Prinses Wilhelmina morgen zeventig jaar 700.000 ondernemingsarbeiders eisen in Indonesië hoger loon Van Alle Dag in Willems- litgebrand oerderij as gelegd ingeluk ijkduin 100.000 Ka jotters bijeen in Brussel Sir James Robb dankt gen. Giebel Bijenteelt leverde drie ton deviezen „Ik doe niet aan politiek Grootste na-oortogse staking in geheel Zuid-Oost-Azië Rampokpartijen en diefstallen nemen hand over hand toe Vandaag een oplossing? WACHTING Dor het K.N.M.L g van Woensdag- rdagavond. ke wind. bewolkt met later le Westelijke helft latselijk enige re- matige naar Zui- krimpende wind. hogere temperatu- WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 RHALVE TON ISIDIE VERLOREN rs in dit blad wordt pag. 5) is de bekende kerk van Willems- rand geheel verwoest, erk was het eerste dat voor de protes- nst in gebruik werd rd de kerk ernstig be- i van regeringswege noodzaak ingezien om n bedrag inhield van ■ische bouwwerken in et herstel duurde ge- i 7 September a.s. zou in gebruik worden ge- iciale verslaggever te- nog aaan, dat de rijks bedrag inhield van kent men daar nog bij van het gebouw, dan een verlies van hon- »n guldens, afgezien herstelbaar verlies m zicht. De gebrandschil- a een kostbare preek- ndere ornamenten zijn ur verwoest. is uitgebroken onder ar werklieden herstel- Jen verrichtten omdat i geconstateerd. J DE BLIKSEM: EK Tijdens de korte van gisteravond is de lagen in de grote boer- ,e fam C. Koopman in «schoon de brandweer plaatse was, brandde j geheel af Slechts enig inden de bewoners red- angrenzende schuur met kippen bleef gespaard, brandwcv phn. een half lur had bestreden ont- atie door slik in de zeet oon hier niets meer te 2l, werd toch nog de "van Hoogwoud gealar» e echter bij aankomst aren omdat het euvel in- is verholpen. ■ijzer was op het ter- ie brand aanwezig. De vas verzekerd. n> burgemeester wormerveer. •jarige ambtsperiode nam [eester van Wormerveer A Slagter, gisteren zondere raadsvergadering in zijn gemeente. Hem eigen verzoek ontslag regens het bereiken van ;e leeftijd. In deze ver waarbij tevens zijn col- de Zaangemeenten aan ren werden hem veis van dank toegesproken ;ele en nauwgezette door ihte werk. Vier September 1948: Koningin Wilhelmina draagt de macht over aan Haar Dochter, H. K. H. Prinses Juliana. Ontvangst van Koning Leopold van België in Amsterdam, bewijs van goede nabuurschap. elftal speelt ÉN EDO •id van' het 20-jarig de Wieringermeer dholl. Elftal een ju- tegen de Haarlem- r EDO. van de Noordhol- 5FC; aohter: Kuyper, midden: Breeuwer, ZVV en van der ior: van Splunter, en, ZAP; Simons, W. id. en Schmidt, Slikker (Schagen), CP. Eversteijn, 'en L. Rijkers (H. strijd wordt 6 Seiv ld op het terrein te iringermeer.) elers waren voor de- iet beschikbaar. om steun op tgroenten. 'OUDE Onder de bij de Langeidijker ilo te Broek op Lan- elen, die een beroep p de regering voor le steun op de zo- u deze bij grote hoe- rdraaien en de kas- nmum-prijzenfondsen en dergelijk verzoek k over het centrale uwveilingen moeten :etten over de maan- en Juli bedroeg res- 103.659,20; f 601.233.09 De totaalomzet van t en met Juli was f ;r 1 September komt ooi-regeling tot het 1 de verwerkingscapa- de bond van zuur- :n f 4.- pér 100 kg. Inspecties van militaire escortes behoorde herhaaldelijk tot Haar verplichtingen als Staatshoofd. ZEE GESTORT, )G IN LEVEN s hedenochtend 'tt istort. Het ongeluk kilometer uit de toestel van de Ma- enst °P Valken- lell is van 't vlieg- om de plaats van De piloot parachute weten te lot „Arthur" van s onmiddellijk uit- stentie te verlenen. ;rse gaan van dit gen wij de mede piloot drijvende in fen. BRUSSEL (K.N.P.) Zoals reeds eerder gemeld, viert de Nationale Katholieke Arbeiders Jeugd van België op 3 Septem ber a.s. haar 25-jarig bestaan. Deze feestelijkheid zal worden geopend met een Jubileumcon gres, waaraan 100.000 personen uit 50 verschillende landen .zul len deelnemen. Uit Nederland zullen 3000 Kajotters en Kajot- sters aanwezig zijn. Zondagsmiddags zal in he$„ Heijsel-Stadion het grote Jubi leumcongres worden gehouden; tijdens deze bijeenkomst zal Z. H. de Paus de katholieke Arbei der Jeugd rechtstreeks in 'n ra dioboodschap toespreken. Tevens zal Mgr. Cardijn een rede hou den en zal de congresboodschap worden afgekondigd. De chef Luchtmacht, luitenant Gen. Giebel, ontving v.d. Air- chief marshal Sir James Robb commandant van de West-Euro- pese luchtstrijdkrachten, het vol gende telegram: Zondag beëindigden wij onze luchtverdedigingsoefening. Het mag opgemerkt worden, dat de ze de eerste oefening van de Westelijke Unie op het continent is, waarin reële strijdkrachten zijn gebruikt. De oefening heeft bewezen, dat onze training en organisatie goed zijn. Ik wil U persoonlijk gelukwensen met de Nederlandse prestatie. Wij heb ben een goed begin gemaakt. Wat we thans nodig hebben is méér van alles. In dit opzicht moeten de regeringen overtuigd zijn 'van de dringende behoefte van een luchtverdedigings-sy- steem op te bouwen, dat zijns gelijke niet heeft." Het aantal in cms land aanwe zige bijenvolken bleek bij de laat stelijk in 1946 gehouden telling 166.492 te bedragen tegen een vooroorlogs gemiddelde van 40.000 volken. Sedert 1946 is het aantal vermoedelijk niet veel gewijzigd. De enorme toeneming van bijen volken met ca. 415 procent is mede te danken aan de voortschrij dende uitbreiding van het met nectarbloemen beteelde areaal, zo als fruit en koolzaad. Het jaar 1949 geeft een uitvoer van honing te zien, zo hoog als nooit te voren bereikt werd. Ver reweg de grootste afnemer van onze natuurhoning was verleden iaar Duitsland voor 96 ton, waarop Frankrijk met 9 ton volgt. De nijvere volkjes der bijen leverden door de honingexport. te zamen met de uitvoer van volken in kasten of korven, ruim 335.000 gulden aan deviezen op. De grootste afnemer van bijenvolken was het verenigd koninkrijk met 1115 stuks. H. K. H. PRINSES WILHELMINA wordt morgen zeventig jaar. Prinses Wilhelmina: het is een klank waarvan wij twee jaar geleden dachten dat wij er nooit aan zouden wennen, wij, die in Nederland vijftig jaar lang gewoon waren geweest, de vorste lijke waardigheid met de naam van deze sterke vrouw als in èèn adem te verbinden. Maar de jaren sedert dat onvergetelijke ogenblik waarop, 4 September 1948, een vorstin als zodanig afscheid nam van haar volk, door haar kind aan ons voor fe stellen als de nieuwe Koningin voor wie zijzelf de eerste juich kreet aanhief: die jaren gingen snel voorbij. En ook in deze nieuwe situatie is zij, zoveel jaren 's Lands Moeder, ons vertrouwd gebleven. Zo heeft zijzelf het gewild: zo heeft ons volk het aanvaard. haar bezoeken langs 's lands gren zen in de wereldoorlog van '14'18, aan die indrukwekkende manifes tatie van de Novemberdagen van 1918 op het Haagse Malieveld, waar de trouw aan het Oranjehuis op nieuw werd bezworen. Zoals zi. toen stond, onwankelbaar temid den van de woedende golfslag van de tijd „saevis tranquillus in undis", zo bleef zij ons volk regeren, op eenzame hoogte de lasten dragend en de zorgen van een gehele natie. Koningin Juliana heeft het tref fend van haar moeder gezegd: „Hoe moeilijk ge het hebt gehad in een wereld van conventionele vooroor delen, waardoor speciaal de tijd waarin ge begon zich kenmerkte, weet ik nog maar alleen en dat zeer ten dele. Met uw scherpe visie en nw in de grond van uw hart zo sterke verbondenheid met de medemens, hebt gij echter onver stoord voor het heil der gemeen schap gewerkt. En ikzelf en allen hadden altijd het gevoel dat gij er waart, als een rots." Dat bleek eerst recht na de jaren van rouw en nieuwe vreugde, waar in ong V.°IK mèt haar, haar moe der, Koningin Emma, en haar man betreurde en deelde in de vreugde om een gelukkig mensenpaar dat zich in September 1936 verloofde en op die Januaridag van '37 in schitterende bruidsstoet naar de grijze Haagse Jacobskerk reed. toen liet Mei 1940 was geworden en een ballingschap van vijf harde jaren begon. Onwrikbaar bleef zij in die jaren, nooit versagend, altijd met heel haar hart bij haar landgenoten van wie zij zich gescheiden wist en mét wie zij nog slechts contact kon hebben door hen toe te spre ken. Zo hebben wij haar gehoord, het oor dicht aan de luidspreker en wetend: dat zij zou wederkeren „in Haren regiment". Want dat het an ders zou kunnen zijn: daaraan bande haar bemoedigend woord en rotsvaste overtuiging iedere twij fel. En wij hébben haar teruggezien, gebogen onder de last van de jaren maar niet gebroken, oud geworden maar ons allen meer nabij dan ooit tevoren. Zij werd niet moe leiding te geven aan de wederopbouw van ons land, nog drie moeilijke jaren lang. Toen was het ogenblik ge komen waarop zij het bewind in de krachtige handen van haar dochter stelde, opdat zijzelf einde lijk, zoals Koningin Juliana het zeide ,,na een halve eeuw van offe ren en dienen en nooit uzelf zoe- 1 ken, van onafgebroken werken, zwoegen en scheppen" zou „kunnen genieten van een welverdiende rust en zinvolle vorm geven aan haar levensavond". Ontelbare malen opende H. M. de zitting van de Staten Generaal door het voorlezen van de Troonrede, belangrijk moment in Neerlands staatkundig leven. De jaren gaan vooibij. Er groeit een nieuwe generatie op, die aan haar naam slechts de herinneringen van een gulden legende zal ver mogen te verbinden, omdat zijzelf haar niet meer hebben meegemaakt zoals wij, ouderen, dat mochten doen, de ene generatie na de an dere. De alleroudsten, die haar nog als kind hebben gekend, misschien wel vanaf die snik-hete zomerdag in haar jeugd, toen zij de harten van alle Friezen stal door hard draverijen te komen bijwonen in het Friese costuum dat zij de dag tevoren ten geschenke had gekre gen. Anderen zullen zich haar in huldiging in 1898 herinneren, haar huwelijk met Prins Hendrik in 1901, de geboorte van Prinses Juliana in 1909. Er zullen er nog zijn, die weten te vertellen van Zij heeft dat dan nu twee jaren kunnen doen, gekoesterd in de onverflauwde genegenheid van haar volk, dat zich haar, en haar leiderschap in de zware tijd van oorlog en onder drukking dankbaar herinnert. Deze dankbaarheid, die zo waar achtig leeft, zal zich een uit weg kunnen zoeken in een zin volle daad, wanneer zij inspi reert tot ruime bijdragen voor het fonds dat de naam van de vorstelijke jarige van morgen draagt en bestemd is voor de strijd tegen de kanker, de ern stige volksziekte van dit ogen blik. Het Nederlandse volk wenst Prin ses Wilhelmina nog vele gelukkige jaren van een gezegende ouder dom. Het wenst haar, gespaard te blijven voor nieuwe verschrikkin gen, Het wenst, dat haar stem moge blijven klinken, die stem, die haar evensvisie heeft samengevat in het iiep-gelovig woord: „Le Christ ivant tout" en die niet moede blijkt te getuigen, telkens opnieuw, van haar zekerheid, dat de wereld slechts door de christelijke liefde van een catastrophe kan Worden gered. Ons volk mag zich gelukkig prij zen in het bezit van twee vorstin nen van zo hoge adel van karakter als Prinses Wilhelmina en haar Dochter, die de koninklijke lijn heeft doorgetrokken in die prach tige woorden, dit jaar te Parijs ge sproken: „Weest groot in vergeving, klein in zelfverheerlijking." Van zo te zijn heeft Prinses Wil helmina ons mede een inspirerend voorbeeld gegeven. God spare haar nog vele jaren. TWEEDE KAMER 12 SEPTEMBER BIJEEN De Tweede Kamer der Staten C Generaal zal Dinsdag 12 Sep tember a.s. des namiddags te een uur in openbare vergadering bij een komen. De voorzitter zal voorstellen in deze vergadering onmiddellijk een aanvang te maken met o.a. de be raadslaging over wetsontwerp wij ziging der noodwet ouderdoms voorziening: wetsontwerp tot vast stelling van de begroting van het landbouw-egalisatiefonds voor het dienstjaar 1950; en wetsontwerp aanvulling van de veewet. (Van onze redacteur) DJAKARTA. Naar hier wordt verwacht, zal vandaag de beslissing vallen over het voortduren van wat naar de mening van insiders de grootste staking is ooit in de historie van Indo nesië gehouden, en waarschijnlijk ook de grootste die sedert de tweede wereldoorlog in geheel Zuid-Oost-Azië is voorge komen. Bij de staking zijn ongeveer 700.000 arbeiders op rond 600 particuliere ondernemingen van de bergcultures (rubber, koffie, kina, thee) betrokken. Partijen in het loonconflict,- dat de aanleiding tot de staking vormt, zijn de Sarbupri de Bond van Ondernemingsarbeiders en het A.L.S., het Alge meen Landbouw Syndicaat, waarin 8 tot 900 ondernemingen samenwerken. proef voor de tijd van drie maanden, ter tegemoetkoming aan de looneisen een minimum loon van f3.— was vastgesteld. Vanwege het ministerie van Welvaart werd dit. tegenover verklaringen van A.L.S.-zijde dat een dagloon van f3.voor de ondernemingen niet zou zijn vol te houden, gemotiveerd met de toelichting dat de staatson dernemingen in veel gunstiger positie dan de particuliere be drijven verkeren, omdat zij de bedrijfsrisico's beter kunnen verdelen vanwege de grote ver scheidenheid van producten en het groter aantal ondernemin gen. Op verschillende tabaksonder nemingen in het Solose werden de looneisen ingewilligd^ ook op een zevental rubberondernemin gen in West-Java werd overeen stemming bereikt over een dag loon van f3.50 met terugwer kende kracht tot 15 Augustus. Het A.L.S. verklaarde Maan dag. zich op het standpunt te stellen dat de onderhandelingen met de Sarbupri kunnen worden hervat op het punt Waarop zij door de stakingen werden onder broken en op basis van de toen reeds bereikte gedeeltelijke over eenstemming. De minister van Arbeid, Wilo- po. verklaarde te Djakarta dat het conflict voorkomen had kunnen worden indien het A.L.S. er in zou hebben toegestemd de besprekingen onder auspiciën van zijn ministerie te voeren. Hij noemde de eisen van de Sarbu pri als uitgangspupt redelijk. De lonen moeten niet alleen, maar kunnen ook omhoog, zo zeidc hij. Gisteren zouden opnieuw be sprekingen worden gevoerd, ter wijl men vandaag een beslissing verwacht over het voortduren van dit voor de Indonesische Reeds geruime tijd waren be sprekingen tussen deze partijen gaande. Overeenstemming was bereikt over de erkenning van de Sarbupri als enige vakvereni ging waarmede kon worden on derhandeld, de kwestie van de overuren en de verstrekkingen, toen de Sarbupri op 17 Aug. de eis stelde, dat het A.L.S. op 18 Augustus, vóór 12 uur, accoord moest gaan met het door de Sar bupri geëiste minimumloon van f3.25 per dag, dat een loonsver hoging over de gehele linie van ongeveer fl.50 zou betekenen. Op dit ultimatum antwoordde het A.L.S. met het aanbod van een minimumloon voor onge schoolde arbeiders van f2.25 per dag voor West-Java en f2. voor Oost-Java, terwijl voor ge oefend personeel met prestatie premies gen dagloon van gemid deld f3.zou worden bereikt. De Sarbupri ging met dit aan bod niet accoord en procla meerde een algemene staking die op 21 Augustus nagenoeg effec tief was. nadat Sarbupri-ploegen het stakingsbevel op de verschil lende ondernemingen hadden bekend gemaakt. De staking werd ook uitgestrekt, zoals b.v. in het Banjuwangise, tot het per soneel van vitale afdelingen als de electricjteitsvoorziening. en de telefoon, en tot het huispersoneel in de woningen van de planters. Ook in de tabaksondernemingen, die niet bij het A.L.S. zijn aange sloten. braken sympathiestakin gen uit. Op 24 Augustus werd gemeld, dat op de voornvdico gouveme- ments-jand bouwbedrijven. ah economie eatastrophale conflict, dat niet alleen tastbare materiële invloed heeft maar bovendien een psychologische storm kan ontketenen waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Het feit dat nog talrijke ongeorganiseerde ge wapende groepen in deze streken opereren, biedt in dit verband talrijke gevaarlijke mogelijkhe den. Een steeds groeiende stroom berichten over diefstal len, rampokpartijen en gewa pende aanvallen heeft ons dan ook de laatste dagen bereikt. Op één dag Acht personen in uniform, van automatische wapensvoorzien, rampokten in de woning van de eigenaar van een weverij voor een waarde van 30.000 gulden, o.a. horloges en juwelen. In het onderdistrict Tjepiring bij Ken- dal werd een dessa-functionaris met afgesneden hals vermoord gevonden. In een woning te Ke- bajoran Lama drongen drie ge- uniformeerde en met karabijnen en pistool gewapande lieden bin nen, d.ie per vrachtauto waren gekomen en voor een waarde van 6000 gulden roofden. De eigenaresse van een kleine Chi nese toko te Pertatean (Cheri- bon) werd door enige in groene uniformen gestoken rampokkers aan een stoel vastgebonden, waarna de ongenode gasten met een buit van flO.OOO verdwenen. Ook te Kesunean werd geram- pokt. Nadat de bewoners in een van dë vertrekken waren opge sloten plunderden drie man het huis en verdwenen met een buit van flO.OOO.aan contanten en f15.000.aan sieraden. Een bende san 150 man bewapend met automatische wapens deed een aanval op Krawang, doch werd op een afstand van drie kilometer van de stad tegen gehouden. De aanval werd door de Apris afgeslagen. Al deze be richten waren in het Indonesisch nieuws op één dag Diefstal bjj wagonladingen tegelijk Ook diefstallen op grote schaal van ondernemingsproducten worden gemeld. Het bedrijf van de koffie-ondernemingen Wa- doeng-West, .Soember Mangis en Soember Gajam moest worden ingekrompen omdat door de grote koffie-diefstallen een te kort aan geldmiddelen was ontstaan waardoor een normale exploitatie voor dit jaar niet meer mogelijk is. Het gaat 'hier om de koffie- onderneming met de beste oogst van heel Oost-Java, waarvan de opbrengst dit jaar een waarde van 1.7 millioen gehad zou heb ben. Ook de suikerindustrie in de Sidoardjo-delta wordt door omvangrijke diefstallen ernstig bedreigd. De suikerfabriek Krembung raamde het verlies door diefstal op 40 procent, hetgeen neer- k-»it op 40.000 zakken suiker Het gestolen tiet wordt met trucks en spoorwagons ver voerd. Voor dit laatste is tijaris een stokje gestoken, wijl de stationschefs de fabriek waar schuwen als een verdachte zen ding op het station arriveert. De suikerfabriek Krian ont dekte dat de gehele proeftuin waarin men de beste soorten voor de nieuwe aanplant pro beert, door onbekenden was ge rooid. Toen in deze streek arrestaties waren verricht, braken de vol gende dag rietbranden uit. Ook uit de rubberondernemingen worden diefstallen uit gudangs en rookhuizen en branden in rubbertuinen gemeld. Drie staf- employes werden te Sukamandi door een bende van 100 man ontvoerd en later door de politie bevrijd. Van een andere onder neming werden de waterinstalla ties vernield. Arbeiders die geen Sarbupri-lid waren werden ge molesteerd, evenals de huisbe dienden die particulier worden betaald. Uit al deze berichten ver schijnt het beeld van een drei gende verdere ontwrichting van d» toch reeds zo wankele Indo nesische economie, die niets zo zeer nodig heeft dan de inzet met verdubbelde energie van alle krachten, die onontbeerlijk zijn voor de opbouw van het land. Het belang van Indonesië en Nederland béide maakt een spoedige oplossing van het nu tien dagen durende reusachtige stakingsconflict in hoge mate ge wenst. Van hoeveel economisch na deel de weerslag van de stakin gen moet zijn, kan men afmeten aan een voorbeeld uit vele, dat van de British American To bacco Company, die van plan is haar productie in. i- v. 1 Oct. te verhogen tot 700 millioen siga retten per maand, over Juli voor haar fabrieken te Surabajë en Cheribon 19 millioen aan accijn- zen afdroeg en wier fabriek te Cheribon thans stil ligt door een nu drie weken durende staking die, met 200 man begonnen, thans tot 2000 man is uitgebreid. In landbouwkringen te Dja karta worden de consequenties van de stakingen voor de arbei ders. de ondernemingen en het land dan ook zeer ernstig ge noemd. De geëiste loonsverho ging zou een winstderving van 360 millioen betekenen, waarvan tot nog toe 40 procent of 144 mil lioen aan vennootschapsbelasting m de staatskas vloeit. Daarte genover zou slechts een meer opbrengst aan loonbelasting staan van 4 of 5 procent. In deze krin gen meent men, dat de lonen zouden moeten fluctueren met indexcijfers. Loonsverhoging in de theecultures wordt onmoge lijk geacht met het oog op de concurrentie van India en Cey- Ion. In de rubber zou zij even- tueel mogelijk zijn, indien slechts de arbeidsprestaties het vooroorlogs peil enigermate zou den benaderen. Deze blijven daar echter 50 procent beneden, aldus deze kringen. Er is nog altijd een grote groep ménsen, die met enige trots verklaren, dat zij niet aan politiek doen, waarbij zij dan ietwat ver achtelijk voor dit gemeenschaps- werk de neus optrekken. Het mo tief, dat in de politiek niet alles zuiver is, wat er blinkt, wordt voor deze houding als motief opgegeven, maar kan moeilijk als juist aan vaard worden. Want diezelfde per sonen ziet men wel hun tijd en ar beidskracht besteden aan' bezighe den, waarin de verhoudingen niet altijd 18 karaatd zijn. Gewoonlijk is dit a-politieke standpunt een gevolg van onwe tendheid of naïviteit, vaak op het kinderlijke af en zo ziet men het in onze dagen niet zelden, dat deze mensen, die met een hoge borst verklaren niet aan politiek te doen, zich domweg laten spannen voor een politieke kar, waarbij zij de sinistre intenties van de voerman allerminst door hebben. Zeer sterk komt dit weer tot uiting bij de adhaesie-betuiging aan tt z.g. Stockholmer vredes-mani- 3t van de Communisten, waarbij nog elke dag weer, ondanks de zo vele waarschuwingen en ontgooche lingen van mede-slachtoffers, tien tallen intrappen. Bijna elke avond kan men in „De Waarheid" de na men gepubliceerd zien van beste brave mensen, die van het commu nisme niets moeten hebben en tot hun grote schrik en verontwaardi ging zien, hoe dit communistisch blad, hun naam, voor de commu nistische propaganda gebruikt. Zij verzekeren dan nog op hoge toon, dat het manifest, dat zij on dertekent hebben, geen enkele poli tieke strekking had, maar zuivere christelijke en humanitaire doelein den nastreefde. Maar juist dit ver. weer demonstreert duidelijk hun politieke naïviteit. Want als zij even nuchter doorgedacht hadden, en enige politieke feeling bezaten, zou den ze onmiddellijk het communis tisch addertje hier onder het gras hebben ontdekt. Wat wat verklaren deze onder tekenaars van dit manifest? „Die Regering als oorlogsmisda diger te beschouwen, die als eerste het atoomwapen gebruikt, tegen welk land ook". Men stelle zich nu eens even voor, dat Stalin, evenals hij de Commu- nisten in Zuid-Korea wapens en opdracht gaf, aan de Oost-Duitse communisten het bevel gaf het bij- na-practisch weerloze West-Euro pa aan te vallen. Dat als gevolg van dit bevel, Russische vliegtuigen, tanks en ar tillerie ons land binnenvielen, onze steden platbrandden, onze vrouwen en kinderen doodden en wegvoer den. Stel dat president Truman dan be sloot een atoombom op het Krem lin te doep werpen, om aan deze moord en brandstichting in ons land een einde maken! Dan is vol gens dit Russisch manifest en mede volgens al die o dertekenaren, niet Stalin de oorlogsmisdadiger, maar president Truman. Want hij ge bruikte de eerste atoombom. Voelt men nu het brutale in dit Comm unistisch vredesmanifest Rusland is het land, dat terwijl de Ver. Staten milliarden aan Europa schonken om het econo misch weer op c"e been te brengen, zich tot de tanden wapende en mo menteel dan ook de Trootste lucht vloot, de sterkste tanklegers van de wereld heeft. Alleen op het ge bied van de aanmaak van de atoomhom staat Rusland bg de Ver. Staten verre ten achter en is het technisch ook niet in staat deze acherstand voorlopig in te halen. Vandaar de geraffineerde Com munistische tactiek om onder uiter lijke fraaie en humanitaire leuzen, de wereldopinie te organiseren te gen het gebruik van de atoombom. Zou dit lukken, dan is de laatste slagboom voor het oorlogszuchtige Kremlin opgeruimd en kan Rus land zonder bezwaar zijn agressies, welke zo gunstig slaagden in Po len, Hongarije, Tsjecho-Slowakije enz. tegenover de vrije mensheid voortzetten en heel de christelijke beschaving door de communistische idiologie doen verdringen. Voor dit allerbedenkelijkste com munistische politieke karretje la ten zich nu nog dagelijks tiental len beste brave mensen in Neder land spannen, alleen omdat ze niet aan politiek wensen te doen. En juist daarom voor de commu nisten zo gemakkelijk materiaal werijen om zich voor de meest mis dadige politiek als propagandisten te laten gebruiken j. H. Een gala-avond in de Stadsschouwburg te Amsterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3