Program van de ka th. werkgevers ERRES I Op grondslag van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde Detachement is 1 October voor vertrek gereed Buitenlandse successen op concours-hippique De bouw met Rijkssteun I PRODUCTEN I onveranderlijk rt in Ruïnekerk Betekenis van de particuliere onderneming Versterking der organische verhoudingen Onze vrijwilligers voor Korea Mariniers gaan niet heen Naar wij vernemen: West-Duitsland mag vliegtuigen huren Studenten kwamen uit Rome terug Zondags-evangelie Er werd een dode uitgedragen Wijk niet af van het ingediende plan Uitvoer van mantels van effecten (Adv.) ISVERW ACHTING deeld door het K.N.M.L t.. Geldig van Zaterdag- Zondagavond. 1LIJKE OPKLARINGEN akke wind uit uiteenlo- chtingen. Aanvankelijk wolkt met enige regen fen en in de nacht en ier en daar mist. Morgen >p vele plaatsen, vooral orden van het land, op- maar in het Zuiden op enige lichte regen, erandering in tempera- ifarecorps St. Caeeilia rtcicie moeilijkheden Het R.K. Fanfare- Caeeilia" zit in grote moeilijkheden. Het oncours dat deze zo- ganiseerd werd, heeft wat de financiële zijde liet aan de verwachtin- ïan. Het prij zenfonds de V.V.V. verzorgd de ontvangsten van het publiek bij de concert- in, bleven ver beneden ing. Zéér terecht vraagt ur in een circulaire: bben wii dat aan ver baan wij niet altijd :laar?" „Denkt U eens de vele optochten, be sesten enz. Dit alles geld. Momenteel weet ia niet hoe zij haar re- lan instrumenten moet n om nog maar niet te ■an de hoognodige aan- nieuwe instrumenten et een zéér moeilijke moeten alle katholie- ier uitzondering, een even. Bedenkt U wel: lier om het zijn of niet ons R.K. Fanfarecorps iele altijd op St. Caeci- t kwam in orde. St. ekent nu op U en men vertrouwt dat 't ook in t. i.V. Sportagenda De competitie begint en voor a.s. Zondag e vier de senioren-elftal- veld, en wel als volgt. ■Purmerend 1 2.30; Lim- ÏV 2 2.30; Vitesse 3— u.; SRC 3—HSV 4 12 u. een gemakkelijke opgave, zal zich van z n beste i zien, en bewijzen geen ke tegenstander te zijn. :r die wil weten, wat jn mars heeft, moge zeer van deze ontmoetingen n. Ongeval 3 Gisterenmiddag f jarige R. H., wonende g, door onbekende ■an haar fiets en kwam :o ongelukkig terecht n enkel brak. issen, die spoedig ter ras verleende de eerste iet de patiënt naar het 3 vervoeren. T Het is voor de aal dat we in deze kerk n Elizabeth Weyand en ;t Hennie Schouten be- De organist begon het a dat bestond uit een zeer voorname werken, jdium en Fuga in C van 3ach, uitstekend gespeeld, li had reeds dadelijk mét a's uit de Johannes- de herinnering aan het reden ver overtroffen, nu haar zéér mooie stem a gebruiken en ook de "heeft aan innerlijke be- gewonnen, al klonk een tikje romantisch. Lent van Purcell werd nde expressie gezongen, rom Semele van Handel rol gezongen. De orga- [gde met twee zeer veel stukken van César l'jeludo, fugue et varia- Procession. De registra nt fijne smaak gekozen, at het orgelspel steeds leid door het rammelend het orgelmechaniek dat ;je ouder schijnt te zijn. tukken song Elizabeth Jeber Nacht van Hugo Cantique Spiritual van ndriessen. Vooral in de van Wolf en de meer an Andriessen eist de als het ware nog subtie- iring en meer herschep- »t gedicht tot een levend De zangeres kwam aan bijna geheel tegemoet. Weyand zal als zangeres ieer van zich doen horen, t besloot 'iet programma de et Fuque in Es van s. Het is voor Elisabeth »n verdiend succes ge- eze concert-avond, en er dien een zéér goede be- Wanneer zullen we :res in de concertzaal iren? Even voor het con- er in het kerk-gebouw druk gesproken. Dit be niet tot de goede toon, et de sfeeir van het kerk- i eenmaal niet kunnen Zwijgen lijkt ons stijl- W. SCHREURS idbalvereniging D.I.O. 1 Zondag 10 Septem- Jen we weer met frisse je competitie-wedstrijden. eerste elftal speelt en ien 2 thuis. Deze wed- t om 2 uur. lling wordt vanavond bij bekend gemaakt. Zet het d in en zorg dus dat de en voor jullie blijven. :es!l ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 "TER GELEGENHEID van her zevende lustrum van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, dat volgende week te Amster dam plechtig wordt herdacht, publiceert het dagelijks bestuur in het thans verschenen gedenkboek een schets van een program, dat antwoord geeft op de vraag: wat eist ons beginsel en waar heen moeten wij koersen. Wat verlangen de katholieken van zichzelf en voor zichzelf, hoe kan men met anderen samen werken, wat is de taak van de Overheid, enz. Bij de opstelling en uitwerking van het program is de taak van de A.K.W.V. en het R. K. Verbond van Werkgeversvakverenigingen als één geheel genomen. De nauwe samenwerking, zo wordt in het voorwoord gezegd, tussen standsorganisatie en ver bond van vakverenigingen is dui delijk, indien wij ons realiseren, dat het er tenslotte om gaat, naast en boven de zakelijke belangen behartiging zowel de maatschap pelijk economische orde als de gezindheid van de ondernemer zoveel mogelijk te richten op de normen, die uit de katholieke levens- en wereldbeschouwing voortvloeien. Het program gaat ervan uit de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde naar vermogen tot gelding te brengen. Dit is haar leidend beginsel. Op de grondslag van dit leidend beginsel worden een aantal richtlijnen aan vaard, waaraan wij het volgende ontlenen: De eigendom. 1. Inzake de verhouding tussen kapitaal en arbeid wordt aan gaande de eigendom erkend het individueel naast het sociaal ka rakter. De Staat heeft omwille van het algemeen welzijn de be voegdheid de verplichtingen te omschrijven die op de eigendom berusten. Willekeur behoort te zijn uitgesloten en het natuurlijk recht van persoonlijk te bezitten en het bezit door erflating te ver maken mag niet worden aangetast of geschonden; met name wordt de Staat het recht ontzegd om door buitensporige belastingen het bezit uit te hollen. De sociale rechtvaardigheid biedt de norm voor de verdeling der goederen. Een rechtvaardige verdeling doet ook de arbeidende klasse delen in de toenemende rijkdommen. Rechtvaardig loon. De rechtvaardigheid van het loon,, die uiteraard ook als richt lijn wordt gesteld, heeft betrek king zowel op de normen der strikte rechtvaardigheid als op die der sociale rechtvaardigheid. Noch de natuur van de arbeids overeenkomst, noch de aard van de onderneming, brengen nood zakelijk met zich mee het recht op economisch medebestuur voor De mannen die hun stempel drukten op het Proqram: de heer L. A. J. M. van Heyst te Vught, algemeen voorzitter. „Juist in deze tijd is het van het grootste belang, dat ieder op zijn eigen plaats, met volledig inzicht in zijn eigen problemen, de plicht doet die hem door zijn beginselen wordt voorgeschreven" sommige goederen meebrengt, zó groot is, dat het zonder gevaar voor de gemeenschap niet aan particulieren kan worden toege staan. Dientengevolge wordt iede re poging tot socialisatie of natio nalisatie, welke niet gemotiveerd is in de zin van de bovenbedoelde uitzondering, verworpen. Organische verhoudingen. 3. Er dient zo krachtig mogelijk te worden gestreefd naar de vesti ging en versterking van organi sche verhoudingen in het econo- misch-sociale leven op nationaal niveau, op het niveau van de be drijfstak en van de bedrijfskolom, en op dat van de onderneming. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie is het geëigende mid del om dit doel te bereiken voor het nationale bedrijfsleven en zijn geledingen. Daarbinnen behoort de samen werking in het verband der on derneming te worden bevorderd, allereerst door gebruik te maken van de mogelijkheden die het in stituut der ondernemingsraden biedt. Het eindpunt der ontwik keling wordt hiermee niet be reikt. De zelfstandige bevoegdheid van de ondernemer tot het treffen van economische beslissingen be hoort evenwel steeds behouden te blijven. 4. Het is bijzonder wenselijk om er toe mede te werken, dat zo gunstig mogelijke voorwaarden worden geschapen voor het be houd en de versterking van de godsdienstige en zedelijke waar den op het terrein van het be drijfsleven. Actie-punten. Het leidend beginsel en de ge stelde richtlijnen voeren tegen de achtergrond van de behoeften van deze tijd tot een aantal punten van actie waaraan wij dit ontlenen: De algemene taak is de vorming en voorlichting in intellectueel en moreel opzicht der katholieke werkgevers om hun rechten en plichten op de juiste wijze te ver staan en uit te oefenen, resp. te volvoeren dit betreft met name de standsorganisatie en, daar bij aansluitend speciaal ten be hoeve van de vakbeweging de belangenbehartiging. De uitoefening van het bedrijf behoort als regel te blijven ge schieden in de vorm der particu liere onderneming. De publiek rechtelijke organen en ook de Overheid dienen het zelfstandig karakter der onderneming zoveel mogelijk te beveiligen. De erkenning van de zelfstan dige functie van de ondernemer houdt in dat aan de werknemer niet het recht toekomt van mede zeggenschap in de zin van mede- beslissen en medebevelen in de dagelijkse leiding van de onder neming. Wel wordt als een ge wenste ontwikkeling aanvaard medezeggenschap in ruimere zin, het recht tot mede-spreken en mede-beraadslagen. Voorts moet met name worden De mannen die hun stempel drukten opjijet Proqram: pas toor dr. Cassianus H entzen O.F.M., moderator„De liefde spoort aan, om verder te gaan dan de rechtvaardig heid, door van het eigene aan anderen mede te delen" gewaakt tegen de overschatting van „het plan", dat er toe zou leiden om het plan, inplaats van een oriëntatiemiddel, te maken tot een taakopdracht die onder uit eindelijke verantwoordelijkheid van de Overheid wordt uitgevoerd. Het fiscaal beleid behoort te worden herzien in deze zin, dat meer rekening wordt gehouden met wat de instandhouding en uitbreiding der onderneming als particulier instituut vraagt. Met name een vergroting van de mo gelijkheid tot interne financiering vormt een levensbelang voor de kleine en middelgrote onderne ming. Een beoordeling van het beleid inzake lonen en andere arbeids voorwaarden noopt tot de vraag of de verwezenlijking van het sociaal wenselijke wel blijft bin nen de grenzen van het econo misch mogelijke. Wat op sociaal gebied bereikt is, kan niet wor den gehandhaafd, tenzij met be hulp van een voortgezette opvoe ring der arbeidsproductiviteit. Ook dan blijven er onzekere fac toren zoals de omvang der offers die moeten worden gebracht voor de versterking van de militaire weerbaarheid, de optredende wij zigingen in de afzetvoorwaarden bij de liberalisatie van het han dels- en betalingsverkeer met hun gevolgen voor de economische rentabiliteit enz. Met inachtneming van boven bedoelde begrenzing zal naast de behoefte-factor, die vraagt om meer rekening te houden met de behoefte van het grote gezin, in het bijzonder met niet-verdienen- de kinderen, de prestatie-factor in grotere mate tot gelding moeten worden gebracht. De heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties, heeft de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties officieel medege deeld, dat de Nederlandse rege ring voor de landstrijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea een detachement van de Konink lijke landmacht aanbiedt ter sterkte van twee compagnieën in fanterie met een staf. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat het detachement uiteindelijk uit drie compagnieën zal bestaan. Het detachement zal in Neder land met Brits materieel worden uitgerust. Voorts werd de secre taris-generaal medegedeeld, dat het detachement per 1 October voor het vertrek gereed zal zijn en dat Nederland voor het ver voer naar Korea zal zorgen. Van officiële zijde verstrekte men het volgende communiqué: Teneinde een zo groot mogelijke De mannen die hun stempel drukten op het Program: prof. dr. A. H. M. Albregts„De ondernemers hebben niet al leen het algemeen welzijn, te bevorderen, maar ook het par ticulier welzijn van degenen, met wie zij samenwerken". de arbeiders in loondienst, die deel uitmaken van de onderne ming. Aan de eigendom van de productiemiddelen is verbonden het recht om meester te blijven over de economische beslissingen, zij het binnen de grenzen van het publieke recht. De onderneming. 2. De maatschappelijke economi sche orde wordt gekenmerkt door het instituut van de particuliere onderneming, gebaseerd op de privaateigendom van productie middelen. De staatsexploitatie moet worden beschouwd als een uitzondering op de regel die uit sluitend zijn motivering vindt >n de eis van het algemeen welzijn. Een dergelijke uitzondering is met name aanwezig indien het overwicht, dat de eigendom van WETSONTWERPEN Bjj <Je Tweede Kamer zijn in gediend de ontwerpen van: Een wet, die beoogt het bestrij den van ziekten en schadelijke die ren voor land- en tuinbouw; een wet tot wijziging van de begroting van inkomsten en uit gaven van het provinciefonds m 1949: een wet tot vervanging van be zettingsrecht ongevallenwet 1921 en land- en tuinbouwongevallenwet 1922; en van een wet, die een beves tiging inhoudt van de algemene maatregel van bestuur, die de ondersteuning ingevolge de Garan- tiewet voor burgerlijk overheids personeel regelde. Voor de buitenlandse deelnemers van het conconrshippique te Rotter dam leverde de tweede dag enkele mooie successen op. Lt. Ch. Uggla (Zweden) won het springconcours in de internationale military en leg de daardoor tevens beslag op de eerste plaats In het eindklasse ment. De Rotterdamse manageprijs werd gewonnen door de Zwitserse majoor Grundbacher met Rose d'Avril. De publieke belangstelling was gisteren groter dan op de eerste dag en Prinses Beatrix was weer aanwezig. Nederlandse prestaties Ook de Nederlanders leverden goede prestaties. De „Von Blixen Finecke-cup" voor de beste Neder lander in de intern, military, werd gewonnen door D. Siem Jr. (Bilt- hoven). Bij het internationaal springcon cours bezette J. Rijks de zesde plaats, terwijl de Nederlandse équi pe bij het springconcours k l'Ame- ricaine op de derde plaats beslag legde. Prins Bernhard, die aan het springconcours deelnam, kon het parcours niet foutloos beëindigen. Hij maakte 10 fouten in 103 2/5 sec. De uitslagen van gisteren luiden: Internationaal springconcours: 1. Potius Pilatus, it. Webber (Enge land) 95 3/5 Sec. 2. Dolly, Moonens wordt van 26 tot en met 29 September in het gebouw Fras- cati te Amsterdam een heren- modebeurs gehouden, die wordt georganiseerd door dertien onder nemingen op het gebied van de heren-modeindustrie zal op Maandag 2 October a.s. de heropening plaats hebben van de rubbertermijnmarkt te Amster dam vierde mej. Bep de Lange gis teren haar 40-jarig jubileum als telefoniste in dienst van de ge meente Amsterdam. Zij werd har telijk en onder grote belangstel ling gehuldigd en door H.M. de Koningin onderscheiden met de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau. is Donderdagavond het 1-jarig dochtertje uit het gezin T. te Apeldoorn met het hoofdje tussen de spijlen van haar ledikantje bekneld geraakt en aan de ge volgen overleden werd Vrijdag te Doetinchem de R.K. Hogere Burgerschool offi cieel geopend. Deze school is de tweede R.K. H.B.S. in de Achter hoek wordt van 29 September t.m. 8 October in Den Haag weer een damesbeurs gehouden (België) 96 3/5 sec. 6. Master, J. Rijks (Ned.) 100 4/5 sec. Springconcours voor equipes, k I'Americane. 1. Majoor Gibbon, ma joor Stewart en majoor Burke (Gr. Br.) 39 hindernissen, 238 sec. 2. Mevr. Legrand, Moones, Neve de Mevergnies (Belg.) 39 hindern. 241 1/5 sec. 3. M. van Loon, B. Arts en E. van Loon (Ned.) 38 hindern. 250 2/5 sec. Het concours duo-klasrijpaar den: 1. Francais, mevr. A. A. Coe- bergh v. Velzen (Rotterdam) Ac tion, H. van der Bergh ('s Graven- hage)2. Marquise, mevr. Recter (Wassenaar). Joe, D. W. Recter (Wassenaar). Springconcours, het derde en laat ste deel van de samengestelde wed strijd: 1. luit. Uggla (Zweden) met Zenith 1 1/4 pnt; 2. Capt. N. Mik- kelsen (Den.) met Ingomar 10 pnt. (buiten mededinging). 3. Dr. P. C. Otjens (Den Bosch) met Mighty Fine 11% pnt. De totaal uitslag van de military luidt: 1. Luit. Ch. Uggla (Zweden) met Zenith 78 2/3 pnt. 2. Capt. A. Blaser (Zwitserland) met Volpone 137 11/12 pnt. 3. D. Siem Jr. (Bilt- hoven) met Firefeet 164 5/6 pnt. Intern, dressuurproef1. Maj. W. Grundbacher (Zwitseri.) met Ross d'Avril 138 3/3 pnt. 2. Mevr. Siem (Bilthoven) met Rhoda 133 pnt. 3. Mej. F. Lieftinck (Haren) met Pe ter X 130 1/3 pnt. 4. Mej. H. E. J. M. ten Bos (Almelo) met Mike 129 2/3 pnt. EEN MILLIOEN DWANG ARBEIDERS AAN DE WOLGA Protest van Turkije WENEN. (K.N.P.). Volgens berekening van specialisten heeft de U.S.S.R. één millioen arbeiders nodig voor de bevloeiingswerken op de oevers van de Wolga. Uit com munistische bron wordt gemeld, dat om gratis werkkrachten te krijgen voor dit ontzaggelijke werk, de Minister van Binnenlandse Zaken van de Sovjet-Unie 'n beroep heeft gedaan op alle satellietstaten van Oost-Europa en van Azië. Om de binnenlandse rust in al deze gebie den te handhaven stelt hij voor, om i de politieke gevangenen en al de genen, die in de concentratiekam pen verblijven, zo spoedig mogelijk naar het Wolga-gebied te transpor teren. Uit andere bron wordt gemeld, dat de Bulgaarse regering de be doeling heeft om de Turkse bevol king, die in Bulgarije woont, in zijn geheel naar Rusland over te bren gen. Dit plan is een onderwerp van strijd tussen de regeringen van Sofia (Bulgarije) en Ankara (Tur kije). Ruim 100.000 bezoekers bij Passiespelen De Passiespelen te Tegelen hebben tot dusverre dit jaar meer dan honderdduizend bezoekers getrokken. Er zullen dit jaar nog vier spelen worden gegeven. Tennis: i Groot-Trittannië leidt teg&ji Nederland In Eastbourne worden momen teel tenniswedstrijden gehouden tussen de internationale club van Groot-Brittannië en die van Neder land. Na de eerste dag hebben de Brit ten met 52 de leiding. Knotten belt en het dubbel Van Swol Rinkel waren de enige Nederlan ders die het tot een overwinning brachten. De uitslagen luiden: Enkelspel Borren verloor van Carter 57 36. Taminiau verloor van Roberts 36 64 36. Van Swol verloor van Paish 4—6 7—5 4—6. Knottenbelt sloeg Oakley 9—7 4—6 3—6, Rinkel verloor van Brown 16 3—6. Van Dalsum verloor van Baxter 10—8 1—6 1—6. Dubbelspel Van Swol en Rinkel sloegen Oakley en Carter 63 63. STRAND ZEGT ATHLETIEK VAARWEL In verband met zijn slechte pres taties bij de athletiekkampioen- schappen in Brussel heeft de Zweedse lange afstandloper, Len- nart Strand, wereldrecordhouder op de 1500 meter, besloten zijn spikes definitief aan de wilgen te hangen. Hij zal ook niet uitkomen in de landenwedstrijd Zweden Frankrijk, die 17 September wordt gehouden. WIESBADEN, 8 Sept. (Reuter). De geallieerde raad voor burger luchtvaart in West-Duitsland heeft de West-Duitse regering toege staan vliegtuigen te huren voor het vervoer van regeringsfunctio narissen. De vliegtuigen moesten echter aan „geallieerde landen" toebehoren en een „geallieerde bemanning" hebben. Naar men aanneemt worden thans reeds besprekingen met de Scandinavische luchtvaartmaat schappij gevoerd over het huren van drie of vier Dakota's. De toe stellen mogen niet voor commer ciële doelen gebruikt worden. Naar D.P.A. meldt zou er voor namelijk sprake zijn van een ver binding tussen de federale repu bliek en Berlijn. PATER BOUILLER GESUSPENDEERD De aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltin, heeft besloten om pater Boulier, die actief deel neemt aan pro-communistische organisaties en lid is van het co mité der communistische vre- despartisanen, te suspenderen. Pater Bouiller heeft van de kerkelijke overheid talrijke per soonlijke en openbare waarschu wingen ontvangen, zonder dat hij zijn verboden activiteit staakt. Surinaams weekblad in beslag genomen PARAMARIBO, 8 Sept. A.N.P Het weekblad Makka (Doorn), evenals het weekblad „De Volksstem", een product van de politieke deining in Suriname, is gisteren, voor zover nog in ds drukkerij aanwezg, door de po litie in beslag genomen. OUD.K.N.I.L.-MILITAIREN BIJ DE KONINGIN 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. K.M. de Koningin heeft giste renochtend ten paleize Soestdijk een delegatie van Ambonnese oud-K.N.I.L.-militairen en een delegatie van Indo-Europees oud-dienstplichtig en reserve- personeel van het voormalig K.NI.L. in audiëntie ontvangen, teneinde hun in de gelegenheid te stellen hun belangen toe te lichten. Landelijke actie tegen de bruine rat Het ligt in de bedoeling van de Plantenziektenkundige Dienst om in hét najaar en de winter weer een landelijke actie ter be strijding van de bruine rat te organiseren. Zoals ook in voor gaande jaren zal deze actie weer worden gevoerd door het leggen van gifkorrels op door ratten bezochte plaatsen en zal de me dewerking worden gevraagd van gemeentebesturen en landbouw organisaties. homogeniteit te bereiken in het contingent Nederlandse landstrijd krachten, dat ten behoeve van fle Verenigde Naties naar Korea zal worden gezonden, heeft de Neder landse regering afgezien van het zenden van een compagnie mari niers en besloten uitsluitend een eenheid der Kon. Landmacht, zo als bekend bestaande uit vrijwil ligers, beschikbaar te stellen. Donderdagavond kwam een eerste groep van goedgekeurde vrijwilligers in de nieuwe Alexan- derkazerne te Den Haag aan. Vrij dagmorgen werd een begin ge maakt de nieuw aangekomenen uit te rusten. Zij werden onder gebracht in een van de gebouwen van de nieuwe Alexanderkazerne, van werkkleding voorzien en van een aantal uitrustingsstukken, waarna zij hun tijdelijk verblijf in orde gingen brengen. De eerste groep nieuw aangekomenen staat onder leiding van de 1ste luite nant W. v. d. Veer. Maandag wordt een tweede groep goedgekeurde vrijwilligers, ten getale van 100, verwacht. Naar wij vernemen bestaat nog de gelegenheid zich aan te mel den en onmiddellijk te worden gekeurd. Zoals de zaken op het ogenblik staan, mag aangenomen worden, dat men over 500 a 600 vrijwilligers zal beschikken. Dat betekent, dat er ruim twee com pagnieën kunnen gevormd wor den. De keuringseisen zijn voor de vrijwilligers zwaarder dan die voor de troepen golden. Men moet er rekening mee houden, dat het hier alleen om frontsoldaten gaat. Ten aanzien van de keuring ver namen wij, dat het percentage afgekeurden ongeveer 15 a 16 pet. bedraagt. Er zijn een aantal vrijwilligers afgevallen, omdat er uiteindelijk geen plaatsen bleken te zijn. zo als zij zich deze gedacht hadden. Zo hebben zich bijvoorbeeld te veel onderofficieren aangemeld. Naar schatting waren er 30 onder officieren meer, dan op dit ogen blik geplaatst konden worden. Het aantal officieren, dat zich ge meld heeft beroeps- zowel als reserve-officieren bedraagt 80. Vrijdagavond omstreeks half 7 is de lange karavaan van zestien autobussen met 600 Rome-reizi gers, allen studenten en professo ren van de R.K. Universiteit en van enkele hogescholen in Tilburg en Leiden, behouden te Nijmegen aangekomen. Alle klokken der stad luidden. Uit verschillende gebouwen van de Universiteit hing de driekleur. De pelgrims stapten af op het Keizer Karelplein voor de Sint Jozefkerk, waar allen tezamen kwamen en men het „Te Deum" zong. Vooraf had de moderator, drs. J. van Ogtrop S.J., een kort dankwoord gesproken. Hij prees alle deelnemers voor hun spor tieve houding. 15e ZONDAG NA PINKSTEREN Daar hebt u het toppunt van menselijke ellende. Een vrouw had een man en een zoon. Haar man stierf. Maar ze had nog een zoon. Voor hem was al wat ze aan liefde kon voortbrengen. Als hij uitgegaan was, wachtte ze 's avonds tot hij terugkwam. Ze kon niet naar bed gaan. Ze bezat immers niets dat haar leven opluisterde dan' deze zoon. Haar jongen. Heeft ze wel eens gedacht aan de mogelijkheid dat hij, die zijn leven van haar had ontvangen, kon doodgaan vóór haar? Mis schien. Maar waarom zou haar jongen sterven? Buurvrouw had vijf kinderen, 't Is voor de hand liggend, dat eerder daar een zou sterven, dan haar enigste. En God is goed! Op een dag kwam hij ziek thuis. Hoofdpijn. Hij ging naar bed: „Maak u geen zorgen. Mor gen ben ik weer fit. Wel te rus ten!" 's Nachts begon hij te ijlen Meninchitis zou 'n moderne dok ter vastgesteld hebben. Hij kwam niet meer bij kennis. Zijn njpe- der zat naast zijn bed. Buurvrou wen slopen het huis binnen, za gen dat het afliep. Ze konden geen woorden vinden. Hier was geen troost voor. Het kreunen van de jongen onderstreepte haar steeds gefluisterd gebed: „God mijn God!" 't Was de samenvat ting van haar smart en vertrou wen. „God!" Dat kreunde zij toen de zieke stil lag en niet meer ademde: „Mijn God!" Dezelfde dag werd hij begra ven. Zijn moeder ging mee. Ach ter de baar. Strak was haar ge zicht, als marmer. Ze kon niet wenen; ze kon niet denken. Mijn jongen dood. Mijn enigst kind! Buiten de stad ontmoette ze de Meester. Toevallig? Wie kan dat aan nemen! Toevallig zou zulk een wonder gebeuren! Toevallig zou die moeder haar geluk weervin den! Vanzelf niét! Trouwens, er bestaat geen. toeval. Jezus wilde haar ontmoeten. Hij wilde haar blij maken, verbijsterd blij Haar zoon werd levend, omdat God deze vrouw met haar dode zoon wilde ontmoeten. Ten-leven-wekkingen gebeu ren tegenwoordig niet veel meer 't Is bijna of Onze Lieve Heer ons zegt: „Sinds Ik op aarde ge leefd heb en gestorven ben voor allen, is alle leven en alle leed verlicht." Daarenboven kan ieder Mij zo vaak en zo innig ontmoe ten als hij zelf wil. Ik wil nog altijd elkeen die in nood en smart is, ontmoeten. In geloof en Eucharistie. Komt allen tot Mij, die met leed beladen zijn. Ik zal u troosten." P. C. DE HAAS OFM. Programmawijziging Naar we gisteren vernamen zijn de volgende wijzigingen in het voetbalprogramma aangebracht: Afgelast werden in district III: Arnhemse Boys—Quick en in dis trict V: NicatorHoutigehage en OosterwoldePeize. De wedstrijd HellasV.E.S. is omgezet in V.E.S.Hellas. Bij de bouw van woningen met rijkssteun verleent het Rijk slechts financiële faciliteiten op grond van ingekomen bestek en tekeningen. Afwijkingen daarvan mogen slechts geschieden met goedkeuring van rijkswege. De laatste tijd is in verschil lende gevallen gebleken, dat bij bouw met rijkssteun zodanig van de ingediende plannen werd afge weken, dat geen of minder steun zou zijn toegezegd, indien een plan was ingediend, dat met de werke lijke uitvoering van de bouw over eenstemde. In deze gevallen wordt een overtreding begaan, die tot gevolg kan hebben, dat de toe gezegde rijkssteun zal worden ingetrokken, hetgeen vooral voor niet kapitaal krachtigen een zware straf betekent. De financiële toe stand van het land noopt de mi nister van wederopbouw en volks- Donderdag werd de bij Kijkduin in zee gestorte Firefly geborgen. De machine, die van de plaats van de ramp af onder water naar Hoek van Holland werd gesleept en daar door de bok Cordon aan de oppervlakte werd gebracht, was nog volkomen intact. Tegen de avond werd de Firefly door de Condor naar Vlaar dingen gebracht en van een noodlandingsgestel voorzien om zo over de rijweg naar Valkenburg te worden gesleept. De aankomst in Vlaardingen. huisvesting de bepalingen tot het verlenen van rijkssteun op grond van de wet op de materiële oor logsschaden, de financieringsrege ling woningbouw 1948 en de pre mieregeling woningbouw 1950 met de uiterste nauwgezetheid uit te voeren. In een brief aan de gemeente besturen kenmerkt de minister de bouw in afwijking van de door het Rijk goedgekeurde plannen als een ernstig vergrijp. Hij roept de medewerking in van de ge meentebesturen om door middel van het gemeentelijk bouwtoe zicht, mede ter voorkoming van ernstige financieringsrisico's van belanghebbenden dergelijke onge oorloofde afwijkingen te voor komen. AMSTERDAM, 8 Sept. De Nederlandse Bank, kantoor De- viezenvergunningen, deelt mede, dat zij bereid is aan inleverings kantoren op aanvraag een alge mene vergunning te verlenen tot het uitvoeren van de mantels van binnenlandse effecten, toebeho rende aan cliënten (ingezetenen of niet-ingezetenen), ter depone ring ten name van het inleve ringskantoor bij een correspon dent in Suriname, de Nederlandse Antillen, het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord- Ierland, Canada, de Unie van Zuid-Afrika of de Ver. Staten van Amerika. Krachtens een zodanige algemene vergunning kunnen de uitgevoerde mantels tevens weder worden ingevoerd. Bovendien is de Nederlandse Bank in beginsel bereid aan de inleveringskantoren incidentele vergunningen te verlenen tot het uitvoeren van de mantels van buitenlandse effecten ter depone ring bij een correspondent in een der bovengenoemde landen, met dien verstande, dat de deponering in beginsel niet mag plaats vin den in een land, waarin de reve nuen of het lossingsbedrag van het desbetreffend effect betaal baar zijn. De Nederlandse Bank voegt hieraan toe, dat het naar bekend is, dat de regering in principe heeft goedgekeurd dat ook gele genheid wordt gegeven volledige effecten in bewaring te geven bui ten het gebied van het Rijk in Europa. Om deviezentechnische redenen zal deze bewaargeving dienen te geschieden in een cen trale kluis. Nader wordt onder zocht in hoeverre zulks mogelijk is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3