Offers zullen naar billijkheid moeten worden verdeeld Het financieel beleid zal critisch worden herzien NOTA INZAKE DE PRIJSPOLITIEK w Aanval op West-Duitsland is aanval op Grote Drie Aanbieding Rijksbegroting DE GESLOTEN POORT RADIO Uiteenzetting van de ministers Mansholt en v. d. Brink Ongeval Europese betalinqsunie 0 Minister Lieftinck in zijn Millioenennota: Maatregelen tegen inflatie misschien noodzakelijk Beursoverzicht GEEN VREES VOOR INFLATIE In Christus' Licht bij saluutbatterij Communiqué Grote Drie Tweede Kamer Dr. Kortenhorst kreeg 66 stemmen PAGINA 4 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 De minister wijst er aan het slot van de Millioenennota nogmaals op, dat de economische en financiële problemen, waarvoor ons land zich ziet gesteld, thans worden gecompliceerd door de gebleken noodzaak tot vergroting der militaire paraatheid. Het valt niet te ontkennen, dat de grotere militaire krachtsinspanning de oplossing dezer problemen in verschillende opzichten ver zwaart. Een vergroot beslag op goedeten en diensten voor militaire doeleinden betekent onvermijdelijk, dat het deel der reële nationale middelen, dat ter beschikking komt van de civiele sector, dienovereenkomstig vermindert, behoudens voor zover die additionele militaire goederen en diensten in het kader der militaire samenwerking om niet verkregen worden. Enerzijds zullen de uit deze con stellatie voortvloeiende offers naar billijkheid dienen te worden ver deeld, anderzijds dient het streven er op te zijn gericht, de verwe zenlijking van de doeleinden der economische politiek op lange ter mijn zo min mogelijk te schaden. De nieuwe situatie bemoeilijkt onder meer het voorkomen van hernieuwde verstoringen van het monetair evenwicht; zij vereist met andere woorden de aanpas sing van de in de civiele sector door verbruikers, bedrijfsleven en overheid uitgeoefende vraag aan het relatief verminderde aan bod van reële middelen. Het uit blijven van een zodanige aanpas sing zou ook de betalingsbalans positie ernstig bedreigen; deze positie wordt reeds bemoeilijkt door de prijsstijgingen op de we reldgoederenmarkten, welke, ge zien de samenstelling van het Ne derlandse in- en uitvoerpakket, leiden tot een achteruitgang van de ruilvoet. Zetten deze tendenzen zicb voort dan zal het treffen van anti- inflationistisehe maatregelen nood zakelijk zijn. Bij voorkeur zullen deze in internationaal verband dienen te worden genomen, doch daarnaast zal ook nationaal, voor zover autonoom optreden resultaat belooft, een doelbewust beleid zijn geboden. PROGRAMMA DONDERDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M.: 7.00 AVRO 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 gram.muz.; 7.50 dagopening; 8.00 nieuws en weerber. 8.15 gram.muziek; 9.00 morgenwij ding; 9.15 gram.muz.; 9.30 waterstan den; 9.35 amusementsmuziek; 10.30 voor de vrouw; 10.35 gram.muziek; 10.50 voor de kinderen; 11.00 orgel concert; 11.45 tuinbouwpraatje; 12.00 lichte muziek; 12.30 mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 piano spel; 13.00 nieuws; 13.15 Metropole orkest; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 gram.muziek; 14.00 voor de vrouw; 14.30 viool en piano; 15.00 voor de zieken; 16.00 gram.m.; 16.30 theater-orkest en solisten; 17.00 voor de jeugd; 17.50 regeringsuitzen ding; 18.00 nieuws; 18.15 sportpraatje 18.30 lichte muziek; 19.20 gesprek met de brandweerman; 19.30 Mu- sette-orkest: 20.00 nieuws; 20.05 ac tualiteiten; 20.15 Radio-Philh. Orkest en solist; 21.10 „In de schaduw", hoorspel; 21.50 gram.muz.; 22.00 or kestconcert; 23.00 nieuws; 23.15 sport-actualiteiten; 23.3024.00 gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 gram.muz.; 7.45 morgengebeden liturgische kalender; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gram.muz.; 9.40 schoolradio; 10.00 gram-muz.; 10.15 morgendienst; 10.45 gram.muz.; 11.00 voor de zieken; 11.45 schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 nieuws en kath. nieuws; 13.20 cowboyliedjes; 13.35 pianorecital; 14.00 promenade orkest en solist; 14.45 voor de vrouw 15.30 tenor en orgel; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 vocaal ensemble; 17.00 actualiteiten voor de jeugd; 17.30 „Als stad en laand bie 'n kander komen", hoorspel; 17.50 gram.muz.; 18.00 grammuz.; 18.15 „De stem van de chr. vakbeweging"; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 nieuws en weerberichten: 19.15 vrolijke mu ziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 gram.muz.; 21.00 „Alleen plaats voor begaafden?", causerie; 21.20 Marinierskapel; 22.15 buitenlands overzicht; 22.35 gram.muz.; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram.muziek. BRUSSEL 484 M.: 12.05 omroep orkest; 13.00 nieuws; 13.10, 13.30, 14.00, 15.00 en 16.55 gram.muziek; 16.00 omroepkoren; 16.30 gram.muz.; 17.10 lichte muziek; 18.30 gram.muz. 19.00 omroeporkest; 19.45 nieuws; 20.00 hoorspel; 21.30 grammuz.; 22.00 nieuws; 22.15 dansmuziek; 22.55 nieuws; 23.00 grammuz.; 23.55 nieuws. BRUSSEL 324 M.: 12.00 gram.muz. 12.15 lichte muziek; 12.30 weerbe richten: 12.33 voor de landbouw; 12.40 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15 en 14.00 gram.muz.; 15.00 En gelse les; 15.15 gram.muz.; 15.40 Franse les; 16.00 omroeporkest en solist; 17.00 nieuws; 17.10 gram.muz. 17.15 voor de kinderen; 18.15 dans- -irkest; 18.30 voor de soldaten; 19.00 lieuws; 19.30 gram.muz.; 19.50 cau- erie; 20.00 verzoekprogramma; 21.00 dankbeeld; 21.30 gram.muziek; 21.45 actualiteiten: 22.00 nieuws; 22.15 grammuz.; 23.00 nieuws; 23.0524.00 grammuziek. Het tekort, dat de ontwerp-be- groting voor 1951 vertoont on danks alle inspanning om haar sluitend te maken wijst er op, dat het financieel beleid aan èen critische herziening dient te wor den onderworpen vóórdat beslo ten wordt tot nieuwe uitgaven, die niet zelf tot een rijker vloeien der middelen bijdragen of op an dere wijze, wat haar monetair effect betreft, b.v. door het plaat sen van leningen, kunnen worden gecompenseerd. Het inhalen van de belastingachterstand levert nog een zekere reserve op, maar deze factor is van voorbijgaande aard en mag derhalve bij de bepaling van het toelaatbare uitgaven niveau niet in aanmerking wor den genomen en dient bovendien bij voorkeur voor schuldaflossing te worden gebruikt. Het gevaar, dat 's lands financiën bedreigt, bestaat vooral hierin, dat het ver langen groot is om in de vele no den en behoeften, die ervaren worden, tegelijkertijd en zo goed mogelijk te voorzien, terwijl de financiële toestand selectie en be perking eist. Bij de samenstelling dei onderhavige begroting is reeds veel beperking betracht. Als verdere uitgaven onvermijdelijk blijken, zal er méér beperkt moe ten worden. Daarbij dient volle dige bereidheid te worden gewekt om elke uitgave binnen het strikt noodzakelijke te houden en haar te plaatsen in het algemeen kader van een verantwoord begrotings beleid Slechts zo komt het hoogste be lang van het lënd tot zijn recht en kan rechtvaardigheid worden betracht jegens het gehele volk. Belgische minister naar Parijs BRUSSEL, 19 Sept. (ANP) De Belgische minister van bin nenlandse zaken, Brasseur, heeft zich hedenmorgen naar Parijs begeven, waar hij met leden der Franse regering de nationale en internationale problemen der veiligheid van de staat zal bestu deren. Brasseur zal in de toe komst ook met andere regerin gen dergelijke besprekingen voeren. Chinese nationalisten laten Brits schip vrij HONGKONG, 19 Sept. Reuter Het 4.500 ton metende Britse schip Caduceus, dat sinds Febru ari door de Chinese nationalisten op Formosa is vastgehouden, is Maandag vrijgelaten, zo is door de eigenaars medegedeeld. TROONREDE HAD WEINIG INVLOED, KOERSEN OP LAGER NIVEAU AMSTERDAM, 19 Sept. Met belangstelling luisterden de be zoekers van de Beurs naar de Troonrede, die werd uitgespro ken tijdens de opening van de beurs. De algemene opinie was, dat deze rede in hoofdzaak reeds bekende feiten constateerde. Groter was de belangstelling voor de Millioenennota, die ech ter pas na de beurs wordt bekend gemaakt. In de marktstemming kwam niet veel verandering ten op zichte van gisteren. Olies wer den ook vandaag voor buiten landse rekening aangeboden en liepen drie punten achteruit. De brug van 300, onlangs zo moei zaam gepasseerd, werd vandaag, zij het slechts een ogenblik, in tegenovergestelde richting ge passeerd. De slotnotering was 300K (303). In nog sterkere mate dan gis teren beïnvloedde het koersver loop van het hoofdfonds de ge hele markt. Ook de Indonesische fondsen, die zich gisteren zeer goed konden handhaven, waren vandaag over het algemeen een kleinigheid lager. Verliezen van betekenis kwamen echter niet voor. Van de industrie-aandelen wa ren Unilever gevoelig lager. Het nadelige verschil bedroeg per saldo vier punten. Ook de meeste andere industriepapieren kwa men op een iets lager niveau, met uitzondering van aandelen AKU, die zich evenals gisteren zeer goed wisten te handhaven. De ministers van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van economische zaken hebben aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen inzake de prijspolitiek. In dit stuk wordt gezegd, dat de vraagstukken van loon- en prijspolitiek, thans nog meer dan in de eerste tijd na de bevrijding, de grondslagen raken van de in ons land gevoerde sociaal-economische politiek. Tevens wordt in de nota een kort overzicht gegeven van de ontwik keling sedert 1945 tot de devaluatie, waarna gesproken wordt over het gevaar van inflatie en de te nemen maatregelen. Prijsstijgingen Het is in de laatste tijd geble ken, dat de prijzen van grond stoffen op de internationale markt aanzienlijk zijn gestegen en de marktberichten wijzen dagelijks uit, dat een verdere stijging is te verwachten. De versnelling van het defensieprogramma van de landen van het Atlantisch Pact heeft in hoge mate de behoefte doen ontstaan aan een aantal stra tegisch belangrijke grondstoffen, die ook voor de civiele sector van betekenis zijn. Een sprekend voor beeld is de wol. Geen gevaar voor inflatie Welke invloed deze ontwikke ling op het binnenlandse prijs peil zal hebben is nu nog moei lijk te zeggen, zo menen de mi nisters, omdat het niveau, waarop de internationale grondstoffen- prijzen meer stabiel zullen wor den, nog niet is te overzien. Het effect van de stormachtige ont wikkeling der internationale markt op de kleinhandelsprijzen is tot nog toe niet van grote be tekenis geweest. De ministers menen niet dat er een gevaar van inflatie in deze ontwikkeling schuilt. Dat was enkele jaren geleden anders, toen er schaarste aan bepaalde goede ren bestond, ja aan vrijwel alle noodzakelijke goederen. En daar stond toen een te grote geldstoe- loop tegenover. Verschuiving Er vindt een verschuiving plaats van welvaart van de grond stoffen-importerende naar de grondstoffen-producerende lan den. De Nederlandse export-pro ducten stijgen aanzienlijk minder in prijs dan de ingevoerde grond stoffen. Nederland is dan ook in zekere mate de dupe van deze ontwikkeling. Dit zal een vermin dering van het reële nationale inkomen met zich mede brengen, hetgeen tot uiting komt in de stijging van het prijsniveau, die niet geheel door een stijging van geldinkomens mag worden ge volgd, wil men de werking van de inflatiespiraal voorkomen. Onder deze omstandigheden dient er door een zorgvuldig af gestemd geheel van loonpolitieke, prijspolitieke, financiële en fis cale maatregelen zorg voor te worden gedragen, dat een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de lasten plaats vindt, waar bij ook economische overwegingen niet uit het oog mogen worden verloren. Toch wordt in de nota gezegd, dat bij inflationistische spannin gen van algemeen karakter een opnieuw invoeren van de alge hele en directe prijsbeheersing nodig zal zijn. Een prijsstop zou een deugdelijke uitgangsbasis ziin. Omdat een algehele inflationis tische geldontwikkeling ontbreekt acht de regering een prijsstop thans geen goed uitgangspunt voor de te voeren prijspolitiek. Maatregelen Toch moet de prijspolitiek krach tig zijn. Voor een aantal artikelen is een schaarste ontstaan die op Het lijden, de smaad, de vervolging van de Kerk, van de godsdienst, van de priesters zijn geen reden om in de war te geraken als zou de Kerk met haar leer, met haar geboden, met haar Sacramen ten, aanspraken en eisen in het ongelijk staan Neen, 't lijden en de vervolgingen van de Kerk „beteke nen voor U roem". BENEDICTUS de prijzen een nadelige invloed kan hebben. Tegen hamsteren en ongemoti veerde prijsverhogingen zal nog strenger worden opgetreden. De minister van economische zaken heeft de burgemeesters gevraagd de prijzencommissips weer in te stellen. Ook de C.C.D. heeft strenge orders gekregen. Zo nodig wordt de dienst uitgebreid. Stijgen de prijzen van belang rijke levensmiddelen, die niet van de invoer van grondstoffen uit het buitenland afhankelijk zijn, als aardappelen, groenten, zuivelpro ducten, dan zal de beperking van de export reeds veel kunnen bij dragen. Belangrijke levensmiddelen als brood, melk en margarine worden gesubsidieerd met een bedrag van f200.000.000 per jaar. Inkomen Belgische Koninklijke Familie verhoogd BRUSSEL, 19 Sept. (ANP) De Belgische pers heeft het voornemen der Belgische rege ring bekend gemaakt de civiele lijst der koninklijke familie te verhogen van 40 tot 60 millioen francs. Op deze civiele lijst is 24 millioen uitgetrokken voor het hoofd van de staat, de konink lijke prins Boudewijn, 6 millioen voor koning Leopold. Nieuwe vindplaats van uranium in Australië? CANBERRA, 19 Sept. (Reu ter) Geleerden van het Australische Delfstoffenbureau hebben Dinsdag verklaard, dat zij in Noord-Australië een derde vindplaats van uranium hebben ontdekt. DRIE MILITAIREN GEWOND Drie militairen, die behoorden tot de batterij, die belast was met lossen van de schoten, die de tocht van de gouden koets van het paleis naar het Binnenhof bege leidden, zijn hierbij gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde bij een der laatste salvo's. Toeschou wers veronderstellen, dat de la ding ontbrand is, voordat het sluit stuk van de vuurmond was geslo ten. De drie slachtoffers zijn naar het militair hospitaal te 's Gra- venhage overgebracht. Het zjjn de reserve wachtmeester M. C. Ver beten uit Boxmeer, de korporaal Th. Kramer uit Hillegom en de korporaal Moolhuizen uit Am sterdam. Ze behoorden tot het eer ste vrijwilligersopleidingscentrum te Wezep. 3 MILLIOEN TEN BEHOEVE VAN DE RIJKSWERK PLAATSEN In het kader van de besteding van de tegenwaardefondsen, voortvloeiende uit de onder de Marshall-hulp verkregen schen kingen in dollars, is thans over eenstemming bereikt met de auto riteiten van de Economie Coope ration Administration over het gebruik van 3 millioen gulden ten behoeve van de rijkswerkplaat sen. Het ligt in de bedoeling dat dit bedrag zal worden besteed voor de verbetering van de uitrusting der rijkswerkplaatsen. Door deze verbetering zal het mogelijk wor den de opleiding van vakarbei ders, die van bijzonder belang is •in verband met de noodzaak tot een verdere industriële ontwik keling van ons land, door scho ling en herscholing te bevorderen. OUD-HOOFDINSPECTEUR BELASTINCEN VOOR GERECHT Wegens het doen en doen op maken van onjuiste aangiften voor de belastingen werd door de rechtbank te Haarlenrop 30 Maart van dit jaar de 45-jarige ex-hoofd inspecteur van belastingen W. J. I. M. van B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden en hem het recht ont nomen een ambt bij de rijksbe lastingen te bekleden voor de tijd van 8 jaar. Gisteren diende de zaak voor het Amsterdamse Gerechtshof, gepresideerd door Jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, in hoger beroep. Een 14-tal getuigen legden ver klaringen af over de handelwijze van de verdachte, die neerkwamen op het plegen van falsificaties. De uitspraak is, 3 October. West-Berlijn heeft, evenals het in Nederland en andere Euro pese landen wel gebeurt, zijn wedstrijden gehad voor kellners. Alleen kwamen hier ook andere personen uit het hotel- en aanverwante bedrijven aan de start. Duizenden Berlijners waren er getuige van hoe kellners zich op snelle voeten met dienbladen vol gevulde borden over het parcours van 2000 meter spoedden. Hier ziet U de strijd tussen de biervatrollers om de titel van „de beste biervatroller van Berlijn", nadat het startschot door middel van het knallen van champagnefles- kurken was gegeven. De „Grote Drie" hebben in New York de „nodige steppen" gedaan, aldus de geallieerde Hoge Commissie in West-Duits land, die betrekking hebben op de beëindiging van de staat van oorlog tussen Amerika, Engeland en Frankrijk enerzijds en Duitsland anderzijds. Tevens is besloten, dat een eventuele aanval op West-Duitsland beschouwd zal worden als een aanval op de Grote Drie. De ministers van buitenlandse zaken zijn het in New York eens geworden over de vorming van 'n mobiele federale politiemacht in Duitsland en tevens zal de instel ling van een ministerie van bui tenlandse zaken voor West-Duits land worden toegestaan en het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met vreemde mogend heden. De hoge commissarissen hebben verder opdracht gekregen van de ministers om alle beper kende bepalingen betreffende tonnage, snelheid en aantal van de door Duitsland voor de export te bouwen vrachtschepen voor de handel op te heffen. De staalpro- (Van onze pa?ementaire redacteur) Gisterenmiddag leende de zo luisterrijk versierde Ridderzaal zich nog maar moeilijk voor een werkvergadering. Maar veel te werken vier er dan ook niet. De Kamerleden konden volstaan met minister Lieftinck te aanhoren, die een korte toelichting gaf op de inhoud van het bekende kof fertje. Wat de minister zei was heel moeilijk te verstaan. De microfoon op de regerings tafel werkte wel, maar voor een filmopname. Wij vingen klanken op als „zware offers vragen", „ve le wensen onvervuld blijven" enz. Wellicht was dat ook de kern van het betoog. In elk geval: de mi nister keek somber. Blijkbaar wil de hij in stijl blijven. Daarna ging de Rijksbegroting, omwonden met het klassieke oranje-lint, naar de (Adv.) voorzitterstafeL De Kamervoorzit ter nam de stapel stukken extra plechtig aan, ook al vanwege de filmopname. Nominatie voorzitterschap Het tweede en laatste agenda punt betrof het opmaken van een nominatie voor het voorzitter schap. Voor de eerste plaats kreeg dr. Kortenhorst 66 van de 75 st., 5 op de heer Terpstra, 3 op de heer Serrarens en 1 blanco. Voor de tweede plaats kreeg mr. Don ker 61 st., de heer Terpstra 11 en 3 waren er blanco. Voor de derde plaats werden 59 st. op de heer Terpstra uitgebracht, 7 op ds. Zandt, 1 op mr. Oud, 1 op de heer en Dis en 10 briefjes waren er blanco. De voordracht, die aan H.M. de Koningin zal worden aan geboden, luidt dus: nr. 1 dr. Kor tenhorst, 2. mr. Donker en 3. mr. Terpstra. Doitderdag prijzendebat? Daarmede was de eerste werk vergadering ten einde. Donderdag komt de Kamer weer bijeen voor het samenstellen van de commis sies en het trekken van de afda lingen. Ook zou het vorige week aangekondigde prijzendebat moe ten plaats vinden, maar de door de regering toegezegde nota was vandaag nog niet verschenen. Het wordt dus wel kort dag. Vrijdag is gereserveerd voor een debat over de kwestie Nieuw-Guinea. Het is echter nog geenszins zeker, dat dit een openbaar debat zal wor den. De mogelijkheid bestaat dat deze gedachten-wisseling met de regering in comité-generaal zal geschieden. ductie mag worden opgevoerd „voor zover dit ten goede komt aan de defensie-inspanningen van het Westen". Deze besluiten, zo wordt in po litieke kringen opgemerkt, bete kenen een belangrijke stap in de richting van de terugkeer van Duitsland in de West-Europese deelgenootschap en de consolida tie van de West-Europese inspan ningen om een basis te leggen voor de vrede en de vrijheid. De bedoeling is een verenigd Duitsland, dit zal niet te verwe zenlijken zijn zolang de Sovjets democratische verkiezingen nege ren. Politieleger Het instellen van een nationaal Duits leger acht men niet ge wenst; ook het Duitse volk zou dat niet willen. Vandaar het in 't leven roepen van een mobiele po litiemacht in de deelstaten, waar van een gecentraliseerd orgaan de leiding «al hebben. Er wordt door de ministers bij andere landen op aangedrongen eveneens de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. Duitse commentaren Adenauer heeft een druk be zochte persconferentie gehouden en gezegd, dat de huidige nota veel gunstiger gesteld was dan de vorige documenten. Er groeide thans meer begrip van toenade ring. De voormalige Duitse generaal Halder, die in 1942 wegens een geschil met Hitier aftrad, heeft verklaard, dat een politiemacht practischer zou zjjn aan 'n leger. OVEREENKOMST GETEKEND PARIJS, 19 Sept. (Renter). Vertegenwoordigers van de 17 landen, die aan het Europese her stelprogramma deelnemen, heb ben vandaag te Parijs de overeen komst inzake de Europese beta lingsunie getekend. Na de ondertekening van de Europese betalingsunie werden door de raad der organisatie voor Europese economische samenwer king de volgende landen gekozen als leden van de bestuursraad, die onder toezicht van de O.E.E.S. de leiding zal hebben van de beta lingsunie en haar gelden zal be heren: Italië (president), Frank rijk en Engeland (vice-presiden- ten), Denemarken, Nederland en Dutisland. Binnenkort zal nog een zevende lid van de bestuursraad worden gekozen. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 17 Ze hoorde van ergens 'n zacht- spelende muziek. Op het lage ta feltje stond een hardgele theepot op een brandend theelichtje en er naast een nog ingeschonken thee kopje. „Zo.... eh Rie, had je zeker niet verwacht hé? Je kijkt zo heer lijk verwonderd". Ze schudde,Nee" en kon van haar verbazing niet bekomen. En ineens voelde ze het: zó! Ja zó iets had ze altijd verlangd te zien en eens ooit gehoopt haar eigen te mogen noemen. En nu was dat allemaal veel dichter bij haar geweest, dan ze ooit ver moed had. „Zo, Rie en ga nu maar eens zitten". Van Buchem schoof zomaar een lederen fauteuil over de vloer wat dichterbij. Marie ging erin zitten, rechtop. „Nee", had hij gezegd, niet op visite zitten! Zo!!" Hij was achter haar gekomen en had haar beide schouders aan geraakt en haar laten steunen te gen de rugleuning. „Zo, en nu je hoofd laten steu nen en nog iets onderuit. Zit je nu zo niet heerlijk?" O, ze zou op dit ogenblik alles gedaan hebben: het was allemaal zo heerlijk, zo ongewoon en vol verwachting. Ze knikte „ja", maar haar hoofd gloeide en ze voelde heel haar huid klammig worden. „Och, dat is waar ook. Wat had je ook weer voor me?.O ja. Hjj kreeg de post, die Marie nog steeds vastgeklemd in haar handen had en hij keek ze vluch tig even door. Hij lei alles onver schillig op het tafeltje, alleen de kaart las hij, half mompelend, door. Marie bekeek hem. Nu was hij zeker aan dat onderste zinne tje, dat zij ook gelezen had. Ze zag, dat hij zijn wenkbrauwen donker fronste. Nu was hij ineens veranderd en hij maakte niet meer zo'n vriendelijke indruk. Toen gooide hij uitwendig onver schillig ook de kaart bij de an dere brieven. „Allavrouwtjes zonder zorgen." „Wat zegt U, mijnheer?" „O, eigenlijk niets. Dat er vrou wen zijn, die alleen voor haar genoegen op de wereld schijnen te zijn. Maar ik ben wel een bar slecht gastheer. Kop thee?" „Nee, dank U" Maar hij schonk ze toch voor haar in en zette ze bij haar neer. Hij stak een sigaret op en blies erg grote blauwe rookwolken voor zich uit. Hij zat nu tegenover haar en die scherpe geur van ge sausde tabak had iets prikkelends en bedwelmends. Marie zat er in verwachting of hij nu iets tegen haar zou zeggen, iéts genoegelijks, praten met haar ergens over. „Eh, Marieroken doe je zeker nog wel niet, hé?" Ze schudde „neen". Toen was het weer stil en het zwijgen bleef. Hij keek niet eens meer naar haar, maar hji zag ernstig voor zich uit. Marie dronk in éen teug haar thee leeg en lette er op of hij het zag. Maar hij had het niet' eens gezien. Dan stond ze iets driftig op en dat wekte hem uit zjjn overpeinzing. „M'nheer, ik ga, ik moet nu gaan. Vader weet niet, dat ik hier naar toe ben. En dat zal hij wel niet goed vinden." „Niet goed? O juist, ja ja", had van Buchem gezegd en haar laten gaan. Er was voor haar plotseling een einde gekomen aan die mooi begonnen droom .Aan de deur had hij nog tegen haar gezegd: „Nou Marie, als je nog eens wat hebt, je komt maar gerust, hoor. Je weet nu hoe het hier is." Marie vond dat het niets zeg gende woorden waren, die hü te gen ieder ander had kunnen zeg gen. Een ogenblik stond ze er be duusd, toen de donkerte ineens op haar viel. Nee, het was toch niet zo donker als waar ze ineens voor stond. Daar onderscheidde ze de andere keet reeds. Ook daar was licht, het drong door de sple ten om de luiken. Zouden ze al naar bed gaan? Ze spoedde zich over „het dekske" naar huis. Als dat er eens niet meer zou zijn, hoe zouden ze dan hun huis voor taan bereiken. Ze liet de poort open, maar deze veerde terug. Ge sloten! Dus vader toch thuis! De hond sloeg ineens fel aan. „Stil! Hek! Hek!" Hü werd stil, sleepte zijn ketting schurend in zijn hok en gromde nog na. Door de voordeur viel plotse ling het licht naar buiten „Gelukkig. Het was moeder!" dacht Marie. Nog voor ze de poort opende, zei ze: „Marie, Marie toch!" Het waren verwijtende woorden, die ze haar haastig toefluisterde. Zij opende de poort en sloot ze weer snel. „Is Vader dan al thuis?" „Ja zo precies! Ik denk dat hij het verloren heeft, want hü is to taal uit z'n humeur thuisgekomen. En nu dit nog!" „Grut, zo lang ben ik toch niet weg geweest!" „Maar lang genoeg, dat vader het nu weet. Zeg maar niets en ga maar gauw stil naar boven. Hoe heb je toch zo iets kunnen doen?" „Maar moeder, ik kon er toch niets aan doen. Ik moest met alle geweld binnen komen. Hij is echt een heer. Ik wou, dat U dat eens gezien had! Een mooie kamer is daar! En meubels „Stil nu maarmorgenmor gen!" suste zü Marie's luidruch tigheid. Bü het binnengaan kneep moeder Marie nog eens stevig in haar arm. „Je houdt je mond, hoor!" Vanuit zün stoel aan de haard kwam de Reuver langzaam uit zün hoek. Hij zag er donker dreigend uit Nog had hij zijn handen op de rug, maar de vuisten trilden. Dreigend stond hij nu voor haar en moeder. „Gü blüft er daar voort weg en hebt er geen omgang met dat vreemd volk! Dat is de tweede keer. Maar ik waarschuw jou voor de derde!*' Wordt vervolgd. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4