redden, door de mogelijkheid te openen van beperkte gezagsorganen bin nen het bestek van de Raad van Europa. Reynaud had, zo zeide CHINEZEN PROTESTERÊN Volgens radio-Peking heeft de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjoe En-lai, bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen wat hij noemt, de schending van het Chinese luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen, die boven de rechter oever van de rivier de Jaloe had den gevlogen. Deze rivier vormt de grens tussen Korea en Mand sjoerije. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft te To kio de bewering tegengesproken, dat Amerikaanse vliegtuigen bo ven Mandsjoerije zouden hebben gevlogen. De piloten die in Noord- Korea opereren, zei hij, hebben opdracht niet over de grens te vliegen. mej. Klompé, een te romantische opvatting getoond van de moei lijkheden, waarvoor men stond door-het meningsverschil van de leden van de Raad. Zij zeide, dat voorstellen als die van Reynaud om het vetorecht der maakt, ministers op te heffen, volkomen onpractisch waren, daar deze voorstellen zelf door het veto zou den worden getroffen. De keuze had gelegen tussen de eis van een nieuw statuut voor de raad en concrete practische voorstellen. Mej. Klompé zeide, dat de laatste weg gekozen moest worden en dat meer radicale voor stellen wegens tijdnood tot de najaarszitting hadden moeten worden verschoven. let. Mollet werd namelijk door de assemblees tot lid van de par- manente comipissie gekozen, na dat de candidatuur in de rijen van de Franse delegatie tweedracht was gerezen. In het najaar komt de Raad opnieuw bijeen. Dën zal o.m. de defensie van Europa aan de orde zijn. De drie ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, En geland en de V.S. zullen van 12 tot 14 September in New York bijeen komen, „ter bespreking van de lopende vraagstukken, die de drie landen betreffen", aldus heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken bekend ge- 's-GRAVENHAGE. De Australische minister van Buitenlandse Zaken Percy C. Spender, die op eigen initiatief een bezoek aan ons land brengt, heeft gistermorgen een onderhoud gehad met minister-president dr. W. Drees, minister Stikker en minister van Maarseveen. Hij heeft daarbij het standpunt van de Austra lische regering met betrekking tot Nieuw-Guinea uiteengezet. gedaan. Zou zij er toe overgaan souvereiniteit over te dragen, zo werd verklaard, dan zou dat uiteraard alleen aan Indonesië zijn en niet aan derden. In een na afloop dezer eerste besprekingen gehouden perscon ferentie herhaalde minister Spen der zijn op 8 Juni voor het Huis in Australië afgelegde verklaring, dat Australië een vitaal belang heeft in de toekomstige status van Ne derlands Nieuw Guinea. Australië vindt geen grond aan wezig in de eis, dat Nederlands Nieuw Guinea tot Indonesië zou behoren. Op een hem gestelde vraag deel de hij mede, dat er geen plan be staat voor een samenwerking tus sen Nederland en Australië met betrekking tot de ontwikkeling van Nieuw Guinea, al achtte hij het niet onwaarschijnlijk als men in de toekomst tot een samenwer king zou komen. De bevolking van Australisch Nieuw Guinea staat, naar hij zei, achter Australië. Koningin Juliana heeft gister middag om half drie de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken Percy C. Spender en me vrouw Spender op Huis ten Bosch ontvangen. Papoea's hebben niets met Indonesië te maken. Het lid van de politieke verte genwoordiging van Nieuw Guinea de heer N. Jouwe heeft gisteren verklaard, dat de papoea-bevol- king van Nieuw Guinea haar ad- haesie betuigt met de verklaring van de gouverneur van Nieuw Guinea, de heer van Waarden burg, bij zijn aankomst bp Schip hol inzake de gevoelens van de papoea's. De papoea's dringen er nog maals uitdrukkelijk bij de heer van Waardenburg op aan, overal in Nederland de wil der papoea's te getuigen. De papoea bevolking verwerpt uitdrukkelijk elke be lofte om haar en haar vaderland aan de republiek Indonesië over te dragen. Van bevoegde zijde wordt me degedeeld dat de Nederlandse re gering geen belofte inzake over dracht van souvereiniteit^ over Nieuw Guinea aan Indonesië heeft Revolutie In een bewogen debat, dat aan de serie stemmingen, waarmee de zitting eindigde, vooraf ging, had de Franse socialist André Philip uitgeroepen: „Wat wij hebben te overwegen is een Europese revo lutie, geheel buiten het kader van deze Raad". Hij werd scherp aan gevallen door zijn partijgenoot Mollet, die hem voorhield, dat er geen meerderheid in het Franse parlement te vinden zou zijn voor de door hem voorgestane federatie tussen Frankrijk, Italië en Duits land. Met 17 tegen 80 stemmen wer den de Franse voorstellen verwor pen.. Om half elf sloot. Paul Henri Spaak de zitting, nadat de Franse socialist André Philip andermaal een nederlaag geleden had tegen- over zijn gematigder collega Mol- WASHINGTON. Er is in de Verenigde' Staten enige deining ontstaan over een door Generaal Mac Arthur opgestelde verklaring, die gericht was aan een bijeen komst van oud-strijders te Chi cago. In deze verklaring wees MacArthur erop, dat de U.S.A. Formosa niet aan de de Chinese communisten moeten overlaten. MacArthur pleit in zijn verkla ring voor het in stand houden van bases in de Stille Zuidzee, van- waaruit de Amerikanen in staat zijn het Sovjet-Russische en Sov- Onder auspiciën van het Natio nale Comité voor een Vrij Europa zal in October a.s. te Berlijn de „Vrijheids Klok" worden geïnstalleerd. Alvorens de klok echter een vaste plaats in het Berlijnse stadsbeeld krijgt, zal zij een tocht door de Verenigde Staten maken. De Vrijheidsklok, tijdens het aan boord hijsen van de „American Clipper" in het- Victoria Dok te Londen EEN INTERNATIONAAL LIBERAAL ADVIES: STUTTGART. Het interna tionale liberale congres dat te Stuttgart is gehouden, heeft enige minuten voor de sluiting van de conferentie een verrassing opge leverd, doordat de plenaire ver gadering een Turks voorstel goed keurde, dat de onmiddellijke toe kenning van de souvereiniteit aan Duitsland eist. Het werd met 15 tegen 12 stemmen aangenomen. Meer dan de helft van de 125 afgevaardigden uit 25 landen was toen al naar huis vertrokken. Vol gens het Turkse voorstel dient het congres „de onmiddellijke opne ming van de Duitse natie in het gezin van vrije en souvereine lan den, als een souverein en gelijk waardig deelgenoot, te overwe gen". Volgens het vootstel is dit „een essentieel vereiste voor Euro pa en elk uitstel er van een gevaar voor de veiligheid van de Wes terse beschaving". De twaalf tegenstemmers wa ren Britse en Scandinavische gede legeerden. 25 gedelegeerden ont hielden zich. De Britse liberale partijvoorzit ter, sir Andrew Macfadyean, ka rakteriseerde naderhand de actie van het congres als „volkomen onverantwoordelijk" jet-Chinese gebied te bestrijken. Het wegvallen van Formosa zou in deze keten van bases een schakel in handen brengen van „de vij and". MacArthur heeft de bond van oud-strijders telegrafisch ver zocht de boodschap niet openbaar te maken. Hij laat doorschemeren, dat de hoogste autoriteit in de U.S.A. publicatie ongewenst acht. Aan te nemen is, dat president Truman persoonlijk ingegrepen heeft. Men zou gevreesd hebben dat de verklaring troeven in han den zou geven van de Chinese communistische orlogspropaganda. Op een vraag of dit incident wellicht het ontslag van Mac Arthur ten gevolg zal hebben, verklaarde de secretaris van Tru man, Ross, dat „het incident geslo ten was". Er zijn echter enige bla den geweest, die de boodschap reeds wereldkundig hebben ge maakt. De afgevaardigden van de zes landen Frankrijk, West-Duits- land, Italië, België, Nederland en Luxemburg die zullen deel nemen aan de besprekingen over de samenvoeging van de kolen- en staalindustrieën volgens het plan- Schuman, waren Maandag opti mistisch. De besprekingen zullen Donderdag worden heropend, en de afgevaardigden zullen de ziens wijzen van hun regering over een document van 80 pagina's, waar van de inhoud geheim werd ge,- houden, ter conferentie hekend maken Gisteravond werd in een stamp- vo.lle Apollohal te Amsterdam de eerste van de vijf demonstratieve vergaderingen van het N.V.V. ge houden in verband met de com munistische agressie in Korea. De voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, en het Tweede Kamerlid Vermeer wezen op de dictatoriale en imperialistische macht, die Europa thans in de Sovjet-Unie bedreigt. Aan het slot van de betoging werd een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de vrije volkeren, de strijd aan te bin den voor veiligheid, vrijheid en vrede. LAKE SUCCESS Jacob Ma lik, de Sowjet-Russische voorzit ter van de Veiligheidsraad der V.N., heeft de kwestie-Formosa op de voorlopige agenda van de bijeenkomsten van de Raad op Dinsdag (29 Aug.) geplaatst, al dus wordt te Lake Success ver nomen. IN OCTOBER NATIONALISATIE In October zal de Engelse La bour-regering de door het parle ment aangenomen wet op de na tionalisatie van de ijzer- en staal industrie in toepassing brengen, aldus wordt in welingelichte poli tieke kringen te Londen voor speld. In dat geval voorziet men een heftige botsing met de con servatieve oppositie. Men had ver wacht, dat Re regering met haar geringe meerderheid haar bestaan niet in gevaar zou brengen, doch anderzijds zou zij bij haar aanhan gers ontstemming verwekken, in dien zij niet tot de nationalisatie overgaat. Cameronia (troepen) wordt op 5 September 08.00 uur te IJmuiden verwacht. Willem Ruys (burgers) wordt op 31 Aug. 08.00 u. te Rotterdam verwacht. De stelling, als zou de verdedi ging van West-Europa de aanwe zigheid van een extra aantal En gelse en Amerikaanse divisies op het vasteland nodig maken, schijnt op het Britse ministerie van buitenlandse zaken gunstig te zijn onthaald, zo wordt in be voegde Britse kringen vernomen. Volgens in sommige goedinge- lichte Engelse kringen ingewon nen inlichtingen schijnen de Amerikaanse vertegenwoordigers 1 eveneens met voldoening van die 1 stelling kennis te hebben geno- Het Koreaanse conflict vormt I men en zouden zij op dit stuk het andere punt van de voorlopige I sommige „bemoedigende verzeke- agenda. I ringen hehben gegeven. In het Kurhaus te Scheveningen is gisteren in tegenwoordigheid van H. M. Koningin Juliana het Wereldcongres voor Dieren bescherming begonnen. Overzicht van de zaal tijdens de openingsplechtigheid. Links op de foto H. M. Koningin Juliana, luisterend naar de openingsrede van de President Dr. Hugenholtz TOKIO. De slag aan de Oost kust van Zuid-Korea gaat zich ontwikkelen tot de hevigste, die tot nu toe in de strijd om Korea is gevoerd. Twee communistische divisies trachtten in een dubbele stoot op te rukken naar de haven stad Pohang, een langs de kust weg, de andere vanuit het onlangs prijsgegeven Kigje. De Amerikaanse divisie „Capi- tool" en een Zuid-Koreaanse divi sie moesten hier voor de druk wij ken. Momenteel houden zij de situatie echter weer in de hand. Aan de Naktong proberen de Noordelijken op tal van plaatsen de rivier over te steken. Niet (Van onze weerkundige medewerker) Ook in de afgelopen dagen heeft zich het algemeen weertype vrijwel gehandhaafd, d.w.z. warm weer met nu en dan zelfs temperaturen boven de 25 graden en plaatselijke buien, al of niet vergezeld van onweer. Op de meeste plaatsen bleef het gisteren droog, maar toch zorgde hier en daar een onweersbui voor een verrassing. -Zoals in Groningen waar .zich gistermiddag een zware bui letterlijk over de stad uitstortte. Merkwaardig was het hierbij, dat 't tfp dezelfde tijd op het slechts enkele kilometers verder gelegen vliegveld Eelde, volkomen droog bleef. Ook voor de komende dagen zal het weer weinig veran dering ondergaan. We moeten nog steeds rekening houden met regen en onweersbuien. De zon zal evenwel in de komende dagen zich flink doen gelden, zodat we in de eerst komende dagen een redelijk zomerweer mogen verwachten. overal gelukte het, deze groepen te vernietigen. In de sector Taegoe duurde de vijandelijke druk voort. Hier namen vliegers Noordelijke eenheden achter de linies der V.N. waar. Drie Chinese legers in Noord-Korea. Thans heeft de Chinese natio nalistische inlichtingendienst de finitief vastgesteld, dat drie Chi nese communistische legers, die door de Russen zijn uitgerust, in Noord-Korea verblijven. Acht an dere legers staan gereed de grens tussen Mandsjoerije en Korea over te trekken. De oorlogscorrespondent van de Chicago Tribune maakt melding van inbreuken op de discipline bij de Amerikaanse troepen. Ameri kaanse soldaten zouden wapenen en uitrusting aan de Koreanen verkopen of verruilen en niet de kentekenen ten behoeve van de luchtmacht-oriëntatie voeren. BRUSSEL Het Belgische mi nisterie van landsverdediging heeft in een communiqué mede gedeeld, dat zal worden overge gaan tot de vorming van een corps vrijwilligers voor Korea. De voorkeur zal hierbij worden gegeven aan parachutisten en le den van de commandotroepen. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt verklaard, dat de regering van plan is ten minste één ba taljon infanterie van ongeveer 900 man naar Korea te zenden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1