ALKMAAR EN OMSTREKEN Deelnemers Godsdienstcongres brachten bezoek aan Alkmaar Frankrijk vraagt uitlevering van een oud-SS-er Stockholm Tamelijke drukte op kaasmarkt „Jeugd en Bloemen" geopend FILMS VAN DE WEEK „Schola Publico" JEUGD en BLOEMEN Opstellingen van de Alkm. elftallen INSCHRIJVING Nieuwe Moderne instituut Jack Smit Matige handel door hoge vraagprijzen Prijswinnaars Katholieke Middenstandscursus Alkmaar e.o. Complex woningen voor Ouden van Dagen Cdncert in Ruïnekerk PAGINA 2 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 ALKMAAR. In een drietal autobussen arriveerden Vrijdag morgen een zeventigtal deelnemers aan het Internationale Congres voor de bestudering van de geschiedenis der godsdiensten, dat momenteel te Amsterdam wordt gehouden, in Alk maar voor een bezoek aan de stad en de kaasmarkt. Onder leiding van prof. dr. G. van der Leeuw werd de kaasmarkt bezocht, waarna het gezelschap, waaronder vertegenwoordigers van dertien landen zelfs een Jananner was voor dit Congres naar Europa gevlogen, door de burgemeester, mr. dr. H. J. Wvtema en de ge meentesecretaris, mr. R. Veendorp, in het stadhuis werden ontvangen. Na een kort welkomstwoord in het Nederlands, sprak de burge meester zijn gasten allereerst in het Frans toe om, na een korte be schouwing over de Goddelijke Waar heid. die te groot is voor de men' om geheel en al te worden gekend, en het verschil tussen godsdienst en politiek in het kort te hebben be sproken, ziin gasten een indruk te geven van het karakter van de stad en van de geschiedenis van de strijd tegen de Spaanse overheersing. In het Engels herinnerde de bur gemeester aan de ontvangst van de leden van het Congres van het In- Over twee weken heeft de Kath. Volksuniversiteit „Schola Publica" haar poorten alweer geopend. Het programma, dat 17 avon den omvat, bespraken wij des tijds reeds uitvoerig. Het mag er wezen; alleen al vanwege de drie cursussen van drie avon den elk over interessante on derwerpen, als „Liefdeleven door de bekende sexuoloog, dr. Holt; „Filmkunst" door dr. Pe ters en „Schilderkunst" door Jongenelen. Maar ook de algemene avon den in 't Gulden Vlies ziin dit maal bijzonder aantrekkelijk; op de eerste avond gaan we dr. W. Theunissen geen onbekende voor de Schola vergezellen op zijn zomertocht door het Oosten van Europa; 20 October komt prof. den Hollander het „negerprobleem" in de Ver. Staten bespreken; 16 Febr. spreekt Prof. Rogier over de „Protestantmaking van Noord- Holland"; 9 Maart Dr. Portielje over „Omgang met dieren" en 13 April Lt. Kol. Koning over de Invasie in Normandië". Dit pro gramma wordt nog afgewisseld met 'n filmavond, 'n voordracht avond door Neerlands grootste toneelspeler, Albert van Dal- sum en 'n stijlvolle Kerstavond. Het programma werd door de „scholieren" met grote voldoe ning ontvangen. Er kunnen naar dë Secre taris ons mededeelde nog en kele tientallen leden (of dona teurs) fn de scholen van dit sei zoen worden opgenomen. Wie dus voornemens is, dit mooie programma, waarvan de kosten gemiddeld op f0.75 per avond komen en dat is voor deze tjjd 'n schijntje mee te ma ken, geve zich terstond op bij de secretaris, J. Dominicus, Roemer Visscherstraat la, Alk maar, Tel. 4506. Wie er mee wacht, loopt kans teleurgesteld te worden. Ook voor de cursus sen kan men zich alreeds opge ven. ternational Vrijzinnig Verbond en verbond daaraan enkele gedachten over dit congres. De leider van het gezelschap, prof. Puech uit Parijs, dankte de burge meester voor zijn hartelijke woor den en zijn vriendelijke ontvang- voor het gezamenlijk gebruiken van het diner. sten, gaf uiting aan zijn vriend schappelijke gevoelens voor het gastvrije Nederland. Nadat de koffie was geserveerd, begaf het gezelschap zich op weg naar de Wieringermeer, waar in Hyppolitushoef de lunch werd ge bruikt. Daarna bracht men een kort bezoek aan de Afsluitdijk en het monument aldaar, om vervolgens naar Volendam te reizen voor het gezamenlijk gebruiken van 't diner. K.A.B.-HOEKJE De nieuwe cursus Dinsdag 12 September om half acht begint de 2-jarige Verbonds- cursus weer. De leerlingen en eventuele nieuwe leerlingen wor den verwacht in de school aan de Laat. We verwachten alle trouwe klanten van vorig jaar zeker weer terug. Woensdag 13 September om 8 uur zal de oprichtingsvergadering plaats vinden van „Winterzorg". Ook zij, die geen uitnodiging ont vangen hebben maar toch willen komen, zijn welkom bij Haring, Oudegracht. Dan slaan we een paar weken over en openen ons officieel pro gram op Donderdag 28 en Vrijdag 29 Sept. met een pracht filmvoor stelling. Vorig jaar hebben we dat gedaan met een cabaretvoorstel ling, we houden van afwisseling en komen nu met de allernieuw ste film van de K.A.B. Film- Dienst. Voor hen die vandaag de cou rant al vroeg inzien geven we een herhaling van een reeds ge publiceerd bericht: Zaterdag 9 Sept. zal de Centrale Volksbank geen zitting houden in verband met de vacantie van de betrok ken bestuurder. in de AULA v. h. GYMNASIUM op 8, 9 en 10 September GEOPEND: Zaterdag 10—10, Zondag 210 uur. (Adv.) (INGEZONDEN) Woensdag 6 Sept. 1950, 's avonds half tien Er wordt gebeld. Vader 'gaat naar de voordeur en doet open. Een jongedame vraagt aan Va der, of hij tekenen wil tegen het gebruik van de atoombom. „Nou, dat zal wel gaan, ik ben nog zo mooi heel!" In de huiskamer heeft zoonlief dit gesprek gevolgd; hij voelt arg waan; als dat maar niet van Stock holm is. Hi) wil naar Vader toe lopen, maar Vader komt reeds naar binnen met een gestencilde lijst en een stompje potlood. Zoonlief leest ■het pamflet door en jawel hoor, het gaat over de vredesactie van Stockholm met o.a. het beruchte punt: „Oorlogsmisdadiger no. I is dat land, dat het eerst de atoom bom gebruikt". „Niet tekenen, Vader, het is com munistisch". Ondertussen heeft de zoon de enkele handtekeningen, die erop staan, even nagekeken: verschil lende katholieken en ook ande ren, die niets van het communis me moeten hebben.,g Vader gaat terug naar het meisje: „We hebben ons bedacht en teke nen maar niet". „U bent zeker bang voor het communisme", klinkt er onmiddel lijk boven op. „Daar heb ik piet over gespro ken", zegt Vader. „Ja maar ik weet het wel, U bent bang voor het communisme", zegt de jongedame nog nijdiger dan de eerste keer. „Als U het dan maar weet", zegt Vader weer en doet de deur dicht. Dit was een mislukking voor haar, maar hoevelen vliegen er in, ondanks de vele waarschuwingen. De Apostel Petrus zou in onze dagen zeggen: „Weest bezonnen en waakzaam. Uw vijand ('t commu nisme) zwerft rond als een brul lende leeuw, op zoek naar wie hij verslinden kan. Weerstaat hem sterk door het geloof' (naar I Fetr. 5:8—8). Abonné C.K. te A. ALKMAAR. Gistermiddag behandelde de Alkmaarse rechtbank een verzoek van de Franse rege ring om uitlevering van de staten- loos geworden Nederlander W. F. Maatman, die thans als politiek de linquent zjjn straf uitzit in een kamp te Vught. Deze in 1918 geboren jongeman nam in het begin van de oorlog dienst in de SS. Hij deserteerde en werd gepakt. De Duitsers zetten hem in de gevangenis te Schevenin- gen. Na de oorlog werd hij als po litiek delinquent geïnterneerd. Hij ontvluchtte en wist op een valse pas naar Frankrijk te komen, waar hij, zich uitgevende voor de zoon van een bekende Nederlandse sigaren fabrikant, verviel tot oplichterij en verduistering. Verschillende Neder landse pastoors in Frankrijk wer den de dupe van deze man. Toen hij in Frankrijk werd gegrepen, wist hij wederom te ontvluchten, maar in Nederland ontkwam hij niet aan zijn straf. Het valse pas poort bracht hem in de Hoornse ge vangenis. Zijn politieke Vergissing deed hem in Vught terechtkomen. Niettemin is de man dit jaar voor de wet getrouwd en heeft hij thans een kind. Zijn vader heeft de schade vergoed, die zijn zoon heeft aange richt en is bereid de man nog een kans te geven. De Franse regering echter heeft zijn uitlevering ge vraagd op grond van een vonnis voor oplichting. De Alkmaarse rechtbank heeft reeds eerder dat verzoek behandeld en de regering de uitlevering van de man geadvi seerd. Thans verzocht de Franse regering wederom zijn uitlevering °P grond van een vonnis van twee auto's. Bij het eerste vonnis is Maatman tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld, bij het tweede tot twèe jaar. Bovendien wachten hem in Frankrijk nog enkele vonnissen. Het bijzonder gerechtshof in Ne derland heeft hem veroordeeld tot een jaar en hij is ter beschikking van de regering gesteld. Kennelijk zenuwziek hoorde Maat man gisteren de officier van justi tie, Mr. A. W. Holsteijn, requireren, dat de rechtbank de regering zou adviseren M. aan Frankrijk uit te leveren, ook al, omdat er tussen Nederland en Frankrijk een trac- taat bestaat, dat ons land tot uitle vering in dit geval verplicht. Maatman verzocht de rechtbank niet tot zijn uitlevering te adviseren en dit althans niet te doen, zonder zijn advocaat, Mr. Drion uit Breda, in deze zaak te hebben gekend. R.K.A.F.C.Watervogels J. Popma, doel; C. Stam en W. Hoeben, achter; J. Verver. N. Tijm en C. Kleijbroek, midden; P. Tijm, <T. Tijm, N. Heynis, J. de Nijs en H. Meyer, voor. Alc. VictrixVolendam Afink, doel; Maassen en v. d. Lek, achter: Wit. Helderman en Badenhuizen, midden; Eversteijn, Ditsel, Paulisse. Schmidt en de Buyzer, voor. Wiik aan ZeeAlkm. Boys Kramer, doel; Metselaar en Krul, achter: Bart. de Ley én Admiraal, midden: T. Indri, Pater, J. Indri, de Grand en Knip, voor. ONZE AGENDA BIOSCOPENHarmonie Walzer der Liebe, alle leef tijden; Victoria theater: De Groene hel, 18 jaar; Cfilema American: Ach terdocht, 18 jaar. Voorstellingen Zaterdag 7 en 9.30 uur; Zondag om 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. GULDEN VLIES: Zaterdag avond 8 uur Cabaret-avond t.b.v. Stichting '40'45. Zondagavond optreden van Kees Stet. ZONDAGSDIENST DOK TOREN: wordt waargeno men door de artsen Jb. Maats. Steynstraat 1, telef. 2387 en E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 8, tel. 3136. ZONDAGS- en NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek Wanna, Ritse voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Om-Pa} 60, telef. 3931. TENTOONSTELLING Jeugd en Bloemen, Aula Gymnasium tot hedenavond 10 uur, Zondag van 2 tot 10 uur. BERGEN: In de KCB-zaal laatste zómertêntoonstel- ling van schilderijen en edelsmeedwerk. Geopend van 14.3017.30 en van 19.30-22 uur. R. K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR A.s. Zondag speelt het le elftal thuis tegen PSCK (Zaandam) op het Oude Boys ter rein om half een. Dus kwart over twaalf is 't natuurlijk aanwezig. Het 2e elftal speelt helaas niet daar deze afdeling veranderd wordt. Het 3e elftal gaat naar Lim- men en speelt om half vijf op het veld aan de Hogeiweg. Deze meisjes vertrekken uiterlijk om half vier vanaf de Heilooërbrug. De junioren gaan naarWijk aan Zee op de fiets en spelen t<Vn Excelsior om half vijf op het JVE terrein. Zij ver trekken om twee uur vanaf de Heilooërbrug. Natuurlijk zorgen wij er voor om geheel in uniform te spelen (denk vooral aan de knie kousen) De opstellingen staan aan bij de heer Smit Nieuwesloot. Wij wensen alle leden een succesvol competitie-jaar. Voetbalprogramma voor Zondag a.s. BERGEN Alkmaar 1Berdos 11 aanv. 2.30 u.; HRC 4Berdos 2 2.30; Berdos 3Bergen 2 12 u.; Vios 3 Berdos 4 12 u.; Zeevogels 3Ber dos 5 12 u.; Bërdos Jun.RKAFC b 12 u. Beginners - Gevorderden De lessen worden gehou den in ons Kenn.str.weg 101, tel. 3375 Volgende week aanv. der lessen. Lid K.C.V.D. Kerkelijk goedgekeurd. ONS INSTITUUT heeft uitsluitend katholieke clubs. Op de clubs voor begin ners is alleen nog plaats voor DAMES Hoewel het getij van het vacan tie selzien verloopt en dat is aan de eveneens verlopende kaas- marktdrukte wel degelijk te mer ken is er nog geen sprake van een stille markt. Er waren gister morgen weer ik-weet-niet-hoeveel nationaliteiten op het Waagplein vertegenwoordigd. En het is eikei week weer een genoegen, te kijken naar de buiten landse heren en dames, die meestal niet zo erg veel verschillen, in ui terlijke verschijning althans, van de doorsnee Hollander en Holland se, maar die net precies door kleine accessoires een brilmontuur, een filmcamera, een gouden ring om de enkels gedragen dat kennelijk OPENBARE BALLET-LES ALKMAAR Dinsdagavond geeft de bekende ballet-danseres Marie-Jeanne van der Veen in de gymnastiekzaal aan de Spoorstraat no. 34 haar eerste openbare ballet- i les van dit seizoen. Belangstellen- den zijp van harte welkom Dit is voor Alkmaar een unieke gelegen heid nader kennis te nemen van hetgeen op dit gebied tegenwoordig gevraagd wordt. Marie-Jeanne van der Veen is in Alkmaar geen onbe kende, zij is van geboorte een Alk maarse en heeft, op ons danspodium vele successen geoogst. Momenteel is zij ongetwijfeld Nederlands eerste danseres. Zij werkte bij het Ballet der Lagei Landen, trad op in Enge land en is nu sinds ruim een jaar verbonden aan de Stichting Ballet- Recital, waarvan Sonja Gaskell de leiding heeft. Alkmaar is een van de weinige plaatsen, die Marie- Jeanne van der Veen voor het geven van lessen kan bezoeken; zij, die zich voor deze jonge tak van kunst interesseren, dcijn dus goed, a.s. Dinsdagavond om S uur een' kijkje te gaan nemen in de gymnas tiekzaal aan de Spoorstraat. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. A. F. v. d. Kamer, H.K., van Engeland naar Clarissen- buurt 39; C. A. Langereis, van Arn hem naar Metiusgracht 10; A C M. Visser, verpleegster, R.K., 'van Bovenkarspel naar v. Everdingen- straat 18; G. G. GommersGeurt- sen en kinderen, H.K., van Amers- loort naar Korte Lyceumstraat 6; C. Th. Klaver, kantoorbed., R.K., van Assen naar Druivenlaan'47; W. Wiggerts, N.H., van Den Helder naar Pr. Julianalaan 14; L. Bronsema, winkelbed., N.H., van Heiloo naar Kwerenpad; L, F. W. Festen, onder wijzer, R.K. van Roosendaal naar Nassaulaan 30; J. A. Raspe. brood bakker. R.K.. met gezin, van Wie- rmgerwaard naar Spieghelstraat 2; B. Bakker, serveerster, N.H., van Langedijk naar Fnidsen 45; R. L. Johnson, zendeling, H.d.l.D., van Middelburg naar J. v. Scorelkade 71; P. Korver, broodbakker, R.K.. van U.S.A. naar Bierkade 13; A. M. Schmitz, kinderjuffr., R.K., van Beek naar Langestraat 70; Th. L. H. van Soest, onderwijzer, R.K., van Rotterdam naar Lindenlaan 6; H. M. Steffens, religieuse, R.K., van Leeuwarden naar Oudegracht 204; J. M. Voorendt, h.i.d. huish., R.K., van IJsselstein naar Kennemerstr.- weg 16; A. A. Hoefnagels, onder wijzer, R.K., van Amsterdam naar Nassaulaan 30; E. M. Groneman— Kooiman, van Anna Paulowna naar Kennemerstraatweg 71; Wed. K. RirtemaSarinum, en kinderen, van Indonesië naar P. Krugerstaat 5; P. Span, caféhouder, en echtgen., R.K., van Nijmegen naar Boterstr. 16; M. C. de Wijer, religieuse, R.K.. van Amersfoort naar Oudegracht 204; A. J, Borghols, onderwijzer, RK, van Laren naar Nassaulaan 30; A. Brokking, h.j.d.huish., R.K., van Zeist naar Palingstraat 15; A. M. Pillot, R.K. priester, van B. Congo naar M. Pontstraat 28; M. E. L. Schumacher, kinderjuffrouw, R.K., van Amsterdam naar Langestraat 22: Th. P. Blokker, winkelbed., RK, van Groningen naar Achterdam 2. ALKMAAR. Er zijn dit jaar twee tentoonstellingen, waar de door de schooljeugd van Alkmaar opgekweekte planten zijn te zien, de ene wordt gehouden in de Aula van het Murmellius-gymnasium; de andere in de Christelijke School aan de Palingstraat. Van de opening van de tentoonstelling „Jeugd en Bloemen" en die in de Aula van het Gymnasium gehouden wordt, volgt hier het verslag. De heer Teerink Jr. sprak namens de Floraliavereniging woorden van welkom tot hen die bij de opening van de tentoonstelling tegenwoordig waren. Hij dankte allen die aan de tentoonstelling hebben meegewerkt, dat zijn de leden van de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, vak mensen zowel als leken. Daarna opende wethouder Bakker deze bezienswaardige tentoonstel ling, die hij beter noemde dan de vorig jaar gehoudene. Spr. stond stil bij het doel dezer expositie: de jeugd nader te brengen tot planten en bloemen, kortom tot de natuur. Hij uitte zijn waardering voor het grote aantal inzendingen der scho len en hij betreurde het dat het nodig was geweest deze tentoonstel ling in twee tentoonstellingen te splitsen. Dit is geschied om princi piële redenen. Er waren er die be zwaren maakten tegen het open stellen van de tentoonstelling op Zondag. Hun bezwaren telden zo ernstig, dat men tot splitsing be sloot. Met alle respect voor een ieders overtuiging sprak de wethou der hierover zijn spijt uit. Hij hoopte, dat bij de volgende ten toonstelling een oplossing voor het geschil gevonden zal zijn. Spreker citeerde een rijm van Adema van Scheltema en een gedicht van Guido Gezelle en met een aanspo ring om te genieten van het won der dat de bloem in ontstaan en bloei belichaamt in de schone schep ping, verklaarde hij de tentoonstel ling geopend. Prijswinnaars. Er zijn aan de schoolkinderen 3054 plantjes uitgereikt. Daarvan leverden de kinderen weer 781 stuks in. Dat is slechts 25 percent, doch het is meer dan het vorige jaar. De hoofdprijs werd gewonnen door Hans Koolwijk, uit de Roch- dalestraat, wie een electrische trein, gratis door de fa, Radio Ruder ter beschikking gesteld, werd aange boden. De schoolprijs, bestaande uit een wisselbeker, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt en die beschikbaar is gesteld door de heer Muilwijk, bloemist alhier, werd ge wonnen door de Jan Ligthartschool. De andere schoolprijs, een medaille, geschonken door de heer H. Ben dien van de Fokon-kunstmestfa- briek, viel ten deel aan de Juliana- school. Overige prijzen tentoonstelling Gymnasium; Coleus: 1. D. Stammes, BLO Vic toria; 2. Henk Slikker, J. Ligthart school; Geranium: JUKoos Vreeker, St. Adelbertusschoob-\2. G. de Boer, St. Annaschool; Int| jltiens: 1. Tini Aaij, Bosboom Toussaintschool; 2. M. Kos, J. Ligthartschool; Begonia: 1. J. Hooijberg, N. Beetsschool; 2. Marianne Muilwijk, Tesselschade- school; Fuchsia: 1. Karei Luinge, Lindenschool; 2. Ans v. d. Berg, St. Aloysiusschool, Tentoonstelling Palingstraat: Geranium: 1. Feikje Zijlstra. Ju liana ULO; 2. Laya Snip, Juliana L.O.; Impatiens: 1. Henk Clee, Wil- helminaschool; 2. Lenie Beek, Wil- helminaschool; Begonia: 1. Jan van 't Veen, Juliana L.O.; 2. Corrie v. d. Kerke Wilhelminaschool; Fuch sia: 1. Lientje Vos, Wilhelmina school; 2. Nel v. d. Molen, Juliana ULO; Coleus: 1. K Burger; 2. Nel den Hollander. Wij willen met het vermelden der eerste en tweede prijzen volstaan, hoewel er nog veel meer kinderen waren, die hun plant op een derge lijk loffelijke wijze hadden opge kweekt, dat ook zij in aanmerking kwamen voor een prijsje. buitenlandse hebben, waarnaar de Nederlander nu éénmaal gaarne kijkt. Franse kinderen, Engelse padvinders, hooggeleerde heren uit alle 's Heren landen, die tezamen confereren over de geschiedenis der godsdiensten, Belgische trekkers, een vrouwtje uit het Schwartz- wald, een boerenman uit Chili met het uiterlijk van een grootindustri eel, enfin, Nederlanders, Amerika nen, Indonesiërs, zij waren allen weer naar Alkmaars kaasmarkt ge komen om er zo'n goudgele gilde hoed op de wind te zien voortdrij ven en om het circus der ruitertjes te aanschouwen. Gistermorgen hebben ze waar voor hun geld ge> had. De toeschouwers stonden geen rijen dik; eenieder kon naar harte lust bezichtigen wat hij bezichtigen wilde, filmen wat hij filmen wou, De secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer Scheffél, leidde de Amerikaan Dreyfus over de kaasmarkt rond. De heer Dreyfus is een Amerikaanse expert op het gebied van verpakking en industri ële vormgeving, die de Nederlandse exporteurs adviezen geeft, die hen helpen de Amerikaanse markt te veroveren. Hij werd vergezeld door de heer Huigen van het ministerie van economische zaken. De kaas was vrij duur en de handel wilde niet bijster vlotten. De vraagprijzen waren dan ook nogal aan de hoge kant. De vol vette hadden f 2,25 moeten op brengen als de verkoper zijn zin gekregen had. Maar hij liet zijn kazen tenslotte voor f 2,20. De laagste prijs, die de edammer maakte was f 2.10. De hoogste prijzen hebben wij gisteren al ge noteerd. Hout voor Fa Conijn De Groningse kustvaarder, die deze week een lading hout naar Alkmaar bracht, was bestemd voor de fa. Conijn en niet voor de fa. Eecen, zoals door ons aanvankelijk werd gemeld. DENKT U ER AAN Maandagavond van 79 u. AANMELDING voor de nieuwe cursus in HET GULDEN VLIES Ook voor Engels (Adv.) Harmonie Theater Walzer der Liebe Het nieuws, waarmede het programma van deze week opende, gaf weer actuele kijkjes van het nieuws uit eigen land en uit het buitenland. Bijzonder interessant was de film over de tijd of liever ge zegd over de uurwerken, die de tijd aangeven, vanaf het oudste uurwerk tot aan het meest mo derne en daaronder waren prachtvolle werken werden de bezoeker voor de ogen geto verd. In de hoofd-film „Walzer der Liebe" vieren de bekende zan geres en zanger Martha Eggerth en Jan Kiepura triomnhen. Het verhaal zelf, heeft niet veel te betekenen, maar het gaat om de zang. Welnu, deze kan men in meerdere aardige operette-melodieëngenieten. Al met al biedt Harmonie Theater deze week een vlot en aardig programma. Cinema Americain Achterdocht In Cinema Americain draait deze week een hoofdfilm, die wij alle achttienj arigen van harte kunnen aanbevelen. Niet omdat het zo'n uitmuntend kunstwerk is, maar omdat het een film is, die amusement biedt van de bovenste plank. In het voorprogramma, dat het prelu dium vormt tot deze film, ziet men actueel wereldnieuws en een bijzonder geslaagd teken filmpje. De hoofdfilm „Achterdocht", naar een script van, en geregis seerd door Preston Sturges, ver telt het verhaal van de wereld beroemde oudere dirigent, die er bij vergissing toe overgaat, zijn jongere charmante vrouw van ontrouw te verdenken. Tij dens een door hem gedirigeerd concert, ziet hij voor zijn gees tesoog een drietal oplossingen opdoemen voor het probleem waarvoor hij zich, ten onrechte overigens, ziet gesteld. Men kan het de grote kunstenaar niet kwalijk nemen, dat hij in deze omstandigheden optreedt als een temperamentvolle bruut, die men niettemin zijn sympa thie niet kan onthouden. Thuis gekomen tracht hij zijn oplos singen stuk voor stuk te verwe zenlijken, maar zijn onhandig heid en allerlei tegenslagen be zorgen hem geen schijn van kans. In dit gedeelte krijgt de film iets gechargeerd Laurel en Hardy-achtigs, maar het is een Laurel en Hardy-achtigheid, die men heel graag op de koop toe neemt, omdat men er zich gren zeloos mee vermaken kan. Tenslotte komt alles terecht, op een hoogst poëtische wijze zelfs, en dan heeft men de hele film lang afwisselend in span ning gezeten, vaiy prachtige mu ziek genoten en zich tranen ge lachen. Deze film, die een als 'n ernstig probleem opgevatte futi liteit op een plezierig-amusante wijze behandelt, is een groot pu bliek waard. Victoria Theater De Groene Hel Na een afwisselend en inte ressant journaal, waarin o.a. een aardige film over het kunstrij den op de schaats en reportages over de zwemwedstrijden te We nen en de Europese kampioens wedstrijden voor athletiek te Brussel, draait in Victoria de Amerikaanse film „De Groene Hel", waarin de lotgevallen worden verfilmd van een expe ditie naar het Rijk der Inca's. De tocht gaat door het tropische oerwoud, waar de mannen strijd leveren tegen de inboorlingen en de natuur. De film doet echter meer den ken aan de filmstudio dan aan het oerwoud en de expeditie welke de mannen erin maken is er dan ook meer een voor het filmverhaal dan een ware expe ditie door mannen van de we tenschap. Aan de vondsten in een geheimzinnige Inca-tempel, zoals deze film ons laat zien, be hoeven we dan ook geen waarde toe te kennen. Het filmverhaal is overigens vrij nuchter en bij- i zonder spel valt er ook niet te genieten. 1 DAHLIA-TENTOONSTELLING TE HAARLEM In de bloemenstad Haarlem wordt dezer dagen morgen voor 't laatst een internatio nale Dahlia-Tentoonstelling ge houden, - uitgaande van de Ned Dahlia-Ver. en van de afd. Haarlem van de K. N. M. v. X. en P. De Tentoonstelling wordt gehouden in het Concertgebouw en is vooral om de vele nieuwe variëteiten die er te zien zijn interessant. De dahlia werd in het einda der 18de eeuw in Europa inge voerd, vanuit Mexico, waar deze plant in de bergen groeide. Het zijn vooral de Nederland se bloemenkwekers, die de plan ten veredeld hebben tot tal van variëteiten in kleur, grootte en vorm. Deze interessante ten toonstelling te Haarlem laat het resultaat van de Ned. Kwekers kunst zien. Het zijn echter niet alleen de bloemen, die de aan dacht vragen, ook de namen aan de nieuwe variëteiten gegeven, blijken actueel te zijn. We noemen enkele namen die ons opvielen; Anno Santo; Re quiem; Notre Dame; Koningin Juliana; Fanny Koen; Princes Louise de Suède; Graaf Berna- dotte; Brandaris; Samba; Nieuw Europa; Jan van Hoof; Margra ten; Are de Triomph enz. Zo zouden we nog enige tijd door kunnen gaan. Maar afge zien van de namen, is de ten toonstelling om de bloemen pracht een bezoek waard. A.F.C.-NIEUWS AFC IWatervogels I ■AFC 2 vrij. Alkmaar 2—AFC 3. AFC 4Holl. T. 2 uitgesteld. Kolp. Boys 2—AFC 5 Duinranders 2AFC 6 Hollandia T. 3—AFC 7 uitgesteld. Junioren: AFC aWSV a Berdos aAFC b Kolp. Boys aAFC c Adspir anten: AFC aHSV a AFC c—HSV b Zeevogels b—AFC f AFC h—Meervogels e AFC iLimmen c AFC jVitesse c Het eerste krijgt „De Torren" op bezoek, dat is een geduchte te genstander, die zeker een woordje mee zal spreken in deze competitie. Het derde speelt een derby even als het vijfde, dat een semi-derby speelt. Het 6e gaat naar Schoorl. De junioren A doen hetzelfde als verleden jaar, verdedigt het be haalde kampioenschap met man en macht. B en C zorgen nog hoger te ko men als vorig jaar! De adspiranten hebben vier kam pioenen gehad uit negen elftallen, hoeveel komen er nu? Voetballiefhebbers, de competitie gaat weer beginnen, u bent met ons nieuwsgierig naar de resultaten van R.K. AFC. Neemt daarom een goed besluit, bezoekt alle wedstrij den van AFC, zowel thuis als uit. De P.P.C.-er. HEILOO. Gisterenavond wa-- ren wij in de gelegenheid een maquette te bezichtigen van het ontworpen complex woningen voor Ouden van Dagen op een terrein gelegen aan plan Oost van onze gemeente. (Het terrein wordt begrensd door Nic. Beetsweg, pad naar boerderij Frans, nieuw ge projecteerde weg z.g. Ringbaan en Burenweg). De maquette (schaal 1 100) werd vervaardigd door de heer H. J. Room, voorzitter van het bestuur der Stichting „Woning complex voor bejaar den". De hoofdingang zal zijn vanaf de Burenweg. Rond een openter rein van 40x45 M., waarop men 'n gazon denkt aan te leggen, zijn de woningen geprojecteerd. Er zijn vier type woningen: Type I (12 woningen) bevat een woonkamer (3x4 M.) een slaapkamer (2x3 M.), keuken, kelderkast en ruime zolder, waar eventueel nog een slaapgelegen heid te maken is. De huurprijs van deze woning zal f 4.30 per week zijn. Type II (8 woningen) bevat een slaap-zitkamer (4x4), keukentje en zolder, huurprijs f 3.20 per w. Type III (2 woningen) zeer ge schikt voor bejaarde dame, bevat zit-slaapkamer (3'hx4 M.), keu kentje en kleine zolder. Huur prijs f 2.45 per week. Type IV (1 woning) heeft een zit-slaapkamer (4l;'x3 M.) en keu kentje. Huurprijs f 2.25 per week. In het hoofdgebouw, hetwelk tussen 2 woningen van het le type is geprojecteerd worden op de benedenverdieping badcel- len en een kuipbad aangebracht. Hiervan kan tegen vergoeding gebruik worden gemaakt. De bovenverdieping bestaat uit 2 kamérs. Het lag aanvankelijk in de bedoeling alle woningen van centrale verwarming te voor zien maar de ontzettend hoge kosten voor materiaal en ook de hoge kolenprijs alsmede onder houd etc. zouden 'n huurverho ging van f3.50 per week noodza kelijk maken; zodat men hier van afzag Ook worden tussen de huisjes nog kleine bergplaat sen gebouwd voor fietsen etc. Dit is het eerste object in plan Oost. Ook in de riolering is voorzien. Daar het complex wo ningen op een terrein komt dat lager ligt dan het overige deel van Heiloo zal een klein gemaal (waarschijnlijk geplaatst aan ie Nic. Beetsweg) nodig zijn om het te lozen vuil in het hoofd- riool te pompen. Naar wij verder vernemen zal zo spoedig mogelijk een aanbe steding gehouden worden. Dit complex woningen voor ziet in een grote behoefte van de gemeente. Reeds heeft de vereniging plannen tot uitbrei ding! Een zeldzaam ei HEILOO. De heer P. Jonker, Herenweg 253 te Heiloo, vond giste ren in het leghok van zijn kippen een ei, dat maar liefst 106 gram woog. Het ei heeft een ].engte van acht-en-een-halve centimeter en 'n breedte van ruim vier-en-een-halve centimeter. Het is waarlijk geen gewoonte van Heiloër kippen om eieren van een dergelijke afmeting te leggen. Een „dubbeldoor" is al het toppunt van hennengoedgunstig- heid. Het is dus een uitzondering. En omdat het een uitzondering is, is het ook vermeldenswaard. (Adv.) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te de Bilt.Geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Meest zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag op vele plaatsen, vooral in het Noorden van het land, op klaringen, maar in het Zuiden nog kans op enige lichte regen. Weinig verandering in tempera tuur. R.K. Fanfarecorps St. Caecilia in financiële, moeilijkheden HEILOO Het R.K. Fanfare corps „St. Caecilia" zit in grote financiële moeilijkheden. Het jubileumconcours dat deze zo mer georganiseerd werd, heeft (althans wat de financiële zijde betreft) niet aan de verwachtin gen voldaan. Het prij zenfonds dat door de V.V.V. verzorgd werd en de ontvangsten van het betalend publiek bij de concert wedstrijden, bleven ver beneden de begroting. Zéér terecht vraagt het bestuur in een circulaire: „Waar hebben wij dat aan ver- diehd? Staan wij niet altijd voor U klaar?" „Denkt U eens terug aan de vele optochten, be vrijdingsfeesten enz." Dit alles kost veel geld. Momenteel weet St. Caecilia niet hoe zij haar re paraties aan instrumenten moet financieren om nog maar niet te spreken van de hoognodige aan koop van nieuwe instrumenten etc. Al is het een zéér moeilijks tijd, toch moeten alle katholie ken, zonder uitzondering, een offertje geven. Bedenkt U wel: het gaat hier om het zijn of niet zijn van ons R.K. Fanfarecorps U rekende altijd op St. Caeci lia en het kwam in orde. St. Caecilié rekent nu op U en men hoopt en vertrouwt dat 't ook in orde komt. H.S.V. Sportagenda HEILOO De competitie begint te draaien en voor a.s. Zondag komen alle vier de senioren-elftal len in het veld, en wel als volgt. HSV 1Purmerend 1 2.30; Lim men 2HSV 2 2.30; Vitesse 3 HSV 3 12 u.; SRC 3—HSV 4 12 u. Het is geen gemakkelijke opgave, maar HSV zal zich van z n beste zijde- laten zien, en bewijzen geen gemakkelijke tegenstander te zijn. Een ieder die wil weten, wat HSV in zijn mars heeft, moge zeer zeker een van deze ontmoetingen niet missen. Ongeval HEILOO Gisterenmiddag viel de 17 jarige R. H., wonende Wester weg, door onbekende oorzaak van haar fiets en kwam hierbij zo ongelukkig terecht dat zij een enkel brak. Dr. Janssen, die spoedig ter glaatse was verleende de eerste ulp en liet de patiënt naar het ziekenhuis vervoeren. BERGEN Het is voor de tweede maal dat we in deze kerk de sopraan Elizabeth Weyand en de organist Hennie Schouten be luisteren. De organist begon het programma dat bestond uit een keuze van zeer voorname werken, met Praeludium en Fuga in C van Joh. Seb, Bach, uitstekend gespeeld. De sopraan had reeds dadelijk met twee aria's uit -de „Johannes- Passion" de herinnering aan het vorige optreden ver overtroffen. Zij weet nu haar zéér mooie stem beheerst te gebruiken en ook de voordracht heeft aan innerlijke be wogenheid gewonnen, al klonk Bach wel een tikje romantisch. Dido's lament van Purcell werd met boeiende expressie gezongen, ook Air from Semele van Handel werd stijlvol gezongen. De orga nist vervolgde met twee zeer veel gespeelde stukken van César Franck n.l. Pjeludei, fugue et varia tion cn La Procession. De registra tie was met fijne smaak gekozen. Jammer dat het orgelspel steeds werd begeleid door het rammelend ■geluid van het orgelmechaniek dat al een dagje ouder schijnt te zijn. Na deze stukken zong Elizabeth Weyand Ueber Nacht van Hugo Wolf en Cantique Spiritual van Hendrik Andriessen. Vooral in de liedkunst van Wolf en de meer moderne van Andriessen eist de voordracht als het ware nog subtie ler nuancering en meer herschep pen van het gedicht tot een levend gebeuren. De zangeres kwam aan deze eisen bijna geheel tegemoet. Elizabeth Weyand zal als zangeres nog wel meer van zich doen horen. De organist besloot 'iet programma met Prelude et Fuque in Es van Saint-Saens. Het is voor Elisabeth Weyand een verdiend succes ge worden, deze concert-avond, en er was bovendien een zéér goede be langstelling. Wanneer zullen we deze zangeres in de concertzaal kunnen horen? Even voor het con cert werd er in het kerk-gebouw nogal vrij druk gesproken. Dit be hoort toch niet tot de goede toon, of men moet de sfeeir van het kerk gebouw nu eenmaal niet kunnèn aanvoelen. Zwijgen lijkt ons stijl voller. W. SCHREURS R.K. Handbalvereniging D.I.O. BERGEN Zondag 10 Septem ber beginnen we weer met frisse moed aan de competitie-wedstrijden. Alleen het eerste elftal speelt en krijgt Limmen 2 thuis. Deze wed strijd begint om 2 uur. De opstelling wordt vanavond bij de training beken,} gemaakt. Zet het seizoen goed in en zorg dus dat da eerste punten voor jullie blijven. Veel succes!!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2