Vraagt Indonesië toch het lidmaatschap van de V. N.? Werkloosheid is afgenomen Engelse soldaten langer in dienst H. Vader tot de studenten Oplichter „leende" gloednieuwe B.M.W-auto van f 30.000.— K.A.B. vraagt loonsverhoging en prijsbeheersing Engeland verlengt dienstplicht van 18 tot 24 maanden Meer troepen naar Duitsland? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Baarn De status van Nieuw-Guinea Godsdienstige aangelegenheden behoren buiten kwestie te blijven, zegt Den Haag Uno-protest-actie Politie speurt naar schoonzoonvan Bols Memorandum over Wesfduitse defensie Malik dient nóg een aanklacht in Nieuwe bedreiging voor Poesan maar bleef boven cijfer van 1949 Hongaars accoord van Kerk en Staat? Nieuwe fregatten uit de vaart f-\ Scheepsberichten Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exoiusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie IS et. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbanfc HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H WAN HEDEN Pagina I Donderdag 31 Augustus 1950 46e Jaargang No. 11954 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET IS MORGEN de eerste September. De vacanties zijn af gelopen of zullen spoedig ge heel geëindigd zijn. Septem ber dan begint het werk weer alom, het winterseizoen beleeft zijn ouverture, ook het seizoen van 't verenigingswerk, van actie-voeren, van vergade ren. En: in Baarn wordt morgen, 1 September, als een symbool en een vermanend teken het nieuwe Vormingsinstituut van de Katholieke Volkspartij offi cieel geopend. Daarom roept „Baarn" morgen voor ons de gedachte wakker aan de nood zaak, om de katholieke actie en de katholieke activiteiten, in engere en in bredere zin, met nieuwe, frisse moed, en verant woord, weer te beginnen. Vera nt woord daarom is „Baarn" met zijn plechtige openingszitting van dit V o r - mingsinstituut van de K. V. P. een symbool èn een verma nend teken. Een symbool van het ontwakend nieuwe leven in ons rijk-geschakeerde organisa tie-wezen en een vermaning voor de tallozen, om het werk toch vooral verantwoord, met bezinning en gefundeerd op vaste grondslagen te doen. Het besluit van de K. V. P. om tot de stichting van dit In stituut voor vorming en scho ling over te gaan, is een wijs besluit geweest, geboren uit het inzicht, dat die politieke vor ming en staatkundige scholing in de Partij noodzakelijk op ho ger en breder niveau moeten komen en verdieping behoeven. Dit geldt zeker voor de leden van deze massale Partij. Maar ook, in de meeste gevallen, voor het kader. Politiek en staatkun de moesten in het centrum van aller belangstelling staan, om dat zij in het centrum van aller leven staan. Politieke maat regelen van allerlei aard grij pen ons a.h.w. elke dag aan en snijden diep in de menselijke samenleving en in het maat schappelijk leven. De bezinning over het hoe en waarom verloopt maar al te vaak in een weinig gefundeerde critiek op dikwijls maar halfbe grepen maatregelen. Maar dat niet alleen: meer dan ooit leven we in een tijd, dat het in de menselijke samenleving gaat om de diepere grondslagen van het leven, over gezag en vrijheid, over de waarde van de mense lijke persoonlijkheid, over be ginsel en praktijk van de ge meenschap en de grenzen daar van, over d e rechten en de plichten van het individu, over de omvang en de betekenis van de macht van het staatsbestuur, en nog zoveel dingen meer. Daarover moet, wil het hoge ideaal van de democratische volksgemeenschap sociaal en po litiek tot zijn recht komen, al lereerst het kader van de Partij een goed gevormd inzicht en gezonde denkbeelden heb ben. De „gezonde leer", waar over Goseling z.g. zo gaarne sprak in zijn pogingen, om het Partijkader op hoger plan te brengen, moet in deze tijd met zijn diep-invretende eisen van geestelijke aard, wijder en bre der worden verbreid. Daartoe zal „Baarn" in ver schillend opzicht veel kunnen bijdragen. Het kader zal zijn daar opgedane ervaring en ken nis verspreiden onder de leden en als deze zich nu maar voor nemen, daar belangstelling voor te tonen en zich ruimschoots open te stellen voor de nieuwe fase in de ontwikkeling van de Partij, dan kunnen daar goede resultaten voor de Partij en voor het Vaderland van worden ver wacht. De opening van het Vor mingsinstituut van de K.V.P. in Baarn opent wijde perspectie ven, waarvan .de omvang en de betekenis nu nog nauwelijks kunnen worden overzien. Toen wij gisteren in Baarn waren, met de pers op visite bij het da gelijks bestuur in „de Rust hoek" in Baarn, om ingewijd te worden in de gang van zaken op de openingsdag. verzekerde de algemeen secretaris dr, Albe- ring, die ook de directeur van het Vormingsinstituut is, ons. dat men even rustig als welbe wust en geleidelijk zal begin nen met de studie-weekends en diverse andere bijeenkomsten, dat men niet van stonde af aan „te hóóg zal mikken" en dat het eerste jaar als een aanloop-tijd voor dit nieuwe werk zal wór den gebruikt. Lukken moet en zal het ze ker; het is alleen maar de vraag, hoe het zal uitgroeien. Wie weet, leidt het tot mogelijkhe den, die niet eerder bevroed of vermoed waren. Dit wijst er al op. dat er morgen in Baarn een groot werk begint, dat onze zege-wens waard is. Een groot werk, dat niet al leen voor het politiek werk een stimulans moge zijn, maar ook voor het gehele katholieke leven. De noodzaak van verdere scholing en vorming, ontwikke ling en bezinning geldt ook op het algemeen sociale, op het cul turele. op het godsdienstige ter rein. Daar moge men zich spie gelen aan het symbool van ,,B.aarn", als straks overal de actie weer wordt ingeluid! Prins Bernhard erelid hoofdbestuur Stichting '40-'45 In een hoofdbestuursvergade ring van de Stichting 1940'45, die Maandag in het Amstelhotel te Amsterdam wordt gehouden, zal Z. K. H. Prins Bernhard des middags om 14.30 uur als erelid van het hoofdbestuur worden ge- installeerd. AJF.P. heeft in welingelichte kringen te Djakarta vernomen, dat de Indonesische regering voor nemens zou zijn binnenkort om het lidmaatschap van de Verenig de Naties te verzoeken, zulks in afwijking van de totnogtoe inge nomen houding, volgens welke Indonesië zich van deelneming zou onthouden zolang het vraagstuk van de toelating van communis tisch China niet zou zijn opgelost. Deze koerswijziging zou zijn in gegeven door de overweging dat de kwestie Nieuw Guinea door een derde mogendheid voor de V.N. zou kunnen worden gebracht, waarbij dan de zaak van Indonesië schade zou kunnen leiden bij niet- lid zijn. Indonesië zelf heeft geen plan het geschil voor de V.N. te brengen, daar het de kwestie als een interne aangelegenheid tussen Nederland en Indonesië be schouwt. Eventueel zou de zaak kunnen worden voorgelegd aan het Uniehof van Arbitrage dan wel aan het Internationale Gerechts hof te den Haag. A.F.P. merkt nog op dat de linkse partijen in Indo nesië de Nederlandse óndernemin gen op Java en Sumatra met een boycot bedreigen, indien Neder land Nieuw Guinea niet aan Indo nesië zou overdragen. In het door de Nederlandse le den van de Nieuw Guinea-com- missie verzorgde deel van het rap port ter voorbereiding van de a.s. onderhandelingen over de status van het eiland, hebben zij gesteld dat de overdracht van de beheers- voering over Nieuw Guinea aan Indonesië strijdig zou zijn met de belangen der bevolking, o.m. om dat dit desorganisatie tengevolge zou hebben. Daarbij werd overwo gen, dat alleen het onderwijs, dat in banden van zending en missie is. nog zou liunoen-. blijven funo- tionneren op voorwaarde, dat dit op gelijke financiële steun van de overheid zou kunnen rekenen als •thans het geval is. De "Nederlandse 45000 PELGRIMS IN DE SINT PIETER VATICAANSTAD (Reuter) De Paus heeft 45.000 pelgrims onder wie 600 studenten van de Nijmeegse universiteit, in de ba siliek van de St. Pieter in audi ëntie ontvangen. Meer dan 35.000 pelgrims konden geen toegang meer krijgen en bleven buiten op het plein. Onder de gelovigen bevonden zich 7000 „Pax Romana" pel grims, tegenover wie de Paus Zijn vreugde heeft uitgesproken over het feit, dat in deze bewe ging katholieke intellectuelen van elke leeftijd vertegenwoor digd zijn. Pius XII heeft onder meer de intellectuelen gelukge wenst met het voorbeeld van .broederlijke eendracht dat zij gegeven hebben op het congres te Amsterdam en hij' heeft ben ertoe aangezet er ver-der zorg voor te dragen, dat de katholie ken aan de spits komen in alle uitingen van het moderne leven. .Tot besluit bevestigde hij .dat het gelóóf én het zieleleven onmis bare elementen zijn voor elke katholieke actie. leden van de commissie hebben te kennen gegeven dat het proble matisch moet worden geacht of een in hoofdzaak Islamietisch land als Indonesië daartoe op de duur bereid zou zijn. De Nederlandse regering heeft thans medegedeeld dat zij de op vatting der Nederlandse commis sie-leden, die in hun rapport vol komen zelfstandig en onafhanke lijk van de regering te werk zijn gegaan, op dit punt niet kan delen. De regering is integendeel van oordeel, dat godsdienstige aangelegenheden niet in dit staatkundig en volkenrechtelijk vraagstuk behoren te worden betrokken. In het Unie-statuut, zo deelt zij mede, zijn de vrij heid en de hoge betekenis van godsdienst en onderwijs zowel door Nederland als door Indo nesië gelijkelijk erkend. Beide staten brengen deze erkenning in practijk op een wijze, die nimmer aanleiding tot gegronde critiek heeft gegeven. De rege ring maakt er verder melding van dat haar standpunt in deze aangelegenheid in bevoegde kringen uit missie en zending volledige instemming heeft ont moet. DOLLARS VOOR TITO WASHINGTON (Reuter) De Y. S. hebben besloten een nieu- de lening ten bedrage van vijf tien millioen dollar, aan Joego slavië te verstrekken, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, op een persconferentie medegedeeld. Joego-Slavië heeft (in het af gelopen jaar) reeds twee lenin gen, elk van twintig millioen dollar, verkregen. HANDTEKENINGEN OFFICIEEL OVERHANDIGD Naar het K.N.P. uit Lake Suc cess verneemt, zijn de millioen Nederlandse handtekeningen van de UNO-protesten-actie, die zich in grote kisten verpakt bij de V.N. in Lake Success bevinden, thans officieel door de Neder landse Pater Mulder S.J. aan de Verenigde Naties overgegeven. Een F4U Corsair van de Amerikaanse marine verlaat een Amerikaans vliegdekschip, dat in de Koreaanse wateren vaart, voor een aanval op Noord-Koreaanse stellingen. De politie te 's-Gravenhage heeft de opsporing verzocht van een personenauto, merk „Veri tas", een zes cylinder vier-per- soons cabriolet van lichtbruine kleur met lichtgrijze zeildoeken kap en geheel verchroomde dïs- cuswielen. De motor is voorzien van drie carburateurs. De wa gen, die van het bouwjaar 1950 is en een waarde van f 30.000. vertegenwoordigt, vormt het troetelkind van de Bayerische Motor Werke in Baden, waarvan de directie hem in Juli te leen heeft gegeven aan een zekere Van E. uit Apeldoorn, die door de politie een oplichter van groot formaat wordt genoemd en zich, al naar gelang het uit komt, uitgeeft voor de zoon van een beroemd sigarenfabrikant, De Sociaal-economische Raad van de Katholieke Arbeiders Be weging kwam gisteren te Utrecht bijeen, teneinde zich, zoals werd medegedeeld, opnieuw te beraden over de moeilijke situatie, waarin de arbeidende bevolking van ons land zich bevindt tengevolge van de duidelijk aanwijsbare en voort durende stijging van de kosten voor het levensonderhoud. Daar naast wijdde de raad een uitvoe rige beschouwing aan de thans grotendeels voorbije en verlopen stakingen te Amsterdam en Rot terdam. De Raad sprak als zijn mening uit, in de geest als geruime tijd De A.N W.B. plaatst langs de verkeerswegen ongeveer 400 blauwe borden met wit binnenvierkant, waarin een telefoon hoorn is afgebeeld. Dit zijn de onlangs in Genève ontworpen internationale borden, die op een „telefoonpost" duiden. Het grootste deel dezer borden staat bij Rode Kruis-posten. Weg gebruikers weten nu, dat zij bij deze adressen telefonisch hulp kunnen inroepen. geleden door hem gesteld, dat op korte termijn een verhoging van Ionen en salarissen van ten min ste 5 pet. dient te worden door gevoerd, die eveneens van toepas sing dient te zijn op de kinderbij slagen en de uitkeringen uit hoof de van sociale verzekeringen. Wat de prijspolitiek betreft zal het, naar het oordeel van de raad, noodzakelijk ziin, dat de overheid maatregelen neemt, die er op ge richt zijn, een verdere stijging van de kosten van voor het dagelijks levensonderhoud van betekenis zijnde gebruiksartikelen met name voeding, kleding en schoeisel, te voorkomen. Het verbondsbestuur van de K.A.B. zal in* samenwer king met de overige delen der bonafide Nederlandse vakbewe ging in bovenstaande geest met spoed bemoeiingen bij de officiële instanties voortzetten. BONN (Reuter). Woensdag is aan de geallieerde Hoge Com missie een memorandum van de West-Duitse regering overhandigd, waarin haar zienswijze met be trekking tot de interne en externe defensie is uiteengezet. In politieke kringen wordt ver klaard, dat het voorstelt de bezet tingstroepen in West-Duitsland aanmerkelijk te versterken, een Europees leger te vormen, een „beschermend politiecorps" onder het gezag van de bondsautoritei- ten op te richten, de staat van oorlog te beëindigen en in het bezettingsstatuut een grondige wijziging aan je brengen gelijk staande met het herstel van de Duitse souvereiniteit. ALLE VASTE HAVEN ARBEIDERS WERKEN WEER Alle vaste havenarbeiders van de scheepvaartmaatschappijen te Amsterdam hebben het werk nu hervat. Slechts een gering aantal, dat de werkgevers niet terug wil den hebben, is uitgesloten. Drup pelsgewijs komen de laatste da gen S.H.B. (Stichting Samenwer kende Havenbedrijven)-arbeiders zich melden. In de Houthaven wordt wel gewerkt, maar nog lang niet op volledige sterkte. of, zoals in Baden, als schoon zoon van Lucas Bols. Einde 1949 ontmoette de B. M. W.-directie in -Parijs een 32-ja». rige Nederlander, die zeide Wil lem van Eysselsteyn te heten en die, vernemend dat de fabriek een millioen kapitaal zocht voor uitbreiding, voorgaf over in vloedrijke relaties en rijke fa milie te beschikken, die we] voor het kapitaal zou kunnen zorgen. Eind Juli kwam hij zon der geld, pas of bagage op uit nodiging naar Baden, waar hij als gast van de directie in een uitstekend hotel werd geïnstal leerd en na een uitvoerige be spreking en vorstelijk onthaal kans zag, de „Veritas" mee naar Nederland te krijgen „om aan de toekomstige geldschieters te tonen". Voor zijn vertrek werd nog met enige Duitse bankdi recteuren onderhandeld, op wie hij 'n uitstekende indruk maak te. Hoe hij kans heeft gezien dé wagen ons land binnen te krij gen, is onbekend; in ieder ge tal heeft de politie vastgesteld, dat deze „slee" Nederland nog niet langs legale weg heeft ver laten. Wel heeft hij haar aan ver schillende mensen voor f 16.500 te koop aangeboden. Een van hen heeft dit aan de B.M.W.-di rectie doorgegeven, die, nadat haar wantrouwen reeds aanzien lijk was geworden, toen van E. na de beloofde drie dagen niet was teruggekeerd, groot alarm heeft geslagen. De politie speurt thans stad en land af. LONDEN (Reuter)De Britse regering heeft Woensdagavond bekend gémaakt, dat de dienstplicht in Engeland zal worden verlengd van 18 maanden tot twee jaar. Tegelijkertijd zijn ver hogingen bekend gemaakt van de soldij, van 75 pet voor miliciens tot 33 1/3 pet voor adjudanten. De soldij van lager geplaatste officieren zal ook met ongeveer 1/3 verhoogd worden. De dienstplichtmaatregelen zul len in een kort wetsontwerp bij het parlement ingediend worden voor een spoedige behandeling. Zij hebben ten doel tegemoet te kómen aan de eisen voor de Britse defensie en voorts meer vrijwil ligers aan te trekken voor de onderbemande gewapende dien sten. Dit is de eerste ontwikkeling na het door Attlee aangekondigde drie-jarenplan voor de defensie ten bedrage van 3.400 millioen pond sterling. Door de verlenging der diensttijd zullen de Britse ge wapende machten uitgebreid wor den met 77.000 man, hetgeen in het bijzonder zou bijdragen tot de versterking van Britse garnizoe nen overzee en het vormen van reserveformaties in Engeland. De verlengde dienstplicht zal gelden voor hen, die 1 October nog in dienst zijn of later opgeroepen worden. Er zijn geen aanwijzingen over de lengte der periode waarin deze maatregelen toegepast zul len worden. De dienstplichtigen (in tegen stelling tot het beroepspersoneel) OVER TERREUR IN GRIEKENLAND LAKE SUCCESS De Sov jet-Unie heeft de Veiligheids raad verzocht een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen van „toenemend terrorisme en massa-terechtstellingen in Grie kenland". Jacob Malik heeft nu de vol gende agenda voor Donderdag voorgesteld: 1. aanvaarding van de agenda. 2. de Koreaanse kwestie, 3. de kwestie-Fórmosa. 4. de beschul diging der Chinese communisten dat dé Amerikanen bombarde menten hebben uitgevoerd in Mandsjoerije, 5. het voortduren de terrorisme en de massa-te rechtstellingen in Griekenland. Van het front in Korea zijn de berichten de laatste 24 uur hijzon der schaars. Reuters correspondent seinde, dat een Noordelijk keur- hataljon Woensdagavond laat, plaatselijke tijd, een bres had ge slagen in de Zuid-Koreaanse linie ten Noorden van Pohang en dat daarachter tenminste één divisie "gereed Stond voor een offensief langs de kustweg Zuidelijk naar Poesan. De opnieuw uit Kigje verdre ven Zuid-Koreanen zouden verder terrein hebben verloren en 2,5 km ten Z. van Kigje felle Noord- Koreaanse aanvallen afweren. Aan de Naktong sloegen de Ame rikanen drie Noord-Koreaanse po gingen af om troepen naar de Oos telijke oever te brengen. Super forten vernielden zes bruggen en beschadigden zes andere. 's-GRAVENHAGE. Het aantal hij de Gewestelijke Arbeidsbureaus in ons land ingeschreven werklozen daalde in het tweede kwartaal van dit jaar van 86.981 tot 60.668. Door de seizoensopleving in verschillen de bedrijfstakken kwamen ook vele ongeschoolde arbeiders weer aan de slag, maar het totaal per 30 Juni was toch in alle provincies, behalve in Zeeland, hoger dan op 30 Juni 1949, toen 45.917 werklozen waren ingeschreven. De grootste groep werkloze man nen bleek bij tussentijds ingesteld onderzoek te schuilen in de groep van de 25- tot 39-jarigen, nl. 23.573, van wie 25 pet. korter dan 1 maand, 54 pet. van 1 tot 6 maanden en 21 pet. langer dan een half jaar als werkloos stond ingeschreven. Er waren 14.769 werklozen tussen 40 en 49 jaar. Het aantal gedemobiliseerde mi litairen dat stond ingeschreven, steeg van 3103 tot 4197. In het 2de kwartaal werden 10.665 gedemobi- liseerden ingeschreven, van wie er 4752 werden bemiddeld, terwijl er 4819 wegens plaatsing op de Rijks werkplaatsen, herplaatsing bij de oude werkgever of om andere re den werden afgevoerd. Van de 56.182 gedemobiliseerden die sedert 1 Jan. 1947 werden ingeschreven, werden er tot einde Juni 1950 27.833 of bijna 50 pet. geplaatst, terwijl 24.152 per sonen of 43 pet. om andere reden Werd afgevoerd. Ongeveer 85 pet. der gedemobiliseerden staat korter dan drie maanden ingeschreven als werkzoekende. In het tweede kwartaal lieten 605 door inkrimping of ophef fing van overheidsdiensten werkloos geworden personen zich inschrijven. Samen met de 3291. personen die per 1 April reeds stonden ingeschreven, kwamen dus 3896 voormalige overheidsdienaren voor bemid deling in aanmerking. 234 van hen werden geplaatst en 792 om andere redenen afgevoerd, zodat einde Juni nog 2870 personen als werkzoekenden stonden in geschreven. Plaatsing in het particuliere bedrijfsleven is voor deze vaak oudere arbeidskrach ten in het algemeen moeilijk. Het aantal ingeschreven manne lijke minder validen daalde van 6906 tot 6491. Einde Juni stonden 245 gerepatrieerden als werkzoe kend ingeschreven. Men verwacht dat hun aantal in de komende maan den belangrijk zal stijgen. Het aan tal cursisten voor de Rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling steeg van 3345 tot 3908, onder wie 2870 gedemobiliseerden. In het kwartaal verlieten 1604 personen na afloop der scholing de werkplaatsen. Se dert 1 Juli 1946 hebben de werk plaatsen in totaal 17.263 personen volledig geschoold. Minister Lichtveld dient klacht in Minister Lichtveld heeft een klacht ingediend tegen „de West" wegens twee artikelen, die in het blad verschenen zijn. De hoofd redacteur, de heer Findlay, werd door de procureursgeneraal ge hoord. zouden slechts de laatste zes maanden van hun diensttijd ver hoogde soldij genieten. De soldij- verhoging zou 68 millioen pond per jaar kosten, waarvan een aan zienlijk deel echter als inkomsten belasting weer terugvloeit in de staatskas. Attlee heeft gister avond in een radiotoespraak de maatregelen toegelicht. VATIC A AN WEET VAN NIETS BOEDAPEST. De Hongaarse regering heeft bekend gemaakt dat Woensdag na acht weken on derhandelen een overeenkomst met de Hongaarse bisschoppen zou zijn tot stand gekomen, volgens welke deze de grondwet van de volksrepubliek zouden erkennen en steunen. Geestelijken die actie voeren tegen „de wettige orde van de staat en het constructieve werk van de regering" zouden volgens het kanomeke recht worden ver volgd. Het Episcopaat zou een be roep hebben gedaan op de Katho lieken om hun uiterste best te doen voor het verwezenlijken van het vijfjarenplan. De regering zou op haar beurt grondwettelijk vol ledige godsdienstvrijheid garan deren en zes Katholieke jongens- en twee meisjesscholen weer on der het gezag van de Kerk bren gen. In Vaticaanstad is dit bericht met de grootst mogelijke terug houdendheid ontvangen en ver klaarde men van niets te weten. De bewoordingen van het accoord manen dan ook tot de grootste voorzichtigheid en doen het door Reuter verspreide bericht bijzon der onwaarschijnlijk lijken. LONDEN (Reuter) De minis ters van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen waar schijnlijk volgende maand op hun bijeenkomst te New York besluiten meer Amerikaanse en Britse troepen naar West-Duits land te zenden, zo gelooft men in gewoonlijk welingelichte kringen tb Londen. GEEN SCHEPELINGEN (Eigen bericht) Van de onlangs door Amerika aan de Kon. Marine overgedragen fregatten, Hr. Ms. „Jan v. Amstel" en „Pieter de Bitter" zal de „van Amstel" de volgende maand uit de dienst worden gesteld. Waarschijnlijk vindt dit zijn oor zaak in het feit, dat voor vier fre gatten, die nog aan de Kon. Ma rine zullen worden overgedragen, niet voldoende schepelingen be schikbaar zijn, om de bodems naar Nederland te varen. Het ligt ook in de bedoeling om „de Bitter" bin nenkort uit de vaart te nemen. De „Jan van Amstel" zal op 6 September uit Amsterdam vertrek ken. De volgende week wordt de „van Amstel" in Den Helder ver wacht. Bij de P. W. zal de aanwe zige munitie worden gelost. Daar na zal de „van Amstel." weer te rugkeren naar de hoofdstad. In de week van 8 tot 15 September zul len voorbereidingen worde getrof fen om het schip uit dienst te stel len, hetgeen op 15 September zal gebeuren. Op die dag zal. Hr. Ms „Jan van Amstel" worden overge dragen aan de Commandant van 't wachtschip „Amsterdam". Kamerlingh Onnes Djakar- ta-R'dam 29 pass. Kaap Tenez. Ranchi (tr. en gezinnen) 29 van Djakarta naar A'dam- Londen. Tabian Djakarta-A'dam 29 pass. Kaap St. Vincen$. Talisse Djakarta-A'dam 29 pass. Kaap St. Vincent. Willem Ruys Djakarta-Rot terdam. Ontschepen be gint hedenmorgen 9 uur te R'dam. Ormondo 29 te Djakarta. Gaat met burgers naar R'dam. V..

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1