FHOLEN, WAAR HET VERLEDEN WERD TOT EEN VERSTEENDE CHARME De Grote Drie bijeen De nieuwe woning RADIO vy,E vanuit Brabant naar het eiland Tholen wil, wordt daar ontvangen met een kolossale zilveren erepoort, die in de verte hoog uit steekt boven het groen en het sierlijke silhouet van het dorp dat ligt te sluimeren onder donzen wolkenmassa's. Het is de brug over de Een dracht, waar de zeemeeuwen nieuwsgierig omheen buitelen als rond het geraamte van een vergane brontosaurus. Een openlucht-bezienswaardigheid, waar de betonnen verkeersweg met opzet naar toe werd geleid. Van Rossem" - oudste tabaks branche in ons land Mik Achter het waterlint van de Eendracht Koninklijk bezoek voor Sint Annaland voor het eerst sinds 1862 Buitenlands overzicht ftAtvmCtuJ Een nieuw pand betrokken n 'AGINA 4 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 - (Van een speciale verslaggever) Nog niet zo lang geleden moest men hier tol betalen, verzekert mijn Keismakker met het schetsboek. Nu zijn de Middeleeuwen voorgoed gestorven, de doorgang is vrij en wij voelen ons twee verlate kruisridders die de ophaalbrug binnenrijden om nog juist de uitvaart van oude verwanten te kunnen memaken. In de diepte kronkelt het waterlint, nog precies zoals eeuwen geleden, toen het eiland in drie stukken uiteenlag, binnen het wisselend mozaTek der Zeeuwse landen. Voor ons ligt Tholen in de namiddagzon, als moet het nu nog bekomen van een strijd tegen het water, die op meesterlijke wijze gewonnen werd. Tholenonweerstaanbare neiging om het hoofd op te heffen naar carillonklanken. Maar deze loomheid is slechts schijn. In het plaatsje heerst een activiteit, die geheel past bij de smalte van de oude straatjes. Het leven is er minder uitbundig dan in Brabant, maar dat de zwier er is, bewijst de schilder die druk bezig is om het opschrift van „Het Hof van Zeeland" een nieuw en kleuriger aanschijn te verschaffen. Op zijn ladder is hij een in het wit gestoken ceremo- niaris die de vreemdelingen een korte welkomstrede toeroep, zon der woorden, maar vertrouwend op de scherpte en uitdrukkings kracht van zijn fijn penseel. Toen werd, nu zeer onlangs, de Koningin verwacht onder de zil veren en permanente erepoort over de Eendracht. Tholen is inderdaad een Hof. Het heeft de gracieuse stilte van een binnenplaats, waar begijnen wegschuilen voor het zonlicht. Het bezit iets van de strakke wijding van Vere en bij het sta tige raadhuis heeft men voortdu rend de onweerstaanbare neiging om het hoofd op te heffen naar carillonklanken, die zich als vlin ders moeten komen neerzetten op de trapjes van deze edele gevel. Een schoenmaker achter zijn opengeschoven venster houdt het hoofd gebogen in een knik kende en wijze berusting om het uitblijven van dit klokkenspel. Een meisje komt door de stra ten, aandachtig op de streep van zon en schaduw met een licht schijn in de blonde haren, als loopt het te mediteren over de vergeten formule van een bood schap, waarvoor het eeuwen ge leden door haar moeder werd uitgestuurd. Het hart van Tholen is zacht gaan kloppen, nu het verdriet om het gestorven verleden ge heeld is. Het is dezelfde zacht heid, waarmee men een antieke vaas opneemt of bladert in oude pogen. folianten. En op het pleintje, waar de pomp onder de huif der bomen wacht op de hand die op nieuw water zal komen slaan uit de rots, wordt iedere luidruchtig heid vanzelf ingedamd tot een bijna versteende ingetogenheid. Vissersschuiten. Rondom de kleine haven leidt Tholen een ander leven. Er ligt een zware dijk omheen, maar de houten deuren uit deze vesting gordel zijn zorgeloos weggeno men, nu de Eendracht ongevaar lijk ligt te blikkeren in de zo merzon. Het wateroppervlak is bijna nérgens zichtbaar, zo dicht liggen hier de vissersschuiten opeen. Een ingewikkeld stelsel van masten, ra's en vlaggetjes, da tstaat te beraadslagen aan welke zijde de aanval onderno men moet worden. En ook iets van een plaatje uit Gullivers Reizen, waarop een minuscule vloot door een reuzenadem bij een werd geblazen in een water hoek zonder uitweg. En van de boten, die op zijn schoorsteen de letters TH voert als een over moedige strijdleuze, waagt ech ter de ontsnapping. Puffend maakt zii zich los uit de hopeloze kluwe. De vrijheid en de ansjo vis tegemoet. Kleine trillingen beroeren het water, dat in gol ven klotsend komt kloppen aan de houten beschoeiing die ruikt naar zout en teer. Omzichtig loodst de schipper zijn vaartuig naar buiten. Zijn hand heeft de heldhaftige zeker heid van De Ruiter na zijn over winning op de Theems. Vanuit de verte valt het niet uit te ma ken welke trofee deze TH met zich voert, buitgemaakt op de verslagen vloot, waarvan nie mand de vluchteling nazet. Er is alleen het water, dat wanhopig klopt aan de scheepswanden om wraak voor het te laat is. Een kloppen dat afneemt en weg sterft aan de volslagen nutteloos heid van zjjn verwachtingsvolle Van St. Annaland Van Tholen uit leiden twee wegen naar de dorpen in de om trek. Het zijn rode klinkerpaden die als de scharen van een kreeft het eiland omvat houden. Links in de richting Poortvliet, rechts over Oud-Vossemeer naar St. Annaland. De rechtse weg werd bereden worden door de Koninklijke fa milie, die zo pajs dit deel van Nederland kwam bezoeken. Vana^i „De Kleine Nol" in de Susanna- polder stak het gezelschap met de „Piet Hein" over naar Zijpe op Schonwen-Duiveland. Het is een weg met bijna Ita liaanse allures, wanneer zij Tho len verlaat. Een machtige bo menrij steekt scherp af tegen het blauw der luchten als in het gelid geplaatste oleanders. En hebben de jonge boomgaardaan- plantingen onder aan de dijk niet het uiterlijk en de kleur van druivenvelden in de Romeinse campagna? Oud Vossemeer is een dorp, waarin ieder het schijnt te be treuren het bloemkwekersbe- staan te zijn misgelopen. Tussen de schotten van de voortuintjes vegeteert een kleurenwereld in PROGRAMMA DONDERDAG 81 AUGUSTUS HILVERSUM 1, 402 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon- muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Dansorkest; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Re sidentie-orkest; 12.00 „De Uiten van Athene" causerie; 12.15 Gra mofoonmuziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 In 't spionnetje; 12,38 Accordeon en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkestconcert; 13.45 U kunt het geloven of niet; 14.50 Gramo foonmuziek; 14.05 Philh. orkest; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Geva rieerd programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje 18.30 Groninger Orkestvereniging en operettekoor; 20.0024.00 Natio naal programma t.g.v. de verjaar dag van H.K.H. Prinses Wilhelmi- na; 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak; 20.15 Promenade orkest en klein koor; 20.45 Zeventig jaren, klank beeld; 21.30 Nederlandse liedjes; 22.00 Moeder van ons volk, toe spraak; 22.15 Radio philharmonisch orkest en groot koor; 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 M. 7.00—10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym- istiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 45 Morgengebed en liturgische calender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Lichte muziek; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.35 Morgendienst; 10.45 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 An gelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 12.33 Mededelingen); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Kamermuziek; 14.00 Promenade-orkest en solisten; 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vo caal ensemble; 17.00 Voor de jeugd 17.30 Volksmelodieën; 18.00 Gra mofoonmuziek; 18.15 Land en tuin bouw, causerie. 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.15 Voor postzegelverza melaars; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00—24.00 Na tionaal programma t.g.v. de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina; 20.00 Nieuws; 20.05 Toe spraak; 20.15 Promenade-orkest en klein koor; 20.45 Zeventig jaren, klankbeeld; 21.30 Moeder van ons volk, toespraak; 21.45 Gramofoon muziek; 21.49 Het pad>der vrijheid, pad der wildernis, hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lichte muziek: (om 12.30 Weerbe richt); 13.00 Nieuws; 13.15, 14.00, 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmu ziek: 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Syndicale kroniek; 18.25 Gramo foonmuziek; 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.50 Literaire causerie; 20.00 Philharmonisch orkest (om 20.35 actualiteiten): 21.45 Gramofoonmu ziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmu ziek; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Gramofoonmuziek: 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, 14.00 15.00 en 16.05 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Gramofoon muziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Gra- mofoonmuz.; 20.30 Hoorspel: 21.00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. een woeste passie om zichzelf uit te leven nog voor de dag ten einde is. Gladiolen rekken zich overal naar de hemel. Een bloem ontsprong op de plaats waar zij telkens hun hoogte onovertref baar dachten. Ook is dit dorp, meer dan Tho len .aangeraakt door de magi sche hand die de daken en deu ren van de huizen heeft afge biesd met een witte kalklijn. Een oud Zeeuws gebruik dat denken doet aan een oud ritueel om het eigen bezit binnen een getrokken streep te vangen. Veilig achter de beschermende arm der dijken ligt St. Annaland. Het is een oude heerlijkheid, het vijftiende eeuwse bezit van Anna van Ravenstein, die ge huwd was met Adolf van Cleef. Deze Bourgondische voorgeschie denis leeft voort op een curieus schilderij, dat opgehangen is in de Raadzaal. Het heeft de vorm van een ruit en is aan de ene zijde beschilderd met het wapen van Bourgondië, en aan de andere zijde met de beeltenis van St. Anna, met op de arm de Moeder Gods, die Haar Kind draagt. Het is naast andere wapens voorzien van het jaartal 1592. St. Annaland heeft een edele afkomst, waaraan ook elders nog de herinnering is overgebleven. Burgemeester F. M. Boogaard bewaart in zijn archief een brief van een zekere J. van Diest uit 1692, waarin deze verhaalt hoe zijn huis alleen gespaard bleef bij de grote brand, die dat jaar het dorp volledig verwoestte. Het is maar liefst sinds 1862 geleden, dat er vorstelijk bezoek binner) de straten verkeerde. Bur gemeester Boogaard toonde ons een Gedenkboek uit dat jaar, waarin de tocht van Willem ni door Zeeland beschreven staat. Dubbele rijen mastbomen, ere poorten en guirlandes in heel St. Annaland, dat was de ontvangst die de Koning bereid werd, met burgemeester Bierens aan het hoofd. En nu Neerlands jonge Koningin er geweest is, was de enthousiaste feestvreugde zeker niet minder! KONFRIEIARIE IN SURINAME Gedurende 50 jaar viert men in Suriname op 31 Aug. Konfrie- jarige, een feest, dat 'n week lang duurt. Konfriejarie is een feest, dat een week lang duurt. Konfriejarie is een verbastering van Konoe Friejarie, de Koning in is jarig. Dit feest, dat be stond uit een kermis en inter nationale sportwedstrijden, had zulk een klinkende naam gekre gen, dat in de periode Suriname door talrijke buitenlanders be zocht werd. Op het program staan o. a. een drielandentournooie tussen voetballers van Suriname, Brits- Guiana en Aruba en een drie- landen-tournooi tussen tennisspe lers uit dezelfde landen. De 92-jarige koning van Zwe den vierde dezer dagen een merkwaardig jubileum. Het is n.l. 75 jaar geleden, dat hij zijn officiers-certificaat van het Ko ninklijke .Zweedse Garde Regi ment ontving. Bij die gelegen heid werd deze foto gemaakt. Gisteravond heeft het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken officieel meegedeeld, dat de grote drie, dit zijn de ministers van bui tenlandse zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, op 12 Sept. in Lake Succes zullen bijeenkomen. We geloven niet, dat na de oorlog eerder een bijeenkomst op zulk een hoog diplomatiek niveau, zoals dat tegenwoordig heet, bijeen is geko men, waar niet alleen zulke belang rijke internationale problemen aan de orde waren, maar ook zulke netelige. De reizende Amerikaanse minis ter voor buitenlandse problemen, dr. Jessup, verklaarde Zondag, dat de oorlogsdreiging, na de capitula tie van Japan, nimmer zo groot was als op dit ogenblik en dat alleen met inspanning van alle krachten en met de durf datgene te doen wat nodig is, de dreigende oorlog mis schien nog kan worden voorkomen. Terwijl Churchill de avond te voren in een radiorede, waarvoor hij de conferentie van Straatsburg veria ten had, gewaagde van nog een korte spanne tijds, welke de Wes terse mogendheden gelaten is, om Hef raadhuis van St Annaland Dit is het nieuwe moderne pand van J. en A. C. van Ros- sem's tabaksindustrie, die de oudste in Nederland is. Deze zomer herdacht de fabriek van de "„Poorters-Toeback" e.d. haar tweehonderdjarig bestaan. Door de oorlog werden de oude pan den verwoest en nu staat er een nieuw modern gebouw gereed, waarvan de voltooiing met het tweede eeuwfeest samenviel. Er was maar beschgiden be gonnen in 1750, toen de heer Adriaan van Rossem in de Rot terdamse Hoogstraat begon. Hij was een ondernemende jonge man van nauwelijks twintig jaar en beleefde de voorspoedige ont wikkeling van een onderneming, welke later zulk een grote faam verwierf. In 1903, toen men naar de Nieuwe Haven verhuisde, was de bescheiden kerverij van 1750 al uitgegroeid tot een respecta bel bedrijf, dat voornamelijk betere soorten tabak voortbracht maar zich ook toelegde op koffie en thee. Reeds in de aanvang van de 19e eeuw, toen de z.g. „groene thee" zeer in trek was, zong men in de binnenstad van Oud-Rotterdam het liedje: „Van Rossem, van Rossem, wat kost je groene thee". In 1810 werd het bedrijf ge leid door de heren J. eh A. C. van Rossem, aan welke heren het zijn huidige firmanaam te danken heeft, in de handel be kend als kortweg „J. en A. C." Omtrent de eeuwwisseling en da daaropvolgende jaren heeft de Iirma van Rossem een zeer grote vlucht genomen, in de eerste plaats door de overname van enige bedrijven, in de tweede plaats doordat de verhuizing naar de Nieuwe Haven het bij trekken van een aantal belen dende panden mogelijk maakte In 1940 was het bedrijf viermaal zo groot als in 1903, èn het aan tal leden van het personeel was gestegen tot 200. Er werd nim mer iemand ontslagen en er zijn velen van vader op zoon aan het bedrijf verbonden. Wiid en zijd vermaard is de Poorters-Toeback en van Ros- sem's Troost. Zo was de firma van Rossem uitgegroeid tot een welvarend en omvangrijk ge heel, met eigen kistenmakerij, een eigen blikfabriek, eigen autovervoer enz. enz. toen het oorlogsgebeuren van Mei 1940 het bedrijf wel zeer zwaar trof: van de kantoren, fabrieken en voorraden wgs nagenoeg niets over en wat onherstelbaar is, ook de gehele administratie en het uitgebreide archief vanaf 1750 ging verloren. Even was er verslagenheid en verbijstering, maar zeer spoedig herstelde men zich en werden de herstelwerkzaamheden dus danig krachtig ter hand geno men, dat men binnen een maand de beschikking had over een uit stekend nieuw fabriekspand, n.l. de vroegere fabriek van van Berkel's patent. Thans werkt van Rossem in een geheel nieuw pand, het leed van de vernieling in de ver schrikkelijke Meidagen raakt vergeten en in een krachtig ge leid bedrijf, waar van hoog tot laag een eensgezinde samenwer king heerst, wordt gewerkt aan de groei en bloei van een aloude zaak, die getuigenis aflegt van kloeke oud-Hollandse onderne mingsgeest en nieuwe faam aan de Poorters-Toeback en van Kossem's Troost toevoegt. NEGERBISSCHOP BEZOCHT DUITSERS, DIE HEM LOSKOCHTEN KEULEN. Mgr. Josef Kiwa- noeka, Apostolisch Vicaris van Brits Oost-Afrika, heeft een be zoek gebracht aan 'n Duitse fa milie te Keulen, die vele jaren geleden 21 Mark gegeven hadden om hem als jongen uit slavernij los te kopen. Beide oudjes, die hun pleegzoon thans voor het eerst zagen, gaven hem hun trouwringen, waaruit een bisschopsring zal worden ge maakt. Mgr. Kiwanoeka droeg de H. Mis op in de oude Keulse Dom. Hij werd geassisteerd door Kar dinaal Frings, de Aartsbisschop van Keulen. Italiaanse regering legt voorraden aan ROME (KNP) Om de ten- denz tot prijsverhoging van de levensmiddelen in Italië tegen te gaan, heeft de Italiaanse rege ring besloten grote voorraden van levensmiddelen aan te leggen om waar de vraag het aanbod mocht overtreffen door het aanbrengen van een grotere hoeveelheid op de markt aan de vraag te kunnen voldoen. De Minister van Handel en Nijverheid heeft de aankoop bevolen van een half millioen ton suiker en een millioen ton graan, terwijl de uitvoer van rijst en olie weder aan de belemmerende bepaling van een uitvoervergun ning onderhevig is gemaakt datgene te doen wat gebiedend noodzakelijk is, om een derde we reldoorlog te voorkomen. En om. waar we toch een beschouwing wij den aan de komende taak van de grote drie, het drietal vol te ma ken, zouden we ook nog kunnen wijzen op de ernstige waarschu wende rede door Generaal De Gaulle de vorige week gehouden, waarin deze het Franse volk en over de Franse hoofden heen alle democratische volkeren, met grote ernst gewaarschuwd heeft, dat elk wachten, om een krachtig gemeen schappelijk front te vormen tegen de dreigende agressie uit het Oos ten, een misdaad tegenover de mens heid is. Aan de nodige waarschuwingen heeft het dus de grote drie zeker niet ontbroken en hun geweldige verantwoordelijkheid tegenover de mensheid zullen deze drie staats lieden zich dan ook wel diep be wust zijn. Maar tegenover de zij het dan geforceerde eenheid van de dic- tatuurstaten, welke eenheid op zich toch een grote kracht is, staan de democratieën met hun vrijheidsbe ginsel, wat in de practijk helaas al te vaak betekent, zoveel hoofden zoveel zinnen. Een wel zeer veront rustend voorbeeld hiervan, zien we in de verwarring in Straatsburg, waar ondanks de ernstige bedreiging door de communistische ideologieën, de democratische volkeren elkander zelfs op de meest essentiële punten niet konden vinden. En bijv. Zater dagavond een resolutie, om tot doorvoering van het plan-Schuman over te gaan, om op die wijze al thans een daadwerkelijk begin te maken met de economische een heid van West-Europa met slechts 73 stemmen voor en 32 onthoudin gen is aangenomen. Uitsluitend op overwegingen aan de binnenlandse partijpolitiek ont leend, stemden alle socialistische Engelse afgevaardigden tegen het plan-Schuman, mede omdat ook nog een amendement was aanvaard van de Engelse conservatief Mac- millan. Ook de Scandinavische so cialisten, die nauw geliëerd zijn aan de Engelsen, durfden dezen niet in de steek te laten en zo is het plan-Schuman wel aangenomen, maar met zulk een krachtige oppo sitie, dat er in de practijk nog wel niet veel van terecht zal komen. Zo ging het hier ook met andere problemen. Ce Nederlandse socia list, de heer Van der Goes van Naters mocht gisteren om de socia listische kool en de rode geit te sparen, in Straatsburg wel beweren, dat we die internationale samen werking niet moeten overhaasten en dat deze gedachte langzaam moet groeien, maar het klinkt toch wel heel vreemd als men dit argu ment hoort bezigen door een socia list tegenover een andere socialist, wetende, dat reeds meer dan een halve eeuw in het socialistische beginselprogramma de stelling is opgenomen, dat de internationale socialistische beweging streeft naar een internationale gemeenschap der volkeren, mede tot vestiging van de wereldvrede. Waarbij nog komt, dat de mensheid geen tijd meer te verspillen heeft, maar het op slag van 12 uur is. Neen, het socialisme van 1950, laat, ondanks zijn mooie beginselen en beloften, de mensheid wel lelijk in de steek. Deze verdeeldheid zal, naar wij vrezen, ook op 12 Sept., bij de bij eenkomst der grote drie, een snelle beslissing van de urgente interna tionale problemen lelijk parten spe len. Er zijn intussen nog wel meer moeilijkheden, van principiële en practische aard. We denken aan de kwestie Formosa, waarover Was hington en Londen nog lang niet gelijk denken; aan het Duitsland- probleem, waar een aangenomen, zeef onhandige motie, op het libe rale congres dezer dagen in Duits land gehouden, nog wel van Wes terse liberale staatslieden, aardig in de communistische kaart heeft gespeeld. Een aanneming, welke door de voorzitter terecht een on verantwoordelijke domheid is ge noemd. En dan tenslotte is er de Kore aanse kwestie, die na de hoopvolle ontwikkeling op het eind van de vorige week, nu in het jongste week-end weer oen weinig gunstige keer heeft genomen. Het is wel onder zeer sombere internationale omstandigheden, dat de grote drie daar in New-York bij eenkomen. En voor het wel en wee van de mensheid hangt van deze bijeenkomst ditmaal wel zeer veel af. GRATIS TONG TE IJMUIDEN IJMUIDEN. Aan het IJmui- dense strand heeft zich de laatste dagen een tongen-invasie voorge daan, waar de aanwezige bad gasten flink profijt van hebben getrokken. Met behulp van een sleepnet en tot hun middel door de zee wadend wisten zij flinke partijen tong te verschalken, die een aardige aanvulling van het kampeerdersmenu opleverden. FEUILLETON een vertelling uit de oude en nieuwe tijd 8. Ter wijl Paulus maar onafgebroken en sprakeloos naar dat teer, jong wezentje met zijn gitzwart haar bleef kijken, hield Petrus de armen gespreid en nam de klei ne van haar moeder over. Hij i wiegde haar zacht heen en weer. alsof hij zelf vad,er van tien spruiten was en kinderverzor ging jarenlang dagelijks werk voor hem was geweest. Mieke staakte het huilen. Zij keek naar hem met haar grijze ogen, die onnatuurlijk groot leken, -de ogen van „schone Mieke" uit „De Morgenzon". Heel even speelde een zweem van een glimlach om het kleine mondje. Toen vielen de oogjes dicht. Klein Mieke sliep. Twee uren aan een stuk bleef Petrus zo zitten, bijna onbeweeglijk, terwijl de baby in zijn armen sluimerde. „Fijn, dat u gekomen bent, vader. En aardig van u, mijn heer Van Bree, om vader te ver gezellen." Zo begroette Rinus de onver wachte bezoekers. Hij zag er goed uit, vond Paulus. Al was van de bruine tint, waarmee hij uit Indië was teruggekomen, niets meer te bekennen. Terwijl ze aten, wierp Rinus af en toe een blik op het wekkerklokje op het dressoir. „Ja, we wonen hier wel niet ideaal vader. Maar bij de oude- lui van Bets konden we onmoge lijk langer blijven. We zitten nu tenminste vrij en we hebben voldoende ruimte. De huur is aan de hoge kant. Vijf en dertig gulden per maand. En ik zit hier 'n half uur gaans van m'n werk. 't Trappen-klim- men valt voor Bets, die niet al te sterk is, niet mee. En voor de I peuters missen we wel erg 't tuin- tje van m'n schoonouders. Maar ja, je hebt 't nu eenmaal niet voor 't zeggen. Misschien komt er in de toekomst nog wel eens wat beters". Vijf en dertig gulden per maand! Petrus' mond zakte open. Vijf en dertig gulden voor drie kamers en 'n keukentje op de derde étage van 'n uitgewoond en slecht onderhouden huis. Geen an dere plaats straks voor de kleinen om te spelen dan de straat. Jantje en klein Mieke hadden zonne schijn nodig. Frisse lucht. Bewe ging. Dingen, waaraan jonge kin- weren behoefte hebben, en die ze hier moest missen. Petrus was de verdere duur van 't bezoek nog stiller dan anders. Hij voerde blijkbaar 'n zware strijd in z'n binnenste. En met Paulus was het niet anders gesteld. Die wreef de knoestige kneukels van zijn hand maar aldoor over z'n knie. Dat was zo z'n gewoonte, als hij 'n moeilijk probleem te verwer ken had. Hij likte langs z'n droge lippen. Toén vroeg hij aan z'n zoon, die zich gereed maakte om weer naar z'n werk te gaan: „Jongen, als ik werk voor je zou kunnen vinden in Eindhoven of omgeving en behoorlijke woon gelegenheid voor jullie en de kin deren, zou je dan naar Brabant willen komen?" „Morgen aan de dag, vader. En Bets ook. Nietwaar, vrouwke? Maar 't zou te mooi wezen om waar te zijn. In elk geval, als u wat voor me weet, houd ik me aanbevolen". Hij drukte z'n vader en Petrus de hand, kuste vrouw en kinderen en was op 't punt van vertrekken, toen Petrus van z'n stoel opstond en zei: „Hé, Rinus, wacht 'n ogenblik, 'k Ga zover met je mee. 'k Wil i.og even m'n zuster V. 't Wilhel- mina-gasthuis bezoeker.". Na ruim 'n uur kwam hij terug Hij nad z'n zuster niet te spreken kunnen krijgen. Die was in re traite. vertelde hij. „Ja. dat kan zo treffen, als je niet van tevoren schrijft", zei hij berustend. „Maar, voegde hij er onmiddellijk aan toe, ,,'k heb geen spijt van de reis, Paulus". Op de terugreis werd weinig gesproken, 't Was denker. Buiten was niets meer te zien. Ieder van de twee was in eigen gedachten verzonken. Toen de laatste bus op 't kerkplein in Dommeloord stop te, stapten zij uit. Paulus zocht naar woorden. Zijn stem trilde, toen hij zei: „Petrus, nu weet ik, wat me te doen staat. Ik ga morgen naar de directeur van 't postkantoor in de stad. Misschien kan die nu of later Rinus aan 'n betrekking hel pen. Lukt dat en kan hij ginds geen onderdak vinden, dan pak ik m'n kleren in 'n koffertje en trek naar 't liefde-gesticht. Mijn heer pastoor, m'n huisbaas, zal m'n woninkje zeker aan Rinus willen verhuren, 'k Zou 'n ellen dige egoïst zijn en 't me zelf nooit vergeven, als ik moederziel alleen in 'n huis bleef zitten. En die stakkers van kinderen daarginds liet wegkwijnen door gebrek aan zonneschijn en frisse lucht, 't Is 't enige, wat ik nog voor hen doen kan". In 't licht van de straatlantaarn zag Petrus de in-droevige blik in de ogen van Paulus. Hij liet z'n hand 'n ogenblik op de schouder van z'n vriend rusten. Toen keerde hij zich plotseling om en zei; „Tot morgen, Paulus. Wel te rusten". Z'n platvoeten deden pijn. Hij was niet gewoon 'n hele dag in z'n beste schoenen te lopen. Hij was vermoeid. Maar meer nog dan door z'n lichamelijk onwel-voelen werd hij gekweld door de plan nen, die zijn hoofd doorkruisten en die hij nog niet goed te orde nen vermocht. (Wordt vervolgd) MILAAN kleine studenten deze willen worden met al opbreng wegen en zeer diep land in nu toe nie zal danke over hem Het was lange, lang naar Nancj langer, was. De overal, wa: nodige teweeg en sen langs getwijfeld K. Universum grimeert. En deelneemsters 09k. Luxe met bij op mee in de een pelgrimage moeilijkheden daaraan danks al door de het zeer vroege de tegenslagen (warme) de geest iedereen eikand eigen koffers beuren, dat Nancy toch gebeurtenis ten en de door de touns gewaardeerde druk van elkai Ondanks he reis van maer pelgrims er door een ring< de geest van dat heet onmisj overigens even h.lk tot uiting prachtige „Place een uitvoering cieuses ridicul dansen en di koor, dat uite: beste gaf. De volgende versiteit van die zij had zet. Het oude de late avond en de bedrijvigh wende studenten van autobussen Jast de steile deden het stadje hike rust opschril de lang, voordat sterven was en gebouw gedoofd Na een nacht, sem de lucht fel wit had gete: i?üniet op Althans hij onthi Pelgrims het z«n warme en waTgmeewdeeeshty ecMe' kerkgangers1 die slaperig naëhtrust aan 3Prc" de sfrat «en dreunen ondei nnSi vermoeide opgingen om hun Zon7rVT,"en- Want Zondag, al was het dagen wel nodig sie te trekken. B ffeet men (le data Wel, het kon een van de „Cavalleria daagse gebouw het, jrkSang daar behoudens dan de renrk»rs',^e^l ren, doch zeker niet "loon.opera te gebr ie daTUield Prachtige ■L da* de vrome mod vanSdreethter, duizelig eei?u e barok, te Steéi1eraChtigG kr< steegjes, soms met elkaar verbonden. "W v»nV/n °Ktr°P S.J, 2La" de studenten wijzen zondere omstandigheid J"..de onmiddellijke Nijmeegse heilige Petru begraven lag en wel stu1emen:0Srob0erGltdestGl1 ï£>s-.- |~let Nederlandse water Wenen tijdens de Euroj terende prestatie geleve veroveren. Na afloop c ^et opgewekte gezichter d Keetelaar, 4 de aanvo 6 v. Feggelen, 7 Kore

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4