Mr. J. J. Spit vierde zilveren jubileum als gemeente-secretaris Een verbaasde dame en een standvastige wandelaar Rusland en Griekenland Zondags-evangelie Grote waardering voor 25 jaar trouwe dienst Vergaan „Karhula" herdacht HERDENKING DROOGLEGGING WIERINGERMEER Voor de Alkmaarse Kantonrechter Buitenlands overzicht Laatste nieuws van Korea Dodelijke aanrijding bij Alkmaarse veiling Marktberichten ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 PAGINA 7 st bijtijds hadden ingegrepen, nde Doesburger molen kwijt outen standaardmolen is n.l. ies (en sinds de hevige storm ;e erg talrijk) te financieren. 14de Zondag na Pinksteren WEEST NIET ANGSTIG BEZORGD Dat was een vermaning van :zus voor de mensen om Hem ;en. Maar het wordt gelezen in H. Mis van deze Zondag, oor ons. En dan weten we niet. je we het hebben. Dan lijkt st dwaasheid. Laten we eerlijk jn: hoe is het mogelijk nu, indaag, „niet angstig bezorgd" zijn! De holle gaten in steden en 3rpen zijn nog niet gedicht; akloze huizen, kelderwonin- ?n, bunkers, puin herinneren ag aan de voorbije oorlog; kortdurend komt men mensen 'gen die in Indië of in Europa ^vangen zaten, die man of rouw verloren. Elf jaar geleden egon die misère. Honderddui- mden kwamen om door oor- igsgeweld en terreur. Vijf jaar jn voorbijgegaan na het oo- ouden van de bombardemen- ;n. Nog is de vrede niet gete- end, en weer ontploffen de ranaten, worden mensen uiteen ereten, rijen de Kruisen zich aneen. Daarbij het communisme in de inden waar het in „vrede" eerst! Zeg nu tegen de kloosterzus- :rs: „maakt U niet ongerust" :rwijl in de kranten te lezen ;aat hoe medezusters in mijnen ïoeten werken tot zij neerval- ;n. Houd de priesters voor: weest niet beangstigd", terwijl un broeders in het priester- :hap en monniken uitgestoten rorden uit de gemeenschap, en m hun trouw aan de Moeder- erk verdacht en belasterd rorden en opgesloten in gevan- enis en dwang-arbeiderskam- en. Hun zenuwen worden we- mschappelijlc gesloopt! „Weest niet bezorgd!" Hoe unnen wij, mensen die zoveel orlogsleed gezien en gedragen ebben, nu elke krant en elke ieuwsuitzending ons wijst op e donkere schaduw die over de rereld ligt, leven zonder angst, onder zorg! „Uw Vader in de hemel weet /at ge nodig hebt Goede God. We mogen niet wijfelen aan Uw goedheid, 'wijfelen aan Uw goedheid en 'armhartigheid is twijfelen aan Jw bestaan. Maar hoe is te rij nen met Uw wezen en met Uw siding van de wereld datgene /at momenteel op Uw aarde ge- ieurt? Meester, de wereld rent de erkeerde kant op. Zelfs dege- ten, die van U zijn door Doop- el en Eucharistie kleven te zeer an de aarde. Maar waarom deze erschrikkelijke dreiging? Waar het lijden van zoveel ;oeden? Waarom is goed-zijn en ,oed-doen geen garantie tegen 'ervolging en nood? Waarom toont U Uw macht liet aan die U weerstreven? In ïgypte hebt U tienmaal een :laag gezonden aan het trotse mik dat Uw wil niet wou uit- 'oeren. Zelfs de dood ging bin- len in elk Egyptisch gezin, naar Uw uitverkoren volk ileef gespaard. Waarom zijn nu le rollen in onze ogen om gedraaid, houdt U schijnbaar Jw machtige hand boven de ;oddeloze leiders die Uw kinde- en meedogenloos vervolgen? O Meester, en toch is het geen ronie, kan het geen sarcasme :ijn van U, die vermaning „niet mgstig bezorgd te zijn voor het even". Omdat U zelf zorg iraagt voor ons leven. Maar Uw :orgen zijn zo verschillend van le onze. ziet veel verder voor- rit, U ziet het belangrijke, U :iet alles. Uw zorg voor ons legt ms op alle gehechtheid aan dit schone aardse leven, aan dit on volmaakte, maar vaak vreugde- /ol bestaan, kwijt te raken. Uw -org voor ons wil dat wij als een iwemmer ons plonsen in U, de veilige oever prijs geven en ons taten dragen door U, op genade 3f ongenade. God! Dat is hard: te moeten /asthouden met heel onze gees- :eskracht dat Mgr. Stepinao, Mgr. Mindszenty, de verworpen oriesters in Slowakije en al de anderen, ondanks hun lijden, hun wrak-zijn. Uw geliefde kin deren blijven en belangrijk zijn, nu nog, in Uw mystiek Lichaam. U zorgt voor hen. Zó. Goede God, help ons vol ver trouwen Uw Evangelie beleven. Leer ons zien naar bloemen en vogels. Laat ons in deze ernstige tijd weten dat Uw zorg oneindig en almachtig is als Uw wezen. Houd ons altijd voor, wanneer en waar wij ook zijn. dat op die zelfde plek en die zelfde minuur U bent als Onze Vader, die zorgt op Zijn Goddelijke manier Amen. P. C. Feestdagen in de komende week: Vrijdag 8 Sept.: Maria Ge boorte. EGMOND AAN ZEE Gisteren herdacht de Egmondse gemeentesecretaris, de heer Mr. J. J. Spit, de dag, waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot secretaris van deze gemeente. Des middags vond de officiële viering van dit jubileum plaats in de versierde raadszaal van het gemeentehuis, die door de vele bloemstukken, die er prijkten, een waarlijk feestelijk ka rakter had gekregen- Er werd een plechtige raadsvergadering gehouden en daarna een feestvergadering ter viering van het jubileum van de heer Spit. Onder de aanwezige belangstel lenden merkten wij op de Zeer- eerw. Heer pastoor prof. B. A. van Kleef, de Zeereerw. Heer pastoor J. A. J. v. Zanten, beide oud-pastoors van de oud-katholieke gemeente te Egmond aan Zee, de tegenwoordige pastoor daarvan, de Zeereerw Heer D. N. de Rijk, Mevr. Epma-Boeke, de echtgenote van Egmonds vroe gere burgemeester, Mevr. Schots man, echtgenote van de vroegere gasdirecteur, Dr. Belonje, oud-ge meentearts, zijn opvolger Dr. Helle. De heer v. d. Gaag en de schipper van de reddingsboot, de heer ten Bruggekate, als afgevaardigden van de reddingsmaatschappij van Egmond aan Zee. Naast de burge meester, de heer Niele, waren de raadsleden en de gemeenteambte naren by de huldigingsbijeenkomst aanwezig, evenals de familieleden van de jubilaris en vele zijner vrienden. Tijdens de plechtige raadsverga dering sprak burgemeester Niele woorden van dank en waardering voor het vele werk, dat secretaris Spit voor de gemeente Egmond heeft gedaan. Hij prees de jubilaris als een stille kracht naast B. en W„ wiens daadwerkelijk Pn adviserend werk van grote betekenis is voor de gemeente, waaraan hij zich altijd met hart en ziel heeft gege ven. Zijn initiatief stimuleerde tot vele verbeteringen in de gemeente. Dit alles is voor de gemeente van grote betekenis. Daarom dankte de burgemeester zijn secretaris na mens raad en college van B. en W. en wenste hem geluk met zijn zil veren jubileum. Met een persoon lijk woord, waarin hij getuigde van een samenwerking, die uitgroeide tot ware vriendschap, besloot de burgemeester zijn huldigingswoord. Het oudste raadslid, de heer F. Srtoeks, bood vervolgens met een enkpl hartelijk woord, namens de raad. Pen bloemenmand aan. Mr. J. J. Spit, de jubilerende secretaris, sprak woorden van dank, waarin hij de moeilijkheden memoreerde, diP zich tijdens zijn loopbaan heb ben voorgedaan en waarin zowel wijlen burgemeester Eijma als diens opvolger, de huidige burgemeester Niele, hem met hun begrip en hun vriendschap terzijde hebben ge staan. Hij getuigde van een pretti ge samenwerking in de gemeente en hjj prees het ambtenarencorps. Nadat hij wijlen de heer Schotsman, dip Pen zijner beste vrienden was, had herdacht, eindigde de secreta ris met de wens. dat Egmbond moge groeien en bloeien. Mevr. Eijma sprak woorden van wp-v-dpring, die haar echtgenoot als hij in leven had mogen blijven, op deze dag ongetwijfeld zou heb- ONTROERENDE PLECHTIG HEID OP HAAKSGRONDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER In Februari van dit jaar is tijdens een hevige storm de Finse vrachtvaarder Kar hula op de Haaksgronden vergaan. Van de 29 opvarenden kwamen hierbij 11 personen om het leven, w.o. een van de drie Finse verste kelingen, die zich aan boord be vonden. Ter herdenking van deze scheeps ramp waren Vrijdagmorgen een aantal nabestaanden, n.l. drie we duwen, twee kinderen en twee broers van de omgekomen zeelieden uit Finland naar Den Helder ge reisd. Zij scheepten zich in op de reddingsboot „Dorus Rijkers" en voeren naar de Haaksgronden waar de Karhula in de golven was ver dwenen. Aan boord bevonden zich eveneens de Finse Consul, 'n Finso dominee en de directeur van de K.N.Z.H.R.M., de heer J. H. de Booy, Nadat de geestelijke 'n korte herdenkingsdienst had gehouden worden enkele kransen over boord gezet, terwijl de drie weduwen Finse aarde, die ze hadden meege nomen, over de golven uitstrooi den. De Finse geestelijke sloot dei- ze korte aangrijpende herdenking met gebed, waarna de opvarenden naar de haven van Nieuwediep te rugkeerden. „ACHTERDEURTJES" WORDEN AFGEGRENDELD WASHINGTON (Router) Di plomatieke functionarissen verkla ren te verwachten, dat Dean Ache- son weldra met Engeland en Frank rijk besprekingen zal voeren over maatregelen om de „achterdeurtjes" waardoor oorlogsmateriaal de Sov jet-Russische invloedssfeer zou kunnen binnenkomen „af te gren delen" De V.S. zouden de kwestie waar schijnlijk op de a.s. bijeenkomst te New York van deMinister van Buitenlandse Zaken der Westerse Grote Drie ter sprake brengen. „DE ZONDAG MOET ERAF" PURMEREND (ANP). Op de grote najaarstentoonstelling, die van 13 t.m. 17 September te Pur- merend wordt gehouden, zal waar schijnlijk dit jaar geen pluimvee verschijnen, dat altijd in dit aan pluimvee zo rijke gebied een voorname plaats innam. Ook zal de Vereniging van Ak kerbouwers van Beemster, Scher mer en Purmer verstek doen gaan wegens het feit, dat het comité Marktstad, dat deze tentoonstel ling organiseert, hieraan ook de Zondag heeft toegevoegd. ben gesproken. Als een trouw medewerker van haar man huldig de zij de jubilaris en als een steun van haarzelf na de dood van haar echtgenoot. De Zeereerw. heer Pastoor de R(jk sprak waarderende woorden namens de burgerij van Egmond aan Zee en bood, namens haar, de jubilaris een zetel aan. Mevrouw Spit betrok hij in de hulde door haar een bloemstuk aan te bieden. Ook prees hij de jubilaris als mede werker in het kerkbestuur, namens hetwelk hij een bloemenhulde aan bood. Burgemeester Niele bood on der enkele toepasselijke woorden de feesteling een fraaie lamp aan, na mens het gemêentepersoneel. De Zeereerw. Heer Pastoor van Zan ten herdacht de vriendschap van de jubilaris en prees de goéde in vloed van diens werk op zijn omge ving, waarin h(j volkomen op zijn plaats is. De heer Hettema sprak, als vice- voorzitter van „Egmondia", woor den van gelukwens, hulde en dank tot de jubilerende secretaris, die tevens voorzitter is van de voetbal club. Gemeenteontvanger Portegies prees de secretaris als een hulp vaardig man en roemde zijn samen werking. De heer v. d. Schinkel, wiens stem indertijd de doorslag gaf voor de benoeming van de ju bilaris, sprak woorden van geluk wens. Hierna dankte de heer Spit de sprekers en de aanwezigen voor hun komst en hun belangstelling, voor de geschenken en de geluk wensen. Hij dankte de burgerij van Egmond aan Zee en getuigde nog maals van de vriendschap en de samenwerking van burgemeester, secretaris en gemeentepersoneel. Hii dankte de reddingmaatschapptj voor do hem thuis gebrachte bloe menhulde en hij sprak woorden van erkentelijkheid tot allen, die zijn feestdag hebben meegevierd Pn met hem en zijn gezin hebben meege leefd. Met de hoop, dat hii voor ve len iets mag zjjn in de tüd. die hem nog is beschoren, eindigde de ju bilaris zpri dankwoord, waarna de burgemeester de bijeenkomst sloot. Velen maakten hierna - gebruik van de gelegenheid, de jubilaris ge luk te wensen. EEN VIERDE VELSER PONT Het is in de afgelopen zomer wel gebleken, dat het verkeer bij de huidige Velserponten vast loopt. Zolang de tunnel nog niet gereed is zal nu een vierde pont worden ingelegd. Het aantal ponthavens zal met twee worden uitgebreid. Het inleggen van deze vierde pont levert echter aanzienlijke bezwaren op voor de afvoer van het verkeer. Daarom worden nieuwe weggedeelten aangelegd, terwijl de kruispunten van ver keerslichten zullen worden voor zien. De capaciteit zal dan zijn opgevoerd van 140 tot 185 wa gens per uur. SLOOTDORP van 6 tot en met 9 September Ook U bezoekt natuurlijk de voetbalwedstrijd E.D.O. (Haarlem)— NRD.HOLL. K.N.V.B.-ELFTAL (Woensdag 6 Sept. 17.30 u.) De Nat. Kamp der Kon. Fed. van Landel. Rijver. (Vrijd. 8 Sept. 13.00 uur) De Openluchtmanifestaties o. 1. v. Carel Briels. Medew. v. 1000 pers. en honderden tractoren. (Zat. 9 Sept. 14 en 17 uur) De Zuiderzeetent. „Land uit Zee" Opening 6 Sept. 15.30 uur. (Advertentie) ALKMAAR. Een slechte beurt maakte de 17-jarige G.W. uit Castricum, die op het late avonduur door een opper van de Rijkspolitie in het dorp werd aan getroffen in kennelijke staat. De opper, die de knaap wel kende, notabene van een vorige bekeu ring, vaderde nog wat over de jongen en bracht hem naar huis. En daar was het van dik hout zaagt men planken, want thuis voelde men niets voor de uitjes van zoonlief. Toen de knaap later weer naar buiten toog, werd hij door een andere politieman op de bon geslingerd,' wegens openbare dronkenschap. De jongen, die van de Ambtenaar van het O.M. in Alkmaar een flinke schrobbering kreeg, waaraan de kantonrechter het zijne toevoegde, was zich van geen kwaad bewust en zei, dat hij die bewuste avond ziek was! Hij kreeg een boete van f 15.of twee weken tuchtschool om op te knappen. Dat was trouwens de jongste van het stel. Er waren er nog meer die 's avonds dronken langs de we§ hadden gelopen. Zo b.v. G.N. uit Heemskerk, die volgens de politie ook al een eind weg was geweest op een avond in begin Augustus. Dat bestreed verdachte, hij had makkelijk thuis kunnen komen! Ook deze man was al een keer veroordeeld en de boete werd nu f 15.of 10 dagen. J.H.S. uit Alkmaar was ook al niet nuchter op de avond van de 5de Augustus. Dat was al twee maal gebeurd en nu werd de boete f 25.of 10 dagen en een voor waardelijke hechtenis van 6 dagen met een jaar proeftijd. J.G.M. uit Alkmaar, die even min zuiver op de graad was en 's nachts door de politie was op gepikt, kreeg, omdat hij een reci divist was, een boete van f 15. of 5 dagen. Niet mooi was het geval van de 17-jarige L.W.G. uit Amsterdam, die op 14 Juli te Bergen zonder licht had gereden, het rijwielpad ter plaatse niet had gebruikt en bovendien bij zijn aanhouding een valse naam had opgegeven. Dat laatste woog natuurlijk het zwaar ste. De boete werd voor de drie feiten resp. f 3.f 3.en f 10. De bakker J.deN., die niet graag nee wilde verkopen, vooral niet in de vacantietijd, had voor tie nen vers brood afgeleverd. Ook zijn vrouw maakte zich daaraan schuldig. De bakker meende, dat hii zulks wel moest doen, omdat anders ziin klanten naar een an dere bakker zouden lopen. Dat excuus nam de kantonrechter niet. De bakker kreeg f 7.50 boete en diens vrouw f 12.desnoods te vervangen door 3 en door 6 dagen hechtenis. Een meevallertje! Het Indische meisje J.E.F., dat de rechtszaal waardig binnen schreed, was zich absoluut van geen kwaad bewust. Dat bewees heel haar fiere en zelfbewuste HOOG BEZOEK STOMPETOREN Donder dagmorgen 11.30 uur bracht de Engelse minister van voedsel voorziening Webb vergezeld van de Britse ambassadeur Nichols en de Britse handelsattaché Lar- kins een bezoek aan de zuivel fabriek „Neerlandia" te Stompe- toren. Van Nederlandse ziide was aanwezig Mr. Joustra van het regeringscommissariaat voor buitenlandse aangelegenheden, bureau Recomba. Het gezelschap werd ontvangen door de adjunct directeur S. F. Akkerman en de adjunct rijkszuivelconsulent uit Hoorn Ir. D. Rozeboom. Mister Webb was zeer geïnteresseerd voor de kaasbereiding en stelde hierover vele vragen. Ook liet hij zich voorlichten omtrent de werkwijze van de Nederlandse Coöperaties op dit gebied. Om 12.15 verliet het gezelschap de fabriek en begaf zich naar Mid- denmeer voor het gebruiken van de lunch. houding. Ja, zij glimlachte nog vriendelijk tegen de kantonrech ter, die tegenover zoveel inne mendheid dan ook geen streng gezicht kon tonen. Maar 't meisje, een echte dame, had in de tunnel in. Alkmaar gestept op haar fiets. Natuurlijk was zij dame gebleven en had niemand van de sokken gereden, zoals zij dat uitdrukte. Maar dat mag nu eenmaal niet, men moet in de tunnel lopen en niet steppen! De boete werd, om dat ze zo eerlijk bekende, van f 3.tot f 2.teruggebracht. Dat accepteerde ze. En toén kwam de verrassing. De griffier rees op uit zijn zetel, inforrtjperde nog eens naar de naam van het meisje en deelde haar toen mede, dat zij nog f 5. van het Rijk tegoed had. Dat werd toen met de boete verrekend en zij keerde toen met drie guldens in haar tasje naar huis terug. Zij was echter de enige; die na haar kwamen werden allen iets armer. Zilveren jubileum H. Familie BÈEMSTER Zondag 3 Sept. viert de H. Familie afd. Beemster haar 25-jarig bestaan. Dit zilveren feest zal op luisterrijke wijze wor den gevierd en wordt voorafge gaan door een triduum voor alle parochianen, gehouden door een der paters van de H.H. Harten Woensdagavond had de plechtige opening plaats in de parochiekerk. Morgen zullen er in de middag plechtigheid enige nieuwe leden worden geïnstalleerd, terwijl er des avonds in het verenigingsge bouw een film over de H. Stad Rome zal worden gedraaid. Deze film. die zeer zeker de moeite waard is gezien te worden, is voor alle parochianen toegankelijk. KINDERDAG VAN DE K.V.B. HEILOO De Katholieke Vrouwenbeweging organiseerde een dezer dagen een reisje voor de kinderen van de leden. Om ongeveer tien uur verza melden zich een honderdvijftig jongens en meisjes tussen vijf en tien jaar, voorzien van brood, bij de Bibliotheek. Een groot aantal geleidsters, die zich be langeloos beschikbaar hadden gesteld, zorgden voor de goede orde en spoedig werd de reis naar Castricum aanvaard,' het geen, vooral voor de kleinsten, reeds een evenement was. De Papenberg werd opgezocht en hier amuseerden de kinderen zich kostelijk. Het ontbrak na tuurlijk niet aan de nodige trac- taties en spelletjes. Vrij laat, on geveer om zes uur, keerden allen in de grootste tevredenheid naar Heiloo terug. Een woord van hulde aan de R K. Vrouwenbeweging en aan de leidsters, is hier zeker op zijn plaats. Geslaagd URSEM Tijdens de Donder dag en Vrijdag gehouden vak examen voor het diploma be hangen en de detailhandel in be hangselpapier slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot, de heer Schipper. J. J. WOELRATTEN- BESTRIJDING Men verzoekt ons het volgen de od te nemen: Door de Plantenziektekundige Dienst is voor een intensief on derzoek naar de leefwijze en voortplanting van de woelrat een groot aantal dode woelratten be nodigd. Daartoe wordt een premie uit geloofd voor elke dode onbe schadigde woelrat, die word: toegezonden. De voorwaarden voor toezen ding zijn verder: a. de dode dieren moeten per expres worden toegezonden, goed verpakt; b. de kosten van verzending zijn voor rekening van de Plan- tenziektenkundige dienst; c. verzocht wordt de rat direct nadat deze gevangen is op te zenden, bij voorkeur niet op Za terdag; d. aan de rat moet een label worden bevestigd waarop ver meld staat de datum waarop deze is gevangen, alsmede een zo nauwkeurig mogelijke om schrijving van de vindplaats; e. De rat moet indien enigs zins mogelijk niet beschadigd zijn. De voorwaarde onder e ver meld houdt feitelijk in dat de rat bij voorkeur gevangen moet zijn met een fuik. Ratten die met een klem worden gevangen zul len dikwijls een gebroken rug- gegraat hebben eu dat is voor het doel van de P.D. ongewenst. Ik juich het onderzoek, dat de P.D. instelt ten zeerste toe. In gewijden weten, dat wij nog maar heel weinig weten van de bestrijding van de woelrat. De beste methode is tot dusver naar mijn mening de fuiken en ik meen goed te doen deze gelegen heid te gebruiken door tuinbou wers in het algemeen, maar vooral bloembollenkwekers en fruittelers op te wekken fuiken aan te schaffen of wanneer men deze reeds heeft, daarvan een intensief gebruik, te maken. Voor hen, die dit niet weten mag ik er misschien nogmaals op wijzen dat cje praktijk leert, dat de beste resjjltaten worden verkregen, door meerdere"fui ken in een sloot te leggen en dan zigzag, over en weer, dan aan de ene kant en dan aan de andere. Mij lijkt een model zonder vleugels het meest practisch, omdat deze sterker zijn en min der gauw zijn beschadigd. Tus sen de fuik en de wal plaatst men dan een plankje, rechtop, om te voorkomen dat de rat tus sen de fuik en de wal ontkomt. De Voorzitter van de Com missie inzake Rattenbestrij ding in Westfriesland, J. H. Avis, Burgemeester van Midwoud „IJS EN VOLKSVERMAAK" N.-NIEDORP Ter gelegenheid van de Schutkermis zullen dit jaar op Maandag te 2 uur op het voet bal terrein volksspelen worden ge organiseerd, Gezien het succes en de grote deelname op de volksspe len na de bevrijding in 1945. wilde men het ditmaal op Schutkermis wederom iset volksspelen probe ren. Het bestuur hoopt op algeme ne deelname. Aangezien aan een en ander nogal onkosten verbon den zijn (prijzen, muziek enz.) zal het bestuur een kleine entrée moe ten beffen, 25 cent voor personen boven 14 jaar en kindaren 10 cent. Voorheen was het nogal eens de gewoonte om met intekenlijsten rond te gaan, het bestuur was van oordeel dat er de laatste tijd al collectes genoeg worden gehouden, zodat het bestuur op een dergelijke wijze geen beroep op de burgerij wil doen. Voor deelname aan de wedstrijd zal ook een klein .inleggeld wor den gevraagd, 't Bestuur verwacht dat zulks geen bezwaar zal zijn. Dinsdagmiddag te 2 uur organi seert 't bestuur, gezien het succes van vorig jaar, „De ronde van Nie- rup". Het circuit is enigszins an ders als vorig jaar. Start; Kerk straat, door 't dorp naar het Oost- eiinde, Oooievaarsweg langs het klooster, fietspad tot het Westein de van het dorp, dan door het dorp als eindpunt de „Prins Maurlts" Er zal wederom in verschillende groepen en leeftijden worden ge reden. Ook voor de dames zal een wedstrijd worden gehouden. Het bestuur houdt zich ten zèerste aanbevolen voor premies (prijzen). Laten zij die een prijs beschikbaar willen stellen dit tijdig opgeven bij de heer H. Vrede, tel. 205. De prijsuitreiking zal plaats vin den onmiddellijk na afloop van de wedstrijd. DE LAATSTE VERGADERING van de Veiligheidsraad onder voor zitterschap van de heer Malik, heeft zich Donderdagavond bezig gehou den met de samenstelling van de verdere agenda, die nu onder voor zitterschap van de Engelsman Sir Gladwyn Gebb zal moeten worden afgedaan. De grote verrassing hier bij was, dat de Amerikaanse gedele geerde Austin, Malik met zijn drin gend verzoek om de z.g. Ameri kaanse agressie tegen communistisch China met zijn luchtbombardemen ten op rode Chinese steden te doen behandelen, de wind uit de zeilen nam, door toe te geven dat deze be schuldiging wel juist kon wezen en Indien dit zo was, zijn regering be reid was communistisch China daar voor volledige schadeloosstelling aan te bieden. Dit relletje werd dus de Rus reeds bij voorbaat uit de hand geslagen. Malik had intussen nog wel meerdere pijlen op zijn boog en zijn dringend verlangen om het ter rorisme en de massale terechtstel lingen in Griekenland aan de orde te stellen, was een nieuw bewijs, hoezeer het systeem van „Verdeel en heers" op het Kremlin favo riet is. Want dat men in Moskou zo'n bezwaar heeft tegen massale terechtstellingen is natuurlijk ape kool. Immers, geen enkel land heeft zich op dit gebied zo bezondigd als Rusland. En nog dagelijks hebben in de Russische satellietstaten mas sa executies plaats, niet alleen zon der enig bezwaar van Rusland, maar naar veilig aangenomen mag wor den, op Russisch bevel. Malik had dan ook met dit voor stel een geheel andere bedoeling. Er is in de laatste maanden een duidelijke toenadering merkbaar tussen Belgrado en Athene en be grijpelijkerwijze is er moeilijk iets denkbaar, wat Moskou meer moet verontrusten. Wij wezen er reeds meerdere malen op, dat het altijd de droom op het Kremlin is ge weest, onder de Czaren evengoed als onder de Volkscommissarissen, dat Rusland een uitweg kreeg naar de Middellandse Zee. De afval van Tito heeft deze historische Russi sche aspiratie, welke na het com munistisch bewind in Belgrado een prachtige kans van verwezenlijking kreeg, tot een verloren illusie ge maakt en daarin schuilt zeker niet voor het geringste deel de haat, welke Stalin tegen Tito koestert. Het uitvoerend Comité van het Internationale Olympisch Co mité heeft in Lausanne besprekingen gevoerd in verband met de Olympische Spelen in 1952. Het voornaamste onderwerp, dat werd behandeld, was de vraag of Duitsland en Japan tot de Spelen zullen worden toegelaten. Tijdens de bijeenkomst te Lausanne, van links af: Albert Mayer, Zwitserland; A. Massard, Frankrijk; kolonel Scharroo, Nederland; Avery Brundage, Ame rika; J. S. Edström, Zweden, die voorzitter van het comité is; graaf Bonacossa, Italië; Lord Aberdare, Engeland; A Bonalski, Polen. Staande de secretaris, Otto Mayer, Zwitserland. doch vooral een sportieve en een voor de spelers leerzame wed- OPENING VAN HET SPORTTERREIN EGMOND-BINNEN Het is dan tenslotte zover, a.s. Zondag, 14 uur, zal de officiële opening plaats vinden in café Swart. Daarna zullen de spelers van „Egmondia" en „St. Adalbert", voorafgegaan door de fanfare „Eensgezindheid", zich naar het terrein begeven, gevolgd door genodigden en bestuur. Vóór de aanvang van de wedstrijd zullen door de Zeereerw. Heer Pastoor terrein en kleedkamer ingeze gend worden. Wat de wedstrijd zelf betreft- wij hopen allen een spannende Fe striid te zien. Na de wedstrijd zal de fraaie krans, ons geschonken door ons medelid en doelverdediger S. Gaarthuis. in café Swart uitge reikt worden. Ook langs deze weg wil het bestuur van „St. Adalbert" ziin dank en grote waardering uiten voor de zeer sympathieke geste van de heer Gaarthuis. 's Avonds, 7 uur, zal er een dansavond zijn ten bate van „St. Adalbert" in café Swart, belan geloos verzorgd door „The Rhythm Boys" o.l.v. G. Beentjes. S.V.W.-nieuws H. HUGOWAARD Vanwege de voetbalwedstrijd Blauw Wit P.S.V. a.s. Zondag op het Gem. Sportterrein hebben alleen die S.V.W.'ers welke meespelen in het elftal dat tegen Reiger Boys speelt en reserves vrij toegang, alsmede de adspiranten en die genen die een of andere functie hebben. Al de anderen moeten, indien zij het sportterrein die dag willen betreden, entrée be talen. Hiervan kan, zulks in overleg met het tentoonstellings comité, niet worden afgeweken. Inzameling ten bate van Thuisfront TUITJENHORN Op Woens dag 6 September a.s. zal een rondgang worden gemaakt met de geluidswagen van de Fa. Sto- don. Hierbij zal worden gecol lecteerd ten bate van Kath Thuisfront. Het comité hoopt dat dit de laatste maal zal zijn dat een beroep wordt gedaan op de milddadigheid van de ingezete nen. Hengelclub afd. Nieuwe Niedorp N.-NIEDORP Namens de hen gelclub delen wij U mede, dat op Zondagmorgen 3 September van 9 11 uur een wltviswedstrijd zal plaats vinden voor dames en heren, niet-leden der club, in de voorsloot van het dorp. Opgave voor deelna me tot half negen in café Hees. ZWEMTOCHT ALKMAAR-ZAANDAM ALKMAAR Morgen, Zondag, zullen mej. Tini Jonkers uit Zaan dam en Mr. v. d. Polder starten voor een zwemtocht van Alkmaar naar Zaandam, een afstand van 30 kilometer. Mr. v. d. Polders begint zijn tocht reeds Zondagmorgen om zes uur. Mej. Jonkers zal om acht uur ver trekken. Beide zwemmers begeven zich vanaf de kade bij het Waag- plein te water. ONDANKS HERSTEL GROTE ZORG VOOR DE KOMENDE DAGEN TOKIO. De strijdkrachten van de V.N. in Korea beginnen zich te herstellen van de gevolgen der Noord-Koreaanse aanvallen van Vrijdag. In de bocht van de Naktong hebben zij Jongsan her overd en aan de zuidkust hebben zij bijna al haar vorige posities weer ingenomen. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier gaf echter toe. dat de beslissende slag aan de zuidkust nog komen moet. Een grote zorg van de stafoffi cieren der V.N. is de wig, die de noordelijken Vrijdagavond dreven tussen de 25ste divisie aan de zuidkust en de 2de divisie in de bocht van de Naktong. Zij dron gen Zaterdagochtend verscheidene kilometers verder door in een ge bied, dat slechts licht verdedigd wordt door Zuid-Koreaanse poli tie. ALKMAAR Gisterenmid dag om half vijf reed 'n vracht auto met een vaart van onge veer 40 km. per uur over de Helderse weg in de richting Koedijk. Nabij de Stationsweg minderde de chauffeur snelheid en stak zijn linkerwijzer uit ter wijl hij naar links in de richting van de Stationsweg afweek. De chauffeur zag toen van de te genovergestelde richting, van de Helderseweg, op ongeveer 25 meter afstand een motorrijder met een duopassagier naderen. De chauffeur remde krachtig om de motor nog voorrang te verle nen doch toen de wagen stil stond, stond hij al op het voor hem linkerweggedeelte. De mo torrijder botste tegen de linker- voorzijde van de auto aan. Mo torrijder en duo-oassagier kwa men te vallen. De motorrijder kreeg een gecompliceerde linker beenbreuk en hoofdwonden. De duopassagier had zijn linkerbeen gebroken. Door de G.G.D. is de motorrijder met een ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. De vrachtauto werd aan de voorzijde beschadigd, evenals de motor. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. In de loop van de nacht is de motorrijder aan de gevolgen van het ongeval overleden. Het was de heer N. A. de 'Best, die even als ziin duo-passagier, de briga dier van politie J. Reeken, uit Den Haag afkomstig was. Woningbouw BEEMSTER Aan dei aanne mers D. Braak en P. Ootes is door het bestuur van de Coöp. Zuivel fabriek „De Tijd" opdracht gege ven tot het bouwen van een dub bel woonhuis aan de Jisperweg te Beemster. Het werk is onderhands gegund en zal worden uitgeboeird onder toezicht van architect Hel- lenberg uit Haarlem. Een nauwe samenwerking tussen Belgrado en Athene zou mee op de Balkan 'n onoverkoombare barrière vormen tegen de Russische expansie en daarom wordt vanuit Moskou, ondanks de ogenschijnlijke verwij dering tussen Stalin en Tito, nog steeds pogingen gedaan om deze toenadering te voorkomen. Waarschijnlijk is deze drang niet helemaal zonder succes geweest, want de aanvankelijke pogingen hier. zijn enige tijd geleden gestrand, al mag veilig geconcludeerd wor den, dat de nieuwe Amerikaanse lening aan Joego-Slavië, niet hele maal onvoorwaardelijk gegeven zal worden. Van die voorwaarden is er zeker één, die betrekking heeft op een nauwer contact tussen Griekenland en Joego-Slavië. Natuurlijk weet Rusland dit en vandaar de nieuwe poging van Malik, om in de Veilig heidsraad, waar Joego-Slavië ook een zetel bezet, wat hij noemt de „fascistische" regeringspolitiek van Griekenland aan de orde te stellen. Dit was een prachtige gelegenheid om het communistische Joego-Sla vië kleur te doen bekennen. Zou Belgrado zich bij deze hetze tegen Griekenland aansluiten, dan was de verwijdering een feit, zou Joego- Slavië zich hier van Rusland los maken, dan zou Moskou daarin prachtig nieuw propaganda-mate- riaal vinden, om alle communisten te overtuigen, hoezeer Tito in „fas cistische" wateren geraakt is, en met de imperialisten samenwerkt, Het was intussen te voorzien, dat men in Lake Success dit demago gisch spelletje van Malik doorzag en zo heeft de grote meerderheid Don- derdaga vond besloten deze drin gende wens van Malik te negeren en de Griekse kwestie niet op de agenda te plaatsen. Terecht consta teerde de Amerikaan Austin, dat wanneer de Veiligheidsraad zich wil bemoeien met massa-executies in Oost-Europese landen, er dan wel landen zijn, die voor een behande ling veel eerder in aanmerking ko men, zoals Tsjecho-Slowakije, Po len, Roemenië en Hongarije. Deze Russische vlieger gaat dus niet op. Maar men kan er van op aan, dat men nu op het Kremlin welweer naar nieuwe middelen zal gaan zoeken, om de regering van Tito in verdenking te brengen. De politiek van intimidatie en bedreiging zal hier nu wel worden voortgezet, maar tot nu toe is niet gebleken, dat men in Belgrado daarover erg zenuwachtig wordt. Tegenover de militaire troepencon centraties rond de Joego-Slavische grenzen, heeft Belgrado maar één antwoord, nl. zijn eigen defensie zo sterk mogelijk te maken. Tito heeft op dit ogenblik reeds dertig goed bewapende divisies in het veld staan, die op alles voorbereid zijn en die zeker sterk genoeg zijn, om, indien Moskou, ook hier een reprise wilde geven van het Koreaans avontuur, door enkele satellietstaten in de oorlog te sturen tegen Rus- lands vijand, flink dan zich af te bijten. En Hongarije en Bulgarije geen kans geven, tenzij Rusland zelf zou ingrijpen. Maar Rusland weet ook, dat dit een derde wereld oorlog zou betekenen en het wordt wel steeds duidelijker, dat Moskou de tijd daarvoor nog lang niet rijp acht. HEILOO, 1 Sept. Sperciebonen 15—25, snijbonen 20—32, pronkbo- nen 12—15, kropsla 3—9, andijvie 7 —11, tomaten 12—21, meloenen 41 —57, wortelen 12—15. bloemkool 14 —36, aardbeien 22—28, bramen 1.20 1.60, druiven 85.90. GROOTEBROEK 1 Sept. Eerste lingen 7,90—8,10; Bintje groot 7,10 7,30; grof 8.70; Blauwe elgenh. groot 6.40—6.80; Blanke eigenh. groot 6.006.50; Alpha grof 6.60 7.50 26.000 kg; 1000 kg slabonen 15.0015.20; 7000 kg Bieten A 5.00 6.30; 24.500 kg Rode kool 5.20 7.50; Uien A 4.20—4.90; B 3.90— 5.80; C 2.803.40; D 3.00—3.50 16500 kg; 29.000 stuks Bloemkool A 33—39; All 15—18; B 22—43; B II 10—20. ZUIDERKOGGE. 1 Sept. Ei genheimers 6,308.70; schotse 0.80 —9,30; slabonen 15—30; snijbonen 20—43; andijvie 56; natuur toma ten 1214; glas tomaten 1424; r. kool 5.208,70; gr. kool 5,506; uien 3,40—8,20; Sla 4.60—7.80; was- peen 13—15; kroten 4—5.20; Clapps 10—37; Ameli 7—24; Sinjeur 6—26; Goudbal 48; Dr. Cornelis 813; Zigeunerin 1531: Manks Codlin 1426; James Grieve 1734; Mé- rode 613; Reine Vic. 1647; BI. kwets 1423; Frankénthalers 48— 73; perziken 1618. N.-SCHARWOUDE, 2 Sept. 14 000 kg aardappelen, eerstelingen 8,70—9,30; grof 8,40—9,10; eigh. 7,40 8; bl. eigh. 6,408; bevelanders 7,60; veran 6.80; 62.000 kg witte kl. 4; 42.000 kg rode kool 4—8,10 21000 kg gele kool 3,50—4,50; 1.100 kg kroten A 5,30; 26.000 kg slabonen 1519,20; 1.000 kg uien 6,10; groot 3,10; drielingen 8,50. WARMENHUIZEN, 2 Sept. 26.000 kg aardappelen, schotse mui zen 8,108,80; groot 8,408,60 wit te eigh. 7,80—8,80; bl. eigh. 8,20— 8,80; bevelanders 8,708,90; Koop- mans bl. 9,20; bintje 7,608,60; 300 kg uien 5,10; drielingen 6.90; 15000 kg slabonen 1520,60; 9.000 kg g. kool 4,505,10; 14.000 kg rode kl 55,80; 63.000 kg witte kool 4. LANGEDIJK, 2 Sept. 6.000 kg bl. eigh. 7.408.30; 3,500 kg uien 4—5.30; 40 kg uien a 18. 7.500 kg slabonen 1518.60; 50.000 kg gele kool 4,505; 45.000 kg rode kool 57,60; 220.000 kg witte kool 4. BEEMSTER. 1 Sept. Schotse muizen 1412; bl. eigh. 711; Koopmans bl. 79; slabonen m. dr. 1524; z. dr. 1531; stoksnijbonen 2039; stamsnijbon. 20—24; pronk- bonen 12—17; komkommers "713; tomaten A 2025;; bloemkool 8 45; rode kool 59; savoye kool 7 10; spinazie 839; sla 29; andijvie 58; rode bieten 48; bospeen 8 14; waspeen 918; uien 25,50; r. aalbessen 80; perziken 422; drui ven. Frankenthalers 4075; Ali- cant 5085; suikermeloen 13—58: Pruimen: reine vie I 3462; II 12—30; gele 10—21. Appels: Charlemowsky 628; Codlin Ceswick 413; Graham Ju- bilé 416; Jacques Lebel 313; Ja mes Grieve 1643; Manks Codlin 6—28; Rodei Tulp 5—22; Signe Til- lisch 630; Transparante de Cron- sels 426; Zigeunerin 735; Zoete Winterkroon 313. Peren: Beurré Mérode 414; Cl. Favorite 6—33; Dirkjes 6—16: Dia mant 3—17; Juttepeer 842; Noord- Hollandse Suikerpeer 417; Tros- jee-peer 2—12; Triomphe de Vien- ne 12-^44.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7