Universiteiten hebben ruimtegebrek Druk op sommige politici om de partij te verlaten DE GESLOTEN POORT RADIO Autobotsing bij Ede PARF. ROOS Ie Verkoopster VATSTE NIEUWS C.V.P.-commissie over Koningskwestie Palestinakruis op H. Landstichting DE BEURS Rectoraats overdrachten V.S.-manoeuvres geëindigd Vechtpartij met dodelijke afloop I WEERSVERWACHTING iegedeeld door het KNMI te Bilt, geldig van Dinsdag- nd tot Woensdagavond. KOEL WEER ijdelijk opklaringen overi- s veel bewolking met plaat- ike buien. Langs de Wad eilanden aanvankelijk nog krachtige wind, elders ma- tot zwakke wind, hoofdza- jk tussen Zuidwest en Zuid- In het Zuiden van 't land ïiorgens zwakke veranderlij- wind. Weinig verandering m peratuur. vraagt (Adv.) ÜITSLANDS VEILIGHEID is daag uitdrukkelijk gegaran- :d. De U.S.A., Engeland en akrijk maakten vandaag offi- 1 bekend, dat een aanval op it-Duitsland door hen wordt ïhouwd als een aanval op hen- Er zal een eind komen aan itaat van oorlog met Duitsland. ANDIT NEHROE, premier van ia, heeft verklaard 'n eventuele ating van de Chinese commu- en in de Veiligheidsraad toe uichen. EN NEDERLANDSE ZETEL e Veiligheidsraad behoort vol- s de A.N.P.-correspondent te e Success niet tot de onmoge- ieden, Andere candidaten voor vrijkomende zetel hebben be kt. f KOREA staan de troepen der thans op twee plaatsen ten ten van de Naktong. Grote nnes Noord-Koreanen begeven van het oude V.N. brugge- fd-Poesan naar de invasiestel en voor Seoel. COMMANDANT LUCHTVERDEDIGING >t commandant van het onlangs ■richte commando Luchtverde- ig Nederland is benoemd de Hel J. v.d. Werff. LEVOR.K.D.V.O. 1—4 eerste thuiswedstrijd van Flevo i 'n fikse nederlaag uitgedraaid, begon veelbelovend. Vlot com- rend trokken de Wieringermeer- de eerste 7 minuten ten aanval rerd DVO, ondanks de wind, op 1 helft teruggedrongen. Bij een ig opgezette aanval over rechts J. Ravestein, Bouma nogal hard- ig in de rug, binnen de beruchte i, wat DVO op een strafschop n te staan. Jager zou het vonnis ekken, maar zijn schot was zo t, dat keeper Ravestein de bal ikkelijk kon keren. Er kwam een flinke stortbui, wat de .dsrechter deed besluiten de itrijd even te onderbreken. Als spel weer hervat is, volgen er enige Flevo-aanvallen. Uit een e voorzet van Boorsma, weet ouma te doelpunten 10. Nu is :chter gedaan met 't overwicht, i wordt gaandeweg sterker, doelpunten blijven voorlopig uit. De gelijkmaker komt door misverstand. Bij een ver schot st van Aalsburg een beweging j wil koppen, maar op het laat- noment bedenkt hij zich. Nu is achter te laat voor Versluis om in te grijpen en moet hij de bal Ie touwen halen Doelpun- tunnen niet uitblijven en het is ook Sieling die de stand vrij lig op 21 brengt. Met een schop van plm. 25 m. vergroot ng de voorsprong 13. Even t er dan nog een opleving bij o. Arie Groot breekt keurig doch zijn schot ging juist naast, i de rust is het Flevo-doel di- weer in gevaar en slechts met geluk dan wijsheid wordt een )unt voorkomen. Er volgen dan enige Flevo-aanvallen. maar al- aat te doorzichtig. Linksbinnen lim stelde de zege 71 minuten het einde veilig, na goed werk zijn broer R. Slim, :t spel van Flevo vonden we nat en er zal uit een heel ander ie getapt dienen te worden, wil succes hebben. ST. BAVO VERLOOR OP ONBESPEELBAAR VELD. 1SEM Het eerste elftal van Savo speelde uit tegen de Zaanse Het veld was onbespeelbaar. moest het water er eerst af- ppen met bussen. De beide ploe- hebben toch de wedstrijd uit- eeld en waren door èn door De einduitslag werd 30 voor 5aanse Boys. Intussen zal het rur van St. Bavo protesteren n het laten spelen van deze strijd. Pastoor J. Boekei komt JITJENHORN. Zondag 24 ïmber zal Pastoor J. Boekei, 1936 zielenherder in een plat- ds-parochie in Noord-Frartk- voor de eerste maal een beroep aze milddadigheid komen doen zijn missie-arbeid. ERDOS—ST. VICTOR 3—2 de toss had Berdos de wind wat het dan ook terdege uit- om met deze krachtige wind e rust enigszins veilig gesteld n. Vrijwel direct bij de aanvang :te Berdos een doelpunt. Hoe de ipartij er ook aan werkte, voor jst kwam zij niet aan bod. De l was dan ook met de rust 30. de rust nam St. Victor de lei en maakte 2 doelpunten. Het osspel had iets vinniger en snel- unne zijn, dit vooral wat betreft fgeven van de bal. Een gelijke ig had in deze beter de verhou weer kunnen geven. Er was spel te zien en er werd met ambitie gespeeld. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 TROONREDE (Vervolg van pag. 1 leidel ijk vaste vorm aan. Enkele projecten zijn reeds in uitvoering. De activiteit, die de landsregering in goede samenwerking met het Welvaartsfonds en de Stichting voor de Machinale Landbouw op dit gebied aan de dag legt, heeft de warme belangstelling en steun van Nederland. Het stemt tot diepe bezorgdheid, dat zo spoedig na de afloop van de wereldoorlog en zo onmiddel lijk volgende op de beëindiging van het conflict in Indonesië, op nieuw van Nederland grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Versnelling van de op bouw en versterking in het bijzon der van de strijdkrachten te land en in de lucht is ter hand geno men. Hetgeen op dit gebied ver der zal dienen te worden gedaan, verkrijgt vorm en inhoud door voortdurend overleg met de lan den, met welke Nederland in het Noord-Atlantisch Verdrag is ver bonden. Naast de steun, welke andere landen ons willen geven, heeft Nederland eigen prestaties te vergroten. Zowel bij de defensie als bij ordehandhaving en bij de burgerlijke verdediging zal vrij willige medewerking van grote betekenis kunnen zijn. Met dank baarheid gedenk ik hoevelen hun militaire dienst overzee met inzet van hun gehele persoon hebben verricht, en ook thans nog gedu rende de laatste en wellicht zwaarste periode van hun verblijf in Indonesië vervullen. Met eer bied stel ik vast, hoevelen bereid bleken om als vrijwilligers deel te nemen aan het Nederlandse aandeel in de strijdmacht der Ver enigde Naties in Korea. De rege ring weet zich door de wilskracht der natie gesterkt in haar streven om Nederland zijn plaats te doen innemen in de kring der landen, die zich doelbewust opmaken om de kans op het behoud van de vrede te vergroten door de zeker heid te scheppen, dat een aanval gezamenlijk zou worden weer staan. De gang van zaken in de we reld stelt Nederland ook op eco nomisch, sociaal en financieel gebied voor nieuwe vraagstuk ken. Behalve aan de noodzaak tot opvoering der nationale weerbaarheid is daarbij vooral te denken aan de sterke stijging der prijzen van vele grondstof fen op de wereldmarkt, een stij ging, waartegen Nederland al leen niets vermag, en die voor ons land een bijzonder ongun stige uitwerking heeft, omdat t zelf zo weinig grondstoffen voortbrengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen beleid her nieuwde nauwgezette overwe ging. Een herziening van de rang orde in dringendheid der uitga ven op het gebied der overheids- werkzaamheid, met inbegrip van die der lagere overheden, zal on- PROGRAMMA WOENSDAG 20 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Vara; 10.00 Vpro; 10.20 Vara; 19.30 Vpro; 20.00—24.00 Vara. 7.00 nieuws; 7.10 gr. muziek; 8.00 nieuws en weerber.; 8.18 gr. muziek; 8.5 voor de vrouw; 9.00 gr. muziek; (9.309.25 waterstan den); 10.00 causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 voor de vrouw; 11.00 gr. muziek 12.00 orgelspel; 12.30 mededelingen 12.33 voor het platteland, 12.38 gr. muziek, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 dansmuziek, 13.50 gr. muziek, 14.00 gesproken portret, 14.15 jeugdconcert, 15.00 kinderkoor, 15.20 voor de kinderen, 15.50 gr. muziek, 16.00 voor de jeugd, 16.25 voor de zieken, 17.00 voor de jeugd, 17.30 gr. muziek, 17.45 re geringsuitzending, 18.00 nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 actualitei ten of gramofoonmuziek, 18.35 kwartet, 19.00 parlementair over zicht, 19.15 pianoduo, 19.30 voor de jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 po litiek commentaar, 20.15 Prome nade-orkest en klein koor, 21.00 „Vier jaar later", hoorspel, 22.15 Hawaiian-muziek, 22.45 populair- wetenschappelijke causerie, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gr. muziek. Hn;VERRUM II, 298 M. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgym nastiek, 7.30 gr. muziek, 7.45 een woord voor de dag, 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 gewijde muziek, 8.45 gr. muziek, 9.00 voor de zie ken, 9.30 gr. muziek, 10.30 Mor gendienst, 11.00 viool en piano. 11.30 amusementsmuziek, 12.00 gr. muziek, 12.30 mededelingen, 12.33 Metropole-orkest en solist, 13.00 nieuws, 13.15 trio, 13.45 sex tet, 14.10 gr. muziek, 14.30 orgel concert, 15.10 kamerorkest, 15.55 gr. muziek, 16.15 voor de jeugd, 17.00 Cembalo-gezelschap, 17.30 pianorecital, 18.00 orkestmuziek, 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 nieuws en weerber., 19.15 boekbespreking, 19.30 gr. muziek, 1940 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gr. muziek, 20.15 Gelders orkest en solisten, 21.00 causerie over Canada, 21.30 Gelders orkest. 21.55 gr. muziek, 22.05 lichte muz. 22.30 vocaal kwartet, 22.45 avond- overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 strijkorkest, 23.4524.00 gr. muz. BRUSSEL, 484 M. 12.05 lichte muziek. 13.00 nieuws 13.10, 13.30, 14.00, 16.30. 18.45, 19.00 en 19.40 gr. muziek, 19.45 nieuws, 20.00 groot symphonie-orkest, 21.15 gr. muziek, 22.00 nieuws, 22.15 gr. muziek, 22.55 nieuws, 23.00 gr. muziek, 23.55 nieuws. BRUSSEL, 324 M. 12.00 gr. muziek, 12.30 weerber., 12.33 piano en zang, 13.00 nieuws, 13.15, 14.00, 14.30, 15.00 gr. muz.; 15.45 symphonie-orkest en solist; 17.00 nieuws; 17.10 gr. muziek; 17.30 voordracht, 17.45 gr. muziek, 17.50 boekbespreking, 18.00 gr. muziek, 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 gr. muziek; 19.50 radiofeuilleton, 20.00 om roeporkest en solisten. 21.00 actu aliteiten, 21.15 ethnische muziek, 22.55 gr. muziek, 23.00 nieuws, 23.0524.00 verzoekprogramma. vermijdelijk zijn. Een verdere verlaging van de belastingdruk zal om gelijke oorzaak voors hands niet in vooruitzicht kun nen worden gesteld. De handha ving van het monetaire even wicht, in de laatste jaren bevor derd door de Marshall-hulp, zal onder de gewijzigde omstandig heden moeilijker worden. Het is echter een gebiedende eis, dat dit evenwicht wordt bewaard, zowel als voorwaarde voor het herstel van het nog steeds ont brekende evenwicht in de beta lingsbalans, als omdat een stij gend prijspeil noodlottige gevol geen medebrengt voor het le vensniveau van een groot deel van ons volk. In verband daar mede zal ook in de financiële politiek aan sociale gezichtspun ten bijzondere aandacht moeten worden besteed. Evenzeer is op economisch ge bied grote waakzaamheid gebo den. Mocht de ontwikkeling die per en meer omvattend over heidsingrijpen wenselijk doen zijn, dan zal de regering niet aarzelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatre gelen op het gebied van de loon- en prijspolitiek te hebben genomen, heeft de regering over het verder te dezen aanzien te voeren beleid het advies ge vraagd van de dit jaar tot stand gekomen sociaal-economische raad. Ter bereiking van een doel treffende maatschappelijke or ganisatie is het van groot belang dat lichamen, als bedoeld in de wet op de bedrijfsorganisatie, tot stand komen. De regering zal de bedrijfsorganisatie zoveel mogelijk bevorderen, mede door bij nieuwe wettelijke maatrege len, waar mogelijk, bevoegdhe den aan bedrijfslichamen toe te kennen. De bevordering van de industrialisatie, die tot nog toe niet onbevredigend verloopt, blijft een kernpunt van de eco nomische politiek. Ook op ver dere verhoging van de producti viteit van landbouw en visserij blijft het streven der regering gericht. De werkgelegenheid bleef zich in het algemeen, in aanmerking genomen het grote aantal gede- mobiliseerden. dat geplaatst moest worden, gunstig ontwik kelen. Waar zich in enkele ge bieden van ons land met veelal eenzijdige bestaansbronnen re gionale structurele werkloosheid begon af te tekenen, werden voor zieningen getroffen om deze ge bieden aantrekkelijker te maken voor industrievestiging. Op dit gebied zijn reeds enkele resulta ten van betekenis bereikt. - De sterke bevolkingsgroei en de beperktheid van de beschik bare grond blijven krachtige be vordering der emigratie eisen. Voorstellen tot het voortzetten van landaanwinning en inpolde ring zullen worden gedaan. Nu de liquidatie van de ge volgen van oorlog en bezetting steeds verder voortschrijdt, kan meer dan in vorige jaren aan dacht en energie worden gewijd aan de aanpassing van ons recht aan de ontwikkeling der maat schappelijke verhoudingen. Op cultureel gebied zal het beleid gedragen blijven door de overtuiging, dat kunsten en we tenschappen van hoge waarde zijn voor ons volk. Aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd een nota be treffende het geheel van onder wijsvoorzieningen, die voor de toekomst van onze jeugd en met het oog op de behoeften onzer maatschappij wenselijk zijn. De verdere uitwerking van het door het kabinet bij zijn op treden ontwikkelde program van wetgeving en bestuur, waarvan reeds verscheidene punten wer den verwezenlijkt, zal voortgang hebben. In de memoriën van toelichting bij de begrotings hoofdstukken worden daarom trent nadere mededelingen ge daan. Veel zal daarvoor ook in het nieuwe zittingsjaar van uw werkkracht worden gevraagd. Vast staat, dat een grote krachtsinspanning van heel ons volk nodig zal zijn om aan de gewijzigde verhoudingen het hoofd te bieden. Uit hetgeen mo gelijk is gebleken in de vijf jaar. waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, mag het vertrouwen worden geput, dat onze volks kracht oak tegen deze verzwaar de taak opgewassen zal zijn. De regering harerzijds zal het mogelijke doen om een redelijk evenwicht te bevorderen tussen de eisen, gesteld voor de mede werking aan de collectieve vei ligheid, en het economische, so ciale en culturele welzijn van ons volk. Met de bede, dat God ons al len in onze arbeid moge ster ken, verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generaal voor geopend. BRUSSEL, IS Sept. (ANP). De commissie nit de Belgische Christelijke Volkspartij (C.V.P.), die ermee was belast een onder zoek in te stellen naar de gebeur tenissen, die hebben geleid tot de overdracht der koninklijke prero gatieven aan Prins Boudewijn, heeft thans haar rapport bekend gemaakt. De commissie stelt vast, dat de vorige homogeen kath. regering ernstige politieke fouten heeft be gaan, hoewel zij tegelijkertijd toe geeft dat zekere misverstanden heersten in de boezem der Kath. Volkspartij. De commissie is de overtuiging toegedaan, dat hoge functies in de C.V.P. werden be kleed door personen, die wat de koningskwestie betreft niet het standpunt deelden van de partij. De commissie spreekt er hierbij haar teleurstelling over uit, dat deze personen niet openlijk voor hun mening zijn uitgekomen. Zij dringt er bij bedoelde politici op aan zich uit de politieke posten der C.V.P. terug te trekken. Voor zover dit noodzakelijk mocht blijken, zal de commissie het nationaal comité der C.V.P. verzoeken stappen te ondernemen om deze personen nit hun functies te verwijderen. De commissie spreekt de wens uit, dat alle mandaten in het bureau van de Kamers en de fracties zuilen worden vernieuwd, naar het voorbeeld van hetgeen in de leiding der partij is geschied. Tevens wordt er op aangedrongen de leiding der C.V.P. te verster ken door de banden tussen het nationale comité en de parlemen taire groepen der C.V.P. nauwer aan te halen. Veroordeling van socialisten De commissie van onderzoek veroordeelt tenslotte scherp de houding der socialisten in de ko ningskwestie, „die geweigerd heb ben de democratische regel der absolute meerderheid te eerbiedi gen en die hun toevlucht hebben genomen tot geweld en sabotage om de wil van deze meerderheid te breken". DE ZAAK POOS-SLAGTER Opnieuw in behandeling De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank ver onderstelt 6 achtereenvolgende Maandagen nodig te hebben om opnieuw de zaak tegen de Hage naars Poos en Slagter te behan delen, die zieh tijdens de bezet ting in Duitse dienst begaven en de dood van vele landgenoten op hun geweten hebben. Gisteren werd met de nieuwe verhoren een begin gemaakt. Beiden werden in October van het vorige jaar ter dood veroor deeld, maar de zaak werd ver wezen naar de Amsterdamse Strafkamer. 80 getuigen zullen gehoord worden. Gisteren getuigde o.m. Jhr. W. Roëll, oud-commandant van het veldleger, die vertelde van de mishandelingen die waren toege bracht aan Jhr. Schimmelpen- ninck. Beide verdachten werden op nieuw beschuldigd hun aandeel te hebben geleverd in het England Spiel en de arrestatie te hebben voorbereid van talloze landgeno ten, vnl. van hen, die deel uit maakten van de Orde Dienst (OD) „DER BETTELSTUDENT" Prof. Weve, de aftredende rector magnificus van de Uni versiteit van Utrecht, klaagde gisteren in zijn afscheidsrede over het verschijnsel, dat vele studenten het niet nodig oor delen om zich tijdig in te laten schrijven en de colleges trach ten bij te wonen, zonder col legegeld te betalen. In een collegezaal van de medische faculteit werden 200 studen ten aangetroffen, die geen col legekaart konden tonen. Een student, die op clandes tien bezoek ivas betrapt, ver dedigde zich met een beroep op de moeilijke financiële om standigheden waarin zijn moe der een oorlogsweduwe verkeerde. Wie zou hier niet geneigd zijn genade voor recht te doen gaanaldus spr. De student kwam er met een be risping af. Wie schetst des rec tors verbazing, toen hij na enige tijd ervoer, dat de „arme student" zich korte tijd voor dien een fonkelnieuwe Ameri kaanse auto had aangeschaft en zich daarvan regelmatig had bediend om clandestien de colleges te bezoeken. o Het Palestinakruis is Nijmegen binnengedragen. Duizenden om stuwden het. Pastoor A. Smit uit Soestdijk, voorzitter van het Ned. pro-palestinakrnis-comité gaf in de Antoniuskerk te Nijmegen een uiteenzetting van het doel van de kruisdraging, n.I. om door boete en gebed de wereldvrede te mo gen behouden en bovendien de heilige plaatsen in Jeruzalem te mogen veilig stellen voor de ge lovigen. Een stoet van duizenden met brandende kaarsen bewogen zich Zaterdag langs de Groesbeekse weg naar de H. Landstichting, waar het kruis geplaatst werd in de Cenakelkerk, waar een plech tige nachtwake gehouden werd. Zondagmorgen vroeg luidden de klokken. In de kerk werden reeds van half vier af missen opgedra gen voor het behoud van de we reldvrede. Om 9 uur celebreerde mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Nuntius in Nederland een ponti ficale hoogmis met assistentie. In de middag werd het Pales tinakruis langs de kruisweg der Landstichting gedragen, honder den namen daaraan deel. De Fran ciscaner redenaar pater Van Schalen hield een predicatie over het lijden en het verblijden in Christus' kruis. In de namiddag werd het kruis in de H. Avond- maalkerk opgebaard en vereerden opnieuw velen de H. Kruisreii- kwie, die in het drie meter hoge Palestinakruis is aangebracht. Maandagmorgen is het kruis naar Eindhoven overgebracht en daarna gaat de kruistocht naar Engeland, België, Amerika en naar Europa terug. Ook zal het kruis door Duitsland gedragen worden om zo door de oostelijke landen in Jeruzalem dat het uit gangspunt was, terug te keren. De troepen van de Verenigde Naties hebben bij Inchon en Wolmi-eiland voet aan land gezet. De invasie gelukte uitstekend en was voor de communistische Noordelijken een volkomen verrassing. Binnen korte tijd wisten de troepen Seoul te bereiken. M 26-tanks op het strand van Wolmi-eiland. AMSTERDAM, 18 Sept. In de algemene situatie, zoals die ter beurze besproken wordt, is in betrekkelijk kort tijdsbestek, een belangrijke wijziging gekomen. Op Java gaat men het werk her vatten en gehoopt wordt, dat de arbeidsrust aldaar voorshands niet verstoord zal worden; op Ko rea zijn de kansen gekeerd en blij ven de troepen der Verenigde Na ties vorderingen maken. Het viel moeilijk te constateren in hoeverre de Effectenbeurs zich door deze overwegingen reeds liet leiden, maar een feit is, dat het koersniveau afbrokkelde. De lei ding ging daarbij uit van Kon. Olie, waarin de arbitrage als ver koper optrad. Na een slotkoers van 308 op j.l. Vrijdag, was van daag de hoogste koers 306% en kwam het slot op het laagste punt van de dag, n.I. 302"'. Ook de an dere hoeken waren in reactie. De koersen liepen gestadig achteruit en ook daar was het slot meren deels op het laagste punt. Van internationale fondsen wist AKU zich het beste te handhaven. Evenwel moesten unilever 4 pet. en Philips 5 pet. prijsgeven. In de Scheepvaarthoek was het aanzien lijk rustiger dan de laatste tijd het geval was. De cultures handhaaf den zich nog het best, maar de hogere opening maakte plaats voor een lichte achteruitgang. Echter bleef Amsterdam rubber op 139"' nog boven het slot van Vrijdag en waren HVA en certificaten Deli maar weinig lager. Bij de gisteren aan de verschil lende Universiteiten en Hogescho len gehouden rectoraatsover drachten hebben schier alle aftre dende rectores-magnifici geklaagd over tekort aan ruimte en over het steeds toenemend aantal stu denten. Bijzonder in Leiden en Utrecht werden de gevolgen van de sou- vereiniteitsoverdracht in Indo nesië onder het oog gezien. Am sterdam werd geroemd als de meest feministische hogeschool. Er zijn 14 vrouwelijke docenten en het, aantal vrouwelijke studenten steeg van 25 tot 40 pet. Rotterdam zal over enige tijd doctorandi in de economie gaan afleveren, die meer in de sociale richting ge specialiseerd zijn. Er gaat een nieuwe leerstoel in de agrarische economie beginnen. In verschil lende redevoeringen werd ook de voortschrijdende universitaire sa menwerking gememoreerd. Katholiek hoger onderwijs. Onder grote belangstelling werd in de aula van de Keizer Karei Universiteit in Nijmegen het rec toraat door prof. dr. H H. Jansen overgedragen aan prof. mr. F. J. M. Duijnstee. Het universitaire leven in Nijmegen heeft in het afgelopen jaar geen grote veran deringen ondergaan. De situatie der bestaande faculteiten lijkt rui geheel en al geconsolideerd. De afdeling voor politieke en sociale wetenschappen blijkt in een be hoefte te voorzien. In het afgelo pen jaar werd voor het eerst in één jaar de 1000ste student inge schreven in totaal schreven er 1108 studenten in. De pogingen in Amerika gelden in te zamelen voor de herbouw der katholieke universiteit zijn ge staakt. De tijdsomstandigheden en de economische verwikkelingen zijn daarvoor niet meer gunstig. Katholiek Nederland, aldus prof. Jansen, is nu op eigen krachten aangewezen. Een winstpunt is de toezending uit Amerika van waar devolle boeken. Momenteel studeren in Nijme gen 903 mannelijke en 205 vrou welijke studenten. De provincies Gelderland met 298 (203 uit Nij megen), Noord-Brabant met 242 en Limburg met 228 leverden het hoofddeel. Beide Hollanden vol gen dan met 71. Economische Hogeschool Tilburg De aftredende rector-magnificus prof. dr. F. van der Ven van de katholieke economische hogeschool in Tilburg, uitte over de mate riele bestaansaanwas zijn grote be zorgdheid. De waardeverminde ring der collegegelden en de sub sidiepolitiek der overheid, werpen ernstige problemen op, waar het getal der studenten na de oorlog tot het drievoudige is toegenomen en de grote behoefte aan ruimte, mede veroorzaakt door de nood zakelijke uitbreiding van het do centencorps, t. g. v. specialisatie der gedoceerde vakken, een ac- cuut geworden huisvestingspro bleem oproept. In het belang van het katholiek hoger onderwijs vroeg hij de verantwoordelijke instanties open oog te hebben voor deze noden. Over de behaalde studieresul taten toonde de rector-magnificus zich tevreden. STORINGZENDERS IN WEST-DUITSLAND HEIDELBERG, 18 Sept. (Reu ter). De herfstoefeningen van het Amerikaanse leger in de Ame rikaanse zóne van Duitsland zijn Maandagmiddag geëindigd. De verbindingen tussen het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger en de troepen „aan het front" werden Maandag bijna geheel verbroken door storing zenders, die op dezelfde golf lengte uitzonden als de Ameri kanen. Men heeft niet kunnen ontdekken of dit een welbewuste storingspoging was van zenders achter „het ijzeren gordijn" of een toevallige storing van vaste zen ders. Verbindingsvliegtuigen moesten nu de troepen in het veld door het uitwerpen van strooibiljetten berichten, dat de „oefening regen boog" was geëindigd. ry-, f: Oost-Duits convooi vrachtauto's in beslag genomen BERLIJN 18 September (Reuter) De West-Berlijnse politie heeft vandaag een convooi van acht Oost- Duitse vrachtauto's met opleggers in beslag genomen en zes zwaar bewapende leden van de Oost- Duitse „Volkspolitie", die het con vooi bewaakten, gearresteerd. Dit gebeurde in de Amerikaanse sector toen het convooi zich naar de Oost-Duitse sector begaf. De Franse minister van Han del en Industrie, Louvel, heeft in het tentoonstellingspark bij de Porte van Versailles een leertentoonstellinq geopend. De bezoekers kunnen bij meer dan 600 stands de meest extra vagante lederwerken bewon deren. Lachend toont een Pari- sienne een product van haar firma. DE 5 PCT. LOONSVERHOGING Telegrammen aan Ministerraad De Centrale Raad van de Kath. Middenstandsorganisatie voor de werknemende middenstand heeft zich in een telegram tot de Minis terraad gewend, waarin wordt aangedrongen om de 5 pet. loons verhoging ook toe te passen voor salarissen en lonen boven de f 3600.—. Het hoofdbestuur van de Ver eniging van ex-Politieke Gevan genen heeft zich eveneens tele grafisch tot de Ministerraad ge wend en er aan herinnerd, dat de eerste 5 pet., waarom destijds was verzocht, ook nog niet is toege kend. „De nagelaten betrekkingen en invalide verzetslachtoffers gaan niet minder gebukt onder de duurte", zo wordt opgemerkt. EEN DODE, 3 GEWONDEN Gistermiddag Is op de rijksweg Ede-Utrecht bij de Klomp een on geval gebeurd waarbij een dode te betreuren viel en drie personen zwaar gewond werden. Twee zware GMC-tankwagens van de fa. Branderhorst uit Over- schie, die reden in de richting Ede, moesten stoppen voor een rechts van de weg geparkeerde volkswagen. De eerste tankwagen kwam normaal tot stilstand, doch de tweede schoot langs de eerste heen en kwam dwars op de weg te staan. Een Citroen, bestuurd door de 47-jarige heer H. Merkelbach uit Oosterbeek, die uit tegenoverge stelde richting naderde, botste tegen de tankauto op. Beide voer tuigen kwamen daarop tegen een boom terecht, waarbij de perso nenauto volkomen werd vernield. De bestuurder van de Citroën werd op slag gedood, drie andere inzittenden werden zwaar gewond. Het waren de dames Pogge en Denaert uit Apeldoorn en de heer Denaert uit Arnhem. VAN DUYL EN ZEGERS ZEILKAMPIOENEN Op de vierde dag van de nationale zeilkampioenssehappen op de West- einderplassen heeft van de Stadt de nationale titel in de Draken- klasse moeten afstaan aan Van Duyl van de KNZ en RV. Van Duyl zeilde met de „Thalatta". Zegers van de Koenen heeft het afgelopen week end de titel veroverd in de 12 voets- jollenklasse met de boot „Tecumseh" In de nacht van Zondag op Maandag deelden burgers aan de politie mede, dat in de van Wage- ningenstraat in Arnhem een man in zeer spaarzame kleding op straat lag. Bij onderzoek trof men ter plaatse inderdaad een man aan, die een verwonding bij de mond had. De 6.G.D. kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer bleek de 46-jarige glasblazer F. J. H. te zijn. De man heeft met een zekere van E., bij wie hij al jaren in de kost was, een woordenwis seling gehad, waarbij van E. hem een slag in het gezicht toebracht en hem daarna vermoedelijk van de trap gooide. Van E. is gearresteerd. Het stof felijk overschot is door de politie in beslag genomen. In het hoofdgebouw der Uni versiteit te Utrecht is Maan dagmorgen ter herinnering aan de in de strijd voor het vaderland in de jaren 1940-45 omgekomen leden van haar gemeenschap een qedenkplaat onthuld. Hierna werd deze qe denkplaat overgedraqen aan het College van Curatoren. Namens de studenten legt de rector van het Utrechtse Stu dentencorps, de heer E. J. Ver loof, een krans bij de gedenk plaat. Een oorspronkelijk verhaal uil het boerenleven „Hij zal wel zijn gaan bellen of hij thuis mag komen," had een van de jonge kerels haar nage roepen. Marie had met een tikje uit de hoogte haar hoofd geschud en was boos weggegaan. Ze vond het heus geen aardigheid om over zo iemand op deze manier te pra ten. En dat was nog wel hun baas, waar ze elke dag mee omgingen. Wat zouden ze ermee bedoelen: mag thuis komen? Wie zou zo'n lieve man niet altijd wel thuis willen hebben? Zou zijn vrouw dan?Nee, peinsde ze, die moest ook wel aardig zijn! Toen het wat later reeds sche merdonker was, had Marie tijdens de omwas op de stal een wagen over de dijk horen rijden en toen horen stoppen. Ze gooide het om- was water in „de geut" en zag dat de ramen van de directiekeet hel verlicht waren. De luiken waren nog niet gesloten: dus zou de in genieur pas zijn teruggkeerd. „Moeder ik denk dat de inge nieur er is. Het licht is aan in de „Wat een fijne lui hé?" merkte Marie op, „maar dit is dan toch geen Frans!" Ze had met gespannen aan dacht getracht uit het fijne krie belschrift een enkel woordje of zinnetje te ontcijferen of de be tekenis ervan te begrijpen. O, wat zou zij graag, al was het nog zo onbetekenend weinig, maar iets geweten hebben van hetgeen er opstond! Heel onderaan lazen ze een P.S.: Jean rijdt zelf de wagen. Gewoon zalig!!! Daar achter stonden veel uitroeptekens. ,Dat is zeker haar chauffeur?" wilde Marie nog weten. „Ik denk het," zei vrouw de Reuver. Maar ze was niet zo heel zeker van haar geuite mening. Marie ging even naar boven aan de dijk informeren. Maar ze vernam van de werkers dat de ingenieur er die middag niet meer geweest was, maar waarschijnlijk nog wel komen zou. keet. Zal ik de kaart maar eerst even wegbrengen?" „Goed Marie, maar blijf niet te lang. Vader kan zo terug zijn van „de Burger". Marie ging door de voordeur uit. Ze hing haar schort aan de kapstok en moest vlug nog even haar haren wat schikken, toen ze voor de gangspiegel stond. Ze be keek zich met aandacht. „Klop, klop", tikte Marie heel bescheiden op de deur, waar een plaat „Directie" stond. Ze kreeg de eerste keer geen gehoor. Ze voelde zich wat zenuwachtig staan met die brieven en kaarten in haar hand. Bovenop lag de kaart met dat rood-witte strookje en ze hield ze krampachtig op de andere post stukken geklemd. Ze meende van zich zelf, dat ze een kleur ging krijgen van opwinding en ver wachting. Ze probeerde de deur knop en kuchte. Die deur ging open en ze sloot ze weer gauw. Toen tikte ze weer en nog eens tegen die deur, maar nu iets har der. En weer wachtte ze in ge spannen aandacht. Daar hoorde ze ergens in de keet 'n deur open gaan en ineens viel de deur voor haar open en stond daar voor haar de grote blonde ingenieur. Hij had een heel lange roodzijden jas aan, zwart aan kraag en mouw en hij droeg een zwart koord om zijn middel gebonden. „Och kijk eens aan; hoe later in de avond hoe mooier volk nog! Daar heb je warempel mijn liefste buurvrouw nog. En wat zal het zijn kind?" liet hij erg joviaal horen. Nu voelde Marie echt dat ze heel erg kleurde. „Och, meneer, er was een kaart voor u gekomen en de bode had gevraagd een beetje op u te let ten „En mag jij als jong meisje zo maar op gehuwde mannen letten van je strenge vader?" „Neeeh, moeder had u ho ren aankomen," loog ze zich uit haar warme verlegenheid. „Maar kom toch binnen! Je zult toch niet bij je buren aan de deur blijven staan?" „Nee mijnheer, dat doe ik niet." Ze meende echter niet wat ze zei, maar hoopte dat hij zou blijven aandringen. „Kom, kom. We zijn toch goede buren zeker? Of niet soms?" Hij keek haar met een innemend lachje aan. „Ik hoop het mijnheer", kwam het er bedeesd uit. Hij nam haar bij de arm 'en haalde haar met zachte drang naar binnen. Ze liet zich overhalen en eenmaal bin nen werd ze apathisch en gaf zij zich helemaal gewonnen. „Je moet me niet kwalijk ne men, dat ik niet precies gekleed ben. Het is me nu te laat gewor den om nog in de Maas te duiken. Ik meende me juist hier maar wat te verfrissen. Ze kwamen eerst in een grote holle ruimte, waarin twee schuine tekentafels stonden. - Er hingen aan de houten muren tekeningen, blauwdrukken en haken. In de hoek stonden grote rollen papier en een waterpasinstrument. Marie bleef staan en keek met grote verwonderde ogen de ruimte door „Hoe heet jij ook weer?" vroeg hij. „Marie, meneer." „Nou, Rie zullen we dan maar zeggen, dat klinkt iets beter. Vind je niet?" Ze knikte verlegen. „Hier is mijn bureau voor m'n dagelijks werk. Kijk op deze kaart staat jullie boerderij." Hij wees met zijn dunne fijne vinger over een grote tekening aan de muur. „Kijk", zei hij, „hier woon jij met je zuster en je ouders." Marie keek wel, maar vond het ook niet erg, dat ze het eigenlijk niet zag. Toen maakte hij in de wand een deur open en liet haar daar door naar binnen gaan. Marie stond er bedremmeld over al dat onverwachte. Dat leek me daar een deftige huiskamer nee een salon of zo. Er stonden twee lage donkerbruin lederei fauteuils rond een laag tafeltje. I' de hoek brandde fel een staand carbidschemerlamp met grote ka t Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3