Nieuw land en 'n nieuw bestaan op het slib van de Zuiderzee 10-15 procent extra Hoe de polder groeide Socialisten in Denemarken weten zich te handhaven Historie van de Wieringermeer in beeld voor Oorlog en Marine DE GESLOTEN POORT Organisatoren hadden succes vogels winnaar i wisselbeker Gesprek met een pionier Emmanuel: Heerwees met ons J Grootste winst voor de conservatieven Tentoonstelling Land uit Zee" Regering zal vragen: Inschakeling van onze industrie mm WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 RSVERW ACHTING sdeeld door het K.N.M.I. ENIGE REGEN _,T 6 Sept. Toenemende g gevolgd dóór enige regen. Dt krachtige wind tussen Zuid-West. Vannacht min- maar morgen overdag ■e temperaturen dan van- MACHT DER ADVERTENTIE angs plaatste de heer T. te Semarang een tentie, waarin hii een ing van f 3000.uit- voor degene, die zijn en Pontiac terug zou gen. er dagen stonden er .heren" voor zijn deur, .e auto, de krant waar advertentie was opge- n en een quitantie f 3000.De „koop" snel gesloten en de A. L. T. rijdt nu weer n auto. N HELDER KREEG RDE WETHOUDER K.V.P. in 'f college LDER Tijdens de raads- ing van gisteravond in het college van B. en W., dat moeming van de P. v.d. A.- ester Rehorst uit vier leden Partij van de Arbeid be- itgebreid tot vijf leden. v.d. A.-wethouder Steen- l af, terwijl als wethouders gekozen de heren Luykcx n Diesbergen (WD). M BRUUL-TOURNOOI tO Ook op de tweede dit tournooi was de belang teer matig. Tijdens de eer- trijd n.l. „de Foresters", kwam de spil van „de F," sn in botsing met de mid- van Uitgeest. In aanvang dit niet ernstig aanzien, C. speelde door. Na de wed- [eek K. echter niet meer e kunnen. Men raadpleegde tsen. Deze vond het raad- te doen opnemen in het is. vedstrijd de ForestenUit- ts 'n gelijk opgaande strijd, li volhouden wisten de 5 met 21 te winnen. ttaden Zeevogels en Go Alkmaar) in het strijdperk, ead gaf in deze wedstrijd rtij, alhoewel het klasse- duidelijk merkbaar was. itstand ging in met 'n blan- d. Even voor het einde de linksbinnen van Z. :hts en gaf de verraste Go- eeper het nakijken 1—0. na deze voor Go-Ahead vedstrijd moest weer aan- i worden tegen Uitgeest om s én vierde plaats in het de aftrap was Uitgeest ge- aggressief en scoorde on- jk door haar rechtsbinnen edstrijd was zéér eenzijdig ermoeidheid bij de Go- ipelers was duidelijk merk- tgeest voerde de score voor op tot 40. rust scoorde Uitgeest nog il en wist het dapper vol le Go-Ahead een tegen- scoren. Eindstand 61. nale ging dus tussen' Zee- n „de Foresten". In het be- dit 'n gelijk opgaande strijd; tig minuten spelen scoorde nksbinnen 10. Even later Godijn uit 'n goede pass Brink de gelijkmaker 11. e rust scoorde Godijn uit zet van v.d. Brink met 'n :opbal. gels zette toen alles op al- naakte spoedig gelijk. Toen Zeevogels de score op tot s wij de wedstrijden en elf- e revue laten passeren kun- niet anders zeggen, dan vogels volkomen verdiend bezit kwam van de Wissel- idelijke Rijvereniging „Heiloo" DO. De Rijvereniging is op concours geweest te /oor dit concours was een elangstelling; plm. 200 paar- ren ingeschreven. dressuur voor viertallen ;iloo beslag te leggen op de irijs. Bij de individuele dres- zette Heiloo de 2e en de 4e n het nummer dressuur acht- verd 'n eervolle derde prijs zijn opmerkelijke successen ize Heiloër ruiters, waar zij j mogen zijn. Opbrengst collecte OO. De totale opbrengst gehouden collecte voor de bestrijding en Koningin Wil- ifonds te Heiloo was f 688.67. r een aanrijding op het lispunt Raadhuisweg- Rijksstraatweg OO. Gisteravond plm. erd mevr. Berends, wonende Lyceumstraat te Alkmaar, lj op haar fiets vanaf de isweg de Rijksstraatweg versteken, door de juist pas- vrachtauto van de ovenbou- ebr. Smit uit Amsterdam ge en tegen het plaveisel ge- B. bekwam schaafwonden nden en benen en werd per iuto naar het ziekenhuis ver- Dr. Hoekstra was zeer spoe- plaatse en verleende de eer- Ip. Ook burgemeester Kolff inwezig. estuurder van de vrachtauto nog mevr. B. te ontwijken et stuur om te gooien. De wam op het trottoir van het .Groentje" terecht, r wij konden nagaan treft de -der der auto geen schuld. wordt nogmaals dringend ■schuwd op dit zeer drukke int terdege uit, te kijken al- men oversteekt. Het snel- r komt van twee kanten, an beter een minuut langer n dan het verkeer en zlch- groot gevaar te brengen. (Van onze verslaggever) Er hoeven niet veel van die 240 kilometers, die de Wieringermeer aaB wegen telt, onder onze wielen door te glijden, voor we bij boerderij H, 60 afremmen. Op enkele kilometers rijzen de torens van het „oude land", van Medemblik, omhoog en staat het Lely-gemaal als een witte blokkendoos tegen 'n Hollands- grauwe regenlucht. Naar het Noorden strekt zich de vlakte met plekken geel en bruin. De oogst komt van het land en met de vochtige vlagen wind waaien flarden geronk van dorsmachines en tractoren mee. Geen mens is er te zien. Toch gonst de Meer van bedrijvigheid. De pachter van het akker- bouwbedrijf „Emmanuel", op de kaart nuchter-weg bekend als H 60, is „kolonist" H. A Giessen, oorspronkelijk afkom stig uit het Gelderse. Didam was zijn woonplaats, voor hij de ris kante stap naar de Wieringer meer waagde. Emmanuel God met ons heeft hij zijn bedrijf genoemd, 'n Bede tot de Heer van al wat leeft en werkt. Want ondanks de zwaar-wetenschappe- lijke basis, waarop het Zuidei- zee-experiment werd gezet en ondanks de overwinning van de techniek op de natuur, blijft deze inpoldering mensenwerk. Broos als alle mensenwerk, dat heeft de ramp van 17 April 1945 nog weer bewezen 'n Eerste bezoek per boot! De kleine Henk van amper drie jaren, die z'n vader spijkers had mogen aangeven, dribbelde op z'n rubberlaarsjes bedrijvig voor ons uit. Het was wat stil op „Emmanuel", ,,'n Paar dagen terug werd ons negende kind geboren", zegt bouwer Giessen glimlachend. Negen kinderen, allemaal uit de polder. Het was nog maar kort na het droogvallen van de grond, toen een groepje A.B.T.B.-ers, de Ka tholieke landbouw-organisatie in het aartsbisdom, een excursie maakte over het nieuwe land. Dat ging per boot, omdat er van wegen nog geen sprake was. Wel waren toen al 'n dikke tweehon derd kilometers kanalen en tochten uitgebaggerd. 'n Troosteloos gezicht, dit nieuwe land. Vruchtbare grond? Niet te zien. Al het land zat nog dik onder zand en schelpen. Slechts daar, waar de sloten uit gegraven werden, kwam de klei onder de zandlaag zichtbaar. Toch daagden er voor de 60 complexen van 300 HA, die er te verdelen waren, tweeduizend sollicitanten op. Men leze dit niet te licht. Er werden voors hands bedrijfsleiders gevraagd, geen pachters. Deze mensen droegen niet alleen het risico van 'n proefneming-op-nooit-ver- toonde schaal, zij waren boven dien vrij strikt gebonden aan de aanwijzingen van de Wieringer- meerdirectie. Uit alle windstreken De zestig bedrijfsleiders, die in de polder de spits kregen af te bijten, waren met zorg gese lecteerd. Zij kwamen uit alle provincies, behalve wellicht uit Utrecht en Limburg. Hun op dracht luidde: Maak de grond zo goed mogelijk voor de pach ters, die er straks op moeten werken. Het was 'n zware opgaaf en 'n karwei, alleen voor de zeer ster ken. Toen echter in het najaar van 1934 de eerste vijftien be drijven aan de pachters konden worden uitgereikt, was het ver trouwen in de Zuiderzeebodem niet beschaamd. De grondslag was gelegd, waarop Nederland's boerenzoons met goede verwach tingen aan de slag konden gaan. Aanvankelijk werd de pacht som aan de Staat bepaald naar het prijsverloop der producten. Na de eerste zes jaar richtte de directie tot de samenwerkende standsorganisaties het verzoek de bedrijven naar de kwaliteit der grond in klassen te verdelen. Toen deze classificatie eenmaal en door de pachters zelf in kannen en kruiken was ge bracht, kon de mobiele pacht- schaal vervallen. De Meer neemt vaste vorm aan. Met de uitgifte van de boer derijen aan de pachters, die tot 1940 voortduurde, nam de pol der langzamerhand de gedaante aan, die voorlopig als definitief kan worden beschouwd. De heer Giessen kwam eind 1937 als pachter op Emmanuel. Er was eigenlijk in het begin maar weinig animo voor de uit gifte, ook al, omdat deze op het zandige land in het Noorden van de polder was begonnen. Ten slotte waren 513 bedrijven uit. gegeven. 37 Bleven geëxploi teerd door de Staat, bij wijze van waardemeters. En achteraf bezien? De heer Giessen zuigt bedachtzaam aan zijn pijp. 't Is hem niet tegen gevallen. Of hij het opnieuw zou doen, als hij voor de keuze stond? Vast en zeker! Die keus heeft hfj trouwens gehad, hij en zijn buren, na de inundatie. Nagenoeg zonder uitzondering zijn ze terug gekeerd, toen er geen steen op de ander was gebleven. Toen de pol der eenzamer en woester was dan ooit tevoren. Toen op het drabbe- rige bezinksel puin geruimd moest worden en het verstopte drainage systeem hersteld. In Juni 1945 was de tweede droogmaking begonnen. Twee hulpgemalen zorgden ervoor, dat de polder anderhalve maand eer der droog kwam, dan eigenlijk wel kón. Waarom? De pachters hadden toegezegd, dat er in 1946 een oogst zou zijn, als het water weg zou zijn vóór de inzaaitijd in het najaar. Vraag niet, hoe 't is Na het eerste concrete plan om de Zuiderzee af te dam men en droog te leggen 't dateerde al van 1848 zon 't tot 1916 duren, eer Ir. C. Lely, Minister van Waterstaat, een definitief ontwerp aan de Sta- ten-Generaai kon voorleggen. Het was 1930 geworden, toen na zeven maanden malen de eerste Zuiderzeegrond droog viel. Op slib en drijfzand kon een waar herscheppingswerk aangevat worden. Het wérd aangevat. En niet door de slechtsten van ons volk Van die tijd en die mensen vertelde oss een pionier uit de Meer, „farmer" H. A. Gies sen, de man, die boven zön be. drijf „Emmanuel" God met onsgeschreven heeft. Hij was hij de eersten, die de voet zetten op de drassige zilte bo dem. Als bedrijfsleider en pachter zag hij de polder van dag tot dag groeien. Hier gaat zijn verbaal van de Meer.... en van z'n pioniers. klaargespeeld, maar deze belofte is gehouden. Op Emmanuel had het water ruim vier en 'n halve meter hoog gestaan. De landbouwschuur was weggeslagen; alleen de spanten waren op hun diepe fundering blijven staan. Momenteel is daar van weinig meer te merken. Slechts de woonhuizen zijn nog niet opgebouwd. Over heden en toekomst. Hoewel de bevolking in de Meer een conglomeraat van allerlei ge westen is, heerst er een voortref felijk gemeenschapsleven. Uiter aard heeft de spreiding van zo diverse bevolkingsgroepen be zwaren meegebracht. O.a. wat het godsdienstig leven en het onderwijs betreft. De polder kende aanvankelijk het z.g: Wieringermeeronderwiis. Openbaar onderwijs met een wis seluur, bestemd voor onderricht in de godsdienst. Thans heeft he* bijzonder onderwijs vaste voet gekregen. De kath. Zuiderzeevereniging stichtte te Slootdorp de eerste kerk, die later met alle lusten èn lasten door het Bisdom Haar lem werd overgenomen. Momen teel bezit de polder de parochies Slootdorp (1932), Middenmc-er (1934) en Wieringerwerf (1940). Het godsdienstig leven bezit hoe kan het anders temidden van deze mensen een grote activi teit: hetzelfde geldt voor vereni gingen en organisaties. De samen werking met anderdenkenden laat niets te wensen over. Er zijn wensen. De polder schrééuwt om arbeiderswoningen. De kern van landarbeiders is nog altijd te klein. De gemeente Wie ringermeer wordt thans wat de woningbouw betreft behandeld als de andere gemeenten. In alle drie dorpen zijn woningbouwvereni gingen aan het werk getogen. Wieringermeer kreeg 40 wonin gen, Wieringerwerf 48, terwijl Slootdorp er 25 in uitvoering heeft. De bevolking van de Meer hoopt, dat het vierde dorp, daar op de kruising van Oosterterpweg en Noorden- en Zuiderkwelweg, er spoedig zal komen. Het zou in een dringende behoefte voorzien, speciaal voor dit N.O. deel van de polder, dat voor de arbeiders van buiten tot nog toe weinig aan trekkelijks bezit. En zo zijn er nog wel 'n paar wensen De heer Giessen, die behalve bouwer ook nog heemraad, wet houder, bestuurslid van diocesane en landelijke boerenorganisaties, en lid van alle mogelijke commis sies is, was nog lang niet uitge sproken, toen het klokje van ge hoorzaamheid sloeg. Hoe kan het anders? Is dit land, dat alle sjou wen en zwoegen zo dubbel en dwars heeft beloond niet waard, het onderwerp van 'n loflied te zijn? f v;s Het eerste krijgsgevangenkamp van de Verenigde Naties in de geschiedenis, is even buiten Poesan in gebruik gesteld. 1200 Noord-Koreanen verblijven er in grote tenten, en zeer waarschijnlijk hebben zij het er belangrijk beter dan zij de laatste tijd gewend waren. De socialistische partij in De nemarken heeft bij de gisteren gehouden algemene verkiezingen haar positie als grootste partij gehandhaafd. Zoals bekend was deze verkie zing nodig door het ontslag van de socialistische minderheidsre gering. Er heerste namelijk sterke oppositie tegen haar maatrege len betreffende de betalingsba lans. Onder meer was zij van plan de invoer sterk te vermin deren. De socialisten wonnen gisteren twee zetels, terwijl de liberalen niet minder dan 15 zetels verlo ren, waarvan de meeste werden ingenomen door de conservatie ven, die wel de winnaars van deze verkiezingen zijn. De definitieve uitslagen luiden: Socialisten 813.590 stemmen, in 1947 834.089 st„ thans 59 zetels, in 1947 57 zetels. Liberalen 437.959 st. (529.066), 34 zetels (49). Conservatieven 365.298 (259.324) st., 26 zetels (17). Ten aanzien van de kosten van de defensieplannen zegt de Minister van Oorlog in zjjn M.V.A., dat de gemeenschappelijke verhoging van de voorbereidingen van de defensie van 's lands middelen omvangrijke offers eist. „Ter dekking van de eerst nodige maatregelen in hoofdzaak op het gebied van land- en luchtmacht zal de regering voorstellen doen om boven het totaalbedrag van de be grotingen voor Oorlog en Marine voor het dienstjaar 1951, welke eer lang aan de Staten-Generaal zullen worden aangeboden en welke hun grondslag vinden in het oorspron kelijke defensieprogramma der rege ring, extra bedragen worden aan gevraagd, welke, naar verwacht wordt, 10 tot 15 pet. zullen belopen van de voor 1951 aan te vragen gelden. Vast staat, dat de defensiemaat regelen een verhoogde inschakeling van de Nederlandse industrie met zich brengen, waarbij het streven der regering gericht is op een zo danige werkverdeling tussen de verbonden mogendheden, dat op die terreinen, waarop de Nederlandse nijverheid zich heeft gespecialiseerd, ook voor andere landen het nodige zal kunnen worden gefabriceerd." De minister merkt op, dat met het bovenstaande slechts een eerste aanduiding is gegeven van de rich ting, waarin het toekomstige defen siebeleid zich zal bewegen. Hij hoopt in staat te zijn, tijdens de behande ling van de militaire begrotingen over 1951 nadere bijzonderheden te kunnen geven. Rekening moet worden gehouden met verdergaande maatregelen, waartoe in internationaal verband zal worden besloten. Daarnaast be houdt de regering open oog voor de eigen verplichtingen van Nederland Overzee, niet alleen voorzover het betreft defensietaken in de Over- zese rijksdelen en de militaire ver plichtingen, welke uit de Unie met Indonesië voortvloeien, doch evenzo voor taken, welke in het kader van de Ver. Naties ook Nederland op defensiegebied kan hebben te ver vullen. In nauw overleg met de defensie commissie en voorzeker niet dan na raadpleging van de Staten-Gene raal, zal de regering haar verdere maatregelen nemen. Tenslotte zegt de minister in zijn inleiding, dat de snelle ontwikke ling, die zich de laatste maanden in het internationaal contact over de defensievraagstukken voltrekt, oorzaak is, dat vrijwel elke begro ting of beschouwing over het defen siegebied op korte termijn door de feiten achterhaald wordt. Zodoende is. niet te voorkomen, dat deze Memorie van Antwoord nog niet ten volle rekening kan hou- trouwens de consequentie eerst in cijfers moet worden vastgelegd. Daarop wachten wordt niet verant woord geacht, omdat, het begrotings jaar reeds aanmerkelijk is gevor derd en urgente uitgaven zo spoedig mogelijk moeten kunnen geschieden. (Van een onzer verslaggevers) WIERINGERMEER, Dinsdag. Wanneer U deze regelen onder ogen krijgt, is de grote tentoonstelling „Land uit Zee", die ten doel stelt een ruim inzicht te geven in de wordingsgeschiedenis en de groei van Wieringermeer, juist door de Commissaris der Koningin Baron de Vos van Steenwijk officieel geopend, en zullen de eerste drommen belangstellenden door een van de beide monumentale toegangspoorten het Slootdorper feestterrein betreden. Wat een massa werk is er ver zet voordat men zover was. En dan spreken we nog niet eens over de maandenlange voorbereiding die dit grootse evenement heeft ge vorderd, en die dag in dag uit de aandacht van de diverse commis sieleden gaande hield en oorzaak werd van talloze soms uren du rende discussie's. Maar bij de rondgang over het terrein hebben we kunnen constateren, dat de organisatoren eer van hun werk hebben: het is een formidabel en toch aantrekkelijk geheel gewor den, dat de toeschouwers stellig zal imponeren. Het middenterrein bestaat uit een groene vlakte, groot als een normaal voetbalveld. Door dit terrein te omzomen met een 6 tal zeer grote tenten en een passend hekwerk, in het midden van de lengte en breedte telkens onderbroken met grote fagade's waarop levensgrote allegorische schilderstukken oorzaak en strek king van deze „land uit zee" ten toonstelling verkondigen, heeft men in dit weidse landschap, de voor de bepaalde manifestaties zo noodzakelijke intimiteit verkre gen. Op een andere wijze zou deze Terwijl de landstrijdkrachten van de Verenigde Naties op Korea de aanvallen van de Noord-Koreanen trachten af te slaan en hier en daar tot tegenaanvallen overgaan, liggen in de wateren ten Oosten van Korea Amerikaanse kruisers, die Noord-Koreaanse doelen bestoken. Een Amerikaanse kruiser voor de Noord-Koreaanse kust beschiet vijandelijke doel stellingen met 21 cm kanonnen. intimiteit vrijwel niet te bereiken zijn geweest. Het was de enig mogelijke maar ook de enig doel matige oplossing. Op de ene hoek van het middenterrein heeft men de houten muziektent ongeslagen en het nog resterende open ge deelte vol gebouwd met zittribu- ne's die plaats bieden aan meer dan 2000 toeschouwers. Zij die ge noegen nemen met een goedkope staannlaats kunnen die vinden in de 8 meter brede strook tussen de hoge gele hekken, en de afpaling van het terrein. Wegens de over dadige activiteit van Pluvius is het noodzakelijk -1 -'---i om het gehele terrein drastisch te -'ne ren. Dit was een geheel onvoor ziene factor, maar men heeft het energiek aan - kt De buizen zijn thans gelegd en een pomp- installatie zal er voor zorgen dat het terrein nu in de gewenste conditie blijft. Sociale Zaken, Landbouw en Verkeer raken elkander in de grote tent, die door ambtenaren van die de partementen in samenwerking met de dienst der domeinen in de Wieringermeer gevuld wordt met alle wetenswaardigheden omtrent de Zuiderzeewerken. Deze hele tentinrichting zit knap in elkaar, maar is desondanks niet duur. Voor tafelschragen heeft men b.v. dè stalenbuisramen van veestallen gebruik en voor de vele tientallen grote houten landkaarten de sta len buizen die bestemd zijn voor de bliksembeveiliging. De talloze maquette's van dorpen, huizen en boerderijen waren ofwel op het domeinkantoor ofwel op de de partementen aanwezig, en de ge bezigde hoge rietmatten, die o.a. een indruk moeten geven hoever men ter plaatse beneden N.A.P. zit, behoren ook tot de attributen van de domeinen. Deze tent begint met een „proloog" bestaande uit een manshoog stenen relief, dat aangeeft hoe ons land door de eeuwen heen land gewonnen en land verloren heeft aan de immer dreigende zee. Dit relief staat op een brok dijkmassief, dat a.h.w. uit het water oprijst. Dan ziet men aanschouwelijk aangegeven hoe de lage landen 20.000 jaar geleden verbonden waren met het tegen woordige Engeland en weer ver der, de toestand bij' het begin onzer jaartelling, toen van deze eertijds zo bloeiende landstreek alleen nog maar de soms droog vallende Doggersbank was over gebleven. Hieruit blijkt dus dat men het geheel geplaatst heeft tegen de achtergrond der historie. Zo ziet men ook in chronologische volgorde het ontstaan van de Zui derzee en de diverse plannen die op het weer droogmaken van het voor eeuwen ondergelopen land betrekking hebben. Dan ziet men de groei van het wegennet in de Wieringermeer, dat in 5 jaren werd voltooid, de ontginning van de- woeste vlakte en de oogst. De Ned. Heide Mij en het Staatsbosbeheer, die aan het in cultuur brengen van de Wierin germeer een werkzaam aandeel hebben gehad, zijn in deze tent vertegenwoordigd met voor zich zelf sprekende stands betreffende doel en werkwijze dezer over heidsinstellingen. Handel en nijverheid nemen op deze tentoonstelling uiteraard een dominerende plaats in. De producten van de zware in dustrie als machines, motoren en voertuigen zijn opgesteld aan bei de zijden van het afgesloten ge deelte van de Westerterpweg. Deze openluchtstand is op zichzelf buitengewoon interessant, vooral voor de akkerbouwers, tuinders en transportondernemers. Dorsmachines, ploegen zaaima- chines en tractoren worden hier geflankeerd door vrijwel alle Ne derlandse Olie- en Benzine maat schappijen, die in de Wieringer meer een belangrijk operatieter rein hebben gevonden. Verder vindt men stands van handel en nijverheid, in de meer algemene betekenis van het woord, in de 2de èxpositietent. De middenstan ders van Wieringermeer hebben allen de handen ineen geslagen en twee hele tenten voor hun re kening genomen t.w. de 3de en 4de, hoofdzakelijk gevuld met collectieve middenstandsinzendin gen van de meest uiteenlopende aard. Hier ziet men b.v. meubelen of wollen dekens, ginds weer bad kuipen, weide-afrasteringen, of motorfietsen. Een compleet auto mobielservice station wordt ge ëscorteerd door kantoorbehoeften en radio-ontvangtoestellen, door paardenhoofdstellen en carboli- neum. In de 4de en 5de tent, zo mo gelijk nog groter dan de voorgaan de, treft men ongeveer dezelfde dingen aan, maar nu geëxposeerd door de ondernemers van het oude land, terwijl men er ook een aan tal fabrieksvertegenwoordigin- gen kan ontmoeten. Deze stands zijn echter niet collectief. Elke firma pakt de zaak op zijn eigen wijze aan. Door de ondernemers van het oude land in zo ruime mate hier te laten optreden krijgt het publiek de kans om een ver gelijking te maken met het be drijfsleven van Wieringermeer. De organisatoren hebben de over tuiging, dat deze krachtmeting ten gunste van de Wieringermeer- ders zal uitvallen. In de laatste grote tent is de restauratie ondergebracht die door de fa. Smit uit Middenmeer zal worden geëxploiteerd. Het 20 me ter lange buffet dient zowel om de hongerigen en dorstigen in de restauratie als die op het manifes tatieterrein te kunnen spijzigen, en reikt uit dien hoofde ook een eind weegs buiten de tent. Verder is er nog een kleiner onderkomen voor bestuur en jury leden, waar tevens de geluids- en telefooncentrale is gevestigd. Het geheel is zo ingericht, dat men de tentoonstelling kan bezichtigen Henry Georgisten 168.418 st., (94.570), 12 zetels (6). Radicalen 167.799 (144.206 st„ 12 zetels (10). Communisten 94.495 (141.094) st., 6 zetels (9). Eén zetel wordt bezet door een vertegenwoordiger van de Faroer eilanden, die een zetel verloren. De socialistische premier dr. Hedtoft noemde de resultaten vandaag „onbevredigend". Hij zal vandaag door de koning worden ontvangen ter bespreking van de kwestie der kabinetsformatie. Politieke waarnemers verkla ren, dat de uitslag de fundamen tele situatie in het parlement niet heeft gewijzigd. De mogelijkheid van een coali tie van de socialisten en de li beralen schijnt te klein te zijn. daar de leider der liberalen. Erik Eriksen, vandaag deelneming in een door de socialisten geleide regering van de hand wees. DE POKKEN BESMETTING TE DJAKARTA Over het gevaar van pokken- besmetting vernemen we van bevoegde zijde, in verband met de geconstateerde pokkengeval- len te Djakarta, het volgende: De besmetting wordt overge bracht door de vlo van de rat. De incubatietijd van pokken is 10 dagen. Elk schip of vliegtuig, dat thans te Djakarta aankomt, moet in het bezit zijn van een zgn. ontrattingscertificaat", ten bewijze van het feit, dat men maatregelen heeft genomen om besmetting via ratten te voor komen. Als het betrokken schip of vliegtuig dit certificaat aan boord heeft, worden de passa giers geen quarantainemoeilijk heden in de weg gelegd. Carel Briels, de man van de grote manifestatie in de Wie ringermeer, tijdens de tentoon stelling „Land uit Zee" zonder van de manifestatiess te genieten of omgekeerd. Voor bei de grootheden zijn daarom ook af zonderlijke entreeprijzen vastge steld. Programma overzicht. Het programma na vandaag, dus te beginnen met Donderdagmor gen 9 uur luidt: 9 uur aanvang fokveekeuring. 10 uur Paarden- keuringen. 10 uur voor wedstrijden voor het kampioenschap Lande lijke Rijverenigingen. 1 uur défilé van warm- en koudbloedpaarden. Eenvoudig concours hippique en springconcours, te verzorgen door de Wieringermeerruiters. 5.30 uur voetbalwedstrijd FlevoSportclub Emmeloord. Vrijdag 8 September: 10 uur keuring van warmbloedpaarden uit N.W.P. en V.L.N. gebied. 1 uur n.m. demonstraties door de Landelijke Rijverenigingen van Westfriesland en Noorderkwartier. Hierbij is een grote plaats inge ruimd voor showwerk voor rui ters zowel als amazone's, o.a. tot uiting komend in het z.g. „dames- carrousel" waaraan pl.m. 60 ama zone's deel zullen nemen. Jan de Wit uit 't Zand zal ook hier zijn verbazingwekkende staaltjes vrij heidsdressuur ten beste geven. Zaterdag 9 September: Vlieg tuig-auto ralley. Hieraan wordt deelgenomen door 15 sportvlieg- tuigen en 30 luxe auto's, die ge bruik zullen maken van een ter rein tussen Slootdorp en Midden- meer voor landen en starten. 2—3 uur openlucht manifestaties o.l.v. Carel Briels (zie ons nummer van gisteren). 24 uur aankomst van de deelnemers aan de Land uit Zee sterrit. 56 uur herhaling van de openlucht manifestaties. Half 8 sluiting van de tentoonstelling. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven De baker had het de dokter gezegd, dat hij eens moest ko men zien. Och, gij hebt er niet zc naar omgekeken., maar zijn linker beentje is niet goed...." kwam het er onder tranen uit. De Reuver haalde wild en met een ruk de dekentjes omlaag. Even maar had de kleine een schokje gegeven, maar hij sliep blijkbaar weer door. En daar zag de Reuver het: een mager, verschrompeld beentje, veel ge ler en taniger dan het rozige andere. Hjj deed de dekentjes weer omhoog en stopte ze op onhandige manier er weer be zijden in. „Het zal wel goed komen. als de rest maar goed is." De vrouw kwam half omhoog in bed en steunde op haar elle boog. „Nee, de Reuver.... ook de rest is niet goed, zegt de dokter. Zijn hoofdje is niet normaal en den met deze ontwikkeling, waarvan zijn oogjes zijn mongooltjes. Hij dacht, dat het wel achterlijk zou blijven. „Dus een hou-kind!" had de Reuver gezegd. Hij trok de deur veel harder achter zich dicht dan zijn bedoeling was, maar hij hoorde de kleine toch niet hui len. Hij smeet de poes van de stoel bij de haard, waar hij ging zitten. Het was reeus donker ge worden, maar hij sloot dt deu ren van de stal niet en deed geen luiken voor de ramen. Hij had er ineens de zin en de moed niet toe zulks te doen. Het was een grote desillusie voor da Reuver. De jaren van hoop en verwachLng waren dan eindelijk vervuld geweest en nu voelde hij :ich ineens ontnuch terd. Als een ijskoude straal was het over zijn rug gelopen en hij voelde zich ongelukkig. Hij had er zitten denken, heel diep zit ten denken en wel uren. Alles van jaren passeerde hem in ge dachten, oude voorvallen van de laatste tijd kwamen weer boven en hinderden hem. Aan het geval neer die immers" blijk gaf zelf zelf zou de vrouw niet veel heb ben kunnen doen. Daarover geen verwijten: men mag niet tegen Gods beschikkingen morren. Maar er kwam ook een ande re spreuk in zijn gedachten: „Men moet met de genade mee werken". En had bij de vrouw daar niet iets aan ontbroken? Hoe had de Reuver haar niet ter- wille geweest en had hij haar al die tijd niet gespaard, toen hij er weet van gekregen had, dat er weer goede hoop en vertrouwen was? Maar hoe was hij niet juist toen, in al zijn goede bedoelingen, bedrogen uitgekomen? Hij zou er die laatste kermisdagen niet licht vergeten. Hoe was dat ge gaan? De Reuver had er een spoedvergadering van de raad gehad, die kortere tijd had ge duurd dan hij zelf en ook zijn vrouw verwacht had. Toen hij al vroeg in de avond, half geërgerd door het misselijke gedoe, wat hij vooral van vreemde kermis gasten ondervonden had, thuis kwam, was zijn vrouw er niet. Hij had door het hele huis ge roepen, maar geen antwoord ont vangen. Wat later was hij naar de kinderen gaan zien, die slie pen rustig in hun ledikantjes. „Och, zeker stadse manieren!" had hij tegen zichzelf hardop ge zegd én was naar bed gegaan. Hij was nu immers thuis en over de vrouw verder geen zorg. Wan zorgeloos en onverantwoordelijk te handelen, behoefde hij zich over haar geen zorgen te maken. Hij wist niet hoeveel later, maar hij had de voordeur horen slui ten en even later werd de slaap kamer verlicht door de dansende vlam van een kaars. De vrouw had zich zeer uitgelaten en on gewoon voorgedaan. Zij kwam ongevraagd haar met thuis zijn verklaren. Och, het was eigen lijk niets bijzonders, daarover niet. Haar oude vriendin die nog bij „den Burger" diende, was haar komen halen en samen waren ze nog even de kermis over geweest. Daar stak immers niet het minste kwaad in. Natuurlijk niet! Dat meende zij de Reuver te sugge reren. Maar of dat voor de Reu ver ook zo natuurlijk was., daar had zij zo heel andere gedachten over gehad. Vanuit znn bed had hij haar aangezien en was naar haar blijven kijken. De Reuver meende, dat ze steeds meer klem- kreeg en meer opgewonden ge raakte. Zij probeerde zich wel rustig voor te doen, maar de kaars in haar hand had gebeefd en die verraade een meer ner- veuse opwinding dan zij zelf erg in had. Moest hij praten en her rie maken? Hij kon zwijgen en hij zou zwijgen, nu nog wel! Maar hii kon wachten tot alles achter de rug zou ziin. Nu wist hij alles omtrent Rien. Hij had daar, tot het reeds stik- 'donker was, op zijn stoel zitten peinzen. Op de tast was hij gaan sluiten en hij had de luiker. voor de ramen gedaan. Hij was tegen de melkbussen aangelo pen, die de vrouw alweer aan de verkeerde kant van de deur ge zet had. Ja natuurlijk ook dat nog en hij was toch al boordevol geladen. Maar nóg zou hij heb ben kunnen zwijgen, nil deze avond! Maar was zijn vrouw er immers zelf weer niet over be gonnen? Had zij er zelf niet over gesproken, dat ze bij een verre neef van de Reuver ook een achterlijk kindje gehad had den en dat dit ook op jongo leeftijd was gestorven? Dat had hij als een persoonlijke beledi ging gevoeld. Moest er zijn fa milie als een excuus nog bijge sleept wordqn? En toen waren, na die middag dat de dokter ge weest was, er grote woorden ge vallen en hadden ze elkaar over en weer grote verwijten gedaan Hij, de Reuver, had gezegd, dat hij die bewuste kermisavond haar dan toch op de dijk, voorbij had moeten lopen. Hij zei nog meer: namelijk dat hij wel twee personen dicht bijeen op de dijk was gepasseerd. Dat hij, gluren van achter de gordijn wel een een man alleen terug had zien keren, maar hij toch niet wist o' die andere soms zijn vrouw had kunnen zijn. En dat wist hij n nóg niet! (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3