Het katholieke leven in de Wieringermeer Mr. J PiS^ - De winst van het Heilig Jaar De missionaris moet kunnen spelen ook voor dokter Huisbezoek voor ontwikkelend parochieleven het belangrijkst Middenmeer De hemel boven het moeras Oprechte bekering van velen Daarom: MEMISA In ChristusLicht Zondags-evangelie Gi 2 Vergaan herd PAGINA 6 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 Na vele wederwaardigheden komt de buitenstaander, die voor het eerst een bezoek gaat afleggen aan kerk en pastorie te Middenmeet', tot de ontdekking, dat deze eigenlijk onafscheidelijke grootheden in Middenmeer wel degelijk gescheiden zijn. Half verscholen achter dunne berkenstammetjes, terzijde van het grote parkeerterrein, dat op Woensdagen de vele tientallen auto's van beursbezoekers herbergt, ontwaart men 'n klein groen geverfd houten noodkerkje, dat wel knus aandoet, maar in de toekomst vermoedelijk toch niet zal bevredigen. De pastoor moet men echter tien minuten verder in de Breestraat in een doodgewoon burgerwoonhuis zoeken. Voor ons, die dit maar een maal behoefden af te leggen, is dit niet zo erg, maar wel voor de pas toor die tevens zijn eigen koster is en dus menigmaal daags in don ker heen en weer mag tuinen. Het had wel wat voeten in de aarde voordat we de enigszins jonge, rijzige en doelbewuste paro chieherder met de gedachte kon den verzoenen, dat wij iets over zijn parochie zouden schrijven. Dit maal niet voor de Wieringermeer- ders, want die weten het wellicht beter dan wij, maar juist voor alle katholieken verderop: in Noord holland, Friesland. Groningen en Drente, die de ontwikkeling in De Meer stellig met nauwgezette be langstelling zullen, volgen. De belangrijkste schakel is de rijwiel-Solex. De Solex? Wel zeker, want daarmede is pastoor De Wit de omvangrijke inleiding tot zijn werk begonnen: het huis bezoek in de immens uitgestrekte, vlakke en beschutting!oze Wierin germeer. Dagen en weken heeft deze kennismaking met zijn paro chie gevorderd. Maar nu heeft hij ze dan allemaal bezocht en het is zijn bedoeling dit door meerdere bezoeken te laten volgen, want zijns inziens is er voor het zich ontwik kelend parochieleven niets zo be langrijk als regelmatig huisbezoek. Een Solex is ongetwijfeld een nut tig ding. Maar als het in de Wie ringermeer waait en het kan er waaien dan heeft èn motor èn mankracht niet voldoende beteke nis om het rijdende te houden. Al spoedig moest pastoor tot deze slotsom komen. Om kort te gaan. dat was reeds het geval bij het afscheid van kapelaan Le.ieune, toen hij lopende naast zijn Solex ten koste van vele zweetdroppelen •tegen de elementen optornde en doodmoe en allesbehalve verkleumd op Breestraat no. 1 terugkwam. Een grote vooruitgang De stichting van de drie zelf standige parochies in de Wieringer meer is voor de katholieken een grote vooruitgang gebleken. Het belangrijkste is wel, dat de gods dienstoefeningen nu regelmatig en op de juiste tijd kunnen worden gehouden, waar het voorheen dik wijls noodgedwongen niet regel matig en niet op tijd moest gaan. Nu hebben zij ook beter de ge legenheid om elkander te verbeur ten, hetgeen inet name voor de vele katholieken in de 8 km ver gelegen „Medemblikker hoek" van de groot ste betekenis is. Hierbij mogen we niet vergeten, dat daar steeds meer pachters over een auto gaan be schikken, hetgeen het kerkbezoek stellig vereenvoudigt. Vanzelfspre kend is het voor de daar wonende parochianen minder eenvoudig om het parochieel verenigingsleven te komen versterken, temeer omdat bijna al hun kinderen de R.K. scholen in Mcdemblik bezoeken, zodat ze geestelijk gesproken nog tamelijk aan deze plaats gelieerd zijn. De betrekkelijk geringe om vang van het overblijvende deel van de parochie Middenmeer wet tigt nog niet direct het stichten van een zuiver parochieel vereni gingsleven. Dit is daarom in de Wieringermeer hoofdzakelijk inter parochieel georganiseerd, met Wie- ringerwerf dikwijls als centrum en Middenmeer als de gelegenheid tot grote bijeenkomsten, uitvoeringen e.d. Wel heeft Middenmeer een eigen K.A.-afdeling. Voor congre gaties bestaan plannen, maar het aantal jongelieden en jonge doch ters is nog nauwelijks toereikend. Bovendien zouden de meesten dan ook nog van buiten het dorp moe ten komen. Middenmeer telt name lijk slechts enkele katholieke mid denstanders gezinnen en een aan tal R.K. arbeidersgezinnen. Wierin germeer is nu eenmaal zoiets als ..de tuin van Colijn", zodat ook over het geheel genomen slechts een klein deel van de pachters katholiek is. Hoe dit zich in de toekomst zal ontwikkelen blijft een open vraag. Voorshands zal van een sterke aanwas tengevolge van vestiging vermoedelijk wel geen sprake zijn. Afwachten en doorwerken I is derhalve het parool voor pastoor De Wit. Zijn eerste taak is het paro-1 chieleven degelijk te grondvesten en tot een ware gemeenschap te laten uitgroeien. Pas dan zouden er mogelijk plannen gemaakt kun nen worden voor de toekomst. Buiten de voorgenomen stichting van een permanent kerkgebouw met pastorie zijn er dan ook geen plannen. Zo zal het stichten van een R.K. school in deze parochie vermoede lijk nog wel lang tot de vrome wensen behoren. Op het ogenblik bezoeken onze kinderen, zestig in getal, nog de bijzondere neutrale school, zodat een eigen school nog allerminst gerechtvaardigd is. Een hoogst belangrijk onderdeel van de zielzorg van Pastoor De Wit vormt het regelmatig bezoeken van de vier wederopbouwkampen met hun talrijke en heterogene bevol king. Voor elk kamp heeft pastoor een 'avond nodig en dan heeft hij nog nauwelijks tijd genoeg om alle kamers aan te doen. Elke week zijn er dus voor hem al vier avon den bezet. Wordt er daarnaast dan behalve op Zondag ook in de week nog een paar maal lof of een andere godsdienstige plechtigheid gehou den, dan is de week vol. Gelukkig zijn er een negental mannen zo bereidwillig geweest om een kerkkoor te willen vormen. En zij doen hun best om de hoogmis sen en andere plechtigheden een passend cachet te geven. Bij gebrek aan een organist bespeelt een dame het harmonium en het gaat zo met elkander wat goed, bij ontstente nis van eer hoogzaal zomaar plat vloers achter in de kerk. Hoewel de eerste pioniers als pastoor Langedijk en kapelaan Lejeune het wijde veld hebben geruimd voor andere arbeiders ui t Gods wijn gaard, blijft het allemaal nog min of meer pionieren. En dat kan mogelijk wel voortduren totdat de hier gevestigde Friezen, Groningers, Zeeuwen, Limburgers en Noord hollanders tot één ondeelbare levende gemeenschap zijn vergroeid. Een proces waartoe ook de katho lieken een werkzaam aandeel bij kunnen dragen, en zeker zij die behoren tot het handelscentrum Middenmeer. Veel van het bovenstaande is ook van toepassing op de parochie van pastoor Van Dijk te Slootdorp. Maar hij heeft gelukkig niet de zorg van vier grote wederopbouw kampen op zijn schouders behoe ven te nemen. Toch is de zielzorg in zijn ambtsgebied stellig niet lichter. Hij immers heeft tot taak om ook godsdienstonderricht te geven aan de grote jongens en meisjes die de landbouwschool en landbouwhuishoudschool, vlak naast elkaar gelegen te Slootdorp. be volken. En iedereen weet wel hoe belangrijk godsdienstonderricht juist voor jonge mensen van die leef tijd is. In deze parochie bestonden reeds godsdienstige organisaties als congregaties, en Credo Pugnoclub e.d. Destijds waren ze reeds opge richt door de zeereerwaarde pastoor Langedijk in deze plaats zijner vestiging en aangezien Slootdorp geenszins het onbelangrijkste aan tal parochianen omvat, zijn deze bij de splitsing in drie pastoraten rustig blijven voortbestaan. Om de zelfde reden kent Slootdorp ook de rijkdom van een eigen R.K. school voor de leerplichtige jeugd. Het is er een van het z.g. „Finse type" met een klokje in een klein uitbouwtje boven op het dak. Het is een juweel van een school waar de katholieke Slootdorpers met recht trots op zijn. Uitbreiding van de kerk vrij grote aantal gelovigen Het heeft het noodzakelijk gemaakt dat de kleine parochiekerk, van for maat en bouwwijze sterk een kapel gelijkend, zowel in als uitwendig, moet worden uitgebreid. Het is werkelijk een knus kerkje, in die zin te verstaan, dat het er voor de gelovigen prettig „kerkt", maar ten deze zal de gezelligheid, als men het zo wil uitdrukken, opge offerd moeten worden aan grotere doelmatigheid. Gelijk met de uit breiding van de kerk wordt tevens overgegaan tot het bouwen van een stenen pastorie. Wanneer we zouden beweren, dat de pastoor daarop bij voorbaat verheugd is. dan zeggen we wel wat teveel, want hij is tot de huidige dag nog opperbest tevreden met zijn gerief lijk en huiselijk ingerichte nood woning, door hem schertsender wijs vereerd met de naam „kippenhok". Deze bijnaam is uitwendig gezien zeer toepasselijk: het heeft alles van een kippenhok en niets van een pastorie. Geen wonder dat de parochianen zonder uitzondering voorstander zijn van een waardiger huisvesting van hun herder. Zodra het werk aan de R.K, kerk te Wieringerwerf is voltooid, wordt met bovengenoemde verbeteringen begonnen, zodat dit vermoedelijk nog dit jaar zijn beslag zal krijgen. Een der vrome wensen van de pastoor moge dan al geen mooie pastorie zijn, al krijgt hij die wèl, maar is 'n „wegluis". En gelijk alle vrome wensen, zal deze wellicht niet vervuld worden. 'Pas toor de Wit heeft al ervaren, dat een Solex niet hetgene is dat een pastoor in de uitgestrekte Meer een betrouwbaar en snel vervoer kan waarborgen. De pastoor van Slootdorp begint daar dus maar niet aan. Hij wacht op een kleine auto, zoiets als een Fiat 500 en be helpt zich inmiddels met de pedes populorum oftewel Harley-trapson. Toch vergt het fietsen, vooral bij wind. enorm vee! tijd en wanneer waait het in de Wieringermeer nou niet? (al blijken er dan werkelijk enige windstille dagen geweest te zijn) Waar Slootdorp wèl mee bevoor recht is, dat is een sportveld o.a. ten behoeve van de R.K. handbal vereniging D.W.O. Wanneer we echter zeggen handbalvereniging D.W.O.. dan is dit wat te een zijdig, omdat deze vereniging alle sport-, ontspannings- en ontwik kelingssecties van de katholieken in de polder overkoepelt. Het is een zeer bloeiende en levenskrachtige veelzijdige organisatie geworden die In menig opzicht ten voorbeeld strekt aan de verenigingen in het oude land, gekenmerkt als ze wordt door een uitstekende geest onder de leden en dito verstandhouding tussen de samenstellende secties. WILDE EENDEN BESMET MET PSEUDO-VOGELPEST LEMMER Langs de Friese kust van het IJsselmeer zijn deze week een aantal dode wilde eenden aangespoeld die. naar thans geble ken is, gestorven zijn aan pseudo- vogelpest. De burgemeester van Lemsterland heeft in dit verband via de dorpsomroeper een medede ling doen uitgaan waarin hij waar schuwt tegen het medenemen en eten van gevonden dode eenden. (Adv.) In' Nederland doet een film de ronde, die zowel om de kwaliteiten van de technische samenstelling als om het behandelde onderwerp een meer dan gewone aandacht trekt. Het is die waarin het leven en sterven van de kleine H. Maria Goretti in beeld wordt gebracht. De wereld is vol van dit kleine Italiaanse meisje, dat onlangs, hei lig werd verklaard. Men kan* zeg gen dat zij haast meer nog dan des tijds de H. Theresia stormender hand de harten verovert. Groot is ook in Nederland de belangstelling voor deze kinderlijke Heilige. Er zijn in onze taal reeds meerdere levensbeschrijvingen van haar ver schenen. Een daarvan, en niet de gering ste, is die welke bewerkt is door de bekende schrijver J. W. Hofstra (Titel: Maria Goretti, prijs fl. 2.50. Uitgeverij Foreholte te Voorhout). De voornaamste bron die hij voor zijn boekje gebruikte, is de film OVERWINNING VOOR MALAN WINDHOEK (Reuter) De Zuid- Afrikaanse minister-president Da niël Malan is thans verzekerd van de meerderheid voor zijn nationa listische partij in beide huizen van het parlement. De candidaten van deze partij wonnen alle zes zetels die Zuid- West-Afrika in het Zuid-Afrikaan se parlement bezit en 15 van de 18 zetels in de Zuid-West-Afrikaanse wetgevende vergadering 22.467 van de 23.794 kiezers brach ten hun stem uit, van wie 12.434 op de nationalistische en 10.033 op de verenigde partij. Volgens waarnemers zal Malan thans bijna ongehinderd volledige uitvoering kunnen geven aan zijn politiek van scheiding der rassen. Nieuwe gezant naar Guatamala Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. mr. W. E. van „Hemel boven het moeras Even- panj,uySi laatstelijk plaatsvervan- gend hoofd der Nederlandse missies in Duitsland, tot Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister bij de republieken Guatamala, Elsalvador, Honduras, Nicaragua. Costa Rica en Panama met standplaats in Guatamala. als wij het zien van deze film wer kelijk kunnen aanbevelen, kunnen wij het ook doen wat betreft de le zing van- dit vlot geschreven ver haal. Wat de film slechts op voor bijgaande wijze bood, biedt 't boek je van Hofstra als een blijvende schone genieting aan. De lage prijs zal wel geen bezwaar zijn voor de brede verspreiding en aanschaffing van dit kleine, maar aantrekkelijke werkje. H. J. TWEE MISSIONARISSEN VERMOORD IN BIRMA RANGOON (KNP) Uit Ran goon is bekend geworden, dat wederom twee Italiaanse missio narissen zijn vermoord door de opstandige Karens. De missiona rissen werden, na enige tijd in de gevangenis te zijn opgesloten, aan boord gebracht van 'n schip, dat de Salweenrivier afvoer; op het schip werden zii op gruwe lijke wijze vermoord en de lij ken in de rivier geworpen. Met deze twee missionarissen is het aantal slachtoffers onder de priesters tijdens de opstanden van de Karens tot acht gestegen. Zij stierven voor het geloof en in de uitoefening van hun plicht Nieuwe oproep van Ulbricht Walter Ulbricht, de Oost-Duitse vice-premier, heeft een oproep ge daan tot stakingen in West-Duits- land in het kader van het commu nistische zijde geleide „nationale verzet" tegen de westelijke mo gendheden. Hij deed dit in een rede van drie uren op het in Oost-Berlijn ge houden congres van het „verbond van vrije Duitse vakverenigingen." 'V* i-rT Rf «ml.. Wanneer enkele molenvrienden niet bijtijds hadden ingegrepen, was Ede zijn uit 1507 daterende Doesburger molen kwijt geweest. De eigenaar van deze houten standaardmolen is n.l. zelf niet in staat de nodige reparaties (en sinds de hevige storm in het voorjaar van 1949 zijn deze erg talrijk) te financieren. VATICAANSTAD (K. N. P.) Naast de vele berichten die ons bereiken over de talrijke pel grimstochten naar Rome en die getuigen van een verrassende veelheid en verscheidenheid van rassen, vervoermiddelen en vor men van enthousiasme, is het wel goed even de aandacht te vestigen op de geruisloze resultaten van dit II. Jaar, die zich voltrekken in de gedachten en zielen der vrome bezoekers. Het Jubileumjaar 1950 kan zon der twijfel een van de meest suc cesvolle van alle Heilige Jaren, tot nu toe in de geschiedenis van de Kerk bekend, worden genoemd. Dit niet alleen vanwege de aan houdende stroom van pelgrims, die van alle hoeken van de aarde naar Rome komen en wier getal dat vèn de vorige jubileumjaren nu reeds overschrijdt, maar voor al wegens het grote getal van per sonen, die na een oprechte be kering gedurende hun verblijf te S.E.D.-functionarissen van hun functie ontheven BERLIJN Het blad van de socialistische eenheidspartij in Duitsland, „Neues Deutschland" heeft de namen gepubliceerd van tien hoge S.E.D.-functionarissen, die uit hun ambt werden ontzet of uit de partij werden gestoten. Het onderzoek in verband met spionnage- en sabotage-activiteit is daarmee volgens het blad nog niet afgelopen. (Van een onzer verslaggevers) Op 15 October a.s. gaat de Memisa Medische Missie-actie feest vieren. Het vijf-en-twintig-jarig bestaan wordt dan gevierd. Het zal dan feest zijn in Rotterdam, de bakermat van de Memisa, maar ook in meer dan 600 missieposten, die ter gelegenheid van dit feest een grote kist met. rijke gaven aan genees- en verbandmiddelen hebben ontvangen. omvattend. Van niet te onderschat te betekenis is, dat geen missiona ris op de boot stapt, zonder door de keuringsraad te zijn gekeurd. Zulk een keuring voorkomt, dat een jonge man of jonge vrouw uit gezonden wordt b.v. naar de Goud kust zonder daarvoor lichamelijke geschiktheid te hebben. Ook de ge repatrieerde missionarissen komen weer voor de keuringsraad als zij Vijf en twintig jaar is een lange tijd en de drukbezochte doctoren die dag-in dag-uit hun krachten aan deze tak van missiearbeid ge ven zijn geen statistici, die de ge boden hulp tijdens deze jaren kun nen aanduiden met zoveel duizen den kilogram van dit en zoveel honderden kilogrammen van dat geneesmiddel. Wat zij wel weten is, dat door de arbeid van de Memisa veel levens zijn gered zowel van missionarissen als van degenen, die door de missionerende priesters, broeders, zusters en leken worden opgezocht om hen het Katholiek Geloof te openbaren. En dat is niet het enige tastbare resultaat van de arbeid van de Memisa. Heel vaak bracht de medische liulp, die de missionaris kon bieden het zo ge wenste contact tot stand met hen, die het voorwerp van de missie- arbeid waren. Het begin van dè Memisa is even simpel als wonderlijk. Kapelaan Schiphorst, die in Rotterdam stond, moest voor de komende missie- tentoonstelling iets aantrekkelijks en nieuws bedenken. Hij kwam op het idee een medische stand in te richten. Uit de voorbereiding van deze stand vloeide contact met ver schillende doctoren voort en dat leiidde weer tot een vast comité, dat voortaan onder de naam van Memisa zich met de medisch-hy- giënische missievraagstukken zou bezig houden. Die arbeid bleef geen Rotter dams onderonsje. Thans zijn on derafdelingen gevormd in Arnhem, Breda, Den Haag, Heerlen. Den Bosch, Nijmegen. Roosendaal, Haar lem, Schiedam. Tilburg en nog an dere plaatsen. Rotterdam is echter 't belangrijkste werkcentrum geble ven, wat wel zijn voornaamste oor zaak vindt in het feit, dat het de havenstad is, met o.a. het Haven ziekenhuis. waar men precies weet wat een tropische ziekte is. Consult per brief De arbeid van de Memisa is veel- Rome als vurige katholieken naar hun land terugkeren. Volgens de verklaring van een biechtvader van een van de vier jubileum-basilieken zijn er zeer veel pelgrims, die na op de eerste dag na hun aankomst te Rome een gewone biecht te hebben gespro ken, binnen enkele dagen terug gekomen om een generale biecht af te leggen met het doel aan hun inwendig geestelijk leven in de toekomst een hechtere basis te ge ven. Ofschoon de lange uren in de biechtstoel bij de grote hitte dezer dagen in Rome, volgens deze biechtvader, veel opoffering van de priesters vragen, staat voor de ze laatsten daarnaast de grote voldoening de biecht te mogen horen van de duizenden en dui zenden door en door gave zielen van een hoge graad van heiligheid vooral onder de rijpere jeugd. Hun nederigheid, hun reinheid van zeden en hun grote ijver voor Gods zaak geven een grote hoop voor de toekomst van de Kerk en vormen een moreel evenwicht te gen de verwildering van zeden bij velen in onze dagen. Dezelfde biechtvader sprak als zijn overtui ging uit, dat dit Heilig Jaar wer kelijk het grote jaar van de terug keer tot God is. De bedevaarten, die in deze va- cantieperiode in Rome verblijven, zijn hoofdzakelijk samengesteld uit pelgrims behorende tot de stu derende jeugd van middelbare en hoge scholen. SCHIETOEFENINGEN OP DE VLIEHORS Op de Vliehors zullen van 4 tot hun vacantie in het vaderland ko- gn me^ 24 gCpt. van zonsopkomst RUIM EEN MAAND GELEDEN werd de in 1938 gebouwde brug van het ringspoor Water graafsmeerDuivendrecht bij Amsterdam, gedemonteerd, en op transport gesteld. Op Het ogenblik is men bezig deze brug, die bestemd is voor een zijkanaal van het Twente-Rijnka- naal bij Wierden weer op te bouwen. Ëen overzicht vanuit de lucht van de werkzaamhe den aan de brug. 1 Sept. Foto A.N.P /luchtopname men doorbrengen. En als zij een maal vertrokken zijn blijft het con tact met de Memisa voortduren. Wanneer zij klachten over hun gezondheid hebben schrijven zij naar de Memisa-doctoren, die hëïi per brief onder behandeling ne men. De vliegpost zorgt voor snel contact en ook al vergeet dit consult per brief soms een uitgebreide cor respondentie, de resultaten zijn schitterend wat én door doktoren en door missionarissen wordt be vestigd. Dit is echter slechts een deel van de Memisa-arbedd. Van zeker evenveel belang is, dat de missionarissen, priester, broeders, zusters en leken voor hun vertrek een uitgebreide medische kennis wordt bijgebracht. Gediplomeerd in zes weken Ieder, die naar de missie wordt uitgezonden, krijgt van de Memisa een spoedcursus, die even grondig als praktisch de beginselen van de geneeskunde bijbrengt. Die cursus wordt gegeven in verschillende Rotterdamse ziekenhuizen, in het tropisch instituut' te Leiden en de huishoudschool van de Sleutelstad. Ook op de huishoudschool, want tot de kennis, waarmede de mis sionarissen worden verrijkt, be hoort ook de handigheid om een ziekenmenu te bereiden. Aan het einde van de cursus worden de cursisten tot een examen toegela ten, dat wordt bijgewoond door ,n gedelegeerde van het Internationa le Rode Kruis en dat hen bij gun stige uitslag een diploma van de Internationale Rode Kruisorgani satie oplevert. Dat diploma is van groot belang, want al gaan de mis sionarissen onder primitieve vol keren arbeiden, ook in vele van die missiegebieden is 't onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde bij de wet verboden. Als er genoeg geld is Missionarissen zijn wonderlijke mensen. Ze moeten kunnen timme ren, metselen en met de vergaarde kennis ook dokter kunnen spelen. I Met alleen kennis komen ze ech ter niet ver. Daarom helpt de Me misa hen aan een huisapotheek, 2 kisten afgeladen vol met de meest noodzakelijke genees- en verband middelen en instrumenten. Ieder van de artikelen heeft een num mer en de missionaris behoeft maar naar Rotterdam te schrijven en hij krijgt aanvulling van zijn apotheekals er geld is. „Als er geld is" is een zin die de arbeid van de Memisa als 'n zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. De nood die gelenigd moet worden is iedér jaar tonnen groot, de inkomsten van de Medische Mis sie-actie echter niet meer dan 70 80 duizend gulden per jaar. De inkomsten worden verkregen vut de kerkeollecten, die omstreeks Driekoningen worden gehouden en uit de gaven van donateurs en le den van de missie-actie. Zondag 15 October a.s. wordt het feest gevierd. In de dekenale kerk aan de Westzeedijk wordt op die dag een pontificale H. Mis opge dragen door Mgr. Soegiopranata, Bisschop van Semarang, Des mid dags wordt een feestvergadering gehouden, waarna receptie. tot zonsondergang schietoefeningen worden gehouden. Straal sector: 11.5 KM, onveilige hoogte tot 6000 M. BENOEMINGEN PATERS REDEMPTORISTEN Pater H. v. d. Meulen nieuwe provinciaal Door de Hoogwaardigste Pater Generaal werd op 30 Augustus 1950 tot Provinciaal der Paters Redemptoristen in Nederland be noemd de Hoogeerw. Zeergel. Pa ter Dr. Henricus van der Meulen en tot zijn Consultoren de Zeer eerwaarde pater L. Dusch en de Zeereerw. pater H. Boddeke. De nieuwe provinciaal der Pa ter Redemptoristen is geprofest op 29 September 1917 en 4 October 1922 tot priester gewijd te Wit- tem. Hij doctoreerde aan het An- gelicum te Rome in de Theologie. Verschillende belangrijke posten heeft hij reeds in de congregatie bekleed. Hij was achtereenvolgens lector aan het Klein-Seminarie, professor aan het Groot-Seminarie rector te Amsterdam en Wittem, directeur van het Klein-Seminarie en prefet van de studenten aan het Grootseminarie te Wittem. Tot rector van het klooster te Amsterdam werd benoemd de Zeereerw. pater W. van der Drift. Tot rector te Wittem de Zeereerw. pater A. Carlier. Tot prefect van de studenten de Zeereerw. Zeer gel. pater dr. H. Manders. De retraitehuizen1 Tot superior te Zenderen de Zeereerw. pater J. van Rijnsoever. Tot superior te Amersfoort de Zeereerw. pater G. Delteijk. Tot superior te Noord- wijkerhout de Zeereerw. pater W. Randag. Tot superior te Seppe de Zeereerw. pater R. Lampe. Tot su perior te Bergen de Zeereerw. pa ter W. Veeger. Herbenoemd werden: De Zeer eerw. pater L. Saut, rector te Den Bosch. De Zeereerw. pater G. Sen- gers, rector te Roermond. De Zeereerw. pater J. van Gassel, rector te Rotterdam. De Zeereerw. pater A. van Moorsel, rector te Roosendaal. De Zeereerw. pater H. Heijdeman, rector te Nijmegen. De Zeereerw. pater Magister van het Noviciaat, A. Strijbos. De Zeereerw. pater drs. A. Baetsen, directeur van 't Klein-Seminarie. Niemand kan twee heren dienen. De ware christenen die nen slechts de ene Heer, Christus, het rijk van de geest. Zij leven onverdeeld voor God en Zijn dienst. Voor hen bestaan er hogere goederen en schatten. BENEDICTUS 14de Zondag na Pinksteren WEEST NIET ANGSTIG BEZORGD Dat was een vermaning van Jezus voor de mensen om Hem heen. Maar het wordt gelezen in de H. Mis van deze Zondag. Voor ons. En dan weten we niet. hoe we het hebben. Dan lijkt het dwaasheid. Laten we eerlijk zijn: hoe is het mogelijk hu, vandaag, „niet angstig bezorgd" te zijn! De holle gaten in steden en dorpen zijn nog niet gedicht; dakloze huizen, kelderwonin gen, bunkers, puin herinneren nog aan de voorbije oorlog; voortdurend komt men mensen tegen die in Indië of in Europa gevangen zaten, die man of vrouw verloren. Elf jaar geleden begon die misère. Honderddui zenden kwamen om door oor logsgeweld en terreur. Vijf jaar zijn voorbijgegaan na het 00- houden van de bombardemen ten. Nog is de vrede niet gete kend, en weer ontploffen de granaten, worden mensen uiteen gereten, rijen de Kruisen zich aaneen. Daarbij het communisme in de landen waar het in „vrede" heerst! Zeg nu tegen de kloosterzus ters: „maakt U niet ongerust" terwijl in de kranten te lezen staat hoe medezusters in mijnen moeten werken tot zij neerval len. Houd de priesters voor: „weest niet beangstigd", terwijl hun broeders in het priester schap en monniken uitgestoten worden uit de gemeenschap, en om hun trouw aan de Moeder kerk verdacht en belasterd worden en opgesloten in gevan genis en dwangarbeiderskam pen. Hun zenuwen worden we tenschappelijk gesloopt! „Weest niet bezorgd!" Hoe kunnen wij, mensen die zoveel oorlogsleed gezien en gedragen hebben, nu elke krant en elke nieuwsuitzending ons wijst op de donkere schaduw die over de wereld ligt, leven zonder angst, zonder zorg! „Uw Vader in de hemel weet wat ge nodig hebt Goede God. We mogen niet twijfelen aan Uw goedheid. Twijfelen aan Uw goedheid en barmhartigheid is twijfelen aan Uw bestaan. Maar hoe is te rij men met Uw wezen en met Uw leiding van de wereld datgene wat momenteel op Uw aarde ge beurt? Meester, de wereld rent de verkeerde kant op. Zelfs dege nen, die van U zijn door Doop sel en Eucharistie kleven te zeer aan de aarde. Maar waarom deze verschrikkelijke dreiging? Waar het lijden van zoveel goeden? Waarom is goed-zijn en goed-doen geen garantie tegen vervolging en nood? Waarom toont U Uw macht niet aan die U weerstreven? In Egypte hebt U tienmaal een plaag gezonden aan het trotse volk dat Uw wil niet wou uit voeren. Zelfs de dood ging bin nen in elk Egyptisch gezin, maar Uw uitverkoren volk bleef gespaard. Waarom zijn nu de rollen in onze ogen om gedraaid, houdt U schijnbaar Uw machtige hand boven de goddeloze leiders die Uw kinde ren meedogenloos vervolgen? O Meester, en toch is het geen ironie, kan het geen sarcasme zijn van U, die vermaning „niet angstig bezorgd te zijn voor het leven". Omdat U zelf zorg draagt voor ons leven. Maar Uw zorgen zijn zo verschillend van de onze. ziet veel verder voor uit, U ziet shet belangrijke, U ziet alles. Uw zorg voor ons legt ons op alle gehechtheid aan dit schone aardse leven, aan dit on volmaakte, maar vaak vreugde vol bestaan, kwijt te raken. Uw zorg voor ons wil dat wij als een zwemmer ons plonsen in U, de veilige oever prijs geven en ons laten dragen door U, op genade of ongenade. God! Dat is hard: te moeten vasthouden met heel onze gees teskracht dat Mgr. Stepinac, Mgr. Mindszenty, de verworpen priesters in Slowakije en al de anderen, ondanks hun lijden, hun wrak-zijn, Uw geliefde kin deren blijven en belangrijk zijn, nu nog, in Uw mystiek Lichaam U zorgt voor hen. Zó. Goede God, help ons vol ver trouwen Uw Evangelie beleven. Leer ons zien naar bloemen en vogels. Laat ons in deze ernstige tijd weten dat Uw zorg oneindig en almachtig is als Uw wezen. Houd ons altijd voor, wanneer en waar wij ook zijn, dat op die zelfde plek en die zelfde minuut U bent als Onze Vader, die zorgt op Zijn Goddelijke manier Amen. P. C. Feestdagen in de komende week: Vrijdag 8 Sept.: Maria Ge boorte. ECMOND gemeenteseere voor 25 jaar Des middags in de versier vele bloemstu rakter had gehouden ei jubileum vai Onder de aanv lenden merkten eerw. Heer pasto Kleef, de Zeereer A. J. v. Zanten van de oud-kat! Egmond aan pastoor daarvan D. N. de Rijk de echtgenote gere burgemeest man. echtgenote gasdirecteur, meentearts, zij De heer v. d. van de reddinj Bruggekate, van de redding Egmond aan Ze meester, de hee raadsleden en naren bjj de aanwezig, et van de jubil vrienden. Tijdens de dering sprak woorden van voor het vele Spit voor de heeft gedaan. Hij als een stille krac wiens daadwerke werk van voor de gemeen altijd met hart ven. Zijn initiatie vele verbeterlnge Dit alles Is voo; grote betekenis, de burgemeester mens raad en col en wenste hem veren jubileum lijk woord, waarn een samenwerkin tot ware vriendsc burgemeester Het oudste 1 Snneks. bood enkpl hartelijk raad. Pen bloerm IJ. Spit, de jubil sprak woorden hii de moeilijkhe dip zich tijdens 2 ben voorgedaan c wijlen burgemeest onvol ger, de hu Niele, hem met vriendschap ter staan. Hij getuige ge samenwerking en hij prees het Nadat hij wijlen die pen zijner had herdacht, 1 ris met de w mnare groeien e Mevr. Eijma waardering, die als hij in leven op deze dag onj, ONTROERENI HEID OP HA! (Van een onze den helder van dit jaar is storm de Finse hu Ia op de Haak Van de 29 opi hierbü 11 person w.o. een van de kelingen, die zie vonden. Ter herdenking ramp waren V aantal nabestaand duwen, twee broers van de omf uit Finland naai reisd. Zij scheept reddingsboot „Dt voeren naar de H de Karhula in de dwenen. Aan boo eveneens de Finse dominee en de K.N.Z.H.R.M., de Booy. Nadat de g herdenkingsdienst worden enkele kr gezet, terwijl de Finse aarde, die nomen, over de den. De Finse get ze korte aangrijpt met gebed, waarn naar de haven va rugkeerden. „ACHTERC WORDEN AF< WASHINGTON plomatieke functie ren te verwachten son weldra met Er rijk besprekingen maatregelen om d< waardoor oorlogsn jet-Russische ir kunnen binnenkor delen" De V.S. zouden schijnlijk op de te New York var Buitenlandse Zal Grote Drie ter sp „DE ZONDAG PURMEREND grote najaarsten van 13 t.m. 17 Se merend wordt geh schijnlijk dit jaai verschijnen, dat pluimvee zo rij voorname plaats Ook zal de Ver kerbouwers van I mer en Purmer v< wegens het feit. Marktstad, dat d ling organiseert, Zondag heeft toe;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6