Niei Hoe Grote dieven en kleine dieven voor de balie WIN EVA Jaarlijkse tocht ouden van dagen V.G.L.O. te 't Veld-Waarland in het gedrang op ALKMAAR EN OMSTREKEN Jaarvergadering van R. K. A. F. C. Rechtbank Alkmaar Floralia- tentoonsteüing heeft haar poorten gesloten jEUCB en BLOEMEN Raad wenst een betere huisvesting Zeevogels winnaar van wissel beker Emn Heer, we PAGINA Z WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 ALKMAAR. 4 September vond de jaarvergadering plaats in Hotel „Paviljoen" Kinheim". Na de ope ning door de voorzitter, de heer Ten Berge werden de eerste acht punten vlot afgewerkt. Het punt bestuursverkiezing bracht enige mutaties in het bestuur en wel de heren Dr. J. Nijman, N. J. Schimmel, C. Baas, namen de plaat sen in van resp. P. Hulskamp (niet herkiesbaar) C. Schoen (bedankt) en H. v. d. Kamer. Eerstgenoemde was verhinderd om op de vergade ring aanwezig te zijn. De secretaris S. M. Spruit werd met grote meer derheid herkozen. Bij „Kleding' werd besloten om over te gaan tot een witte broek en de tot heden nog steeds gebruikelijke geel-blauwe shirts. Zondag a.s. verschijnen de AFC-ers reeds in deze nieuwe kle ding. De Geest. Adv. de Weleerw. Heer J. H. v. d. Hoek sprak een opwek kend woordje tot de vergadering, vooral tot de spelende, om ook dit jaar weer het beste beentje voor te zetten. Verkiezing elftalcommissie even als de rondvraag, werd wegens tijdgebrek uitgesteld tot de volgen de vergadering, die vastgesteld Werd op Maandag 18 September. Wij willen hierbij nog even me moreren, dat het aantal junioren 53 is en dat der adspiranten 134, totaal dus 187 jeugdige AFC-ers, die on der leiding van de E. E. Broeders en de heer W. Borst, met junioren leiders de toekomst van R.K.A.F.C. verzekeren. WEER KHAKI IN ALKMAARS STRATEN ALKMAAR. Naar wij van mi litaire zijde vernamen, zal Alkmaar nog deze maand weer garnizoenstad worden. In tegenstelling tot de iet wat voorbarige berichten in de „A. Crt.", als zouden manschappen van de opnieuw op te roepen lich tingen 1949 II begin October hier worden gelegerd. vernamen wij uit betrouwbare bron, dat er een compagnie infanterie uit Haarlem in het R.O.G.-gebouw zal worden gelegerd en wel op 15 Sept. a.s. Dit onderdeel bestaat uit manschap pen, die al geruime tijd in dienst zijn. In hoeverre later ook het kamp aan de Dr. Schaepmankade nog in gebruik komt, daarover is nog geen beslissing genomen. BUIGZAME SCHOENZOLEN ALKMAAR. Wie prettig wil lopen, koopt schoenen met buig zame zolen en als hij ze na verloop van tijd moet laten repareren, wil hij zijn schoenen na de reparatie liefst even buigzaam terugkrijgen, als hij ze wegbracht. Ook een leek op schoenengebied weet, dat een genaaide zool daarom beter ia dan een gepende of gespijkerde zool. Een met de hand genaaide schoen zool verhoogt echter de kosten van reparatie; alleen de machine is in staat een soepele zool te leveren tegen de gewone prijs. De heer Bootsma is thans in het bezit van de nieuwste „aflap"-ma- ehine, die bij reparatie de zool aan de schoen bevestigt op een wijze, zoals dat in de fabriek gebeurt, dat betekent, op de meest perfecte wijze. De gaatjes in de rand zitten auto matisch op gelijke afstanden en de draad wordt er onder de hoogst- mogelijke spanning zo doelmatig mogelijk in bevestigd. De machine werkt electrisch en betekent een geperfectionneerde methode van reparatie. Geen wonder, dat de heer Bootsma op de Laat met deze ma-, chine in zijn nopjes is, temeer, daar het een der eerste is, welke in ons land werd ingevoerd. GEVONDEN EN VERLOREN Over het tijdvak van 16 Augustus tot en met 31 Augustus 1950 ALKMAAR. Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te bevragen op Maanaag, Woensdag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Agenda; rozenkrans; motorcap; kindermuts; lipssleutel; sluiter van fototoestel; alpinomuts; paraplue; autowieldop; ceintuur van regenjas paar lederen handschoenen; arm band; kinderschoentje; shawl; sleu tels aan ring; kinderportemonnaie kinderschoentje; liniaal; ceintuur; portemonnaiesleuteltje; rozen krans; dameshandschoen; dames handschoen; zwembroek; ceintuur; zilveren broche; halsband met hon denpenning; ceintuur; rozenkrans; kinderportemonnaie met inhoud; sleutels aan ring; shawl; bal; stof fer en blik; padvindersriemporte monnaie; kindertas; badpak. Als gevonden aan 't Bureau van Politie aangegeven, alwaar op bo vengenoemde tijdstippen het adres van de vinder is te verkrijgen. Portemonnaie; gouden ring; por temonnaie met inhoud; overall; portemonnaie! ballpointpen; rozen krans; oorbel; vulpen; ballpointpen ballpointpen, twee kleurenschrijvend broche; geldsbedrag; portemonnaie met inhoud; twee zilverbons; foto toestel; paraplue; zakmes; kinder stoeltje; in bioscooptheater: wind jack alsmede 3 portemonnaies polshorloge; vulpen; geldsbedrag; meetlat; portemonnaie; bal; kin dertuigje; hoofddoek; pet; dasspeld hoofddoek; kinderportemonnaie; portemonnaie; fietspomp; twee zwembroekjes; hondje; schaar; por temonnaie met inhoud; contactsleu teltje; regenjas; horlogeketting kinderportemonnaie; dameshand schoen; portefeuille met geldsbe drag; damesportemonnaieautoped geborduurde tas; kinderportemon naie; portefeuille met inhoud; kin derportemonnaie; ballpointpen; re genjas; paar handschoenen; kinder trekwagentje; portefeuille met in houd; kinderportemonnaie; regen jas; haarlint; paraplue; handschoen schildpad; kinderportemonnaie; kinderriempje; tasje met inhoud; sigarettenaansteker; zilveren insig ne voetbalvereniging; schakelarm band; ringetje met steentje; cein tuur; portemonnaie met inhoud; muntbiljet; broche; vulpen; auto ped; overall; zegelring; kettinkje met medaillon; lederen portefeuille; kindertasje. VERKEERSONGEVAL ALKMAAR Gistermorgen te omstreeks 10 uur reed een 64-jari- ge wielrijder vanaf de Doelenkluft de Kanaalkade op. Hij zag te laat dat vanaf de Texelsebrug een mo tor met zijspan naderde. De motor rijder reimde krachtig, doch kon 'n aanrijding niet voorkomen. De fiet ser werd door het zijspan geraakt. De motor kwam tegen een links van de weg staande spoorwagon tot stilstand. Bij dit ongegeval is geen persoonlijk letsel bekomen. De motor, het zijspan en de fiets werden beschadigd. Proces-verbaal is opgemaakt. De getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau, afd. verkeer. ALKM. SCHAAKCLUB V.V.V. Zilveren Dame en Toren wedstrijden ALKMAAR. Het begint steeds meer te spannen in deze wedstrij den; de zwakke spelers zijn door het afval-systeem allen uitgescha keld, zodat de eindstrijd alleen tus sen de hoofdklasse-spelers wordt uitgevochten. P. Hoekstra verloor gisteren van Beemsterboer en KaiserKwak werd afgebroken in gunstige stand voor Kaiser. Hier volgt de volledige Uitslag; Zilveren dame; E, G. Kaiser W. Kwak afgebr.; P. Hoekstra—A. W. Beemsterboer 01; P. v. d. StruijsA. W. Beemsterboer 01. Zilveren toren: Mevr. de Jong D. Oudes 01. Wijziging kledingreglement gemeentepersoneel ALKMAAR. Het op 21 October 1849 door de Gemeenteraad vastge stelde kledingreglement voor het gemeentepersoneel, waarbij de ver strekking van kleding- en uitrus tingsstukken werd geregeld, ten dienste van het gemeentepersoneel, voor zover het die nodig heeft voor zijn werk, heeft bij de Minister van Binnenlandse Zaken bedenkingen ontmoet. Volgens de gemeenteregeling zou het personeel 25 pet. betalen van de kostprijs der verstrekte kleding. De minister wenst, dat de gemeente regeling wordt geconformeerd aan het Rijkskledingbesluit, zoals dat thans luidt, en dat zij tevens zal worden geconformeerd aan de te treffen nieuwe regeling voor het rijkspersoneel Bij de rijksregeling wordt een vast bedrag aan het per soneel in rekening gebracht. B. en W. achten de gemeentelijke rege ling, die 25 percent in rekening bracht, juister, doch stellen de Raad voor, om de verstrekking der dienst kleding voor dit jaar niet in gevaar te brengen, aan de wens van de minister gevolg te geven en de ge meentelijke regeling aan te passen aan de rijksregeling. ONZE AGENDA BIOSCOPEN; Cinema Ameri- cain: Grock de Clown, al. Harmonie: Tarzan in bal lingschap. 14 jr. Victoria theater: Lied van het Zui den, a.L NACHTDIENST AFOTH.: Apoth. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S; Koopman, Lindegracht 43, tel. 3916. BERGEN: In de KCB-zaal laatste zomertentoonstel- ling van schilderijen en edelsmeedwerk. Geopend van 10—12.30, 14.30—17.30 en van 19.3022 uur. K.A.V. kinderen uit ALKMAAR Een dezer dagen ging de K.A.V. met ongeveer 500 kinderen van de leden een dagje uit. Evenals de vorige jaren ging de tocht per boot naar het mooie Schoorl waar de kinderen zich in de speeltuin en op het duin heerlijk vermaakten. Dat ze de smakelijk belegde broodjes en de diverse versnaperin gen goed lieten smaken is te begrij pen. Ongeveer 8 uur waren ze weer in Alkmaar, waar het muziekcorps St. Cecilia hen opwachtte voor een mars door de stad. De milde gevers die dit uitstapje hebben mogelijk gemaakt hartelijk dank! Zangklassen joh. Kuiper ALKMAAR Zoals uit een in dit nummer voorkomende adverten tie blijkt, zullen de lessen van de bekende zangklassen onder leiding van de dirigent en muziekleraar Joh. Kuiper a.s. Zaterdagmiddag op de bovenzaal van café London aan het Verdronkenoord weer beginnen. De meisjes van 7 tot en met 10 jaar komen om kwart voor 3; die van 11 tot en met 15 jaar om kwart voor 2, Het onderwijs omvat: algemene muziekleer, stemrorming, gehoor- oefeningen en het leren van liede ren, cantaten en zangspelen. De zangklassen zijn 'n goede voor bereiding voor 'n latere instrumen tale muziekbeoefening. Voor de vierde maal „Kees Sfet" ALKMAAR. Om aan de Véle aanvragen te voldoen zal de in Noord-Holland alom gevierde West- Friese voordrachtkunstenaar „Kees Stet van Ierswoud", die reeds drie maal voor uitverkochte zalen in Alkmaar optrad, nogmaals een amu sementsprogramma brengen op Zon dag 10 Sept. a.s., in hef Gulden Vlies. Aan deze voorstelling werken mede het bekende „Trio Annie de Moor" in Musetteklanken, het radio zangtrio „The Rio's", de komische goochelaar „Cakie", terwijl de con ferences verzorgd worden door Nico Akkerman. Hef zal blijken dat ook voor deze uitvoering een overwel digende belangstelling bestaat. ALKMAAR Voor de Alkmaar- se Arrondissementsrechtbank ver schenen Dinsdagmorgen twee jon gelieden, C. C. uit den Helder en J. van H. uit Sluis, die werden ver pleegd in de St. Willibrordus- stichting te Heiloo. De knapen had den op zekere dag een vrije mid dag gekregen om in Alkmaar het een en ander af te doen. van H. moest naar de oogarts en C. mocht een jasje gaan kopen. Deze laatste had daartoe f 12,— meegekregen en van een der broeders, broeder N. nog een fiets ter leen gehad. In Alkmaar ontmoetten beide knapen elkaar en besloten toen, er een ge zellige middag van te maken. Zij bezochten verschillende café's speelden een potje billard, praat ten eens genoeglijk met de café houder en diens dochter en voel den zich uitstekend! Maar de cent jes waren gauw <\p en daarom werd de fiets van de eerwaarde broeder maar verpatst voor vijftien harde guldens. En ook het reeds gekochte jasje werd weer naar de winkelier teruggebracht, die eerlijk de twaalf gulden weer op de toonbank legde. In het café werd nog het een en ander gebruikt en toen toog het stel weer naar huis. Nu beweerde C. dat van H. de fiets en de jas zonder zijn medeweten had verkocht en dat hij later er in berustende, geld van H. had aangenomen. Van H. echter beweerde, dat hij op verzoek van C. de zaken verkocht had. Voor de officier van Justitie waren er drie mogelijkheden, voor ieder der verdachten. Verduistering heling of medeplichtigheid aan verduistering. Maar zo ingewikkeld werd het gelukkig niet. C. die het plan had geopperd van de verkoop en er de geestelijke vader van was, werd als de verduisteraar aange wezen en van H. doodgewoon als de heler. Tegen ieder der beide kna pen 'werd 8 maanden bijzondere strafgevangenis te Scheveningen geëist. Uitspraak over 14 dagen. Grote kruimels In tweede instantie werd de zaak tegen de pakhuisknecht J. M. uit Alkmaar behandeld, die ten nadele van zijn werkgeefster, de fa. A. A„ grossiers in groenten en fruit, een aantal kisten met blikken groenten en een doos met flessen wijn had ontvreemd. Ook had de bediende zich nog schuldig gemaakt aan het knoeien met fust-bonnen, maar dat werd rem niet ten laste gelegd. De zaak dateerde van Oc tober 1949 en was deze zomer reeds behandeld, doch aangehouden voor een reclasseringsr/pport. Dat luid de niet onverdeeld gunstig en zo wel de president van de rechtbank, Mr. A. D. van Regteren Altena als de verdediger, Mr. Dr. C. Berkhou wer, konden er veel lichtpunten in ontdekken. De officier van justitie, Mr. J. V. C, Meischke, was met zijn eis, 6 maanden voorwaardelijk en opzending naar de R.K. inrichting Koningsbosch te Helden Panningen, erg mild. Mr. Berkhouwer, die nog eens de drijfveer van 'smans daden naar voren bracht, wilde nog graag een psychiatrisch rapport zien inge wonnen, maar de rechtbank achtte de zaak voldoende onderzocht en zal over 14 dagen uitspraak dom. Mr. Berkhouwer was in zijn pleidooi van mening, dat men hier met een kruimeldief te doen had, die wat te grote kruimels had gestolen. Van ernstig belang achtte hij de zaak echter niet. Rare manier van liften Een vreemde manier van liften had de Amsterdammer B. S. er op na gehouden, toen hij op 5 Maart j.l. naar Den Helder wilde. Na met een auto te zijn meegereden, was hij in Schoorldam uitgestapt en had zijn tocht per fiets voortgezet. Maar het was de ifets van een ander, die hij zo/ider meer had weggenomen! De knaap had zich al eerder aan verduistering schul dig gemaakt an in het reclasse- ringsrapport werd de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden aanbevolen. De eis van de officier van Justitie, Dinsdagmorgen bij de behandeling van deze zaak voor de Alkmaarse Rechtbank gesteld luidde dan ook; negen maanden bij zondere strafgevangenis te Zutphen. Uitspraajc over 14 dagen. Zijn maat, E. M. T., die met hem op reis was gegaan en zich aan een dergelijk feit schuldig had gemaakt, werd bij verstek veroordeeld tot 8 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Salaris- en loonregeling gemeentepersoneel ALKMAAR. Wat betreft de op 1 Sept. 1949 door de Raad vastge stelde salaris- en loonregeling voor het gemeentepersoneel, stellen B. en W. voor, daarin enkele kleine wijzigingen aan te brengen, daar mee tegemoetkomend aan enkele be zwaren van de Minister van Bin nenlandse Zaken. Bovendien is er een voorstel tot regeling van de bezoldiging van het ziekenhuisper soneel. Tenslotte is er een voorstel tot aanpassing van de gemeentelijke kindertoelage-regeling aan de rijks regeling in dezen. Taveno-nieuws ALKMAAR Door verbouwing van het gymnastieklc/aal aan de Emmastraat krijgen de kinderen die gym hadden op Woensdag 2 en 3 uur voorlopig les in de St. Adel- bertusschool op Zaterdag 3 en 4 u. Het Bestuur. Burgerlijke Stand ALKMAAR GeborenRobert zv J. B. PluijmerS en E. M. Wiese, Cornelia J. dv J. de Vries en E. C. M. Ursetn, Elisabeth C. dv G, P. H. Bakkum en T van der Gracht, Eli sabeth M. dv J. van Baar en M. Smit. Overleden Jan Spenveld oud 69 jr. wednr. van F. Homan Kajcttcrs-nieuws ALKMAAR. De sportdag tegen Hoorn vindt plaats op 17 Septem ber. Wil deze dag slagen, dan moet ieder medewerken. Voetballers, handballers enz. komt vanavond in de tent voor een kleine bijeen komst. Wij rekenen op iedereen, die tets op dit gebied presteert. Autobotsing ALKMAAR Gisteravond om half acht ontstond op het kruis punt Emmastraat-Nieuwlandersin- gel-Emmabrug een botsing tus sen twee auto's. Een bestelauto, die van de Nieuwlandersingel kwam, verleende geen voorrang aan een luxe auto, die uit de Emmastraat naderde. Geen per soonlijke ongelukken kwamen voor. Beide wagens werden be schadigd. Procesverbaal is opge maakt tegen de bestuurder van de bestelwagen. „Lamoraal" van Egmond in uniform EGMOND AAN DE HOEF Zondag a.s. na de Hoogmis om half twaalf zal burgemeester M. Niele namens de burgerij op het plein aan de Julianaweg aan het fanfarecorps „Lamoraal" van Eg- mond ,een 40-tal uniformen aan bieden. Deze uniformen, be staande uit broek, shirt met epau letten, das en riem, werden in 14 dagen tijd geleverd door Ab. Hoes te Alkmaar. Na de aanbie ding volgt de eerste muzikale rondgang in uniform. De burgerij wordt verzocht de vlag uit te steken. Aanbesteding bouw R.K. kerk CASTRICUM Gisteren is te Bakkum de bouw van een nieu we R.K. kerk aanbesteed. De laagste inschrijver is A. Castri- cum te Castricum met f 105.600.-, de hoogste van der Putten te Heemstede met f 141.110.-. De gunning wordt aangehouden. DE GOORN Zaterdagavond na het lof zal onze eerste Floralla tentoonstelling geopend worden. (Sluiting dan om half elf.) Zondag is de tentoonstelling te bezoeken van 10.3012.30 en van 311. Er zullen verschillende attracties zijn terwijl er ook een theetuin aanwe zig is die tot een bezoek zal uitno digen. Tengerieve van de ouderen zal de schoolgaande jeugd na zes uur de tentoonstelling niet kunnen bezoeken. Het bestuur rekent op een groot bezoek en het hoopt daar door de liefde voor de natuur en huisvlijt aan te kweken vooral bij de jeugd! HARDDRAVERII TE AKERSLOOT AKERSLOOT Zondagmiddag werd te Akersloot aan de Buurt weg de grote handicap-draverij ge houden voor nlet-geregistreerde boerenpaarden onder de man, wel ke georganiseerd was door de plaatselijke V.V.V. Het aanwezige publiek was dit jaar minder talrijk dan 't vorige jaar. De harddraverij leverde echter wel spannende mo menten op, vooral om de 2e en 3e prijs. Voor deee draverij waren 12 paar den uit Akersloot en omstreken in geschreven. De le prijs (f 100. werd gewonnen door P. Koopmans uit de Schermer op Kitty van P. Koopmans; 2e prijs (f 50.Hout man uit Beemsteir op Jet van C. Bijvoet; 3e prijs (f25.Hn. de Dood uit Alkmaar op Zonie van Gebr. Zuurbier; 4eprijs (f 15.J. J. Konijn uit Kwadijk op Bruine Witvoet van N. P. Koning en 5e pr. (f 10.W. Koning op Zwarte Wit voet van N. P. Koning. Na afloop werden de prijzen uit gereikt in Café Verduin, waar men de dag besloot met een gezellige dansavond. Tocht ouden van dagen AKERSLOOT Woensdag 6 Sept. zal de ouden van dagen een feestdag worden geboden door de vereniging voor Ouden van dagen. Omstreeks 9 uur 's morgens zal men met autobussen koers zetten in de richting Bloemendaal en al daar een bozoek brengen aan „Kraantje Lek". Vervolgens zal men langs Schiphol naar Valken- veen gaan, waar men de dag ver der zal doorbrengen. Om deze dag een feestelijk cachet te geven zul len de oudjes om 7 uur worden in gehaald bij de Sluis door het fan farecorps, de Harmonie „St. Ceci lia" en daarna zal hun een koffie tafel in Café Verduin worden aan geboden. Oudste inwoner verjaart AKERSLOOT Op 5 October a.s. zal de oudste inwoner van onze gemeente, de heer J. Swart, zijn 95ste verjaardag vièren. Communistisch raadslid bedankt ZAANDIJK, de heer KI. Kaat, die onlangs voor het lidmaatschap van de C.P.N. heeft bedankt, heeft thans ook zijn plaats in de ge meenteraad van Zaandijk afgestaan. HEERHUGOWAARD Zondag avond om plm. 12 uur is de Heer- hugowaardse Middenstandstentoon stelling „Wineva" door burgemees ter B. J. T, Sutman Meijer geslo ten. Er waren sinds de opening op Donderdagavond 1.1. plm. 3500 be talende bezoekers de loketten ge passeerd. Na de sluiting werd door de heer P. Peppelenbos voorzitter v.d. Wineva dank gebracht aan al diegene.n die aan de tot stand ko ming hadden meegewerkt. Des middags werd op het Gem. Sportterrein de vriendschappelijke voetbalwedstrijd BI. WitP.S.V, gespeeld, plm 1600 Bezoekers waren bij deze wedstrijd aanwezig en welke door BI. Wit met 21 werd gewonnen. Na een gezellig samenzijn met de spelers en hun dames hebben de Burgemeester en zijn echtgenote en de diverse voorzitters met hun da mes aan een diner bij de heer H. Veenboer aangezeten, waarna men nog een dansje maakte bij de heer K. Evers. De houder van de „Wine- va-Bazuin" genummerd 4135 is de winnaar v. d. wollen Aa-Be deken. Deze deken moet binnen 4 weken worden afgehaald bij de heer P. Peppelenbos te Heerhugowaard. We kunnen rrtet voldoening vast stellen dat deze Wineva tentoon stelling in Heerhugowaard in alle opzichten is geslaagd. MEDE-UITVINDER VAN INSULINE GEHULDIGD Gisteravond heeft de Neder landse vereniging van suikerzie ken (N.V.S.) in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam prof. Ch. H. Best uit Toronto, mede uitvinder van het insuline, ter ge legenheid van zijn bezoek aan Ne derland, gehuldigd. De grote zaal was geheel gevuld met leden van de N.V.S. en toen professor Best met zijn echtgenote, vergezeld door de Canadese ambassadeur de heer Pierre Dupuy, de directeur van het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, dr. C. den Har- tog en de directeur van G.G.D. dr. A. Brandt, binnentrad, brach ten zij hem een langdurige ova tie. in de AULA v. h. GYMNASIUM op 8, 9 en 10 September SCHOORL. Het was voor onze oudjes Maandag weer hl prachtige dag. 's Morgens om zeven uur ston den de meesten al gereed om te worden afgehaald met auto of bus, terwjjl velen op eigen gelegenheid reeds naar de plaats van vertrek gekomen waren. Even over acht zette de stoet zich in beweging, 3 autobussen en een vijftiental auto's- Het leek een moment of de feestdag zou moeten verregenen, doch de bui bü het vertrek was de enige regen van de gehele dag. Via de Egmonden werd koers ge zet naar het restaurant „Velserend" waar koffie werd geserveerd. Hier werd het woord gevoerd door Ds. A. J. P. Boeke, em.-predikant te Zandvoort en oud-bestuurslid van onze reisvereniging voor ouden van dagen. Het deed spr. goed weer eens temidden van de Schoorlse oudjes te zijn en het verheugde hem dat in deze wereld van verdeeldheid toch ook nog wel eens een titel ge vonden kon worden om iets geza menlijk te doen, zoals het organi seren van deze feestdag. Om elf uur werd de tocht voort gezet. De mooiste plaatsen werden opgezocht: Bloemendaal, Overveen, Aardenhout en verder Noordwijker- hout en Noordwijk, Leiden, Leider dorp, Hazerswoude enz. naar Alphen aan de Rijn, het einddoel, waar het vogelpark „Avifauna" werd bezichtigd. Nadat eerst de inwendige mens wat was versterkt, verspreidden de deelnemers zich over het uitge strekte terrein, vol bewondering over hetgeen er te zien was en in derdaad het was de moeite waard. Verschillende deelnemers gaven uiting aan hun dankbaarheid, wan neer zij een bestuurslid passeerden en het kostte heel wat moeite om allen weer tijdig in hun voertuig te krijgen. Via Leiden werd nu de nieuwe weg van Den-Haag naar Amster dam opgezocht. Daar werd in het Coöp. Restaurant aan het Molenpad een warme maaltijd gebruikt, die buitengewoon in de smaak viel. De oudjes wisten met hun zes of zeven verschillende soorten groenten bijna geen raad, maar het glaasje vooraf prikkelde de eetlust en de sigaar daarna completeerde het geheel zo dat allen zeer voldaan weer instap ten voor de laatste rit. Om kwart voor negen werd Schoorl weer be reikt. In de zaal van Schuijt werd nog een kop koffie gedronken on der het genot van een stukje mu ziek van de heren Jac. Kuijper en Jae. Schuijt. Enige dankwoorden werden over en weer gesproken, waarna de deelnemers weer aan huis werden afgeleverd. De tocht 1950 zal nog lang in herinnering blijven. Het was een prachtige dag. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Marcelle Agnes Maria Olga, d.v. L. B. J. M. Steger en A. M. Lindner, Prins Hendrikstraat 23; Anna Catharina Maria, d.v. A. Visser en J. Hink, Berkenlaan 4; Johannes Ambro- sius Maria, d.v. J. Th. Groot en B. Tiebie, Kleine Dorpsstraat 6; Geertrui, d.v. J. A. G. van Her wijnen en D. den Eerzamen, Eeuwigelaan 18: Elizabeth Maria, d.v. C. J. Ranzijn en J. Willems, Oude Bergerweg 65; Hester Neel- tje, d.v. P. van 't Veer en B. van den Berg. Kogendiik 98. Gehuwd: W. de Rover en M. M. Zandbergen. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Cornelis z. v. H .J. Klopper en H. Lelie; Wil- helmina. Petronella, d. v. C. J. v. Baar en A. C. Bruijn; Benadictus Mathilda Maria, d. v. R. Hartens en J. L. Gielen Wilfried Robin, z. v. D. Haurib en J. R. Weers. Bij het begin van zijn eerste „normale" openbare vergadering met de gemeenteraad van Oude Niedorp, sprak burgemeester Kalb de wens uit, dat de beraadslagin gen in deze zaal zullen mogen ge tuigen van de goede wil om voor alles het welzijn van de gemeen schap te dienen. Maar het belangrijke voorstel had gelukkiger kunnen zijn. Het ging er n.l. om, dat aan het R.K. schoolbestuur te 't Veld een lokaal ten behoeve van het V.G.L.O. be schikbaar moest worden gesteld. En dat schoolbestuur heeft het oog laten vallen op de voormalige winkel van de heer Groot tegen over de meisjesschool te 't Veld. Hierin zouden de 18 leerlingen van het V.G.L.O. van de parochies Waarland en 't Veld moeten wor den gehuisvest. Maar deze winkel is slechts 3'/a x 4 M. groot en alleen te bereiken door een aard appelbewaarplaats. Bovendien kan er niet worden gestookt. De warmte moet komen vanuit een huiskamer. Wethouder v. Zoonen vond dit geen goede oplossing. Daarin mag men geen 18 kinde ren huisvesten en het is boven dien bij een eventuele brand veel te gevaarlijk. Hij vroeg of de 20 jongens die thans in de meisjes school zijn ondergebracht, niet naar de jongensschool terug kun nen en of de inspecteur van On derwijs hieraan zijn goedkeuring had gehecht. Voorzitter moest op beide vragen in ontkennende zin antwoorden. Tenslotte werd be sloten om de gevraagde toestem ming te verlenen op voorwaarde, dat de Onderwijsinspectie zich er mee kan verenigen terwijl B. en W. tevens uit zullen zien naar een betere oplossing, ook al zou die méér vragen dan de benodigde f 5.per week. Het request van „Pro Juventute" te Alkmaar werd aangehouden tot de begroting voor 1951. Burge meester Kalb werd met algemene stemmen benoemd tot ambtenaar v .d. Burgerlijke Stand. Weth. Kolkman verklaarde, dat de be volking het stellig op prijs zou setllen, dat de burgemeester zelf bij het voltrekken van huwelijken aanwezig is. Voorzitter :„Ik zou het zelf niet anders willen". Na het toekennen van de 5 pet. salarisverhoging en de 2 pet. va- cantiegratificatie aan het gemeen tepersoneel, werd besloten tot het intrekken van de gemeenschappe lijke regeling met Schagen nopens het toelaten van U.L.O.-leerlin- gen. Hierin wordt thans door de wet voorzien. De poterbewaarplaats Reeds op 9 Juni j.l. werd in be ginsel besloten om aan de „Aabe- co" grond aan de Weel te verko pen voor het stichten van een poterbewaarplaats. Inmiddels heeft deze coöperatie rechtsper soonlijkheid verkregen, zodat offi cieel tot de overdracht van de be nodigde 2087 m3 grond kan wor den overgegaan. Hiervoor moet f 1670.worden betaald. Weth. Kolkman wenste te ver nemen of Ged. Staten dit beslist goed zullen keuren, omdat men al met de werkzaamheden is be gonnen. Volgens voorzitter was het wél te verwachten, maar geenszins verzekerd. De vrees van weth. v. Zoonen omtrent bezwa ren v. d. planologische dienst, deelde spr. echter niet, omdat Oude Niedorp geen uitbreidings plan heeft. Goedgekeurd. Op haar schreden terug gekeerd. Destijds werden de gemeente lijke bescheiden gecontroleerd door het verificatiebureau van de Ver. v. Nederl. Gemeenten, doch sedert Nov. 1948 had de raad dit werk vermoedelijk uit zuinig heidsoverwegingen opgedragen aan accountant de Vries te Scha gen. Volgens burgemeester Kalb mocht de gemeente niet langer ge noegen nemen met deze controle, omdat deze hoewel rekenkundig ongetwijfeld in orde, niet gedaan werd door iemand die de knepen van het vak kent en zo nodig ook behartigenswaardige raadgevin gen kan geven. Maar zoiets doet het verificatiebureau wel. Op grond daarvan achtten B. en W. het uitgeven van f 395.voor een dergelijke controle verantwoord, al betekent het dan ook f 195. méér, dan de heer de Vries ont vangt. Aangenomen. Op grond van de wijzigingen die in de drankwet zijn aangebracht, werd door de raad vervolgens een nieuwe verordening op de heffing van het vergunnings- en verlofs- recht goedgekeurd. Het vergun ningsrecht voor de eerste maal werd daarbij verhoogd van f 100. op f 175.het hotelrecht van f 25.op f 45.en het verlof- recht ook van f 25.op f 45.De jaarkosten blijven onveranderd. De uit de bezettingstijd dateren de verordeningen op de heffing van opcenten op de grondbelas ting en op de personele belasting en het aardappelenteelt-verbod, welke per 1 Dec. a.s. ongeldig worden, werden onveranderd op nieuw vastgesteld. Desgevraagd werd toegelicht, dat deze aardap pelenverordening alleen betrek king heeft op het verbouwen van Zeeuwse Blauwe, Zeeuwse Bonte en Westeinder Blauwe. De heer Stadegaart herinnerde er aan, dat de onlangs vastgestel de verordening op de bestrijding van aardappelziekten nog steeds niet is goedgekeurd. Hij zou het op prijs stellen dat zulks alsnog gebeurt. Op het ogenblik kan een volkstuintje dat niet ziektevrii wordt gehouden een aardappelen teler enorme schade berokkenen. B. en W. zullen dit punt nog eens onder ogen zien. Met de nieuwe regeling voor het vergoeden van het exploitatie tekort aan het Centraal Zieken huis te Alkmaar kon de raad zich verenigen. In 1947, toen nog geen vergoeding gevraagd werd per ligdag, moest Oude Niedorp f384.- betalen, doch over 1948 geschiedt dat wèl en dat kost slechts f 79.92. Dat moge dan een gunstig jaar zijn geweest, maar toch vond de raad de nieuwe regeling juist, om dat de ligdag de enig juiste basis kan worden genoemd. De verordening op de kappers ondernemingen, ook al uit de be zettingstijd daterende, werd even eens onveranderd opnieuw vast gesteld. Volgens deze verordening mogen de kappers vanaf 1 April tot 1 Oct. op Woensdagen en Za terdagen open zijn tot 10 uur des avonds. De heer Tromp verzocht in de rondvraag om een betere verde ling van de uren waarop de straatverlichting brandt. Nu is het om half 9 donker en er brandt nog niets, en in het voorjaar bran den de lampen als het nog hele maal dag is. Hoewel kwam vast te staan, dat het P.E.N. vasthoudt aan administratief vastgestelde uren, zullen B. en W. eens nagaan wat hieraan is te doen. Dit jaar heeft er in de maanden Mei t.m. Augustus geen enkele lamp ge brand. Indien dat geen aanzien lijke besparing oplevert, dan kan dat weer ongedaan worden ge maakt. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. ENIGE REGEN DE BILT 6 Sept. Toenemende bewolking gevolgd dóór enige regen. Matige tot krachtige wind tuisen Zuid en Zuid-West. Vannacht min der koud, maar morgen overdag iets lagere temperaturen dan van daag. MACHT DER ADVERTENTIE Onlangs plaatste de heer A. L. T\ te Semarang een advertentie, waarin hij een beloning van f 3000.uit loofde voor degene, die zijn gestolen Pontiac terug zou bezorgen. Dezer dagen stonden er drie „heren" voor zijn deur, met de auto, de krant waar in de advertentie was opge nomen en een quitantie voor f 3000De „koop" werd snel gesloten en de heer A. L. T. rijdt nu weer in zijn auto. DEN HELDER KREEG VIERDE WETHOUDER Ook K.V.P. in 't college DEN HELDER Tijdens de raads vergadering van gisteravond in het Helderse college van B. en W., dat na de benoeming van de P. v.d. A.- burgemeester Rehorst uit vier leden van de Partij van de Arbeid be stond, uitgebreid tot vijf leden. De P. v.d. A.-wethouder Steen- lage trad af, terwijl als wethouders werden gekozen de heren Luykcx (KVP) en Diesbergen (WD). WILLEM BRUUL-TOURNOOI HEILOO - Ook op de tweede dag van dit tournooi was de belang stelling zeer matig. Tijdens de eer ste wedstrijd n.l. „de Foresters", Uitgeest kwam de spil van „de F," M. Kossen ln botsing met de mid denvoor van Uitgeest. In aanvang liet zich dit niet ernstig aanzien, althans K. speelde door. Na de wed strijd bleek K. echter niet meer verder te kunnen. Men raadpleegde Dr. Janssen. Deze vond het raad zaam K. té doen opnemen in het ziekenhuis. De wedstrijd de Foresten—Uit geest was 'n gelijk opgaande strijd. Door taai volhouden wisten de Foresters met 21 te winnen. Hierna traden Zeeivogels en Go Ahead (Alkmaar) in het strijdperk. Go-Ahead gaf in deze wedstrijd goed partij, alhoewel het klasse- verschil duidelijk merkbaar was De ruststand ging in met 'n blan co stand. Even voor het einde switchte de linksbinnen van Z. naar rechts en gaf de verraste Go- Ahead-keeper het nakijken 1—0. Direct na deze voor Go-Ahead zware wedstrijd moest weer aan getreden worden tegen Uitgeest om de derde én vierde plaats in het tournooi. Vanaf de aftrap was Uitgeest ge weldig aggressief en scoorde on middellijk door haar rechtsbinnen Deze wedstrijd was zéér eenzijdig en de vermoeidheid bij de Go- Ahead spelers was duidelijk merk baar. Uitgeest voerde de score voor de rust op tot 40. Na de rust scoorde Uitgeest nog tweemaal en wist het dapper vol houdende Go-Ahead een tegen- goal te scoren. Eindstand 6—1 De finale ging dus tussen' Zee vogels en „de Foresten". In het be gin was dit 'n gelijk opgaande strijd; na twintig minuten spelen scoorde de Z„ linksbinnen 1—0. Even later scoorde Godijn uit 'n goede pass van v.d. Brink de gelijkmaker 11. Na de rust scoorde Godijn uit n voorzet van. v.d. Brink met 'n prima kopbal. Zeevogels zette toen alles op al les en maakte spoedig gelijk. Toen voerde Zeevogels de score op tot 52- Als wij de wedstrijden en elf tallen de revue laten passeren kun nen wij niet anders zeggen, dan dat Zeevogels volkomen verdiend in het bezit kwam van de Wissel beker. Landelijke Rijvereniging „Heiloo" HEILOO. De Rijvereniging „Heiloo" is op concours geweest te Delft. Voor dit concours was een grote belangstelling; pJm. 200 paar den waren ingeschreven. In de dressuur voor viertallen wist Heiloo beslag te leggen op de eerste prijs. Bij de individuële dres suur bezette Heiloo de 2e en de 4e plaats. In het nummer dressuur acht tallen werd 'n eervoile derde prijs behaald. Dit zijn opmerkelijke successen voor onze Heiloër ruiters, waar zij trots op mogen zijn. Opbrengst collecte HEILOO. De totale opbrengst van de gehouden collecte voor de kankerbestrijding en Koningin Wil- helminafonds te Heiloo was f 688.67. Weer een aanrijding op het kruispunt Raadhuisweg- Rijksstraatweg HEILOO. Gisteravond plm. 17.45 werd mevr. Berends, wonende Korte Lyceumstraat te Alkmaar, toen zij op haar fiets vanaf de Raadhuisweg de Rijksstraatweg wilde oversteken, door de juist pas serende vrachtauto van de ovenbou wers Gebr. Smit uit Amsterdam ge grepen en tegen het plaveisel ge smakt. Mevr. B. bekwam schaafwonden aan handen en benen en werd per ziekenauto naar het ziekenhuis ver voerd. Dr. Hoekstra was zeer spoe dig ter plaatse en verleende de eer ste hulp. Ook burgemeester Kolff was aanwezig. De bestuurder van de vrachtauto trachtte nog mevr. B. te ontwijken door het stuur om te gooien. De auto kwam op het trottoir van het z.g.n, „Groentje" terecht. Zover wij konden nagaan treft de bestuurder der auto geen schuld. Men wordt nogmaals dringend gewaarschuwd op dit zeer drukke kruispunt terdege uit, te kijken al vorens men oversteekt. Het snel verkeer komt van twee kanten. Men kan beter een minuut langer wachten dan het verkeer en zich zelf in groot gevaar te brengen. Er hoeven n aan wegen bij boerderij torens van het Lely-gem grauwe regen plekken geel vochtige vlag en tractoren van bedrijvigl De pachter bouwbedrijf de kaart nu< als H 60, is Giessen, oors stig uit het Ge zijn woonplaat kante stap na meer waagde met ons he genoemd, 'n van al wat le ondanks de 2 lijke basis, w< zee-experiment ondanks de ov techniek op deze inpolder Broos als alle heeft de ramp nog weer be— De kleine drie jaren, die had mogen aa op z'n rubber! voor ons uit. H „Emmanuel", terug werd on geboren", zegt glimlachend, allemaal uit d< Het was nog droogvallen va een groepje A tholieke lan in het aartsbisc maakte over Dat ging per wegen nog geei waren toen al derd kilomete tochten uitgeba 'n Troostek nieuwe land. Niet te zien. A dik onder z; Slechts daar, s gegraven werde onder de zandl. Toch daagder complexen van verdelen ware sollicitanten op niet te licht. E hands bedrijfslc geen pachters droegen niet all van 'n proefnen toonde schaal, 2 dien vrij strikt aanwijzingen Vé meerdirectie. Uit De zestig be< m de polder de te bijten, waret lecteerd. Zij kv provincies, behc Utrecht en Lim dracht luidde: I zo goed mogelij ters, die er werken. Het was 'n zvs karwei, alleen v ken. Toen echte van 1934 de ee drijven aan de worden uitgereil trouwen in de niet beschaamd, was gelegd, wa boerenzoons met tingen aan de sl Aanvankelijk som aan de Sta het prijsverloop Na de eerste zei directie tot de standsorganisatie! de bedrijven na der grond in kla Toen deze classi en door de p kannen en kri bracht, kon de schaal vervallen De Mee neemt Met de uitgift «erijen aan de 1 1940 voortduurdi der langzamerha aan, die voorlop kan worden bes< De heer Gies 1937 als pachter Er was eigenlijl maar weinig anii gifte, ook al, om zandige land in 1 de polder was l slotte waren 513 gegeven. 37 BI teerd door de Si van waardemeter .En achteraf be Giessen zuigt b< zijn pijp. 't Is he gevallen. Of hij 1 doen, als hij' j stond? Vast en zeker! hij trouwens geh bnren, na de innr zonder uitzonderii gekeerd, toen er g ander was geblevc der eenzamer en 1 ooit tevoren. Toen rige bezinksel pnii worden en het ver systeem hersteld. In Juni 1945 v droogmaking bei hulpgemalen zorgi de polder anderha der droog kwam, wel kón. Waaron hadden toegezegd, een oogst zou zijr weg zou zijn vóór het najaar. Vraag

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2