Bal Ion race om Coupe d'Amsterdam 3V2 jaar om een bouwverordening „even" te wijzigen Studentenpelgrims in Rome De nieuwe woning Negen vechten om één elf anderen gaan provincie in RADIO Scholen vragen aandacht Hoge Commissaris vertrokken Atletiekwedstrijden in Stadion een teleurstelling Dame, welke tandpasta? De beste: IVOROL! Prof. Piccard lost startschot voor: Naar wij vernemen: Dodelijk ongeval in Limmen Gemeenteraad Wieringermeer Hij blijft drie weken te New Delhi Drie triomphen voor Fanny Nieuw feuilleton De gesloten Poort Dr. L. Veeger gehuldigd Beursoverzicht (Van een onzer verslaggevers) Met tussenpozen van telkens vijf minuten zullen a.s. Zaterdag middag na het te vier uur door professor Picard geloste startschot van een terrein aan de Stadionkade te Amsterdam achtereen volgens niet minder dan 20 luchtballons opstijgen, voor een ballonsport-evenement, dat In ons land nog nooit en in het buitenland sedert 12 jaar niet meer is voorgekomen. De ballons en hun commandanten komen uit België (6), Frankrijk (6), Italië, Canada, Zwitserland, Amerika en Zweden (leder met 1 ballon), terwijl ook de Nederlandse commandanten mevr, N. Boesman en de heren J. Boesman en C. de Vos deelnemen. De grootste ballon, die van de Zwitser Eberhard, heeft een In houd van niet minder dan 2200 kubieke meter, elf maal zo froot als de kleinste, die van de ransman Cormier, die hoopt dat 200 m3 hem de lucht In zul len sleuren. In totaal zullen de bailofls een gasinhoud hebben van ruim dertienduizend ku bieke meter. De Jongste deelne mer, 21 Jaar, is de Belg Robert van de Bomden. Zijn broer Al- bert doet ook mee. De derde van de Bemdcn die bij de race betrokken is heet Pierre, en zit in de sportcommissie. samen met de Belg Ernest Demuyter, die men de kampioen van het ballonvaren zou mogen noemen, Vader van do Bomden heeft trouwens óók een brevet, en deze farrtflle weet dus bepaald wel van wanten. De oudste deelnemer is een Fransman, da tachtigjarige G. Ravaine, die bij deze gelegenheid tegelijk zijn is prof. H. W. Lambers benoemd tot rector-magnlftcus van de Ne derlandse Economische Hogeschool te R'dam. werd Rotterdam Ahoy Dinsdag door ruim 40.0000 personen be zocht en zal vandaag gesloten wor den met een optocht van „Oudt Rotterdammers" door de stad. is door boerenleenbanken, veilin gen en landbouworganisaties een steunactie georganiseerd voor het tuinbouwgebied rond Groessen, dat door een zware hagelbui werd geteisterd die voor tenminste een half millioen schade aanrichtte viert dr. Maria Montessori van daag haar 80ste verjaardag te Pe- ruggia, waar thans het 30ste In tern. Montessori-congres wordt gehouden. gouden jubileum als balloncom mandant viert. Negen ballons zullen waar schijnlijk deelnemen aan de lange afstandswedstrijd om da Coupe d' Amsterdam. Hoewel de windrichting vooral zal uit maken waar en wanneer zij zul len landen, zullen ze toch ten minste 40 uur in de lucht kun nen blijven. Het is mogelijk dat do wind hen afdrijft naar de Noordzee. Mevr. Boesman is van plan dan dóór te gaan om te proberen in Engeland te lan den. Een ballon die op het wa ter moet <jcikn wordt gfedisqua- liflceerd voor de wedstrijd, en ook overigens blilft de zaak ge heel voor eigen risico. De elf andere ballons zullen een doellandingswedstrtjd voe ren, waarvan de bedoeling ii dat de deelnemende comman danten een uur voor de start een kaart onder couvert afge ven met de koers die zij zullen varen. Zij moeten echter landen op een van de elf terreinen, In elke provincie één, die door de organisatoren zijn afgebakend, dan wel op de lijn tussen Am sterdam en een van die terrei nen. Ook in dit geval speelt de wind de voornaamste rol en zo is het dus afwachten geblazen voor de buren van de terreinen die zijn afgebakend: in Gronin gen te Paterswolde, in Friesland te Heerenveen, in Drente te Emmen, in Overiisel te Weerse- lo en voor Noordholland in de VORDERING ONTZEGD TEGEN ZUID-NEDERLANDS TONEEL Gistermorgen deed de Haagse Kantonrechter mr. J. J. H. van der Brug uitspraak in een civiele vor dering tegen de Stichting het Zuid-Nederlands Toneel. Een aantal actrices en acteurs eiste schadevergoeding wegens naar hun mening onrechtmatig ge geven ontslag. Zij beriepen zich op een contract, dat tot 1 Sep tember 1950 zou gelden. De Haagse kantonrechter hééft deze vordering aan eisers en eiseressen ontzegd. PROGRAMME VRIJDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram. muziek, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8,18 Gram, muziek, 8.50 Voor de vrouw, 900 Gram, muziek (9.309.35 Water standen), 10.00 „Thuis", causerie, 10.05 Morgenwijding 10.20 Gram. muziek 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Zang en piano, 11.10 Voordracht, 11.30 Orgelspel, 12.00 Dansorkest, 12.30 Mededelingen, 12.33 Sport- praatje, 12.45 Orgelspel, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek, 14.00 Voor de vrouw, 14,20 Kamerorkest en solist,, 15.00 Voordracht, 15.20 Gram. muziek, 16.00 Filmprogram ma, 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Kwartet, 17.20 Muzikale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.50 Gram. muziek, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Trio, 19.30 „Op be zoek bij anderen", causerie, 19.45 Causerie over een dierenasyl; 19.50 „Het Nederlands Genootschap voor Oud-Testamentische studie", cause rie, 19.55 Mededelingen, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.15 Gramofoonmuziek, 20.35 Godsdien stige causerie, 21.00 Verzoekpro gramma, 21.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gram. muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der, 3.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek, 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Gram. muziek, 1015 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist, 11,00 Voor de zieken, 11,40 Studentenkoor, 12.00 Angelus, 12.03 Promenade orkest en solist (12.30 —12.33 Mededelingen), 12.55 Zonne wijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Pianospel, 14.15 Cabaret, 15.00 Gemengd koor en de Gelderse Orkestvereniging, 15.55 Gram. muziek, 16.00 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17.15 Kinderkoor, 17.45 Metropole orkest en soliste, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending, 19.35 Septet 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Symphonie-concert. In de pauze: „Opbouw in liefde", causerie, 21.25 „Eeuwig zingen de klokken", klankbeeld, 22,40 Gram. muziek, 22.45 Avondgebed ên liturgische kalender 23.00 Niéuws, 23.15—24.00 Gram. muziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Gram. muziek, 12.30 Weer bericht, 12.32 Lichte muziek, 13,00 Nieuws, 13.15 Gram. muziek, 14.20 Kamerorkest en solist. 15.00, 16.00 en 16.30 Gram. muziek, 17.00 Nieuws, 17.10 Gram. muziek, 18.10 Causerie, 18.20 Gram. muziek. 18,30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gram. muziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20.00 Gram. muziek, 20.15 Filmpraatje, 20.30 Verzoekprogramma, 21.15 Kunstkaleidoscoop, 21,30 Symphonie- concert (om 22.00 Nieuws), 22.35 Gram. muziek, 23.00 Nieuws, 23.05 24.00 Gram. muziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Omroeporkest, 13.00 Nieuws, 13.15, 14.00, 15.00, 16.30, 17.10 en 18.45 Gram. muziek, 19.45 Nieuws, 20.00 Omroeporkest, 21.00 Gram. muziek, 21.45 Filmmuziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Kamermuziek, 22.55 Nieuws, 23,00 Gram. muziek, 23.55 Nieuws. ,raa<jt Wieringérmeer. Andere terrei nen liggen o.m. in Zierikzee en Sittara. Motorrijders zullen tijdens deze race de ballons volgen en onmiddellijk na landing de plaats op de kaart aantekenen, zoals ook de burgemeesters en polltie-autorltetten van de be trokken plaatsen zullen doen. De hoofdprijs voor de lange afstandswedstrijd is behalve de Coupe d' Amsterdam een volle dige luchtballon. De tweede prijs bedraai f2000.terwijl de eerste voor de jioellandingsweds' f1200 groot is. Om de strijd tus sen de ballons van zo verschil lende grootte zo eerlijk moge lijk te doen zijn, zal élk van de 20 gevaarten vertrekken met een handicap, berekend door experts van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium. Eer het startschot klinkt zullen de monstraties worden gehouden met een zweefvliegtuig, een door majoor Gerben Sonder- man gevlogen Fokker S 11, mo delvliegtuigen, een helicoptère en een antieke ballon. Ook een groot aantal postduiven wordt losgelaten. De Rijksluchtvaart dienst heeft de zorg voor het voorkomen van botsingen in de lucljt met toestellen van het na bije Schiphol; de Amsterdamse politie is met, man en macht op de weg om de vele bezoekers die bij het opstijgingsterrein worden verwacht onontwarbare verkeerspuzzles te besparen Eventuele baten komen ter be schikking van de kankerbestrij ding, terwijl het de bedoeling is de race om de Coupe ieder jaar te houden. „De race gaat in ieder geval door zei de heer Boesman ons nog, „Behalve bij noodweer". TWEE JONGENS VERDRONKEN Te 's-Gravenhage is gistermid dag aan de Haringkade een zeven jarige jongen die op een boot speelde te water geraakt en ver dronken. Zijn stoffelijk overschot werd na 25 minuten dreggen ge vonden. In Rotterdam verdronk Dins dagavond een tienjarige jongen in de Schie nabij de Matthenesser- brug. LIMMEN. Gistermiddag om vier uur is de 17-jarige jongen M. van Kessel uit Haarlem, ko mende uit de richting Haarlem, op het gevaarlijke kruispunt bij de wegsplitsing Amsterdam-Haar lem in de gemeente Limmen per rijwiel op ondeskundige wijze de weg overgestoken, met het gevolg dat hij door een vrachtwagen uit de richting Alkmaar werd gegre pen. De É.H.B.O. verleende on middellijk hulp en medische assis tentie werd verleend door dokter van Oppen. De jongen is met zware hoofdwonden opgenomen en naar het St. Elisabeth Zieken huis in Alkmaar vervoerd. In de loop van de avond is hij daar aan zijn verwondingen overleden. Tennis Van Meegeren en Linck uitgeschakeld ISTANBUL. In de derde ronde van het herendubbelspel van de internationale kampioen schappen van Istanbul werden onze landgenoten van Meegeren en Linck uitgeschakeld door Kur- mar (India) en Deyro (Philippij- nen). Zij verloren met 64, 63, 6—2. „Het Is wel meer gebeurd, dat een verordening lang onderweg bleef. Bij ons is het echter geen gebruik dat het langer blijft liggen dan nodig is, al geef ik toe, dat 3V« jaar, zoals in dit geval, wel rijkelijk lang is. Inderdaad kan er pas bouwgrond worden aangekocht als het uitbreidingsplan is goedgekeurd, en dit wachtte weer op deze van 22 Maart 1947 daterende „wijzi ging van de bouwverordening Wieringermeer". Maar als we die grond dit jaar nog niet krijgen, en dat mogen we ook niet verwachten, dan ligt dat niet aan ons". Staten diende deze „wijziging", op een enkel punt gewijzigd, an- Aldus luidde het felle verweer van Burgemeester Loggers Woensdagavond in de openbare raadsvergadering van Wierin germeer, op de vraag van de neer Zoodsma waarom of -deze zaak zo verschrikkelijk lanjfwas getraineerd. Blijkens een brief van Ged. De nieuw benoemde Hoge Com missaris van het Koninkrijk ^te Djakarta, de heer A. Th. Lam ping, is gisteravond van Schiphol vertrokken. De heer Lamping be geeft zich allereerst naar New Delhi, waar hij geruime tijd als ambassadeur Nederland heeft ver tegenwoordigd, en zal na een ver blijf van ongeveer drie weken al daar naar Djakarta doorreizen. De heer Lamping werd o.m. uit geleide gedaan door de ministers Stikker en vzn Maarseveen en door de Hoge Commissaris van Indonesië mr. Moh. Roem. Hij zal in New Delhi waar hij in verband met zijn op handen zijnde benoeming, enigszins overhaast was vertrokken, afscheid nemen van de talrijke vrienden, die hij Terwijl vacantiegangers zich aan het strand laten bruin roosteren ritten een paar arbeiders op 90 meter hoogte de electrische Verlichting aan te brengen in de toren van Blackpool waar 15 September een illuminatiefeest begint. In het door kunstlicht overgoten Olympisch Stadion te Amsterdam zijn Woensdagavond internationale atletiekwedstrijden gehouden, die onofficieel golden als de revanche van Brussel, Als geheel is dit athictiekcon- cours echter ietwat teleurstellend geweest. Het grootste succes was eigenlijk voor enkele Nederlanders, die persoonlijk mooie tijden maak ten. De AAC-er De Kroon bijv, wist in de 400 meter de beste tijd van het Jaar in Nederland te noteren met 48.4 sec. en Harting won de 1500 meter, waaraan Slijkhuis niet deelnam, in de fraaie tijd van 3.53.8. Aan de wedstrijden was volgens het programma een landenwedstrijd verbonden tussen de damespioegen van Nederland, Engeland en (bij afwezigheid van Frankrijk) Neder land b, die echter niet au serieux werd genomen, omdat de Engelse damesploeg in vier van de 8 num mers slechts met 1 athlete uitkwam en de beide Nederlandse ploegen ieder met 2. De Nederlandse dames- ploeg boekte mede daardoor een monsteroverwinning met 69 punten tegen de Engelse ploeg 39. De Ne derlandse b-ploeg behaalde nota bene eveneens 39 punten. Fanny Blankers—Koen kreeg noch op de 100 meter, die ze aflegde in 11.9, noch op de 80 meter horden (in 11.6) noemenswaardige tegen stand. Ook de 4 x 100 meter estafette was feitelijk weer een persoonlijke zege voor Fanny, die de Neder landse a-ploeg een royale overwin ning bezorgde. Slijkhuis kwam ditmaal uit op de 2 Engelse mijl, o.m. tegen de bekende Belgische lange-afstands- loper Lucien Theys. Onze landge noot ging, zij het met gering ver schil, als eerste over de eindstreep. Zijn tijd bedroeg 9 min. 9.2 sec. Theys deed er 0.1 sec. langer over. De 1500 meter leverde een prach tige overwinning op voor Harting, in de tijd van 3 min. 53.8 sec. Hij bleef hiermede slechts 0.4 seconde boven zijn persoonlijk record, dat hij met 3 min. 53.4 sec. op de Olym pische Dag van dit jaar vestigde en kwam tevens in het bezit van de „Amsterdam Rijnhaven cup". De 400 meter werd gewonnen door de Engelsman Lewis. In de tijd KEES DE RUYTER TERUG NAAR WAALWIJK Een week of wat geleden vertrok Kees de Ruyter naar Amsterdam waar hij een functie aanvaardde in een bij alle biljarters bekend café-restaurant, met de bedoeling zich blijvend in de Amstelstad te vestigen. Sinds enkele dagen ziet men de Ruyter echter weer in het café dat zijn naam draagt te Waalwijk: hij kon in Amsterdam niet aarden eii is naar Brabant teruggekeerd. MORGEN BEGINT er weer een groot, nieuw feuilleton. Het is een eenvoudig, aan trekkelijk verhaal uit het boerenleven, getiteld: Wij maken ons sterk, dat dit oorspronkelijke verhaal zijn wedervaren in een Brabants boerengezin en een aardige intrige, in de komende maanden de grote belang stelling van onze lezers wel zal trekken. van 48.1 sec. ging hij mét geringe voorsprong op de Kroon als éérstè door de finish, terwijl de Krooii de beste seizoentijd voor zich liet no teren, nl. 48.4 sec. Hij bleef hier mede slechts 0.4 sec. boven het Ne derlands record, dat sedert 21 Aug. 1938 met 48 sec. op naam staat van K. Baumgarten (Trekvogels). Bij het speerwerpen kwamen 2 van onze vertegenwoordigers over de 60 meter grens. Lutkeveld wierp 62.12 meter, terwijl Vorenkamp met 60.45 méter zijn beste seizoenpres tatie leverde. De Italiaan Mateucci eindigde onbedréigd als eerste met 64.69 meter. SCHAKEN ZUIDSLAVIË BLIJFT LEIDER Zuidslavië heeft in de zevende ronde van het FIDE-tournooi Peru met 30 (1 hangpartij) geslagen en blijft stevig aan de ieiding met 22'/2 punt (1 hangpartij). Op de tweede en derde plaats staan West-Duitsland en de V.S. met 18 punten. Nederland staat vierde met I6V2 punt hangpartij). Ons land verloor in de zevende ronde van Finland met 12 (1 hang partij). De Fin Book won van Euwe, van Scheltinga won van Ojanên. Donner leed een neder laag tegen Nylmela en de partij NiemiPrins werd afgebroken. Dr. L. Veeger uit Nijmegen, een van de pioniers van de sociale geneeskunde, vierde gisteren zijn zeventigste verjaardag. Ter gele genheid hiervan werd in zijn wo ning te Nijmegen een intieme bij eenkomst gehouden. Dr. Munten dam, staatssecretaris van Volksge zondheid, heeft hem medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw te benoemen. daar heeft en verder ook de laat ste phase van de Aziatische poli tiek. zo nauw verbonden met de problemen, die hem in Indonesië wachten, bestuderen. Over zijn te voeren beleid in Djakarta wenste de heer Lamping zich niet uit te laten. Het zal in de eerste plaats worden bepaald aan de hand van de indrukken die ik er zal opdoen. Indonesië be zocht ik nog nimmer te voren. Wel ontmoette ik de president en mevr. Soekarno enkele malen tij dens een recent bezoek aan India" zo vertelde de Hoge Commissaris. In een radio-interview gericht tot Indonesië en India vertelde de heer Lamping de vurige wens te hebben al het mogelijke te doen om de goede verhoudingen te handhaven of zelfs te verbeteren. STILLE VRIJWEL PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 30 Aug. De ef- fectenmarkt bouwde vandaag voort op het zwakke slot van gistermid dag. Het verloop was dientenge volge vrij teleurstellend. Wederom was de affaire zeer gering en ont braken berichten, die de kooplust konden stimuleren. Het publiék toonde weinig belangstelling en de koersen konden zich bij opening dan ook niet ten volle handhavén. Olie gaf de toon aan, mét een koers van 289 (gisteren 294%). De andere internationale fondsen hiel den zich beter en Philips was zelfs goed prijshoudend. Affaires kwa men echter sporadisch tot stand. Cultures lagen vrijwel verlaten. In hét verdere verloop brak een licht herstel door, waardoor Ko ninklijke de markt op 291 verlieten. Ook de Scheepvaartfondsen onder vonden enige steun en trokken iets aan. Daarentegen waren aandelen H.A.L. op 163% aan de vasté kant. Mêer aandacht ging uit naar de beleggingsmarkt. Nederlandse Staatsfondsen vertoonden geen her stel, maar waren evenmin zwak ge stemd. dermaal door de raad te worden bekrachtigd. Na bovenstaande discussie bewilligde dé raad daarin. Bouwgrond affaire's De heer N. Kaan te Hippoly- tushoef verzocht een stuk grond tegenover hotel Smit te Midden- meer in erfpacht te mogen ont vangen, ten behoeve van het stichten van een kantoor met garage. B. en W. stelden voor om deze grond, in afwachting op een erfpachtsovereenkomst vlg een canon van f0.25 p. m. of een koopprijs van f6.25 p. m„ in bruikleen te geven. Naar aanlei ding van een desbetreffende vraag van de heer Zoodsma, antwoordde Burgemeester Log gers, dat genoemde prijzen zijyi gesteld, opdat de heer Kaan weet waar hij straks aan toe is. De grond is nu eenmaal nog niet aan de gemeente overgedragen (zie bovenstaand punt) maar de gemeente beheert deze voor het Kijk sedert 1949. De heer Breebaart: „Dan had dat beheer wel wat beter kun nen zijn, want die hoek ziet er miserabel uit." Voorz.: „U heeft de tekening blijkbaar niet bekeken. Het gaat hiep maar om een klein gedeelte van die hoek n.l. de vroegere weg. Richt Uw verwijt dus aan het Rijk." Goedgevonden. De door de vereniging voor Volksonderwijs gevraagde me dewerking om beschikbaarstel ling van schoolgebouwen én de inrichting daarvan in de dorpen Slootdorp én Wieringerwerf, wérd in handen van B. en W. gesteld om advies. Onzakelijk verzoek De oudércommissie van de Wieringermeerschool tè Middèn- meer verzocht om een bijdrage van f500.— in de exploitatiekos- tén van het onlangs in gebruik genomen schoolzwembad. Dit verzoek was voor B. en W. een volkomen verrassing, en voorzitter hééft de commissie gewezen op de consequentlès. Men heeft n.l. altijd gézegd dat de gemeente hier niet in wordt gemoeid. En nu zulk êen totaal ongemotiveerd en onzakelijk verzoek. Burgemeester drukte daarom de wens uit, dat andere corporaties deze coir.vnissie niet op haar wéinig illuster pad zul len volgen. De raadsleden Stoel en Klop haddén middels een schrijven aan B. en W. verzocht om raads commissies voor Gemeentewer- ROME (K.N.P.) De studenten- pelgrims van de Nijmeegse Ka tholieke Universiteit hébben, naag de spéciale medewerker van het K.N.P. seint, Dinsdag avond de Eeuwige Stad bereikt. De studenten hebben onderdak gekregen in het klooster van de Calasanctijnen op de Via Trium- fale en in de Villa Cavallo aan de Via Cortino d'Ampezzo. Woensdagmorgen brachten zij hun eerste voorgeschreven ju bileumbezoek aan de Sint Pieter na eerst in de hoofdkerk der Christenheid de H. Mis te heb ben bijgewoond. De deelnemers aan het Pax Romany Congres hebben Dins dagavond 7 uur een plechtige godsdienstbijeenkomst gehouden in het stadion van Domitianus, welke o.m. werd bijgewoond door de Substituut-Staatssecre taris Mgr. Montini. Hieraan werd deelgenomen door 2000 Duitsers, 1500 Nederlanders, 500 Zwitsers en talrijke andere per sonen uit zo goed als alle lan den van Europa, zowel als uit Australië, Nieuw-Zëeland, de Verenigde Staten en JZuid-Afri- ka. De bijeenkomst begon met het indrukwekkend zingen van het „Credo", waarna de presi dent van de Katholieke Actie in Italië en vice-president van de Pax Romana Beweging. Vittori- _no Veronese, de hoge betekenis van de Pax Romana uiteenzette De bijeenkomst werd besloten met een toespraak van Mgr Montini, waarin hij met een toe speling op het gezamenlijk ge zongen Credo een uiteenzetting gaf van de hoge waarde van een diep geloof, ook voor de Katho lieke intellectuelen. ken, Grondaankoop en een te stichten grondbedrijf in te stel len. B. en W. verklaarden in hun antwoord, dat het college nog weinig behoefte gevoelt aan het vormen van dergelijke commis sies van bijstand. Wel wordt overwogen om bij de stichting van een gemeentelijk grondbe drijf een commissie van bijstand voor dat grondbedrijf in te stel len. Met de voorgestelde regeling van de werkzaamheden van de ambtenaren van de Burgerlijke Stand en met de in behandeling gegeven zeer uitvoerige supple- toire begroting 1950 kon de raad zich zonder discussie verenigen. Subsidie Bisschoppelijke Nijverheidsschool Het bestuur van de St. Aloy- sius-stichting te Voorhout ver zocht om een subsidié ten be hoeve van de nijverheidsschool tot 20% van de netto-onder wijs- kósten van leerlingen uit deze gemeente. De heer Stoel was verwon derd dat B. en W. nu dit voor stel deden, terwijl eind vorig jaar juist de subsidies aan de R.K. Landbouwscholen (b.v. van Didam) zijn ingetrokken. De heer Zoodsma vreesde, dat waar het hier een internaat be treft, de kosten hoger zullen zijn dan normaal. Hierop kreeg de heer Stoel te horen, dat de gemeenten zich voor genoemde landbouwscholen geen offers hebben t* getroos ten, maar voor nijverheidsscho len wel. De subsidie wordt alleen gegeven op de werkelijke kosten van het onderwijs, dus niet van het internaat. Accoord. De gemeenschappelijke rege ling voor het wederzijds toela ten van leerlingen met de ge meenten Barsingerhorn, Me- demblik, Wieringerwaard en Schagen werd ingetrokken, aan gezien de wetgever hierin heeft voorzien. Het verzoek van het Christelijk schoolbestuur om een crediet van plm f6000.voor uitbreiding van de inventaris van de ULOschool te Midden- meer werd z. h. st. ingewilligd. Hetzelfde schoolbestuur ver zocht verder medewerking voor het stichten van een 4de lokaal aan haar school voor g.l.o. te Middenmeer, op grond van de verwachte aanzienlijke stijging van het aantal leerlingen. Uiter aard zal de verwerkelijking hiervan afhankelijk zijn van vol doende bouwvolume. De heer Addens wilde graag weten wat het scholen urgentie- program eigenlijk behelst. Burgem. Loggers: „Die urgen tie hangt af van de volgorde van binnenkomst van de aanvragen. Dat wil niet zeggen dat die volgorde altijd wordt gevolgd, omdat het beschikbaar gestelde volume b.v. het ene wel en het andere niet uitvoerbaar maakt. Thans is deze volgorde: 1. een nieuw lokaal v. d. Christelijke school te Wieringerwerf, 2. een nieuwe R.K. school te Wierin gerwerf, ter vervanging van de (zeer slechte en ondoelmatige) barak op de Terp, 3. een R.K. school te Middenmeer, 4. een lo kaal voor de Chr. ULO te Mid- denmeèr. De R.K. school voor Wieringerwerf is het meest ur gent, daar is iedereen het wel over eens. Alles hangt er nu maar van af hoe de overheid op onze verzoekén om extra bouw volume voor deze doeleinden zal réageren." BRITSE MINISTER NAAR WIERINGERMEER EN ALKMAAR Om zich op de hoogte te stellen van het Nederlandse veilingwezen én algemene problemen op het gebied dér voedselvoorziening met zijn Nederlandse collega te bespre ken, is gistermiddag in ons land aangekomen de Britse minister van voedselvoorziening, de heer M. Webb. Hij arriveerde op Schiphol o.m. begroet door minister S. L. Mans- holt. Hij hoopt zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop de vele producten, die Engeland van ons afneemt, worden geproduceerd en zal tot dat doel vandaag de Wieringermeerpolder en de ,pm- geving van Stompetoren bezich tigen. Vrijdag zal de minister wor den rondgeleid door het Westland. Op het programma staat ook nog een bezoek aan de kaasmarkt en de kaaskeuring te Alkmaar en aan een zuivelfabriek. FEUILLETON een vertelling uit de oude en nieuwe tiid 9) Paulus 'n egoïst? Er was geên onbaatzuchtiger mens uren in de omtrek te vinden, dan die goede- behulpzame zichzelf- wegcijferende Paulus. Hij stak de kachel aan. 'n Klei nigheid. Hij had ze 's morgens vóór z'n vertrek al uitgehaald en ingelegd. Hij trok z'n natte schoe nen uit, schoot in z'n pantoffels en smeerde zich 'n boterham. In afwachting van 't koken van 't water, warmde hij z'n koude tenen op de voet van de kachel. Hij zat voorovergebogen met z'n aposte len-kop tussen z'n handen. En dacht, dacht over wat hem te doen stond. Hij zou Rinus en z'n gezin helpen. Dat had hij hem vanmiddag beloofd. Maar hoe? Daarover was hij 't met zich zelf nog niet eens. 't Was laat in de nacht, toen hij naar bed ging. Dc volgende morgen was hij zo slecht-geluimd als 'n beer, die ontijdig uit z'n winterslaap is ge wekt. Alles liep hem tegen. De kachel rookte en wilde niet bran den. Zijn bretel ging stuk. Het ei, dat hij zich gekookt had, was met bloed doorlopen. Zijn huis. anders zo gezellig met de ouderwetse meubelen .leek hem nu ineens te groot. Hol. Eenzaam. Af en toe onderbrak hij voor 'n ogenblik z'n huishoudelijke bezigheden. Hij zou gezworen hebben, dat hij klein Mieke had horen huilen. En vreemd, toen hij 's middags met n arm-vol houtblokken voor de kachel stond, bekroop hem heel even de gewaarwording of hij weer dat broze kinderlichaamp.ie in z'n handen droeg. Hij keek om laag naar het gekloofde hou; of het van vlees en bloed was. Alsof hij zelf verlegen werd om z'n sen timentaliteit, wierp hij 't met 'n plotselinge beweging in 'n hoek bij de kachel. Hij kleedde zich en stapte regelrecht naar 't gemeen tehuis. Daar vroeg hij de burge meester te spreken. 't Was avond, toen hij bii z'n vriend aanklopte. „Paulus", zei hij, toen ze tegen over elkaar zaten, „ik zit in moei lijkheden. Jij kunt me helpen". De blik van z'n overbuur was een en al sympathie en mede leven. „Wat is er dan?" „Binnenkort moet ik mijn huis verlaten. En ik weet niet waar heen? Kan ik bij jou inkomen?" 't Manneke keek hulpeloos z'n kleine kamer rond en dan naar z'n bezoeker. Hii wist niet wat te antwoorden. Petrus' ging voort: „Paulus, jij bent al jarenlang m'n beste, neen laat ik zeggen m'n enigste vriend. .Jij weet, dat ik gezworen heb nooit met 'n vrouw onder 't zelfde dak te zullen le ven. Welnu, binnenkort komt er 'n vrouw in m'n huis. En daarom trek ik er uit. Ik vraag je dus nogmaals: kan ik bij jou mijn intrek nemen?" „Maar, jongen, ik heb toch geen plaats. Jij bent 't zo ruim en com fortabel gewend. En danals ik hier of in de omtrek eens werk voor Rinus kan vinden. Je weet toch, dat ik dan m'n huisje voor hem zal ontruimen". Toen kwam 't hoge woord er uit. „Rinus heeft jouw huisje niet nodig. Hij krijgt 'n beter. En 'n groter, 't Molenaarshuis! Voorlo- molen. Als hij zich ingewerkt pig komt hij in mijn dienst op de heeft, ga ik rusten en van m'n geld leven. Voor minder dan hii nu voor z'n derde étage betaalt, kan hij mijn huis en mijn molen huren. Ik heb geen naaste familie meer. Na mijn dood wordt alles wat ik bezit zijn eigendom. Ik heb bij de burgemeester al 'n ves tigingsvergunning voor hem aan gevraagd en verkregen. Een dezer dagen komt je zoon hierheen en dan gaan we samen naar de no taris Paulus zat als versteend. Hij moest 'n brok uit z'n keel wegslik ken voor hij kon vragen: „Petrusweet Rinus daarvan?" „In grote trekken. Ik heb gis teren een lang gesprek met hem gevoerd. Daarom heb ik mijn zus ter niet meer kunnen bezoeken. 't Was te laat geworden. Die re traite was maar 'n uitvlucht. En fin, ik heb Rinus toen beloofd, dat ik hem helpen zou. Vanmiddag, toen mijn besluit definitief vast stond, heb ik hem aan de zaak opgebeld. Ik heb hem verteld, dat hij op mijn molen kan komen en met zijn gezin mijn huis kan be trekken. Hij was dol-gelukkig. De rest weet hij nog niet". Paulus nam de handen van z'n vriend in de zijne. „Petrus", zei hij hortend, „de grootste kamer is voor jou.... Zolang je leeft.... En je behoeft niet bang te zijn, dat je ooit last van me zult hebbenPetrus, jongen, wat ben jij goed". Petrus' blik dwaalde naar 't grote portret van Mieke aan de wand tegenover hem. Mieke. die hem met haar grote ogen weer even dankbaar scheen aan te kij ken als paren geleden „schoon Mieke" uit „De Morgenzon", wan neer hij haar 'n attentie bewees of 'n verrassing bereidde. Toen zei hij en z'n stem klonk ontroerd: „Petrus, ik zal gelukkig zijn en m'n geweten zal tot rust kómen, als ik aan de zoon van haar en jou en aan zijn gezin iets goed mag maken voor 't leed en 't on recht, dat ik haar in m'n jongens jaren zo onverdiend heb aange daan". Z'n bevende vinger wees naar de beeltenis boven de kast. Paulus liet z'n tranen de vrije loop. En hij schaamde zich niet daarvoor. EINDE.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3