Maar Minister Schokking kwam niet zonder wonden uit de strijd Sociale spanningen in West-Duitsland Eerste verzoek van ouders door het Hof afgewezen Duizenden bij zijn uitvaart Duitse Eemsbrug zal Zondag worden geopend Te Eelde viel 53 mm neerslag •iaddto er tijdingen Kamer keurt Oorlogen Marinegoed De Anti's en de V.V.D. verwachten niets meer van de bewindsman Zondags-evangelie Generaal Giebel nam afscheid De zaak Bertha Hertogh Belangstelling van Groninger zijde Smuts' dood: „de stem van God Bakkerspatroons willen compensatie Naar wij vernemen J ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 RSVERWACHTING deeld door het K.N.M.I. lt. Geldig van Zaterdag tot Zaterdagavond. jT 16 Sept. Krachtige, kust tot hard of stormach- emende Zuidelijke wind, limend naar Zuid-West. algemeen veel bewolking gen tijdelijk enige regen, 'erandering van tempera- d U maar niet, want wij en uitkomst voor U, dank ïze „Kousen-Service"! lusen worden binnen 2 da- ij ons gerepareerd en op- i gevormd (ook Uw Nylons >ren wij zonder prijsver- g) en hoe keurig ze er lilzien, kunnen wij U niet rijven, doch dat zult U eerste kennismaking met nieuwe „Kousen-Service- ng" ondervinden. IANGESTRAAT 68 AIKMAM^ (Adv.j Ter gelegenheid van kermis was een stier uit te gast,dat Wil zeggen: van Blokdijk dan. De nedictus XV" voerde de- te geschiedenis met gloed ten tonele. Pastoor Holt- na afloop een dank- ak, kon met recht het loven. Er was een bal j men niet op 'n kwar- kijken. lis-Donderdag werd door mig in het nauw ge- :ittemm hebben de kin best vermaakt. De kin- ed/n een felle 'strijd om ontbranden, 's Middags optocht niet' versierde gehouden ook al om h wedstrijd inlang- •n voor dames en heren Viering. inden en verloren voorwerpen GOWAARD scommandant der Rijks- Idt dat de navolgende op het groepsbureau :n en verloren zijn aan een benzinetankdop aen zwarte cape, en een ïoed. i: een nikkelen dop van k, een rozenkrans, een m een kammetje in etui. DE BU-BQ" GOWAARD Onze be- selijke fabrikanten Bur- man, hebben hun in de rek bekende sorteer- U^-BO" op de jaarbeurs ij mogen zich, zoals wij n een redelijke belang- leugen. Cl EK FESTIVAL •RN. Ter gelegenheid arig bestaan organiseer- Ons" een muziek-festi- terrein achter slager v. ndanks het wisselvallige ch een grootcaantal mu- ers verzameld teneinde ;orpsen te beluisteren niden optreden onder directeur Visser. Het corps opende met de van van der Glas en iet „In het land van de Paul Lincke, om te be- „Le retour au Pays" ademe bleek dat „Onder rnstige studie spoedig de besten gerekend mag ast na Arbeid uit Zuid- begon ietwat onzeker hemienné" van Balfe net het eerste deel van oide Symphonie van xnst na Arbeid kan het re 't deze middag van gehoord. De derde in Bergens Harmonie die r opende met „Rossini- arard Boedijn. In het mer, het „Obeirto" van te het zelfs een, hoogte idag nog niet was be- armonie was het eerste de pauze liet horen, en On Pasquaie" van Do- na vervolgden ze met avische Rhapsodie van Git was één van de mmers van deze mid- zware eisen aan corps Oefening kweekt ken- woud bleek haar naam ion, want uit alles werd elijk dat hier veel ge ard gestudeerd wordt, kwam Excelsior van oude ons vergasten op Mars" van Tschaikow- lgde met „'lltalienne a Rossini, dat moeilijk in ag, om dan te beslui- ïg Cotten". n het einde gekomen chtige middag vol mu- waar elk wedstrljd- leken was en toch .ge- het hoogst bereikbare Inder Ons en directeur i op een geslaagd fes- Van onze parlementaire redacteur Om half zes gisteravond trok in de Tweede Kamer de kruitdamp op. Met een forse hamerklap van de jubilerende voorzitter,, die in goed vertrouwen op de afloop ook op het strijdtoneel de feest- orchidé was blijven dragen, werdén de begrotingen van „Oor log" en „Marine" zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Er was enkel de reeds klassieke aantekening van de Communisten, dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Het drie manschap achter de regeringstafel, minister Scholcking en de staatssecretarissen Mr. Fockema Andreae en Moorman, kon de gebruikelijke gelukwensen in ontvangst nemen. Toch kwam de defensie-minister niet zonder politieke wonden uit de strijd. Bij de replieken was dr. Bruins Slot (A.R.) namens zijn fractie komen verklaren, dat het antwoord van de minister de bezorgdheid in zijn kring zelfs nog had vergroot Kon dit misschien verwacht worden, pijnlijker voor de mi nister was, dat ook de WD- fractie, bij monde van de heren Oud en Vonk, haar vertrouwen in de minister op zei. De dag tevoren had het de schijn, dat deze fractie de minister gaarne de gelegenheid wilde geven om nieuw vertrouwen te wekken. Hierin is de minister echter blijkbaar niet kunnen slagen. De balans opmakend bleef hem slechts over de steun van zijn christ. historische partijgenoten, die van de P.v.d.A., door de heer Vorrink omschreven als „steun in de zin van opbouwende en constructieve eritiek" en die van de KVP-fractie, deze echter met de nadruk op het vertrou wen, dat in de komende maan den een beduidend deel van de achterstand zou worden inge haald. NEDERIGHEID De deugd, die we allen in min dere of meerdere mate niet be zitten, is nederigheid. We vinden dat niet eens erg. Nederigheid past aan zustertjes en kwezeltjes. In ons begrip van nederigheid schuilt bijna altijd een overdreven zonde-bewustzijn. Als men nederig is, moet men zich voor een groot zondaar houden, moet men me nen niets goeds te kunnen doen, moet men zichzelf voorpraten dat alle mensen heiligen zijn behalve men-zelf. Doopt men met zulk een idee rond gesteld dat men wel eens over die deugd heeft nage dacht! dan is het volkomen duidelijk dat nederigheid voor mensen in de wereld alle aantrek kelijkheid mist. Nederigheid is niets anders dan eerlijkheid. Heel eenvoudig. Een nederig mens is hij die eer lijk staat tegenover zichzelf, te genover God, tegenover z'n me demensen. Niets meer, en niets minder. Zo een houdt niet van ingebeelde slechtheid en laag heid. Hjj doet zich niet anders voor als hij is. Hij weet zijn plaats. Dat men, wanneer men ernstig poogt' die juiste plaats te kennen, zeer waarschijnlijk enige graden in eigen achting daalt, is gevolg van die eerlijk heid, moet als winst beschouwd worden. Want eerlijk: waar be roemen we ons al niet op! We gaan groot op ons geheugen, op ons verstand, op ons geld, op ons lichaam, op onze fraaie haardos. Noch het een, noch het andere hebben we van ons zelf. En zelfs, als wij bijvoorbeeld ons geld eerlijk verdiend heb ben door gestage arbeid, dan moeten we toegeven dat we zo energiek en zo kundig konden handelen en werken omdat we een energiek karakter en flink verstand meegekregen hebben. Niet wij hebben onszelf uit gezocht. Wij zijn op de wereld, niet omdat wij daar zin in had den. God en onze ouders heb ben ons het bestaan gegeven. En van de drie wezens die sa menwerkten had God het leeu wenaandeel. Wij hebben alles gekregen, en wijzelf behoren als schepsel aan God toen. Hij gaf ons de ziel die voortleeft en nooit sterven zal. Heel de schep ping werkt uiteindelijk samen om de mgnsenziel mijn men senziel moet ieder lezen eeu wig gelukkig maken. Wij zijn van God. We zijn meer vaji God dan een stuk speelgoed van een kind is. Want het materiaal van elk ding is slechts bewerkt: wij zijn geschapen. Wij als ziel - komen kant en klaar uit Gods scheppende hand,. Maar wij voe len ops zo heerlijk onafhanke lijk! Het is goedheid van God. Hij wil de denkende mens zijn volkomen afhankelijkheid in ontstaan en voorbestaan vrii laten erkennen. Doet hij dit en beleeft hij dit: ziedaar de nede rige. Wie dit inzicht heeft bevoch ten op zichzelf, ziet zichzelf in een nieuwe verhouding tot de medemensen. In dit wezenlijke opzicht toch zijn alle mensen eender. En wat maakt het wei nig verschil of deze een pracht stem heeft en die veel duiten! Of de een scherp van verstand, de ander kunstzinnig, of nuch ter, droog, saai, enz. is! Of men directeur of handelsreiziger, naaister of werkster, hofleve rancier of melkboer is. De grondwaarheid blijft: wij zijn van God. helemaal van God Van God hebben wij ons in nigste zelf gekregen. Van onze ouders misschien nog belangrij ke karaktertrekken, en daar- l door zijn we misschien geslaagd in ons leven, maar alles komt I neer op deze erkenning: van ons zelf uit zijn we niets; alles kregen we. Waarom dan neergekeken op anderen? Waarom de neus op gehaald voor een mens met een versleten jas? Waarom een ple zierig gevoel na een eerbiedige groet, en uit je humeur als ge brek aan waardering blijkt? „Leer van mii", zei de Mees ter „dat Ik zachtmoedig en ne derig ben". P. C. de Haan pr. Op deze laatste dag van het defensie-debat draaide alles om de uitlating van de heer Fens (KVP), wagrin gezegd was, dat Kamer en minister elkaar over vier maanden weer zouden ont moeten en dat dan zou moeten blijken of er inderdaad vorde ringen waren gemaakt. Had d< minister de avond tevoren, reeds van zijn kant betoogd, dat de ministeriële verantwoordelijk heid hen.' te zwaar zou gaan vallen, wanneer hij zich niet meer gedragen zou weten door het vertrouwen van de Kamer, deze dag liet de staatsecretaris, mr. Fockema Andreae een soort gelijk geluid horen. Juist in de huidige omstandig heden, zo betoogde hij, was het voor een man in zijn positie noodzakelijk om te weten waar hij stond en waar hij op kon re kenen. Mocht hij hierop een on bevredigend antwoord krijgen dan zou ook hij moeten overwe gen of hij de verantwoordelijk heid nog wel langer kon dragen. De heer Fens (KVP) gaf bij de replieken een nadere verkla ring van zijn standpunt. Hij wees er op, dat hij met de aan duiding van vier maanden be doeld had. dat er opnieuw een gelegenheid voor de Kamer zou komen om het Defensiebeleid te toetsen, en dat er dan inmiddels voortgang moest zijn gemaakt daarvan was ook de minister overtuigd gebleken. Deze nadere uitleg bleek de minister te kun nen aanvaarden en ook de staatssecretaris, mr. Fockema Andreae putte er de overtuiging uit, dat hij het vertrouwen van die zijde niet had verloren. Zo als reeds gezegd, van A R. zijde en van die van de V.V.D. kwam men echter tot een duidelijke afwijzing. Wel maakte de heer Oud (WD) met nadruk een uitzondering voor de staatsse- tarissen. De afwijzing gold slechts de minister. Tot een mo tie van afkeuring kwam het in tussen niet. Dr. Bruins Slot (A.R.) liet het aan de minister of aan het kabinet over om de consequenties te trekken. De heer Oud (WD) wilde er dit maal rekening mee houden, dat het hier ook om kabinetspolitiek ging en dat dus de mogelijkheid bestond, dat men bij de indie- ning van een motie, een kabi netscrisis zou uitlokken. Om deze reden gaf hij de voorkeur aan een interne reorganisatie. De minister-president, dr. Drees, zat mede achter de regerings tafel, doch greep niet in deze discussies in. Hii had hliikbaar reeds de conclusie getrokken dat er toch wel een politieke basis voor zijn omstreden medewer ker overbleef. Over de rest van de discussies kunnen wij kort zijn. Veel nieu we gezichtspunten kwamen niet meer naar voren. De staatsse cretaris, mr. Fockema Andreae, gaf een toelichting op meer on dergeschikte punten en maakte hierbij als steeds een flinke in druk, en dat is het wat de Ka mer, juist in een tijd als deze, zo zeer begeert. Van belang voor de nog in Indonesië vertoevende troepen was zijn mededeling, dat er geen Kerstpakketten meer moesten worden verzonden. Hij had de overtuiging, dat deze troepen eerder zullen worden ingescheept dan zij zelf denken. Staatssecretaris Moorman liet een wel zeer uitstekende indruk achter. Hij gaf toe, dat de Kon. Marine veel hooi neemt op de maritieme drietand, maar deze taken worden niet voorgeschre ven door de leiding maar door de omstandigheden. Resoluut re kende hij af met de opmerkin gen aangaande de samenstel ling van onze vloot. Een vlieg kampmoederschip was niets, was er gezegd. Dat mocht ge deeltelijk zo zijn, maar dat vliegkampmoederschip was er ook niet alleen. In een onver hoopte oorlog zou het met an dere vliegkampschepen kunnen samenwerken. Ook Australië. Canada en Frankrijk hadden er maar één. En meer in het alge- m^n bezien, de samenstelling van onze vloot, opgebouwd uit op stapel staande schepen, het bestaande materiaal en de aan vulling van Amerika, was inder tijd door de Kamer op verschil lende manieren goedgekeurd, en daar moest men nu niet meer aan willen tornen. De machine draaide, de vloot kon binnen 2 maal 24 uur volledig gemobili seerd worden. Krachtige taal als deze kan de burger moed geven. Het einde van de debatten heb ben wij reeds vermeld. De dis cussies zullen het driemanschap in elk geval de overtuiging hebben gegeven, dat ons volk niet eerder gerust is voor het de overtuiging heeft, dat er een parate defensie is om het grond gebied en de Nederlandse be langen daarbuiten te bescher men. „Wij zullen het met z'n drieën wél hijsen", heeft minis ter Schokking gezegd. Daar ver trouwen wij dan nu ook op. Luitenant-generaal C. Giebel heeft gisteren het commando van de luchtmachtstaf overge dragen aan generaal-majoor Aler. Kolonel J. van der Werff sprak de scheidende generaal namens de officieren van de luchtmachtstaf toe en bood een geschenk aan. Gisterenmorgen heeft de uit de ministerraad gevormde raad voor militaire aangelegenheden van het Koninkrijk afscheid ge nomen van generaal Giebel. Mi nister-president Drees stelde de veelzijdige kwaliteiten van de scheidende generaal in het licht en dankte hem voor de belang rijke diensten aan de lande be wezen. Vrijdagmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard in het Koninklijk paleis op de Dam aan een groot aantal Nederlanders dapper heidsonderscheidingen uitgereikt. Prins Bernhard speldt de reserve generaal-majoor der Infanterie, P. Scholten, de onder scheiding (de bronzen Leeuw) op de borst. Het opperste gerechtshof te Sin' gapore heeft afwijzend beschikt op het namens de ouders ingediende verzoek ,om het meisje Bertha Hertogh onder de hoede te stellen van de sociale dienst van het gou vernement, voor de duur van de procedure inzake haar terugzen ding naar haar ouders. De verdere behandeling van de zaak zal plaats hebben op 20 No vember instede 16 October, zoals aanvankelijk was vastgesteld. Een jeugdleider te Singapore is Vrijdag per vliegtuig voor een reis van zes maanden door het midden oosten vertrokken, teneinde steun van de Mohammedanen te krijgen in de „strijd om het huwelijk van Bertha Hertogh in stand te hou den". Deze leider, Mohammed Khan, die voorzitter is van de „Mohammedaanse jongeliedenver- eniging" te Singapore, verklaarde, Van onze eigen verslaggever LEER Zondagmiddag om 12 uur zal de Minister van Ver keer in West-Duitsland, dr. Hans Christoph Seebohm, de nieuwe Eemsbrug officieel openen. Deze opening gaat gepaard met grote feestelijkheden, waar geheel Oost-Friesland bij betrokken is. Vanaf de thans gereedgekomen brug, die een lengte heeft van ruim 450 meter, is de verkeersweg feestelijk versierd met vlaggen en guirlandes. In Leer is het feest. De stcd is 's avonds geïllumineerd en muziekcorpsen trekken regelmatig door de straten. Er is alle reden tot feestvie ren. Deze Oost-Friese streek ge raakte bijna in het vergeetboek, door de zeer slechte verbinding. Toen dit gigantisch bouwwerk in de laatste dagen van April door de wegtrekkende Duitsers werd opgeblazen, was Leer zo wel naar het Zuiden als naar het Westen van elke verbinding afgesneden. Tot op de dag van heden, heeft een zielig klein veerpontje de verbinding met het achterland en Nederland onderhouden. Fnuikend was het ook voor het Noord-Nederlandse verkeer en niet minder voor het touris me, want voor de oorlog kwa men practisch alle Deense, Zweedse en Noorse touristen via Nieuwe Schans ons land binnen. Even na de oorlog is dit ook nog gebeurd, doch het was maar een kort seizoen. Al spoedig kwamen de Scandinavische vacantiegan- gers thuis, met de mededeling, dat het beter was via Oldenzaal Holland binnen te komen, want bij de Eems, kort voor de Ne derlandse grens, had men soms een oponthoud van meer dan 2 uur. Het kleine veerpontje kon niet alles verzetten. Langzaam stoomde het over de Eems met de vaak zware last van een autobus en enkele personen auto's. En thans ligt daar een nieuwe De Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" kwam Vrijdag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bijeen ter viering van Het gouden bestaansfeest. H. M. Koningin juliana woonde de bijeenkomst bij. Tijdens de begroeting van de Vorstin. Eemsbrug. Een juweel van een bouwwerk, waaraan koortsachtig is gewerkt. Vanaf Zondagmiddag zullen de grote bussen nierover razen, zal de groente-export naar Duitsland bespoedigd worden en zal de provincie Groningen voor het tourisme ontsloten zijn. Een brug, welke van onschat bare waarde is voor het verkeer met Noord-Nederland Officiële belangstelling. Dat Groningen dit begrijpt blijkt wel hieruit, dat talrijke promi nente Groninger figuren de ope ningsplechtigheid zullen bijwo nen. Onder de talrijke genodig den bevinden zich o.m. de Com missaris der Koningin in de prov. Groningen, de heer E. H. Ebels, de burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Lin den; alsmede de burgemeesters van Hogezand en Winschoten. Ook de Nederlandse consul in Em- den zal bij de opening aanwezig zijn. Daarnaast is er natuurlijk van Duitse zijde grote belangstel ling voor deze opening. Het vol tallige Nedersaksische kabinet komt naar Leer en houdt ter ere van deze hoogtijdag in Leer een speciale kabinetszitting. Op de openingsplechtigheid ko men wij Maandag nader terug. GROTE AANKOPEN OP DE JAARBEURS Mr. J. Milius, de directeur van de Kon. Nederlandse Jaarbeurs, heeft in een overzicht te kennen gegeven, dat de pas gesloten Jaar beurs volkomen aan de verwach tingen heeft beantwoord. De beurs had een levendig karakter echter zonder bijzondere grote orders, die zouden wijzen op een angst psychose. Een hamsterstemming ir. de handel is er positief niet ge weest. Dit neemt niet weg, aldus Mr. Milius, dat grote aankopen zijn gedaan op practisch het ge hele gebied. De grootste belang stelling ging uit naar het kwali teitsartikel. Buitenlandse inkopers waren buitengewoon actief. BEVREDIGENDE RESULTATEN BIJ DE HOOGOVENS In het verslag over 1949-1950 van de Kon. Nederlandse Hoog ovens wordt gezegd, dat de resul taten bevredigend waren. Na af schrijving en na aftrek van gecal culeerde belastingen bedraagt het voordelig saldo der bedrijfsreke- ning 8.909.153 gulden tegen 10.114.690 gulden in de vorige pe riode. Voorgesteld wordt een divi dend uit te keren van 4 pet. op de prioriteits-, 7 pet. op de prefe rente- en 8 pet. op de gewone aan delen, (v. j. resp. 4, 7'7s en 9 pet.). dat deze aangelegenheid een natio nale kwestie was geworden. Voor zijn vertrek zeide hij: „Het is niet nodig, dat de Mohammedaanse landen ons financiële steun geven. De Mohammedanen te Singapore kunnen deze verschaffen. „Wij wensen echter hun morele steun". Het gouvernement te Singapore heeft de „Moslem Welfare Asso ciation" toestemming verleend gel den bijeen te brengen, om Bertha en haar pleegmoeder Aminah in staat te stellen het proces om Bertha naar Nederland te doen terugkeren, te bestrijden. EISENHOWER Noord-Atlantisch opperbevelhebber? Generaal Dwight Eisenhower, diè in de afgelopen oorlog het be vel voerde over de Westelijke le gers, wordt te New York vooral genoemd als eventuele candidaat voor de post van opperbevelheb ber van de West-Europese strijd krachten. De drie ministers van Buiten landse Zaken werden het Woens dag eens over het aanstellen van een Noord-Atlantisch opperbevel hebber. Men gelooft, dat generaal Eisen hower, die op het ogenblik pre sident van de universiteit van Columbia is, te kennen heeft ge geven. dat hij bereid zou zijn een dergelijke functie aan te nemen, indien de Noord-Atlantische mo gendheden zouden besluiten een door de V.S. voorgedragen candi daat te aanvaarden. BONN, 15 Sept. (Van de corres pondent van het A.N.P.). De sociale spanningen, die in West- Duitsland tengevolge van het hoge prijspeil bestaan, zijn in de laatste maanden sterk toegenomen en hebben thans geleid tot een stadium, waarin in vele takken van bedrijf directe looneisen wor den gesteld. In Bonn zullen binnen karte tijd weer principiële sociale eisen inzake medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven aan de orde komen. In Duesseldorf blijft de katho lieke minister-president van „het Pruissen van de West-Duitse fede ratie", het industriële land aan Rijn en Ruhr, waarschuwen tegen de door kanselier Adenauer na gestreefde verbanning der sociaal democraten naar de oppositie, waardoor naar de opvatting van dr. Karl Arnold de sociale onrust een gevaarlijk karakter zou kun nen aannemen. De sterk door communistische elementen beïnvloede „vakbond voor de bouwnijverheid" heeft en kele weken geleden een staking geproclameerd om vervulling van de looneisen af te dwingen. Door het ingrijpen van het scheidsge recht, dat tot een gedeeltelijk vol doen aan de eisen leidde, is deze staking snel beëindigd. Het werk aan het 300.000 woningen omvat tende bouwprogram van dit jaar is hervat, doch in een serie van bedrijfstakken heeft het voorbeeld van de bouwvakarbeiders aanste kelijk gewerkt en zijn lopende contracten opgezegd. Het gevaar van nieuwe stakin gen is niet denkbeeldig. In en rond Franfort hebben de metaal arbeiders reeds in massa-demon straties aangekondigd, dat zij het plan hebben om de looneisen zo nodig door stakingen kracht bij te zetten. Negentig procent van hen heeft zich voor een staking uitgesproken. Persoonlijke interventie van kanselier Adenauer heeft niet kunnen voorkomen, dat thans ook de vakbond der mijnwerkers zich bij de loonbeweging heeft aange sloten. De mijnwerkers-tarieven zijn opgezegd en men houdt er rekening mee, dat de vakbond loonverhogingen van minstens 10 procent zal eisen. Dat er prijsverhogingen zijn op getreden wordt nergens ontkend, doch vakbonden en ondernemers kringen strijden over de omvang en de oorzaak ervan. De officiële statistiek toont aan, dat in de laat ste drie maanden de prijzen van brood, meel en vlees aanzienlijk zijn opgelopen. De hamsterneigin- gën na het uitbreken van de Ko reaanse oorlog hebben ook geleid tot een schaarste aan suiker. De vakbonden noemen de prijsverho gingen. die ook gebruiksgoederen betreffen, een gevolg van het LAGERHUIS AANVAARDT VERLENGING DIENSTPLICHT Het Britse Lagerhuis heeft Vrij dag zonder stemming het wets ontwerp tot verlenging van de dienstplicht van 18 maanden tot twee jaar goedgekeurd. Het ontwerp gaat nu Maandag naar het Hogerhuis. DE LANDING BIJ INTSJON WASHINGTON, 16 Sept. (Reu ter). Een woordvoerder van de marine schat, dat meer dan 40.000 mariniers en soldaten te Intsjon aan land zijn gegaan. Hij meende te weten, dat een divisie mariniers en een legerdivisie met toegevoeg de troepen aan de landing deel- Duizenden hebben Vrijdag te Pretoria de begrafenis met mili taire eer van de Zuid-Afrikaanse veldmaarschalk Jan Smuts bijge woond. De rouwdienst werd ge houden in de „Groote Kerk", de moederkerk van de Nederlands Hervormde Kerk van Transvaal. Onder de vele bloemen, die in de Chapelle Ardente, waar het stoffelijk overschot lag opgebaard, waren neergelegd was een krans van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die Donderdagavond per vliegtuig uit Nederland was gekomen. Mevrouw Smuts, die 79 jaar is, luisterde naar de radio-uitzending van de dienst. Al haar kinderen en 6 van haar 25 kleinkinderen waren in de kerk aanwezig. De voorganger, ds. J. Reyneke, noemde Smuts' dood „de stem van God, die Zuid-Afrika oproept om een einde te maken aan de ver slechtering van de betrekkingen tussen zijn bewoners van verschil lend ras". Onder het lied „Leid vriendelijk licht" werd de kist naar buiten gedragen. Acht generaals fungeer- Gromyko ontving Amerikaanse ambassadeur MOSKOU. 15 Sept. (Reuter). De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, heeft Vrijdag middag een bezoek gebracht aan de eerste plaatsvervangende mi nister-president der Sowjet-Unie, Andrei Gromyko. De bespreking werd gehouden op verzoek van Kirk. den als slippendragers. Buiten presenteerde een escorte het ge weer terwijl de kist op een afuit werd geplaatst. Op de kist, die bedekt was met de vlag van de Unie, lag een krans van Kaapse heide met een groen-goud lint waarop mevrouw Smuts had laten schrijven „tot siens pappa", bene vens de attributen van een Britse veldmaarschalk, zoals zwaard, staf, muts en gordel. De stoet die drie km lang was, werd voorafgegaan doo'- 24 pantserwagens. streven der ondernemers naar het maken van winst en achten de verhogingen voor een belangrijk deel onnodig. Zii merken op, dat de prijzen van de inheemse pro ducten evenzeer zijn verhoogd als van de producten, die van de we reldmarkt moeten worden betrok ken. Rinkel in Zuid-Engelse finale In de halve finale van de Zuid- Engelse tennis kampioenschappen, die te Eastbourne worden gehou den, heeft onze landgenoot Rinkel de Engelsman Mottram gisteren met 86 06 6—3 geslagen waar door hij zich in de finale heeft ge plaatst. Hij zal de Engelsman Paish als tegenstander krijgen, die onze landgenoot van Dalsum met 61 61 sloeg. Rinkel en Butler sloegen Neal en Starte met 64 61 en ko men in de eindstrijd uit tegen Mottram en Paish. DE VIJF PROCENT Vertegenwoordigers van het ge organiseerd overleg van de Neder landse bakkers, waaraan alle werkgevers en werknemers in het Nederlandse bakkersbedrijf deel nemen, zijn Donderdag door mi nister Mansholt in audiëntie ont vangen, waarbij besproken werd de vraag, hoe de bakkerspatroons eventueel compensatie kunnen verkrijgen voor de uit te betalen 5 pet. loonsverhoging. Minister Mansholt heeft toegezegd de kwes tie Maandag a.s. in de minister raad te brengen. Mochten de bakkers geen toe stemming krijgen de loonsverho ging door te berekenen of zou er geen andere vorm van compensa tie verleend worden, zoals bij voorbeeld een verhoging van de subsidie op het brood, dan zullen zij aan het college van rijksbemid delaars om dispensatie van uitbe taling der 5 pet. loonsverhoging verzoeken. Zoals men zich zal herinneren heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de broodprijs niet zal worden verhoogd. In kringen van zijn de partement interpreteert men deze uitlating zo dat hier alleen het zogenaamde volksbrood bedoeld zou zijn. Alhoewel nog niets vast staat, wordt een al dan niet ge deeltelijke oplossing van de aan de orde zijnde problemen gezocht in een prijsverhoging van het luxe brood. heeft de minister van Economi sche Zaken, prof. Dr. J. R. M. v. d. Brink, gistermorgen te Deventer de Nederlands-Amerikaanse fit- tingfabriek geopend. vierde de algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis" gisteren te Utrecht haar gouden jubileum. werd gisternacht te Den Haag een paard liggend op de weg ontdekt. Waarschijnlijk is het dier door on dervoeding in elkaar gezakt. is ten aanzien van de lonen der Amsterdamse taxi-chauffeurs, waarover door de Stichting van de Arbeid een advies aan de Rijks bemiddelaars is uitgebracht, nog geen beslissing genomen. zal het volgend jaar van 17 tot en met 24 September te Amsterdam het wereldcongres 1951 voor tabak gehouden worden. Prins Bernhard is beschermheer van het congres, waaraan een tentoonstelling is verbonden. hield de bekende planmaker voor een IJ-tunnel, de heer T. C. Groot, gistermiddag een drukbezochte receptie ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van zijn hout handel te Amsterdam. kwam bij het rooien van aardap pelen op het land van de weduwe Venrooy in Den Dungen (N.Br.) een aardappel naar boven van twee en een half pond van het ras Noorderling. is Ds. P. Zandt gisteren te Utrecht door zijn Staatkundig Gerefor meerde Partij gehuldigd ter gele genheid van zijn zilveren jubileum als lid van de Tweede Kamer. (Van onze correspondent) Alsof er de laatste tijd nog geen regen genoeg was gevallen, trok gisteren een depressie vanuit Frankrijk, die zich gisterochtend nog bü Parijs bevond, naar ons land en bereikte in de namiddag reeds het noorden. De windrichting liep dan ook nogal uiteen. De neérslag-hoeveelheden, die deze storing met zich meebracht, waren vooral in het noorden groot, terwijl de regen plaatselijk vergezeld ging van onweer. Zo meldde het vliegveld Eelde in de periode van 11 uur 's ochtends tot 19 uur 's avonds niet minder dan 53 mm neerslag. Dit was heel wat meer dan de andere stations. Ook al lieten hiervan enkelen zich niet onbe tuigd. Zoals bljjkt uit de neerslagsommen van Eindhoven met 25 mm. en Den Helder met 19 mm. Op de Atlantische Oceaan ligt nu tussen de Azoren en New Foundland een storing die een overblijfsel is van een tropische cycloon. Ook deze depressie trekt weer in onze richting. Wel zal waarschijnlijk een rug van hoge druk, die aan de depressie voorafgaat, nog even voor een tijdelijke opklaring zorgen, maar het is zeer de vraag of deze de gehele Zondag stand houdt. Over het algemeen genomen mag men dan ook aannemen, dat het wisselende weer met nu en dan regen nog aanhoudt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3