Drie operationele divisies het einde van 1951 voor Maximum diensttijd 18 maanden „Ik dacht werkelijk, dat alle margarine hetzelfde was..." Schermerhornse kolfballers naar Belgische sportvrienden Een vechtersbaas en drie dieven Stad bisschop gewijd Onze bijdrage voor West-Europa's defensie Geschiedenis tweede wereldoorlog \1 In ChristusLicht Onvergetelijk uitstapje Voor de Meervoudige Kamer pü I m 4 'r-' MM wmM „Niks hoor - geen merk haalt er bij Blue Band rijk aan zonneschijn-vitaminen Marktberichten Geen verdergaande belastingverlaging althans ligt, achtereen de nacht koepel eerste is weer het op en geen de ver geleden, op de ziin: in in Milaan ligt langs mpen lege ui 't ijle moment, egen kwam ;rgens weg- muur van die Rome tevreden antia heb- de Mmte en daar- liefde alle dat radde we een neer te leg ioiets als 'n ochtends im Rome avond te- uele post- jk hier in zieken en bus één iderdtwin- ■ne vertik- De in- magnificus professo- in Rome, achter, hun toe- het lezen want twee ze niets hadden en ■twijfeld is .grim zo in maar men er een be- toen de verwach- ieze bus uit- andere pel de Zater- August Jan- die ver- aangekomen vertrekken, het kleine -kje van de San Saba kken voor opgedra- S.J.t met Quicken heer Th. bruidegom binnenschrij- loper, had er van dat de had afge- een witte ande deuren niet zo lang geweest met de bruidsja- egen de lange bestand was zou zijn. plechtig- erkje, al re- maakte het gszins gelijk 't weer in dezelfde ku- dat de naam twintigtal en wat die in 't be- het smoe- verschilden zusters. Als in Cana van de pa- was net de bruide pandjesjas en zien lopen nnelijke perso- lange, maar in :iële broe- voor alles •den maar een plech- ;t wegnam, ionder har- liloft enigs- e van Cana i door de bij liters deze gele- in wijn. vooravond van ingres, dat op lopend, had te de H. Sabina uvel een bij plaats. Het van Mgr. -Doan. titu- lagga en Apos- 3ac-Minh. Bac- gelegen in de van Viet- gebied grenst China en oor het com- n samenwer- nh, de leider Vietminh. oan is in deze gewijd door ardinaal Pietro 'refect van de de Propa- hi.i werd ge- Celso Costa- lisschop van van de H. paganda Fide, O.P., aarts- n Barletta. een Vietna- tezamen met izer Bao Dai, regering er- Viet-nam te li is Maandag- de Paus op bijzondere tezamen met keizerin en zijn verdere ge- Op dezelfde niddags kardi- ndi zijn op- sizer Bao Dai Rome. Deze :oek van de van de bis- eens sterk de holieke belang et-nam. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 's-GRAVENHAGE, 5 Sep!-. De minister van Oorlog heeft aan zijn Memorie van Antwoord inzake de Rijksbegroting 1950 van enige mededelingen betreffende de ontwikkeling van het Defensiebeleid, mede als gevolg van de jongste internationale gebeurtenissen, vooraf doen gaan. Hierin zegt hij: „Mede naar aanleiding van een verzoek van de zijde van de Amerikaanse regering om zich uit te spreken over de maatregelen, welke Nederland in samenwerking met zijn bondgenoten in het Atlantisch pact zich voorstelt te nemen, heeft de regering zich wederom beraden over de wijze, waarop Nederland op korte termijn kan deelnemen aan de algemene inspanning tot verster king van de defensiemiddelen. Als basis voor de opbouw van de Nederlandse landsverdedi ging handhaaft de regering^ de principes, welke voor de defen sie-opbouw reeds eerder werden aanvaard en waarvan de minis ter mededeling heeft gedaan, zo wel in de memorie van ant woord aan de eerste kamer, be treffende hoofdstuk VIII a der Rijksbegroting voor het dienst jaar 1949, alsook in de nota be treffende het defensiebeleid van 27 Juni 1950. Hetgeen thans kan worden medegedeeld was, toen deze nota verscheen, nog in een zodanig stadium van ontwikke ling, dat de minister, hoe on gaarne ook, zich moest beperken tot vage aanduidingen. Ze kun nen eerst thans geconcretiseerd worden. Thans is dan in internationaal verband vastgesteld, dat boven en behalve het hiervoren bedoel de programma maatregelen ge troffen dienden te worden van de volgende aard: 1 Ten spoedigste dienen op het gebied van de landstrijd krachten uit de beschikbare ge trainde manschappen operatione le eenheden te worden gevormd, welke in geval van nood terstond gemobiliseerd dienen te kunnen worden. 2 Ter verhoging van de vei ligheid van West-Europa, zal ook Nederland een bijdrage dienen te geven in de nodig geachte pa raat aanwezige en volledig ge trainde troepenmacht te land. 3 Aan de versterking van de strijdkrachten voor luchtverdedi ging en van de tactische lucht strijdkrachten zal door Neder land een passende en snelle bij drage dienen te worden gege ven. Ten aanzien van deze hoofd punten merkt de minister nog het navolgende op: „Door het mobilisabel maken van uit Indonesië terugkerende landstrijdkrachten, alsook door het voltooien van de geoefend heid van de lichting 1949-11, vertrouwt de regering in staat te zijn om. indien op materieel gebied door internationale sa menwerking tijdig het benodigde zal kunnen worden verkregen, voor het einde van 1951 drie operationele divisies ter beschik king te hebben. Voor zoverre, ondanks de grote inspanningen, op dat doel ge richt, niet tijdig het voor deze divisies benodigde materieel zou CONGRES IN AMSTERDAM De Burgemeester van Amster dam, mr. Arnold d'Ailly, heeft gisteren in de hoofdstad, de eerste internationale conferentie over de Tweede Wereldoorlog geopend. Geleerden uit diverse landen zijn bijeen gekomen om zich hoofd zakelijk bezig te houden met de bestudering van de oorlogvoe ring in het westen. 13 landen zijn vertegenwoordigd; het ini tiatief is uitgegaan van het Rijks instituut van Oorlogsdocumenta tie. NEDERLANDSE MARI A-CONGREGATIES NAAR ROME Verschillende groepen congre - ganisten zijn vertrokken naar de Eeuwige Stad, alwaar van 8 tot 11 September een wereld-congre- ganistencongres zal worden ge houden. Z.H. de Paus zal in een speciale audiëntie de afgevaar digden der diverse landen toe spreken. In de grote basilieken worden plechtige diensten ge houden door verschillende kar dinalen, terwijl in de avonduren vergaderingen worden belegd. Nederland zal in het geheel met meer dan 300 congreganis- ten zijn vertegenwoordigd. On der de pelgrims bevindt zich ook Mgr. D. N. J. Hendrikx, Vicaris- Generaal van Den Bosch, Direc teur van de Katholieke Actie in Nederland en Ere-Directeur van de Landelijke Federatie der Ma- ria-congregaties voor heren. Birmese steun aan actie V.N. RANGOON, 5 Sept. (Reuter). Het Birmese parlement heeft de steun van de regering aan de actie der V.N. in Korea goedge keurd. Slechts één lid stemde tegen. Er is een Voorzie nigheid. Boven de al gemene voorzienig heid uit is er een bizondere voorzienig heid. Zij strekt zich uit over degenen die God oprecht zoeken, Hem beminnen, voor Hem leven, over de I kinderen Gods. Voor H hen heeft de Vader in de hemel een bi zonder oplettend en waakzaam oog. BENEDICTUS kunnen worden verkregen, zal de regering geen beroep doen op dit personeel. De periode voor eerste oefe ning krachtens de dienstplicht wet zal voor de jonge lichtingen worden aangehouden. Wanneer de internationale omstandighe den volgens het oordeel van de in het atlantisch pact verbonden mogendheden vorderen, dat ge meenschappelijk een bepaalde sterkte aan parate troepen bij voortduring dient te worden aangehouden, zal de Nederland se regering van de troepen, wel ke hun eerste oefening zullen hebben volbracht moeten ver gen, dat zij voor een alsdan na der te bepalen periode, langer onder de wapenen zullen blij ven. Hoewel de regering hier omtrent geen bindende uitspraak vermag te doen, voorziet zij thans niet, dat eventuele toevoe ging van deze periode de dienst tijd, met inbegrip dus van de eerste oefening, een totaal van 18 maanden zal doen overschrij den. Dit geldt uiteraard alleen voor die dienstplichtigen, waar voor de wettelijke eerste oefe- r.igstijd thans minder dan 18 maanden bedraagt. Voor een versnelde opbouw der luchtstrijdkrachten zal tij dige productie van de nodige vliegtuigen naast het in vol doende mate beschikbaar ko men van vliegvelden van de meeste betekenis zijn. Wat hef eerste betreft, kan worden voorzien, dat zowel buiten- landse medewerking als een verhoogde productiviteit van de Nederlandse vliegtuigindus trie tot het gewenste resultaat kunnen voeren. Ten aanzien van de vliegvelden zal met eenvoudige middelen voors hands in de allernodigste be hoeften moeten en kunnen worden voorzien. Regeling hiervan in West Europees ver band is essentieel. SCHERMERHORN Zaterdag middag vertrok onze Schermer hornse Korfbalvereniging verge zeld van enhele belangstellenden per autobus naar Gent voor het spelen van de uitwedstrijd tegen de Gentse Korfbalclub, welke twee maanden geleden een bezoek aan Schermer- horn bracht. Gedurende het eerste ALKMAAR In de middag zitting van de Meervoudige Ka- ttxg stond gisteren D. S. uit Oterleek terecht omdat hij de Beverwijker arbeider C. K. met het deksel van een melkbus op zijn gezicht geslagen had. Hij had er dan ook wel aanleiding voor gehad, dunkt ons, waar mee we nog niet willen zeggen dat het geen strafbaar feit is ge weest. Daar zal de rechtbank over beslissen. De jongen had op een nacht in April, komende van een voorstelling in Stompetoren, achter op de fiets gezeten van het meisje Marianne T. K. en M. beiden uit Beverwijk afkomstig en uit Hoorn op weg naar huis. waren tengevolge van de hevige wind niet meer in staat te fiet sen en liepen huiswaarts. Het meisje kon echter wel tegen de wind op en zij wist daarbij nog een duopassagier te torsen ook. De lopers kregen ridderlijke allures en vertelden S. dat het niet aanging het meisje te laten trappen en zelf achterop te zit ten. S. verwees de heren naar hun respectieve moeders. Maar K., die beweerde geen moeder meer te Hebben, nam dat niet zo maar. K. en M. begeleidden S. en het meisje, terwijl zij allerlei dreigementen uitten, waaraan zelfs een mes zou zijn te pas ge komen. Toen men bij de boerde rij van S.' moeder was aange land, moet K. op S. zijn afgesto ven, nadat hij hem eerst onder weg al een kaakslag had toege diend. S. moet toen in arren moede het deksel van een melk bus gegrepen hebben om zich tegen K., wiens dreigementen met een mes hij zich herinnerde, te verdedigen. Dat hij K. hierbij op een zeer gevoelige manier on zijn gezicht raakte, is een bij komstigheid die niet in zijn be doeling zou hebben gelegen. Hoewel getuige K. ontkende dat er sprake is geweest van een mes. hielden getuige M. en het meisie dat vol, evenals verdach te. De officier van justitie eiste f100.of 40 dagen tegen S. Mr. Scholten. wees in zijn pleidooi op de gespannen sfeer tussen de jongelieden, op de duisternis en het slechte weer. Hij meende dat het dreigement met het mes vaststaat en dat er door K. een klap is uitgedeeld onderweg. Pleiter deed dan ook een beroep op noodweer of noodweer exces. Uitspraak over 14 dagen. Hij stal een fiets om het goede pad op te rilden T. van E. uit Alkmaar, oie eer tijds, als ter beschikking van de regering gestelde, in de St. Wil- llbrordusstichting te Heiloo is verpleegd, doch die nog niet lang geleden in gezinsverband is geplaatst, weliswaar nog onder TAFELTENNISTOURNOOI BERGEN De nog jonge tafel tennisclub organiseerde Zondag in café Duinvermaak een bondsafde- lingstournooi in de afd. C. Er was helaas weinig publiek om dit mooie en vlotte spel te bewonderen. Be grijpelijk is dit wej, aangezien deze sport nog niet die bekendheid heeft die ze beslist verdient. Na de prijsuitreiking door do bur gemeester gaven de heren van Zoe- ien en Stoop, die zijn ingedeeld in de Hoofdklasse een demonstratie, welke bewondering afdwong. De uitslagen zijn ais volgt Heren enkel overgangsklasse le pr. Kruis Ph. Visser Hoorn. 2e pr. Litho G. A. M. Kooy, Hoorn. Heren enkel le klasse le pr. W, Arts Alkmaar Individueel, 2e pr. A. Langius Hoorn. Heren enkel 2e kl. le pr. W. Pie- deriet Alkmaar, 2e pr. A. J. Schneiders Hoorn. Heren enkel 3e kl. le priis L. Leering Bergen; 2e pr. W Poeze Alkm. 3e pr. W. Arts Alm', indiv. Dames enkel 3e kl. le pr. W. Vreugdehil Den Helder; 2e pr. L. Henke Alkm. Dames enkel 4e kl. le M. Pie Bergen, 2e pr. A. Valkhoff Den Helder. Heren Dubbel-Overg. le kl. le nr. Ph.Visscr-A. Beukman. Hoorn; 2e pr. G, Kooy-H. Langius, Hoorn. Heren Dubbel 2e kl. le pr. A. Houtkoper-W. Piederiet Alkm.; 2e pr. L. Leering-H. Niehaus, Bergen. Gem. Dubbel-overg. le kl. le pr. S. L. v.d. Vliet-W. Vreugdehil; 2e pr. J. Sinjewel-R. Sinjewel (beiden Den Helder.) Dames Dubbel 3e en 4e kl. le pr. Mevr. R. Sinjewel fDen Helder 1 W. Vreugdehil. 2e pr. N. Krab-L. Hen ke Alkmaar. toezicht, doch genietend van een grote, voor hem te grote, vrij heid, moest zich voor de recht bank verantwoorden voor een drietal fietsendiefstallen, die hij in Alkmaar heeft gepleegd. Da laatste fiets, aldus verdachte, had hij niet gestolen om te ste len of om zich te verrijken, maar louter om ermee het goede pad op te rijden. Hij wildé zich namelijk bij een der broeders van Heiloo melden om er zien uit te spreken en te trachten met zichzelf weer in het reine te komen. Een „dure" vrouw was het, die deze zwakke jongeman tot zijn diefstallen had gebracht. De officier eiste 1 jaar met aftrek, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Mr. Mulder wees er in zijn pleidooi op dat de jongen zelf inziet nog niet rijp te zijn om alleen te staan. Hij verzocht om het celverbliif van zijn cliënt zo kort mogelijk te doen zijn. De uitspraak is' over 14 dagen. Nog een die spijt had P. de B. uit Alkmaar zat in huiselijke moeilijkheden. Hij verspeelde daardoor zijn baan en raakte aan het zwerven met een gehuurd rijwiel dat hij ten slotte in een Alkmaars café voor f25.aan een onbekende ver kocht. Wegens verduistering van deze fiets eiste de officier 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr. W. Buers bracht in zijn pleidooi de huiselijke moei lijkheden als verzachtende om standigheden naar voren. Hij releveerde dat verdachte, spijt krijgend van zijn manier van doen, aanvankelijk met de ver huurder van de fiets een rege ling heeft getroffen om het rij wiel te vergoeden. Hij pleitte uiterste clementie en verzocht om een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal over veertien dagen beslissen. De berouwvolle derde Dat was P. H. uit Alkmaar, woonwagenklant, met het ide aal ooit een eigen woonwagen te bezitten. Maar zover is het nog niet. Het was die eigen woonwa gen die hem als in een visioen voor de geest zweefde., toen hij, een winkel aan de Voordam bin nengegaan om er een pakje si garetten te kopen, ondanks zijn driewerf roepen, alleen en moe derziel alleen voor die tponbank daar bleef staan. En in zo'n toonbank is 'n winkellade. En zo'n eigen woonwagen kost dui ten. Enfin, de jongen maakte de lade open en deed een greep Maar, zo verklaart hij zelf, toen ik dat deed, bedacht ik mij. Het was geld dat mij niet toekwam, waaraan ik mij wilde vergrij- I pen. Neen, ik wilde het toch niet en ik zou het ook niet hebben gedaan. Ook niet als de eigena res van de winkel, Mevr. K. niet net op het kritieke moment de winkel was binnengekomen. „Geef het geld maar terug' zei die, maar dat kon H. niet doen, want hij had nog niets. Gisteren stond ie voor de recht bank, een nette jongen, zo te zien, maar een, die een eigen woonwagen wil. De officier eiste 6 maanden met aftrek, maar Mr. Avis, die in zijn pleidooi aan voerde dat er in dit geval sprake was geweest van vrijwillige te rugtreding van verdachte, pleitte vrijspraak. Over 14 dagen zullen we het koren. Schriftuur-puzzle Tweemaal stond het echtpaar M.-S. uit Uitgeest Dinsdagmor gen voor de Alkmaarse recht bank terecht, die uit moest ma ken wie van de beide echtelie den een formulier, dat in 1946 ten behoeve van een verbou wing diende, had ingevuld. Er moest in die tijd een verbouwing worden gedaan aan de woning van het echtpaar, welke verbou wing door de aannemer B. zou geschieden. Volgens de aanne mer zou deze de benodigde pa pieren hebben ingevuld en zou de man of de vrouw, dat wist getuige niet, een handtekening hebben gezet. Later heeft een andere aannemer de zaak be handeld, die ook een formulier met de vereiste handtekening had. Een handschriftkundige uit Den Haag wist te verklaren, dat het formulier, waarover de strijd gaande was, een strijd die al drie zittingen had gevorderd, geschreven was door de vrouw van de heer M. Deze wist zich echter niets van het geval te herinneren. Een derde getuige, die 's middags was opgehaald, maakte de zaak nog ingewikkel der door te verklaren, dat de mannelijke helft van de ver- i.. c i t 3HS 'M deel van de lange autotocht was de tegenstelling tussen 't sombere r®- I gemveer buiten en de prettige vro lijke stemming onder het zanglustig gezelschap binnen de bus wel bij- zonder groot. Later, over de grens, klaarde de lucht op en bleef het weer ook ge durende de volgende dag zeer be hoorlijk. Om 8 uur arriveerde men in Gent, waar enkele Belgische sportvrienden hen opwachtten. Na een rondrit langs de door schijnwer pers verlichte bouwwerken in het centrum van de stad, bracht men de gasten naar het mooie clublokaal bij het sportterrein aan de stads rand. Spoedig daarna gingen de Nederlanders met de sportvrienden, bij wie ze een gastvrij onderdak zouden vinden in kleine groepjes uiteen voor het gebruiken van het avondmaal. Het onthaal en de ver zorging in de verschillende gezin nen was zonder uitzondering bijzon der hartelijk en royaal. Zondagmorgen na 't kerkbezoek volgde rondleiding langs de histori sche bezienswaardighedenStad huis, Belfort, St. Servaas, koop manshuizen enz. enz., welke men in Gent in zeldzame overvloed bijeen vindt. Een langdurig bezoek aan 't geweldige, oeroude slot Gravenstein met zijn ringmuur, hoektorens, za len, kelders, griezelige dodenputten en martelwerktuigen vormde hier het besluit. Vóór de wedstrijd 's middags kwart over drie werden wederzijds herinneringsgeschenken aangebo den. S.K.V. ontving een mooie mi niatuur van Klokke Roeland, ter wijl aan G.K.C. een sieraad met kaasdragersmotief werd aangebo den. De wedstrijd, welke door de Gentse club met 125 werd ge wonnen, verliep ongeveer volgens verwachting. De in de competitie ongeveer 2 klassen lager geplaatste S.K.V.-ers waren niet tegen de betere techniek en ook de fellere strijdlust van de Gentenaren opgewassen, waarbij ook de lange reis en de korte nacht rust een woordje meespraken. Niet temin was het een aardige wedstrijd met vele spannende perioden, waar bij S.K.V. na een aarzelend begin steeds beter partij gaf en dit tot het eind volhield. Na de wedstrijd werd bij de Bel gische vrienden het avondmaal ge bruikt, waarbij adressen werden uitgewisseld en meerdere afspra ken gemaakt voor toekomstig we derzijds bezoek. In het clubhuis kwam men daarna voor het laatst bijeen. Om ongeveer kwart over zeven was de tijd van vertrek aangebro ken. De voorzitter van S.K.V. de heer D. Lakeman sprak een laatste dankwoord vooj- de onvergetelijke gastvrijheid welke men in Gent had mogen ondervinden. DP terugreis in het nachtelijk duister verliep even vlot als de heenreis. Om 's morgens vier uur stonden allen eindelijk weer in het dorp. slaperig doch dankbaar, dat ze deze onvergetelijke tocht hadden mogen meemaken. „ONDER ONS" IN 'T GOUD DIRKSHORN De fanfare, in wijde kring bekend, herdacht op 7 Januari j.l. haar 50 jaar bestaan. In verband met het plotseling ver scheiden van de Directeur, de heer Pranger, kon toen van een feeste lijke herdenking niets komen. Nu echter zijn er een paar dagen vast gesteld waarop dit jubileum zal worden herdacht. Het feest begint a.s. Zaterdag met een officiële huldiging, welke alleen toegankelijk is voor leden, donateurs en genodigden. Op het terrein achter slager van der Molen wordt Zondagmiddag om 2 uur een festival gehouden waar aan zullen deelnemen de volgende corpsen: Onder Ons, Dirkshorn, Excelsior. Noordscharwoude, Har monie Winkel, Kunst na Arbeid, Zuidscharwoude, Bergens Harmonie en Oefening kweekt kennis, Oost woud, al deze corpsen onder lei ding van de heer Visser. St. Hilde- gardis van Tuitjenhorn, die ook voor dit muziek festijn was uitge nodigd, kon van deze uitnodiging geen gebruik maken wegens va- cantie van de directeur. Er is een bijzonder mooi programma samen gesteld, zodat men kan rekenen op een buitengewoon muzikale middag. DE REGEN WAS SPELBREKER DIRKSHORN Wegens de voortdurende regenval, was het nieuwe sportterrein zo doorweekt van het water, dat Zaterdag de of ficiële opening niet kon doorgaan. Alle voorgenomen wedstrijden wer den daarom afgelast. PP ?r dachte partij het gewraakte pa pier in zijn bijzijn had getekend. De officier van Justitie meende dat beide verdachten schuldig zijn. omdat er van de papieren eèn onjuist gebruik is gemaakt ter verkrijging van materialen, doch acht de vrouw wel degelijk schuldig aan valsheid in ge schrifte. Zijn eis luidde tegen de vrouw 3 maanden en tegen de man 4 maanden hechtenis. Mr. C. Smal, de verdediger, meende dat verdachten geen enkel belang bjj de vervalsing hadden gehad en meende dat de handtekening door de vrouw ter goeder trouw was gezet. Uitspraak over 14 dg. Blue Band is véél lekkerder - en dat is ook begrijpelijk! Edele tropische vetten worden in eigen fabriek goud- zuiver geraffineerd! Daarna vliegens vlug - dus zender verlies van smaak en kracht - tot Blue Band bereid. Dan direct verzonden „Fabrieksvers", smakelijk, zuiver wordt ze verkocht. Honderdduizenden huisvrouwen vragen daarom met klem om Blue Band. Doe dat ook! 't Is de beste die U voor Uw goeie geld kunt krijgen. B8 19 63 54 KALME MARKT MET LAGERE PRIJZEN PURMEREND. De handel in de vette koeien was al reeds in de vroegte heel kalm, het aanbod was dan ook wel iets te groot. De prijzen van de prima beesten bleven vrij goed op peil, de mindere soorten waren lager. Waarschijnlijk door het natte weer was de vraag naar geldekoeien ook minder goed, van daar een kalme markt. Met de verse was het heel stil; het is nog wel wat vroeg om te stallen. Ook bij de pinken en graskalve ren was de handel rustig, maar ze bleven toch prijshoudend. De nuch tere kalveren waren weer heel duur en werden vlug verhandeld. Bij de vette kalveren was de han del iets stroever. Op de stieren- markt was de markt erg stroef. Op de wolveemarkt was een groot aanbod, wat de handel wel iets stagneerde maar de prijzen bleven goed stand houden. Ook de lamme ren werden vlug van de hand ge daan en brachten hoge prijzen op. Bij de bokken en geiten was de handel erg stug. De vette varkens- markt zette met een prijs van f 1.84 in voor de zware, maar de afloop was niet zo goed. Op de biggen- markt was 't erg stug met lage prij zen. Ook met de fokzeugen was 't heel matig, evenals op de paarden markt. Op de pluimveemarkt was de vraag naar de konijnen voor export iets williger. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Bernadette Rosa Maria dochter van J. S. Deijlen en A. Steeman; Nicolaas Johannes zoon van N J. Jongerius en B. E. Graas; Cornelis Pieter zoon van C. P. Jongens en M. J. Laan; Adria- nus Jacobus Maria zoon van A. P. Slingerland en M. C. Hui- berts; Margaretha Christina Ma ria dochter van C. Broersen en C. Molenaar; Johannes Cornelis zoon van J. Oud en M. J. Krom; Klasina Maria dochter van J. de Groot en C. M. Krom. Overleden: Anna Wittebrood, 73 jaar, echtgenote van Gerrit Olii. Gehuwd: Paulus Nicolaas van Diepen 28 j. en Catharina Maria Broersen 26 jaar. Ingekomen personen: Frede- rika Strik, N.H., zonder beroep, van Uitgeest Markenbinnen N 49 naar Starnmeerdijk 502; Petro- nella Ieijen, R.K.. dienstbode V. Alkmaar, van Everdingenstraat 18 naar Hogegeest 44; Johannes Schut, R.K., landarbeider van Uitgeest. Ziendijk 2 naar Boekei 2; Cornelis Dekker. N.H., chauf feur van Graft, West-Graftdijk 23 naar Starnmeerdijk 502; Grietje Bruijn, N.H., zonder, van Amsterdam, Roompotstraat 15 I, naar Zuidervaart 370; Agatha Ruiter, R.K., zonder, van Berk hout C 100 naar Zuidervaart 385; Theodorus Kos, R.K.. metaalbe werker van Harenkarspel, Waarland D 102 naar Zuider vaart 385; Afra M. A. Laan. N.H. dienstbode van Uitgeest, Meldijk 17 naar Fielkerweg 136; Joris Ruijter. R.K. veehouder, van Blokker, Oosterblokker 135 naar Julianaweg 243; Johanna Broers R.K.. zonder, van Sijbekarspel B 27 naar Julianaweg 243; Neeltje van Westerop, geen, zon der, van Graft, Oostgraftdijk 53 naar Woude 490. Vertrokken perponen: Petrus J van Diepen, R.K., kantoorbe diende van Buurtweg 47 naar Spanbroek, Twuiverweg E 67; Antje M. Vlaanderen, N.H., zon der, van Starnmeerdijk 502 naar Uitgeest, Markenbinnen 6; Jo hannes C. Louwe en 5 kinderen, E K., veehouder van Julianaweg 243 naar Heiloo, Kanaaldijk 13; Johannes Krom, R.K., schilder van Kerklaan 266 naar Bergen, Anthoniusstraat 3; Hendrikus Prenen, R.K., arts, van Juliana weg 196 naar Haarlem, Gen. Cronjestraat 164 zw.; Martinus van Til, R.K., fabrieksarbeider, van Julianaweg 207 naar Velsen- Noord, Verbindingsstraat 15. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN. Geboren: Eduarda Maria Hyacinthus, dochter v P. M. Groot en M. E. Mannes; Clara Geertruida Maria, dochter van C. Th. v. d. Molen en A. M. Apel doorn; Petrus Adrianus, zoon van J. J. Valkering en A. M. van Dam; Johanna Anna Maria, dochter van J. C. Apeldoorn en Th. Tervoort; Catharina Agatha, dochter van A. J. Levering en Kl. Oldenburger. Overleden: Agatha Cornelia Gaart- huis, 49 jaar, echtg. van P. van de Berg. Gehuwd: Br. E. Jager, alhier en J. ten Velde, Beverwijk; J. Levering alhier en Chr. van Deijzen, Nijme gen. Ingekomen personen: J. W. Beekman en echtg., van Amsterdam, Prinsengracht 499hs. naar Graaf Dirkplein 8 te Egmond aan d. Hoef; G. J. M. Huitema v. Bredehoff de Vicq van Oosthui zen, van Ermelo, Harderwijkerstr. 388 naar Egmond aan de Hoef, Gr. Dirkplein 5; T. Dekker en echtg., van Egmond aan Zee, Voorstraat 6a naar Egmond a.d. Hoef, Graaf Dirk plein 13; G. G. H. H. Oosterbaan Martinius en gezin, van Amsterdam, Nw. Gieterstraat 1II, naar Egmond aan de Hoef, Gr. Dirkplein 8; P. Klaasse en gezin, van Amsterdam, Zwanenbergstraat 11 naar Egmond aan de Hoef, Graaf Dirkplein 10; I. HuitemaRakemann, van Zeist, Eikenlaan 16, naar Egmond aan de Hoef, Graaf Dirkplein 7; M. Schou ten, van Hoogwoud K 41, naar Eg mond aan de Hoef, Herenweg 539a; C. Bimmerman, van Grootebroek, P. J. Jongstraat 76, naar Egmond aan de Hoef, Graaf Dirkplein 1; M. P. Groot, van Grootebroek, P. J Jongstraat 76 naar Egmond a. d. Hoef, Graaf Dirkplein 1; Th. Hil- bers, van Beverwijk, Wijk aan Zee, naar Egmond aan de Hoef, Egmon- derstraatweg 298; P. J. Franken, van Den Haag, Hattemlaan 130 naar Egmond-Binnen, Vennewatersweg 5a; J. Niele, van Obdam, Dorpsstr. 84, naar Egmond aan de Hoef, Eg- monderstraatweg 286a. Vertrokken: A. Admiraal, van Egmond-Binnen, Peperstraat 83, naar Nw Zeeland, Roxburgh, Coach Creek P.W.D.; H. Eitjes, van Eg mond aan de Hoef, Slotweg 373 naar Spanbroek, A 21; J. A. Koopman, van Egmond-Binnen, Peperstr. 86e naar Nw. Zeeland, Oakland; J. M. Liefting, J. P. Liefting, Fr. J. M. Liefting en. P. Th. Liefting, allen van Egmond aan de Hoef, Mosselaan 264a naar Nw. Zeeland, Oakland; H.. Kragtwijk, van Egmond aan de Hoef, Herenweg 266, naar Voorhout, Loosterweg 59. PURMEREND, 5 Sept. Eieren: 5000 kipeieren f 1516, 1500 eenden eieren f9. Veemarkt: Totaal 638 stuks. 271 vette koeien f 2.252.85 per kg, handel stug; 214 geldekoeien f 590850 per st., handel kalm; 93 melkkoeien f 650950, handel stil; 22 pinken f 370500, handel stug en duur; 26 stieren f 5751300, han del stug; 12 graskalveren f 150250, handel kalm; 14 vette kalveren f 130 300, handel matig; 186 nuchtere kalveren v. d. sl. f 55125, handel vlug; 174 vette varkens v. d. sl. f 1.761.84 per kg, handel kalm; 838 varkens: magere f 4060, biggen De minister van financiën zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de ont werpen Belastingherziening 1950, afschaffing Ondernemingsbelas ting en verhoging Vennootschaps belasting, dat aan een verder gaande belastingverlaging, zoals in het V.V. bepleit, niet kan wor den gedacht. Daarbij stelt de minister, dat de psychologische en daarmede ook in belangrijke mate de economi sche voordelen van de thans voor gelegde verlichtingen teloor zou den gaan, indien onder de druk van bijzondere omstandigheden, welke tot extra uitgaven nopen, op de weg van verlichting van een aantal directe belastingen zou moeten worden teruggekeerd. Wanneer dit als nieuw feit voor ogen wordt gehouden, staat het, naar het oordeel van de minister, toch wel vast, dat bij het vermin deren van de middelen onder de bestaande omstandigheden met bijzondere voorzichtigheid te werk moet worden gegaan. Gratis oorlogsmateriaal van Canada OTTAWA, 5 Sept. (A.F.P.). De Canadese regering heeft beslo ten aan de landen van het Atlan tisch pact gratis oorlogsmateriaal en wapens van Canadese fabri cage, ten bedrage van 300 millioen dollar te geven. f 3040, handel, stug; 2258 schapen f 75125, handel kalm, lammeren f 5090, handel vlug; 64 bokken en geiten f 1050, handel stug; 34 paarden f 675800, handel stug; 24 fokzeugen f 225350, handel stug Totaal 4230 dieren. Pluimveemarkt: 450 konijnen f 0.758.00 Per St. AVENHORN 5 Sept. 72500 Witte kool 4-4.10; 20200 kg. Rode kool 5- 7.80; 5000 kg. Gele kool 2.10-4.50; 2000 kg Groene kool 10-11; 2100 kg Driel 8.80-10.40 Nep 12.30-16.10 10800 Bieten I Rond 5.20-6.40; n Rond 4.20-4.50; 21925 kg. Augurken Grof 6-9.50; Basterd 16.40; Stele 4; 7845 kg. Slabonen I 23.60 p. zak; II 22.80- 23.60; IIB 16.70-17.60 p. zak WARMENHUIZEN 6 Sept. 8600 kg aardappelen, schotse muizen 9.50; witte eigenh. 6.909.20; bl. eigenh 8.408,70; meerlanders 8.20 —8.40; grove 7.90—8.10; 10.800 kg slabonen 1525.20; 10.300 kg gele kool 4.60; 2.300 kg rode kool 5.70; 67,600 kg witte kool 4. ALKMAAR Aanvoer 230 st. voljarige paarden 7501000; 2'/i- jarige 600700; 1% jarige 500625; werkpaarden 600850; oudere werkp. 500650; hitten 600800; slachtpaarden 700900; veulens 250 375; handel was goed. NOORD SCHARWOUDE 6 Sept. 7000 kg aardappelen eerstel. 8.30 0.30; grote 8.409.20; eigenh. 7.60 —7.0; bl. eigenh. 7.40—7.60; 900 kg kroten A 550; B 4; 700 kg nep 13.60 15.60; 54.000 kg rode kool 48.80; 38.000 kg gele kool 3.507.30; 400 kg groene kool 8.30; 120.000 kg witte kool 4; 24.000 kg slabonen 15 —25.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5