Maria Montessori tachtig jaar Zij opende de poorten voor onderwijshervorming Diamanten jubileum van Horecaf Tips voor kleinbehuisden Enorme baggermolens en zandzuigers graven kanalen en werpen dijken op DE GESLOTEN POORT RECEPTEN MOVEO brengt ontspanning aan ernstige oorlogsgewonden Voor de Vrouw J Tentoonstelling in Amsterdam De duplexwoning RADIO Aan de Oosterpotder wordt gewerkt Arbeiders huizen op het water MARIA MONTESSORI, de Ita liaanse vrouw, die haar hele leven heeft gewijd aan de opvoeding van de jeugd, is onlangs tachtig jaar geworden. Met haar grote liefde voor het kind en haar grote we tenschappelijke kennis van de kinderpsychologie, heeft zij on danks veel tegenstand, die voor namelijk te wijten was aan de opgang van het fascisme in haar geboorteland, tenslotte toch over wonnen en heden ten dage geniet zij dan ook een ieders belangstel ling en bewondering. Zonder enig chauvinisme kun nen wij zeggen, dat Dr. Maria Montessori van het begin af aan in Nederland het meeste be reikte en dit is vreemd wanneer we bedenken, dat de Nederlanders in alle andere gevallen zo terug houdend en „voorzichtig" zijn. In dit geval is Nederland echter het eerste land geweest, dat de grote waarde heeft begrepen van een juiste opvoeding van het toekom stig geslacht. In Nederland zijn dan ook, met uitzondering van de Scandinavi sche landen, de meeste Montes sorischolen opgericht, waar mo menteel totaal niet minder dan drie:en-dertig-duizend Nederland se kinderen het Montessori-onder- richt volgen. Oorspronkelijk was het de be doeling om deze methode alleen op achterlijke kinderen toe te passen, doch langzamerhand is het onderwijs Ook voor de normale leerlingen van waarde gebleken Reeds jaren voor de oorlog is Dr. Maria Montessori naar Neder land gekomen, waar zij sinds 1938 in Amsterdam woont. Momenteel verblijft zij voor enige tijd in Italië's oude universiteitsstad Pe rugia, om daar tweemaal per week aan geïnteresseerden, o.a. uit Bel- fië, Frankrijk, Spanje, Zweden, gypte, Brazilië en twee religieu zen uit Zwitserland, onderricht te geven in haar opvoedingsziens wijze. Het opvoedingssysteem van Maria Montessori is gebaseerd op de vrije ontwikkeling van het kind, waarbij de volwassene na tuurlijk helpend moet optreden, doch ook respecterend. Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slo pende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende,pijn .wor den langs natuurlijke 'weg afge voerd regelmatig en radicaal. (Adv.) „Hoe meer men het kind vrij laat, hoe waarachtiger het wordt", is een van haar opvattingen, waar eigenlijk haar hele streven op is gericht. Tot nog toe zijn er in ons land helaas nog steeds geen katholieke Montessori-scholen voor het „ho gere" onderwijs, zoals Lyceum en H.B.S. Alleen van de kleuter klasjes is een belangrijk deel katholiek, terwijl er ook enkele katholieke lagere Montessori scholen zijn. Het katholieke opleidingscen trum voor Montessori-krachten is thans gevestigd te Nijmegen. Ad- spirant Montessori-onderwijzeres- sen kunnen hier dus terecht voor uitgebreide inlichtingen. Voor een dergelijke cursus moet echter twee jaren extra worden gestu deerd, hetgeen voor velen een grote financiële moeilijkheid be tekent. Het is waarschijnlijk dan ook hieraan te wijten, dat er zo'n grote behoefte aan leerkrachten voor het lagere Montessori-onder- richt bestaat! De cursus, welke Dr. Maria Montessori momenteel in Perugia geeft, zal zij op 18 September onderbreken om naar Amsterdam te komen, teneinde aldaar het ere doctoraat in de letteren te aan vaarden. J.S. DE SCHOOLKWESTIE IN BELGIË „Geen oplossing op stel en sprong" BRUSSEL (K.N.P.) De Bel gische minister van Onderwijs heeft bij het honderdjarig be- staansfeest van een katholieke school verklaard, dat de regering vastbesloten is een oplossing te vinden voor de schoolkwestie. Hij deelde mede, dat reeds stappen in deze richting waren gedaan. De minister liet echter doorscheme ren, dat vooral met het oog op de krachtige anti-katholieke min derheid in het parlement de gelijkstelling der katholieke scho len met de staatsscholen niet op stel en sprong zou kunnen wor den verwezenlijkt. De eerste zending van 3800 boeken, bestemd voor een in Indonesië te stichten Oosterse bibliotheek, zijn Woensdag ver zonden. Van Nederlandse zijde was het prof. dr. mr. N. W. Posthumus die de verzorging op zich had genomen. Deze foto toont het moment waarop de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, mr. Moh. Roem, de eerste kist verzegelt. Links van hem prof. Posthumus, rechts mejuffrouw Osman en de heer Sudjono van het Hoge Commissariaat. Vijftien duizend vierkante meter expositieruimte van het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zal eind van deze maand ingeno men zijn door de tentoonstelling, die de Horecaf in zat richten in verband met zijn zestigjarig bestaan. De expositie belooft zeer aantrekkelijk te worden, niet alleen voor de mensen van het vak, maar ook voor degenen, die wel café, restaurant en hotel bezoeken, doch nooit eens achter de schermen van deze bedrijven konden zien. De Horecaf telt momenteel niet minder dan 31.000 bedrijven. In 1948 werd in deze bedrijfstak een totale omzet van 500 millioen ge haald. In hotels en logementen staan ruim 86.000 bedden iedere avond voor gasten opgemaakt, bovendien zijn er in de pensions en kamerverhuurbedrijven nog 60.000 bedden aanwezig. De Ne derlandse hotellerie, die in het buitenland zeker geen slechte naam heeft, moet niet worden on derschat. In deze bedrijfstak is PROGRAMMA ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 Hilversum I 402 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.18 gram. muz. 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 orgel spel, 8.45 gram. muz. (9.309.35 waterstanden) 10.00 medische cau serie, 10.05 morgenwijding, 10.20 v. de arbeider in de continu-bedrijven, 11.35 fluit en piano, 12.00 promena de-orkest, 12.30 mededelingen, 12.33 hawaiianmuziek, 13.00 nieuws, 13.15 gram, muz. 14.00 het netderl. lied, 14.20 amateurs uitzending, 14.50 streekuitzending, 15.15 kamerorkest, 16.00 „van de wieg tot aan het graf", causerie, 16.15 gr. muz. 16.25 lichte muz., 16.45 sportpraatje, 17.00 gram. muz. 17.30 v. de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 harmonie-orkest, 18.35 vrou wenkoor, 18.55 gram. muz- 19.00 ar tistieke staalkaart, 19.30 „Graaf Folke Bernadotte", causerie, 19.40 „het vertaalde boek", caus. 19.55 „deze weeik", causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 gevar. progr., 21.10 symphonie- orkest, 21.55 soc. commentaar, 22.10 Weense muz., 22.40 „de commissaris vertelt verder", 23.00 nieuws, 23.15 24.00 gram, muz. Hilveirsum II, 298 m, 7.0024.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn. 7.30 gewijde muz. 7.45 morgengebed en lit. kalender, 8.00 nieuws en weer berichten, 8.15 gram. muz„ 9.00 voor de vrouw, 9.30 gram. muz., 10.00 v. de kinderen, 10.15 gram. muz., 11.00 voor de zieiken, 11.45 gram. muz., 11.50 godsdienstige causerie, 12,00 Angelus, 12.03 gram. muz., (12.30 12,33 mededelingen) 13.00 nieuws en kath. nieuws, orkest, 14.00 harmonie-orkest. 14.30 gram.' muz., 15.00 kroniek van lette ren en kunsten, 15.35 gem. koor, 16.05 pianoduo, 16.30 „de schoon heid van het Gregoriaans", 17.00 v. de jeugd, 18.00 lichte muz., 18.20 journalistiek weekoverzicht, 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 symphonie- ork„ koor en solisten, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 gram. muz., 20.15 „licht baken", 20.40 gram. muz., 20.45 „Steek eens op, heren", 21.00 gev. programma, 21.45 puzzle, 21.55 pop. concert, 22.35 Amerikaans commen taar, 22.45 avondgebed en lit. ka lender, 23.00 nieuws,, 23.15 nieuws in eisperanto, 23.2024.00 Utrechts sted. orkest. BRUSSEL 324 m.: 12.00 salon-orkest, 12.30 weerber., 12.32 licht orkest, 13.00 nieuws, 13.15 gram. muz., 14.00 causerie over to neel, 14.10 gram. muz., 15.30 orgel spel, 16.15 gram.muz., 17.00 nieuws, 17.10 accordeonmuziek, 17.25 gram. muz., 17.30 voor de jeugd, 18.00 ac cordeonmuziek, 18.15 gram.muz., 18 30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19i30 gram.muz., 19.50 radio-feuille ton, 20.00 omroeporkest en soliste, 21 00 actualiteiten, 21.15 gram.muz., 22.00 nieuws, 22.15 verzoekprogram ma, 23.00 nieuws,, 23.05 gram.muz., 24.00 sluiting. BRUSSEL 484 m.: 12.05 gram.muz., 12.30 omroep orkest, 13.00 nieuws, 13.10 omroep- orkast, 13.30 gram.muz„ 14.00 verz. programma, 15.00 gram.muz., 16.30 dansmuziek. 18.30 gram.muz., 19.45 nieuws, 20.00 omroep-orkest, 21.00 verz. programma, 22.00 nieuws, 22.15 dansmuziek, 22.55 nieuws, De Commissie voor Huishoude lijke en Gezondheidsvoorlichting, aid. Haarlem, heeft het eerst het initiatief genomen om in samen werking met afdelingen van de Nederlandse Bond van Huisvrou wen, van de Volksuniversiteit en de Gem. Energie Bedrijven een duplexwoning geheel te meubile ren en te stofferen naar de eisen des tijds en deze woning „ten toon te stellen" voor alle belangheb benden en geïnteresseerden. Het doel hiervan is om toekom stige duplexbewoners en -bewoon sters te laten zien hoe een derge lijke woning practisch en verant woord kan worden ingericht zon der hoge onkosten. Ongetwijfeld zal het aantal geïnteresseerden groot zijn. Er zullen gedurende de komende jaren immers niet minder dan 144.000 gezinnen in duplex-woningen worden onder gebracht volgens de plannen van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting! Daarom is dit plan ook met gejuich te be groeten, hoewel het, strikt geno men, indruist tegen de opvattin gen en principes van de commis sie, die o.a. om hygiënische rede nen het bewonen van duplexwo- ningen niet kan aanraden. Er zijn bijvoorbeeld geen vaste wastafels in aangebracht, omdat de wanden hiervoor niet stevig genoeg zijn, een euvel echter, dat verholpen kan worden wanneer de duplex woning omgebouwd wordt tot simplexwoning, hetgeen toch de bedoeling ervan is. Een tweede grote handicap is 't gemis van kas ten, die heerlijke bergplaatsen! Wanneer we zo'n duplexwoning dan ook met een critisch „huis vrouwenoog" gaan bekijken, blijft er inderdaad nog veel te wensen over, maar wie weet komt er nog PEERGERECHTEN week deden wij APPEL- EN Voor deze weer een keuze uit de grote ver scheidenheid aan recepten van appel- en peergerechten. Deze beide vruchten, die ons, rauw gegeten, een grote hoeveelheid vitamines en zouten opleveren kunnen ook in gekookte, gebak ken of geconserveerde toestand een smakelijke afwisseling ge ven. APPELTAART 200 gr. poedersuiker, 300 gr boter, 400 gr. bloem, 1 a 2 eie ren, enige appelen, suiker en ka neel. Verdeel de boter in stukjes in de bloem, roer even en voeg de eieren toe. Kneed het deeg tot een stevige bal. Rol deze massa uit en bekleed er een, met boter ingesmeerde taartvorm mee verandering in, wanneer de vrou wen medezeggenschap krijgen in de nieuwe huizenbouw, hetgeen eigenlijk itolkomen logisch is, daar tenslotte de vrouw het huis moet bewèrken! Op de tentoonstelling, welke geopend werd op Woensdag 13 September en tot Zondag 24 Sep tember 4.30 uur duurt, kan de toekomstige huisvrouw, dit zijn immers bijna alle toekomstige du- plexbewoonsters, veel nuttige raadgevingen ontvangen. Tijdens een speciale lezing/die wordt gehouden op 18 September, wordt bovendien voorlichting ge geven omtrent toepassing van gas en electriciteit in de duplex woning. Zo zal er in het keuken tje op de bovenverdieping een electrisch fornuis met de nodige electrische apparaten worden op gesteld en in het „benedenkeu- kentje" kan de huisvrouw nog iets leren van de „gasfornuis methode". Het nut en het onnut zal wor den bewezen van opklapbare ta fels in kamer of keuken. De „du- plexisten" hebben hier dan ook een unieke gelegenheid om een inzicht te krijgen in het juist in richten van hun toekomstig nestje. 13.20 Metropole- i Schil de appelen snijd ze in vie- 1 ren, haal er de klokhuizen uit en snijd de parten in schijfjes Leg deze dakpansgewijs in de vorm. Strooi er een, mengsel over van suiker en kaneel en iets bloem om het vrijkomende vocht te binden. Snijd van het overgebleven deeg smalle reep jes en leg deze ruitvormig over de vulling. Bestrijk ze met los geklopt ei. Zet de vorm in de oven en laat ze in pl.m. drie kwartier gaar- en bruin worden. APPEL- EN GEMBER- MARMELADE 500 gr. zure appelen, 500 gr. suiker, 150 gr. natte gember. Was de appelen, snijd ze in vieren en zet ze op met !4 liter water. Laat deze massa een half uur koken en zeef ze door een doek. Meet het vocht en laat zo nodig inkoken tot een halve li ter. Voeg de suiker, de gember - stroop en de zéér fijn gehakte gember toe. Maak de marmelade op de gewone wijze af. PERENCOMP6TE MET ROZIJ NEN EN GEMBER 8 handperen, 100 gr. rozijnen, 2 stukjes gember, iets gember- stroop. suiker, citroensap, aard appelmeel, 3 kopjes water. Schil de peren, snijd ze in vie ren. neem er de klokhuizen uit, kook ze in het water met de sui ker gaar en doorschijnend. Bind het vocht met het aangemengde aardappelmeel, voeg iets citroen sap toe. Wel de gewassen rozij nen op in iets water, snijd de gember in kleine stukjes en voeg beiden met de gemberstroop toe aan de peren. Dien deze compote koud op. Midden in de heksenketel van ben zinestank en lawaai van onze steden valt soms ineens een stilte. Als een kind de straat oversteekt kan het gebeuren, dat honderd motoren op de plaats rust staan te draaien ach ter de beschermende arm van een verkeersagent. Als een bruidje een kerk binnenwandelt, komen de men sen, hoe gejaagd zij ook zijn, even kijken. Ook wanneer er pijnlijke din gen te zien zijn, worden wij even stil en laten ons hart spreken, al zijn wij er persoonlijk niet bij betrokken. Wanneer Klaas Jansen, oud-mili tair en oorlogsgewonde, die bij de Grebbeberg een schot door zijn bei de benen kreeg, dat hem een dub bele amputatie bezorgde op straat een wandeling zou maken op zijn krukken, dan zou iedereen stil zijn en nadenken over het hoe en waar om. Maar wij zien Klaas Jansen niet komen. Hii is in goede handen in een inrichting en hij hoeft die pijn lijke tochten niet te maken. Mis schien is het wel jammer, voor ons en zeker voor Klaas, dat wij hem zo weinig zien. Wij zijn mèt hem dankbaar voor de wetenschap die hem omringt. Maar toch mist hij iets. Wat wii te veel hebben heeft iSaas te weinig- afleiding en bewe gingsvrijheid. di„ een mens nodig heeft om geestelijk fit te blijven. Er wordt van zijn levenskunst meer ge vraagd dan wij wel denken. Voor dat geval van Klaas Jansen nu en de welgeteld 350 soortgelijken Op twee en twintig kilometer afstand van Harderwijk in het IJselmeer wordt, zoals bekend is, gewerkt aan de Oosterpolder. Ten Westen van het Keteldiep, ten Zuiden van de Noordoost polder, is dat eveneens het geval. Deze plaatsen worden door degenen die met het werk zijn belast aangeduid respectievelijk als perceel P en perceel Q. De burgemeester van Harderwijk, de heer G. j. Numan, had in samenwerking met de directie van de Hotland-Veluwe Lijn het initiatief genomen voor het maken van een boottocht naar het perceel P. dere gedeelte van die meerdijk ter lengte van ongeveer vijf kilo meter zal een hoek vormen met het eerstgenoemde stuk en langs de geprojecteerde vaart lopen, die de Oosterpolder in tweeën zal de len. Barakken op een ponton. 250 tot 300 werkers zijn op het ogenblik daar midden in het IJsel meer in barakken op een ponton gehuisvest. Zij zullen, wanneer de werkhaven gereed is, hun ver blijf op een dan daar ontstaan eiland vinden. Voor het vervaar digen van de meerdijkgedeelten en de strekdammen werkt men er thans met twee grote bagger molens, zeven zandzuigers, een kraan en een groot aantal onder- lossers en sleepboten. In een gebaggerde geul wordt grof zand gebracht. Het zand, dat daarvoor geschikt is moet op 20 of 25 m. diepte worden uitgezo gen. Om nu daarvoor geen gaten in de toekomstige polderbodem te veroorzaken, legt men deze zand zuigers daar, waar kanalen zijn geprojecteerd. Zo slaat men twee vliegen in een klap. Deze zand zuigers moeten flinke knapen Zijn. De middellijn van de zuiger is ongeveer 60 cm. De modderige substantie, die deze zuigers opha len wordt door buizen met wijde sleufvormige opening in de soms weerszijden liggend onderlossers gespoten. Zoals men weet zal de Ooster polder van het „vasteland" ge scheiden worden door een strook water, dat aan de zijde van het Gooi de naam Gooimeer zal dra gen en aan de kant van de Velu- we Eem-meer zal heten. Deze boezemmeren zullen een gunstige invloed hebben, naar men ver wacht, op het grondwaterpeil van Gooi en Veluwe. Perceel P omvat het maken van een stuk meerdijk van acht kilometer lengte. Een gedeelte van die dijk komt langs het van hét IJ naar een punt ten zuidwes ten van Urk geprojecteerd kanaal Dit kanaal zal de scheiding vor men tussen de Oosterpolder en de later tegen de kust van Noord holland ten zuiden van Hoorn komende westerpolder. Het an- die er in ons laud zijn, hebben voortrefelijke Nederlanders, die de naastenliefde begrijpen, een oplos sing gevonden. Zij hebben een aan tal organisaties op het gebied van toerisme, zoals de KNAC en de AN WB gecombineerd met het Rode Kruis, de Bond voor Militaire Oor logsslachtoffers de Kon. Vereniging „Ons Leger", de Ned. Mij v. Nijver heid en Handel en het Ministerie van Oorlog. Zo is een vereniging ge vormd, die deze mensen wil laten profiteren van het surplus aan ver voer dat in een met automobielen bezaaid land als het onze altijd nog wel te vinden is. Het program is nog niet helemaal uitgestippeld, maar automobilisten die hun wagen voor dit doel beschikbaar willen stellen, kunnen dit voor lange of korte reizen doen bij de stichting MOVEO, Bleyenburg 38 Den Haag. De naam MOVEO betekent: meer ontspanning voor ernstige oorlogs gewonden en omvat tevens het be grip van iets in beweging te stellen. De bedoeling is niet zozeer te komen tot een precies afgebakende club van automobilisten maar, hoewel een vaste kern zeker nuttig zal zijn, de Nederlandse automobilisten en ieder een die op andere wijze wil bijdra gen, aan te sporen dit. te doen op de manier die hem het best ligt. Een zo groot mogelijke deelname van het Nederlandse volk, betekent vanzelfsprekend, dat ook kleinere gaven welkom zijn, waarvoor het gironummer 5400 openstaat. Emmertjes van 800 liter. De plaats waar deze bakken hun inhoud zullen laten vallen is eerst gereed gemaakt door de twee gigantische baggermolens, die werken met „emmertjes" van 800 liter inhoud. Zij baggeren de laag van het 10 m dikke slib voor het grootste deel weg. In het daar voor ontstane gat ploffen de on derlossers hun zware last en scheppen daardoor een stevige on dergrond voor de aan te leggen dijk. Is dit gat gevuld, dan komt de kraan aan weerszijden v. deze zandoppervlakte het taaie kei- leem storten en tussen deze twee heuveltjes van ongeveer 2 m. hoog storten de onderlossers dan opnieuw hun zandlading uit. Net zo lang, tot de kop van de dijk boven het water komt. De kop krijgt dan ook weer een bekle- Jake Lamotta verslaaf Daufhuille In een gevecht over 15 ronden om het wereldkampioenschap mid dengewicht versloeg de titelhou der Jake Lamotta de Fransman Laurent Dauthuille in de laatste ronde door k.o. ding met keileem, de stevige ba saltzuiltjes. Vooral de verwerking van keileem is een specialiteit van de Zuiderzeewerken. Het wordt gehaald in de buurt van Urk, uit het IJselmeer. De opslagplaats van het rijshout bevindt zich bij Schokkerhaven, N.O.-polder. Werkplan P ligt in de scheep vaartroute Amsterdam-Lemmer. Het gehele terrein is met boeien afgebakend en geen schip mag zich daartussen begeven. Wel een strop voor de vissers, want door het omwerken van de bodem zwemmen er vele en goede palin gen rond. Samenwerking fussen sócialisfen en communisten in Neder-Saksen De socialistische meerderheid in de Neder-Saksische „Landtag" heeft een communistische motie aangenomen, waarin geëist wordt, dat het enige maanden geleden door de toenmalige minister van Landbouw, dr. Gerelce, met de Sovjet-Duitse regering afgesloten handelsverdrag onmiddellijk dient te worden uitgevoerd. De Chris telijk Democratische Unie, waar toe minister Gereke had behoord, stemde gesloten tegen de motie der sociaal-democraten en com munisten. (Zoals wij destijds hebben be richt, had dr. Gereke, dietoen voorzitter der C.D.U. en plaats vervangend minister-president was, in de maand Juni j.l. dit han delsverdrag, dat alleen reeds in de levering van conserven ter waarde van 10.250.000 Mark aan de Oost-Duitse regering voorzag, eigenmachtig afgesloten, zonder de federale regering van Bonn daarin te kennen. Dr. Gereke werd toen door bondskanselier Adenauer gedesavoueerd en moest zijn ontslag nemen, terwijl de C.D.U. hem buiten haar rijen sloot. - Red.). een kapitaal van 700 millioen gulden geïnvesteerd. In 1948 bracht het hotelbedriif 30 mil lioen deviezen in de pot tegen 4 millioen in 1939. Ook als werkgevers zijn de Ho- recaf-bedrijven niet te onderschat ten. In deze bedrijfstak zijn 37.008 personen werkzaam. Werkgevers en werknemers met hun gezin nen vormen een groep van min stens 200.000 personen, zodat dus op iedefe 50 Nederlanders min stens 1 persoon voor z'n levens onderhoud rechtstreeks afhanke lijk is van het wel en wee van de Horecaf-bedrijven. Dc grote tentoonstelling in het Rai-gebouw te Amsterdam, waar van Prins Bernhard bescherm heer is en die door de minister van Economische Zaken op 29 September a.s. zal worden ge opend, is een demonstratie van wat de Nederlandse hotels en aanverwante bedrijven willen en kunnen presteren. Er zullen de nieuwste opvattingen en ideeën worden tentoongespreid. In twee hotels, die in de hallen worden gebouwd, zal een indruk worden gegeven van het peil der hotel lerie in Nederland of wat in de naaste toekomst verwezenlijkt zal worden. Deze hotels geven te zien de inrichting van le klasse, 2e klasse, luxe hotels en cafetaria's met keukens, inrichting van slaap kamers, hall, receptiebureau, bi bliotheek, wasserij en linnenka mers. Aan de inrichting hiervan wordt door tal van firma's mede werking verleend. Tevens zullen er tijdens de tentoonstellingsda- gen wedstrijden worden gehou den, o.a. een cullinaire show, waar de keukenchefs hun beste been tje zullen voorzetten. De hoge school van de kookkunst gaat hier een demonstratie geven in een internationale krachtmeting. Ook wordt een tafeldek wedstrijd ge houden, waarvoor de kostbaarste serviezen en het fijnste tafellin nen zal worden gebruikt Tennis NEDERLANDSE SUCCESSEN TE EASTBOURNE In de tweede ronde van het tornooi om de Zuid-Engelse kam pioenschappen te Eastbourne sloeg Rinkel de Engelsman Horn met 6—2 5—7 6—2. Van Dalsum bereikte op vrij gelukkige wijze de halve eind strijd doordat zijn tegenstander Lister zich op matchpoint terug trok. Lister leidde met 63 46 53 4030 toen hij de partij ge wonnen gaf omdat hij Vrijdag als aanvoerder van een Engels team naar Duitsland reist en 'dus toch niet in de gelegenheid zou zijn verder aan het tomooi te East bourne deel te nemen. Van Dal sum komt nu in de halve eind strijd tegen de Britse Daviscup- speier Paish, die met veel moeite de baas bleef over onze landge noot Dehnert. Paish won deze partij met 75 108. 32 personen werden gedood en meer dan 40 gewond toen een dieseltrein tegen een troepentrein botste bij Newcomerstown, in de Amerikaanse staat Ohio. De meesten der slachtoffers waren militairen, die op weg waren naar een trainingskamp. Een luchtopname van de ravage. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 13. „Vindt U dat nu zo erg, dat die twee jongens hier wat zit ten? Dat moeten zij toch ook wel gemerkt hebben, dat vader ergens anders ging zitten eten?" „Och kinderen, vader is een beetje onrustig de laatste tijd. Ik weet niet wat dat precies is, maar hij ziet alles als 'n in dringen in onze gemeenschap, waar hij uitsluitend voor werkt. En ik moet er bij zeggen hard voor werkt. Zoek er maar eens iemand die van 's morgens tot 's avonds zo aan een stuk bezig is. En nu hij eigenlijk hulp zo goed gebruiken kan, denkt hij natuurlijk aan onze Rien, die tot werken jammer genoeg niet in staat is. Nu komt er nog die aanleg van de electriciteit bij. De polder, 'waar je eerst nie mand zag, is nu vol vreemd volk. Er wordt gegraven en wild met vrachtauto's gereden. Het lijkt soms wel oorlog. Dat alles maakt vader van streek en dat vreemde volk hier geregeld over de vloer!" „Ik vind dat ze zo beroerd niet zjjn. Ze zullen ons toch niet opeten." „Toch zitten er wel minder goeden onder", vond Moeder. „Ja, dat kan wel zijn", zei Marie, „maar daar hebben we niets mee te maken, die komen hier niet. De oude is net zo'n huisvader. Die zie je hier bijna nooit. En die jongensnou ja. En dan de ingenieur, die is er ook nog. Ik vind dat best een aardi ge heer." „Dat is waar", zei vrouw de Reuver, „die is nog hier ge weest vandaag". „Wat kwam hij doen?" vroeg Marie zeer haastig. „Oh, niets bijzonders. Hii kwam,- denk ik, naar de post kijken. Tenminste daar vroeg hij naar. Hij zal wel iets wach tende zijn." Die zal zeker wel niet hier uit zijn gewone doen. Vooral blijven, nu met die Zaterdag en Zondag." „Ben je gek", antwoordde Gon „die gaat toch zeker naar huis en naar zijn vrouw!" „Ja, dat zal wel. Wat zou zo'n mijnheer hier in de Wanre moe ten doen en zeker bij de „Rode Leeuw?" „Die gaat natuurlijk uit rijden met zijn vrouw heel ver weg en ergens.... ja ik weet niet. Wat zouden die lui zo in die dagen doen? Ook de hele dag binnen zitten zoals wij hier?" ,|Nou," zei vrouw de Reuver daar kun je eigenlijk niets van opaan bij die grote me- vrouws en mijnheren.. Sommi gen hebben een prachtige villa met een mooie tuin en zoeken de gezelligheid thuis. Anderen hebben thuis geen aard en gaan in de stad uit. In grote hotels eten en naar uitvoeringen." „Hé, dat zou ik zeker nooit doen als ik getrouwd was. Nee, thuis alles gezellig inrichten en zo.... ik weet niet, hoe ik het zeggen moet", zei Marie. „Kijk", zei Moeder hoe komt Vader daar ineens zo beneden op het land. Ik heb 'm hier toch niet voorbij zien komen?" „Maar hebt U dat dan nog niet gezien? Vader heeft bezij den in de heg een uitgang ge maakt en daar dat oude hek over de sloot gelegd", ahtwoord- de Gon. „Maar daar kan Vader toch niet over lopen?" „Jawel, daar heeft hij dat te nenbeschot van het varkenshok over gelegd. Heeft U dat dan nog niet gezien?" „Nee Gon, ik kom zo zelden achter in de hof. Maar ik heb wel gemerkt, dat Vader de laatste tijd soms ineens op de stal staat, zonder dat ik hem langs heb zien komen. Hii kan je soms doen schrikken door on verwachts achter je te staan." „Dat kan dit jaar dan wat worden met de kermis", zei Ma rie Snibbig, „want dan is het telkens mis...." „Maar Marie, met een klein beetje meer eerbied over je Va der .praten!" gaf vrouw de Reu ver boos terug. „Och, daar mogen we immers toch nooit naar toe. Heel 't dorp gaat en Rika nog wel met haar vrijer. En dat mag allemaal. Maar wij? Wij mogen niets nooit! En nou dit jaar zeker niet met al dat vreemde volk." „Kinderen praat me nu al niet over de kermis, dat duurt nog een paar weken. Als Vader het goed vindt, je weet dan vind ik het ook best." „Maar waarom mogen wij dan ook nooit? Als kinderen mochten we niet en nu we groot zijn zouden we nog niet mógen!" werd Marie kwaad. „Jaeh ja!!!" deed Moeder voor zich heen, „dat zal ik je misschien later.... later nog wel 'ns vertellen." „Oh dat is Moeder weer, later, later.... misschien! Altijd zitten we hier opgesloten! We kunnen niet uit en we mogen er nooit uit.... Ik zou.... ik zou.... Ze voleindigde haar zin niet. De koffiepot, die ze in haar han den had, patste met een klap op de stenen plavuizen en hij viel in gruizelementen uiteen. Het bruine vocht spatte tegen muur en kousen en het liep met straal tjes omlaag. De „koffledrats" lag er als 'n hoopje. „Marie", riep Moeder de Reu ver en kreeg een rood hoofd van kwaadheid. Gon stond met open mond en verschoot zeer bleek. Maar Marie kwam niet tot be daren. Met haar klompen stapte ze van kwaadheid de tuit, die er nog heel lag, tot scherven aan gruis. „Daar.... daar.... daar!!!" schreeuwde ze hysterisch ,,'t Is kapot ja, kapoten het kan me niet schelen ook. Ik wil de hele boel wel in de...." „Maar MarieMarie!" sus te Moeder; „hou je toch wat ia! Je bent met góed!!!" (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4