Jachtvliegtuig neergestort Ballonrc Negen vee elf andere SPECIALE ATTRACTIES OP DE ALKMAARSE KERMIS Instituut Globe In 't kielzog van 'n scheepsmodel ZIELZORG OP DE KERMIS Gemeenteraad van St. Maarten ALKMAAR EN OMSTREKEN Jeugd gaaf- uit voor een koopje Verpachting van de October-kermis Paardenhandel en te hoge lonen Kies een studierichting Pionierswerk van Pater Brokx O.F.M. bij rijdende parochie van zesduizend zielen CITROENJENEVER Alkmaar f4.40 Tal. 2585. Piloot in zee omgekomen Marktberichten Naar wij vern PAGINA 2 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 Tijdens een bijeenkomst, door de voorzitter van de Vakgroep Kermis- inriehtlngen, de heer Schrijnemae- kers uit Amsterdam, belegd in Café- Restaurant Centraal, zün in grote trekken enige plannen ontvouwd, die ten doel hebben het kermisver maak attractief te doen blijven voor jong en oud. Er is een tijd geweest, en die ligt nog niet zo heel ver achter ons, waarin de kermis, het in Holland, of liever gezegd het Boven-Moer- dijkse, eenmaal per jaar en in het Zuiden veelal twee keer, soms drie keer per jaar terugkerende vermaak, voor de burger een echt uitje was. Daarvoor werd gespaard en de ker misdagen waren iets bijzonders. Maar de tijden zijn anders gewor den en ook de kermissen. Het bij zondere is er wel wat afgegaan, voor een deel omdat men meer uitgaat en niet alleen meer op de kermis ig aangewezen, voor een ander deel ook omdat het karakter van de ker mis veranderd is. De vermaakinrich- tingen zijn echte bedrijven gewor den, waarin de moderne techniek een grote rol is gnan spelen. Toch is en blijft do kermis, ook in zijn 'huidige vorm, nog altijd een bijzonder, in wezen echt volksver maak. Daf. kan men het beste zien in het Zuiden, waar een ieder, on geacht rang of stand, kermis viert. De kermis-exploitanten, die hun tijd begrepen hebben, zijn algemeen van gevoelen, dat de kermis van daag de dag Iets extra's moet bie den, wil men het karakter van de kermis niet verloren laten gaan. En daarom is besloten, ook iets ex tra's te gaan doen. Men heeft de kermis-bezoekers daartoe in drie categorieën verdeeld, De volwas sen kermis-bezoeker zal dit jaar op de Alkmaarse kermis, op een be paalde dag, en dit is dan Vrijdag a.s„ op een, alleen aan de exploitan ten bekend tijdstip, voor een be paalde attractie niet behoeven te betalen. Zit men op dat moment in de swing-mill, dan kan het voor komen, dat de exploitant zegt: ..Deze rit is cadeau". Men kan ook toeval lig met zij" neus tegen een stuk nougat oplopen of plotseling een zakje patates-frites in de handen geduwd krijgen. Dat 19 het element van de verrassing. Let op de bon. Voor de kinderen is het even anders, maar niet minder aantrek kelijk opgezet, Die kunnen door hun ouders uit onze krant een bon laten knippen, die het recht geeft voor 5 luttele centen een der voor kin deren geschikte vermaakinrichtin- PAARD MET ZES POTEN KWAM NIET AAN BOD ALKMAAR We zitten echt midden In de kermis. Terwijl de Alkmaarse kermis nog volop draait, werd gisterenmiddag in café Centraal door de Alkmaarse politie, die dit jaar voor het eerst dit werk van de 8 October-vere- niging heeft overgenomen, de kermis voor de 8 Octoberherden- king aanbesteed. Waar de eigenlijke feestdag op een Zondag valt was er besloten, deze kermis te houden vanaf Za terdagmiddag "7 October te 12 u. Zondag is de kermis gesloten en op Maandag 9 October weer de gehele dag open. Er waren voor deze kermis minder inschrijvingen binnenge komen dan gebruikelijk, ruim een 50. Voor schiettenten werd geboden f 110f156, voor vlieg- bomspelen ffiO.Rollo-spelen f51.tot f45.patates frites (met worst) f50f87. een paar aanbiedingen voor draaimolens van f76 tot f165. De somnabule wil f20 betalen en dé mechani sche waarzegger f26. Voor de autobaan werd f303.geboden voor een tète-a-queu f145, voor gebak en suikerkramen van f57 —f216 en van f45 tot f135. Voor zweefmolens van f51f186. Verder was er nog iemand die een beest wilde laten zien dat geen koe, geen os. maar ook geen kalf was en wel iets van een paard weg had en zes poten had. Daarvoor wilde hij dan f40 op tafel leggen. Maar dat is niet nodig, want in Alkmaar komen dergelijke gekke dingen niet meer aan bod. BLOEMENTENTOONSTELLING IN GYMNASIUM ALKMAAR. Op Vrijdag 8, Zaterdag 9 en Zondag 10 Septem ber zal er in het Gymnasium aan de Bergerhout een jeugd-bloemen- tentoonstelling worden gehouden. Behalve de bloemist-hoveniers en de bloemist-winkeliers, die ieder met een aparte stand uitkomen en de fa. Ruder, die weer een spoor trein zal laten lopen, zal het voor naamste gedeelte van de tentoon stelling, die der planten in bloei, worden verzorgd door de scholie ren der Alkmaarse scholen, die op deze tentoonstelling zullen laten zien, wat ze door toegewijde kweek met de hen destijds ver strekte planten hebben bereikt. De tentoonstelling wordt waar schijnlijk door de wethouder voor Onderwijszaken, de heer R. Bak ker, geopend. GRATIS BIOSCOOPPLAATSEN VOOR COLLECTANTEN KANKERBESTRIJDING ALKMAAR. De directies van de bioscooptheaters Harmonie, Victoria en Cinema Americain hebben elk 35 gratis plaatsen be schikbaar gesteld voor hen, die als collectant(e) medewerken aan de collecten op 1 en 2 September a.s. ten bate van de Kankerbestrij- .ding. Het bestuur van het „Koningin Wilhelmina Fonds" is de directies voor hun geste zeer erkentelijk en vertrouwt, dat velen zich op bo vengenoemde dagen tussen 9 en 12 en 14 en 16 uur ten stadhuizê alhier als collectant(e) zullen op geven. gen zoals de baby-draaimolen, het k'nderpaleio of de molen van Knubbe te bezoeken. Ook de andere plaatselijke bladen hebben een der gelijke bon in hun advertentie pagina, zodat ieder kind in de stad daarvan kan profiteren. En voor de oudjes is er dan, zo als wij reeds meldden, de extra voorstelling in het Theatre de La Gaite van de firma Seriese, waar bij echter de mogelijkheid van een andere verrassing niet helemaal, uit gesloten is. Het slot van de dag wordt dan gevormd door een kostelijk vuur werk, dat ongeveer drie ktvartier de aandacht van de kermisbezoe kers zal trekken, Entree wordt daarvoor niet geheven; «ie het eerst komt, het eerst maalt. Zilveren kloosterfeest ALKMAAR. Op 5 Sept. a.s. hoopt onze oud-stadgenoot de Wel- cerw. Pater Eilanders OMIC (P. A. J. van de Griendt) in het Capucij- nenklooster te IJmulden-Oost zijn zilveren kloosterfeest tg vieren. Valsheid In geschrifte Een geval van valsheid in ge schrifte was dat van de fourage- handelaar J. J. B. uit Beemster, die ter dekking van een tekort een bon voor varkensvoer had vervalst van 120 tot 720 kg, De Officier vorderde f 125,-— of 30 dagen. De Alkmaarse Economische Politierechter maakte er f 100. of 20 dagen van. VOOR DE ECONOMISCHE POLITIERECHTER Mr. J. N. Alblas, de Alkmaarse Economische Politierechter kreeg gisteren de Castricummer S. H. B. voor zich, die in Utrecht door zekere S. handel in paarden had laten drijven. S. was echter geen erkend paardenhandelaar en daarom was B. strafbaar. Verdachte zei niet te hebben geweten, dat S. geen erkenning als paardenhandelaar bezat, maar de politierechter geloofde dat B. dat wel degelijk geweten heeft. De Officier van Justitie, Mr. Dr. J. M. Vellinga, hechtte geen geloof aan verdachte's be wering dat dit geval een uitzon deringsgeval zou zijn geweest. Door de verbalisanten was een geregelde samenwerking tussen B. en S. op het gebied van de paardenhandel geconstateerd. ■Omdat, hij de overtuiging was toegedaan dat beunhazerij in de paardenhandel uit den boze is. eiste hii f50.of 20 dagen. De uitspraak luidde conform. Vervolgens hadden zich de beide firmanten van een Alk- maars< metaalwarenfabriek. F. S. uit F u.'"o en L. V. uit Alkmaar te v -rujii. woorden voor het uitbe- tale.: te hoge lonen aan hun werknemers, voor de vervaardi ging van ten massa-artikel. Verdachte F. S. gaf het hem ten laste gelegde toe. Het was gebeurd door force majeure, zo als hij zei. De Officier meende dat hier ongeoorloofde "cur- rentie in het geding was .r .weest en eiste f250.of 2 maa, ren. De politierechter hield er ïekening mee dat de gewraakte practijken tharts in het bedrijf der verdach ten niet meer voorkomen en ver oordeelde beiden tot f125.of 30 dagen. ONZE AGENDA GROTE KERK: 8 u. concert door Mannenkoor o.l.v. Fred Roeske. TONEEL: Gulden Vlies. Ze kregen wat ze wilden, door Amsterdams Toneel gezelschap. FILM: Harmonie: Sweet Hearts, 14 jaar; Victoria Theater: Abbott en Costello in Het Wilde Westen, 14 jaar; Cinema Americain: We gaan naar Parijs, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHEKEN: Apotheek B. H. J. Schou ten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw. Stuartstraat 90, telef. 2288. TEGEN BAKFIETS ALKMAAR In de Meeuwen straat reed Woensdagmiddag om ongeveer half drie een 12-jarig meisje tegen een aldaar geparkeer de bakfiets, beladen met melkfles sen. Per ambulancewagen werd 't meisje naar „Parkzicht" overge bracht. Haar toestand Is redelijk, R.K. Zangvereniging „Zingen is Vreugde" ALKMAAR. De leden, oud-leden en nieuwe leden worden Vrijdag avond a.s. weer verwaoht, in het jeugdgebouw van de vrouwelijke jeugdbeweging in de Nleuwstraat. Wij zingen na een maand rust weer met. volle vreugde van half negen tot tien uur. Zegt het voort! Burgerlijke Stand ALKMAAR. Gehuwd: Ben jamin Kretier en Trijntje Nooij; Sierk S. Binnerts en Tineke Bom- mezij: Hermanus C. van Mierlo en Wilhelmina van Koert; Willem Fluiter en Elisabeth M. H. van der Waals; Joseph van Arkel en Adrians J. M. ter Horst', Marinus Buis en Alida E, Bruins. Henri J. A. Lambrechts en Maartje Dek ker. Nog iets te goed ALKMAAR. Op verzoek van de politie te Helmond werd in Alkmaar een lid van het perso neel van een der kermis inrich tingen aangehouden en naar Hel mond overgebracht, omdat hij nog iets op zijn kerfstok had. De scholen beginnen weer ALKMAAR. De leerlingen in de katholieke scholen in onze stad beginnen dezer dagen hun nieu we schooljaar. De data waarop de leerlingen der R.K. Jongensscho- len op school worden verwacht vindt men op onze advertentie pagina. waarvoor U aanleg en belangstel ling heeft en waarmee U in het leven vooruit kunt komen. VOLG EEN CURSUS TYPEN - STENO - NEDERLANDS ENGELS - DUITS - FRANS BOEKHOUDEN - M. B. A. MIDDENST. DIPLOMA bij voorh. S. A. Lutterot-Kamper VERDR.OORD 59 - TEL. 4410 (Advertentie.) In Alkmaar woonde eens, op het Klein Nieuwland, de heer Elfring, die een kunstenaar was op het ge bied van de scheepsbouw, waar het modellen betrof. Wijlen de heer El- fring bezat een hele vloot van spant voor spant zelfgebouwde schepen. Een van deze schepen gaf hij in 1949 In bruikleen aan de Bergense vertegenwoordiger L. J. B„ die een zwak voor scheepsmodellen heeft. HJj liet de man tekenen voor ont vangst. Het kaartje, waarop B. er kent het model van de heer E. in ontvangst te hebben genomen, kwam tussen de nalatenschap van de heer Elfrlng, die inmiddels is overleden, voor de dag en de exe cuteur testamentair, de Alkmaarse makelaar H. B., verzocht R. het scheepsmodel terug te brengen. Er is een model teruggebracht, doch 'n vriend van de heer Elfring, v. N. zelf modelbouwer, ontkende pertinent, dat het geretourneerde model een schip was, dat door de heer Elfring gebouwd was. B. ech ter beweert, dat het 't scheepje is, dat E. hem leende. Een zekere A. evenwel verklaart, op verzoek van Elfring, bij B. thuis te zijn gaan kij ken of het in bruikleen gegeven schip er stond. Volgens hem is er sprake van een totaal ander, veel groter, scheepsmodel, dat hij Inder daad bij B. in de hall heeft aange troffen. Er is tussen B. en de exe cuteur onenigheid ontstaan en de executeur deed aangifte van ver duistering van een scheepsmodel. B. die liever niet voor de rechter wilde verschijnen, regelde de zaak zo, dat lijj f 100,betaalde aan de erfge namen van E. om de zaak in het reine te krijgen. Hjj is er echt.er van overtuigd, dat er sprake is van misverstand e" hjj erkent door de betaling van deze som, niet, dat hij werkelijk een ander model dan het door hem getoonde, van E. in bruikleen heeft gekregen. Gisteren diende deze zaak voor de Alk maarse politierechter, Mr. J. N. Al blas. Er is sprake van verschillende scheepsmodellen en dat maakt de boel tamelijk ingewikkeld. De exe cuteur, die als getuige optrad, had na de regeling door verdachte, de rechtbank verzocht, van strafver volging af te zien. In zijp getuigen verklaring was deze man ook niet erg pertinent. Dat was wel getuige A. die het model dat E. aan B. in bruikleen heeft gegeven, tevoren bij E. thuis, en later bij B. thuis zegt te hebben gezien. Het scheelde niet veel of deze ge tuige zou gegjjzeld zijn. Hjj weiger de aanvankelijk zjjn verklaring af te leggen en pas na vrij langdurige weigering ging hij er toe over, on der hevig protest, de eed af te leg gen. Zijn verklaring klonk bezwa rend voor verdachte, evenals de woorden, die B. tot de executair zou hebben gericht, toen beiden over de aangelegenheid spraken, en die zouden hebben geluid: „jij zit hier ook niet om vliegen te vangen" waarbij B. dan een gebaar van geld tellen zou hebben gemaakt. Boven dien zou B. "het bewijsstuk in han den hebben willen krijgen. Deze dingen vertelde de getuigende exe cutair pas, nadat de politierechter hem er nadrukkelijk naar had ge vraagd. B. hield vol, dat het door hem te ruggebrachte model hetzelfde is als dat wat E. hem heeft afgestaan. Getuige van N. beweerde, dat dat model beslist niet door E. was Ver vaardigd. Getuige A. verklaarde, dat het in bruikleen gegeven mo del een door E. vervaardigd scheep je was. dat ht) by B. thuis heeft zien staan, en dat dat een ander is dan het geretourneerde model. De kwestie werd niet duidelpk en op verzoek van de Officier van Jus titie. Mr. Dr. J. M. Vellinga. werd de zaak dan ook aangehouden tot 18 September. Dan zal een ander scheepsmodel, waarvan verdachte beweert, dat hij het van E. destijds heeft gekocht, op de groene tafel Preken. Gepensionneerde militairen klagen hun nood ALKMAAR. De Afd. Alk maar van de Alg. Militaire Pen- sioenbond heeft in een vergade ring, dezer dagen te Alkmaar ge houden. een motie opgesteld waar in er met de meeste klem op aan gedrongen wordt, dat het hoofd bestuur van deobond, gezien de teleurstellende houding van de regering ten aanzien van de toe gekende toeslag aan de in nood verkerende gepensionneerden, in samenwerking met de burger- pensioenbonden een actie zal voe ren voor een meer rechtvaardige pensioenregeling. In hetzelfde stuk wordt voorts dank gebracht aan de leden van de Tweede Kamer voor het juiste begrip, dat zij hebben betoond voor de nood der gepensionneerden. De motie is ook verzonden aan de voorzitter van de Ministerraad en de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer. (Van onze verslaggever) In de ruime, geriefelijke wa gen van de heer Boeken, die tij dens de Alkmaarse kermis mét een auto-scooter op de Paarden markt staat, hadden wij een ge sprek met pater B. Brokx o.f.m., aan wie de zorg is toevertrouwd voor het geestelijk leven van een kleine 6000 kermis-vakmensèn, een rijdende parochie, die door het hele land zwerft. Het is eigenlijk een geheel nieuw stuk zielzorg, dat pater Brokx verricht. In November 1948 werd hij door Z, H. E. Kar dinaal de Jong voor dit werk aangezocht en in Januari van 1949 begon hij zijn parochianen, die her en derwaarts verspreid wonen, te bezoeken. Deze ziel zorg onder de kermis-exploitan ten is, voor ons land althans, Iets nieuws en pater Brokx verricht dan ook in dc ware zin des woord pionierswerk. In België, waar voor iedere provincie oen geestelijke voor dit werk is aangewezen, bestaat de kermis-aalmoezenier al 70 jaar. Ook Frankrijk heeft zielzorgers, die voor de kermis-exploitanten hun tijd en werklust geven. Waar ruim 80% van de men sen, die in het kermisbedrljf hun bestaan vinden, katholiek is, be grijpt men wol, dat dc kermls- zielzorger gedurende hot gehele seizoen langs do weg is, en van de ene kermis naar de andore trekt. En dat hij over het alge meen slechts dc grote kermissen kan bezoeken. Zjjn vóórnaamste werk ligt in het huisbezoek en het Mislezen, dat in iedere 'plaats zoveel mogelijk in een besloten kapel geschiedt. Dan zijn er de „doopjes" en de huwelijken, die de nater inzegent, in overleg dan altijd met de pastoor in wiens gebied de plechtigheid voltrok ken moet worden. Voor zijn bijzondere taak heeft pater Brokx jurisdictie in alle bisdommen. Heel jaar werk Niet alleen gedurende het echte kermisseizoen, maar gedu rende het gehele jaar heeft de aalmoezenier van de kermis werk. Reist hij 's zomers per auto zijn rijdende parochianen af, in de winter zoekt hij zijn nensen thuis op. Dat thuis is dan vaak een eigen woning in een der grote centra zoals Am sterdam. Rotterdam. Den Haag, Dordrecht, Bergen on Zoom, Breda, Tilburg, Eindhoven. Maastricht en Heerlen en ook. al wonen er hier wat minder, Sit- tard. Roermond. Nijmegen, Apel doorn, Arnhem en de noordelijke plaatsen Groningen en Leeuwar den. Uiteindelijk blijven er voor de pater, die dit werk met heel veel animo doet, maar weinig dagen over, waarop hij in zijn klooster te Woerden verblijf houdt. En ook hier is er arbeid genoeg. Want nu wordt er ge werkt aan de voorbereiding van de oprichting van een tweetal Verloren schaap terecht ALKMAAR. De winkelier, die de vorige week aangifte had gedaan dat zijn portefeuille met f 899.verdwenen was, heeft gisteren op het bureau gemeld dat zijn portefeuille in zijn winkel is teruggevonden. Diefstal van een eg A. J. v. V. uit Zuid-Scharwoude die m 48 een eg had gestolen te Warmenhuizen, nadat hii een half jaar tevoren, die eg, die hij bij het grasmaaien aantrof, onder water had gelegd, werd te dier zake door de Aikmaarse Politie rechter. conform de eis van de Officiér van Justitie veroordeeld tot f 30.of 15 dagen. Vissen in troebel water H. O. te Noord-Scharwoude, die gevist had in water, waarin hij geen rechthebbende was, en die zich al meer dan eens aan vis- stroperij heeft schuldig gemaakt, werd gisteren door de Alkmaarse Politierechter veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, de straf, die de Officier van Justitie had geëist. Het in beslaggenomen vis tuig werd verbeurd verklaard. Dienstplichtwet overtreden J. O. uit Beverwijk, die gisteren voor de Politierechter moest te recht staan omdat hij zich had onttrokken aan de keuring voor de militaire dienst, die in Heiloo moest geschieden, was op zee en liet zich door zijn vader vertegen woordigen. Er was geen sprake van principiële dienstweigering. De vader had de jongen reisgeld geweigerd, zeggende dat hij maar per fiets moest gaan. Dat was ech ter niet gebeurd. Conform de eis luidde de uitspraak f 25.of 10 dagen. „SONORA" 'T VELD Naar wij vernemen zal onze R.K. Gem. Zangvereni ging „Sonora" deelnemen aan het concours te Den Oever, dat gehou den wordt op de laatste Zondag van September. Met het oog op dit concours worden alle leden op Dinsdag 5 Sept. a.s. weer op de re petitie verwacht. Uitstekende samenwerking PURMEREND Als een van de mooiste resultaten van de markt stadfeesten mag zeker worden vastgesteld het feit van de uitste kende samenwerking, Samenwer king met diverse organisaties en personen, vooral ook van het platte land met de stad. Dat uit zich het beste als men nagaat de samenstel ling van het Ere-comité en vervol gens de lange lijst van schenkers van medailles en van personen die bijdragen geven aan het prijzen- fonds. Vele autoriteiten en notabe le personen uit het ambtelijk en zakelijk leven hebben zich er des gevraagd gaarne toe geleend om door het lidmaatschap van 't Ere- comité het aanzien van de tentoon stelling en feesten te verhogen. De genen, die bijdragen schonken voor het prijzenfonds en zij die medail les hebben beschikbaar gesteld, to nen dus, dat zij gaarne een finan cieel offer brengen om deze daad van samenwerking mogelijk te ma ken. De catalogus van de tentoon stelling zal ons 'daarvan wel weer verschillende mooie blijken laten zien. kostscholen, speciaal voor de kinderen der kermis-exploitan ten. In Helmond komt ér binnen kort een voor de meisjes, die on- der de hoede van dè Zusters van Liefde zullen komen. Die voor de jongens is nog in voorbereiding. Over zijn werk heeft pater Brokx in het voorjaar nog via de K.R.O. microfoon een vraagge sprek gehad, want bij velen is het nog onbekend, evenals men met het leven van de kermis exploitant onbekend is. Nog te weinig beseft men, dat deze mensen, georganiseerd, voorzover men ze kan organiseren, in de R.K. Bond van Kermisvakgeno- ten, normale middenstanders zijn die in niets gelijken -op het, vaak gesmade, kermisvolk, dat te hooi en te gras langs 's Heren wegen trekt, trachtende een stuk brood te verdienen. Dat is, zoals insiders het noemen, maar ds franje van de kermis, die op de echte kermis, die ook steeds meer en meer gemoderniseerd wordt en aan regels is onderwor pen, terdege wordt geweerd. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING BEEMSTER. Aan mei. C, E. Koolj, die veertig jaar als apo thekers-assistente werkzaam Is geweest bij de N.V, Apotheek Jurgens te Purmerend, werd gis termorgen door de burgemeester van Midden-Beemster, de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver uit gereikt, Tevens kreeg mevr. T. Harrems- *r Jl: ,c,lie ,veêrtÜ iaar in het Noordhollands Koffiehuis te Pur merend heeft gewerkt, de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Herman C. M. zv H. Schenk, stoffeerder, en Minke Buijs z.b wonende te Purmerend, Wees- huissteeg; Hendricus L. M. z,v. H. Runderkamp, groentenhandelaar en E. Tol, z.b. wonende te Edam; Hendrika C„ dv R. M. de Gier, fa brieksarbeider en H. W. de Vries, wonende te Purmerend Nekkerstr. 95, Ondertrouwd: J. C. A. Bonge, 30 jaar, koopman, wonende te Hoorn en C. A. A. Nooij, 27 jaar, z. b., won. te Purmerend, Hoog straat 2; A. Peek, 25 jaar, bankdi recteur, wonende te Amsterdam en J. G. van Tooi", 24 jaar, z.b., won. te Purmerend, Weenval 14. Getrouwd: M. de Vendt, 27 jr., spoorwegbeambte, wonende te Haarlem en D. Timmerman, 22 jr., z. b., wonende te Purmerend, Hu- go de Grootstraat 29. Overleden J. C. Koelman, 69 jr., z.b. wonende te Edam, echtgenote van Ch. Hovestad. „Wi-Jo" op de kermis ZIJDEWIND Als een welkom intermezzo van het kermisprogram van dit jaar zal het bekende duo „Wi-Jo" op Maandag van de Zij- dewinder kermis een cabaret-uit voering geven in de zaal van Blan- kendaal. Hierin zullen o.m. optre den Annie Hof, de allround artiste, Liesje Morsch, de Nrd.-Hollandse nachtigaal en Remidol, de grote telepaath en illusionist, met geheel nieuwe experimenten. Zowel voor ouderen als voor jongeren belooft het een gezellige avond te worden, waarom voor dit optreden ook veel belangstelling verwacht wordt. Kaarten kunnen reeds nu aan de zaal worden afgehaald. Zie voor bijzonderheden de kermis-advèr- tentie in ons blad van gisteren. Konijnen tentoonstel ling PURMEREND Helaas mag er bij dè nazomerfeesten nog geen pluimveetentoonstelling worden gehouden. Doch de belangstelling voor de konijnententoonstelling is weer zodanig dat daarvan 'n flinke expositie tegemoet kan worden ge zien. Voor deze soort tentoonstel lingen is in de laatste jaren de be langstelling ook bij het publiek, wel bijzonder toegenomen. VLIEGTUIG VAN TRANSWORLD AIRLINES VERMIST De Amerikaanse Luchtvaart maatschappij „Transworld Air lines" deelt mede, dat een vlieg tuig met 55 personen aan boord tussen Cairo en Rome vermist wordt. VIERVOUDIGE OVERWINNING VAN DREO OP WBSV DE RIJP Uitslagen Dreo I— WBSV I 3—2; Dreo II—WBSV II 7—3; WBSV Jun.—Dreo Jun. 1—2; WBSV Adsp.—Dreo Adsp. 2—3. Dreo behaalde afgelopen Zon dag 'n viervoudige overwinning op WBSV. Het eerste elftal speelde behoorlijk al was het nog niet 100%, Het was een ge lijk opgaande strijd met vóór de rust een vlugger spelend WBSV, waardoor D. steeds juist te laat bij de bal was. Dit zal met de competitie anders moeten wor denHet eerste doelpunt was voor W. doch spoedig maak te de D. midvoor gelijk en zelfs wist Dreo vóór half time de stand op 21 te ercngen. Na de rust ging het beter en verhoog de D de stand tot 3—1. Vijf mi nuten voor het einde maakte W. dankbaar gebruik van het slor dig wegwerken van onze achter hoede en verkleinde de achter stand tot 3—2 waarna de goed leidende scheidsrechter onmid dellijk het einde floot. De invallers kunnen op een goede wedstrijd terug zien, vooral Slnkeldam, die zijn doel op meesterlijke wijze verde digde. De voorhoede en middel linie speelde goed doch de ach terhoede was, met uitzondering van de doelman, het zwakste ge deelte. Het 2e elftal behaalde een keurige 'overwinning ofschoon het soms wel eens al te gemak kelijk aan een doelpunt kwam, doordat de keeper van W. niet voor zijn taak was berekend. De junioren kwamen net met de hakken over de sloot, door in de laatste minuut het winnende doelpunt te maken. Ook de adsplranten behaalden een overwinning en er werd goed gespeeld. Het programma voor a,s. Zon dag ziet er als volgt uit: RKDVO IDreo I, vertrek te 11,30 uur; RKDVO II—Dreo II vanaf de Dam. Voor het 3e elf tal (zie raambiljetten). Op tijd aanwezig en veel suc ces! WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: ENKELE BUIEN DE BILT, 31 Aug; Wisselende bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind, draaiend naar richtingen tussen N. en W. Weinig verandering in tem peratuur, STEDENBOUWERS OP BEZOEK WIERINGERMEER. Heden, Donderdag 31 Augustus, wordt de Wieringermeer bezocht door de deelnemers aan het internationaal stedebouwkundig congres, dat thans in ons land Wordt gehouden. Zij gebruiken de lunch in hotel Smit te Middenmeer en worden daar toegesproken door burge meester Loggers en Dijkgraaf lr. Ovinge. Daarna maken zij onder leiding van deze functionarissen een rondreis door de Wieringer meer. Geurige rijpe citroenschil, getrokken op fijne Holl. Jenever. Per liter (Advertentie) De gemeenteraad van St. Maar ten beraadslaagde Maandagmor gen over een zeer uitvoerige maar niet bijster belangrijke agenda. Een schrijven van de Mij. tot be vordering van de bouwkunst betref fende het optreden van ambtelijke diensten als architect voor particu liere bouwwerken, werd voor ken nisgeving aangenomen, omdat deze gemeente geen architect-ambtenaar heeft. Naar aanleiding van een desbe treffende vraag van het raadslid Vos werd medegedeeld, dat de als opslagplaats gebruikte oude wo ning van aannemer de Geus geen gevaar voor instorten oplevert. Of de bouwval een „sieraad" voor de gemeente is moet echter worden betwijfeld. Op haar verzoek werd aan mej. J. Krol eervol ontslag verleend uit haar functie van onderwijzeres aan de O. L. School. In haar plaats werd als onderwijzeres benoemd de heer A. W. Willemse te Wassenaar. In verband met opmerkingen dienaan gaande deed burgemeester Korver de toezegging dat de raadsleden voortaan uitgenodigd zullen worden voor het bijwonen van de proefles sen. Zij kunnen dan ook op grond van eigen ervaringen tot het benoe men van onderwijzers overgaan, in- plaats van alleen af te gaan op ad viezen. Omdat van overheidswege hierin nog nooit is voorzien besloot de raad tot hef invoeren van een zie kenfondsregeling voor het gemeen- tepersoneel. Volgens deze regeling zal de gemeente de helft van de ziekenfondspremies tot een maxi mum van f100 voor haar rekening nemen. Het is de bedoeling om deze regeling per 1 Jan. 1952 wèer op te ENGELSE UITSLAGEN De uitslagen van de gisteren gespeelde League-wedstrijden lui den: Eerste divisie: Charlton Ath.—Fulham 00 ChelseaArsenal 01 EvertonMiddlesbrough 32 Manchester Un.Liverpool 10 PortsmouthSheffield 41 SunderlandAston Villa 33 W. Br. AlbionNewcastle Un. 12 BarnsleyHull City 42 Tweede divisie: BrentfordBlackburn R. 32 BuryPreston N. E. 31 Doncaster R.Southampton 00 Grimsby T.Chesterfield 12 Leeds tin.Coventry City 10 Luton T.West Hem Un. 11 Een Firefly jager-verkenner van de Marine Luchtvaartdienst van het vliegveld Valkenburg is gistermorgen om vijf minuten over tien bij een formatie-oefenvlucht van een escadrille van vier voor de kust ter hoogte van Kijkduin in zee gestort. Van de piloot, de 25-jarige ongehuwde leerling onderofficier-vlieger matroos Ie klasse Willem van de Bom uit Huizen (N.H.) ontbreekt ieder spoor. Een ooggetuige, die op een strandhoofd stond te vissen heeft verklaard, dat het toestel, komen de van het Zuiden in Noordelijke richting vloog en zich op geringe hoogte bevond. Plotseling deed zich een motorstoring voor en weerklonk een knal. Er kwam rook uit het toestel dat daarna een bocht beschreef. De piloot moet nog getracht hebben de Firefly op zee te doen dalen, want in glij vlucht naderde de machine vrij langzaam het wateroppervlak. Op het laatste ogenblik kwam het echter van tien a twintig meter hoogte met een plof in zee terecht. Volgens de ooggetuige heeft het toestel daarna niet langer dan een halve minuut op zee gedreven en is daarna gezonken. De redding boot „Arthur" uit Scheveningen voer onmiddellijk ter assistentie uit en raporteerde aanvankelijk, dat men de piloot op het achter einde van het toestel in het water zag zitten. De ooggetuige die een kijker bij zich had, heeft daarvan evenwel niets bespeurd en het be richt wordt dan ook onwaarschijn lijk geacht. Ook de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland voer uit, evenals een red dingboot uit Kijkduin. Van Val kenburg en IJpenburg namen een Mitchell bommenwerper, een Sea- Otter alsmede een helicoptère aan de opsporingswerkzaamheden deel. Het hefschroefvliegtuig rap porteerde een olievlek te hébben waargenomen. Ook twee Firefly's en een Sea-fury waren geruime tijd in de lucht. Later rapporteer de de „Jan Leis" op 3 mijl uit de kust een lange oliesliert te heb ben gevonden, aan het einde waarvan olie naar boven borrelde. Op deze plaats begon men te dreggen. De reddingboot meldde te vijf minuten over een dat de dreg was vastgelopen, en later dat het wrak van het toestel naar alle waarschijnlijkheid was gevonden. De plaats werd met een hoefijzer vormige rode reddingboei ge- heffen, aangezien aangenomen mag worden, dat dan van overheidswege een alg. ziekenfondsregeling voor ambtenaren zal zijn getroffen. De rekening over 1948 zowel als de begroting 1950 moesten op enkele ondergeschikte punten worden ge wijzigd. Hier kon de raad zich na ampele bespreking mee verenigen. De heren G. C. Stoof, P. de Geus, J. de Pee, A. dc Wit Czn. en C. Zutt werden opMeuw benoemd tot leden vah de Adviescommissie voor Woonruimte. Tijdens de rondvraag klaagde de heer T. Bijpost over de te hoge staangelden voor kermisexploitan ten zijnde f2.50 per dag per kraam Een ijscoman zou om die reden niet naar Valkoog gekomen zijn. Burgemeester Korver wist daar tegenover te stellen, dat de eigenaar van 'n snoepkraam, zo noodzakelijk om de dikke portemonnaie's van de kinderen te ontlasten, ondanks de in uitzicht gestelde vrijdom van staangeld rustig was thuis gebleven. Het zit dus met in het staangeld maar in de hoedanigheid van de Valkooger kermis. WARMENHUIZEN, 31 Aug. 24.00 kg aardappelen, schotse muiz. 8,208,70; grof 7,808,40 drielin gen 7,90—8,30: bl. eigh. 8—8,50; w eigh. 8,20—8,60; bintjes 8,30—8,50; 10.400 kg rode kool 5—8.20; 31.000 kg gele kool 4,50; 21.000 kg slabo- nen 1521,20; LANGEDIJK, 31 Aug. 10.000 kg blauwe eigh. 5,60—7,50; 300 kg tomaten A 15—16; B 14; 2.500 kg groene kool 6.507.70; 72.000 kg r. kool 57,10; 35.000 kg gele kool 4,504,70; 172.000 kg witte kool 4; 11,500 kg slabonen 1523,20. N.-SCHARWOUDE. 31 Augustus 12.000 kg aardappelen, eerstelingen 8,70—8,80; grof 7,90—9; eigh. 6,50; bl. eigh. 6,707,30; bevelanders 6 7,70; 100,000 kg witte kool 4; 44.000 kg rode kool 4—7,20; 21,000 kg gele kool 3,504,50; 500 kg kroten A 5,50; B 4; 23.000 kg slabonen 15 23.30; 3.000 uien 6,207,30; grof 2,70; drielingen 8. BEEMSTER, 30 Aug. Bl. eigh. 610; Koopmans bl. 7—11; bl. eigh. slabonen m. dr. 1521; z. dr. 15 32 stoksnijbonen 2037; stamsnij- bonen 2024; pronkbonen 1216; tomaten A 19—25; bloemkool 12— 48; rode kool 510; groene kool 7 10; sla 28,50; andijvie 58; ro de bieten 47; bospeen 1013; waspeen 1017; uien 26; augur ken grof-grof 6; klein-grof 6; bas terd 1314;stek 5; perziken 419; aardbeien 234; druiven, Franken- thalers 2590; West-Frisia 4070; meloen, suiker 1655. Appels: Charlemowsky 420; Codlin Ceswick 214; Graham Ju- bilé 216; James Grieve 738; Manks Codlin 218; rode tulp 3 19; Transparante de Cronsels 822 Zigeunerin 432; Zoete Winterkr. 2—14. Beurré Mérode 2—12; Clapp's Fa vorite 427; Dirkjes 212; Jutte- peer 741; Kamperveen 7; Noord- Hollandse suikerpeer 413; Préco- se de Trévoux 219; Seign. d'Es- peren 327; Trosjes-peer 213; Triomphe de Vienne 1041. OBDAM, 30 Aug. 11.000 kg sla bonen 15—27,30; 3.000 kg kroten A 5,20; 15.000 kg rode kool A 55,10; B 4; 16.000 kg gele kool A 4,50, B. 3,50; 8.500 witte kool 4; 8,500 uien 4,50—5,90. GROOTEBROEK, 30 Aug. Eersteling grof 10,10—10,30; blau we eigh. groot 6,406,60; Alpha gr. 7.80—8,30; bl eigh. groot 7,80; bin tje grof 7; groot 7,10—7,30, aanv. 22.000 kg; slabonen 1519,80 aan voer 2.600 kg; 11.000 kg gele kool 3,50 20.000 kg uien A 5,10; B 5,30 6,30; C 4—480; D 3,80; bloemkool A 32—43; A II 17—23; B 28—34; B II 13—18. merkt. Van de piloot werd geen spoor gevonden. Marineschepen bij Kijkduin Gistermiddag is Hr. Ms. korvet „Batjan", die op een oefenreis op de Noordzee was, voor de kust bij Kijkduin aangekomen om deel te nemen aan 'de opsporing naar de vermiste vlieger van de Fire fly. Naar de plaats van de ramp is onderweg een marinesleepboot uit Hoek van Holland met aan boord personeel van de Marine luchtvaartdienst en een duik- ploeg. (Van Maf tussenposen van middag na hef te vier van een ferreln aan volgeni niet minder ballomport-evenemen buitenland iedert 12 en hun commandant! Italië, Canada, Zwitn ballon), terwijl ook Bootman en de heren De grootste ballon, Zwitser Eberhard, hee houd van niet minder kubieke meter, elf groot al» de kleinste, Fransman Cormier, dat 200 m3 hem de lui len sleuren. In totaal ballons een gasinhou< van ruim dertiendui bieke meter. De jongs mer, 21 jaar, is dn Bc van de Bemdon. Zijn bert doet ook mee. van de Bemden dlo bl betrokken is heet Plei in de sportcommissi met de Belg Ernest die men de kampioen ballonvaren zou moge: Vader van de Bemc trouwens óók een b deze farrville weet dus wel van wanten, I deelnemer is een Fra tachtigjarige G. Ravai: deze gelegenheid teg is prof. H. W. Lumber tot rector-magntflcus v derlandse Economische te R'dam. werd Rotterdam Ahoj door ruim 40.0000 pei zocht en zal vandaag gei den met een optocht Rotterdammers" door i is door boerenleenbank gen en landbouworgan steunactie georganiseer tuinbouwgebied rond dat door een zware hag geteisterd die voor ten: half millioen schade aa Viert dr. Maria Montc daag haar 80ste verjaai ruggia, waar thans hel tem. Montessori-congi gehouden. VRIJDAG I SEPTE HILVERSUM I, 402 m 7.00 VARA, 10 VPRO, 1 12.00 AVRO, 16.00 VJ VPRO, 21.00 VARA, 22 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gra: 8.00 Nieuws en weerber Gram, muziek, 3.50 Voor 900 Gram. muziek (9.30 standen), 10.00 „Thuis" 10.05 Morgenwijding 1( muziek 10.30 Voor de v Zang en piano, 11.10 11.30 Orgelspel, 12.00 12.30 Mededelingen, 12 praatje, 12.45 Orgels Nieuws, 13.15 Lichte mi Voor de vrouw, 14.20 K en solist,, 15.00 Voordr Gram. muziek, 16.00 Fil ma, 16.30 Voor de jeu Kwartet, 17.20 Muzikali 18.00 Nieuws, 18.15 Felici Gram. muziek, 19.00 ,,D< bocht", 19.15 Trio, 19.3( zoek bij anderen", caui Causerie over een dierei „Het Nederlands Genoot Oud-Testamentische stud rie, 19.55 Mededeling Nieuws, 20.05 Boekbespn Gramofoonmuziek, 20.35 stige causerie, 21.00 gramma, 21.40 „Vandaag 22.45 Avondwijding 23.0 23.1524.00 Gram. muzie HILVERSUM II, 298 m 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Oc nastiek, 7.30 Gram. m Morgengebed en liturgis der, 3.00 Nieuws en wee 8.15 Gram. muziek, 9.0( Terwijl vacantieganger zitten een paar arbei Verlichting aan te bre Septembe

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2