De Najaarsbeurs een wegwijzer In Korea evenwicht van krachten KOM IN DE SUIKER Neumeier en Nereus-acht plaatsten zich in de finale Landelijke ruiterwedstrijden bij 750-jarig bestaan Mr. Milius tot de zakenman: Op kruispunt van geleide economie en liberalisering Concours hippique in Zuid-Laren Professor Koningsbergen: Advies aan jonge Nederlanders Amerikaanse opvatting luidt: Diplomatiek offensief verwacht Europese roeikampioenschappen Njord uitgeschakeld - Triton nog een kans Beursoverzicht Naar wij vernemen: Nog geen benoeming in keuzecommissie ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 Het is gebru3ceFijlc, dat voor de aanvang van een Utrechtse Jaar beurs ntr. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, voor de binnen- en buitenlandse pers een inleidende rede houdt. Dat is ook gisterenavond weer gebeurd voor de komende Na- jaarsbeurs, die op 5 September zal worden geopend. Mr. Milius stelde zich op het standpunt, dat het pad der economische ontwikkeling geleid heeft naar een tweesprong. Enerzijds zien we, aldus mr. Milius, een weg naar grotere vrijmaking van de handel, anderzijds de weg tot uitbreiding van de bewapening en regeling van productie en consumptie. Op dit kruispunt nu staat de Nederlandse Jaarbeurs die over enkele dagen zal worden ge opend, als een wegwijzer voor de zakenman. De resultaten van de veelbe sproken liberalisering van de handel noemde mr. Milius nipt zo gunstig, als men zich aanvan kelijk had voorgesteld. De im porten op last van de overheden der aan de liberalisatie deelne mende landen vielen buiten de bepalingen, terwijl door de handhaving van de bestaand, tarielverhoudingen de oneven wichtigheid van het handelsver keer gehandhaafd bleef. Maakt men de balans op, dan blijken Nederland en België, en ook Duitsland en Zwitserland, veel groter concessies te hebben ge daan op het gebied van de im port, dan aan export kan wor den teruggewonnen. Spreker schaarde zich aan de zijde van hen, die optimistisch zijn gestemd ten aanzien van de ontwikkeling van de handel met Duitsland. De Nederlandse in dustrie wordt de gelegenheid geboden haar machinepark te herzien en aan te vullen met machines en onderdelen, die tot nu toe uit de dollar- of sterling- landen moesten worden betrok ken. In totaal zullen artikelen van niet minder dan 725 Duitse fabrieken ter beurze worden aangeboden. De Benelux In verband met het deficitaire karakter van de betalingsbalans met België achtte mr. Milius het van het grootste belang, dat zo snel mogelijk alle noodzakelijke maatregelen worden getroffen om de Unie te bevorderen. De tijd dringt. Vooral, omdat de li beralisatie en de Europese beta lingsunie aan de Nederlandse handel andere wegen kunnen wijzen, dan de Benelux om tot herstel van het economisch evenwicht te komen. Ook de agrarische vraagstukken, die thans nog een struikelblok vor men, dienen zo spoedig mogelijk in Benelux-verband te worden opgelost. Het is wel duidelijk dat, hoe wel op het ogenblik de export zich in stijgende lijn beweegt, men terwille van de zo dringend nodige bevordering van ons concurrentievermogen, bij de huidige besprekingen over het loon- en prijsvraagstuk met de grootste omzichtigheid te werk gaat. Verhoogde export te verwachten Ais consequentie van de her bewapening zullen belangrijke verschuivingen optreden in de exportverhoudingen. De produc tie van consumptie-artikelen zal worden beperkt, terwijl de aan- Extra treinen tijdens de jaarbeurs Om het te verwachten drukke reizigersvervoer met de Utrecht se Jaarbeurs te verwerken, zul len de Nederlandse Spoorwegen gedurende de Jaarbeursdagen 'n aantal extra treinen alsmede vóór- en volgtreinen naar en van Utrecht inleggen. PETROLEUMVENTERS KOMEN NIET AAN HUN TREK Het Economisch Instituut voor de Middenstand publiceerde een rapport met betrekking tot het omzetverloop en de bedrijfsuit- komsten van ventersbedrijven in de petroleumhandel Het rapport toont aan, dat de petroleumomzet in de geteisterde gebieden na de oorlog belangrijk is toegenomen, doch dat deze na 1947 aanzienlijk is verminderd. Uit de cijfer opstellingen kan worden afgeleid, dat bedrijven met omzet ten van minder dan 60.000 liter per jaar geen netto winst op leveren, welke voldoende is om in het onderhoud van een gezin van normale omvang te voorzien. De gemiddelde literomzet van 3600 ventersbedrijven beliep in het jaar 1949 ca. 41500 liter. Vele on dernemers in deze branche zijn dus genoodzaakt naast het venten andere arbeid aan te vatten om tot een redelijk inkomen te ge raken. Van 1948 tot 1949 is het aantal ventersbedrijven enigszins ver minderd. HEVIGE BRAND TE SCHIEDAM Gistermorgen om half zes is in het oudste deel van Schiedam een oude mouterij, waarin een zakkenhandel gevestigd was, in brand geraakt en totaal uitge brand. Met 12 stralen bestreed de onmiddellijk gealarmeerde brandweer het vuur, dat ook een aangrenzende opslagplaats voor oud papier, een opslagplaats voor hout, een garage en een timmer manswinkel bedreigde. Toen de vlammen door het dak sloegen, had de brandweer echter het vuur reeds voor zover onder de knie, dat dit geen fatale gevol gen had. Om even voor zeven uur kon het grote materiaal in rukken. De eigenaar, de heer J. Buij- tenhek, kreeg bij aankomst op 't terrein van de brand een zenuw toeval en moest naar een zie kenhuis worden vervoerd. RECORDS De komende Najaars- beurs zal weer een paar records breken. Namelijk zowel wat de oppervlakte als wat het aantal deelne mers betreft. De ruimte is van 35.740 m2 gebracht op 50.000 m2,. terwijl het aan tal deelnemers is gestegen van 3064 tot 3566. De grootste deelnemer is Ne derland met 1548 firma's, terwijl West - Duitsland daarop volgt met 694. De kleinste deelnemers zijn Marokko en Lichtenstein met ieder 1 deelnemer. voer van grond- en hulpstoffen en machines moeilijker zal wor den. Men denke b.v. aan de moeilijkheden, die zich thans reeds voordoen bij het kopen van Amerikaanse autobanden. Daar de export van de U.S.A en Engeland door de oorlogslas ten zal verminderen mogen wij van Nederlandse zijde een ver hoging van de export verwach ten, in het bijzonder van tech nische artikelen. Mede in verband met de te verwachten vraag uit het bui tenland, is de industrialisatie van Nederland in een critiek stadium gekomen en geldt thans een „nu of nooit", zo zeide mr. Milius. De agrarische afdeling In verband met de omvang rijke agrarische afdeling wees mr. Milius vervolgens op de grote mogelijkheden die zijn weggelegd voor de Nederlandse agrarische gebieden. In het bij zonder kan de zuivel op een ex panderende markt rekenen. In verband met de export naar tropische gebieden kan 'n goede afzetmogelijkheid van koel- en vriesinstallaties wor den verwacht. Het Croeselaanterrein is aan zienlijk uitgebreid. Tevens zijn enige gebouwen verplaatst. vergroot en Made in Germany Vergeleken met de 53ste jaar beurs (vorige najaarsbeurs) is de Duitse deelneming met een spreng voruitgegaan en van 270 (53ste jaarbeurs) gestegen tot 725. Dit betreft dan hoofdzake lijk vertegenwoordigingen. Op de Duitse industrie volgt die van Groot-Brittanniê en Ierland, welke met 78 deelne mingen is toegenomen. België toont een stijging van 13 deel nemers en neemt de derde plaats in, gevolgd door Italië. De belangstelling uit de dollar- gebieden is een weinig terugge lopen overigens een zeer be grijpelijk tijdbeeld. Wat de groepen betreft staat de groep machines en gereed schappen nog steeds aan de spits met 903 deelnemingen. Daarna volgt de agrarische af deling met 346, welke met niet minder dan 131 is gestegen. Verder zijn de voornaamste groepen: instrumenten en uur werken, kantoormachines en -behoeften, electrotechniek en radio. ALS EEN BEKEND SPORTMAN een zaak opent, kan Hij bij voorbaat van succes zijn verzekerd. Talrijke sportenthousiasten zullen met plezier een straatje verder lopen om hem hun clan- dizie te geven. Daarom wist Leslie Compton, dé man van de Engelse voetbalclub Arsenal, en cricketspeler van Middlesex wel wat hij deed, toen hij een café in Oost-Londen opende. Opdat vooral geen enkele voetballiefhebber zijn zaak in onwe tendheid zal voorbij lopen, heeft hij het café de naam „Les Compton" gegeven. (Van onze deskundige medewerker) ZUIDLAREN Sinds jaar en dag zijn mens en dier in de strijd om het bestaan ten nauw ste met elkaar verbonden. Voor al in het landbouwbedrijf is dit het geval. En we zagen het nog eens bewaarheid tijdens ons be zoek aan het mooiste aller Drent se dorpen, Zuidlaren. De Zuidlaarder paardenmarkt is bekend in geheel Europa en daar de bevolking op de juiste wijze aanvoelt, wat zij voor bezoekers en ingezetenen betekent is het niet te verwonderen dat heit 750-jarig be staan op waardige wijze wordt her dacht. Vanzelfsprekend staat het paard op de eerste plaats. Er worden 2 dagen van paardensport gehouden en de eerste stond in het teken van de landelijke ruiters. Een festijn met vele mogelijkheden, gedragen door het economsiche element.' Dressuur voornaamste onderdeel De Drentse boer is een uitgespro ken paardenliefhebber. Voor de oorlog telde Drente landelijke rij- verenigingen in de wijk, Nw. Bui- nen en nog enkele plaatsen; nu zijn er in totaal plm. 35 van deze groe pen. Vele richtingen kunnen worden ingeslagen om de veelzijdigheid van het paard naar voren te bren gen maar altijd zal de dressuur het voornaamste onderdeel zijn der L.r. verenigingen. Een gehoorzaam mak dier is een zegen voor de boerderij, het bevordert de liefde voor het paard, daar een harde wrede hand ongeschikt is voor dressuurwerk. Grote deetoame En vooral dat is ons gistermiddag duidelijk geworden. Op een mooi afgebakend terrein, achter het Laarwoud waren zes ringen uit gezet, alwaar in onafgebroken re gelmaat de paarden werden voor gebracht om de verplichte proeven af te leggen. Uit alle hoeken der provincie waren deelnemers aan wezig. We zagen landelijke rijver, uit Rolde, Eelde, Klazienaveen, Haren, Vries, Veendam en uit Zuid- Peize, Gieten, Peize, Groningen, laren zelf. In keurige afgezette ringen wer den ruiter en paard getest, en het dient gezegd, dat de verrichtingen de laatste jaren beduidend verbe terd zijn. De volgzaamheid en uiterst gemakkelijke teugelvoering, verloren. ook in versnelde opeenvolging, was van meerdere combinaties verbluf fend. Hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat het alle paarden zijn, die dagelijks het zware werk helpen verrichten. Finsterwolde absent De Lr. ver. Finsterwolde welke wel had ingeschreven, kon wegens oogstmoeilijkheden niet aanwezig zijn. Deze uiterst verzorgde en prima bereden groep is kampioen van Nederland en had een attractie op zich zelf kunnen zijn. Vandaag wordt het programma tijdens het grote concours hippique voortgezet Dan worden de uitsla gen bekend gemaakt en zullen de B-ruiters, die van hogere klasse zijn, hun kunnen demonstreren. Totale parade Vooraf gaat een totale parade, uit te voeren door ruun honderd rui ters. de andere rubrieken zijn kla vertje drie, springconcours kl. en handicapspringen kl.l.m. en z. De landelijke ruitersport is dè sport van het platteland, want de ruiter van heden is de fokker van morgen. Ze bewijst de goede eigen schappen, van ons warmbloedpaard een grote nationale beweging, met de sport als middel om het doel, liefde en kennis van het paard, te bereiken. De betekenis van het paard, dat 750 jaar geleden zijn stempel drukte op de gemeente Zuidlaren, heeft niets van haar culturele, sportieve en economische kracht CVan onze verslaggever}' Prof. dr. V. J. Koningsbergen, voorzitter van het Suikersyndi caat en hoogleraar aan de Utrechtse Universiteit, is na een driejarige arbeid aan de wederopbouw van de Indonesische suikercultures, in ons land gerepatrieerd. Met een grote dosis optimisme vertelde de professor ons aan boord van de „Willem Ruys" van de resultaten, die na drie jaar ingespannen arbeid zijn geboekt en die dermate omvangrijk zijn, dat hij met een gerust hart een beroep durfde doen op jonge landgenoten om zich in de historische Indonesische cultuur een veilige levens positie te gaan verwerven. hun werkkring in de suikercultu res gaan zoeken. Met bezorgdheid sprak professor Koningsbergen nog over de ge ringe belangstelling van Neder land voor de investering in de cultuur, die zeker f 40.000.000 te kort komt. De monetaire maat regelen, die na lang aarzelen ten slotte zijn genomen, hebben deel neming in het kapitaal der maat schappijen vertraagd. Zoals bekend verkeerde de In donesische suikercultuur na de Japanse bezetting in een aller- miserabelste toestand. De velden waren verwaarloosd, de fabrieken geplunderd en niet minder dan 18.000 km smalspoor opgebroken en weggevoerd. Aan vervanging van het materiaal viel, mede met het oog op de onzekere inheemse toestanden, niet te denken. Wel iswaar werden op afgelegen plaat sen in de bergen stoomketels en zware industriële onderdelen aan getroffen, maar het transport en het zoeken naar de oorspronke lijke eigenaars namen zoveel tijd in beslag, dat het opbouwplan aanzienlijk werd vertraagd. Nog steeds is in Japan een groep em ployé's van de suikermaatschap pijen aan 't zoeken naar fabrieks- installaties. die naar Japan zijn overgebracht. Intussen konden 't vorige jaar 30.000 ha suikerriet worden aangeplant, die een op brengst hadden van 300.000 ton Dit jaar werden 45.000 ha in cul tuur genomen, waarvan professor Koningsbergen de oogst op 450.000 ton raamt. In vergelijking met vóór de oorlog zijn deze cijfers nog klein, want toen waren 95.000 ha in cultuur met een opbrengst van 1.500.000 ton suiker. Vóór de suikerrestrictie van 1933 werd zelfs 3 millioen ton geoogst. De inheemse behoefte aan suiker overtreft het aanbod nog ruim, zodat niets wordt geëxporteerd. Bij de Japanse bezetting ver werkten 81 fabrieken de suiker. Het vorige jaar waren 35 fabrie ken in bedrijf en dit jaar beschik ken de cultures waarschijnlijk weer over 44 installaties. De personeelsmoeilijkheden zijn zeer groot. Het ontbreekt de maat schappijen aan geschoold perso neel. De Japanners hebben de Europeanen, die in de suiker werkzaam waren, zware verliezen toegebracht en de opleiding der Indonesiërs, waaraan alle aan dacht wordt besteed, is nog niet voltooid. Het zal volgens professor Koningsbergen beslist noodzake lijk zijn, dat vele Nederlanders (Van onze correspondent) WASHINGTON, 28 Aug. 1950. Gezaghebbende Ameri kaanse militaire kringen zijn van oordeel, dat een balans van krachten op het slagveld in Korea thans is bereikt. „De Ame rikaanse strijdkrachten kunnen thans in staat worden geacht iedere stoot van de vijand op te vangen en met een tegenstoot van tenminste dezelfde grote kracht te beantwoorden", aldus zei ons een vooraanstaand militair. Hiermee zij uiteraard niet gezegd, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Korea nog steeds euphemistisch „de strijdkrachten der Verenigde Naties" genoemd voor verdere tegenslagen algeheel gevrijwaard zullen zijn. Maar wel is, in vergelijking tot 75 dagen geleden, de situatie radicaal veranderd. Het gevaar was toen zeker niet denkbeeldig, dat de haastig ver scheepte divisies bezettingstroepen fvoor wie de schrijfmachine en de verlofpas bekendere elementen vormden dan vosseholen in de Ko reaanse modder) in korte tijd „op gerold" zouden worden en hoog stens bij de gratie van een evacua tie uit Pusan het Koreaanse Duinkerken gered zouden kun nen worden van een tragisch einde in de zee. De stabilisatie van krachtsverhouding garandeert al thans, dat de haaien in de Japanse zee alsnog naar ander voedsel moe ten omzien. Tegelijkertijd doemt een levendig vooruitzicht op omtrent het terug rollen der Noord-Koreaanse strijd krachten. Dit brengt, zowel voor militairen als voor internationale politici, tal van problemen met zich. Deze nL: wat zou men moeten doen (in principe) en wat kan men doen (in de practijk) om de Noord-Kore- anen te demonstreren dat „crime does not pay", oftewel de agressor z-n rechtvaardige straf niet kan ont lopen. Dit is een probleem dat ge lukkig aan de militairen het best is toevertrouwd; de politici zouden het te lang met elkaar on eens zijn om tot een practische uitvoering van een standpunt te komen. Toch zullen beide groe pen het op korte termijn over het te voeren beleid eens moeten worden. De snelle afwikkeling van het Koreaans geschil vereist dit En Mc Arthur is er de man wel naar om op deze snelheid aan te dringen of, zo dit tempo zijn politieke tegenstanders te machtig is, deze laatsten voor een fait ac compli te stellen. Optimisme over luchtmacht Amerikaanse militaire kringen to nen zich vrij optimistisch over de resultaten van het optreden van hun luchtmacht achter de vijande lijke linies. Spoorwegen en andere (vrij primitieve) communicatiemid delen zijn zwaar beschadigd. Vol gens sommige gegevens zou het de Noord-Koreanen een maand hebben gekost, om één divisie, die in reser ve was gelegerd, naar de frontlinie te manoeuvreren. Dit zou inder daad wijzen op de doeltreffendheid van het Amerikaanse luehtwapen. Volgens andere, even optimistische, gegevens zouden de Noord-Korea nen thans vrijwel hun gehele mili taire hebben en houden in de voor ste linies hebben geplaatst. Hun re servekrachten zouden Vrijwel tot niets zijn teruggebracht, hetgeen zou betekenen, dat zodra de Ameri kanen eenmaal door de harde korst der frontlinietroepen zijn heen ge broken, het pad naar de 38e parallel zonder al te grote moeilijkheden kan worden geëfiend. Indien men al deze hoopvolle rapporten inderdaad als juist mag aanmerken hetgeen wij in principe zouden willen doen, zij het met het geijkte recept van een dosis zoutkorrels dan is het wachten voornamelijk op het op bouwen van een bevoorradingsstel sel in de Amerikaanse sector, met behulp waarvan de opmars naar de 38e breedtegraad in sneltreinvaart zal kunnen geschieden. Kan men de breedtegraad overschrijden? Zal men die 38e breedtegraad kunnen overschrijden? Van legalis tische zijde hoort men nog enige bezwaren. Qua moraliteit bestaat er uiteraard geen enXel bezwaar om dit te doen en de Zuid-Koreaanse regering de macht over geheel Ko rea te verlenen. Van militaire zijde acht men dit allerminst onmogelijk, mits er echter opnieuw snel wordt opgetreden. Uit de traagheid waar mee de reserve-divisies der Noord- Koreanen moesten opmarcheren leidt men af dat Chinese of Russi sche troepen, die door het Kremlin alsnog in de strijd zouden kunnen worden geworpen, evenmin zeer snel zouden kunnen worden aange voerd. Van militaire zijde vreest men alleen voor een mogelijke be zetting van de lün der 38e parallel door Russen en Chinezen. Men meent dit te kunnen verhinderen door thans reeds amphibische lan dingen te doen plaats vinden ten Noorden van de 38e parallel, in de rug der Noord-Koreanen. Daarvoor zijn echter verse troepeneenheden nodig en een beslissing is vereist op een zeer hoog niveau of men deze Amerikaanse reserves ia de strijd op Korea wil werpen. Krachtproef van V. N. Daardoor zou een nieuwe „paf- positie worden voorkomen; indien immers Russische (of) en Chinese De Amerikaanse soldaten die ten Noorden van Taegoe vechten, maken van een korte pauze in de strijd gebruik om zich bij de rivier op te frissen, hetgeen na het heen en weer trekken over de stoffige wegen en door de bergen, geen overbodige luxe is. troepen aan de 38e parallel de over ijlde vlucht der Noord-Koreanen zouden dekken, dan zou het Kore aans conflict weliswaar beëindigd zijn met het terugtrekken der aan vallers. maar er zou geen enkele garantie bestaan, dat de restanten der Noord-Koreaanse strijdkrachten versterkt met verse recruten, te zij ner tijd op instigatie van de last hebbers te Moskou, niet hetzelfde avontuur zouden beginnen, wellicht met sterkere militaire steun. In ieder geval blijft de aanwezigheid van sterke contingenten Ameri kaanse en O.V.N.-troepen vereist. Dit laatste zal ongetwijfeld even zeer het geval zijn, indien Zuid- en Noord-Korea kunnen worden sa mengesmolten tot één staat onder president Syngman Rhee. Een periode van her-: educatie, waarbij na het huidige schisma tussen Noord- en Zuid-Koreanen de nadruk zou moeten worden ge legd op het „eendracht maakt macht" is in theorie gemakkelijk beslist. Maar is het mogelijk om in betrekkelijk korte tijd zoveel vor dering te maken, zoveel hervormin gen aan te brengen, dat de arme, berooide, geterroriseerde Koreaan er beter van wordt en met trots en vreugde dienst zal nemen in het nieuwe Koreaanse leger dat tz.t geheel alleen de bescherming van 's lands grenzen tegen Russen of Chinezen op zich kan nemen? Wij weten het niet, maar zijn geneigd tot ernstige twijfel. Korea is immers een eerste poging der Bussen om Amerika, te verstrikken in een avontuur, dat Oom Sam's krachten en die van zijn Westelijke bondgenoten te boven gaat. Een tweede phase van dit Russische streven zou zijn de VB. in oorlog te brengen met China. Daarvoor zijn er echter twee par tijen nodig, die oorlog willen voe ren; indien de Westelijke wereld hiervoor het juiste inzicht toont en met name het onderling eens wordt inzake de oplossing van het pro bleem van Formosa is dit zeker te vermijden. Korea één onderdeel Inmiddels is Korea slechts één onderdeel van deze niet openlijk verklaarde oorlog; een oplossing voor Korea-op-zichzelf is derhalve uitgesloten. Het probleem-Korea zal niet eerder van de baan zijn dan nadat Washington het Kremlin of wel schaakmat heeft gemanoeu vreerd in de koude oorlog, in welks kille schaduw wij leven, ofwel de militaire les heeft doen gevoelen welke elke agressor in de wereld geschiedenis te beurt is gevallen. Gezien het feit dat Amerikaanse troepen vooralsnog in Korea zullen moeten vertoeven is niets beters ter verhindering van een inter nationale wereldbrand, dan dat men de militairen carte blanche geeft ten Noorden van de 38e parallel te trekken, waarna de politici mogen trachten een levende democratie te leren aan de alsnog hoogst on- Westelijke bevolking van Korea. Gisteren zijn in Milaan de Europese roeikampioenschappen begonnen. De Italianen waren op de eerste dag in de meeste num mers de meerderen van hun con currenten, maar ook de Neder landers hebben zeer verdienste lijke resultaten bereikt. In de 10 races voor 5 nummers won Italië er in de heats vier. Neumeier werd in het skiffnummer tweede en ook de Nereus-acht eindigden op de tweede plaats, waardoor Nederland zich in twee nummers in de finale te plaatsen. Njord, de ploeg van de Leidse studenten, werd in de tweede heat van de gestuurde vier uitge schakeld. Na een slechte start kwamen de Nederlanders wel snel naar voren, waardoor zij België voorbijstreefden, maar tegen de Zwitsers konden zij het niet bol werken en 'zo ging de tweede plaats voor hen verloren. Dene marken won deze heat. In de fi nale van de gestuurde vier heb ben zich nu geplaatst Italië en Spanje, Denemarken en Zwitser land. Neumeier had in het skiffnum mer slechts strijd te leveren tegen de Deen Larsen, een duel, dat door de Deen gewonnen werd. Frankrijk en België eindigden hier op de derde en vierde plaats en moeten vandaag de reprechage roeien. Triton komt in de reprechage van de ongestuurde vier tegen Zwitserland en Frankrijk uit. De Franse ploeg moet wegens een ongeval met de materiaalauto in een geleende boot roeien, waar door zij sterk gehandicapt zijn. Algemeen heerst de verwachting dat Triton zich Zaterdagmiddag door een eerste of tweede plaats in de herkansing in de finale zal kunnen plaatsen. De Nederlanders eindigden in de heat als derde. Nereus roeide in de eerste heat van de achten een goede race. Na 500 meter had Italië de leiding genomen, gevolgd door Oostenrijk en met een kleine achterstand door Nereus, terwijl de Portugese ploeg toen reeds kansloos was. Op de helft van de afstand lagen de Oostenrijkers nog enkele decimeters op de Am sterdammers voor. Maar in de eindspurt werden zij door de technisch beter roeiende scullers voorbij gestreefd en het is dui delijk, dat de Nederlandse acht Zondag in de finale een goed fi guur zullen slaan. De goed prijshoudende stemming ging vandaag gepaard met iets meer activiteit Gedurende het verdere verloop nam bovendien de belang stelling enigzins toe, zodat op vrij wel het hoogste peil van de dag gesloten werd. De staatsfondsen- markt was aanvankelijk traag. Vooruitlopend op de verhandeling van een nieuwe thanche investe ringscertificaten per vandaag, la gen de beleggingspapieren de laat ste weken vrij flauw. Vandaag werden investeringscertificaten op 96%, punt lager ingezet, doen hierna volgde een verbetering tot 96 7/8. Olies openden vrij vast nL twee punten hoger op 294, tegen slot werd 295 betaald. Ook Unilever avanceerde een kleinigheid, AKU's daarentegen waren een fractie lager. Aandelen Buhrmann werden op 104 vernomen, tegen een vorige note ring van 102. Zoals bekend heeft deze maatschappij het dividend ge passeerd, doch in de hedenmorgen gehouden vergadering liet het be stuur zich optimistisch uit over de toekomst en wordt over het lopende boekjaar een behoorlijke uitkering verwacht De scheepvaartmarkt was niet onvriendelijk, doch ook hier be perkte handel op iets hoger niveau. Hetzelfde geldt voor de cultuur aandelen, waar de belangstelling in ieder geval iets groter was dan gisteren. Op de Amerikaanse sector kwamen geen koersveranderingen van betekenis voor, ook het agio bleef ongewijzigd. Prolongatie 2'/< procent is oud-minister mr. Th. R. J. Wijers benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw- zal mgr. dr. J. H. G. Lemmens a.s. Donderdag het herstelde ver pleegstershuis van de Psychiatri sche inrichting St. Anna te Ven- ray inzegenen honden duizenden bakkers en banketbakkers uit alle delen v;ui het land op 20 Sept. in de Apo'!"- hal in Amsterdam een pro' meeting tegen de verhoging i de omzetbelasting ging schipper W. Bruin - !e reddingboot „Arthur" te e- ningen gisteren na 40 ja ai nve dienst en het redden van >en- senlevens met pensioen mon den Heyer volgt hem r y zal een Rijkscentrale r me chanische administratie worden ingesteld ter coördinatie van de uitvoering van specifieke pons kaartenwerkzaamheden daalde het oesterverbruik in ons land vorig jaar met 350.000 stuks. 18.3 millioen oesters wer den geëxporteerd, 4 millioen meer dan in '48/'49. België nam 13.2 millioen oesters af. ZONNIGE ZOMERMAANDEN De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden Juni. juli en Augustus heeft dit jaar te De Bilt 17.2 graden bedragen tegen 16,0 graden Celsius nor maal. Daarmede komt deze zo mer op de derde plaats, wanneer men alle zomers sedert 1900 rangschikt naar hun gemiddelde temperatuur. Alleen in de jaren 1947 en 1911 was de gemiddelde temperatuur van de drie zomer maanden hoger. Te De Bilt kwa men 21 zomerse dagen voor te gen 15 normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in deze pe riode 657 tegen 599 normaal en de hoeveelheid regen 268 milli meter tegen 218 normaal. Hieruit blijkt, dat het weer, ondanks de vele regen, toch aan de zonnige kant is geweest. Enkele bladen berichtten deze week, dat de heren Mulder (Veendam) en Burgwal (Den Haag) waren benoemd tot leden van de keuzecommissie van de K.N.V.B. Na informaties bij bevoegde zijde vernamen we echter, dat deze berichten voorbarig waren, daar de benoeming nog moet plaats vinden. DEENSE WIELERBOND SCHORST ELF RENNERS De Deense Wielerbond heeft na een onderzoek, ingesteld in ver band met „combines" tijdens wed strijden op de baan van Odense waarbij de renners vooraf onder el kaar uitgemaakt hadden wie zoi winnen tot groot financieel voor deel van diegenen, onder de wee' ders die tijdig een tip hadden gr kregen elf beroepsrenners g' schorst. Tot hen behoort de Aus.traV Kenneth Stewart als enige buit.' laader. Tot de geschorste Denen horen o_a. de bekende renners T Nielsen en Axel Schandorff.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5