Nieuw Centrum Staatkundige Vorming vierde het eerste lustrum LCHEMIST Ballon-race viel in duigen Amerikanen op Korea weten aanval te stuiten Dr. Drees wijst op de gevaren in eigen land De vliegramp bij Kijkduin Para-typhus in Tiel rEBAAN DRAVERIJ BESTELWAGEN U*® I extra geleden! tH»kn' r jongens! I „Peter Verbiest" acantie GESLOTEN 3 tot 10 Sept. DE VRIES schoenmakerij van lar en Omstreken EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De tragiek van een ballon-race Géén misverstand! Wij moeten trouw blijven aan de verdraagzaamheid Kardinaal temidden der genodigden Antwerpse staking bijna geëindigd Landdag Steun Wettig Gezag Luchtacrobaten beleefden gevaarlijke avonturen Spoorwegtunnel in Japan ingestort Treinbotsing in V.S. Scheepsberichten Schietpartij Franse dienstplicht- wordt verlengd RIJ HOORN EN OMSTR. NSDAG 6 SEPT. op de Turf- Hoorn. Aanvang 1.30 uur. 1000.—. il inschrijvingen FANTASTISCH VUURWERK :oop van kaarten Sig.mag. De smarkt 4 en Sig.mag. Nauta, ;t 30. rmogen 350 kg., wegens aan- atere, aan particulier te koop B. KOORN CO., Koffie- ee/t <lcS£ Berg Uw romerWeren nlé» *om«if op I Ze il|n ttoffig, lang "tot «hoon- 5S Héérlijks mottenmsaltijden, *1» U Alcmaria nlai opbolt, om rs good V on grondig ts reinigen I Bliji zuinig op Uw zomerkleding. Gun de motton geen kant. Uitkloppen en luchten It niet voldoende, n Alcmaria* reiniging It llechtt eldoendel Bel Alcmaria op en we halen Uw zomer kleding. 't Komt alt nieuw terug I 1.95 1.25 L- 1.50 Voor ean goring bedrag méér Iri* ptoneert Alcmaria Uw kleding. Tripten heeft een drievoudige werking. Het bestrijdt slijtage, mot e» vocht tegelijk I rncht Zaterdag weer thuis E WASSERIJ EN VERVERIJ I FMRIEK: VOORHEER 3, MKM44B. SS IEL 3568 iK 2200). WINKEl: SCHOB- §S ÏENSIRAAÏ 24, ALKMAAR, IEL 4554. SS l OEPOT1 H. M. A BROEDER, BERGER, SS i STATIONSSTRAAT 9 IEL 2414(112208) N te maand een maandagenda ►ben met een verhaal ven een kaartje met naam, naar: aint Louis - Oudenbosch N.Br. ft het eerste in de brievenbus! I UITSLUITEND VOOR R.K. lagmidd. 3 Sept. bij G. Ligthart laandag 4 Sept. bij J. de Vries tg 5 Sept. bij J. Knijn lag 6 Sept. bij J. de Lange jnd. 7 Sept., Wed. P. v. Velzen ag 8 Sept. bij G. Duijn ;erd. 9 Sept. in geb. St. Pieter IEST", Egmondstr., Castricum po Neri" Kerk. goedgek. fj ACHTERSTRAAT 6 lot, somber gebouw was het, ng in de herberg stond. Grote uwwerk en het moest in zijn jn geweest. ,,Nou, nou, dat ziet lompelde smidje Verholen. En sombere wolkenflarden vlogen Iden hun geheimzinnige scha- jch toen smidje Verholen daar kijken, meende hij plotseling ;ren achter de ramen van dat de smid verrast. „Een kaarsje risen zijn? Of zouden daar de oer Krelis van vertelde? Daar jongens!" Smidje Verholen wilde net de restanten van de hij met een zakje zand een gZonder een kik te geven in elkaar. Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per ro.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur! E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur! H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordliollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET EEIT A V S H VAN HEDEN Pagina I Maandag 4 September 1950 46e Jaargang 4 No. 11957 Kantoren: HOORN. Dractfeingel 59, tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290,- ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ER MAG GEEN MISVERSTAND bestaan over de noodzaak van de eigen partijvorming der Neder landse Katholieken, zei de voor zitter van de K.V.P. in zijn rede bij de opening van het Vormings instituut te Baarn. Woordelijk zei hij: ;,De oprichting van een insti tuut als hier besproken, betekent, dat de leiding van de Partij be wust en weloverwogen het katho lieke volksdeel wil versterken in zijn overtuiging, dat een eigen partijvorming der Nederlandse Katholieken in de huidige verhou dingen noodzakelijk is. Het partij bestuur trekt derhalve de liin consequent door en wenst terzake met deze partijvorming koers te houden. Het is goed, dat ook hier omtrent geen misverstanden be staan". Er zijn nog andere dingen, waarover geen misverstand moet bestaan. Wij begrijpen nl. niet erg goed, waartoe het dienstig is, steeds maar, nu al vijf jaar lang, sinds de bevrijding, telkens weer te vermelden, dat dit eigen poli tieke verband der Katholieke Nederlanders slechts nodig zou zijn „in de huidige verhoudingen". Het wordt o.i. steeds duidelijker, dat dit eigen verband onder alle omstandigheden nodig zal zijn, gelet b.v. ook op de historie van de Katholieke Partij, die onder- de-hand meer dan vijftig jaar is. Hoe hebben de „verhoudingen" zich in die jaren niet vaak en op velerlei wijzen gewijzigd! Maar altijd heeft de zelfstandige Kath. Partij zich gehandhaafd. Lag dat alleen aan een zeker opportunis me, dat immers aan het erkennen van de waarde van „huidige ver houdingen" inhaerent is? Dit is echter een zaak, die breder be handeling verdient en wij hopen haar die dezer dagen te geven. Er zijn nog andere, in zekere zin actueler, misverstanden. De heer Andriessen had op de Kader- dagen in Weert geciteerd uit het weekblad „Elsevier", dat naar aanleiding van de cijfers van de volkstelling betoogde, „dat de po litieke invloed der katholieken zal worden versterkt, tenzij aldus „Elsevier" er natuurlijk teke nen en woi.leren gebeuren, welke men tegenwoordig doorbraak in de politiek noemt". Dit noemde de heer Andriessen een veelzeggende initiating, want, zo zeide hij verder, „zii duidt er immers op. zoals een onzer katho lieke dagbladen terecht opmerkte, dat aldus het katholieke blad de bedoeling der doorbraak is, de stijgende invloed der katholie ken tegen te houden, ja, te ver minderen". Het „Vrije Volk" vond in deze opmerkingen en citaten aanleiding nogal, hoog van de toren te blazen tegen de K.V.P.-voorzitter, die „van het wezen en de structuur van de P.v.d.A. nog maar bitter weinig blijkt te begrijpen: als emancipatiebewegingen hebben de confessionele partijen in ons land een historische rol vervuld. Maar die taak is volbracht. Wat er op het ogenblik nog rest, dat is confessionele „Prinzipiën-reiterei" en confessionele machtspolitiek". Asjeblieft. De oude argumenten, die al honderdmaal weerlegd zijn, ook door de feiten. De socialisten blijken van het wezen en de struc tuur van de K.V.P. nog maar bitter weinig te begrijpen. De Partij-voorzitter had immers niet anders gedaan, dan uitlatin gen van twee andere bladen cite ren, en van de bewuste uitlating zei hij, dat ze er terecht op duidt, dat de doorbraak een. dergelijke bedoeling heeft. Wij zijn dat met de heer An driessen volkomen eens. Stellig zijn er zelfs, bewust of onbewust, bij de doorbraakpioniers en stich ters van de P.v.d.A. mensen ge weest, die die bedoeling hadden en hebben, al zullen wij niet gaarne beweren, dat dit bij allen zo was en is. Bovendien is, afge zien van de bedoeling, het practi- sche resultaat, dat de katho lieke invloed door de doorbraak belemmerd wordt. Dit betreuren wii niet omdat het tekort zou doen aan machtspolitiek, maar aan de doorvoering van de gezonde katho lieke leer op staatkundig terrein, waar aan de gezonde christelijke beginselen meer dan ooit behoefte bestaat! Terecht heeft Andriessen in Baarn dan ook gesteld, dat de voortdurende neiging bij 't „Vrije Volk", officieel orgaan van de P.v.d.A.om dergelijke uitla tingen van de ziide van de K.V.P, door onjuiste interpretatie in een verkeerd licht te plaatsen, „niet bijster geschikt is, om de onder linge verhoudingen gunstig te be ïnvloeden". Wanneer men een volksgroep, omdat zij zich uit een diep ge wortelde overtuiging in een eigen partij organiseert en door middel daarvan in het staatkundig leven van Nederland optreedt. Prinzi piën-reiterei en confessionele machtspolitiek verwijt, dan hapert er iets aan een juiste „instelling" en dan is dat voor die volksgroep op zijn minst genomen pijnlijk.. Dan zegt men in feite, dat het algemeen welzijn bij deze groep en haar partij niet veilig is. Ern stiger beschuldiging is voor een politieke partij moeilijk denkbaar. Wanneer zal het misverstand op dit punt eens verdwijnen? Mis schien nooit, omdat het erger is dan een misverstand? Maar dan is het fundament voor samenwer king wel erg zwakjes! Prinses Wilhelmina zal tijdelijk Het Loo verlaten Wegens aanleg van centrale verwarming in een gedeelte van het Paleis 't Loo zal Prinses Wil helmina van 4 September af voor enige tijd afwezig zijn en haar wo ning op Paleis Soestdijk betrekken (Van een onzer redacteuren) Het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft Zaterdagmiddag in het Jaarbeursrestaurant in Utrecht in een hooggestemde en feestelijke bijeenkomst het eerste lustrum gevierd. Bijzondere luister werd aan deze herdenkingssamenkomst bijgezet door de aanwezigheid van Z.Etn. Johannes Kardinaal de Jong, minis ter mr. Struycken, de staatssecretarissen mr. dr. van der Grinten, mr. J. Cals en Moorman. Eveneens gaven blijk van hun belang stelling oud-minister Sassen, de Tweede Kamervoorzitter dr. L. Kortenhorst, de voorzitter van de K.V.P. de heer Andriessen en tal van vooraanstaande figuren uit het katholieke openbare leven, alsmede vertegenwoordigers van de zusterinstellingen als de Dr. Wiarda Beckmanstichting en de Dr. Kuyperstichting. De voorzitter van het Centrum, prof. L. de Block, richtte een bij zonder woord van welkom tot Z.E. de Kardinaal en Deken Wiegerink van Utrecht. Prof. de Block sprak de hoop uit, dat minister Struyc ken de voetsporen van zijn voor ganger zou drukken, om Neder land weer tot een rechtsstaat te maken. De redevoeringen. Een uitzonderlijk actueel onder werp „Katholicisme, verdraag zaamheid en democratie naar Ne derlandse verhoudingen" was voor deze middag aan de orde gesteld. Mr. dr. Loeff, secretaris van het R.K. Kerkgenootschap in Neder land, behandelde de principiële zijde, terwijl prof Verberne, hoog leraar in Nijmegen en Tilburg de historische aspecten van het the ma bejichtte. Dr. Loeff had de vraag te be antwoorden, of er bij een katho lieke meerderheid in de toekomst voor de grondrechten van de niet- katholieke Nederlanders ook geva ren zouden ontstaan. Hij meende zeker van niet! Het is op de eerste plaats in strijd met de christelijke naastenliefde om de rechten van anderen aan te tasten. De katho- ilek ziet zijn geloof als het enig ware. Zijn geloof bestrijkt alle le vensterreinen en vandaar het to taliteitsbeginsel. Maar daarnaast dient gewezen te worden op de menselijke per soonlijkheid. Geen katholiek zal en mag zijn overtuiging aan een ander opdringen, ongeacht in wel ke omstandigheden ook. Dr. Loeff schetste in het verder verloop van zijn betoog de ontwik keling van de invloed van het volk op het staatsbestuur en stip te daarbij ook de hoogtepunten aan in de staatkundige geschiede nis van Nederland, die geleid heb ben tot de constitutionele monar chie. Kwaliteitsbeginsel voorop. Het is voor alles de taak van de katholieken de staatsidee om te vormen door te bevorderen, dat de katholieke opvattingen inzake de maatschappij worden verbreid. Dit is de opdracht voor een leiding gevende groep. Spr. legde bij de beantwoording van de vraag dan ook de klemtoon op het kwaliteits beginsel en niet op het kwanti teitsprincipe. De stelling, als zou het katholicisme de democratie niet verdragen, wees hij als „on wetenschappelijk" van de hand. Men verwijst in die kringen wel eens naar zuidelijke landen,, maar laat men niet vergeten, dat daar veelal nog een „crisistoestand" be staat. De katholieke denkwereld is gefundeerd op een philosophie, die aan de democratie de meeste hechte grond geeft. Politiek is staatsmanswijs heid. T. a. v. het bestaan van een meerderheid merkte spr. op, dat voordat die meerderheid is be reikt er ook al „conflicten in po- liticis" zijn ontstaan. Deze komen niet plotseling op. Het zou even wel verkeerd zijn, wanneer een katholieke meerderheid bij voor baat een geschil in katholieke zin zou oplossen. Aan het slot van zijn betoog wees de gewijde redenaar er op, dat de politiek een zaak is van staatsmanswijsheid en van de de mocratische leiders een hoge ma te van zelfbeheersching wordt ge vraagd. Ons christelijk erfdeel. Zette dr. Loeff duidelijk uiteen, dat verdraagzatmheid een wezen lijk bestanddeel is van de chris telijke levensbeschouwing, prof. Verberne duidde deze verdraag zaamheid aan als een kostbaar erfgoed van de geschiedenis der lage landen. In een aantrekkelijk betoog tekende de hoogleraar de geschiedenis van de christelijke beschaving ten onzent in schrille tegenstelling tot het ontkerste ningsproces der laatste 100 jaar. Hij stond stil bij het streven van Willem de Zwijger, boeide zijn gehoor met een rake tekening van de verhoudingen tijdens de Re publiek en in later jaren toen de Bataafse Republiek ontstond, om stil te staan bij het einde van de vorige eeuw en het begin van de 20ste eeuw. Telkenmale liet spr. zijn licht schijnen over het christelijk erf goed, waarvan de verdediging door de kerken ten tijde van de bezetting duidelijk op de voor grond werd geplaatst. Het is onze roeping aan de ver draagzaamheid trouw te blijven en ons niet te verliezen in scherp slijperijen, aldus besloot prof. Ver berne zijn rede. Ontvangst door bestuur. Tot slot van deze hoogstaande middag werd de gelegenheid ge boden het bestuur te complemen teren, nadat de voorzitter prof. de Block dank had gebracht aan allen die van hun belangstelling blijk hadden gegeven. ONDERTEKENING EUROPESE BETALINGSUNIE UITGESTELD Naar het A. N. P. van officiële zijde verneemt is de onderteke ning van de Europese betalings unie voorlopig uitgesteld. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling, dat de ondertekening vandaag in Pa rijs, zou geschieden. BRUSSEL, 2 Sept. (ANP). De staking in de Antwerpse haven, die op 28 Juli begon, is nagenoeg afgelopen. Zaterdagochtend waren de wervingskantoren weer open. 2000 havenarbeiders zijn aan het werk gegaan aan boord van 35 schepen. Te Gent zal men vermoedelijk vandaag weer aan het werk gaan. Te Brussel daarentegen is de sta king nog steeds volledig. Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" heeft Zaterdag in Dordrecht een landdag gehouden, die bijzondere betekenis verkreeg door de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard en een toespraak van de minister-president dr. W. Drees. De landdag was georgani seerd door het gewest Zuid-Hol land Oost met medewerking van DE LAATSTE UREN VAN MALIK ALS PRESIDENT VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. Hier zijn vier opnamen van de Sovjet-gedelegeerde Jacob Malik tijdens de laatste uren van de onder zijn presidium gehouden zitting van de Veiligheids raad op 31 Augustus. Rotterdam en Den Haag, West- Brabant en Zeeland, waaraan 2500 reservisten deelnamen. De voorzitter van de landdag, de heer Janssen Maneschijn, opende de bijeenkomst, wees op de betekenis van Steun Wettig Gezag en herinnerde er aan, dat in 1572 de eerste vrije Statenver gadering in Dordrecht bijeen kwam. Rede van dr. Drees Z.K.H. Prins Bernhard, gekleed in generaalsuniform, arriveerde tegen half drie op het terrein, ge volgd door generaal mr. Kruis. De minister-president, dr. W. Drees, hield een rede, waarin hij de aandacht vestigde op de oor logsdreiging en de agressie. Van binnenuit dreigt ook een gevaar. Ons volk heeft zich op tweeërlei wijze weerbaar te maken. Dr. Drees brandmerkte de diepe „on waarachtigheid van het commu nistisch regiem' en herinnerde aan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- wakije, waardoor het belang van een instituut als Steun Wettig Gezag werd ingezien. Ons volk is krachtig Dr. Drees noemde de democratie epn moeilijke regeringsvorm. Vrije mening mag soms de indruk van zwakheid vestigen en bij scherpe tegenstellingen is zij ook werke lijk zwak. Nederland heeft vaker scherpe tegenstellingen gekend, maar toch altijd bleek ons volk krachtig en sterk, omdat er veel is wat ons bindt. De minister-president besloot zijn rede met de woorden: „Hier duldt de grond geen dwingelandij, waar vrijheid eeuwen stond". Dp Commissaris der Koningin in de provincie Overijspl, voor zitter van Steun Wettig Gpzag. ir. •T. Ridder de van der Sehueren. legde een krans bij het monument der gevallenen, voor de landdag begon. UITGAVEN VOOR AMERIKAANSE DEFENSIE WASHINGTON, 2 Sept. (Reu ter). Truman heeft Zaterdag een besluit getekend, waarbij aan het Amerikaanse departement van defensie toestemming wordt ge geven om een begin te maken met het uitgeven van 16.700 000.000 dollar, voorzien bij de noodtoewij- zing voor militaire doeleinden, of schoon de toewijzing nog niet door de Senaat is goedgekeurd. Hier is de 50-jarige smid J. Mounty uit Redstock in Somerset in Engeland, gefotografeerd in het ziekenhuis te Bristol, toen hij bijna een pint bloed afstond om het leven te redden van de 42-jarige mevrouw Kathleen Hall, die niet geopereerd kon worden tenzij een bloedtransfusie kon plaats hebben met bloed van de zeldzame groep 0, sub-groep Rh". De smid Mounty is de enkeling uit elke twintigduizend mensen, bij wie deze zeldzame bloedgroep voorkomt. De internationale ballonrace, die Zaterdagmiddag in Amsterdam plaats vond, is letterlijk en figuurlijk in het water gevallen als een gevolg van de slechte weersomstandigheden. De ballon- vaarders hebben dan ook reeds direct moeilijkheden ondervon den bij de start en de meest hachelijke avonturen beleefd. Per soonlijke ongevallen hebben zich gelukkig niet voorgedaan. moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Slechts enkele duizenden toe schouwers hadden zich verzameld op het zandterrein aan de Stadion kade in de hoofdstad en daar onder bevonden zich nog een 2000-tal medewerkers van de orga nisatie van het vliegfeest, waar van de opbrengst tén goede zou komen aan de Nederlandse kan kerbestrijding. De aangekondigde opstijging met een hete-lucht ballon ging al niet door. Daar begon het mee. Majoor Sonderman hield met zijn acrobatische toeren in een Fok ker S-ll het wachtende publiek bezig om de tijd te korten, waar hij zeker succes mee had. Later gaf hij nog een staaltje van zijn vliegkunst met een gloednieuwe Gloster-Meteor, door met een snelheid van 900 km per uur boven Amsterdam-Zuid te scheren. Een moeilijke start De eerste ballonvaarder die op steeg was de Belg Vogelaer. Hij had een moeilijke start. Een kwar tier na hem ging de Franse kleer maker Cormier de lucht in. De Nederlander Boesman had ook al pech, toen zijn ballonomhulsel scheurde. De regen plensde uit de hemel en de wind woei straf. De Amerikaan Don Piccard werd be dwelmd door uitstromend gas en 49 ARBEIDERS INGESLOTEN TOKIO, 3 Sept. (Reuter). Het Japanse nieuwsbureau Kiodo meldt, dat Zondag een spoorweg tunnel in de buurt van Maeoto Moera, ongeveer 200 km ten noor den van Tokio, is ingestort, waar bij 49 arbeiders bedolven werden. Het reddingswerk wordt zwaar belemmerd door verdere Instor tingen. Men vreest voor de levens van de slachtoffers. 5 DODEN, 50 GEWONDEN MILWAUKEE, 2 Sept. (Reuter) Bij een botsing in de buurt van Milwaukee in de Amerikaanse staat Wisconsin tussen twee trei nen, die speciaal gecharterd waren voor de jaarvergadering van de nationale model-spoorwegvereni ging, zijn volgens de eerste be richten vijf personen om 't leven gekomen en een vijftigtal ge wond. Russische delegatie naar Assemblee V.N. MOSKOU, 2 Sept. (Reuter). Op de Amerikaanse ambassade te Moskou zijn voor 67 personen vi sum-aanvragen voor de Ver. Sta ten ontvangen. Het betreft perso neel van de Russische delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Oranje: Djakarta-Amster dam, 1 Sept. van Colombo. Tanila: Djakarta-Amsterdam 1 Sept. van Kamaran. Canadees landde in Russische zóne De meeste ballons zijn niet ver der gekomen dan Blaricum en Kootwijk. Van de 4 die zijn op gestegen kwam de Canadees Boi- tard het verst, hij landde bij Maagdenburg in de Russische zóne, een afstand van 450 km. Het avontuur van mevr. Boesman Cormier bereikte de grond bij Kootwijk. Bij het zoeken naar het dorp raakte hij zijn ballon kwijt, verdwaalde en moest de nacht doorbrengen in de zandverstui vingen. Mevr. Boesman landde op 2 kilometer afstand van de radio zendmasten van Kootwijk. „Nog nooit heb ik zulk een gevaarlijke en inspannende tocht meege maakt", vertelde zij later. Men had eerst gedacht boven 't IJsel- meer te zijn, toen een hevige regenbui de hemel verduisterde. De rode lichten bleken van Radio Kootwijk te zijn. De losgeslagen ballon van de Fransman de Cok is in de polder van Nijkerk terechtgekomen De Belg Droogenboek kwam tussen Blaricum en Eemnes aan de grond. Paterswolde wachtte In Paterswolde wachtte men vergeefs op de gasten uit de lucht. Het vliegveld Eelde stond voort durend in verbinding met Schip hol, maar de verwachtingen waren niet gunstig, zoals was te voorzien, zo meldde onze verslaggever gis teravond. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PILOOT NOG NIET GEVONDEN De pogingen om de Woensdag j.l. bij Kjjkduin gezonken Firefly van de Marineluchtvaartdienst Zaterdag te bergen zijn niet ge slaagd. In verband met het minder gunstige weer zijn ze gestaakt. Vermoedelijk zal men vandaag wederom proberen het wrak te lichten, wanneer het weer inmid dels niet te stormachtig wordt. Het stoffelijk overschot van de 25-jarige piloot W. van de Born is nog niet gevonden. MEDICI HEBBEN EPIDEMIE WETEN TE BEPERKEN Het Nederlandse Rode Kruis heeft Zaterdagmiddag uit Tiel een verzoek ontvangen tbt het inrich ten van een noodziekenhuis aldaar in verband met het uitbreken van para-typhus. Voorlopig zal in een school een hospitaal met 25 bed den worden ingericht. Zoals bekend heeft het Rode Kruis ook kortgeleden voor een zelfde doel een noodziekenhuis in Waalwijk ingericht. Dit zieken huis is nog steeds in gebruik. Men heeft thans de haard van de be perkte epidemie reeds gevonden, zodat alle hoop bestaat de ziekte te kunnen localiseren. od Afsluitdijk AUTOBUS WERD MET HAGELSCHOTEN BELAAGD 33 bezoekers van het Waarheid Zomerfeest, die met een autobus uit Friesland naar Amsterdam waren gekomen, hebben een ha chelijk avontuur beleefd. Toen zij omstreeks half negen Zondagmor gen Breezand over de Afsluitdijk passeerden, werd de autobus van uit een zolderschuit beschoten, vermoedelijk met een jachtgeweer met hagel. De linkervoorruit van de bus werd vernield en de chauf feur kreeg een lichte schram, ver moedelijk door wegspringend glas, boven zijn rechteroog. De chauf feur bracht de bus onmiddellijk tot stilstand en rende naar de zolderschuit om de daders van deze laffe daad te grijpen. Zij ble ken reeds gevlucht te zijn. De rijkspolitie te Breezand stelt een onderzoek in. VAN 12 TOT 18 MAANDEN STRAATSBURG, 2 Sept. (Reu ter) De Franse premier Rcné Pléven heeft vandaag te Straats burg verklaard, dat de dienstplicht in Frankrijk spoedig verlengd zal worden van 12 tot 18 maanden. Pléven sprak tijdens de opening van de Europese tentoonstelling te Straatsburg. Hij zei, dat een ge leidelijke verlenging van de dienst plicht onvermijdelijk was als men meer troepen op de been wilde brengen. Pléven zeide, dat de twintig per manente divisies in Elzas-Lotha- ringen en in Duitsland gelegerd zouden worden. Verder verklaarde hij nog, dat de regering maatregelen zou ne men om mogelijke inflatie tenge volge van herbewapening tegen te houden. v_ Reuters correspondent meldde Zondagavond van het front in Ko rea, dat de Amerikanen bezig zijn in de boelit van de rivier de Nak- tong het initiatief weer in han den te nemen. Ten westen en ten noorden van Jongsan werden de noordelijken teruggedreven. In de noordelijke sectoren vorderen de strijdkrachten van de V. N. en in de zuidelijke gebieden van het front hebben de communisten geen winst kunnen boeken. Amerikanen bezetten Jongsan. Toen Amerikanen Zondag de stad Jongsan weer binnentrokken moesten de 4000 inwoners evacu eren. De Amerikaanse mariniers trokken verder voorwaarts en wis ten een gebied van enkele kilo meters buiten de stad te bezetten, nadat zij de Noordkoreanen had den verdreven. Engelse troepen aan het front. De Engelse troepen, die vijf da gen geleden in Korea aankwamen zijn begonnen naar het front op te trekken. Zij zijn aangesloten bij een formatie van de V. N. istrijdkrachten, die reeds met de Z I vijand contact heeft gehad. Volgens de laatste berichten van Zondagavond zijn de noordelijken een hevige aanval begonnen op de zuidelijke flanken van de 25ste Amerikaanse divisie. Luchtaanvallen. Bij luchtaanvallen, er werden 717 vluchten uitgevoerd, zijn vier vliegtuigen van de V. N. verloren gegaan. De luchtmacht van de noordelijken viel in het gebied van het zuidelijk front op min stens vijf plaatsen aan. Aan het front van Taegoe heer ste rust, zo werd hedenochtend (Maandag) bericht. Generaal MacArthur heeft zijn derde rapport over het verloop van de strijd op Koreau aan de V. N. toegezonden. BELGIË VERLENGT DE DIENSTPLICHT MET ÉÉN |AAR Zoals wij in onze edities van Zaterdag meldden heeft de Belgi sche regering het besluit genomen de dienstplicht te verlengen. Thans is bekend gemaakt, dat het een verlenging van één jaar tot twee jaar betreft.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1