Nieuw Tekort van 117 millioen op de Rijksbegroting 1951 Vergadering V.N. beraadslaagde over toelating van Peking HIMIST Op belangrijke wijzigingen moet gerekend worden Amerikaanse mariniers trokken over de Han 403 millioen van het Rijk voor het bouwplan 1951 Dr. van Royen bij Truman EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Lieftinck heeft 117 mil Hoen tekort Gevaarlijk tekort Voor defensie zeker 10-15 procent meer Autobus te water te Bergambacht Indiase resolutie verworpen Scheepsberichten indeldoos ofte vuur- die gheleerde knap- eene! Kyck! Enckele iteen geslaeghen, de s maelen sachtckens dan een houtspaen- uur brantü Jae, jae, i vuur maecken sal len!" Smidje Ver- one lucifers uit zijn .a, ik heb geen vuur- t is voor mij genoeg! ge vuurmaakstof zit ïl? Ik strijk nu een- rrrrrHup! Ziet en geen blazen meer, in de verbrande kop keek de oude alchi- die smidje Verholen is tooverconste!" sta- Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder). Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H /AN HEDEtV Pag. 1 Woensdag 20 September 1950 46e Jaargang No. 11971 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel 459 K 2240 DE Rijksbegroting 1951 en de daarbij behorende Millioenen- nota zijn met in de eerste plaats belangrijk om de cijfers, die daar in zijn gepubliceerd. Want ten aanzien van deze cijfers waren wa eigenlijk nog in de mist, omdat zoais de minister van financiën er op wijst bij de opstelling van de begroting met enkele pun ten geen rekening is gehouden. Tot aeze punten rekent de minis ter de inmiddels opnieuw ver hoogde lonen, het feit, dat men bij ne prijzen van de buitenlandse goederen is uitgegaan van de ver onderstelling, dat deze in de naaste toekomst geen grote wijzigingen zuilen ondergaan. Voorts is in de ontwerp-begroting voor 1951 geen rekening gehouden met sommige uitgaven, die verband houden met wettelijke regelingen, die nog niet tot stand zijn gekomen. Deze wet telijke regelingen zijn: het ont- werp-huurwet, salarisverbeterin gen bij het onderwijs, het wets ontwerp verhoging pensioenen en het wetsontwerp betreffende de kinderbijslag voor zelfstandigen. Voor de bescherming van de bur gerbevolking heeft de regering een bedrag van 132.000 gulden ge raamd, doch zij vreest terecht, dat met dit bedrag niet kan worden volstaan. Maar vooral omtrent de uitgaven voor Oorlog en Marine kan de regering nog geen concrete voorstelling maken. Haar gedach ten gaan vooralsnog in de rich ting van een verhoging met 10 a 15 procent van het thans in de begroting van 1951 voor de beide militaire departementen uitgetrokken totaal bedrag van ruim 800 millioen gulden. Belangrijker dan de cijfers gisteren door minister Lief tinck gepubliceerd, is de tendenz, die in het begrotingsontwerp 1951 is gelegen. De regering is er niet in geslaagd de begroting sluitend te maken. Zij verwacht op de ge wone dienst en de buitengewone dienst I (uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) tezamen een tekort van 117 millioen gul den, een bedrag, dat, het boven staande in aanmerking genomen, wel hoger zal worden. Ten aan zien van de buitengewone dienst ii (kapitaalsuitgaven en -ont vangsten) rekent de regering op een tekort van 403 millioen gul den, tezarpen dus 520 millioen. Welnu, het begrotingstekort op de gewone dienst en op de buiten gewone dienst I van tezamen 117 millioen gulden is het gevaar en waar de minister geen concrete maatregelen heeft aangekondigd tot dekking van dit tekort, rijst de vraag hoe de regering dit te kort zich voorstelt te dekken. Zij kan dit tekort dekken door be lastingverhoging en door het aangaan van leningen. Maar zij kan dit tekort ook opheffen door de bankbiljettenpérs te laten lo pen, of om het officieel te zeggen, door geldcreatie. Opvoering van de belastingheffing kondigt de regering niet aan. Dit zou trou wens ook wel in strijd zijn met het ontwerp-Belastingherziening, dat juist de ondragelijke heffingen enigszins wil temperen. Ook over lenen spreekt de regering niet. Een nieuwe Staatslening zou ons inziens ook alleen kunnen slagen met de stok achter de deur. CREATIE van nieuw geld is dus nog het overblijvende middel waar de regering het te kort op de begroting mee kan dekken. Gaat de regering dit mid del toepassen dan kunnen we zeg gen, dat wij de tweede stap gezet hebben op de weg van de oorlogs economie. De eerste stap is de uitbreiding van de productie van oorlogstuig en het opvoeren van de weermacht. Schepping van nieuw geld leidt naar inflatie, tenzij de regering hiertegen pas sende maatregelen neemt. Tot deze passende maatregelen beho ren belastingheffing, prijsbeheer- sing en distributie. Ook over deze twee laatste maatregelen zwijgt de regering. De minister spreekt alleen van mogelijke anti-inflatio- nistische maatregelen. Dat hier onder echter vallen belastinghef fing, prijsbeheersing en distribu tie is duidelijk. Wanneer de ge hele vrije wereld, dus ook wij, de plannen tot opvoering van onze defensiekracht gaat uitvoeren, dan kan het niet anders of er komt een tekort aan goederen bestemd voor de gewone consumptie. De door de wapenproductie gestegen geldhoeveelheid zal zich dan wer pen op de schaarser geworden goederen, waardoor de prijzen zo zullen stijgen, dat voor de genie ters van vaste inkomens geert mogelijkheid meer bestaat zich het nodige tegen betaalbare prij zen aan te schaffen. Wil de mi nister dan ook, zoals hij in zijn Millioenennota zegt, de offers naar billijkheid verdelen, dan blijft er niets anders over dan prijsbeheersing en distributie. De regering is vaag bij het mede delen van haar plannen. Zij maant opnieuw tot soberheid en wijst op de komende moeilijke tijden. Maar voor ons staat het vast, dat zij nog wat in het vat heeft en dat daarin ook zitten prijsbeheer sing en distributie. Dat is voor velen niet aangenaam, maar wan neer wij de vrijheid lief hebben, dan zulien we er ook wat voor over moeten hebben. Want be denkt het wel: het lekkerste eten, in onvrijheid gegeten, blijft ge vangeniskost. M.P.J. In de Millioenennota, die gistermiddag de Staten-Generaal is aangeboden, deelt de minister van Financiën mede, dat de ontwerp-begroting voor het jaar 1951 een tekort aanwijst van 117 millioen tegen een tekort van 367 millioen op de aanhangige begroting van 1950, hetgeen dus betekent een verbetering van 250 millioen. De minister herinnert er aan, dat vorig jaar een sluitende begroting kon worden ingediend. Het tekort van 367 millioen werd echter veroorzaakt doordat de budgetaire ontwik keling in ongunstige zin werd beïnvloed door de devaluatie van de gulden en door de besluiten van de Ronde Tafel-Conferentie, waarvan de gevolgen zich o.m. manifesteerden op militair gebied. Hierom moesten voor de hoofdstukken Villa (Oorlog), Xllla (Unie-aangelegenheden) en XIlib (Uniezaken en Over zeese Rijksdelen nieuwe wetsontwerpen worden ingediend, terwijl voor hoofdstuk VIlib (Marine) en voor de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds ingrijpende nota's van wijzigingen moesten worden ingezonden, waardoor het aanvan kelijk geraamd begrotingsoverschot voor 1950 ad 20 millioen gulden veranderde in een begrotingstekort van 367 millioen. Deze ontwikkeling in het lopende begrotingsjaar heeft de regering met grote zorg vervuld en haar bij de voorbereiding van de ontwerp-begroting voor 1951 steeds voor ogen gestaan. In de gevallen waar dit zonder de algemene beginselen van het regeringsbeleid aan te tasten ook maar enigszins mogelijk bleek, zijn dan ook op de aanvankelijk opgestelde voor-ontwerpen aanzienlijke reducties toegepast. Het resultaat hiervan was, dat de uitgaven voor 1951 op een lager bedrag konden worden gesteld dan die van de aanhangige begroting voor 1950. Mede dank zij een hogere raming der middelen kon het geraamd begrotingstekort voor 1951 beperkt blijven tot 117 millioen gulden. Tot goed begrip van de bedra gen van de ontwerp-begroting voor 1951 dienen een aantal pun ten in aanmerking te worden ge nomen. De voornaamste hiervan volgen hieronder: 1. Aangezien ten tijde van het samenstellen der ontwerp-begro ting 1951 de vraag, of en zo ja, in hoeverre het beleid ten aanzien van de lonen en prijzen in de naaste toekomst ongewijzigd zou kunnen blijven, nog een onder werp van beraad uitmaakte, is deze gebaseerd op de toen gel dende lonen en prijzen. Met de inmiddels genomen beslissing in zake de verhoging van de lonen is derhalve geen rekening gehou den. 2. Ook bij de ramingen van aan kopen in het buitenland is uitge gaan van de veronderstelling, dat de op het moment van de opstel ling der ontwerp-begroting gel dende prijzen in de naaste toe komst geen grote wijzigingen zul len ondergaan. Of deze veronder stelling zal worden bewaarheid is in het licht van de jongste ont wikkeling op internationaal ge bied nauwelijks meer een vraag. 3. Onder de uitgaven van de Buitengewone Dienst I is begre pen een aanlooppost van f 15 mil lioen voor eventuele werk- loosheidbestrijding. Deze begro tingspost is aan te merken als een reservering, welke slechts zal worden aangesproken indien en voorzover de noodzaak daartoe zich in de loop van het jaar 1951 zal voordoen. 4. Bij het opstellen van de ont werp-begroting voor 1951 is voorts geen rekening gehouden met som mige uitgaven, omdat de desbe treffende wettelijke regelingen nog niet tot stand zijn gekomen. Hieronder zijn o.m. begrepen de ontwerphuurwet, de in uitzicht ge stelde salarisverbetering voor het personeel van het lager-onderwijs. van het nijverheidsonderwijs en van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het ont werp nopens het kleuteronderwijs (in voorbereiding), het wetsont werp kinderbijslag kleine zelfstan digen, het w.etsontwerp overheids- aansprakelij kheid bezettingshan delingen, het wetsontwerp tot ver hoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en het ontwerp kindertoeslagwet voor gepension- neerden (voor zover betreft het militair en spoorwegpersoneel). 5. Sommige uitgaven zijn in de begroting opgenomen tot bedra gen, die met een zeker voorbehoud moeten worden aanvaard. In ver band met de ontwikkeling van de internationale toestand moet bijv. worden gevreesd, dat voor de bescherming van de burgerbe volking niet zal kunnen worden volstaan met een bedrag van f 132.000. Van de ontwikkeling van de omstandigheden in Indonesië hangt het af, of het bedrag van f 1.000.000 voor uitgaven, voort vloeiende uit de door het Rijk verleende garanties aan bepaal de groepen burgerlijke overheids dienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen, voldoende zal zijn. 6. Sinds de opstelling van de be grotingen voor Oorlog en Marine, tezamen tot een bedrag van f 895 millioen, is internationaal de noodzaak gebleken de inspanning voor de Defensie nog te vergroten. Ook voor Nederland zal dit een belangrijke verhoging van de de fensie-uitgaven medebrengen. Het is de regering nog niet mogelijk zich reeds op dit moment een con crete voorstelling te maken van het bedrag dat met de verhoging der defensie-uitgaven zal zijn ge moeid, maar de gedachten gaan vooralsnog in de richting van een verhoging met 10 a 15 pet. van het thans voor de beide militaire departementen uitgetrokken to taal-bedrag. In verband hiermede kan thans ook nog niet worden aangegeven welke beperkingen deze verhoogde militaire krachts inspanning op ander terrein met zich zal brengen. Dit overzicht geeft de totaal-cijfers van de ontwerp-begroting voor 1951. Ter vergelijking zijn daarin mede de bedragen van de aanhangige begroting 1950 en van de sindsdien opnieuw herziene raming van de uitgaven en middelen over 1950 opgenomen. (in millioenen guldens) Omschrijving Aanhangige begroting 1950 Herziene raming 1950 Ontwerp begroting 1951 Gewone Dienst Uitgaven Middelen 2909 3533 3201 3899 2954 3678 Voordelig saldo 624 698 724 Buitengewone Dienst 1 uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter 778 23 1104 no 653 12 Nadelig saldo 755 934 641 Gewone Dienst en Buitengewone Dienst I Uitgaven Middelen Nadelig/voordelig saldo Nadelig saldo Landbouw- Egalisatiefonds Nadelig saldo 3687 4305 3607 3556 4069 3690 —131 —236 83 236 236 200 367 472 117 Buitengewone Dienst II Kapitaalsuitgaven en -ontvangsten Uitgaven Middelen 599 185' 1220 302 635 232 Nadelig saldo 414 918 403 MR. RUM EN MR. FOCKEMA ANDREAE TE DIAKARTA DJAKARTA, 19 Sept. (Aneta) De nieuwe Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Moh. Roem, en de Nederlandse staatssecretaris van oorlog, mr. Fockema Andreae, zijn heden op het vliegveld Kemajoran aange komen. Zij werden verwelkomd door een aantal ministers, am bassadeurs en hoge militaire autoriteiten. SPAANSE TRAWLER VERMIST Gisteravond werd per radio aan alle schepen verzocht uit te zien naar de Spaanse trawler Irene Alvarez, welk schip wordt vermist. Het is het laatst gezien in de buurt van Bullrock op de Zuidwestkust .van Ierland. Het vaartuig is van hout en wit ge schilderd. Ook de schoorsteen is wit met blauw wit blauwe band Het is mogelijk dat het schip er gens onbestuurbaar ronddrijft. AANBIEDING GELOOFSBRIEVEN WASHINGTON ,19 Sept. AFP. President Truman heeft van daag bij de aanvaarding van de geloofsbrieven van de nieuwe Ne derlandse ambassadeur te Was hington, dr. J. H. van Royen, als zijn vaste overtuiging te kennen gegeven, dat „de volkeren van de vriie wereld met succes het hoofd zullen bieden aan het gevaar dat hen bedreigt en dat een nog gro tere eenheid vereist." Truman verklaarde voorts, dat „de vriendschap, die sedert enige tijd de betrekkingen tussen de V.S. en Nederland kenmerkt, in de loop der jaren is versterkt." Dr. Van Royen zei, dat zijn medeburgers en zijn regering „geheel klaar staan om hun vol ledige bijdrage te leveren tot het definitieve succes van het At lantisch Pact." De slag om Seoel is heden be gonnen met de overtocht van enkele duizenden Amerikaanse mariniers in een 'honderdtal lan- dingsboten over de rivier de Han. Een uur na de landing bereikten zij hun eerste doel: de hoofdweg en de spoorlijn van Seoel naar Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad. 24 uur te voren hadden de strijdkrachten van de V.N. een Een autobus va a „De Twee Pro vinciën" komenóL van Krimpen a. d. IJssel, is gistermorgen op de viersprong te Bergambacht door het breken van een der veren van de weg geraakt en in een breide sloot gereden. Van de 12 inzittenden werd de 63-jarige me vrouw de weduwe Van der Wou- de geboren De Jong uit Berken- woude met een ernstige hoofd wond en schrammen naar het It- tersonziekenhuis te Gouda ver voerd. Een der andere inzittenden een ongeveer 70-jarige juffrouw, die geen letsel had bekomen, was dermate geschrokken, dat zij bij omwonenden te bed moest worden gebracht. De overigen kwamen met de schrik vrij. In de paragraaf over bijzonde re onderwerpen in de Millioenen nota geeft de minister o.a. een uiteenzetting van het onderlinge verband tussen het bouwpro gramma en de rijksbegroting, teneinde een inzicht te geven in het aandeel van het rijk in de totale bouwactiviteit. Het bouwprogramma geeft aan voor welke bedragen, gespecifi ceerd naast de bij het program ma onderscheiden soorten van werken, gedurende een bepaald kalenderjaar in verband met de beschikbare arbeidskrachten. FLUSHING MEADOW, 19 Sept. (Reuter). 59 landen zijn vandaag in Flushing Meadow bijeen gekomen voor de vijfde zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. De debatten liepen in hoofdzaak over de toelating van com munistisch China tot de V.N. Een resolutie van India tot toe lating van Peking werd verworpen. De vergadering had nogal een bewogen karakter door het optreden van Wisjinsky. Na de opening door de voor zitter Carlos Romulo (Philippij- nen) werd direct een begin ge maakt met de omstreden kwestie der Chinese vertegenwoordiging De vertegenwoordiger van India, Sir Benegal Rau, diende een reso lutie in, waarin werd aangedron gen op een oplossing, in de zin van een toelaten van communis tisch China. De een Voorts moet een bedrag van f20 mill, wegens bijdrage aan de geldmiddelen voor Nieuw Guinea nog als een zeer globale raming worden beschouwd, welke in ver band met nader ter beschikking komende gegevens nog wijziging kan ondergaan. vergadering besloot commissie in te stellen ter be studering van de Chinese verte genwoordiging. De resolutie van India werd met 33 tegen 16 stem men, bij 10 onthoudingen, ver worpen. Een boze Wisjinsky De Sovjet-minister van buiten landse zaken Wisjinsky sprong direct overeind toen de kwestie aan de orde werd gesteld en ver klaarde, dat het nationalistische China geenszins het recht had om vertegenwoordigd te zijn en hij verzocht „Tsjang Kai Tsjek's ver tegenwoordiger er uit te gooien". Hij merkte daarbij op, dat natio nalistisch China in feite niet meer bestond. De Joego-Slavische mi nister sloot zich hierbij aan, hij achtte het onverstandig een „poli tieke groep, welke vrijwel geen gezag meer heeft", toe te laten. Dat was ook de motivering van India. ter van buitenlandse zaken der V.S., bracht daartegen in, dat dit niet de tijd was voor „een wel overwogen besluit" en hij stelde voor de resolutie van India te ver werpen. De Australische minister Spencer voegde daaraan toe, dat hij er niet zeker van was, dat bij toelating het communistische China de zaak van de vrede zou dienen. De afgevaardigde van nationalistisch China, dr. Tsjiang, zeide, dat hij alleen de wettige regering var. China vertegenwoor digde. Nieuwe voorzitter In deze eerste zitting werd de Perzische afgevaardigde Nasjoral- lah Entezam tot voorzitter geko zen, als opvol?"- van Romulo. geldmiddelen en materialen, goed keuring zal kunnen worden ver leend aan de uitvoering van wer ken op het gebied van water bouw, spoorwegbouw, wegen bouw, burgerlijke of utiliteits bouw of op enig ander gebied van de bouwnijverheid met inbe- 4j grip van onderhouds-, herstel en sloopwerken. Het bouwplan 1951, dat dus als de grondslag mag worden gezien voor het te voeren bouwbeleid, sluit op een totaalcijfer van f 1474 millioen. Hoewel de bouw programma's 1951 en 1950 niet direct vergelijkbaar zijn, valt, na enige correctie van het laatste, te constateren, dat het bouwplan 1951 f 110 millioen hoger ligt. De toegenomen arbeidsproductiviteit en de betere materiaalpositie maken deze verhoging aanvaard baar. Van het bouwplan komt onge veer f403 millioen ten laste van de rijksbegroting. Dit betekent, dat een bedrag van ruim f 1 mil liard zal worden gefinancierd door de lagere publiekrechtelijke organen en door particulieren Voor een verdeling van het be drag ad f 403 millioen over de diverse hoofdstukken der begro ting wordt verwezen naar een der bijlagen van de nota. AMBTENARENVERBOD IN WEST-DUITSLAND BONN, 19 Sept. (Reuter) De Westduitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft Dinsdag bekend gemaakt dat alle Westduitse re geringsfunctionarissen, die het communisme of uiterst rechtse partijen steunen, zullen worden ontslagen. van de beide spoorlijnen naar het zuidelijk front afgesneden. Een afdeling van de mariniers consolideerde haar positie op de weg en op de begroeide heuvels, die hem beheerst. Een andere afdeling rukte op naar het zuid oosten in de richting Seoel. De overtocht, die op 15 km ten noord-westen' van Seoel ge schiedde, werd voorafgegaan door een zwaar artillerie-bombarde ment. Toen het artilleriebombardement dat een half uur geduurd had, werd gestaakt, en de rook van het slagveld optrok, zwermden de talrijke Haldingsboten en amphi- bi-voertuigen van de zuidelijke oever uit. De eerste salvo's machi negeweervuur van de Noordelij ken barstten los, toen zij in het midden van de stroom gekomen waren. Ineengedoken en zonder te vuren voeren de mariniers voorwaarts, terwijl-mortiergrana- ten zuilen water tussen de boten omhoog stuwden. Enkele minuten later stormden zij aan land en al spoedig hadden zij elke tegenstand de kop inge drukt. Het schijnt dat de troepen, die thans de Han zijn overgestoken en de macht, die de spoorweg r.aar het zuiden heeft afgesne den, Seoel in een tangbeweging zullen trachten te vatten en bin nen 48 uur de stad van twee kan ten zullen aanvallen. De verdedi gers van Seoel kunnen thans geen versterkingen meer uit het noor den kiijgen. Een Amerikaanse woordvoerder sprak van tekenen, die erop wij zen, dat de Noord-Koreanen steeds meer troepen van het front terug trekken. Zij hebben ook nog geen tegenaanval in het noord-westen gedaan, waar de Amerikanen na de verovering van Waegwan hun opmars voortzetten. Generaal S. D. Stureis (troepen), 17 Sept. van Djakarta naar Amster dam. Siba.iak: Djakarta-Rotter dam, 18 Sept. v. Colombo. Tawali: Djakarta-Amster dam, pass. 18 Sept. Kaap Finisterre. Zuiderkruis: Djakarta-Rot terdam, 18 September van Colombo. KONINGIN JULIANA OPENDE DE STATEN-GENERAAL Geen geschikt tijdstip Om de zaak nader te bestude ren, door middel van een com missie, was een voorstel van Canada. Dean Acheson. de minis- Voor de derde maal sinds de troonsbestij ging heeft H.M. Ko ningin Juliana gister middag de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uit spreken van de troon rede. H.M. de Konin gin tijdens het uit spreken van de troon rede in de Ridderzaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1