In d< een Het Concertgebouworkest in de Grote Kerk Op de Solex naar de kermis 13 Maar eist ,'Animo//-tournooi bracht reeks van spannende wedstrijden ALKMAAR EN OMSTREKEN Festival 1950 Wat- aan de orde komt Schola Publico SCHOLA PUBLICA Zwerftochten door het Oosten Tennissport Successen voor Helderse spelers Posthume hulde aan Elias Koster Dzn. Marktberichten Waar h< geld vo Sterkte Rijkspe PAGINA 2 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 Ruim twee duizend bezoekers waren naar de Grote kerk geko men, om de grootste kunstmanifes tatie te gaan beluisteren, welke Alkmaar beleefde. Het prachtigste orkest van ons land, met wereldnaam had de tem pel der muren aan de v. Baerle- straat verlaten, om bij ons in een nog veel schoner tempel, ons kunst tot in de hoogste graad te doen ge nieten. Het was een groots gezicht het v olledig orkest in het kruis van de kerk te zien opgesteld, en er heerste onder de luisteraars een geladen spanning en hooggestemde verwachtingen om hetgeen na en kele ogenblikken zou komen. Wan neer dirigent Flipse hot feilloos reagerende orkest-apparaat in wer king zet dan zijn we onmiddellijk gevangen in de ban van Cesar Frank's Symphonie in d kl. t. het meesterwerk van de componist, die IN DE ZITTING VAN DE GEMEENTERAAD In de eerstvolgende raadsverga dering zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen tot het op nieuw vaststellen van de verorde ning, houdende algemene bepalingen voor het in exploitatie brengen van bouwterreinen door particulieren. Deze verordening zal immers inge volge het besluit bezettingsmaatrege len komen te vervallen. B. en W. stellen voorts voor, medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolbanken voor de St. Jo- sephschool. aan de Nieuwlandersingel de St. Adelbertusschool, eveneens aldaar, en de St. Aloysiusschool aan de Koornlaan, in verband met de toename van het aantal leerlingen Vervolgens zal aan de orde komen het opnieuw vaststellen van de verordening, houdende bepalingen, in acht te nemen bij het uitvoeren van werken en leveringen ten be hoeve van de gemeente Alkmaar. Verbetering van het stadsplan rond de Grote Kerk. B. en W. zullen in de eerstvolgen de vergadering de Raad ter vast stelling aanbieden de voorschriften tot verbetering van het stadsplan rondom de Grote Kerk. Het plan voor deze verbetering is van de architect Dudok. Bijzonderheden van dit plan hebben wij in de tijd dat het op het secretarie ter inzage lag voor belangstellenden, uitvoerig ge publiceerd. Het is een ingrijpend plan, dat het hart van onze stad ter dege' zal hervormen. Het is de be doeling dat maatregelen worden ge nomen in het belang van het verkeer in de omgeving van de Grote Kerk, en dat deze kerk, die een prachtig en imposant bouwwerk wordt ge noemd, beter tot haar recht zal komen. De verwezenlijking dezer plannen waarin aan de Noordzijde van- de Grote Kerk een plein is ge projecteerd, zal wel enige jaren ver gen. Maar door de aanvaarding van de voorschrifténverordening, zet de gemeenteraad de eerste schrede op het'pad dezer verwezenlijking. DRAAIORGEL IN FEESTZAAL ALKMAAR. Op het bal, dat de LTJ op 27 September a.s. ter gelegenheid van de Landbouwten toonstelling in het Wapen van Heemskerk organiseert, zal de fees telijkheid worden verhoogd doori muziek van het draaiorgel van de heer Hafter. Dat zal zeker velen I op deze avond naar het wapen van Heemskerk trekken. Loterij ,,Van de Wadden tot het IJ" ALKMAAR De trekking van de loterij van de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" zal worden gehouden Vrij dag 29 September a.s.. 's avonds 8 uur in Paviljoen Kinheim te Alkmaar. De hoofdprijs heeft 'n waarde van f5000.-, de tweede prijs een vacantiereis tot een be drag van f 1000.-. Verdere prij zen: drie Solexrijwielen, vier ra diotoestellen enz. Loten zijn nog verkrijgbaar o.a. bij V.V.V. in het Waaggebouw. Het zal voor een groot deel van de resultaten van deze lo terij afhangen, in hoeverre de gemeentelijke garantie van f 35.000 zal moeten worden aan gesproken. Het laat zich thans aanzien, dat een bedrag van cir ca f25000 door de gemeente zal moeten worden bijgedragen in het verliessaldo. DE FLORALIA- TENTOONSTELLING ALKMAAR. - Het bestuur van de Floraliatentoonstelling ver zoekt ons mede te delen, dat er 3og een honderdtal plantjes van e tentoonstelling i#i de aula van het gymnasium is blijven staan; zij kunnen worden afge haald aan de stadskwekerij aan het Ropjeskuil. Dierenbescherming ALKMAAR. In de omgeving van de v. d. Lijnstraat zwerft een sypers en in de omgeving van de v. d. Meerstraat een mooi zwart poesje. Beide dieren zijn zindelijk en in goede conditie. Ter beschikking een jong hondje plm. 4 maanden oud, blijft klein, moet echter nog zindelijk gemaakt worden. Adres inspecteur: C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. Attentie leiding Mannelijke jeugd District Alkmaar West ALKMAAR De uitnodigin gen voor de belangrijke bijeen komst van jonge leidende figu ren zijn alle verzonden. De plaats van samenkomst was ech ter vergeten. Deze is het R. K. Lyceum (ingang poort bij de gymnastiekzaal op de Bleekers- ketels) Houdt Zondagmiddag vrij, want deze bijeenkomst is van het grootste belang voor alle jongeren, die een leidende func tie hebben. Aanvang 1.30 uur. door zijn leerlingen „doeteur ange lique de la musique werd genoemd. Cesar Frank, die in 1822 te Luik werd geboren en in 1890 te Parijs stierf, heeft in zijn meesterwerk melodieën geschreven, die vooral wat do cantilenen bij de strijkers betreft, engelenzangen genoemd kunnen worden. Het is pure emotie van een zuivere geest, welke zich in dit werk manifesteert. In het Lento hadden de orkestrale klanken wel iets van het kerkorgel, het ge liefde instrument van de meester, En hoe dit werk tot ons kwam? Bijna schier volmaakt. De verschil lende groepen van strijkers, hout en koper zijn prachtig tegenover elkaar afgewogen. Maar dit is nog slechts de materiële zijde van de zaak. Dirigent Flipse gaf met rustige doch temperamentvolle directie een interpretatie van deze Symphonie, welke aan schoonheid niets te wen sen overliet. Het ondefiniëerbare contact tussen hoorders en uitvoer ders was gesloten, het was een eenheid geworden, welke slechts kunstzinnige ervaringen opdeed van de hoogste orde. Dit eerste werk was wel de climax van de avond. Toen volgde nog Beethovens Vijfde Pianoconcert voor piano met orkest begeleiding, waarin Beethovens strijdbare geest een woordje mee spreekt, uitgezonderd dan in het prachtige Adagio. De orkestbegelei ding' op zichzelf al is een schoon muzikaal décor, waartegen de solist zijn schitterende en virtuoze partij heeft te spelen. Flipse maakte van de begeleiding bijzonder werk, prachtig genuanceerd en als het ene tandrad in het andere sluitend, met het spel van de solist, onze Neder landse kunstenaar Cor de Groot. De Groot speelde dit werk phe- nomenaal; jammer was het dat de accoustiek van de kerk hier parten speelde, want de klank bij passage- werk vloeide min of meer dooreen. Er bleef echter nog voldoende over om veel van dit pianoconcert te kun nen genieten. Er was dringend geen applaus verzocht, maar anders was het or kest zeker een ovationele hulde ten deel gevallen. Ten slotte willen we nog hulde brengen voor de voortreffelijke keuze van het programam. Twee meesterwerken, die door de tijden wel ongeveer geestelijk eigendom zijn geworden van duizenden. "Deze anderhalf uur muzikale schoonheid was dan de climax in het Festival 1950, ter gelegenheid van de jubilerende vereniging. We herinneren ons niet ooit het kerkgebouw zo vol te hebben gezien. Het is een grandioos succes gewor den. De organisatoren van dit con cert kan Alkmaar zeer erkentelijk zijn, want wanneer een orkest met wereldreputatie zo ver in de pro vincie doordringt, dan is het toch wel het resultaat van durf en on- nerneming. Flipse en het orkest zullen bij de duizenden toehoorders levenslang m dankbare herinnering bWven.^ UITBREIDING NAZORG-WERKPLAATS ALKMAAR, Op 1 October a.s. zal de werkplaats op 't Doelenveld, ingericht door de Vereniging Na zorg voor oudleerlingen der BLO scholen worden uitgebreid met 'n afdeling voor meisjes. Met ingang van die datum kan nml. een vrou welijke leerkracht worden aange steld. zodat ook aan de vrouwelijke oudleerlingen de BLO-scholen pas send© arbeid kan worden verschaft. ALKMAAR. In het program maboekje van Schola Publica staat vermeld dat op Zondag 24 Septem ber a-s. de Priesters van het Oekraiens seminarie voor de leden van de Schola een H. Mis volgens de Oosterse ritus zouden celebreren in de St. Willibrordusstichting te Heiloo, indien ze op die datum nog in Nederland zouden zijn. Gister avond echter hebben we bericht ontvangen dat deze H. Dienst niet kan doorgaan, daar er geen vol doende aantal priesters meer aanwe zig zijn, de meesten zijn vertrokken naar Canada en Rome, en het semi narie is dan ook heden opgeheven. We vinden dit erg jammer, maar veei zal worden goedgemaakt door de lezing die Dr. W. Theunissen uit Den Bosch op Vrijdagavond 22 Sept. a.s. in Het Gulden Vlies zal houden (om 8 uur) als opening van het vierde seizoen van de Schola, onder de titel „Zwerftocht door het on danks alles, nog steeds Christelijke Oosten". We kennen deze eminente en ent housiaste spreker nog van het vorige seizoen, toen hij over Het Eeuwige Rome sprak voor een meer dan volle zaal. Hij illustreert zijn lezing weer met een keurcolleetie lichtbeelden en met prachtige Russische en Griekse muziek. Niemand zal deze avond mogen missen, want de spre ker. die zich door reizen en publi caties uitermate in deze stof heeft verdiept, zal ons inleiden in een we reld die nu, meer dan ooit, de be langstelling van het christelijke Westen verdient. De Schola kan nog enkele leden aannemen; wie daarvan nog wil profiteren, moet zich opgeven bij de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat 1 te Alkmaar (schrif telijk) of telefonisch (nr. 45061. Kajottcrsnieuws ALKMAAR. Vrienden, we gaan aan de slag. Na de inleiding van vorige week door Gerard Hofman gaan we nu tot daden over. Er staat veel werk op hef programma, maar dat mag ons niet weerhouden. Van avond krijgen we te horen wat qns te doen staat, zorgt dus allen tijdig aanwezig te zijn. We beginnen precies om half 9. Fiets door etalage-ruit ALKMAAR. Gistermorgen om streeks 12 uur reed een vrachtauto vanaf de Breedstraat de Schouten straat in. De bestuurder nam echter de bocht te ruim, zodat de auto met de rechterzijde tegen een fiets bot ste, die tegen een étalageruit van een bibliotheek was geplaatst. De fiets werd door de ruit gedrukt en nogal ernstig beschadigd. Verzeke ring dekt de schade. Begin van brand ALKMAAR. Gisteravond om streeks 10 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een perceel, Liefdelaan 20. Het bleek dat door een gasvlam een deel van de zoldering van dit huis vlam ge vat had. De brand is door omwo nenden met emmers water geblust en de brandweer behoefde dan ook geen dienst te doen. De oorzaak van de brand, was gelegen in het feit dat de gasleiding juist die dag was doorgeblazen en do gasbrander fel ler dan !>-•" ndde. ■gst collecte EGMOJND-BINNEN. De col lecte ten bate van de kankerbe strijding heeft voor deze gemeen te ópgebracht f 116.65. ONZE AGENDA 8.30 uur: K.J.M.V.-avond in Paviljoen Kinheim. BIOSCOPEN: Cinema Americain: Met heilig geweld a. 1.; Victoria Theater: De Saint contra de Tijger, 14 jr. Harmonie: Noodlottige lading 18 jr. Allen 8 uur- NACHTD. APOTHEKEN; Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, têlef. 3545. ifHQLA |jlj[rvrvtli»Ajll][X Dr. W. THEUNISSEN uit DEN BOSCH Voordracht met lichtbeel den en muzikale omlijsting VRIJDAG 22 SEPTEMBER in 'T GULDEN VLIES 8 uur precies Donateurs vrije toegang; le den f 0.50. (Donateurs- en Abonnementskaarten mede brengen s.v.p.) Niet-leden f 1.voor zover er plaatsruimte is Gevaarlijke weifeling HEILOO. De 74-jarige C. v. A. uit Heiloo, wiens zaak al eer der in behandeling is geweest, heeft op een zeer onverstandige wijze bij de Oude Herberg te Hei loo de weg overgestoken en was door zijn aarzelende houding de oorzaak van een aanrijding, waar door dë motorrijder V. ernstig kwam te vallen. De man moest het verhaal voor de Alkmaarse Rechtbank nog eens uit de doeken doen en daarbij kwam aan de hand van getuigenverklaringen wel vast te staan, dat hij zeer on voorzichtig was'. Dat kost hem geld, want de officier van Justitie eiste er een boete van f40.of 20 dagen voor. Een getuige vertelde dat de motorrijder V. zijn motor, zoals dat in vaktermen onder de heren rijders luidt, „zijn motor de grond in had gedrukt". 'Was dat niet ge beurd, dan zou volgens deze ge tuige de verdachte niet meer voor de groene tafel kunnen verschij nen. De kluts kwijt UITGEEST L.G.B. uit Uit geest, die Dinsdagmiddag voor de Alkmaarse Rechtbank met zijn heel niet brandschoon verleden werd geconfronteerd, bleek het nogal druk te hebben met rechts zaken. Allemaal tegen zichzelf. Hij was juist terug uit Den Bosch waar hij een geldboete had ge kregen voor de diefstal van een pullover. Dan stond Amsterdam, Haarlem en Zutfen nog op zijn lijstje Geen wonder dat hij zelf de tel haast kwijt raakte. In Duits land had hij schulden gemaakt, toen hij een meisje bezocht, waar mede hij goed kon opschieten. Hii was daar trouwens meer geweest, als dwangarbeider, -later als tolk bij de Amerikanen. Terug in Ne derland was hii gaan zwerven en trok geruime tijd het land rond met het „Rad van Avontuur"! Met deze knaap was al heel weinig te beginnen, vooral omdat hij niet helemaal toerekenings vatbaar werd geacht in de rap porten. De officier van Justitie eiste 12 maanden hechtenis waar van 8 voorwaardelijk en opzen ding naar de inrichting het „Hoge Land". Kath. Kinderuitzending URSEM De lijstencollecte voor de Kath. Kinderuitzending, afd.Ursem, heeft, opgebracht de mooie so mvan f362,25. Met dit bedrag kan veel goeds gedaan worden. <f Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Guusje Johan na, dochter van Ph. P. van Bode graven en Tr. Meijles; Anna Maria Margarethè, dochter van C. M. van der Linden en A. Barendsen. Hendrik Adriaan, zoon van Gosse Boukes en Gijsberta H. Oskam. Voor de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank stond Dinsdagmid dag terecht de Hoornsc transport arbeider N. v. d. S. die .lipt op de 28ste Augustus in zijn hoofd kreeg de Alkmaarse kermis te bezoeken. Daartoe huurde hij bij de vrouw van de rijwielhandelaar K. een Solex, oftewel een rijwiel met hulpmotor en tufte welgemoed, met f 4,op zak naar Alkmaar. Daar waren de vier guldens snel verteerd en toen zoii onze vriend op middelen zijn financiën aan te vullen. Daar was de Solex goed voor, die voor f 100 beleend werd bij de rijwielhandelaar N. De hon derd gulden -gingen op de Alk maarse kermis schoon óp aan nou gat, zuurstokken,, de hoogvaart, au- too'tjes en dergelijke vermakelijk heden. Toen werd na een tweede bezoek aan de rijwielhandelaar, de Solex tegen nog eens honderd gulden het eigendom van de Alk maarse rijwiel-handelaar, die van de prins -geen kwaad wist. Voor de rechtbank verklaarde de kermisganger werkloos te zijn. Dat kwam uit, want hij was door een ruzie bij de Spoorwegen wegge gaan,, had al een voorwaardelijke straf te pakken en stond reeds onder toezicht. Geestelijk bleek de man, die een verhouding had met een gescheiden vrouw, niet hele maal normaal. Hij was wel een -goede werker maar gooide van tijd tot tijd .zijn. kop in de wind. De officier van Justitie die ervan stond te kijken dat verdachte al zo spoe dig na z(jn voorwaardelijke ver- Voor hei- ,,Animo"-tournooi, dat tijdens de weekends 9/10 en 16/17 September te den Helder op de banen van de Officiers Lawn-tennis Club „Animo" is gehouden, hadden zich niet minder dan 68 speelsters en spelers laten inschrijven. Aan het tournooi deden de volgende verenigingen mee: „Animo", den Helder, „H.T.C.", den Helder, de Schager Tennis Club, „de Molenkrocht", Bergen, de tennisclub uit Wieringer- werf en één lid van „Inside" uit Alkmaar. Het tournooi, dat was gesplitst in een B.- en een C.-tournooi, bestond verder uit dames- en heren enkelspel, dames- en heren dubbel spel en uit mixed dubbel. (Advertentie) SCHAAKKAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN ALKMAAR. Na een remise stelling bereikt te hebben tegen Seewald wist Kaiser in de hoofd klasse zijn partij na hervatting tot winst te brengen. Ook tegen Beem- sterboer in de finale, om de zilveren dame, staat Kaiser beter dan in de afgebroken partij. In de eerste klasse won G. S. GroenewouU van J- G. de Ruiter. Door deze overwinning van Groene- woud is de Ruiter uitgeschakeld en is P. van der Struys kampioen ge worden der 1ste klasse. Finale zilveren dame: 1. E. G. Kaiser—A. W. Beemster- boer afgebroken. Zilveren toren: R. PijningD. Oudes 10. Pij ning werd winnaar van de zilveren toren 1950. Burgerlijke Sfand ALKMAAR. Geboren: Robert A., zoon van A. Langkemper en J. C. C. Koreman; Eduard N. H„ zoon van H. Faas en E. M. Rol. Gehuwd: Hendrik Schra en Cor nelia Michels; Johannes Kraakman en Catharina M. Eckhardt; Jannes van Wijk en Elisabeth Blaauw; Ja cobus Brljde en Niesje Koops. Ondanks het slechte weer is het tournooi toch vlot gespeeld, hetgeen voor een niet gering deel is te dan ken aan de uitstekende organisatie van „Animo". Mede ook doordat sterkere spelers van buiten hebben meegedaan, stond het spelpeil op 'n goede hoogte en viel er van verschil lende spannende partijen te genie ten. Overigens waren deze wedstrij den niet zo zeer georganiseerd om de sterkste; spelers naar voren te halen, doch meer om de tennissport te propageren. Het heren enkelspel werd een overwinning voor Ji van Nieuwen- huizen (Animo), die in de finale de jeugdkampioen van Noordholland, P. C. Koster (Inside) kansloos ver sloeg met 6—2 .6—2. Meer spanning bestond er rond de finale dames enkel, tussen mevr. J. Boonen (Mo lenkrocht) en mevr. A. Room (Scha- gen T.C.). Deze finale werd een partij van drie sets. De eerste set ging gelijk op tot 77, doch door grotere vastheid won mevr. Boonen uiteindelijk met 9—7. De tweede set leek aanvankelijk weer een over winning te worden voor mevr. Boo nen doch na een achterstand van 5—2 wist mevr. Room op te halen tot 5—5. Zij profiteerde van een inzinking van mevr. Boonen en won de set met 7—5. In de laatste set was mevr. Boonen haar inzinking weer te boven en versloeg haar te genstandster met 6—1. Ook de partij heren-dubbel bracht de nodige spanning met zich. Het was overigens een H.T.C.-aangele- gehheid, K. Rijpma en C. Teitler tegen G. Bakker en D. de Vries. De uitslag 4—6, 64 en 63 zegt al meer dan genoeg. Vooral de laatste set liet aan spanning niets te wen sen over, omdat de heren Bakker en de Vries een 2—1 achterstand moesten inlopen. Uiteindelijk won dit duo met 6—3 de derde en be slissende set. Ook de dames weer den zich dapper in de finale dubbel:. Het ging hier tussen de dames Room en Igesz van Schagen en de dames Doorenbos en Ouweneel van Animo. In de éerste set leek het er óp, dat het een zeer makkelijke overwinning zou worden voor de Schager dames (60). De tweede set werd echter gewonnen door de dames Doorenbos en Ouweneel met 75 en de derde set stonden partijen op gelijke voet tot 33. Na de stand 43 verloor mevr. Doorenbos echter haar servé- game, waardoor de stand 53 werd in het voordeel van de Schager da mes. In de laatste game speelde mevr. Room zeer sterk en zij bracht de stand op 63. De uitslagen Hieronder laten wij de uitslagen vólgen van het „Anlmo'-tournóoi: Dames-enkel B: 1. Mevr. J. Bóohen (Molenkrocht); 2. Mevr. A. Room (Schagen T.C.). Dames-dubbel B: 1. Mevr. A. Room en mej. E. Igesz (Schagen T.C.); 2. Mevr. Doorenbos en mevr. Ouweneel (Animo). Heren-enkel B: 1. J. van Nieuwen- huizen (Animo); 2. P. C. Koster (Inside); 3. A. J. Vergroessen (Kon. Inst. v. d. Marine). Heren-dubbel B: 1. G. Bakker en D. de Vries (HTC); 2. K. Rijpma en C. Teitler (HTC); 3. J. G. de Groot en R. J. Kousbroek (HTC). Gemengd dubbel B: 1. Mevr. de Vries en C. Teitler (HTC); 2. Mevr. Huisman en J. Schenk (De Maaier); 3, Mevr. Room en J. F. Teriep (Scha gen T.C.). Dames-enkel C: 1. Mej. M. S. Zo mer (HTC); 2. Mevr. E. R. Sluyter (Animo) Dames-dubbel C: 1. Mevr. Kous broek en mevr. de Boer (HTC); 2. Mevr. Eindhoven en mèj. L. van Boven (Animo). Heren-enkel. C: 1. P. Bronder (HTC); 2. J. C, Visser (HTC); 3. F. van den Heuvel Rijnders (Animo). Heren-dubbel C: 1. L. H. Quant en J. Doorenbos (Animo); 2. D. Baren- drêgt en T. Schaper (Animo). Gemengd dubbel C: 1. Mevr. E. R. Sluyter en J. F. Meyer (Animo); 2 mej. L. van Boven en T. Schaper (Animo). Afscheid juffr. Berkhout URSEM De kleuterjuffrouw A. Berkhout, nam dezer dagen afscheid van de Bewaarschool wegens huwelijk. Een der kin deren zei keurig een versje op, waarin ze de juffrouw bedankte voor alles, wat ze gedaan had voor de kleuters. Veel bloemrui kers werden haar aangeboden en ook nuttige geschenken als een zilveren theelepeltje, een kaas schaaf en een Ecce Homo met Mater Dolorosa. De kinderen werden getrakteerd. Het bestuur bood har een mooie bloemenvaas aan van Delfts blauw porcelein. V.V. Hu go-Boys H.H.-WAARD. Vanwege het slechte weer j.l. Zondag zijn de meeste, voor Hugo Boys vastgestel de wedstrijden verregend. Slechts 't tweede en het derde kwamen uit binnen de witte lijnen. -Om 12 uur speelde Hugo-Boyg 3 tegen Kolping Boys 2 en onze plaatsgenoten wisten zowaar een 40 overwinning te boeken. Het was een goede wed strijd, waaraan door allen met veel enerige werd deelgenomen. Het 2e elftal speelde om half 3 tegen HOSV 2 en won deze ontmoeting met 4—2. De rust ging in met een 22 gelijke stand. Jongens, nu de competitie weer op volle. toeren draait, wordt de trai ning nog eens duchtig aanbevolen. Blijf deze oefeningen wekelijks vol gen, en het zal jullie naar de diverse kampioenschappen brengen. Heden avond worden alle leden bij Groen land verwacht voor de training. Druk verkeerspunt verlicht H.H.-WAARD-Nrd. Hoewel 't aanleggen van de nieuwe Lange Balkbrug vorig jaar, op zich zelf reeds een prachtige verbetering was, bestond er altijd nog een klein ge brek. Hierin is dezer dagen echter voorzien. Kundige handen hebben er 7 grote lichtpunten aangebracht, wat het verkeerspunt sprookjesachtig verlicht. HARDFIETSEN OP GEWONE FIETSEN DE RIJP. Als laatste punt op het overdadige programma, dat dit jaar gedurende de kermis door V.V.V. werd afgewerkt, stond een wedstrijd in het hard- fietsen op gewone fietsen. Deze wedstrijd overtrof zouden we bijna zeggen alle voorgaande. Na een keuring van de fietsen, waarbij bleek dat sommigen een gecamoufleerde sportfiets wilden bestijgen, vertrokken na een ne- vige regenbui en een sterke wind, 21 half- of heelbloed renners met de neus in de wind de Boemster- dijk op om hun drie rondjes, van in totaal 16 kilometer af te leggen. Het werd een spannende strijd. Na de eerste ronde lagen allen nog dicht bij elkaar. De tweede ronde bracht een koppeleton van 9 ren ners, de rest was verdeeld over een afstand van een halve kilo meter. Tijdens de derde ronde waren 8 personen uitgevallen. De eindspurt was spannend. Zes bla zende en ondanks het frisse wind je, sterk transpirerende hardfiet- sers, zaten dicht op elkaar voor de eindspurt. Het bleek dat er van spelregels nog weinig kaas was gegeten. Hierdoor kon het gebeuren dat sommigen in het kantje worden gedrukt en een overigens nog goed afgelopen val partij plaats vond. Als nummer én reed door de finish K. de Groot te West-Graft- dijk; 2. J. Sas, Beemster; 3. J. Tromp, De Rijp; 4. C. Wessels, De Rijp en 5. D. Terbeek, De Rijp. De 16 km was afgelegd- in 36 minuten. Het parcours, liep via Beemsterdijk, Volgerweg, Wor- merweg, Rijperweg. „De Reisduif" DE RIJP. Zondag vlogen de duiven vanuit Vilvoorde (België). In een hevige regenbui en sterke Zuidenwind kwam de eerste duif om 8.45.23"uur binnen. De uitslag van deze wedvlucht was alS volgt: 1, 5, 24 J. Schipper; 2, 6, 22 C. Boots; 3, 7 P.'Riteco; 4. 17, 20, 21 A. Döodjes; 8. S. Knip; 10, 13, 18, 19 J. Sassen; 11, 23 G. Klinkhamer; 12 J. Knegt; 14 J. Konijn; 15 J. Spekken; 16 J. Mul; Overduif 25 J. Schipper. STEEK MAAR OP HEREN DE RIJP. Dat was het begin van de twee,de door V.V.V. ge durende de kelrmis georganiseerde rook wedstrijd. Dedeelname was dit jaar niet zo groot als vorig jaar. Vier van hen kwamen al ro kende in het bezit van een roker tje. Het waren P. Haam, le prijs, een dops sigaren; W. Alblas, 2e prijs éen.doosje sigaren;'D. Veen- man, 3e. prijs een kléin doosje sigaren. De vierde man was W. Sas, deze kreeg een pakje siga retten. oordeling weer op het verkeerde pad was geraakt, eiste negen maan den met aftrek en teruggave van de bromfiets aan d© rijwielhande laar N. Mr. Scholten, de verdedi ger, zag gaarne nog een psychia trisch- rapport over zijn cliënt uit gebracht. Uitspraak over 14 dagen. Raad kreeg ongelijk en schoolbestuur ook ST. MAAREN Door het be- stur van de School met de Bij bel te Stroet is een beroep inge steld bij Ged. Staten tegen het Raadsbesluit van 8 Maart 1950, waarbij de bedragen, die volgens art. 55 der L. O. wet zijn uitge geven in 1948, werden gesteld op resp. f159803, f 1298,92 en f299,11. Het schoolbestuur voer de in dit beroep aan, dat voor het schoonhouden van de O. L. School slechts f 200.- werd ge noteerd, terwijl f400.- werd uit gegeven voor de Chr. School, die nagenoeg even groot is. Ver der maakte zij bezwaar tegen de administratiekosten, dienog steeds op het vooroorlogse be drag (f0.50 per leerling) waren gehandhaafd, doch wegens de enorme stijging van lonen en prijzen h.i. minstens op f.1.— gesteld zouden moeten worden. B. en W. hebben tegen dit be roep bezwaar aangetekend en als gevolg daarvan hebben Ged. Staten bovengemeld raadsbe sluit vernietigd. Voor 't schoon houden der school achtte het college f310.- per jaar en voor de administatiekosten f 0.75 per leerling verantwoord. Op grond daarvan werden de resp. bedra- i gen vastgesteld op f 1730,70, f 1298,92 en f 432.86. Dit onder werp komt Vrijdagmorgen a.s. andermaal in de openbare raads vergadering ter sprake. B. en W. zuilen dan echter voorstellen om deze uitspraka van Ged. Sta ten te aanvaarden. In deze raadsvergadering zal verder worden besproken het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bouwen van een dubbele woning te Stroet, con form het ontwerp van architect Husslage te Zaandam. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. IETS KOELER Wisselende bewolking met vooral in de westelijke helft van het land nu en dan buien. Matige, langs de kust af en t oe krachtige wes telijke wind. Iets koeler overdag. STANDBEELD OP DE L.T.M. TE HOORN ONTHULD HOORN Hedenmorgen is na de opening van de L.T.M., de jaarlijkse grote fokveekeurings- dag, tijdens een korte plechtig heid bij de Veemarkt het stand beeld onthuld van Elias Koster, die tijdens zijn leven de voor vechter was voor de verbetering van de' Noordhollandse rundvee stapel. In het bijzonder heeft Elias Koster de laatste jaren van zijn leven geijverd voor het tic- vrij-maken van het rundvee. In het organisatie-leven van het Noordhollandse rundvee be kleedde Koster ,een. vporaan- staande plaats, hi.i was de pionier van de .'fókyéeverbetering en van de. bestrijding van de t.b.c. on der het rundvee. Het monument, dat een 'borst beeld van de heer Koster voor stelt werd, na een rede van de heer C. N. Laan van Berkhout, voorzitter van de Provinciale Bond, onthuld door mej. Marian ne Kostér, dochter van de heer Koster. Het is vervaardigd dooi de beeldhouwster, mevr. Koster- Hohenlohe tho Swartzenberg, schoonzuster van de gehuldigde, wonende te Hilversum. Na de onthulling aanvaardde de bürge- meester van Hoorn, mr. B. R. Canneman, het monument na mens de gemeente, waarna de heer Koster uit Hilversum, broe der van de overledene, dank bracht. Door de gemeente en verschillende organisaties wer den bloemen bij het beeld gelegd o.a. gezamenlijk door de R. K. Vrouwenbeweging en de Bond van Plattelands vrouwen, uit dankbaarheid, voor wat Koster heeft gedaan voor de t.b.c.be- strijding onder het rundvee en daardoor voor de gezondheid van de gezinnen. N.-SCHARWOUDE. 2500 kg. aardappelen: eigenheimers 8; bL eigenheimers 8.30; alva 6; 6000 kg. uien. 4.705.50; drielingen 7.70—8; nep 11.70—12.90; 2000 kg. rode kool 9.409.90; 3000 kg. gele kool 3.504.50; 2200 kg. groene kooj 5; 213.000 kg. witte kool 4; 10.000 kg. slabonen 15.9028.30. WARMENHUIZEN. 9000 kg. aardappelen; eigenheimers 7.30 8.30; bintjes 7.60—8.30; grove 8.60 8.70; 3100 kg. uien 4.70—6.40; drielingen 58; nep 9.1012.20; 4000 kg. slabonen 1528.20; 41.000 kg. witte kool 4. LANGENDIJK, 20 Sept. 4000 kg blauwe eigenheimers 6.908.30, 7500 kg tomaten 15; 5000 kg uien 4.70—6.20; grove 4.70—6; 2800 kg slabonen 15—29; 5000 kg groene kool 5.50—7.20; 25000 kg gale kool 4,504.70; 18000 kg rode kool 5 11.30; 240.000 kg. witte kool 4—4.10 4500 st. bloemkool B 2536. PURMEREND, 19 Sept. Eieren 2000 eieren van jonge hennen 10.5011, 6500 kipeieren 1416 2000 eendeneieren 9.- per 100 st. Veemarkt. Totaal 815 st. run deren, 361 vette koeien 2.20 2.80 kg, matig; 260 geldekoeien 550800, kalm; 110 melkkoeien 6501000 stil; 22 pinken 350 525 matig; 42 stieren 5751300, stug; 12 graskalveren 190275, kalm; 10 vette kalveren 125 300, matig; 162 nuchtere kalve ren v. d. slacht 50120, stug; 210 vette varkens v. d. slacht 1.741.84 p. kg, kalm; 141 mag. varkens 4560. kalm; biggen 32 45, kalm; 2618 schapen en lam meren, sch. 70130 goed, lamni. 60100, vlug; 73 bokken en geiten 1050, stug; 38 paarden 625800, stug; 7 veulens 185 350, stug; 14 fokzeugen 250375 stug, totaal aantal dieren 4689 600 konijnen 18.50 p. st. AVENHORN 19 Sept. Grove Schot 8.60, midd. 7.80, aanv. 1500 kg; 37500 kg witte kool 44.60; 30500 kg rode kool 411.20. 4000 kg gele kool 2.10—6.80, 400 kg groene kool 7.30; 500 kg Chinese kool 7.708.60; 17200 kg grove uien 3.504.60, gewone 4.806; drielingen 8.309.60, nep 10.50 13.50; 45500 kg bieten I rond 6.20—7.50, II 4—4.70; 4420 kg augurken grof 10—13.60, basterd 21.70, stek 5; 6600 kg slabonen I 24.30—29.70, II 17—25.20. BEEMSTER, PURMEREND E.O., 13 Sept. BL Eigenh. 8; Bevelan ders 810; Koopmans blauwe 810; slabonen m.dr. 15—24; slabonen z.dr. 1532; stoksnijbonen 2070; stam- snijbonen 44—47; pronkbonen 24-42; komkommers 7—12; tomaten A 16-28 bloemkool 836; rode kool 58; groene kool 611; spruitkool 1337 spinazie 10—36; sla 2—7; andijvie 57; rode bieten 47; bospeen 10-24 waspeen 1020; uien 3—7; uien nep 13; prei 16; perziken 520; druiven Frankenth. 5472, Alicant 50—70; suikermeloen 1344; appels; Bram- ley Seedling 314; Cox Orange Pip pin 1446; Cox Pomona 10—15; Gra ham Jubilé 6—16; James Grieve 12- 46; Laxton Superbe 419; Present van Engeland 1042; Transp. de Cronsels 423; Zoete Winterkroon 616; peren: Beurré d'Amanlis 13- 43; Beurré Hardy 1256; Beurré Lebrun 629; Beurré Mérode 420; Bonne Louise d'Avranches 1046; Boeregroen 413; Clapp's Favorite 1137; Conférence 9—50.50; Emile d'Heyst 624; Fertilon 817; Her togin Elsa 622; Kamperveen 516; Maagdepecr 418; Marguérite Ma- rillat 1024; Seigneur d'Esperen 1340; Soldaat Laboureur 724; Triomphe de Vienne 1354; Williams Duchess 319. Teneinde i Financiën te der Nederla de millioenei en brengt da heden ter spi de bijzonder Aan een d volgende onl Nationaal in marktprijzen Tekort betal rekening Consumptie Overheidsbes Netto-investe Duidelijk k< naar voren d belangrijke vo maakt op de digheid ten op tenland. Leidd toereikendheid landse produel er toe, dat voo: beroep op het worden gedaai 1950 is, vooral het herstel der ductie, dit bed gedaald. Wat het her* landse product het Centraal B tistiek onlangs inkomen over 1 91 en 125 pet geschat. Dit zeker bevredig noemd, zelfs toeneming van deze elf jaren in aanmerking Tot dit resux rijke mate de gedragen. Uit een en nister de concl dens de afgeloj lijnen gezien, i nomisch herstel Dit feit mag leiden, dat men heden, waarVoo nomiseh opzieh uit het oog zon Evenals het gegeven van dr de millioenenno tegorieën van tezamen een ze het budget niti categorieën zijn Militaire nitgav lijke zin Uitgaven voor logsherstel Dienst Staatsseh Tota Hierbij zij a van de drie cate uitgaven weger geen tendentie tonen. Onder d< ven voor 1951 z de verhoging m< verband met de sprake gebracht spanning voor uiterst bezwaarl band met de c ciële toestand, verkeert, ook is, op het budget gering vertrouw grote deel van oi de noodzaak daa Een uitvoerige in de Millioenennx sterktevan het personeel. De ster militaire departen in de begroting de daarbij verme bedragen. Uit he verder, dat de stei gerlijk rijksperson militaire departen Januari 1946 met is verminderd. Het borstbeeld, dat hedenmorgen te Hoorn werd onthuld als een uiting van dankbaarheid jegens wijlen Elias Koster, de pionier van de veeverbetering in Noord-Holland. (Eigen foto) In Duitsland wi Amerikaanse zv pontonbrug, die infanterie-divisit

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2