Uitreiking van onderscheidingen voor verdienstelijke werkers De Studentenbedevaart 55ste Jaarbeurs geopend RADIO De Duitse verdediqinq 75 jaar Witte Kruis: Feestelijke herdenkingsbijeenkomst n Ongegronde vrees programma DE BEURS Naar wij vernemen Regen en onweer boven de Eeuwige Stad Nederlandse prijzen zijn gunstig Overstroming bij Karatsji Vietnamese bisschop te Rome gewijd PAGINA 4 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 Na de feestelijke optocht en de officiële ontvangst op het Stad huis, waarover wij reeds gister verslag gaven, had in de Har monie de feestelijke herdenkingsvergadering plaats. Het podium prijkte in een kleurenpracht van bloemen, van verschillende kanten ontvangen De zusters in uniform vulden de „engelen bak" en de zaal was gevuld met deelnemers, afgevaardigden en genodigden; hieronder bevonden zich de Ere-voorzitter, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, B. en W. van Alkmaar, de Staatssecretaris Dr. P. Muntendam en tal van andere autori teiten op het gebied der volksgezondheid. Op de eerste rij had Zr. von Fladeracken, de in dienst van het Witte Kruis vergrijsde wijkverpleegster, een ereplaats. Moederdag Nadat Mr. G. A. de Lange na- .nens de afd. Alkmaar alle geno digden en afgevaardigden had welkom geheten, hield de grijze voorzitter van het jubilerende Witte Kruis een herdenkings rede. Hij noemde deze jubileum dag de moederdag in de wereld van de Kruisverenigingen en heette voorts allen welkom, spe ciaal de autoriteiten, w.o. Z. Exc. Dr. P. Muntendam, Staats secretaris van Soc. Zaken, afd. Volksgezondheid, de Ere-Voorz Baron de Vos van Steenwijk, Dr. Rijkers wnd. Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, Dr. A. P. N. de Groot, Genees kundig Inspecteur voor de Volksgezondheid in Noord-Hol land, Burgemeester Wytema, Dr ten Bruggencate, Prov. kinder arts, Dr. Kersbergen, voorz. van de N.H. Ver. tot bestrijding der t.b.c.; de heer G. Hoytink, Dir. van de Prov. Stichting vqor Geestelijke Volksgezondheid. Prof. Dr. J. H. Tuntler, Voorz. van de alg. Ned. Ver. „Het Groe ne Kruis", de vertegenwoordi gers van de zuster-kruis-vereni- gingen, w.o. de heer Sutman Meyer, secr. van het N.H. Wit Gele Kruis, alsmede de leden van verdienste de heren v. d. Berg en Jaski en voorts alle af gevaardigden en leden van het personeel. Spr. schetste voorts de ver diensten van het Witte Kruis in het belang van de volksgezond heid, waarbij hij zich vooral in waarderende bewoordingen uit liet over het werk der wijkver pleegsters, de kraam- en gezins verzorgsters, die hij de verper soonlijking noemde van de Witte Kruis-gedachte. In het besef, dat de eenheid van allen de hechte basis vormt voor de gezamenlijke arbeid in de toekomst en onder het de vies „voor allen door allen", zo besloot de heer Van Leersum, gaan we het nieuwe tijdperk te gemoet. Decoraties De Staatssecretaris, dr. Mun tendam sprak hierna namens de Min. van Soc. Zaken; ook hij uitte zijn waardering voor het werk van het 75-jarige Witte Kruis en bracht hulde aan de oprichters, bestuurders en wer kers; hij roemde de gelukkige samenwerking tussen overheid en particulier initiatief, waar door zulke verblijdende resulta ten op het gebied der volksge zondheid werden bereikt. Hij prees zich gelukkig aan dé waardering van de overheid voor het werk van het Witte Kruis uitdrukking te kunnen geven door het overhandigen van enkele onderscheidingen; eerstens aan Zr. von Flade racken, die op 1 Jan. j.l. op 73- jarige leeftijd de dienst van het Witte Kruis in de afd. Alkmaar verliet en aan wie H.M. de Ko ningin de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau had toegekend. Onder applaus van de volle zaal spelde de Staatssecretaris Zr. von Fladeracken het eremetaal op de borst. Voorts deelde Dr. Muntendam mede. dat de Voorzitter, de heer (Vervolg van pag. 1 de verschillende in Nederland bestaande kerkgenootschappen een einde te maken. De grond wettelijke rechten van vrijheid van belijden, van prediking, van vereniging en vergadering, van opvoeding en onderwijs en van sociaal hulpbetoon, zullen vol komen veilig zijn (spat. van ons - Red.). Ook de subsi- diëringspolitiek zal gehandhaafd blijven. Toch zullen de katholie ken van Nederland zich bij deze politiek geen minder conse quente volgelingen van hun godsdienst voelen". Want „de katholieken zijn aanhangers van de „idee gou- vernementale". Het is de idee van de staat als een afzonderlijk levende eenheid, van een geza menlijk op te bouwen gemeen schap. waarin het nationale, culturele en ook religieus eigene van een volk gestalte krijgt nieuwe steunpunten vindt en voor allen bereikbaar wordt". Het gaat om de vrijheid en die is alleen bestaanbaar in orde. Daar volgt uit. aldus dr. Loeff. „dat de meerderheid niet zonder meer haar persoonlijke opvattin gen moet doorvoeren, maar móet vertegenwoordigen, wat er in het volk leeft". Ziehier enkele gedachten uit de belangwekkende inleiding van dr. Loeff. een inleiding, wel ke uitdrukkelijk de bedoeling had. deze zaak verder ter nadere studie voor te leggen. Eerst als. gelijk door het Centrum is toe gezégd, de beide referaten ook die van prof. Verberne is cm de historische gronden van groot gewicht! in druk voor ons liggen, zullen nadere be schouwingen aan dit belangrijke probleem kunnen worden ge wijd. Maar wij hebben gemeend, er voorlopig toch dit van te moeten zeggen, omdat het van betekenis is. tegenover verwar rende meningen reeds nu nog maals vast te stellen, dat er voor de geuite vrees geen reden is. Van Leersum door H.M. de Ko ningin benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje Nassau; ook hem werd onder applaus het eremetaal op de borst gespeld. De Ere-Voorzitter, Dr. E. J. Baron de Vos van Steenwijk hield een hooggestemde felicita tierede, waarin hij allereerst Voorzitter van Leersum geluk wenste met de Koninklijke on derscheiding. Deze waardering van de overheid, aldus spr.. geeft aan djt samenzijn een bij zonder cachet; zij typeert de goede verstandhouding tussen overheid en particulier initia tief. Het défilé, dat spr. als ere voorzitter had afgenomen, deed hem het Witte Kruis zien als een leger, dat uit verschillende wa penen was samengesteld zoals de wijkverpleging, de kraam ver zorging en de gezinsverzorging, alsmede de verscheidene gebie den, waarop het Witte Kruis werkzaam is. Echter, ook de vij anden zijn georganiseerd; som migen zijn verslagen, zoals de tvphus; andere, zoals de t.b.c. en de geslachtsziekten steken de kop weer op. Nieuwe vijanden worden opgezocht, zoals de rheuma en wellicht in de toe komst de kanker. Dat vereist steeds nieuwe weermiddelen en nieuwe troepen en dat het Witte Kruis, die in het veld brengt, geeft vertrouwen voor de toe komst. Spr. bracht hulde aan de staf, gevormd door de medici en de opperbevelhebber in de per soon van de Voorzitter. Spr. besloot met de wens, dat het kruis, het teken van zelfop offering, zelfwegcijfering en dienen, dat het Witte Kruis zich gekozen heeft, ook in de toe komst het symbool mocht blij ven en dat de werkers van het Witte Kruis het nooit ontrouw zouden worden- Nogir.nals onderscheidingen Vervolgens sprak Dr. J. H. Tuntler. voorz. van de Alg. Ver. „Het Groene Kruis", waarin ..Het Witte Kruis" georganiseerd is. die in zijn felicitatierede een viertal verdienstelijke functio narissen onderscheidde met de zilveren eremedaille van het Groene Kruis; dit waren de zus ters Meijer van Texel, die 29 en Zr. S. Siffels uit Anna Paulow- pleegster was werkzaam ge weest; voorts de heren C. Ding ier, die 40 jaar bestuurslid, waarvan 35 jaar voorzitter van de afd. Beverwijk was en de heer R. Vóórhaar, die sinds 1923 administrateur van de afd. Alk maar was en de organisatie van dit jubileumfeest voor een groot deel verzorgde. Onder applaus van de aanwe zigen overhandigde Dr. Tuntler deze verdienstelijke werkers het eremetaal van de landelijke ver eniging. Vervolgens spraken nog Dr. Rijkers en' Dr. Kersbergen, waarna de heer Van Leersum een dankwoord sprak; hierin bracht hij allereerst dank aan H.M. de Koningin en hare advi seurs voor de hem verleende onderscheiding, waarin hij een erkenning zag van de verdien sten van het Witte Kruis in het algemeen. Hij bracht de verschillende sprekers eveneens dank, waarna deze herdenkingsbijeenkomst ge sloten werd. In verschillende restaurants van de stad gebruikten de deel nemers en afgevaardigden ver volgens een koffie-maaltijd. Na een drukbezochte receptie, welke des middags in de Har monie werd gehouden, werd in 't Gulden Vlies voor de helft der deelnemers en genodigden dé Witte Kruis-revue „Wij zijn Pa raat" opgevoerd. De tekst hier van was geschreven door de Langendijker dorpspoëet Jan van Alfen, terwijl de algemene leiding berustte bij de heer R. Vóórhaar, iemand, die op dit ge bied zijn sporen 'reeds verdiend heeft. De muzikale leiding was in handen van Cor Visser, ter wijl Nico Akkerman als confe rencier medewerkte. In een drie uur lange cabaret- revue werden het doel en de be tekenis van het Witte Kruis op smakelijke wijze in korte schet sen en eenacters naar voren ge bracht. De verschillende num mers. die betrekking hadden op de geschiedenis en het werk van het Witte Kruis werden afgewis seld door een gevarieerd klein- kunstprogramma, waardoor het geheel een hoewel wat lang toch welverzorgd feestprogram ma werd. Er waren niet minder dan 50 medewerkenden, wier optreden over 26 taferelen was verdeeld. Het orkest, waarin de trom pettist Rienus van der Broek van de Ramblers meespeelde hii gaf nog een trompetsolo weg oók opende de nummers voor en na de pauze en zorgde voor een uitstekende muzikale illu stratie van de verschil,onde ta ferelen. Wat het muzikale ge deelte verder betreft, mag het Trio Annie De Moor. waarover wij reeds eerder schreven, met eré genoemd worden. De muzi kale prestaties van het Tango- Orkest van „Vita Nova" waren niet in verhouding tot de aar dige aankleding van dit num mer; het ging wat stroef en hou terig en er zat te weinig tempe rament in deze muziek. The Vic tory Sisters" traden enkele ma len op met aardige zangnum na, die ruim 25 jaar als wijk ver- mers; Emmy Bussen zong „II DONDERDAG 7 SEPTEMBER HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gxamofoon- muziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuzlek; 9.30 Waterstan den; 9.35 Lichte muziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gramofoon muziek 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Zang; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Medede lingen; 12.33 „In 't spionnetje''; 12.38 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkestconcert; 13.45 „U kunt het geloven of niet": 13.50 Gramo- foonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Cello, bariton en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Promenade orkest. orgel, sopraan en mando line-orkest; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje18.30 Operette-concert; 19.25 Psychologi sche causerie; 19.40 Zang en piano; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist; 21.15 „David Copperfield" hoorspel; 22.15 Theaterorkest 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.40 Lichte muziek; 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Pianoduo: 13.45 Zang en piano; 14.00 Gramo foonmuziek: 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Kamerkoor 15.50 Gramofoon muziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 „As stad en laand bie 'n kander komen", hoorspel; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Trio; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuzlek; 21.00 „Rondom het stamslot der Oranjes", causerie; 21.20 Christe lijke Oratoriumvereniging, orkest en solisten; 22.15 Buitenlands over zicht; 22.35 Gramofoonmuziek: 22.45 Avondoverdenking;; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Trio; 12.30 Weerberichten; 12.33 Voor de landbouwers; 12.40 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmu ziek; 15.00 Engelse les; 15.15 Gra mofoonmuziek; 13.40 Franse Ie" 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gra mofoonmuziek; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramo foonmuziek; 19.50 Causerie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klank beeld; 21.30 Gitaarspel; 21.45 Ac tualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.40; Gramofoon muziek; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30 en 14.00 Gramofoon muziek; 15.00 Symphonie-orke3t en solist; 16.05 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Omroep koren; 18.45 Omroeporkest; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 21.30 Gra mofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22.55 Nieuws 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. STANDPUNT VAN MCCLOY WASHINGTON, 5 Sept. (AFP). „De Duitsers zouden in de gele genheid gesteld moeten worden om, zo zij zulks wensen, hun eigen land te verdedigen. Men kan hun niet zeggen, dat zij hun land niet mogen verdedigen zo het wordt aangevallen", zo heeft John Mc Cloy, de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, na een be spreking met president Truman, aan de journalisten verklaard. Bacio", hoewel niet technisch volmaakt, toch zeer verdienste lijk. De declamatie-nummers wer den door Jettie Winkelaar en Herm. v. d. Bogaerde met talent voorgedragen. Tiny van Heugten oogstte veel applaus met haar bewonderenswaardige acrobati sche dans. terwijl een ballet o. 1. v. Mevr. M. Jonker-Jonker en kele fraaie dansen liet zien Tenslotte was er de bekende Kees Stet van Ierswoud, die met zijn West-Friese voordrachten niet weinig bijdroeg tot het suc ces van deze cabaret-revue. Des avonds werd de revue voor de andere helft der feest gangers herhaald met niet minder succes. Het Witte Kruis kan op een geslaagd en goed-georganiseerd 75-jarig jubileum terugzien. AMSTERDAM, 5 Sept. De markt opende evenals gisteren vrij vast, hierna viel weliswaar een lichte aarzeling te bespeu ren, doch tegen het slot trokken de prijzen weer aan. De omzet heeft gisteren f 1.868.000 nomi naal in aandelen bedragen, het geen zich niet liet aanzien, daar de handel vrij kalm was. Ook vandaag was de activiteit niet overmatig groot, maar het pu bliek hield zich minder afzijdig dan vorige week. Olies hadden weer een vrij drukoke hoek. Bij opening werd 302 betaald, hier na fluctueerde de koers rond 300 om tegen slot tot 301 op te lopen. Ook Scheepvaartaandelen staan onder hernieuwde belangstelling. Over het algemeen kon aan de openingswinsten nog een kleinig heid worden toegevoegd en kwam het slot op het hoogste peil van de dag. Scheepvaartunie had met een winst van vier punten de leiding. De meester andere soor ten waren 1-2 punten hoger. Van een verhoogde belangstel ling voor cultures kan nog niet worden gesproken. De toestand in Indonesië is, onder andere wat betreft de kwestie Nieuw Guinea, nog altijd ensgszins gespannen. De stemming was over het al gemeen goed prijshoudend. Aandelen Deli Mij. avanceer den 2 punten. Dat de markt nog steeds onder inflatiedreiging staat bewees o.a. ook de sterke stijging van het agio op de Amerikaanse sector. Dit kwam van 4''' pet. op 6"' pet. Ook de dollarleningen Neder land waren vast. is met groot militair eerbetoon gisterochtend het stoffelijk over schot van de heer M. den Rooyen, Ridder in de Militaire Willems orde 3de en 4de -klasse, te Roer mond begraven. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door de deken van Roermond...— heeft de West-Duitse regering tot consul in Den-Haag. benoemd de heer Karl Dumont. In 1935 werd hij door von Ribbentrop uit de diplomatieke dienst ontslagen hebben deelnemers aan het stedebouwkundig congTes in Am sterdam een bezoek gebracht aan Eindhoven is de burgemeester van Rotter dam, mr. Oud, in Hamburg aan gekomen, waar hij zich laat voor lichten over de opbouwwerkzaam- heden zal Zaterdag 16 September H.M. Koningin Juliana het verzetsmo- nument onthullen, dat de naam zal dragen van „Oranjehotel". Minister-president dr. W. Drees zal ter gelegenheid hiervan een rede houden is de Duitse dichter en proza schrijver Erich Kastner in Neder land aangekomen. Gedurende zijn verblijf treedt Kastner op voor de radio en de televisie.... heeft de gemeenteraad van Arn hem met 19 tegen 17 stemment na urenlange debatten, een verzoek van de stichting „Kath. Nijver heidsonderwijs", om in de Gel derse hoofdstad een R.K. am bachtsschool te stichten, afge wezen hebben thans in totaal 366 van de 865 hoogleraren en lectoren en 453 leden van de wetenschappe lijke staven en privaat-docenten van Nederlandse universiteiten en hogescholen het adres, inzake Nw. Guinea, ondertekend, dat op 30 Juni aan de beide Kamers der Staten-Generaal werd aangebo den is de 32-jarige Amerikaanse di rigent en componist Leonard Bern stein in Amsterdam aangekomen, waar hij repeteert met 't Concert gebouworkest REISDEVIEZEN VOOR TOERISME Uitbreiding van bestaande regeling Sedert 1 Jan. 1950 is het moge lijk voor toeristenreizen naar een aantal landen terstond bij een deviezenbank de benodigde devie zen te verkrijgen, terwijl op die datum tevens de regeling van kracht werd, dat men een jaar maximum van f 400.aan reis- deviezen naar eigen keuze over de verschillende landen kon ver delen, rekening houdende met de voor de elk der landen bestaande maxima in totaal en per dag. Blijkens een door de Nederland se Bank aan de deviezenbanken en erkende reisbureaux verstrek te algemene vergunning wordt de ze eenvoudige wijze van verkrij gen van reisdeviezen met ingang van 15 September a.s. uitgebreid tot alle bij de Europese betalings unie betrokken landen, vooralsnog echter met uitzondering van Zwit serland. Voor al die landen is het maximum per land tevens gelijk getrokken en gebracht op 't jaar maximum van f 400 aan reisdevie zen. Men kan nu dus volgens de vereenvoudigde regeling reisde viezen verkrijgen voor Noorwe gen, Zweden, Denemarken, Fin land, IJsland, Gr. Brittannië, Ier land, België," Luxemburg, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Por tugal, Oostenrijk, Griekenland en Turkije. Tennis: Mevr. Osborne Amerikaans kampioene dames enkelspel Tijdens de wedstrijden om het tenniskampioenschap van Ame rika veroverde Margaret Dupont Osborne voor de derde achter eenvolgende maal de titel in het damesenkelspel. In de finale sloeg zij Doris Hart met 63 6—3. (Van een onzer verslaggevers) ROME, September 1950. Het is beslist overdreven, althans pedant om te zeggen, dat het aan de studentenbedevaart ligt, maar het heeft vandaag geregend in Rome. Weken achtereen is het droog en heet geweest. In de laatste uren van de nacht schoot de bliksem over de eeuwige stad, flitste tegen de koepel van de St. Pieter en sneed razendsnel door de ragfijne eerste stralen van een verwonderde zon, die juist van plan was weer haar spel met Rome te spelen, maar die ochtend regende het op de stad en de heuvelen rondom. Het water verfriste de velden, de huizen ende pelgrims die vrijer ademden nu de ther mometer hen niet meer tot aan de lippen steeg, om 't eens heel duidelijk te zeggen. Die pelgrims zijn in Rome in de ware zin van het woord. De stad slokt hen op en zij dommelen er zich in met dezelfde verkwikking voor de geest als de duik onderweg in 't Lago Magiore voor het uitge droogde lichaam was geweest. Zij worden aan twee kanten getrokken door abstracte dingen, die nochtans zeer reëel, zijn; de schoonheid en de tijd. De een twee duizend jaren, de ander vier dagen. Het is niet veel vier dagen voor Rome, maar het is tenslotte niet erg. Geestelijke gunsten worden niet met tijd gemeten en voor die gunsten zijn de studenten naar de Eeuwige Stad gekomen. Die zullen hen ongetwijfeld ge geven worden, zoals de ontroe ring tot hen is gekomen bij de H. Mis in de catacomben, bij het verdienen van de volle aflaat en bij het zien van de vele stenen herinneringen uit de tijd, toen de eerste Christenen hun geloof beleden. Gistermorgen om 9 uur is te Utrecht de 55ste Jaarbeurs ge opend. Hoewel het weer niet tot een bezoek aanspoorde, verdron gen zich voor het openingsuur reeds honderden bezoekers voor de ingang. Meer dan 20 minuten voor de openingstijd meldden zich in de buitenlandse dienst op het Vredenburg de eerste buiten landse bezoekers. Het waren de Engelsen mr. L. C. Eustace en mr. H. A. Cortis uit Londen, beiden inkopers voor levensmiddelen van het Engelse warenhuis Lewis' Ltd. Hun belangstelling ging hoofd zakelijk uit naar verpakte levens middelen, in het bijzonder voor de bereiding van vruchtensla. De Engelse inkopers brachten Deze nieuwe S.B. 3 duikbootjager, die voorzien is van twee Armstrong Siddeley „Mamba's", heeft zijn bijnaam van vlie gende bloedhond te danken aan zijn uiterlijk zowel als aan zijn eigenschap van het opspeuren van vijandelijke duikboten. KARATSJI, 5 Sept. (Reuter). Enkele kilometers ten noorden van Karatsji zijn duizenden dor pelingen door een plotselinge overstroming verrast. Volgens de eerste berichten zouden velen om het leven zijn gekomen. 30.000 TON VLAS UIT N.O.-POLDER EMMELOORD. In de afge lopen maand is uit de Noord- Oost-Polder ruim 30.000 ton aan vlas verscheept naar Zeeland en België, door 350 schepen. Het meeste vlas is nu al weg; daarna begint men de bieten naar de fabrieken te verschepen. Tsjiang wil Nanking binnen vier jaar heroveren TAIPEH, 5 September (Reuter). Tsjiang Kai Sjek heeft tegen over politici van de Kwomintang te Taipeh op Formosa verklaard, dat de nationalisten hun voormalige hoofdstad Nanking binnen vier jaar zouden heroveren. FINSE JOURNALISTEN BEZOEKEN ONS LAND Met een toestel van de Finse luchtvaart maatschappij „Aero" kwamen heden op Schiphol acht Finse journalisten aan, die een achtdaags bezoek aan ons land zullen brengen. Dit is een tegen bezoek voor de reis, die een aan tal Nederlandse journalisten in Mei naar Finland maakte. Zuidslavische roeiers willen niet terug Vier Zuid-Slavische roeiers, die aan de roeikampioenschappen te Milaan hebben deelgenomen, willen niet naar hun land terug keren, zij wensen in Italië te blijven. Drie van hen zijn stu denten, terwijl de vierde archi tect is. De uit Duitsland gestolen B.M.W. BRUGGE, 5 Sept. (Belga) De raadkamer van de rechtbank te Brugge heeft het arrestatie bevel bevestigd tegen de Neder lander W. van E. Zoals bekend werd van E. vorige week te Knokke aangehouden wegens het uit Duitsland stelen van een B.M.W.-auto ter waarde van f 30.000.—. Johan van Oldenbarnevelt met emigranten naar Australië Het ms. Johan van Olden barnevelt van de s.m. „Neder land" is gisterenavond om zes uur uit de Amsterdamse haven vertrokken. Het schip brengt ongeveer 1400 emigranten naar Australië, die o.a. in Melbourne en Sydney zullen debarkeren. Betogingen tegen verlenging dienstplicht in België BRUSSEL, 5 September (A.N.P.). Enige honderden jonge Belgische arbeiders hebben hedenmiddag in de straten van Charleroi gedefileerd en betoogd tegen de verlenging van de dienstplicht tot wee jaar. voor de tweede maal een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs. „Tij dens ons eerste bezoek in dit voorjaar hebben wij aanzienlijke orders kunnen plaatsen voor vruchtenconserven, tafelfruit, vleeswaren en kaas. Prijzen gunstig De Nederlandse prijzen zijn zeer funstig vergeleken met die van rankrijk en Denemarken. Tsje- cho-Slowakije biedt echter lagere prijzen aan, maar de import uit dit land stuit op vele moeilijk heden. Wij hopen te Utrecht tal van orders te plaatsen, aangezien in Engeland thans veel vraag is naar alle soorten gecondenseerde vruchten en vlees, waarvan voor al kippenvlees", aldus mr. Eustace. De eerste buitenlandse bezoe ker aan het Croeselaanterrein was de heer Kuhlmann uit Bremen uit een gezelschap van zes Duit sers, die bijzondere belangstelling toonde voor de agrarische afde ling van de Jaarbeurs. Tezamen met het Duitse gezel schap arriveerden in het bureau van de buitenlandse dienst een vijftal Belgen, enige Engelsen en een Schot. Het aantal geparkeerde auto's bedroeg op de eerste dag 3493, tegenover 2668 bij de Najaars- beurs in 1949. NEDERLANDS VRIJWILLIGERSKORPS KOREA Keuring bijna gereed De keuring van de vrijwilli gers der Kon. Landmacht, die zich hebben aangemeld voor uit zending naar Korea, is vrijwel gereed. Donderdag a.s. 7 Sept. wordt de laatste groep van 150 man voor medisch onderzoek op geroepen. Tegen het eind van deze week zullen de eerste vrijwilligers on der de wapenen worden geroe pen. Zij zullen in de nieuwe Alexanderkazerne aan de van A-lkemadelaan te 's-Gravenhage worden gehuisvest. Zij, die aan de oproep voor de keuring, om welke reden dan ook, niet konden voldoen,, of wier oproep in het ongerede is geraakt, kunnen zich voor keu ring alsnog aanmelden Vrijdag 8 Sept. a.s. in~het gebouw Nas- sauplein 3 5te 's-Gravenhage. STAKINGEN IN FINLAND HELSINKI, 5 Sept. (Reuter)- Door het uitbreken van nieuwe stakingen in Finland is het aan tal stakers tot 100.000 gestegen Arbeiders uit de pulpfabrie ken, houtbewerkings- en meu belenindustrie, benevens 'n aan tal gemeente-employé's, voegden zich bij de staking der metaal arbeiders die reeds tien dagen niet werken. Het doel is breikt, en geen mens denkt meer aan de ver moeienissen, onderweg geleden. Ze zijn achter gebleven op de plaats waar ze geleden zijn: in Nancy en Fribourg, in Milaan en Florence. De dorst ligt langs de weg in weggeworpen lege flessen. De warmte is ui 't ijle verdwenen op hetzelfde moment, dat vanochtend de regen kwam en de slaap schijnt ergens weg gezakt achter een muur van schone belevenissen, die Rome rijkelijk schenkt. Ook „bus één" tevreden De paters van Calarantia heb ben hun deuren op de Mmte Maria wijd open gezet en daar mee bewezen, dat de liefde alle talen spreekt. Ook dat radde Italiaans. Nu hebben we een plaats om ons hoofd neer te leg- fen. Nu hebben we zoiets als 'n uis, waaruit we des ochtends vertrekken met de tram Rome in en waar we iedere avond te rugkeren als intellectuele post duiven naar de til. De stemming is gelijk hier in Holland, er zijn geen zieken en ook de „hogen" uit bus één glimlachen weer. Honderdtwin tig kilometer voor Rome vertik te deze bus het namelijk. De in zittenden de rector-magnificus o.m. en verscheidene professo ren kwamen allen in Rome, maar de bagage bleef achter. Twee dagen lang was hun toe stand uitstekend voor het lezen van het boek Job, want twee dagen lang hadden ze niets meer dan wat ze aan hadden en het was warm! Ongetwijfeld is het mooi, om als pelgrim zo in Rome aan te komen, maar men kan begrijpen, dat er een be schaafd gejuich opging, toen de bus hersteld binnenrolde. Met nog veel meer verwach ting, dan zij naar deze bus uit keken, hebben twee andere pel grims uitgezien naar de Zater dag. Dat waren mr. August Jan- se en Joke Zwetsloot, die ver loofd in Rome zijn aangekomen en getrouwd zullen vertrekken. Zaterdagochtend in het kleine maar zeer oude kerkje van de H. Saba aan de via di San Saba is het huwelijk voltrokken voor een plechtige H. Mis, opgedra gen door prof. Robbers S.J.( met assistentie van pater Quicken M.S.C. en de Weleerw. heer Th. Benie. Wie bruid en bruidegom zo dat kerkje zag binnenschrij den over de lange loper, had er niet het minste idee van dat de bruideom heel Rome had afge reisd op zoek naar een witte boord met openslaande deuren en dat de bruid nog niet zo lang geleden bezig was geweest met het opstrijken van de bruidsja pon, die evenmin tegen de lange reis in de koffer bestand was als b.v. de bruid dat zou zijn. Het was een intieme plechtig heid in dat oude kerkje, al re gende het. Maar dat maakte het in ieder geval enigszins gelijk aan Nederland, want 't weer in Rome vertoont nu dezelfde ku ren als in ons land, dat de naam heeft. Er waren een twintigtal vrienden en bekenden en wat Italiaanse vrouwen, die in 't be kijk van de bruid en het smoe zen erover al niets verschilden van hun Nederlandse zusters. Als in Cana Terug in het huis van de pa ters Calansantianen was het vreemd, zeer vreemd de bruide gom in zijn mooie pandjesjas en streepjesbroek té zien lopen tussen al die mannelijke perso nen in korte of lange, maar in ieder geval niet officiële broe ken, in hemden, die voor alles gebruikt konden worden maar persé niet voor zulk een plech tigheid. Hetgeen niet wegnam, dat de ontvangst bijzonder har telijk was en de bruiloft enigs zins gelijk was aan die van Cana omdat het water, dat door de pelgrims tot heden bij liters verzwolgen is, voor deze gele genheid veranderde in wijn. Zondag 1.1., op de vooravond van het grote missiecongres, dat op 5 September is geopend, had te Rome in de kerk van de H. Sabina op de Aventijnse heuvel een bij zondere plechtigheid plaats. Het was de bisschopswijding van Mgr. Domenico Hoang-Van-Doan. titu lair bisschop van Shagga en Apos tolisch Vicaris van Bac-Minh. Bac- Minh is een plaats, gelegen in de ge-unieerde provincie van Viet nam, Annam. Dit gebied grenst aan het communistische China en wordt van daaruit door het com munisme bedreigd in samenwer king met Ho-Chi-Minh, de leider van de communistische Vietminh. Mgr. Hoang-Van-Doan is in deze kerk tot bisschop gewijd door Zijne Eminentie Kardinaal Pietro Fumasoni-Biondi, Prefect van de H. Congregatie van de Propa ganda Fide, waarbij hij werd ge assisteerd door Mgr. Celso Costa- tini, titulair aartsbisschop van Teodosia en secretaris van de H. Congregatie der Propaganda Fide, en Reginaldo Addazzi O.P., aarts bisschop van Trani en Barletta. Deze wijding van een Vietna mees bisschop viel tezamen met de komst van de keizer Bao Dai, de door de Franse regering er kende keizer van Viet-nam te Rome. Keizer Bao Dai is Maandag morgen door Z.H. de Paus op Castelgandolfo in bijzondere audiëntie ontvangen, tezamen met zijn echtgenote de keizerin en zijn vijf kinderen en het verdere ge volg uit Viet-nam. Op dezelfde dag maakte des namiddags kardi naal Fumasoni-Biondi zijn op wachting bij de keizer Bao Dai in zijn residentie te Rome. Deze twee feiten, het bezoek van de keizer en de wijding van de bis schop, leggen weer eens sterk de nadruk op het Katholieke belang van de missie in Viet-nam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4