EEN RUSSISCH SPEL VAN VERGISSINGEN Gorsel voor de derde maal landskampioen IOENEN - HOORN :EDAG en oonstelling NATIONALE RUITERDAG WIERINGERMEER NOVITEIT OP ORGELGEBIED Nieuwe school te Sint Maarten Boer vervalste een verklaring IE EGMQNDERMEER VSSEN SPUITEN! istr. 13, Alkmaar t wonderzolen 193, Alkmaar )t paard en kar Marktberichten C. Schimmel twee voudig kampioen Twee klavieren van 319 toetsen Terugkerende militairen Kardinaal de Jong 65 jaar Katholieke Kerk in Emmeleroord Buitenlands overzicht van de Polder de Egmon- ter kennis van belang- Maandag 2 Oct. a.s. te lwlettend op zal worden oten de ingevolge de keur /an tenminste 2.25 m. en estopt. iximumboete worden op- ROSKAM, Dijkgraaf. VELTHUIJS, Secretaris. v witte zomer- /te herfstkleuren: blauw en rood. ruin, Vakman) n de allergrootste be ng op Uw schoen- :atie. •t de Prov. Bond van en in Noord-Holland 20 SEPTEMBER: in, Geiten en Varkens Aanvang 9 uur. NG van de Noorderveemarkt ren. Aangifte voor de café „J. Pz. Coen", iom, tot 12 uur. Burgerlijke Stand DORL. Geboren: Alida C. ■hter van P. Meijer en J. G. -man. rtrouwd: G. Blom en J. ia; O. J. Bootsma en J. M. >uwd: H. M. P. Visser en Winder; W. Aartscn en W. leden: J. Swaan, 71 jaar, ge- met G. Bas. Doktersdienst AM. Dr. Lohman heelt ist tijdens het weekeinde van 11 Sept.. Tel. 231 K2265. IjANGEDIJKER GROENTENCENTRALE kg blauwe eigenh. 6.108.10; kg uien 4.20—S50; grove 3.50 100 kg tomaten A 1517; slabonen 1523.80; 5000 kg kool 7.10—9.30; 28.000 kg ooi 4 50—5.50; 30.000 kg rode I11.10; 230.000 kg witte kool st. bloemkool B 3145. MEREND. aard. schotse 13; bl. eigenh. 811; beve- 1011; koopmans blauwe slabonen m.dr. 1524; z.dr. stoksnijbonen 3067; stam- ien 2029; pronkbonen 20— mk. 12; tomaten A 7; bloem- 1—52; 'rode kool 510; groe- >1 612; spinazie 1438; in 24- sla 2—8; rode bieten bospeén 15—30; waspeen 13 uien 48; perziken 623; n: frankenthalers 5585; ali- :085suikermeloen 1654 victoria 2067; charlemowsky codlin ceswick 416; gra- ubilè 818; jacques lebel 4 james grieve 13Hl manks 830; signe tillisch 824; arante de cronsels 828; zi- tn 838; beurré lebrun 10 eurré mérode 418; clapp s e 1343; juttepeer 10—34; t laboureur 1031; trosjes- 13; triomphe de vienne 16 lliams duchess 529. 0.1AAR. Snijbonen kas 68 II koud 33; sperciebonen 15 spinazie 16—57; postelein 16 tomaten 12—19; pronksnijbo- l48- andijvie 514; sla 2 oemkool IA 3853; I 24 35, -22; komk. 7—12; gele kool 8 40; rode kool 59.60; groe- 01 7.90—13; bieten 4—8; "wor- 838; uien 5—9; aardappe- auw 6—9;selderie 814; pe- e 2—4; claps 26—36; druiven pruimen reine vict. 3858; zigeunerin 1922; transpi- 'ronsels 15—29; meloen 19—57 ren fijn 5768 middel 1532. RMENHUIZEN. 38.600 kg. opelen: schotse muizen 7.50 bl. eigenh. 5.90—8.60; witte 1. 7.208.10; koopm. bl. 8.50; 7.80; bintjes 7.508.10; 6600 labonen 15—23.90; 3000 kg. 5—5.80; 7500 kg. gele kool 1.80; 11.500 kg. rode kool 5.50 46:000 kg. witte kool 4. 3CHARWOÜDE. 27.000 kg. opelen eerstelingen 8.609; 8.20—8.70- bl. eigenh. 7.20— eigenh. 7.20—7.70; bintjes 8.20; bevelanders 77.30; n. bl. 6.90- 13.000 kg. uien 4.90 grove 2.60—3.20; drielingen -7.20; nep 13; 800 kg. kroten 0- 31.000 kg. rode kool 4—8.90 kg. gele kool 3.506.70; 30 kg. witte kool 4; 5000 kg. e kooi 5—7.60; 1100 kg. peen 20.000 kg. slabonen 15—25. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 PAGINA 7 Ter gelegenheid van de „Land ui» Zee" tentoonstelling werd te Slootdorp een groot ruitertournooi georganiseerd door de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijyerenigingen, waaraan werd deelgenomen door alle provinciale kampioen- en reserve kampioenverenigingen alsmede alle individuele provinciale ruiterkampioenen. Het belangrijkste onderdeel van dit tournooi, de voorwedstrijden, was gisteren reeds in alle stilte en gevolgd door slechts enkele ingewijden gehouden. te Alblasserdam, 6 Lonneker, 7 Siegfried te Berg Ambacht, 8 „Rij den is Kunst" te Zwollerkèrspel. Vermelding behoeft nog het feit, dat de course was uitgezet door de welbekende ritmeester Maj, Bruinisse. Nog veel prachtige staaltjes rui- terkunst zijn daarna vertoond, o.a. het vlotte nummer „gelukssprin- gen" waaraan door een twintigtal lste klasse ruiters en amazone's uit geheel Nederland werd deel genomen. Maar omwille van de plaatsruimte moeten we hiermede volstaan. De uitslagen waren als volgt: Achttallen: 1. Landelijke Rftver- eniging Gorssel met 39,50 pnt. kampioen 1950; 2, Hamelandse Ruiters, Geesteren, 38,17 pnt.: 3. Neude Ruiters, Nijkerk, 38,09 pnt.; 4. Kapt. v. d. Wal, Hoofddorp, Om de honderden rijdieren ge durende deze twee dagen te huis vesten was naast het tentoonstel lingscomplex nog een enorm grote tent opgeslagen, Tientallen paar denknechten hielden hier de wacht en verzorgden de dieren, opdat hun „meesters" die dikwijls dames waren, zich omtrent het welzijn van hun dieren geen zor gen behoefden te maken en zich volledig konden concentreren op het tournooi. Een dergelijk ruitertournooi heeft een bijzondere charme. En de parade aan het slot is telkens weer een kijkspel van bijzondere schoonheid, waartegen haast al het andere het moet afleggen. Neen, de rol van het paard is ook in onze twintigste eeuw nog lang niet uitgespeeld. Eigenlijk gaat de ruitersport hand in hand met de fokkerij van inlandse warmbloedpaarden, die jaren geleden in de juiste banen geleid steeds betere resultaten gaat afwerpen. Het Nederlandse paard doet weinig onder voor zijn buitenlandse broeders, en satat daar zelfs in menig opzicht boven. Het is zowel voor de wa gen als onder de man een lust voor het oog en tot uitstekende prestaties in staat. Deze les heeft de Vrijdagmiddag in Slootdorp ons geleerd. Het programma. Na terloops ons misnoegen uit gedrukt te hebben over dë slor dige en onoverzichtelijk gedrukte programma's van „Land uit Zee" mag vastgesteld worden, dat het voor deze middag vastgestelde programma op alle toeschouwers,, en dat waren er gelukkig zeer velen, afkomstig uit alle wind streken van ons land, een zeer gunstige indruk heeft gemaakt. Achteraf is het gemakkeliik te zeggen, dat het niet serieus ge noeg is „ge-timed", maar bij een zo zorgvuldige gebruikmaking van levend materiaal is enige ver traging nu eenmaal niet te voor komen, en de later optredende tijdnood derhalve vergefelijk. Springconcours. Na de buitengewoon charmante „Damescarrousel" uitgevoerd door 64 amazone's uit het Noorderkwar tier en Westfriesland, en de cor recte voltige van de veren. Kapt. v. d. Wall uit Hoofddorp, namen de beste rijders van de kampioens verenigingen deel aan het spring concours, dat deel uitmaakte van de grote veelzijdigheidsproef. Hier verscheen Lommers met Puck van het Drentse „Viribus Unitas" als overwinnaar uit de strijd, vóór Baralgen op Hendona, Voorthuis uit 't Zand (Gr.) op Baron, Schimmel Gorzel op Sirus en de Brake van de Schouwse ruiters. Het hoogtepunt. Het hoogtepunt van de middag was wel de grote parade van alle deelnemers aan de Nationale Kampioenswedstrijden, meer dan 170 in getal, voorafgegaan door het trompetterscorps van de Fe deratie. Wat klonk het juichende schallen van deze twintig trom petten in een wonderlijke har monie met het getrappel van de meer dan 800 paardenhoeven die ononhoudehjk bezig waren een ongezien patroon te weven op het uitgestrekte groene tapijt. Dr. C. Brands, federatie-voorzitter, nam in gezelschap van Burgem. Log gers en de Prov. voorzitter A. J. Bom de parade af, alvorens Bur gemeester Loggers overging tot het uitreiken van de eretekenen aan de nieuwe landskampioenen. Hartelijke toejuichingen vielen aan de nieuwe kampioenen ten deel. Maar dat was nog niet alles, want nog was de kampioensver eniging niet uitgeroepen. Het bleek te zijn de vereniging Gorsel te Gorsel, dezelfde die ook in 1948 en 1949 het landskampioenschap had verworven. 2de werd „Ha meland" te Gesteren, 3e Neude- ruiters te Nijkerk, 4 „Kap. v. d. Wall" te Hoofddorp, 5 Bay aard Individuele dressuur: 1. Kam pioen 1950: C. Schimmel, Voort huizen, op „Syrus", 1505 pnt.; 2. Res.-kamp. J. Kreykamp. Amers foort, op „Uno Pronto 1492,50 pnt.; 3. D. T. Barlagen, Reidèr- wolderpolder, op „Hendona", 1465 pnt.; 4. W. den Braneker, Alblas serdam, op „Catootje", 1396 pnt.; 5. D. Anema, Ferwerd, op „Ale xandra", 1392 pnt.; 6. W. Bleu- mlnk. Geesteren, op „Heibloem". 1390 pnt. Kampioenschap dressuur voor dames; 1. kampioen méj. E. Nii- hof, Enschede, op „King". 1470 pnt.; 2. res.-kamp. mêj. R. v. d. Top, Barneveld, op „Lady". 1432 pnt.; 3. mej. L. v. d. Graaf, Bode graven, op „Margoot". 1420 pnt. Vèèlzijdigheidsproef: 1. kam pioen C. Schimmel, Voorthuizen, op „Syrus"; 2. res.-kamp. D. T. Barlagen, Reiderwolderpolder, op „Hendona"; 3. W. den Braneker, Alblasserdam, op „Catootje"; 4. J. Kreykamp, Amersfoort, op „Uno Pronto"; 5. J. Voorthuis, 't Zand, op „Radja"; 6. F. Smelt, Enschede, op „Yella". Warmbloedkeuringen. De voormiddag was n.l. nog ge wijd aan de warmbloedkeuringen voor de titel Nederlands kam pioen Groninger en Gelders type. Prachtige dieren verschenen hier voor de jury: geen wonder, het waren de besten uit het land, Voor het Gelderse type werd Iris van^ Wittenstein v. E. Binsber|en Voor het Gelderse type werd Iris van Wittenstein v. E. Binsber te Zoelen kampioen, en Lady iVC- veil van dezelfde res. kamp.; 3de .--- ica. realm,,, oue Friganta v. C. A. v. d. Willigen té Asch; 4 Harga Menna v. Jb. Struyff, Burgerbrug; 5 Kida v. J Floor te de Bilt: 6 Iffria v. C. A. v. Willigen te Asch. Groninger type; Kampioen Wa- nnke v. D. D. Dijkstra te Midwol- da. Res. kamp. Ezolly v. dezelfde; Hilsa v. H. Hoving, Denderen; 4 Zollyana v. D. D. Dijkstra te Midwolda; 5 Ina Cecilia v. H. Kamp te Wierden; 6 Diola v. J R, Nienhuis te Ellerhuizen; 7. Gon- dine v. J. Rietberg te Wijhe. In totaal werden 42 paarden van het Groninger en 25 van het Gelderse type voorgeleid. Deze zelfde dieren namen ook deel aan de diverse keuringen „aangespan nen voor landbouwwagens (twee spannen): 1 stal Vrij te Leidse- dam; 2 stal v. Wijgerden te Bra- kel; 3 stal D. Model te Dénderen, voor het Groninger. 1 stal v. Wil ligen te Asch; 2 stal Spaans te Harenkarspél en 3 stal Floor te de Bilt voor het Gelderse type. Het anders zo boeiende nummer vrijheidsdressuur van J. de Wit uit 't Zand N.H., mislukte gedeel telijk, omdat men de noodzakelijke gramofoonplaten niet had of niet op de juiste wijze liet afdraaien. Ziin „bedscène" verliep overigens voortreffelijk. Er zou over deze middag nog heel veel te vertellen zijn. Alleen een beschouwing over de demon stratie met de prachtige koud- bloéds, dé deviezenveroveraars van onze paardenstapel, zou een halve kolom waard zijn. Wij ko men t.z.t. hierop wel nader terug. „Opus 249" zal in de annalen van de orgelbouwer Bern, Pels Zn. als 'n zeer bijzonder werk ge boekt staan. Het is nL een orgel met twee klavieren van elk 319 toetsen, omdat er ook voor de gro te en kleine halve tonen toetsen op zijn aangebracht, In aansluiting op het bericht in ons nummer van gisteren en naar aanleiding van een demonstratie te Haarlem gegeven, schrijit onze mu ziekrecensent nog het volgende; Dit orgel verwerkelijkt ae stem ming in de zeventiende eeuw, voor gesteld door de geniale geleerde en musicoloog Christiaan Huygens en is geplaatst in het Teylers Museum te Haarlem. Het is een geniale vinding van dr. A. D. Fokker, curator van het Physisch Kabinet van de Teylers Stichting te Haarlem en ïr. B. J. A. Pels, lid der firma Bern, Pels Zn, Orgelbouwers te Alkmaar. Gistermorgen werd dit instru ment gedemonstreerd voor een 60- tal journalisten en musici in het Teylers Museum. Onder de aan wezigen merkten we o. m. op de musicoloog prof. dr. Smijers, de dirigent van de H.O.V., Toon Ver heij, de organist Albert de Klerk en meerdere prominente figuren uit de muziekwereld. In de college zaal van het museum werd door Prof, Fokker en Ir. Peis vooraf een en ander over de stemming en technische bijzonderheden \an het nieuwe instrument verteld; hierna volgde de demonstratie. Het nieuwe orgel kan op geen enkele manier worden vergeleken met de tegen woordig gebruikte instrumenten. Behalve de juiste weergave van grote en kleine halve tonen en van de gebruikelijke accoorden, leent het orgel met deze stemming zich uitstekend voor de weergave van exotische muziek, zoals de gamelan van Java en Bali. Dat opent ook nieuwe mogelijkheden voor onze eigen muzikale ontplooiing. De ont- dekking van Christiaan Huygens, dat men met 31 toetsen per octaaf kon volstaan, is hier praktisch toe gepast. Het orgel heeft 22 rijen toet sen, die samen de twee klavieren vormen. Op elk klavier heeft men niet minder dan 319 toetsen. Het pedaal heeft 45 toetsen (bijna 1V> octaaf). De vingervaardigheid schijnt hier met het bespelen een voudiger te zijn. Dit orgel wordt Vóór de opening- van de Internationale Atoom-Energie Con ferentie, die in het Clarendon Laboratorium te Oxford wordt gehouden, bespraken de Nederlandse deelnemers, prof. dr. H. Casimir uit Eindhoven (links) en prof. dr. C. J. Bakker uit Amsterdam, onder het genot van een kopje thee enige agenda punten. Aan de conferentie nemen 230 gedelegeerden uit 20 landen deel. niet op hét gehoor gestemd, maar langs zuiver-téchnische wéig, rtiet behulp van een toongenerator en een kathodestraaloscillograat. Daar de speelmanier van dit instrument met zijn zeer groot aantal toetsen geheel anders is, zal de organist een speciale studie moeten maken, alvorens er enigszins op thuis te zijn. De organist Paul van Weste ring uit Bioemendaal heeft dat ge daan en speelde ons enkele stukken voor van Sweelinck, Hurlebux, en een eigen improvisatie. De organist vertelde ons, dat hij op dit instru ment ïedofe dag"'nog nieuwe ont dekkingen. op gebied van klank mogelijkheden doét. Het gehoor, eenmaal afgestemd op de gelijk- zwevendè temperatuur, zal aan de bijzondere klank van dit orgel nog moeten weiinen. Het orgel en de beide speeltafels zijn geheel ver vaardigd door de fa. B. Pels en Zn te Alkmaar. De uitvoering is bij zonder fraai. Het instrument is dan ook drie maal zo kostbaar als een gewoon orgel. Prof. Fokker en Ir. Pels hebben op het gebied van de geluidsweten schap zeer belangrijke perspectie ven geopend. Voor componisten is het terrein eveneens uitgebreid. Voor het bespelen van een dergelijk orgel zal ook een speciale methode kunnen worden geschreven. Met dit nieuwe orgel is niet alleen het Teylers museum en de stad Haar lem, maar ook ons gehele land een belangrijke merkwaardigheid rijker geworden. W. SCHREURS Met het troepentransportschip „Goya", vermoedelijke aankomst te Amsterdam 23 Sept., keren de vol gende militairen uit ons gewest naar huis terug: ALKMAAR: res.-off. v, gezondh. C. W. Bottger, Huygbrouwerstr. 7; sold. S. D. Brommer, Dijk 90; kórp. J. C. Caarls, Boterbloemstr. 20; verpl. M. Snijders, Wognumse buurt 8; matr. A. P. R. de Jong, Vondel straat 8a; DEN HELDER: 2e luit. W. van Twuyver, Jan van Heems kerkstraat 54; adelb. G, J. A Evelo Kerkgracht 52; SMRNS T. de Gel der, Billitonstr. 19; Vligtm. S. Bruin Emmastraat 84; K. Mrns. J. M. n! Frederix, Beukenkampstraat 42; S. M. Vlgtm. J. E. Hermes, Breewater- straat 31; Vlgtm. P. J. Jong, Kemp haanstraat 8; Stkr W. Linning, Corn. Ditostr. 3; S.Mrns. H. J. den Os, Narcisstraat 28; Vlgtm. E. v. d. Pol, Jan Verfailleweg 12; Bott. L. Rietveld, Lombokstraat 13; TEXEL: Sold. P. Mechielsen, Oosterend; JULIANADORP: Sold. J. Huisman, Rijksweg 78; BREEZAND: le Luit. C. Weeda, Zandvaart 26; BEEM- STER: Sold. J. Etten, Oosthuizer- weg 1; sold. S. J, G. v. d. Knaap, Jac. Boumanlaan 1. Zuidoost Beem- ster; PURMEREND: sold. J. H. Groothuizen, Neckerstraat 11; DE RIJP: Korp. J. Groot, Woude 500; NOORD-SCHARWOUDE: Sold. R. Heinis, Handelskade 11; BAKKUM: Bott E. Zonneveld, Bakkumerstr. 81; AVENHORN: Sold. S. W. Koop man, A 69; ENKHUIZEN; Korp. F. Stelling, Wierdijk 30. BRAND DOOR SCHULD Tegen de schipper van de mo tordekschuit „Helena Hendrika". die Dinsdagnacht in vlammen opging te Zaandam, is proces verbaal opgemaakt terzake het veroorzaken van brand door schuld. In afwijking van de voorschriften heeft schipper Th. van Berk uit Delft een branden de olie-stormlamp op een plank geplaatst die op de balen hout- meel lag. Het voorschrift is, dat de lamp minstens drie meter boven de lading hangt. Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong Viert Zondag zijn 65ste verjaardag. Morgen Zondag 10 Sebtèmbèr zal het 65 jaar geleden zijn, dat onze beminde Kardinaal-aarts bisschop te Nes op Ameland ge boren werd. Al is dit getal niet direct een kroonjaar, hét is toch wel een belangrijke mijlpaal in het leven van onze aartsbis schop, maar niet minder voor de Ned. Kerkprovincie, om ook op deze plaats niet met enkele woorden dankbaar te gedenken, wat de goede God in dit rijke priesterleven aan de Ned. Kerk en het Utrechtse aartsbisdom in het bijzonder geschonken heeft. Want van deze 65 jaren, zijn er niet minder dan ruim 42 in de dienst van Gods kerk door gebracht en wel bijna allen op zeer belangrijke en invloedrijke posten. Wii beginnen met zijn professoraat in de Kerkgeschie denis aan het Groot Seminarie, nadat hij in Rome was gepromo veerd tot doctor in de theologie en philosofie. Gedurende dit irofessöraat schreef hij zijn zo jekend geworden standaard werk over de Kerkgeschiedenis, dat zoals Kardinaal van Roey. bij het veertig jarig priester feest van Kardinaal de Jong in ons blad schreef, ook in België vrijwel algemeen onder de geestelijken gekend is en de Belg. Kardinaal noemde dit een handboek voor de kerkgeschie denis, dat zhn gelijke niet heeft. Na 17 jaren als hoogleraar werkzaam te zijn geweest, werd Prof. Dr. de Jong in 1931 be noemd tot President van het Groot Seminarie en kort daarop tot Kanunnik-Poenitentiaris van het Aartsbisdom. Toen in 1935 Mgr. Jansen een coadjutor vroeg met recht tot opvolging, was Dr. de Jong daarvoor de aangewezen persoon. Op 12 Sept. 1935 werd hij tot bisschop gewijd en reeds op 8 Februari 1936 volgde hij Mgr. Jansen op tot aartsbisschop van Utrecht. De grote nationale rol welke hii tijdens de bezettingsjaren heeft gespeeld behoeven we hier nauwelijks opnieuw te ver melden. AVjj herinneren slechts aan de woorden van de minis ter president Ir. Schermerhorn bij gelegenheid van de benoe ming van Mgr. de Jong tot Kar dinaal gesproken, waarin hij constateerde, dat Dr. de Jong in de bezettingstijd was uitge groeid tot een nationale figuur wiens woord en leiderschap, ook in niet-kath. kringen erkenning en waardering vond. Groot was dan ook de vreug de en voldoening in heel Neder land toen tijdens de Kerstdagen van 1945 het bericht uit Rome kwam, dat Z. H. de Paus Dr. le Jong tot Kardinaal had ge creëerd. Alleen reeds op grond van deze zo belangrijke en invloed rijke loopbaan, zou het vanzelf sprekend zijn, dat het kath volk van Nederland, de nieuwe mijlpaal van morgen in dit zo verdienstelijke leven aangreep om opnieuw aan Zijn Kardinaal zijn gevoelens van dankbaarheid en eerbied te vertolken. Maar niet alleen door deze hoge amb ten heeft Zijn Eminentie de liefde en de verering van zijn volk gewonnen, maar vooral door de wijze, waarop hij gedu rende zijn Episcopaat meerma len getoond heeft in alles een geestelijke vader voor zijn clio- cesanen te willen ziin. Ondanks de vele hoge waardigheden is hij altijd gebleven de vader van zijn gelovigen, die hij door liefde en goedheid regeren wilde. Eenvoudig en minzaam zoals hij voor zijn studenten was, als president van het Groot Seminarie,zo bleef hii ook als aartsbisschop en Kardi naal voor een ieder, die met zijn noden en wensen tot hem kwam. En ondapks zijn wan kele gezondheid vindt hij steeds voor iedereen tijd en belang stelling. Wat Kardinaal de Jong vooral zo sympathiek maakt, 's dat, dat hij altijd een woord van waardering weet te vinden en te uiten, ook voor heel eenvoudige mensen, wanneer hij bemerkt, dat zij iets goeds gedaan hebben. Zo toont hij nog dagelijks mee te leven met alles wat in zijn aartsbisdom gebeurt. Het is ook deze grote liefde, zijn groot medelijdend hart, ziin diep levend gevoel voor sociale gerechtigheid, welke hem zo vaak een beroep deed doen op de mildadigheid van de gelovi gen ten bate van hen, die deze hulp zo dringend nodig hadden. De nog altijd wekelijks gehou den collecten voor de bijzondere noden van het Episcopaat, wel ke hij gedurende de bezettings tijd instelde om daaruit de slachtoffers van de vijand te steunen en welke collecte hij handhaafde ondanks het vaak hevige verzet daartêgèn van de Duitsers, is wél een duidelijk bewijs van zijn grote en diepe zorg voor allen die hulp nodig hebben. Wij weten dan ook, dat wij morgen, Zondag, Zijn Eminentie geen aangenamer geschenk op zijn verjaardag kunnen aanbie den, naast ons gebed, dan een milde gave in deze collecte, im- dat hij nog altijd zoveel nood van stille armen en geestelijke behoeften te lenigen heeft. Een dergelijk stoffelijk bewijs van onze dankbaarheid jegens God voor het bezit van deze aartsbisschop en als eèn toln van onze verering en liefde voor Zijn Eminentie, zou onge twijfeld een waardig bewijs zijn van de oprechtheid van de ge voelens, die ons op deze 35ste verjaardag van onze Kardinaal bezielen. Wat Kuyper getuigde van Keuchenius, dat in dit broze lichaam een sterke zie] huisde, öat kan ook volkomen gezegd worden van onze Kardinaal Aartsbisschop. Zwak en broos is zijn gezondheid, maar een Ijze ren wilskracht maakt hem sterk en stelt- hem in staat, nog elke dag opnieuw zijn hoog en ver antwoordelijk ambt uit te oefe nen, op een wijze, die ieder dia met Zijn Eminentie in aanra king komt, met diepe bewonde ring vervult. Bidden wij daarom morgen nog meer dan anders op deze feestdag, dat God onze Kardi naal nog vele jaren Zijn kracht en Zijn genade moge schenken, dit hoge ambt te blijven vervul len tot eer en glorie van Gods Kerk in ons vaderland en tot hei] van alle gelovigen. VOLLENHOVE. In Emmel- oord, de hoofdplaats van de Noord oostpolder, zijn onlangs drie en twintig woningen gereed gekomen. Nog deze maand zullen vier en zestig montagewoningen volgens het aireysysteem worden voltooid. Be gonnen is met de bouw van een Rooms Katholieke kerk, de bouw van een pand voor de Incassobank vordert. In Marknesse zijn acht, en dertig woningen en een Rooms Katholieke kerk gereed gekomen. Men is er bezig met het bouwen van een kleuterschool. In Ens is een groep van zes en dertig woningen bijna gereed. Hier en in Kraggenburg is een begin gemaakt met het bouwen van een kleuterschool. Kaasmarkt Utrecht Gisteren werden aangevoerd 51 partijen in totaal 2142 stuks, we gende 11.262 kg. Prijzen: le kwal. 2.07—2.17, 2e kwal 2.02—2.06. De handel was matig. Het is als regel niet bepaald gemakkelijk zich een juiste ge- dachtengang te vormen van de doeleinden welke aan de Rus sische buitenlandse politiek ten grondslag liggen. Want de juiste democratische opvatting, dat vooral de buitenlandse politiek, waarbij het vaak gaat over de hoogste belangen van millioenen mensen, uit de sfeer der geheim zinnigheid in de openbaarheid moet worden gebracht, vindt nergens zo weinig aanhang als bij de communistische regering Maar daarover kan toch weinig twijfel zijn, dat de Russische politiek, waarin besloten werd niet meer aan het werk der in ternationale organisaties deel te nemen, zolang communistisch China daarin geen plaats krijgt, een ernstige misrekening is ge weest. En men kan er dan ook zeker van zijn, dat de man, die daarvoor op de eerste plaats de verantwoording heeft gedragen, zijn genoegen momenteel wel op kan. Moskou is dan ook op dit ogenblik druk doende de voor Rusland zeer ongewenste gevol gen van deze fout, zoveel moge lijk te herstellen. Maar ook hier nemen gedane zaken geen keer en staat de Russische afgevaar digde in de Veiligheidsraad voor een hopeloze taak. Zo heeft niemand begrepen, waarom Moskou, toen de Noord- Koreaanse agressie in de Veilig heidsraad voor de eerste maal ter sprake kwam en een resolu tie werd ingediend om deze communistische Noord-Koreaan- se regering tot aanvaller te be stempelen en ieder lid van de Ver. Naties werd verboden deze agressor op enigerlei wijze te stèunen, Rusland afwezig bleef Want het gevolg van deze afwe zigheid is geweest, dat de Vei ligheidsraad deze resolutie kon aannemen en actief tegen de Noord-Koreanen kon optreden, wat niet het geval zou zijn ge weest, indien Rusland tegen de ze resolutie zijn veto had uitge sproken. Deze week, toen naar aanleiding van het feit, dat een Russisch vliegtuig boven Korea werd neergeschoten, de Ameri kaanse afgevaardigde opnieuw een resolutie indiende om dit verbod van enige hulp aan Noord-Korea te herhalen, bracht Malik daartegen zijn veto uit. Maar het was nu te laat, want daarmee werd wel deze nieuwe resolutie getroffen, maar niet die van Juni j.l„ zodat het commu nistische bewind als agressor blijft gekwalificeerd en het ver bod enige hulp aan deze agres sor te verlenen, ten volle van kracht blijft. Wanneer mocht blijken, dat Rusland deze hulp wel verleent, dan komt men er in Moskou nooit, onder uit, dat men opzet telijk. als lid van de Ver. Naties het handvest van deze organisa tie schendt en zich daarmee automatisch buiten deze inter nationale organisatie stelt. Aan vankelijk heeft men blijkbaar in Moskou gemeend, dat dit van geen betekenis was, maar men heeft daar nu wel ingezien, welk een grote vergissing dit is ge weest. We zeiden reeds dat Rus land alles doet, om deze vergis sing ongedaan te maken. Zo heeft Malik gisterenmid dag op een niet openbare verga dering het voorstel gedaan, om uit het jaarverslag van de Vei ligheidsraad alle besluiten te schrappen, welke gedurende de afwezigheid van Rusland geno men zijn. Maar dit voorstel kreeg natuurlijk alleen maar de stem van Malik en niemand viel hem bij. Daarnaast doet Malik op dit ogenblik letterlijk alles, om op de gang van zaken weer invloed uit te oefenen. Eerst bleef men weg en negeerde men het werk van de V.N., nu vervalt men weer in het andere uiterste en dient Rusland in elke zitting enige resoluties in, inzake Ko rea. Gisteren weer een resolutie, om de houding van Amerika af te keuren dat nodeloos onverde digde burgerlijke doeleindeu bombardeert, wat in strijd zou zijn met de Haagse conventie. Natuurlijk werd ook deze re solutie weer verworpen met al leen de stem van Malik voor. De gemeente Sint Maarten beleefde Vrijdagmiddag een be langrijke gebeurtenis, toen de nieuwe openbare lagere school, aan het Westeinde van het dorp, officiëel werd geopend door de inspecteur van het Lager On derwijs, de heer J. J. Feringa. Reeds in 1934, toen ik hier voor het eerst als inspecteur van het onderwijs kwam, was een nieuw gebouw nodig, zeide ds heer Feringa. De oude school voldeed helemaal niet meer aan de eisen. De heer Feringa was ver heugd, dat het gemeentebestuur, toen de mogelijkheid tot de bouw van deze nieuwe school werd geopend, direct heeft be sloten, dit te doen. Er is een schoolgebouw tot stand geko men, waarmee de gemeente, de ouders en vooral de kinderen van harte kunnen worden gefe liciteerd. De school heeft drie ruime lichte en luchtige lokalen. De lokalen hebben een fris aanzien, ze hebben centrale (gas) ver warming, in de hoogste klassen, v/aar straks ook het zevende en achtste leerjaar een plaats zal moeten vinden heeft men in plaats van de traditionele schoolbanken, tafeltjes en stoel tjes geplaatst. Het hoofd der school, de heer Wolters heeft het voornemen, om met deze zevende en achtste klassen aparte leerstof te be handelen. Als kunstverlichting zijn TL.- buizen langs de zolder aange bracht, ook iets geheel nieuws in een school. Lokalen en ruime gangen maken de school tot een huis, waar de jeugd van Sint Maarten zeer zeker met pleizier zijn schooluren zal doorbrengen. De heer Feringa was er van overtuigd, dat er geen vrees be hoefde te bestaan, dat de kinde- ren niet de nodige zorg voor de school zouden hebben. Hij hoop te, dat deze openbare school steeds in de belangstelling zal staan van het gemeentebestuur en vooral ook van de ouders. Nadat de leerlingen, die bui ten stonden te wachten, op ori ginele wijze door een drietal meisjes-herauten van de offici ële opening op de hoogte waren gesteld, spraken de heren Wol ters, het hoofd der school, de architect, de heer Husslage, de heren J. Meyer en K. Numan als onder-aannemer en aanne mer hartelijke gelukwensen uit. In de hall van de school ont hulde de heer Feringa tenslotte op verzoek van burgemeester Korver de gedenkplaat, die door architect en aannemer werd aangeboden. „Hulp aan Gerepatrieerden" gaat collecteren Binnenkort zal „hulp aan ge- repatrieerden", georganiseerd door de stichtingen „Nederland helpt Indië" en „Pelita", een landelijke inzameling houden van het buiten omloop komende zinken geld, oude dubbeltjes en centen. Deze landelijke actie wordt gehouden in de tweede helft van October a.s. omdat door deze beschuldiging geen enkel bewijs was geleverd Wel heeft het Vaticaan dezer dagen nog medegedeeld, hoe de communistische regering de Ka tholieke kathedraal van Seoel heeft gevorderd en er een muni tiedepot van heeft gemaakt, om op deze wijze haar munitievoor- raden te beschermen tegen Ame rikaanse bommenwerpers. Ver der is deze vergissing van Rus land, om twee maanden weg te blijven, de oorzaak, dat alle be schuldigingen tegen de Ver. Sta ten niet houdbaar zijn, want niet de Ver. Staten vechten tegen Korea, maar de legers van de Ver. Naties. Een andere resolu tie, waarmee Malik zich weer in de vingers sneed, was de be schuldiging, dat Amerikaanse vliegtuigen boven Mandsjoerije bommen wierpen. Dat was neu traal Chinees gebied. Goed, zei den de Amerikanen, laten we dan een commissie benoemen, die deze beschuldiging ter plaat se gaat onderzoeken. Toen zocht Malik een uitweg door als eis te stellen, dat een vertegenwoordi ger van communistisch China uitgenodigd zou worden om hierover inlichtingen te geven. Geen bezwaar, zeiden de Ameri kanen. Toen kon Malik niets meer zeggen. Maar nu is de Chi nese regering uit Peking geko men met de mededeling, dat het geen commissie van de V.N. in Mandsjoerije zal toelaten, zolang het communistische China geen lid is van de Ver. Naties, waar- mée dus Maliks resolutie van de baan is, afgewezen door zijn eigen vrienden. Neen, de houding van Rusland in Lake Success is niet bepaald gelukkig te noemen. Moskou valt er van de ene blunder in de ander. Dat men dan ook op het Kremlin over deze politiek 1 niet erg te spreken is, zal bin nenkort nog wel op duidelijke wijze blijken. Er zullen daar wel de nodige slachtoffers val len. Want nederlagen kunnen dictators niet aanvaarden. Dat verdraagt hun prestige nu een maal niet. 3 MAANDEN GE-EIST GENEMUIDEN. De landbou wer H. A. te Genemuiden ervoer Donderdag dat de justitie niet licht denkt over schijnbaar onbelangrijke vervalsingen van verklaringen, wel ke gebezigd worden bij het streven naar een tbc-vrije veestapel in Ne derland. Hij had eind Januari op de markt te Zwolle een koe verkocht aan Wigbers te Wierden voor f700. Het dier was voor tbc-vrij verkocht, doch H. A. zeide de rode geleide- kaart niet bij zich te hebben. Hij beloofde deze te zullen nasturen en in geval de kaart niet werd toe gezonden, zou de koopprijs met f 12.50 dalen. Veel, zeer veel later heeft H. A. een rode kaart naar Wierden gezonden, doch daar bleek dat een verlopen kaart was ver valst. De officier van justitie mr. Bran- tjes nam verd. geducht onder han den. Voor een paar luttele guldens gaat hij deze landelijke actie, wel ke voor ons land en volk van zo groot belang is, torpederen. Wie met deze papieren knoeit, die stelt zich aan een ernstige bestraffing bloot. Hij eiste drie maanden gev Uitspraak over 14 -dagen. BAVO-NIEUWS URSEM Programma voor Zon dag 10 September; Ursem 1 Bavo 1, 2.30; Bavo 2 Wit-Rood 3, 2.30; Oosthuizen 2 Bavo 3, 2.Bavo jun.Victor jun., 12.Victor ads. a Bavo ads. a, 12.—. Deze wedstrijden zijn all.e com petitie wedstrijden, dus Bavo-leden draagt de goede naam van St. Bavo uit en gedraagt je sportief, zowel bij overwinning als nederlaag. We starten met 6 elftallen, dat wil zeggen ongeveer honderd wed strijden en als de leden dan niet stipt de aanwijzingen van het be stuur opvolgen wordt 't een onge ordende beweging en dat gaat niet. Senioren elftallen ,n kwartier voor de aanvang van de wedstrijd aanwezig voor het kiezen van Uw aanvoej-der. Bij de jeugdelftallen worden deze aangewezen door de jeugdcommissie Onze Zustervereniging Ursem opent Zondag haar verbeterde sport terrein met de competitiewedstrijd tegen ons eerste. Een en ander op speciaal verzoek, hetgeen welwil lend door de bond is toegestaan. De leiding berust bij de heer Krijger uit Wormerveer. De aftrap wordt verricht door de Edelacht bare heer Burgemeester, 's Avonds 'n groot bal in zaal Oudejans ten bate der beide clubs. (Zie advertentie in dit nummer) K.F.C. filmkeuring HOORN: Winston Theater; Boule vard der Hartstochten, 18 jaar. Op de planken, alle leeftijden. Victoria: Het Masker van Dimi- trios, 18 jaar. SCHAGEN: Royal: Billy de Kid, 14 jaar. BERGEN: De Rustende Jager: Harpoen, 18 jaar; Jamaica-Ihn, 14 jaar; Kinderen van de straat, 14 jaar. ENKHUIZEN: Munt: Millionair in Nood, alle leeftijden; Harald, de Zweedse Robin Hood, 14 jaar. MEDEMBLIK: Scala: De Rat, 18 jaar; Diamantstad, 14 jaar. LUTJEBROEK: Tarzan en de lui paard-koningin, 14 jaar. ALKMAAR: Cinema American: Achterdocht 18 jaar. Harmonie: Walzer der Liebe, alle leeftijden. Victoria: De Groene hel, 18 jaar. DEN HELDER: De Witte: De el- lendigen, 18 jaar; Na de storm. 18 jaar. Tivoli: Grock in Groek de clown, alle leeftijden; Een zwervers op onthoud, 14 jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7