Iers immigrant werd ambassadeur Zeshonderd katholieke studenten op touringcar-pelgrimage Ruim een millioen bloemen in fantastisch corso De 1.500.000e op „Ahoy Onder aan de ranalijst Inlichtingen over emiaratie •wast- Tussen Keulen en Parijs lag de weg naar Rome Mi taan bereikt Naar wij vernemen: katholieke landdag amateurtoneel Ook een Statenvergadering 9 Sept.: Sprookjesstoet in Amsterdam Aalsmeer werkt dag en nacht Politieman O'Dwyer, de man met een Amerikaanse carrière De Kerk in Roemenië „bestaat niet meer" Beursoverzicht s tong 1uiden V AUSTRALISCH NtrilW-GUINEA iW| Indonesiërs tsiSl doorgedrongen |j( öVWEAK^ Australisch^ lecwTands'* I^JV/fi/ W i'AÏJSTHALIf MANDSJOERIJEj Mpc Arthurs ingrijpen te. oen compnu. I nisme IMongolië door Nat. aan "Ntoskou af ge. staan 1949 ioNGÖcit SINKIANO. Tsjangs nederlaag V Me, 1948 4 r Gchinese volksrepubliek, 4/7/4/y Gr Britterkent Mao Tse Toeng 1950 4 Bedreiging wnn J I Grensinciden ten I Juni 1950 TIBET Landing op Haina Oorlog in Vietnam Dec. 1947_j Malakka oorlog Dec. 'BORNEO (Van onze verslaggever) MILAAN, Zondagavond. Daar zitten we dan in Milaan, zo'n kleine zeshonderd vermoeide, maar ondanks allés tevreden studenten. Gezond maar warm na een dagreis, die niemand van deze karavaan voor geen duizend Zwitserse francs zou hebben willen missen. Het is waar: de reis is zwaar en de ontberingen worden de pelgrims niet bespaard, doch ze nemen het sportief met al de humor en al de sportiviteit, die studenten kunnen opbrengen. Na drie dagen van alsmaar reizen langs 's heren wegen en na drie nachten met heel weinig slaap, welke nochtans zeer diep was, is dan de intellectuele hoop van katholiek Neder land in Italië aangekomen. De reis hoe mooi ook was tot nu toe niet gemakkelijk en er is geen pelgrim, die niet de hemel zal danken als hij in Rome zijn ogen kan sluiten en de slaap over hem zal komen. Het was om te beginnen een lange, lange tocht van Nijmegen naar Nancy, die enkele uren langer duurde dan verwacht was. De vijftien leraren brachten overal, waar zij verschenen, de nodige vreedzame opschudding teweeg en alle Belgen en Fran sen langs de route zullen nu on getwijfeld wel weten, dat de R K. Universiteit naar Rome pel grimeert. En de deelnemers en deelneemsters zelf weten het nu ook. Luxe en comfort zijn er niet bij op deze tocht, die daar mee in de ware zin vah 't woord een pelgrimage wordt met alle moeilijkheden en ontberingen, daaraan verbonden. Maar on danks al dat gebrek aan slaap door de zeer late aankomst en het zeer vroege vertrek, ondanks de tegenslagen met de eigen (warme) voedselvoorziening, is de geest opgewekt en draagt iedereen elkanders lasten en de eigen koffers. En kon het ge beuren, dat de ontvangst te Nancy toch nog een feestelijke gebeurtenis was, die de studen ten en de bewoners van deze door de touristen veel te weinig gewaardeerde stad een goede in druk van elkaar hebben gegeven. Ondanks het feit, dat na de reis van meer dan twaalf uur de pelgrims er niet uitzagen om door een ringetje te halen, was de geest van verbroedering zoals dat heet onmiskenbaar. Hetgeen overigens even later ook duide lijk tot uiting kwam op die prachtige „Place Stanislas" door een uitvoering van „Les Pré- cieuses ridicules", die klassieke dansen en door het studenten koor, dat uiteraard liederen ten beste gaf. Zondag in Fribourg De volgende avond had de uni versiteit van Fribourg alle deu ren, die zij had, gastvrij openge zet. Het oude stadje gonsde op de late avond van het gerucht en de bedrijvigheid van sjou wende studenten en het geronk van autobussen, die met zware last de steile straten opkropen, deden het stadje in zijn avond lijke rust opschrikken. Het duur de lang, voordat het geluid ver storven was en de lichten in het gebouw gedoofd werden. Na een nacht, waarin de blik sem de lucht achter de bergen fel wit had getekend, ging de zonniet op boven Freiburg. Althans hij onthield ditmaal aan de pelgrims het genogen van zijn warme en vriendelijke stra len, waarmede hij tot dan toe zo gul was geweest. Het stadje sliep nog, toen de echte kerkgangers de studen ten. die slaperig nog hun diepe nachtrust aan het herkauwen waren de straten opnieuw de den dreunen onder hun twaalf honderd vermoeide voeten en opgingen om hun Zondagsplicht te vervullen. Want ja, het was Zondag, al was het uittellen der dagen wel nodig om die conclu sie te trekken. Bij reizen ver geet men de data. Wel, het kon een opvoering zijn van de „Cavalleria Rusticana" in het Haagse gebouw voor K. en W., die kerkgang daar in Fribourg, behoudens dan de costuums der kerkgangers, die wel exotisch wa ren, doch zeker niet geschikt om in een opera te gebruiken. Het ongetwijfeld prachtige oude kerk je, dat de vrome moderne kerk ganger echter duizelig zou maken van de barok, te bereiken via schilderachtige kromme steile steegjes, soms met trappen met elkaar verbonden. Wel mocht pa ter van Ogtrop S.J. de moderator van de studenten wijzen op de bij zondere omstandigheid, dat daar in de onmiddellijke nabijheid de Nijmeegse heilige Petrus Canisius begraven lag en wel mocht hij deze ten voorbeeld stellen aan de studenten, door te zeggen, dat Canisius het zoveel jaren terug nog wel moeilijker had gehad met reizen. Het was tevens een kleine troost voor pater van Ogtrop zelf, die met verbonden hand het mis offer moest opdragen, omdat hij door oververmoeidheid was ko men te vallen met zijn motorfiets. Van Kubler naar Bartali. Wat valt er verder nog te zeg gen van de reis door Zwitserland na alles wat er over dit wonder schone land geschreven is? Mis schien is het wel het best de op merking weer te geven van een der studenten, die zijn buurman het verwijt maakte, dat „hij niet in staat was zijn gezicht bij het landschap aan te passen", ondanks het feit, dat er verschillende „gra tis vergezichten", in de karavaan waren, zijnde de bussen met meis jesstudenten. Volgens de aandui ding van een der pelgrims was de tocht door Zwitserland in staat zonder meer alle vermoeienissen en alle slaap te doen verdwijnen als sneeuw voor de zon, die on danks alles van zijn oorspronkelijk plan om weg te blijven maar was teruggekomen. Voorts moet nog gezegd worden, dat iedere wiel rennende Zwitser als „Kubler" werd aangeduid, hetgeen na de grenswisseling gemaks- en publi- citeitshalve werd veranderd in Bartali. Tenslotte kwam Milaan. Ten slotte inderdaad, na een reis van meer dan dertier^ uur in de bussen met nu en dan een on derbreking als het landschap té schoon werd om zo maar door te rijden of.... als de weg te steli werd voor de bussen, die dan de last van inzittenden en bagage niet langer wensten te dragen, zoals op de weg naar de Simplonpas. Die Simplonpas had wat ellen de op zijn geweten. Want niet al leen dwong hij door zijn „bekrom penheid" de grote dubbeldekker bus de weg naar Italië over Frank rijk te nemen, maar bovendien beroofde hij de Tilburgse en Leidse studenten, die een dag eer der dan de Nijmegenaren naar, Rome vertrokken waren, van hun trouwe grote vrachtwagen met alle tenten en een goed deel van de bagage. De truck was namelijk net iets te breed voor de tunnels. Hij moest zijn weg nemen over Nice naar Rome op hoop van ze gen.... Want in Milaan ontmoet ten de Nijmegenaren de Tilbur- genaren die juist van plan waren het gebouw van de Katholieke Actie dat voor de grote karavaan van Nijmegen bestemd was te be zetten, hetgeen een grote conster natie gaf in alle gelederen. Maar het Nijmeegse Rome-reis-comité, dat enorm hard werkt, maar mis- schien téveel aan de improvisatie heeft overgelaten, was niet voor niets de gehele dag in Milaan in touw geweest om onderdak te vin den en ode zaak kwam toch nog in orde, zij het dat het wederom zeer diep in de nacht was tót alles een min of meer vredige rust stemde. Die avond of beter die nacht aten dg pelgrims spaghetti met vis in de zwoele Italiaanse buiten lucht. Het was weer een keer ge lukt.... morgen gaat het grote avontuur verder „Leve Rotterdam?, zo reageer de gisteren dé heer E. B. van Putten uit Tuindorp1"^rtensdiik tUtr.). toen hem in bet „Pavil joen Rotterdam" werd medege deeld, dat hij de anderhalf mil- lioenste bezoeker was. De geluk kige nam daarna met zijn vrouw en zoon plaats op een platform, dat rechts van de grote hal voor de schroef van de „Nieuw Am sterdam" stond opgèsteld. „De pnillioenste bezoeker is naar de oorsprong van de Rijn gestuurd en de heer van Putten moet nu maar eens over zee een kijkje nemen", aldus vice-voor- zitter Hasoer. „We sturen ze naar de nieuwe wereld." Daar na bood hij de héér en mevrouw van Putten namens de directie van de Holland-Amerika Lijn een retourreis Rotterdam—New- York aan, welke mededeling door de verzamelde mensen met gejuich werd aangehoord. Is te Amsterdam een internatio naal stedebouwkundig congTes aan de gang. Gisteren bezichtigden de deelnemers de wederopbouw van Rotterdam. zorgt de A.N.W.B. thans langs de wegen voor telefoonposten, aange duid door een bord met 'n tele foonhoorn erop. is mevr. Ida de Leeuw-van Rees thans 25 jaar met haar knipcursus aan de radio verbonden. zal het Volksconcert in het Kur- haus te Scheveningen op 4 Sept. a.s. een bijzonder tintje hebben. Tijdens dit concert n.l. legt de heer 3. C. de Man het solisten examen voor piano af in het vijf de pianoconcert van Beethoven. Nederlands-Frans verdrag voor sociale zekerheid Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring van het op 7 Januari 1950 te 's-Gravenhage tussen Ne derland en Frankrijk gesloten al gemeen verdrag inzake de sociale zekerheid. Het verdrag tussen Nederland en Frankrijk brengt mede, dat een Nederlander in Frankrijk ten aan zien van de sociale verzekêrings- wetgeving op gelijke wijze behan deld wordt als een Fransman, ter wijl omgekeerd een Fransman in Nederland ten opzichte van de Nederlandse wetgeving dezelfde aanspraken heeft als een Neder lander. Op Zondag 3 September a.s. houdt het Werkverband Katholiek Amateurtoneel een Landdag te Nijmegen. De bijeenkomst zal worden gehouden in de aula van het Canisius-College aldaar, waar door de gezamenlijke Nijmeegse Amateur Tonelisten onder regie van Henk Kramer zal worden op gevoerd „De Vuurwolf" van Henri 't Sas. Sedert enige jaren verkeerde de bijna 100-jarige oude Braak- molen te Goor in een dusdanige verwaarloosde toestand, dat hij niet meer kon worden gebruikt. Door subsidie van het Rijk, de provincie en gemeente en de A.N.W.B. is deze molen geres taureerd kunnen worden. HETE GEMOEDEREN IN PARAMARIBO PARAMARIBO De openba re vergadering van de Staten van Suriname, die Dinsdagavond werd gehouden, is in grote on geordendheid geëindigd. Bij Eet begin van de vergade ring stelde de heer Pengel voor, om in afwijking van het gebruik, bij de ingekomen stukken debat toe te staan. Nadat de vergade ring een uur geschorst was, werd het voorstel-Pengel met 11 te gen 8 stemmen verworpen. De heer Pengel zei, dat de leden van de N.P.S. „een immorele daad" hadden verricht. Voorzit ter van der Schroeff riep hem tot de orde, waarop de heer Pengel de voorzitter toevoegde: „Een individu als U kan mij niet tot de orde roepen. U is schaam teloos". De vergadering werd geschorst om er over te beraadslagen of de heer Pengel het woord zou worden ontnomen. Bij de hervatting der vergade ring verklaarde de heer Pengel „geen gehoor te geven aan een stelletje misdadigers", waarop hem het wóórd werd ontnomen De héér Pengel mérkte nog op dat de voorzitter geen recht had hem het woord te ontnemen, omdat de voorzitter onwettig op zijn zetel zit. De heer Pengel noemde de voorzitter „een ge zonken méns, een oplichter en een advocaat met duistere prac- tijken" VIER EEUWEN OUDE KERK VERBRAND In de monumentale Nederlands- Hervormde kerk te Willemstad (N.B.), die dateert van de jaren 15961609, brak gistermiddag brand uit. De brand woedde zo hevig, dat het gebouw vrijwel als verloren moet worden beschouwd. Deze kerk was de eerste protes tantse kerk in Nederland. Gisteravond om negen uur brandde de kerk nog. De brand weer uit Willemstad heeft verster king gekregen van de brandweren uit Breda, Roosendaal, Fijnaart en Klundert. Het vuur wordt met niet minder dan vijf en twintig stralen bestreden (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER. Een stoet van 55 wagens, waarvan dertig praal- aantal bekende sprookjes tot on derwerp hebben en door sproók- jesfiguren, Hans en Grietje, Klein Duimpje en Sneeuwwitje, de Vier Heemskinderen, Roodkapje en de wolf en vele anderen worden be mand. De stoet vertrekt om half een uit Aalsmeer, gaat dan door wadi» u„r.VAmstelveen naar het Olympisch wagens, die door tractoren zullen stadion, waar te half drie naar ideëen en onder artistieke leiding worden getrokken, zal Zaterdag middag 9 September door Amster dam rijden, ter gelegenheid van het derde Aalsmeerse bloemen corso, het grootste dat sinds men senheugenis in de hoofdstad te zien in geweest. 750 Binders en bindsters zullen rond 1600 kg binddraad (dat is 'n lengte van een millioen meter) 40.000 kg mos, 5000 graszoden en 5000 bossen groen verwerken tot een stramien, waarop de fan tastische rijkdom van kleur en vorm ep variëteit van niet min der dan 1.165.000 bloemen, door 1000 Aalsmeersé kwekersbedrijven geleverd, het patroon zal tekenen; 800.000 dahlia's worden in de stoet verwerkt, 125.000 anjers, 125.000 gladiolen, 100.000 rozen en 6000 chrysanten. Zij zullen de exponenten zijn van de glorie van de anderhalf millioen vierkante kilometer Aalsmeerse kassen, waar genoeg bloemen worden ge teeld om er heel West Europa mee te voorzien. De grootste praalwagen krijgt een lengte van 12 en 'n breedte van 4 meter, en zal, in een weel de van 50.000 bloemen, de Bloe- menkoningin vervoeren. Om haar op haar wagen Aalsmeer uit te krijgen zullen de leuningen van een van de bruggen moeten wor den afgebroken. Heel Aalsmeer zal in de nacht van 8 op 9 September doorwer ken om het corso op tijd en in volle glorie op de weg te bren gén. De praalwagens zijn ontwor pen door de Amstelveense teke naar Toon Noyons. Zij zullen 'n Het gelukte de middenvoor van Tottenham Hotspur, Duquemin, uit een hoekschop van zijn clubgenoot Walters een doel punt te scoren, hoewel de doelman van Bolton, Hanson, een wanhopige poging deed de bal voor Duquemins hoofd weg te stompen. van Noyons „Aalsmeer's Bloe menfeest in Amsterdam" zal wor den uitgevoerd met medewerking van 700 leden van Amsterdamse gymnastiekverenigingen, 'n bloe- menshow waarbij grote hoeveel heden bloemen zullen worden ge bruikt en waarvan het corso een onderdeel vormt. Het corso trekt vervolgens te half vijf door een groot deel van dê hoofdstad, o.m. over de Dam, waar té vijf uur een bloemenhulde bij het Natio naal Monument wordt gebracht. HONKONG (K.N.P.) Door de communistische regering van China werd een ranglijst samen gesteld van de beroepen, naar hun voornaamheid bij de inspan, ning voor het volkswelzijn. Het is een zeer lange, gedetailleerde lijst. Helemaal bovenaan, dus er kend als voornaamste bevorder aars van het volkswelzijn, staan de soldaten; helemaal onder aan de lange lijst, voorafgegaan dus door alle beroepen, ook dat bijv. van straatventers, staan de priesters en missionarissen. Zti mogen blij zijn nog van enig nut te worden geacht, al is het dan nog zo weinig. DEN HAAG (K.N.P.) Her haaldelijk komt hét voor. dat mensen, die inlichtingen wensen over emigratiemogelijkheden, ,'n lange reis naar Den Haag ma ken, terwijl er bij hen in de buurt een katholieke instantie is. die hen vertrouwde inlichtingen kan verschaffen. Te hunnen ge rieve publiceren wij hier adres sen van bijkantoren, die aange sloten zijn bfj de Katholieke Centrale Emigratiestichting en waar zij deze inlichtingen kun nen krijgen. Bijkantoren voor agrariërs: Emigratiecommissie van de A. B. T. B., Droststraat 9, Didam; Emigratiecommissie van de L, T. B„ Parklaan 12, Haarlem. Emigratiecommissie van de R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", Zaanenstraat 18, Haar lem. Voor Middenstanders: Emigratiedienst van de Katho lieke Middenstandsbond: Aartsbisdom Utrecht: Malie singel 9, Utrecht. Bisdom Haarlem: J. P. Coen- straat 12, Den Haag, Voor Arbeiders: Aartsbisdom Utrecht: Biltstr. 190, Utrecht. Bisdom Haarlem: Ant. Duyck- straat 91, Den Haag. Het is alleszins aan te raden voor persoonlijk bezoek tevoren even een afspraak te maken. (Van onze correspondent) NEW*YORK, 16 Augustus. Over een fabelachtige, Amerikaanse carrière gesproken: William O'Dwyer, de Ierse immigrant uit Bohola, Mayo County, Ierland, die op zijn 20e jaar naar Amerika kwam, politie-agent werd om 's avonds te kunnen studeren, het via twaalf ambachten (kellner, stuwadoor) wist te brengen tot de functie van burgemeester van de stad New York (de honderdste), heeft thans de post ambassadeur der V.S. te Mexico bereikt. Een dergelijk voorbeeld zal ongetwijfeld de emigratie naar Amerika verder stimuleren. Meier onmiddellijk zal het leiden tot een intense politieke activiteit in onze metropolis, waar de beide grote partijen elkaar te lijf zullen gaan om de „kluif" New York voor èèn van haar getrouwen te bemachtigen. Het Nederlandse waterpolo-team heeft in het Prater-bad te Wenen tijdens de Europese zwemkampioenscbappen de schit terende prestatie geleverd ongeslagen de gouden medaille te veroveren. Na afloop der wedstrijden poseerde het zévental met opgewekte gezichten voor onze fotograaf. Het zijn: nummer 3 Keetelaar, 4 de aanvoerder van Braasêm, 5 Smol, 2 Bijlsma, 6 v. Feggelen, 7 Korevaar en zonder nummer van Gelder. Burgemeestersbenoemingen in Nederland zijn over het algemeen plechtige en departementale zaken, waar het publiek buiten staat. Wij kennen het geval van een candi- daat voor het burgemeesterschap van een klein stadje, die door de vroede vaderen dier gemeenschap niet voor vol werd aangezien en dus werd afgewezen; de man bracht het later echter tot minister, In Amerika worden burgemeesters verkozen. MaJr hét is in de prac- tijk aan de partij om de candidaat te vinden en aan het publiek „te verkopen". Burgemeester O'Dwyers recente promotie heeft hier de monden doen open vallen. Men meende wellicht ietswat naïevelijk dat men om te stijgen tot de rang van ambassadeur bepaalde 'verdiensten moet hebben gehad vobr stad, land of partij, welke (gevoegd bij be paalde capaciteiten) tot deze be loning zouden leiden. De verdien sten van burgemeester O'Dwyer en de capaciteiten zijn mondjes maat wel aanwezig geweest. Het laatste half jaar was hij echter nauwelijks meer in de stad en het burgemeestersambt was daardoor verlaagd tot een niveau, dat ver onder peil lag. De voornaamste ac tiviteit, door O'Dwyer in deze maanden aan de dag gelegd, 'be stond uit het sóllicitéren naar lu cratieve banen. Kwam hij dan eens terug, dan warén er prompt con flicten, die de New Yorkse bladen plachten wêer te géven in kopre gels enige centimeters dikker dan die waaronder het nieuws uit Korea is weergegeven. Polltie-schandaal Het voornaamste conflict was met de jury, die gelast had een on derzoek in te stellen naar de clan destiene „bookmaklng" en de daar bij aan de dag getreden corruptie onder de politie. Vrijwel alle book makers hadden nl. zeer grote on kostenposten in hun boeken onder de titel van „IJs". Inderdaad, book makers zullen herhaaldelijk de be hoefte hebben om het hoofd koel te houden. Maar de quantiteit „ijs", die er in hun duistere keldertjes omging, was voldoende om alle ab- batoirs van Chicago een jaar lang koel te houden: „IJs", bleek later, was de term voor betalingen, waar mee de politie „gestopt" was. Dit leidde tot een streng onder zoek, dat strenger werd naarmate vooraanstaande politiê-officieren zich voor het hoofd schoten, de be nen namen of in sanatoria moesten worden opgenmen om behandeld te worden tegen plotselinge geestes ziekten. De oud-politie-man O'Dwyer, loyaal aan het corps waaruit ook hij was voortgekomen, veegde de jury des onderzoeks de mantel uit. Maar de jury „nam het niet" en bereidde een rapport voor, dat over enige dagen zal worden gepubliceerd en waarin, naar alge meen wordt aangenomen, enige on aangename dingen aan het adres van de burgemeester zullen staan. Wie kaatst móet ten enénmale de bal verwachten. Burgemeester O'Dwyer heeft in zóvérre pech gehad, dat hij moest treden in de voetsporen van zijn onvergetelijke voorganger Fiorello La Quardia, een fantastische per soonlijkheid met een sterk gevoel voor recht en rechtvaardigheid wiens zuiveringsacties de New Yorkse onder- en haven wereld (steeds muw met elfaar verbon- BTO1 sc„=u iliïuc- den) in paniek bracht. Niettemin ren van 10 cents tarief voor de onderscheidden de eerste vier jaar ondergrondse spoorweg.. Daarnaast Wil men génieten van een brok sarcasme, zoals de Amerikaanse pers slechts zelden ten beste geeft, dan volgen hier enige passages uit het hoofdartikel waarmee de New York Herald Tribune het vertrek van burgemeester begroet: „Dit blad is verheugd om de bur gemeester en eigenlijk ook de stad geluk te wensen met zijn a.s. be noeming.. De burgemeester'heeft bijzonder grote verdiensten voor de stad gehad met name het invoe- van O'Dwyers bewind zich door uiterlijke rust en een bewind dat in grote trekken geënt was op de- mentaliteit van La Guardia. De burgemeester beschouwde de jaren klaarblijkelijk als zijn leer school. De- les, hem in die periode bijgebracht, is klaarblijkelijk deze geweest: uit politieke blunders kan men mee,, en groter munt slaan dan door politieke meegaandheid. De laatste ontwikkelingen schij nen deze stelling te hebben onder schreven. Toen in 1948 de democra tische partij, weliswaar ietwat aar zelend, president Truman als can didaat voor het presidentschap voorhield, behoorde O'Dwyer tot de afvalligen. In Philadelphia, waar de democratische conventie plaats vond, bepleitte hij de candidatuur van Eisenhower. O'Dwyer werd echter (politiek) gered door Eisen hower's weigering zich candidaat te stellen. Prompt daarna gaf O'Dwyer een daverend banket voor president Truman en indien deze laatste alle redenen had de sponta niteit van dit feest in twijfel te trekken, hij wist het althans te ver bergen. Vriend. Niet minder pijnlijk was zijn hou ding ten aanzien van zijn „vriènd en medewerker" District Attorney Frnak S. Hogan, bij de burgemees tersverkiezing van November j.l. O'Dwyer had Hogan verzekerd niet voor herkiezing in aanmerking te willen komen; hij drong er op aan bij Hogan zich candidaat te stellen. Nadat dit was geschied veranderde O'Dwyer vah houding en verklaar de zich candidaat, waarbij Hógan een modderfiguur sloeg. Om met Staring te spreken: ,.de vriendschap was in gram verkeerd". O'Dwyers ambassadeurschap in Mexico is vermoedelijk geïnspi reerd op het feit dat de nieuwe Amerikaanse vertegenwoordiger enige woorden Spaans spreekt en dank zij een officiële ontvangst te New York voor de Mexicaanse president enige ridderorden van dit land op zijn borst mag dragen. Dat Spaans aldus vertelde hij een cóllega wièns arbeidsterrein het New Yorkse gemeentehuis is,, Schijnt nógal Spaans te zijn en be hoeft dringend verdere oefening en instructie. moet erkend worden dat de be trekkingen tussen burgemeester en de stad. vooral sinds zijn herkie zing, allerminst gelukkig zijn ge weest. Hij heeft de stad leiderschap die ten aanzien van allerlei kwes ties dringend nodig was, onthou den.. De benoemingen die hij heeft gedaan waren grotendeels ongeluk kig, soms op het randje van het schandalige af.De stad is hem veel verschuldigd. Voornamelijk zijn erkennen een plaats te bekle den waarvoor hij ongeschikt bleek". Katholike kweekschool opleiding voor jongens te Amsterdam Omdat verscheidene jongelui geen plaats meer konden krijgen op de bestaande Katholieke kweekscholen is op verzoek van de Hoogeerwaarde Heer Deken van Amsterdam de St. Hierony- mus Aemilianus-stichting er toe overgegaan, een parallel-cursus voor jongens (dit jaar alléén eerste klas) te verbinden aan de door deze stichting reeds beheerde Katholieke kweekschool aan de Lauriergracht te Amsterdam. Deze cursus za4 worden gehuis vest in lokalen van de St. Aloy- sius-school, Nieuwe Leliestraat 169 en wettelijk een parallelklas zijn van de Katholieke Meisjes kweekschool. maar geheel worden gegeven door daartoe wettelijk bevoegde lekénleerkrachten. Doordat de cursus, dank zij de zeer sympathieke medewerking van de Hoofdinspecteur voor het Kweekschoolonderwijs, de heer Kleywegt, op zeer korte termijn is tot stand gekomen, zullen echter tot November nog enkele lessen gegeven worderj, door de docenten van de Katholieke Meisjeskweek school „De Voorzienigheid". Dinsdag 6 September zal de cursus geopend worden door de Hoogeerwaarde Heer Deken van Amsterdam met een gezongen H. Mis ter ere van de H. Geest in de kapel van de Voorzienigheid, Lau riergracht 39, Amsterdam. WENEN (K.N.P.). Naar radio- Boedapest meldt, heeft de Roe meense regering het totale bezit van de Katholieke Kerk ontei gend en in bezit gegeven aan de enige weken geleden gestichte schismatieke ..Katholieke Kerk van Siebenburg". In Katholieke kringen van de Roemeensche hoofdstad wordt deze maatregel beschouwd als het begin van de definitieve liqui datie van de Katholieke Kerk in Roemenië. Men verwacht een verklaring van de regering, waar bij de aan de H. Stoel onderge schikte Katholieke Kerk als niet meer bestaande zal worden be schouwd. De door een groep afvallige priesters in Juli gestichte „Kath. Kerk van Siebenburg" heeft na de uitwijzing van de Regent van de Nuntiatuur te Boekarsest, Mgr. O'Hara, een eigen statuut op gesteld, waarbij aan de Paus iedere rechtsmacht wordt ontzegd en iedere verbintenis met de H. Stoel wordt verboden SCHAKEN HET F.I.D.E.-TOURNOOI Na de zesde ronde van het FIDE- tournooi te Dubrovnik (Zuid-Sla- vië) staat de Nederlandse ploeg thans op de derde plaats, die zij moet delen met de Ver. Staten. De stand luidt momenteel: 1. Zuid-Slavië 19% punt; 2. West- Duitsland 16% punt; 3 en 4. Neder land en Ver. Staten 15% punt; 5. Argentinië 15 pnt. en 1 hangpartij; 6. België 14% pnt. IETS LAGERE KOERSEN AMSTERDAM, 29 Aug. Bracht gisteren de scheepvaartmarkt nog wat leven in de brouwerij, vandaag waren alle hoeken stil en verlaten. Het enige wat de aandacht trok was de beleg- gingsmarkt, waar de Conversie- lening 1947 1/4 punt lager open de op 971/8. De koers kwam hierdoor dichter te liggen bij die der investeringscertificaten, die vandaag ca. 97 noteerden. Het aanbod in de Conversielening was niet groot en afkomstig van particulieren. De naderende le September, waarop een nieuwe tranche Investeringscertificaten verhandeld wordt, blijft een drukkende factor. Met uitzondering van Philips, die drie punten lager opende eveneens het gevolg van klein aanbod bood de industrie- markt weinig stof tot bespre king. Na een goed prijshoudende opening, daalden de koersen licht, doch de verliezen bleven tot een fractie beperkt. Tegen slot ontstond er plotseling aan bod in Unilevers, die hiermede een verlies van 2 punten kreeg te incasseren. De Scheepvaarthoek gaf een zelfde beeld te zien. Met uitzon dering van enkele kleine maat schappijen, waarvoor nog koop orders bestonden, was de stem ming prijshoudend. De Indonesische sector was geheel in overeenstemming met de markttendenz. De publieke belangstelling is zeer gering en de verschillen zijn van dag tot dag minimaal. VAN DE KOREAANSE OORLOC TT /^FORMOSA Opstand van INDIA V/U',' ;,S. 'O, j vpslt-pa| WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 ga morgen naar de 't postkantoor in lien kan die nu of 'n betrekking nel- en kan hij ginds vinden, dan pak in 'n koffertje en efde-gesticht. Mun- m'n huisbaas- "1 zeker aan Rinus »n. 'k Zou n ellen- i en 't me zelf nooit Je moederziel alleen >ef zitten. En die 'kinderen daarginds en door gebrekaan n frisse lucht, t is k nog voor hen doen an de straatlantaarn in-droevige blik in Paulus. Hu liet j ■ten deden piin. Hii zoon 'n hele dag m oenen te lopen. Hu l. Maar meer nog dan imelijk onwel-voelen rweld door de plan hoofd doorkruisten >g niet goed te ordi (Wordt vervolgd) gebiedend derde we ll. En om, mwing wij- lak van de vol te ma- og kunnen waarschu- eneraal De gehouden, ie volk en heen alle met grote eft, dat elk tig gemeen omen tegen lit het Oos- ?er de mens- rschuwingen drie zeker a geweldige igenover de drie staats- rel diep be- - zij het dan van de dic- heid op zich is, staan de vrijheidsbe- ijk helaas al zeel hoofden zeer veront- van, zien we Straatsburg, ge bedreiging e ideologieën, ;ren elkander ntiële punten n bijv. Zater- e om tot pl'an-Schuman die wijze al- lijk begin te omische een- a met slechts 32 onthoudin- wegingen aan ijpolitiek ont- socialistische en tegen het omdat ook was aanvaard iervatief Mac- dinavische so- geliëerd zijn den dezen niet en zo is het aangenomen, rachtige oppo- actijk nog wel it zal komen. >k met andere irlandse socia- der Goes van n om de socia- rode geit te 'g wel beweren, tionale samen- >n overhaasten chte langzaam het klinkt toch men dit argu- door een socia- indere socialist, meer dan een >t socialistische de stelling is internationale ing streeft naar emeenschap der vestiging van larbij nog komt, :en tijd meer te aar het op sla„ isme van 1950, nooie beginselen ïsheid wel lelijk d zal, naar wij Sept.. bij de b'J- drie, een snelle urgente interna- i.el ijk parten spe- nog wel meer principiële en clenken aan de waarover Was- n nog lang met i het Duitsland- jen aangenomen, ïtie, op het libe- dagen m Duits- ft wel van Wes- atslieden, aard'™ sche kaart heeft meming, welke terecht een on domheid is Se- e is er de Kor.?" na de hoopvolle 'het eind van de in het jongste weinig gunstige der' zeer sombere istandigheden dat in New-York bij- it het wel en wee i hangt van deze maal wel zeer - Aan het IJmui- eft zich de laatste ;n-invasie voorge- aanwezige baa- -ofiit van hebben behulp van een hun middel door wisten zu e verschalken, die invulling van het nu opleverden-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5