Nieuw »Laat Indonesië afzien van lrian« Australië - uit eigenbelang achter Nederlandse visie DE STRIJD WISSELT in het bruggehoofd Korea BERLI JN STAAT EN STAD Malik plaatste „Formosa" op agenda Veiligheidsraad Geheim Consistorie Onze delegatie bij de U.N.O. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Studenten-convooi naar Rome Spender tot Moh. Roem: De Regering heeft niets beloofd Australië werft militairen De M.U.Z. verhuist naar Harderwijk Westelijke Drie verklaren: Geen soldaten? Dan maar tarwe Vragen over Westerling Nog stakingen in Antwerpen Dodelijk mijnongeval Tito glimlachte naar Oostenrijk Listig Engeland in lastig parket Schaarste aan militairen in de V.S.? Engelsen geland in Korea Nieuwe storingen dreigen y Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f J.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct, per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VA Al H EDE Al Pagina 5 Woensdag 30 Augustus 1950 46e Jaargang No. 1 1953 Kantoren: HOORN. Draafslngel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel 4362 K 2290: ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 H. K. H. Prinses Wilhelmina, die morgen haar 70ste verjaardag herdenkt. Tot 4 September 1948 heeft zij, gedurende vijftig jaar, met wijsheid en moed ons vaderland bestuurd. (Wij verwijzen naar het speciale artikel op pagina 3). H. K. H. heeft voor deze gelegenheid deze nieuwe foto vrij gegeven, die onlangs is vervaardigd. (Foto M. C. Meijboom, Amsterdam). 's-CRAVENHACE. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spender, die thans in ons land vertoeft, heeft na zijn besprekingen met minister-president dr. W. Drees en de ministers Stikker en van Maarseveen, een verklaring inzake Nederlands Nieuw Guinea afgelegd. De minister sloot zich overigens geheel aan bij de mening der Ne derlandse leden der gemengde Nederlands-Indonesische Nieuw Guinea-commissie. Ook voor de verdediging van de Zuid-Pacific- groep tegen het opdringende com munisme achtte hij. het onverant woord Irian aan Indonesië prijs te geven. „Nimmer beloofd. Hij deelde mee; dat de Australi sche regering niet in overweging neemt, dat Indonesië enig geldig recht heeft op Nederlands Nieuw Guinea, welks toekomst van hoogst en vitaal belang is voor het Australische volk. Namens de Australische rege ring heeft hij, tijdens zijn bezoek aan ons land, dit standpunt aan de Nederlandse regering kenbaar gemaakt. De Hoge Commissaris van Indonesië heeft hem ontmoet en de heer Spender heeft aan de heer Roem ditzelfde standpunt meegedeeld. Geheel Nieuw Guinea, met in begrip van Nederlands Nieuw Guinea is in geen enkel opzicht geografisch een deel van Indone sië. Als het tot een speciaal geo grafisch gebied behoort, dan be hoort het tot dat deel van de we reld, dat men vrijwel kan be schrijven als de Australische con tinentale groep. Van het Koreaanse front. De strijd in Korea heeft een wisse lend aspect. Nadat de Noord- Koreanen Zondagochtend hun verwachte offensief hadden ge opend, hebben zij slechts in de sector Pohang en voor Taegoe vor deringen kunnen maken, en dan nog slechts geringe. In het alge meen leden hun pogingen de Nak- tong over te steken, in letterlijke zin schipbreuk. Nu dus de communistische krachtsinspanning een pover re sultaat schijnt op te leveren, heeft het Noordelijk opperbevel weer zijn toevlucht genomen tot een tactiek, die in Korea altijd succes beloofde. Infiltratie n.l. Op tal van plaatsen bevinden zich groepjes sluipschutters achter de linies der V. N. De Zuidelijken rukten weer wat dichter aan op Kigje, hoewel slechts enkele kilometers daar vandaan, de communisten tot in de buitenwijken van de haven stad Pohang doordrongen. In het Noorden werden de Zuidelijken op de weg van Taegoe naar Pohang 3''2 km teruggeslagen. Men kan zeggen dat de troepen der V.N. de laatste uren tal van moeilijke situaties weer de baas zijn geworden. De Noord-Korea- nen verzamelen zich echter reeds voor nieuwe aanvallen. De Noord - Koreaanse tweede divisie, die eni ge dagen rust heeft gehad, is in derhaast weer naar het front ver trokken. Heden ochtend startte in het ge- Volgens de Australische radio heeft Francis, minister v. lands verdediging, Dinsdag de ope ning aangekondigd van een werfcampagne voor de vorming van vijf militaire groepen van diverse wapens. De minister heeft eveneens medegedeeld, dat de aanwerving voor Korea is af gelopen, maar dat er altijd ge legenheid is zich aan te melden voor de reserve. SLAPENDE INBREKER OP DE DIVAN Een achttienjarige dochter des huizes te Eindhoven ontdekte Dinsdagmorgen om half zes slapend op een bank een nieuwe huisge noot. Zij waarschuwde haar vader, die via de dakgoot naar de buren kroop en de politie belde. De politie stoorde de slaper. Het bleek, dat de man een portemon- naie en de spaarpotten der kinderen had gestolen en zich over een grote doos kersenbonbons en een pe perkoek had ontfermd. De kersenbonbons en de peper koek hebben hem waar schijnlijk onwel doen wor den, waardoor hij op de bank in slaap is gevallen. bied van Taegoe een krachtige Amerikaanse tegenaanval. Daar entegen begonnen de Noordelijken een nieuwe stoot in de richting Pohang. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier <tan McArthur van Woensdagmorgen heeft de tweede Amerikaanse infanterie divisie in de nacht drie pogingen der Noord-Koreanen om ten Westen van Jongsan (29 km. ten Noorden van Masan) in kleine boten de Naktong over te ste ken, afgeslagen. De zesde Zuid- Koreaanse divisi bedwong een infiltratiepoging van naar schat ting 200 noordelijken. De achtste Zuid-Koreaanse divisie sloeg Dinsdagavond een Noord-Ko- reaanse aanval in regiments sterkte af. In de nacht werd een Zuid-Koreaanse divisie uit Kigje gedreven tot 300 a 400 meter ten Zuiden van de stad. DE HEER LAMPING HEDEN NAAR INDONESIË Naar wij vernemen, zal de nieu we Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, de heer A. Th. Lamping hedenavond per vlieg tuig naar Djakarta vertrekken. KAMPEN. De N.V. Mjj. tot uitvoering van Zuiderzeewerken die Kampen tot centrum van de in- polderingswerken had verkozen, heeft onder druk van de aannemers betrokken bjj de droogmaking, moeten besluiten haar zetel v: Kampen naar Harderwijk over te brengen. De voornaamste motieven voor de verlegging van de zetel naar Harderwijk zjjn de betere spoor- en landverbindingen. In de jachthaven te Harderwijk waar de drijvende kantoren ge meerd liggen, heerst thans een drukke bedrijvigheid. BERLIJN (Reuter). De drie westelijke commandanten hebben Dinsdag medegedeeld, dat zij de nieuwe constitutie van Berlijn, welke deze stad „de juridische sta tus zowel van een land (Duitse staat) als van een stad geeft", hebben goedgekeurd. De commandanten zeggen in een verklaring, uitgegeven ter ge legenheid van de afkondiging van de constitutie dat deze „een mijl paal in de ontwikkeling van het zelfbestuur in Berlijn" is en de stad nog meer maakt tot „een deelgenoot in de democratische gemeenschap". In een brief aan het West- Berlijnse gemeentebestuur zeggen de commandanten dat zij voor behoud maken ten aanzien van artikel een van de constitutie, waarin wordt verklaard, dat Ber lijn, de twaalfde staat van de West-Duitse federale republiek is. De commandanten zeggen, dat Berlijns rechten nog steeds onder worpen zijn aan het „kleine be zettingsstatuut". In een brief wordt verder ge zegd, dat de Berlijnse gemeente raad na de komende verkiezingen Pakistan zal de Verenigde Na ties mededelen, dat het niet in staat is een gewapende macht en militaire uitrustingsstukken naar Korea te zenden, zo wordt te New York uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. In plaats daarvan zou Pakistan echter 5.000 ton tarwe zenden. Het zou uitdrukking geven aan haar steun voor de ac tie der V.N. in Noord-Korea. (3 December) de wetten van de federale republiek na normaal de bat en stemming kan aanvaarden. De nieuwe constitutie werd aan het begin van deze maand een stemmig goedgekeurd. Zij was nodig na de deling van Berlijn in het najaar van 1948. De nieu we constitutie gelijkt véél op de grondwetten van de West-Duitse deelstaten. De westelijke bezet tende mogendheden hebben slechts het recht van veto betref fende belangrijke politieke zaken. Van officiële zijde te den Haag wordt, ter voorkoming van het verder post vatten van onjuiste meningen op dit punt, medege deeld dat de Nederlandse regering nimmer beloofd heeft het geschil met betrekking tot Nederlands Nieuw Guinea op te lossen buiten inmenging van derden. Desbetref fende berichten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak (C.P.N.) heeft aan de minister-president en de ministers van Justitie en van Buitenlandse Zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is de regering voornemens aan de Belgische regering de uit- levering van oud-kapitein van het KNIL, Westerling, te, vra gen? 2. Is de regering voornemens tegen Westerling ter zake van het hem toegeschreven onmense lijk optreden op Zuid-Celebes een rechtsvervolging te doen in stellen? 3. Is de regering bereid, in verband met het in vraag 2 ge stelde, het rapport over de ge beurtenissen op Zuid-Celebes openbaar te maken? 4. Is de regering bereid om een rechtsvervolging tegen H^es. terling te doen instellen op grond van de gebeurtenissen, die na de souvereiniteitsoverdracht hebben plaats gevonden? 5. Mocht op bovenstaande vra gen ontkennend worden geant woord, is de regering dan bereid om de reden bekend te maken, waarom de uitlevering van Wes terling niet gevraagd zal worden, c.q. waarom niet tot vervolging zal worden overgegaan? Gistermorgen was slechts een vijfhonderdtal havenarbeiders in Antwerpen aan het werk. Het aantal militairen, dat te werk is gesteld om de aan bederf on derhevige goederen te lossen, bedraagt thans 500. De haven Hvordt, nog steeds be waakt door de rijkswacht. De toestand is rustig. Er heb ben zich geen incidenten voor gedaan. In de staatsmijn Hendrik is Dinsdagmorgen de 53-jarige ge huwde houwer O, Oldenburger uit Brunssum door een bedrijfs ongeval omgekomen. Aan de kop van een opbraak 'op de 636-meterverdieping raak te hij bij het op de kooi plaatsen van eeri banddekplaat, met zijn hoofd bekneld tussen die plaat en de remhefboom van een op braaklier. O. werd hierbij op slag gedood. OVER NIEUW DOGMA VATICAANSTAD (K.N.P.). In welingelichte kringen houdt men het voor zeker, dat bij gele genheid van het Geheim Consisto rie op 30 October a.s. geen kardi naalsbenoemingen zullen plaats vinden. Op 30 October zal de Paus de Kardinalen in het Geheim Con sistorie slechts onderhouden over de verklaring van het dogma van Maria Tenhemelopneming. Dezelfde Vaticaanse kringen houden het voor zeer waarschijn lijk, dat in de aanstaande maand December en voor de sluiting van het H. Jaar nogmaals een ge heim consistorie zal plaats vinden en dan met benoemingen van kar dinalen. Behalve de titularissen,, van de buitenlandse aartsbisschop pelijke zetels, die in de regel met het purper worden vereerd en dit nog niet hebben verkregen, zoals Mgr. J. Beran (Praag), Mgr. S. Wyszinsky (Warschau) zullen ook enige prelaten van de Romeinse Curie en van de Pauselijke Di plomatie tot kardinaal worden benoemd. DORDRECHT PROTESTEERT TEGEN SPOORWEGEN In de raadsvergadering, die gis termiddag is gehouden, heeft de burgemeester van Dordrecht een ernstig protest doen horen tegen de directie der Nederlandse Spoor wegen, in verband met die zijns inzien onvoldoende beveiliging der overwegen in de onmiddellijke omgeving van Dordrecht. GRAZIANI VRIJGELATEN Ëx-maarschalk Rodolfo Gra- ziani, de laatste minister van De fensie van Mussolini en ex-onder koning van Abessynië-is Dinsdag morgen vroeg uit het ziekenhuis van de militaire gevangenis van Rome vrijgelaten. Graziani was wegens collaboratie met de Duit sers tot 19 jaar gev.straf ver oordeeld, doch kreeg bijna 14 jaar kwijtgescholden door amnestie en andere maatregelen De correspondent van de Daily Telegraph bericht, dat marschalk Tito van Joego-Slavië Maandagnamiddag bij verrassing een bezoek gebracht heeft aan de Seeberg-pas aan de Joegoslavi- sche-Oostenrijkse grens. Gemotoriseerde lijfwacht hield tijdens Tito's verwijl de toegang tot de pas aan Joegoslavische zijde bezet. Tito toonde zich op gewekt en maakte een aantal foto's. Hij onderhield zich in het Duits met de Oostenrijkse grens beambten. Op de vraag van een van hen, wanneer „het prikkel draad van de pas eens verwij derd zou worden", antwoordde Tito glimlachend: „Een dezer dagen". GOED ZO, EXCELLENTIE De 48-jarige Belgische oud minister van landsverdediging Henri Moreau de Melen heeft zich aangemeld voor het Belgische vrijwilligerscorps, dat in de loop van November naar Korea xal vertrekken. Moreau de Melen is reserve-kapitein. Als vertegenwoordigers van Nederland naar de op 19 Sep tember a.s. aanvangende vijfde algemene vergadering der Ver enigde Naties zijn aangewezen mr. D. U. Stikker, minister van buitenlandse zaken, hoofd van de delegatie, mr. G. J. van Heu- ven Goedhart, hoofdredacteur van het dagblad „Het Parool" oud-minister van Justitie, lid van .de Eerste Kamer der Staten- Generaal, plaatsverv. hoofd van de delegatie; prof. mr. dr. L. J C. Beaufort O.F.M., buitenge woon hoogleraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal; D. J. von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Nederland bij de V. N. te New- York; dr. C. L. Patijn, chef van de directie internationale organi saties van het departement van buitenlandse zaken. De naam van Prinses Elizabeth's baby De baby van de Britse prinses Elizabeth zal Anne Elizabeth Alice Louise worden genoemd. Z. H. de Paus heeft dezer dagen een jubileumbezoek gebracht aan drie Romeinse basilieken: n.l. van San Giovanni, Santa Maria Maggiore en San Paolo fuori Ie Mura. De Paus zegent de menigte voor de basiliek van Santa Maria Maggiore. LAKE SUCCESS. De Sowjet-Russische voorzitter van de Veiligheidsraad, Jacob Malik, heeft Dinsdag bij de opening van de vergadering medegedeeld, dat hij de verklaring van de Chinese communistische regering, waarin de V.S. van agressie in Formosa beschuldigd worden, in de agenda opnam. De Amerikaanse afgevaardigde maakte er bezwaar tegen, dat de kwestie-Formosa besproken zou worden onder de titel „agressie door de V.S.' maar zei, dat hij be reid was er over te beraadslagen indien de kwestie alleen bespro ken zou worden als „klacht met betrekking tot Formosa". De Chinese nationalistische af gevaardigde had er bezwaar tegen dat de kwestie besproken werd, daar zijn regering „niets weet van een agressie van de zijde der V.S." en geen klacht had. De Veiligheidsraad plaatste de kwestie-Formosa echtej" op zijn agenda, ondanks de oppositie van de Chinese nationalistische afge vaardigde. Het agendapunt werd genoemd: „klacht inzake een ge- Het ontbreekt in Zuid-Korea vaak aan voldoende vervoer middelen voor troepentransporten naar het front. De treinen die naar het front rijden worden niet alleen met soldaten volgeladen, zelfs de daken der treinen zijn bezet. President Truman heeft in een brief aan Tydjmgs en Vinson, de voorzitters van de commissies voor de gewapende diensten van Huis en Senaat, de hi-op uitgesproken, dat het congres tot Januari 1951 zal wachten met het in behan- ling nemen van de wet op een algemene militaire opleiding. Tru man is van mening ,dat een alge meen opleidingsprogramma niet „in de onmiddellijk nabije toe komst" kan worden ingevoerd, als was hij er nog steeds even sterk voor als ooit te voren. Hiervoor zouden vele materialen en dui zenden ervaren militairen beno digd zijn, die op het ogenblik ten gevolge van de Koreaanse situatie niet beschikbaar zijn, aldus Tru man. NEDERLANDSE STUDENTEN TE ROME AANGEKOMEN De meer dan 600 studenten uit Nederland zijn Dinsdagavond te Rome aangekomen. Wij geven.de zer dagen van de aankomst een uitgebreide reportage wapende invasie op Taiwan (For mosa)", zulks op voorstel van India. De Engelse vertegenwoordiger, Sir Gladwyn Jebb zeide, dat wat Tsiang ook verklaard had, het een feit was, dat het grootste gedeel te van China beheerst werd door de communistische regering. De raad zpu daarom „nauwelijks zijn plicht vervullen", indien de kwes tie-Formosa niet op de agenda werd geplaatst. Zoals bekend, heeft Engeland de Chinese rode regeHng erkend Malik diende een motie in, vol gens welke een Chinese commu nistische delegatie uitgenodigd zou worden om de discussies over Formosa bij te wonen. Hierop ant woordde Warren Austin onmid dellijk, dat hij een dergelijk voor stel „prematuur" achtte. De Britse gedelegeerde ver klaarde, dat, hoewel zijn regering „gaarne een vertegenwoordiger van het communistische China zou zien", hij zich van stemming zou onthouden. Het voorstel werd ver worpen met de stemmen van In dia, Yoego-Slavië, Noorwegen en de Sovjet-Unie vóór. Malik verdaagde de zitting daar op tot Donderdag 18" uur (Ned. tijd), de laatste dag waarop hij voorzitter is. TWEE BATALJONS NEW YORK Twee batal jons Engelse manschappen zijn van een Engels vliegkampschip in Korea aan land gegaan, aldus te New York ontvangen pers berichten van het Amerikaanse legerhoofdkwartier. Zij zijn sa men 2000 man sterk. Bij de aankomst in een der Zuid-Koreaanse havens werden deze bataljons, bijgenaamd de „Diehards", die Vrijdag uit Hongkong vertrokken waren, door een Zuid-Koreaans orkest en koor begroet. OPEN BRIEF VAN TRUMAN AAN MC ARTHUR President Truman heeft een open brief over Formosa aan Mac- Arthur gezonden en geeft daarmee de gelegenheid tot een openbaar antwoord, waarin MacArthur de kans zou hebben argumenten voor zijn meer „agressieve houding" in zijn politiek ten aanzien van For mosa aan te voeren. Een dergelijk openlijk debat, aldus Reuters correspondent, zou ongerustheid brengen in niet- communistische landen, die reeds verdeeld zijn met betrekking tot de kwestie-Formosa. 'N HALF MILLIARD VOOR TANKS Naar gemeld heeft president Truman zijn goedkeuring gehecht aan een program voor het bouwen van tanks ten bedrage van 500.000 dollar. Vinson, de voorzitter van de huiscommissie voor de gewa pende diensten, heeft na een on derhoud op het Witte Huis ver klaard, dat het congres in Januari verzocht zou worden deze fondsen goed te keuren. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer schijnt de laatste tijd wel erg van uitersten te houden. Is het nog maar kort geleden dat de wind in de vorm van windhozen ontzettend veel schade aanrichtte, thans is het de regen geweest die b.v. in de stad Groningen op de typische Groninger feestdag 28 Augustus, de mensen van de straten spoelde en die daarbij de straten en de kelders van de huizen vol deed stromen. Den Helder bereikte het ook nog steeds hoge bedrag van 31 mm. Gisteren trok de storing die voor al deze regen verantwoordelijk \vas, via Noord-Duitsland naar Dene marken, ook hier zware regenval veroorzakend. Daar gisteren tevens de luchtdruk boven Frankrijk vrij snel begon te stijgen gaf dit aanleiding tot grote luchtdrukverschillen, wat hier merkbaar was aan de harde wind, terwijl in de instabiele lucht nog weer regen en onweersbuien voorkwamen. Vandaag zal de buiigheid en de wind wat afnemen maar nieuwe storingen dreigen al weer, zodat het weer waarschijnlijk nog steeds een wisselend karakter zal houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1