ra@Go Nieuw Goedkeuring tot vorming van internationaal leger Nieuw plan der V.S. Amerikanen vorderen met het uur STEUN Grote Drie opnieuw bijeen Koningin Juliana opent Staten-Generaal met Troonrede van inhoud en stijl yaliteiten rs! Troonrede vol diepe bezorgdheid Voorziening economische hulp na afloop Marshall-plan Diepe bezorgdheid over internationale toestand srij en Ververij KE NAAISTERS ij ES 74 - Alkpnaar 24.95 1.16 4.95 3.62-2.63-1.98 4.75 1.39 3.65 sen vers brood worden bezorgd rijwielbanden Rijwielmagazijn Corzo EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN Diepe bezorgdheid Noord-Atlantische Raad Rapport MacArthur wordt gehoord Maximumprijs koffie Wil Noord-Korea vrede? Financiële toestand eist nieuwe nauwgezette overweging Om het kostbaar erfdeel der vrijheid! Troepen verplaatsingen in Indonesië Duitse herbewapening Scheepsberichten De strijd op Korea Overval op Java ;limlach is stralend prachtige, parelwitte todent, na elke maaltijd! onderzoek kreeg zij tandarts. Prodent is Dispergon tegen ont- aarlijk tandbederf! HUIMEND1 PfiODENTA AMERSFOORT voor direct: ENIGE uiswerksters komen in king. Tevens kunnen st worden, welke voor strijkster opgeleid wen- vorden. Tijdens de oplei- iede salariëring. Aanm.: Grote 2 pers. Wollen Deken gebloemde dessins Jaeger Jongens broekjes beste kwaliteit, alle maten, vanaf Prima Jager Heren borstrokken ange mouw en korte mouw, vanaf Prima Interlock Damesdirectoirs OOK extra groot Wit Tafelzeil prima, prima Bijzonder mooie Theedoeken „De Kous met het Loodje" - Een kwaliteit apart EGMOND AAN ZEE GROTE LANDELIJKE r Brood- en Banket- NSDAG r NORMAAL GEOPEND HELDERSE BAKKERSPATROQNS Ook voor U hebben wij SUPER KWALITEIT Westerweg 298 - Heiloo Koopt Op Huurkoop Radio Ritsevoort 29 Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief; per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is veilig. t nergens Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Dinsdag 19 September 1950 46e Jaargang No. 11970 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59, tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE TROONREDE, welke H.M. de Koningin thans heeft uit gesproken, mag naar onze voor lopige indruk weer een staatsstuk van grotere allure genoemd wor den, dan wij van veel vorige ke ren gewend zijn. Het stuk stemt in opzet en stijl overeen met de ernst van de toestand, die. naar een woord, dat H.M. er in uit spreekt, „tot diepe bezorgdheid" aanleiding geeft. Het is bij ons weten nog niet eerder gebeurd, dat de Troonrede zich zo uitdruk kelijk, ernstig en breedvoerig met de grote, algemene zaken bezig houdt, dat er geen tijd en geen plaats gelaten kon worden aan het bespreken van talrijke kleinere, maar op zich natuurlijk toch wel belangrijke zaken, zodat de rege ring zich aan het einde van dit staatsdocument ertoe bepaalt, te zeggen, dat de verdere uitwerking van het bekende program van wetgeving en bestuur „voortgang zal hebben". Wie er meer van wil weten, wordt verwezen naar de toelichting op de verschillende begrotings hoofdstukken, een situatie, waar over oude politici wellicht hun grijze hoofden zullen schudden, maar die bewijst, dat het nu aller eerst en allermeest de grote din gen zijn, die de voornaamste aan dacht vragen. Eri dat is dan uiteraard in de eerste plaats de bijzondere inter nationale toestand: de internatio nale spanningen nemen toe, voor al na „de aanval op Zuid-Korea", de „oorlogsdaad", die voor de eer ste maal de Verenigde Naties let terlijk „in het geweer bracht". Het gaat hier, laat ons dat steeds voor ogen houden, inderdaad, naar het woord van de Koningin, „om het kostbaar erfdeel der vrijheid". Het gaat niet alleen om de gevaren van buiten, zegt de Koningin, maar ook „om ondermijnende ac tie van binnen-uit". Mogen wij uit deze uitdrukkelijke en afzon derlijke vermelding de conclusie trekken, dat doeltreffende maat regelen tegen die ondermijnende actie niet achterwege zullen blij ven? De dringende en toenemende noodzaak van „doelbewuste inter nationale samenwerking met ge lijkgezinde mogendheden", stelt ons niet voor een principiële wij ziging in het buitenlands beleid. Wij doen al lang met die doelbe wuste samenwerking mee, welke nu beheerst wordt door de nood zaak van militaire maatregelen „in sneller tempo". Over die sa menwerking de Economische Unie van de Benelux maakt voort gang, heet het wordt een en ander gezegd, maar alles wordt beheerst door de gevoelens van „diepe bezorgdheid", dat zo spoe dig na de wereldoorlog en be ëindiging van het conflict in In donesië, „van Nederland onnieuw grote offers voor de defensie moe ten worden gevraagd". Vooral le ger en luchtmacht zullen versneld worden opgebouwd en versterkt. Wat er precies allemaal zal gaan gebeuren en met name, hoe nu verder de positie van de vloot zal zijn, vernemen wij, natuurlijk in dit stuk niet. Wij hebben er pas uit de defensie-debatten in de Tweede Kamer een en ander, lang niet bevredigend, over gehoord. Wel wordt de richting aangeduid, waarin ons land, met zijn be perkte financiële en materiele krachten, de oplossing zal zoeken. Wat verder moet worden gedaan, zal vorm en inhoud krijgen door voortdurend overleg met de lan den, met welke Nederland in het Noord-Atlantisch Pact is verbon den. Er wordt ook op vrijwillige medewerking gerekend en de re gering is overtuigd te mogen bou wen op de wilskracht der natie. Het gaat om de kans te vergroten, dg vrede te behouden, „door de zekerheid te scheppen, dat een aanval gezamenlijk zou worden weerstaan". Gelukkig volstaat de Troonrede niet, met alleen het thema van deze diepe bezorgdheid (dat het beleid niettemin in de naaste toe komst zal beheersen en grote of fers van ons volk zal vragen), uit te werken. Ook over de samen werking op economisch en ander gebied, vooral in West-Europa, klinken hoopvolle geluiden, al blijft er op de achtergrond altijd de sombere schaduw van het drei gend onheil. En dan windt de regering er geen doekjes om, dat deze inter nationale toestand het onvermij delijk maakt, dat nieuwe vraag stukken opkomen ten aanzien van economie, financiële en sociale verhoudingen. „Hernieuwde nauwgezette over weging" is de dringende actuele eis. De rangorde in dringendheid der uitgaven door de Overheid zal moeten worden herzien. Ook voor de lagere organen, wordt er aan toegevoegd, hetgeen wel be tekenen zal, dat de gemeenten meer dan tot nu toe, en w r, in sterker mate „de pen op de neus" zullen krijgen. Wie op verdere belastingverlaging had gehoopt de hangende verlaging van loon- en inkomstenbelasting, in verband o.a. met de huurverhoging gaat natuurlijk wel door komt be drogen uit. Want, ook dit moeten we onafwendbaar onder de ogen durven zien, „handhaving van het monetaire evenwicht is gebie dende ei s." Dit betekent intussen niet, dat de regering eenzijdig naar de be talingsbalans e.d. kijkt. Zij heeft oog voor de noodlottige gevolgen van het prijspeil, voor het levens niveau van „een groot deel" ons dunkt: 't gróótste deel van ons volk" en dus zal er in de fi nanciële politiek bijzondere aan dacht besteed worden aan de so- NEW YORK, 18 Sept. (Reuter). De Noord-Atlantische Raad heeft de vorming van een internationaal leger ter verdediging van Europa goedgekeurd. De Raad ging uiteen om de ministers van buitenlandse zaken in staat te stellen hun regeringen te raadplegen over de middelen om een internationaal leger te vormen. De Raad zal binnen twee weken weer bijeenkomen. In een Maandagavond uitgege ven communique, waarin dit wordt medegedeeld, wordt gezegd, dat de Raad het voorstel, om in zo kort mogelijke tijd een éen ge heel uitmakende militaire macht te vormen, welke in staat is Europa te verdedigen, „hartelijk verwelkomde". In het communiqué wordt niet verwezen naar de besprekingen door de Raad van het vraagstuk, of aan Duitsland moet worden toegestaan contingenten voor dit leger te zenden, maar verklaard wordt, dat vele der problemen zo danige overwegingen met zich meebrachten, dat overleg nodig was om te zorgen, dat er snel definitieve besluiten zouden kun nen worden genomen. De Raad zou uiteengaan en bin nen twee weken weer bijeenko men, aldus het communiqué. Bijeenkomst Grote Drie voortgezet Onmiddellijk na het uiteengaan van de Raad zetten de ministers VEILIGHEIDSRAAD LAKE SUCCESS, 18 September (Reuter). In de zitting van de Veiligheidsraad heeft Malik zich gekant tegen een bespreking van het rapport van generaal Mc-Ar- thur over de toestand op Korea. De Britse voorzitter. Sir Jebb, had het als eerste punt op de agenda geplaatst en de kwestie- Formosa als tweede punt. Malik verklaarde, dat wanneer de meer derheid zou besluiten het rapport te bespreken, hij niet aan de dis cussies zou deelnemen. Na een debat van twee uren over de procedure werd met 10 stemmen voor en de stem van Rusland tegen besloten het rap port te horen. De Raad is uiteen gegaan tot een nader te bepalen datum. De hoofdpunten van het rapport houden in, dat gebleken is. dat de Russen in 1949 en 1950 Noord- Korea van munitie hebben voor zien, dat Amerikaanse krijgsge vangenen op barbaarse wijze om het leven zijn gebracht en de Rus sische beweringen over bombar dementen zonder onderscheid van elke grond ontbloot zijn. ciale gezichtspunten. En de rege ring zal dan ook niet aarzelen, verder en dieper in te grijpen op economisch gebied, als dit nodig is. Er zal in de komende dagen, nu de tijd van hoogconjunctuur in de binnenlandse politiek weer aanbreekt, gelegenheid zijn, op verschillende onderdelen van het beleid terug te komen. Minister Lieftinck zal intussen ook nader opening van zaken hebben ge geven over wat vroeger de mil- lioenen- en tegenwoordig wel de milliarden-nota mag heten Wij noteren nog een paar pun ten: de tariefpolitiek is een be lemmering voor de economische integratie, Duitsland moet ten volle betrokken worden bij de nauwere aaneensluiting in Euro pa, de gevolgen van de souverei- niteitsoverdracht zal de regering zoveel mogelijk verzachten, Nw. Guinea zal moeten worden opge lost met de gedachte aan het nut van de samenwerking. De P. B. O. wordt bevorderd, industrialisatie blijft het kernpunt van de econo mische politiek, emigratie moet worden aangemoedigd, er komt een nota over „het geheel der onderwijsvoorzieningen" enz. Op grond van de ervaringen der laatste vijf jaar mag de regering terecht vertrouwen, dat ons volk bereid en in staat is, de grote krachtsinspanning te leveren, die nodig zal zijn om het hoofd te bie den „aan de gewijzigde verhoudin gen", waarmee wel bedoeld zal zijn, aan de grote moeilijkheden, welke uit die gewijzigde verhou- ringen voortvloeien! Moge God ons allen sterken met die bede stemt ons christen volk van harte in, en moge, die bede voortdurend en onophoude- lij kdoor een biddend, naast een werkend volk, ondersteund wor den. van buitenlandse zaken der wes telijke „Grote Drie" hun geheime besprekingen voort voorname lijk betrekking hebbend op tech nische problemen, die zij moeten oplossen als bezettingsmogendheid in West-Duitsland. Men verwacht, dat de ministers aan het eind van hun besprekingen een communi qué over hun werk uitgeven. Een gedetailleerd communiqué over Duitse kwesties, waarover te New York beslist is, zal niet wor den uitgegeven, voordat de inhoud ervan aan de West-Duitse rege ring te Bonn is overgebracht. Besprekingen Japans vredesverdrag LONDEN 18 Sept. (Reuter) An het eind van deze week zullen te Washington tussen Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten waarschijnlijk inleidende besprekin gen over een vredesverdrag met Ja pan beginnen, zo wordt uit door gaans goedingelichte bron vernomen. Plan van Truman voor burgerlijke verdediging WASHINGTON, 18 Sept. (Reu ter) President Truman heeft aan het congres een plan toege zonden voor de bescherming van de burgerbevolking tegen 'n mo gelijke atoomaanval. Voorts heeft hij een wetsvoorstel inge diend tót oprichting van een „federaal verdedigingsbureau" WORDT GEBRACHT VAN f 1.10 OP i 1.92 PER 250 GRAM Zoals minister Mansholt in de Tweede Kamer der Staten-Gcne- raal reeds heeft aangekondigd, zal de regering geen subsidie meer verlenen op koffie in verband met de toenemende subsidielast voor 's rijks schatkist. Het wegvallen van deze subsidie heeft tot ge volg, dat de koffie duurder wordt. Met ingang van 24 September 1950 wordt de maximum verbrui- kersprijs voor koffie gebracht van f 1.10 op f 1.92 per 250 gram, aldus deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede. Voor deze prijs van f 7.68 per kg kon nog rekening worden gehouden met minder dure aankopen. Eén koffieprijs op basis van de tegenwoordige wereldmarktprijs zou ongeveer op f 8.48 per kg uitkomen. Aan Horecabedrijven en instel lingen, die voor hun koffietoewij- zingen sedert 1 Juni 1950 een hef fing van f 4.per kilogram voor uit hebben betaald (deze heffing had ten doel de subsidie op koffie, die niet voor huishoudelijk ver bruik bestemd werd, terug te ne men) wordt de heffing op de nog niet aangewezen toewijzingen ge restitueerd. Daling werkloosheid in West-Duitsland BONN. 18 Sept. (Reuter) Het aantal werklozen in West- Duitsland, dat aan het begin van dit jaar nog ongeveer 2 millioen had bedragen, gaf in de eerste helft van September wederom een daling te zien. TOKIO, 18 Sept. (Reuter). In niet-officiële kringen te Tokio blijven geruchten de ronde doen, dat Noord-Korea vredesonderhan delingen zou zijn begonnen. Deze zouden 24 uur geleden ge opend zijn, na de eerste volledige berichten over de vorderingen van de verbonden troepen in het brug genhoofd van Intsjon. Pogingen om bevestiging van de geruchten te verkrijgen uit betrouwbare bron zijn zonder resultaat geble ven. LABOUR VERLAAT DE EUROPESE PARLEMENTAIRE UNIE KONSTANZ, 18 Sept. (DAP). De Britse Labour-afgevaardigde Hughes is afgetreden als vice- president van de Europese parle mentaire unie, die haar vierde congres Maandag begonnen is in de Duitse stad Konstanz (Baden), en heeft aan graaf Coudenhove- Kalergi, de secretaris-generaal van de unie, schriftelijk medege deeld, dat de Labourleden van het Britse parlement niet meer bij de unie aangesloten wensen te blij ven. Gistermiddag is in de burgemeesterskamer op het Amster damse Stadhuis de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan dr. Maria Montessori. Dr. Maria Monterssori dankt de secretaris-generaal van het Departement van O.K. en W., mr. H. J. Reinink, die haar de onderscheiding uitreikte. Achter mr. Reinink burgemeester d'Ailly. WASHINGTON, 18 Sept. (Reuter). Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat Gordon Gray, de speciale assistent van president Truman, een nieuw programma voor economische hulpverlening aan het buitenland heeft ontworpen en voorgesteld. Dit programma, dat in werking zou moeten treden in 1952, wan neer het plan-Marshall afloopt, wordt thans nog door de betrok ken regeringsorganen besproken en kan nog belangrijke wijzigin gen ondergaan, alvorens het aan president Truman wordt voorge legd. De details Volgens welingelichte kringen voorziet het ontwerp-plan in: 1) H.M. de Koningin heeft he denmiddag te 1 uur in de Ver enigde Vergadering der Staten- Generaal de volgende Troon rede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Bij het eerste lustrum na de bevrijding gaf het economisch, maatschappelijk en geestelijk le ven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veer kracht, waarmede ons volk door de teleurstellingen en tegensla gen heen vele gevolgen van oor log en bezetting te boven wist te komen. Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheu gende wijze voortgang. De ge zondheidstoestand van ons volk kan in het algemeen gunstig worden genoemd. De woning bouw vorderde. De industriële en agrarische productie ontwik kelden zich bevredigend, ook handel en verkeer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goe de samenwerking bestaan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoelen, maar aangenomen mocht worden, dat deze binnen zekere grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van de ruimere produc tie na enige tijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de fi nanciële toestand tekende zich De vertegenwoordiger van de „Republiek der Zuid-Molukken" in Den Haag heeft van zijn rege ring een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat „in geheel Oost-Indonesië,' dus inclusief de eilanden der Noord- Molukken, grote troepenverplaat singen en scheepsconcentraties zijn waargenomen In hetzelfde telegram wordt mededeling ge daan van de verwachting van een aanval nog deze maand op Ambon, Hardukoe en Saparua. een verdere verbetering af, al werd die o.a. dooi' de devaluatie ongunstig beïnvloed. Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen gevoelen van de toene ming der internationale span ningen, in het bijzonder na de aanval op Zuid-Korea, een oor logsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair ingrijpen van de zijde der Verenigde Naties. Op de vrije volkeren rust de taak om in zo nauw mogelijke aaneensluiting de collectieve vei ligheid te verzekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te beschermen tegen mogelijke aan randing van buiten en ondermij nende actie van binnenuit. Voor Nederland, dat sinds de bevrijding doelbewust tot inter nationaal samengaan met gelijk gezinde mogendheden heeft be sloten, betekent deze ontwikke ling geen principiële wijziging in het beleid. Wel is het duidelijk geworden, dat de volkeren van West-Europa en van de Atlan tische gemeenschap hun politieke, economische, financiële, sociale en militaire samenwerking in sneller tempo dienen te verwezenlijken. Op de weg naar de economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg is dit jaar weder be langrijke voortgang gemaakt. De organisatie op grond van het Brus selse pact, waarin de Benelux met Groot-Brittannië en Frankrijk is verenigd, is een waardevolle vorm van coöperatie gebleven, al is een gedeelte van haar arbeid overge nomen door de grotere gemeen schap der Noord-Atlantische vol keren, waarin de internationale ontwikkeling de stoot heeft gege ven tot een versterking en ver snelling van de gezamenlijke defensiemaatregelen. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van practische samenwerking veld. Een sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. Op het gebied van de economi sche integratie van Europa zijn belangrijke vorderingen gemaakt, in het bijzonder door het besluit tot vorming van een Europese betalingsunie, die het economisch verkeer tussen 'de Europese lan den in velerlei opzicht vergemak kelijkt, al blijft de tariefpolitiek van verschillende landen nog een belemmering. Ook het plan voor de integratie van de productie van de twee belangrijkste industriële grondstoffen, staal en kolen, kan van grote waarde blijken. Neder land heeft aan de uitwerking de zer plannen een actief aandeel genomen en tevens een eigen initiatief ontwikkeld door indie ning van het plan van actie voor Europese economische integratie. De regering acht het van groot belang, dat zo spoedig mogelijk ook Duitsland ten volle wordt be trokken bij de nauwe aaneen sluiting van Europa. Het econo misch verkeer tussen Nederland en Duitsland is reeds in sterke mate verruimd. In de eeuwenoude verhouding tussen Nederland en Indonesië heeft zich door de souvereiniteits- overdracht een definitieve veran dering voltrokken. Deze omme keer heeft het onvermijdelijk ge maakt, dat tal van feitelijke en persoonlijke verhoudingen wer den beëindigd of aan de veran derde toestanden aangepast. In veler levensomstandigheden heeft dit diep en pijnlijk ingegrepen. De regering tracht de gevolgen daarvan zoveel in haar vermo gen ligt, te verzachten. Problemen van de overgangs tijd hebben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt het vraagstuk Nieuw-Guinea de beide landen verdeeld. Niettemin mag de hoop worden gekoesterd, dat het belang, dat voor beide staten in een goede samenwer king gelegen is, op de duur over de moeilijkheden zal doen zege vieren. De eerste unieconferentie, die dit jaar in Djakarta gehouden is, heeft de practische betekenis van de bijzondere relatie, die tussen beide landen bestaat, in het licht gesteld. De regering hoopt, dat volgende unieconferenties zich zullen kenmerken door eenzelfde goede sfeer en even belangrijke practische resultaten als de eerste. De - handelsbetrekkingen tussen beide landen ontwikkelen zich bevredigend. De regering ver trouwt, dat zij zich in de toe komst in toenemende mate zullen kunnen ontplooien, waarbij de mogelijkheden, die Nederland als Benelux-partner heeft, van in vloed kunnen zijn. De in Suriname reeds inge voerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te verwachten interimregeling geeft in afwach ting van de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde aan deze ge bieden een belangriike en zelf standige positie, welke naar de overtuiging der regering de ban den met Nederland zal versterken. De samenwerking op economisch en cultureel gebied met Suriname en de Nederlandse Antillen ont wikkelt zich gunstig. De plannen tot verdere ontginning van Suri- name's hulpbronnen nemen ge- (Zie vervolg op pag. 3) voortzetting van de economische hulpverlening aan Europa gedu rende ongeveer 4 jaar na beëin diging van het plan-Marshall: 2) een achtjarenprogramma van eco nomische hulp en een programma van technische hulp voor de eco nomisch laag-ontwikkelde gebie den van de wereld; 3) wijziging van de Amerikaanse douanetarie ven; 4) wijziging van de wetten, die de Amerikaanse landbouwers en reders begunstigen; 5) oprich ting van een regeringslichaam met ruime bevoegdheden, dat alle Amerikaanse programma's voor economische hulp aan het buiten land zou moeten beheren; 6) op richting van een internationaal lichaam voor het toewijzen van schaarse en strategische grond stoffen. Het ontwerp-plan bevat o.m. de aanbeveling, zo deelt men van de zelfde zijde mede, om de hulp aan West-Europa voor het eerste jaar na het einde van het plan-Mar shall vast te stellen op anderhalf a twee milliard dollars. In de daaropvolgende jaren zou de hulp geleidelijk verminderd moeten worden. Deze hulp zou moeten worden verleend afzonderlijk van de hulp in het kader van het pro gramma voor de levering van wapens. BESLUITEN WORDEN BINNEN 2 WEKEN GENOMEN Zoals gisteren werd bericht heeft de Noord-Atlantische Raad een besluit over de herbewape ning van Duitsland uitgesteld. Reuter seint thans uit New York, dat het uitstel niet langer zal duren dan twee weken. Een vooraanstaande Franse woord voerder merkte op, dat, hoewel de kwestie nog niet was opgelost, de sfeer toch zodanig was, dat hoop bestond voor een voor alle par tijen bevredigende oplossing. TRYGVE LIE STELT ZICH HERKIESBAAR? LAKE SUCCESS 18 Sept. (Reu ter) Naar Reuters correspondent Michael Fry meldt, wordt algemeen aangenomen .dat Trygve Lie, wiens ambtstijd als secretaris-generaal van de V.N. per Februari aanstaan de afloopt, zich herkiesbaar zal stellen. N Fairsea, van Djakarta naar Rotterdam, 18 Sept. van Port Said. Ormonde (burgers), van Djakarta naar Rotterdam, passeerde 18 Sept. Malta. Poelaut. van Djakarta naar Amsterdam, 15 Sept. van Colombo. Zoals gisteren reeds in een deel onzer edities werd bericht, zijn de Amerikaanse troepen op Korea de rivier de Naktong overgestoken en hebben zij de opdracht gekregen een bruggen hoofd te vormen en te handha ven ten Westen van de rivier om 'n overtocht op grote schaal voor te bereiden. DJAKARTA, 18 Sept. (Aneta). 50 gewapende bendeleden hebben Vrijdagnacht een overval gepleegd in de bergtuin te Tjibodas ten zuiden van Bogor, waarbij de assistent Hortulanus werd ver moord. Toen Sukarno, die op het ogen blik op Borneo vertoeft, te Sama- rinda het bericht vernam, zond hij tijdens zijn oponthoud te Balik- papan zijn adjudant naar de al daar wonende zuster van de ver moorde om zijn deelneming te be tuigen. Hij beschouwde 't slacht offer, die de tuinaanleg van het presidentieel buitenverblijf te Tji- panas verzorgde als een persoon lijke vriend. BENOEMING VOORZITTER EERSTE KAMER Bij K.B. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, welke zal aanvan gen op 19 September 1950, benoemd is prof. mr. R. Kranenburg, lid der Kamer. Deze overtocht betekent waar schijnlijk het eerste belangrijke stadium van een groot „uitbre kingsoffensief", zo meldt Reu ter van het front. Infanterie van de zevende Amerikaanse divisie is van de grote invasievloot bij Intsjon aan land gegaan om de zg speerpunten der mariniers te steunen, die zich reeds op onge veer 13 km. van Séoel bevinden Deze troepen, die eveneens op de hoofdstad van Zuid-Korea aantrekken, hebben zich gereed gemaakt om een brug te slaan over de rivier de Han, de laatste natuurlijke hinderpaal voor Séoel. Er- zijn nog geen aanwijzingen dat de vijand uit de gebieden van Taegoe en Poesan zich op grote - schaal terugtrekt. Er wordt verbeten gevochten om iedere stelling. Zo nu en dan hebben de Noord-Koreanen gis teren tegenaanvallen gedaan, die echter werden afgeslagen. Amerikanen vorderen De Amerikaanse troepen vor deren met het uur. De landtroe pen worden gesteund door de artillerie en de luchtmacht, die herhaaldelijk zware bombarde menten heeft gericht op de ver bindingswegen en de bevoorra dingsplaatsen van de vijand. Amerikaanse piloten rappor teerden, dat de mariniers bij Séoel enorme vooruitgang ma ken rondom de gebieden van de stad. Militaire kringen verbazen er zich over, waarom de Noord- Koreanen Intsjon hebben opge geven. Spoedige ineenstorting? Volgens de laatste berichten van de afgelopen nacht heeft de vice-voorzitter van de Zuid-Ko- reaanse Nationale Vergadering verklaard, dat de vijand binnen vier of vijf weken zal ineenstor ten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1