Nieuw Duitse herbewapening Troep en van de V.N. in de buitenwijken van Séoel Offensief van Taegoe tot uiterste Zuiden FRANS WEERSCHIP LOOPT OP MIJN Gevechten in Seoel deze week opnieuw aan de orde Botsingen in Frankrijk 5 pCt. verhoging is adempauze De storm van gisteren H. Vader mag niet spreken De Bisschop roept Moh. Roem en staatssecretaris van oorlog naar Indonesië Scheepsramp in het Kanaal 30 lijken aangespoeld nog 21 man vermist EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Atlantische Raad bijeen Russisch-Zweeds incident Airborne-herdenking 1950 Manifest K.A.B. Aan definitieve regeling wordt gewerkt Geen misdrijf in Ter Apel's drama Sluiting Sta ten-Generaal „Verzet§irionument Oranjehotel" onthuld Scheepsberichten v_. Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A s H VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 18 September 1950 46e»Jaargang No. 11969 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. tel 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Een kijkje aan de conferentietafel tijdens de vijfde zitting van de Noord Atlantische Raad te New York. Van links naar rechts: Andrè Clasen, plaatsvervangend afgevaardigde van Luxemburg; Mr. D. U. Stikker, Nederlands afgevaardigde; jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, plaatsverv. afgevaardigde van Nederland en de Noorse afgevaardigde Halvard Lange. NEW YORK, 17 Sept. (Reuter) De vergadering van de Noord- Atlantische Raad werd Zaterdagmorgen bijna geheel in beslag genomen door een uiteenzetting van Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, die sprak over het probleem van de herbewapening var>. West-Duitslccnd. Frankrijk wilde zich niet ont trekken aan de bestudering van het probleem, zo merkte hij op, maar hij was van oordeel, dat iedere onmiddellijke beslissing gevaarlijk zou zijn. Het kader voor een dergelijke bewapening was nog niet gereed. Amerikaans voorstel Minister Acheson zou een Ame rikaans voorstel aan de raad hebben overgelegd. Hierin zou* o.m. het gebruik van Amerikaanse en Duitse militaire contingenten in een verenigde strijdmacht zijn vervat, alsmede een aandringen op een uiterste krachtsinspanning bij de overige staten-leden. 'Hoge functionarissen verklaar den Zaterdagavond, dat de raad overeenstemming bereikt had op alle essentiële aspecten van een West-Europees defensieprogram, met uitzondering van de kwestie van Duitse herbewapening, die tot de volgende week is opgeschort. Volgens dezelfde zegslieden was de gehele agenda, met uitzonde ring van het punt Duitsland, af gehandeld en naar de plaatsver vangers gezonden, die een com muniqué moeten opstellen. Deze zullen zich de gehele Zondag wij den aan de opstelling van de tekst. Maandag zal deze tekst aan de plenaire raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Duits vraagstuk uitgesteld Het Duitse vraagstuk is tot een of andere dag van de volgende week opgeschort. De reden hier voor is, zo werd van gezagheb bende Franse zijde medegedeeld, dat de Franse minister en andere ministers meer tijd nodig hebben het vraagstuk te overdenken en overleg te plegen met hun rege ringen. 2 RUSSISCHE DIPLOMATEN WORDEN UITGEWEZEN STOCKHOLM, 17 Sept. (Reu ter) Twee Russische diploma ten, die, toen zü in een afgeslo ten militair gebied bij Stockholm werden aangetroffen, zich als En gelsen zouden hebben voorge daan, zullen uit Zweden worden gewezen. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede de Sowjetrussische ambassadeur verzocht te hebben de identiteit van de betrokkenen vast te stel len en hen te verwijderen. De namen van de betrokkenen wer den niet genoemd. De mannen waren in het ver boden gebied Jaerva geko men met een auto van Russisch merk die de aanduiding 1 D droeg. In de betrokken zone wa ren seintroepen van het leger aan het oefenen in het kader van de gehouden proefmobilisatie. Nieuwe regering in Irak BAGDAD, 16 Sept. (Reuter) Generaal Noeri es Said Pasja, de 62-jarige leider van de constitu tionele unie-partij, heeft een nieuwe Iraakse regering gevormd. Tezamen met zes andere minis ters is hij beëdigd! Noeri es Said treedt op als mi nister' van binnenlandse zaken. De andere portefeuilles moeten nog definitief verdeeld worden. De raad zag zich Zaterdag ge plaatst voor wat een functionaris noemde: „een vraagstuk van ge weldige omvang" hoe te voor komen, dat de herbewapenings programma's de prijzen van grondstoffen tot nieuwe hoogten opstuwen. Schuman stelde voor een stu diegroep van deskundigen te be noemen, die de mogelijkh«'d zou moeten onderzoeken van de op richting van een internationale prijsbeheersingsorganisatie. 1000 NOORD-AFRIKANERS AANGEHOUDEN PARIJS ,17 Sept. (Reuter) De Parijse politie heeft Zondag ongeveer 1000 Noordafrikaners aangehouden na straatdemonstra ties tegen het recente verbod van het Algerijnse nationalistische blad „Vrij Algerije". De politie verklaarde, dat de aanhoudingen slechts bedoeld waren om identiteit te controle ren. In botsingen tussen politie en demonstranten zouden 30 perso nen zijn gewond. In Marseille, waar zich derge lijke demonstraties hebben voor gedaan, werden drie agenten ge wond. Een tiental burgers werd aangehouden. Zaterdagmiddag stonden we derom honderden inwoners uit Arnhem en Oosterbeek geschaard rondom het airbornemonument bij Harrenstein, in de September dagen van 1944 het hoofdkwar tier van de luchtlandingstroepen. Vele autoriteiten waren aanwe zig bij de stijlvolle plechtigheden. Namens de Poolse paratroops sprak luitenant Welanyk, die het betreurde dat niet alle Polen aanwezig waren. Luitenant-kol. Gough, de lei der van de airbornepelgrimage, hield een toespraak. Generaal Urquhart kon niet aanwezig zijn, omdat hij momen teel in dienst is in Malakka. Zon dagmorgen werd in de N.H. kerk in Oosterbeek een dankdienst gehouden, terwijl een doopvont, een avondmaalstafel en een aan tal panelen warden aangeboden. De K.A.B. heeft een manifest uitgereikt waarin een oproep wordt gedaan aan de katholieke hoofd- en handarbeiders van Ne derland, waarin het Verbonds- bestuur een korte uiteenzetting geeft van de bestaande spanning tussen de Ionen en de prijzen en vooral de nadruk wordt gelegd op de recente maatregelen van de regering in deze kwestie. Het manifest begint met de stelling, dat de K.A.B. bij de on langs gevoerde onderhandelingen op het standpunt stond, „dat een verhoging van de lonen onont koombaar was en dat deze loons verhoging verplicht moest worden voorgeschreven". Regeling nog onvolledig De eis was dan ook een ver plichte doorvoering, dus geen vergunning. De K.A.B. be treurt, dat de tweede 5% niet vol ledig zal gelden voor lonen boven de f 3600.Zij is slechts houd baar als de arbeidsproductiviteit wordt opgevoerd. In het manifest wordt gezegd, dat ingrijpende maatregelen zul len moeten volgen, vooral tegen prijsopdrijving, tengevolge van ongemotiveerde ondernemersaf spraken, ontoelaatbaar hoge win sten en het opvoeren van priizen van aanwezige voorraden. De kans van inflatie zou dan kunnen toenemen, wat een ramp voor het volk zou zijn. Daarom is het probleem van de Ionen en prijzen dus niet opge lost. Deze 5% betekenen een adempauze. Aan de definitieve TER APEL Zaterdagmorgen is het lijk van mevr. N., die ver brand in de tuin werd gevonden, overgebracht naar Groningen al waar sectie werd verricht. De politie achtte een ongeluk vrij wel uitgesloten. Naar ons even wel thans van bevoegde zijde werd medegedeeld, behoeft niet aan misdrijf te worden gedacht. Men vermoedt dat mevrouw N. overspannen is geweest. oplossing .wordt gewerkt Ook de K.A.B. neemt daaraan deel. Strijd voor sociale hervormingen Het manifest brandmerkt de communisten, die op chaos aan sturen en de ongeorganiseerde arbeiders, die overal buiten staan. „Een sportieve arbeider, die niet georganiseerd is zou deze 5% voorbij moeten laten gaan, hii heeft er zelfs geen week contri butie voor over gehad", zo wordt gezegd. Het Verbondsbestuur roept m het slot van het manifest de ka tholieke hoofd- en handarbeiders op een strijd te voeren voor soci ale hervormingen in grootse stijl. Splitsing in Japanse Commu nistische partij TOKIO, 16 Sept. (Reuter) Vol gens het blad „Asjahi Sjimboen" heeft een gedeelte van de Japan se communistische partij zich afgescheiden, de leiders van de officiële partij beschuldigend van „rechts opportunisme". De afgescheiden groep heeft# een „nationaal verenigd comité" op gericht. MINISTER TEULINGS BRENGT DANK AAN KONINGIN OVER De minister van binnenlandse zaken, mr. F. Teulings, heeft Za terdag namens H. M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal gesloten. De voorzitter der Eerste Kamer, prof. Kranenburg, trad als president op. De minister gaf in zijn rede een overzicht van de belangrijkste parlementaire gebeurtenissen en noemde als zodanig de overdracht van de souvereiniteit aan Indone sië, de samenwerking in de Wes telijke Unie en het Atlantisch Pact. „Groot was de verantwoor delijkheid, die op Uw schouders rustte. De regering prijst zich ge lukkig niet te vergeefs een beroep op Uw mèdewerking te hebben gedaan. De Koningin heeft mij opgedragen U voor de betoonde ijver en toewijding te danken", aldus de minister, die daarna, na mens de Koningin de zitting voor gesloten verklaarde. De strijdkrachten van de Verenigde Naties zijn Zaterdagmiddag Seoel binnengetrokken en hebben gedeelten van de stad bezet, o.m. de wijk Jontonpo. Er worden gevechten geleverd van man tegen man. Andere eenheden van de V.N. rukten langs de rivier de Han op naar Seoel en staken later op de dag de rivier over. In een communiqué van het Amerikaanse achtste leger wordt medegedeeld: „Er heerste een ongewone kalmte in alle sectoren van het Koreaanse front na de opmars van de strijdkrachten der V.N. Er is geen enkele aanwijzing van een algemene terug trekking van de vijand of van de desorganisatie in het Zuiden. De tanks en infanterie van de Verenigde Naties hebben Zondag de gehele dag verwoede aanval len gedaan in de richting van Waegwan, zonder veel vooruit gang te boeken. Vier Amerikaan se tanks werden door landmijnen vernield. De Zuidkoreaanse troepen in het noorden zijn zeer snel 15 km. opgerukt om de Noordkore- aanse bevoorradingsroute van Koenwi naar het noorden af te snijden. In het door MacArthur uitge geven communiqué wordt mee- H. M. de Koningin heeft Za terdag, in tegenwoordigheid van vele oud-gevangenen en nagela ten betrekkingen van, die in het Oranjehotel de dood tegemoet gingen, In Den Haag het „ver- zetsmonument Oranjehotel" ont huld. Deze ontroerende plechtigheid werd o.m. bijgewoond door mi nisterpresident Drees, minister van Schaik en de commissaris der provincie Zuid-Holland, alsmede de burgemeester van Den Haag. Na een kranslegging geschiedde de rondgang langs dodencel 601. Tijdens een reünie in het Kurhaus hield dr. Drees een rede. Hii bracht de dank van de regering over en sprak gevoelens uit van grote dankbaarheid en eerbied voor hen, die het verzet groot hadden gemaakt in de geschiede nis van ons volk. EMPIRE BRENT: wordt 20 Oct. verwacht van Djakarta, verwacht aan komst Rotterdam op 17 November. MODJOKARTO: 15 Sept te Rotterdam, van Dja- ORMONDE: van Djakarta naar Rotterdam, 15 Sept. vertrek van Port Said. TAWALI: DjakartaAm sterdam, pass. 15 Sept. kaap de Gata. gedeeld, dat de tegenstander zijn troepen bij Seoel nog niet vol doende heeft kunnen reorgani seren, zodat de troepen der V. N. in dit gebied slechts spora disch tegenstand ondervinden.' Gebrek aan samenhang tus sen de noordelijke troepen maakt vernietiging van groepen Noord koreanen mogelijk met geringe verliezen der Ver. Strijdkrach ten. Sedert de landing bij Intsjon zijn ongeveer 1000 Noordkoreanen krijgsgevangen gemaakt. Offensief bij Taegoe. Volgens AFP is langs 't gehele front van Taegoe tot het uiterste zuiden thans een offensief gaan de. Ten westen van Masam is de Amerikaanse 25ste divisie na een zware artillerie- en luchtaanval tot de aanval overgegaan. De Noordelijken verdedigen zich hardnekkig in het gebied van de samenvloeiing van de Nam en de Naktong. Opgewonden Zuidkoreaanse soldaten vertrapten Zaterdag avond portretten van maarschalk Stalin die zij bij de zuivering van de plaats, welke Vrijdag door Amerikaanse mariniers werd ver overd, aantroffen, aldus Reuters correspondent Roy Macartney. Amerikaanse en Zuidkoreaanse vlaggen verschenen in de straten, terwijl de „leathernecks" Noord- koreaanse en Russische vaandels als souveniers buitmaakten. Het grootste deel van de fraaie gebouwen op de heuvel, die zich voor de haven van Intsjon ver heft, zijn nu verwoest. Lanes de gehele waterkant zijn thans slechts door granaatvuur gehaven de pakhuizen te zien waar de Noordeliiken hun voorraden had den opgeslagen. Ultimatum aan de Noord koreanen. Generaal MacArthur heeft de Noordkoreanen het ultimatum: „Capituleren of sterven" gesteld, aldus heeft een woordvoerder van het leger te Washington medege deeld. Drie millioen pamfletten met dit ultimatum waren boven het door de Noordelijken bezet gebied van Zuidkorea uitgewor pen. ,,Een appeltje voor de dorst" De politie van het hoofdbureau te Amsterdam heeft een vrouw ge arresteerd, die kans had gezien dertig kilogram „zwarte" koffie op te slaan bij wijze van „een appeltje voor de dorst". De koffie is in be slag genomen en de vrouw gear resteerd. SCHEPEN AAN DE GROND GELOPEN (Eigen bericht.) Gistermorgen liep een kust vaartuig, de „Ponta", bij de Strotemelk aan de grond. De „Ponza" werd door de sleepboten „Stortemelk" en „Hol land" van de Fa. Doeksen te Ter schelling naar de haven van Den Helder gesleept. Het heeft ma- chineschade opgelopen wanneer het defect is hersteld, zal het schip binnendoor (door het Nrd. Hollands Kanaal) naar Zaandam doorvaren. Jacht ondervond moeilijkheden Gisteravond om half zes is de reddingsboot „Dorus Rijkers" te Den Helder uitgevaren ter as sistentie van een Engels jaent dat op de Waddenzee in moeilijk heden zou zijn en aan de grond gelopen. Het heeft echter geen hulp behoeven te bieden, daar intussen bericht binnenkwam dat het jacht veilig de haven van Terschelling was binnengevaren CASTEL GANDOLFO .16 Sept. (Reuter) De Heilige Vader heeft van dokters advies gekre gen enige dagen lang in het ge heel niet te spreken in verband met een door een koude veroor zaakte keelaandoening Alle audiënties zijn voorlopig afgelast. De Paus handelde Za terdagmorgen wel de dagelijkse aangelegenheden met Vaticaanse functionarissen af doch zonder te spreken. De Paus heeft Zaterdagavond wel de gebruikelijke massa audiëntie gehouden, waarbij zich zeventigduizend Heilige Jaar pelgrims in en buiten de Sint Pieter verdrongen. SCHUMACHER PLEIT VOOR BEWAPENING STUTTGART, 17 Sept. (Reu ter). Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse Soci aal-Democratische Partij, heeft Zondag op een bestuursvergade- rin gvan zijn partij te Stuttgart verklaard, dat de socialisten be reid zijn hun goedkeuring te hechten aan een Duitse militaire bijdrage tot de verdediging van het Westen, doch alleen als „het lot van de westelijke democra- tiën onverbrekelijk wordt ver bonden met het Duitse. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft gisteren in een herderlijk schrijven mede deling gedaan van zijn tien jarenplan tot kerkenbouw in zijn diocees; de inhoud van dit schrijven, waarin de Bisschop de gelovigen oproept tot steun en gebed voor dit plan, publi ceren wij op pagina 3 van dit nummer. Verkiezingen in Zweden COMMUNISTEN VERLIEZEN STOCKHOLM, 17 Sept. (Reu ter). De eerste uitslagen van de Zondag gehouden verkiezin gen voor de stedelijke en provin ciale raden van Zweden wijzen op zware verliezen voor de com munisten, die in Stockholm 12 van hun 17 zetels verloren. De soc.-democr. regerings-par- tij, die een meerderheid in beide kamers van het parlement heeft, won in Stockholm 6 zetels, ter wijl de liberalen 14 zetels won nen. De conservatieven verloren in Stockholm 8 zetels. De leden van de stedelijke en provinciale raden kiezen volgend jaar de eerste kamer. De hoge commissaris van Indo nesië, Moh. Roem, is Zaterdag avond van Schiphol naar Indo nesië vertrokken, om zijn nieuwe functie van minister van buiten landse zaken in Djakarta te aan vaarden. Hij werd uitgeleide ge daan door tal van autoriteiten, gemaakt. Hij hoopte bij de ko mende Unie-conferentie in Ne derland aanwezig te zijn. Zijn werkzaamheden als hoge com missaris in Den Haag zijn zeker te beschouwen als voorbereidin gen voor <je taak, die hem in In donesië wacht, zo meende hii. Het hoge commissariaat be schouwde hij veel belangrijker w.o. de ministers van Maarse- dan een ambassadey Over zijn op -------- - volging kon hij nog niets zeggen, omdat dit een kabinetskwestie was. Zijn beleid in Indonesië zou in dezelfde geest gevoerd worden als hij in Den Haag had gedaan. Regeling repatriëring veen, Mansholt, Schokking en In 't Veld, alsmede generaal Buur man van Vreeden. H.M. de Ko ningin heeft de heer Roem in een afscheidsgehoor ontvangen. De heer Roem drukte ziin spijt uit over zijn vertrek uit Neder land, waar hij vele vrienden had de scheepsromp stromende stook olie verspreidde zich snel over het water en bemoeilijkte de red dingspogingen van de drenkelin gen" om zich boven water te hou- SAINT MALO (Reuter) Ter hoogte van Saint Malo, in de buurten van Brest heeit zich een ernstige scheepsramp voorge daan. Het Franse marinevaartuig, het weerschip „La Pace" is aldaar Zaterdag op een magnetische mijn gelopen. Het schip verdween binnen de korte tijd van drie minuten in de golven. De ramp wordt als een der ergste van de Franse marine in vredestijd beschouwd. Het schip had 93 man aan boord. Tot nog toe zijn 30 lijken geborgen. 21 man worden noa vermist. De „La Place" was teruggekeerd van een wacht van 21 dagen in zware stormen op de Atlantische Oceaan. Toen het schip Vrijdag avond voor Saint Malo aankwam, was de kapitein van oordeel, dat het te laat was, om de haven binnen te varen. Het schip ging voor anker en de bemanning werd verrast met een filmverto ning aan boord, waarna de kooi en werden opgezocht. Plotseling deed er zich een ont ploffing voor. De brug van het schip, dat 1400 ton meet, ver dween direct onder water. De bemanning sprong over boord en sommige groepjes dreven uren op de woelige zee rond. Ruw weer belemmerde assistentie Direct na de ramp voeren sleepboten en reddingsboten uit om assistentie te verlenen. De uit den. Enkelen slaagden er in zwemmende de kust te bereiken. In totaal werden 41 man gered. Een harde wind woei uit de richting van de Atlantische Oce aan, een voorbode van de nade rende storm van gisteren. De weersgesteldheid was dan ook uitermate ongunstig voor de red dingspogingen. Verslagenheid in marine kringen De minister van marine, André Monteil, was direct per vliegtuig in Saint Malo aanwezig, om per soonlijk het onderzoek naar de ramp te leiden. Na enige tijd werd officiëel door de deskundi gen vastgesteld, dat het schip op een magnetische mijn was gelo pen. De verslagenheid in Franse marinekringen is groot. militairen Met hetzelfde toestel vertrok de staatssecretaris van oorlog, mr. Fockema Andrea, om daar zaken betreffende de repatriëring der K.L.-soldaten en de problemen der oud-KNIL militairen te rege len. Zijn reis geschiedt in overleg met de regering van de R.I.S. Eén van de voornaamste punten is, dat de militairen zo spoedig mogelijk naar huis dienen te vertrekken. Het aantal manschappen van de K.L. wordt geschat op 14000. Deze behoren tot de G-brigade, die nog deze maand thuis vaart, spoedig gevolgd door de H-brigade. „Onze verplichtingen ten aan zien van de Ambonese militairen zijn wij ons bewust en wij zullen deze vervullen voor zover de om standigheden het toelaten", aldus de staatssecretaris bij zijn vertrek Een overzicht van de nieuwe brug over de Eems, waardoor opnieuw de verbinding tussen Duitsland en Noord-Nederland tot stand is gebracht De brug werd gisteren officieel geopend. (Eigen foto)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1