Bergerweg wordt verbeterd Een gestolen racefiets De maatschappelijke positie van de kunstenaar Fiets stuk? BEL 5226 ALKMAAR EN OMSTREKEN Zwei Herzen im Dreivierteltakt Molen in Bergermeer wordt hersteld Thijs Sterk sprak voor K.V.P.-jongeren OOIJEVAAR Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950 OPROEP MILITAIREN! ALKMAAR. Alle katholieke jongemannen van Alkmaar en om geving, die in October hun dienst plicht moeten gaan vervullen, wor den op a.s. Maandagavond 25 Sept. in de Musiektuin verwacht. Een dokter en een Aalmoezenier zuilen datgene bespreken, wat iedere jongeman moet weten ais hij in dienst gaat. Mogen wij hier ook de medewer king vragen van de ouders. Aanvang 8 uur; entrée en fietsen stalling gratis. Jongemannen, tot Maandagavond! J. H. v. d. HOEK, Distr.-Aalm. VERDEDIGING VAN EIGENDOM C. L. uit Heiloo stond gisteren voor de Alkmaarse Economische Politie rechter, mr. J. A. Markus, terecht, wegens overtreding van het devie- zenbesluit. Verdachte behartigt de belangen van zijn invalide b.roer. Als diens vertegenwoordiger heeft L. geweigerd een viertal Ameri kaanse effecten aan de Ned. Bank m eigendom over te dragen, zoals dat is voorgeschreven. De heer L., die al eerder Ameri- kaantjes heeft moeten overdragen, vond het thans mooi genoeg. Hij wenste de Amerikaanse dollars, die het kleine bezit van zijn invalide broer uitmaken, niet langer in te ruilen voor gedevalueerde guldens. Deze broer is immers niet in staat iets te verdienen. L. voelde zich gedrongen voor de belangen van zijn broer op te ko men. Hij was slechts bereid de ef fecten in te leveren, wanneer ze anders worden verbeurd verklaard. De Officier wilde L. in de gele genheid stellen, de effecten alsnog vrijwilig in te leveren. Hij vroeg daarom aanhouding van de zaak. De Politierechter was het met de Officier eens. Tot 18 Octoher wordt de zaak aangehouden. ONVERDIENDE VERGOEDING De melkslijter C. B. te Alkmaar stond terecht, omdat hij gepasteuri seerde melk heeft gekocht van de Melkfabriek „Neerlandia" voor la gere prijzen dan voorgeschreven waren. B, kreeg een afhaalvergoeding van 30 cent per 100 liter, maar had daar geen recht op, omdat de melk bij hem thuis bezorgd is. Het ging om f 378,—. Hij is nief de enige Alkmaarse melkslijter, die in deze omstandig heden verkeert. De andere melk- slijters hebben het transactievoorstei van de Officier van Justitie aan vaard. B. vond het schikkingsvoor stel van f -10.— te hoog. De Officier eiste nu f 75.of 25 dagen. Het vonnis luidde: f 50,— of 30 dagen. S.O.V.A. BEDRIJFSVOETBAL KAMPIOEN VAN ALKMAAR ALKMAAR. Door een 10 overwinning op Notenkrakers be haalde S.O.V.A. het kampioen schap van Alkmaar. De eindstand van de kampioens competitie in Alkmaar is als volgt; S.O.V.A. 2 2 0 0 3—0 4 Conijn 2 10 1 2—3 2 Notenkrakers 2 0 0 2 13 0 SCHOLA PUBUCA BUNA VOLGEBOEKT ALKMAAR. Wegens de grote toeloop van leden en donateurs wor den er voor de openingsavond van de Schola Publica op Vrijdag a.s. GEEN KAARTEN AAN NIET- LEDEN verstrekt. Voor slechts en kelen bestaat nog de gelegenheid zich door opgave als lid of donateur de zekerheid te verschaffen deze en volgende Schola-avonden te kunnen bijwonen. Secr. Roemer Visscherstraat 1, tel. 4506. PROPAGANDA-AVOND STEUN WETTIG GEZAG ALKMAAR. De plaatselijke commissie van Steun Wettig Gezag organiseert morgenavond in het Wapen van Heemskerk een propa- ganda-avond, waarop het doel en de middelen van deze nationale organi satie uiteengezet zullen worden. Steun Wettig Gezag beoogt, zoals be kend mag worden verondersteld, door middel van de Nationale Re serve en andere diensten de weer baarheid van ons land op te voeren. Hierover hebben wij onlangs nog uitvoerig geschreven. Verwacht wordt, dat zeer velen deze belangrijke bijeenkomst bij zul len wonen. Spreker is de burgemees ter van Zaandam, de heer W. Tho massen, lid der Provinciale Commis sie van S.W.G. ALKMAAR De Hoofdstad Ope rette in voortzetting van de voor malige Fritz Hirsch Operette kwam in 't Gulden Vlies een jubileum- voorstelling geven ter gelegenheid van 't vijf-jarig bestaan. De Hoofd stad Operette heeft hier vele vrien den, en men speelde natuurlijk weer voor een uitverkocht huis. ..Zwei Herzen im Dreivierteltakt" is een bekende geschiedenis, Robert Stolz, heeft de belevenissen van de dochter van de aapjeskoe'tsier met de Prins in 'n aller-charmantst muzikaal kleed gestoken. Het is de Weense charme met een tikje wee moed. Robert Stolz is onder de Weense componisten een geniale melodieën-vinder, die muziek weet te schrijven, waarvan de emotie on uitputtelijk is, een muziek die wel altijd de mensen in haar ban zal houden, om het vreugde brengende element en het rythme dat de pols slag is van de muzikale interpre- Ruth Rhoden en Herman Valsner waren vocaal weer de sterren. Nel Pajewska boeide door haar geraffi neerd en vitaal spel. Stelner en Aurich de „Note comiqué" bij uit nemendheid. Ook de rollen op het tweede plan waren voortreffelijk. De solodanseres Elisabeth Her mann mogen we een compliment niet onthouden. De decors waren deze keer wel bijzonder geslaagd. Dirigenis Freddy Saltons, die de ge hele partituur uit het hoofd diri geerde, leverde met zijn orkestje ütstekend werk. In de pauze werd het ensemble 'oegesproken door Mr. Berkhouwer. Namens de directie van het Gulden VFies werd een fraai bloemstuk aangeboden. De directeur Meijer Hamel, dankte pers en publiek voor de grote belangstelling. Een grandi- -los succes voor de Hoofdstad Ope- ette en een ware feestavond voor et publiek. W. Schreur». Uit de bocht ALKMAAR Gistermorgen Om streeks 6 uur rged de 22 jarige mo torrijder J. R. uit Bergen in de richting van Alkmaar, toen hij bij het, kruispunt aan de Hoeverweg de bocht niet kon nemen. De man reed met een vaart van' ong. 40 km. het trottoir op en kwam met zijn motor in een hoop zand terecht Nadat hij zijn motor weer op gang had gebracht reed hij verder, doch moest bij de spoorwegovergang voor de gestoten bomen stoppen. Dit lukte niet en de man reed pardoes tegen de bomen op. Hij kwam te vallen en bleef liggen. Door de spoorwegen werd de politie ge waarschuwd, waarna de man naar 't Centraal Ziekenhuis werd overge bracht. Het bleek bij onderzoek dat de hand- en voetrem van de motor niet meer werkten. Vermoedelijk heeft de motorrijder eéK 'lichte her senschudding gekregen. Later is hij naar huis gebracht. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Petrus H. zv. L. P. J. de Boer en M. G. van Tol, Catharina M. dv. A. P. G. van Meeteren en S. Duijn. Gehuwd: Andreas v. Winder en Catharina C. Th. Blankendaal, Jo hannes Nellen en Johanna Put, Dirk J. A. Put en Johanna C, Cools. Overleden: Margaretha', M. A. v. d. Sterr, oud 79 jaar. Zakenjubileum ALKMAAR Met de heropening van een in moderne stijl verbouwde zaak aan de Laat no. 181 heeft de firma J. Ibink gisteren haar 20- jarig zakenjubileum herdacht. De zaak werd in 1930 opgericht door de heer Ibink in het pand no. 187. In 1937 werd de huidige zaak be trokken terwijl in 1946 nog een zaak in de Langestraat werd overgeno men. Het versierde pand van de Laat werd door de heer Buis voor deze gelegenheid keurig ingericht, terwijl .de heer Balder voor fraaie etalages zorgde. De firma, die zich specialiseert in de verkoop van klokken, horloges, goud en zilver, alsmede optische artikelen, beschikt over een eigen reparatie-atelier, waar ook naar eigen ontwerp gou den en zilveren voorwerpen worden gemaakt. Iedere koper, die deze maand voor een bepaald bedrag be steedt ontvangt een verrassing. Gevonden en verloren BERGEN. Gevonden: Bruine portemonn. m. inh.; damesarmband met 4 rode kralen; gebreid kinder sokje; rozenkrans; rode domesport.; dubbeltjesarmband; grasmaaima- chine; herenrijwiel; sigarenaansteker hondenriem; fietsriem (stof); witte tennisschoenen; rijwielzelfbinder; blauwe vulpen; speelgoedhondje; bril; schakelarmband; kindorportp- monnaie; benzinetankdop; grijze sok; ball point; bloedkoralen arm band; zilveren broche; zwart met grijs katje; rode autoped op lucht. Verloren: Beige handtas inh. vul pen, vulpotlood, zakagenda; ball point; rode portefeuille inh. kwi tanties f 55.— en foto's; zonnebril donkere glazen, zwaar montuur; rode autoped op lucht; kinderkousje; damespolshorloge; bankbiljet f 20.-; blauwe autoped; bruin geruit jon gensjasje; blauwe jongensregenjas met capuchon; bruin lederen dames- portem. inh. f 0.20; rood kinder vestje met naam „Zwart"; gouden damespolshorloge; lederen riem m. Franse lelie met naam „Riet Kiel"; bioscoopbril donker montuur; grijze damesschoenen; bruin gestreepte „Waterman"-vulpen in bruin lederen étui; dubbele imitatie paarlenket- ting; oliedop van auto; ceintuur van een gummijas; „Waterman" vulpen (zwart); trouwring (goud); zwarte Cockerspaniel; zwarte chow- chow; zwarte Groenendaler; bruine alpinomuts; wit kanten zakdoekje; nummerbord GZ-86965; bord met opschrift „Te koop". KABELLEGCING P.T.T. BERGEN. Men is thans druk bezig met het leggen van kabels voor de telefoondienst van de PTT. Aangezien in vele straten de hui dige kabels „vol" zijn worden er 3 nieuwe voedingskabels gelegd van af de telefooncentrale in drie ver schillende richtingen. Elke kabel is berekend op 300 aansluitingen, welke zich dan weer vertakken in die van 60 en 40 aansluitingen. Ook wordt reeds een kabel gelegd voor de radiodistributie, zodat in de naaste toekomst hierop aangesloten kan worden. Overdag worden de kabels gelegd, terwijl men, indien nodig blijkt, ook 's nachts doorwerkt om de benodigde 300 lassen te maken. Volgend jaar wordt het andere ge deelte van het dorp voorzien. Kermis EGMOND-BINNEN. De ker mis te Egmond-Binnen, gesteld op 1 en 2 October a.s, zal evenals vorig jaar gehouden worden op j het terrein langs de Herenweg. Dus niet op dg dorpskrocht. HANDBAL V.Z.V. 1—STRANDVOGELS OUDE NIEDORP. Op een goed bespeelbaar terrein moest VZV tegen de sterke wind optornen, maar er ontwikkelde zich al direct een gelijk opgaande strijd, met aan beide zijden goede doelkansen. De achter hoeden wisten echter het hoofd koel te houden, waardoor dan ook met blanke stand de rust inging. Na de rust had VZV het wind- voordeel en kwam gevaarlijk voor het Strandvogelsdoel. De achter hoede, met de doelverdedigster aan het hoofd, wist echter van .geen wijken. Na tién minuten was het een goed doorgespeelde bal naar de rechtsbuiten, die op haar beurt op bet doei afstormde en met een beetje geluk VZV de leiding gaf. Nu was het de beurt aan Strand vogels, maar de VZV-doelverdedig- ster wist erger te voorkomen. VZV kwam weer in 't offensief; een goed gecombineerde aanval werd door de midvoor met een mooi doel punt besloten, waarop na enkele aanvallen van beide zijden de goed leidende scheidsrechter voor het einde floot. VI. Vlug II—VZV II werd buiten verwachting ook al een overwin ning 12; goed geda'an, dames. VI. Vlug jun.VZV jun. werd een kleine nederlaag. Een volgende keer een overwinning hoop! Voorlopig programma: BI. Reigers I—VZV I VZV II—WGW II VZV jun.—WGW jun. E.H.B.O vereniging? ST. PANCRAS. Wat zal zulk •een vereniging in onze gemeente goed werk kunnen doen. Ons dorp, dat aan een drukke verkeersweg is gelegen, zal met zulk een vereniging ten zeerste gebaat zijn. Om tot de oprichting van een der gelijke vereniging te komen, zal er op Dinsdag 26 Sept. a.s. een film worden gedraaid in de zaal van de heer Bouwstra. Hierbij zal het doel van een dergelijke vereniging uiteen worden gezet. Alle belangstellen den zijn van harte welkom. Geslaagd ZIJPE. Vpor het propsedeu- tisch examen theologie slaagde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam onze plaatsgenoot de heer S. W. KoK. J. Stet overleden ST. PANCRAS In de leeftijd van 67 jaar overleed dezer dagen de heer J. Stet, die ruijp 40 jaar als meestef-kneeht werkzaam was in de zaak van de heer Schram v. h. Kronenburg. De heep Stet is dezer dagen plotseling van een ongeval overleden. EEN ZWERFSTER J ALKMAAR. Gisteravond is door een chauffeur aan het po- i litiebureau een 15-jarig meisje I aan het bureau afgeleverd, dat in Beverwijk in de auto was ge- I stapt. Het meisje bleek een pa tiënte te zijn van Duin en Bos, waarvan zij was weggelopen. R.K. Handbal EXCELSIOR 1—A.O.C. 1: 1-3 ALKMAAR. De start van A.O.G. I in het nieuwe seizoen was prima! De kostbare puntjes gingen mee naar Alkmaar en verdiend. A.O.G. won de toss en begon tegen de wind in. Al spoedig bleek, dat de goals duur zouden zijn. Beide ploegen zaten er geweldig op, en de midvoor van Wijk aan Zee was uiterst gevaarlijk. Na 8 min. beging de linksbinnen van Excelsior een fout, hetgeen een dertien-meter worp ten gevolge had. Onhoudbaar voor de keeper voltrok Clasien Forrer het vonnis en nam A.O.G, de leiding. Toen kreeg de Alkmaarse verdediging de volle laag; gesteund door de wind kwam Excelsior steeds gevaarlijk terug, maar kranig hield de achterhoede stand. De rust ging in met 10. Nauwelijks was er weer gestart, of een prachtige aanval van Excelsior werd beloond met een mooie goal van de midvoor. Stand 11. Ondanks een stevige bul steeg de spanning. Tenslotte was het open spel van A.O.G. de tegenstanders te machtig. Tot tweemaal toe trof de onberekenkbare Ria Groefsema de roos. Stand 13. We noteren nog een verrassende aanval van Wijk aan Zee en dan fluit de keurig leidende scheidsrech ter het einde! Goed zo A.O.G., ga zo voort! BERGEN. In de Maandag a.s, te houden raadsvergadering van Bergen komt o.m. aan de orde een voorstel tot verbetering van de Ber gerweg; het ligt in de bedoeling de verbetering van de rijweg en de rijwielpaden over 2 jaren te ver delen, waarbij in de maanden van Mei tot Augustus geen werkzaam heden zullen worden verricht. De gehele weg zal opnieuw worden ge fundeerd, terwijl op verschillende plaatsen grondverbetering zal wor den toegepast; de klinkerbestrating zal gedeeltelijk worden vernieuwd en geheel in trasmortel worden be straat. Tevens komt aan de orde een voorstel voor 10 pet. bij te dragen in de kosten van herstel van de molen in de Bergermeerpolder. Deze molen dreigde verloren te gaan door invoering van electrische bemaling, doch na overleg met de vereniging „De Hollandse Molen" heeft het polderbestuur zich bereid verklaard de molen als hoofdmaalwerktijig te' blijven gebruiken on het grootste deel der kosten voor eigen rekening te nemen. De toale kosten worden geraamd op f 9.355.—. Door „De Hollandse Molen" zal aan het Minis terie van 0„ K. en W. een subsidie van 25 pet. van dit bedrag gevraagd worden terwijl B. en W. de Raad voorstellen, gezien de grote waarde van het behoud dezer molen voor het landschapsschoon, een bijdrage van 10 pet. te geven tot een maxi mum van f 935.50. Teneinde te voorkomen dat hout- Een groot deel van de ochtend zitting van de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Rechtbank ging Dinsdag heen aan de zaak tegen de Amsterdammer J. V., die ervan be schuldigd werd, op Hemelvaartsdag in Alkmaar een racefiets te hebben gestolen. Op die dag was ''ij per trein naar Alkmaar gereisd, om een bezoek te brengen aan de hier gehouden wie lerwedstrijden. Zijn fiets had hij eveneens per spoor doen verzenden, omdat hij van plan was per rijwiel terug te keren, In Alkmaar aangekomen, begaf hij zich te voet naar café Tom op het Waagplein. Hij liet zijn fiets op het perron achter, omdat het regende. Voor hij het café had bereikt, be dacht hij zich, keerde terug naar 't station en haalde zijn fiets. Door twee getuigen is hij, in de loop van de ochtend, fietsende in Alkmaar gezien. De man, met wie hij naar café Tom trok te voet legde omtrent deze wandeling getuigenis af. Des middags heeft V., die te voet naar de Jan van Scorelkade was ge gaan, zijn fiets bij café Tom gehaald en is naar Amsterdam gereden. Toen hij daar aankwam, werd hij opge wacht door twee politiemannen, die hem arresteerden, omdat hij ver dacht werd van diefstal van een racefiets ten nadele van de Amster dammer K., een fiets, die, evenals het karretje van V., tegen de pui van café Tom had gestaan. De ge stolen fiets had opvallende flenzen. Een der getuigen in deze zaak had gezien, dat verd. die opvallende fiets opnam' en verzette. Dat moest hij doen om zijn eigen fiets te pakken, zegt hij. De getuige kan echter niet zeggen of verd. met de opvallende fiets is weggereden. Volgens hem zelf is hij op zijn eigen rode race fiets huiswaarts getrokken. Om streeks de tijd van verd.'s vertrek is de fiets van K. gestolen. De schijn waE dan ook hier en daar wel tegen verdachte. Doch deze ontkende de diefstal pertinent. De gehoorde ge tuigen konden weinig overtuigends over 14 dagen. te berde brengen. Een getuige, die tijdens deze zitting een nuance an ders getuigde, dan hij. bij de politie had gedaan, weet dit aan een zekere pressie van de politie destijds. Doch de rechercheur, die bij het verhoor van de getuige aanwezig was ge weest, ontkende, dat er van enige pressie sprake wa$ geweest. De President van de Rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena, meende, dat het noodzakelijk was, een niet verschenen getuige alsnog te horen. Daartoe wordt deze zaak dan ook over 14 dagen voortgezet. Een goede vakman, maar geen eerlijke, J. M. uit Assendelft, die zich, in dienst van een aannemersfirma, die werk opknapt voor het Prov. Water leidingbedrijf te Bergen, heeft schuldig gemaakt aan diefstal van lood, ter waarde van ong, f 300. bleek, tijdens de gisteren gehouden zitting van de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, waar hij moest terecht staan, een goed vakman te zijn. Zijn baas getuigde te zijnen gunste. Hij had de man altijd volledig vertrouwd en hij verklaarde zich bereid, hem onder zekere voorwaarden weer in zijn dienst te nemen. Hij wilde zelfs toezicht op verd. uitoefenen, wan neer deze voorwaaVdelijk zou wor den veroordeeld. De Officier van Justitie, mr. C. J. V. Meischke, eiste 3 maanden en vorderde de onmiddellijke gevan genneming van verdachte. Mr. Wynne vroeg in zijn pleidooi om een voorwaardelijke veroorde ling, in het belang van verdachte. In' zijn repliek liet de Officier van Justitie- het belang van de maat schappij boven dat van verd. preva leren. Hij persisteerde bij zijn eis. Mr. Wynne handhaafde zijn stand punt in zijn dupliek. Na schorsing van de zitting, waar in de Rechtbank zich in de raads kamer begaf, werd bevel gegeven tot de onmiddellijke gevangenne ming van verdachte. De uitspraak in zijn zaak volgt opstanden binnen de bebouwde kotp der gemeente, die uit een oogpunt van natuurschoon waarde hebben, tengevolge van een dispensatie van het kapverbod, welke l Oct. ingaat, Verloren zouden gaan, stellen B, en W. voor het vellen en rooien van bomen van een vergunning van het gemeentebestuur' afhankelijk te, stellen. Voorts wordt voorgesteld om voor ziekenfondspatiënten, die een aan vullende verzekering hebben geslo ten, bij een eventueel noodzakelijke verpleging in het Centraal Zieken huis langer dan 6 weken, f 1.— per dag voor rekening der gemeente te nenjen. Effectensmokkel BEBMSTER J, D. uit Beemster had zich schuldig gemaakt aan overtreding van 't deviezenbesluit. Voor de export van effecten, obli gaties en pandbrieven, die hij in oorlogstijd had verworven wilde verd. naar Canada en de Ver. Sta ten, zonder dat hij daartoe vergun ning had. Per brief had hij de waar depapieren naar d.e overkant van de Oceaan gestuurd, om de belas ting te ontduiken. Het was zijn be doeling dat de stukken zolang in bewaring bleven bij zijn broers en t.z.t. weer naar Nederland zouden terugkomen. Zevenendertig effecten zijn naar Amerika gegaan, tien naar Canada. De effecten uit Amerika zijn alweer in 't land terug, die van Canada komen nog. De officier wilde de zaak aanhouden, om verd, de tijd te geven, alle stukken naar Neder land te doen terugkeren. Op 18 October zal verd. opnieuw voor de politierechter verschijnen. „De Rustende Jager" verkocht HQEER-HUGOWAARD Door tussenkomst van de heer J. Blauw, Hensbroek is het vanouds bekende café „De Rustende Jager", Midden weg, Hecc-Hugowaard in eigendom van de heer A. Noorden overgegaan op mevrouw wed. A. van der Oort Sman, Valkoog, gem. St. Maarten. De heer en mevrouw Noorden, die hier ongeveer 25 jaren geves tigd zijn geweest, zullen zich uit het zakenleven terugtrekken en zich te Hippolytushoef vestigen. Ongetwij feld zal het vertrek voor de heer en mevrouw Noorden zwaar vallen, daar zij zich onder hun vele klan ten, vele vrienden hadden gemaakt, De opvolgster staat niet vreemd in het vak. Vele jaren heeft zij zelf een café gedreven. Bovendien ligt het in het voornemen de zaak te moderniseren. Zo zijn de ver wachtingen gerechtvaardigd, dat onzei gemeente binnenkort 'n mooie zaak rijker zal worden. DE HUIGENOTEN HEERHUGOWAARD ZUID Het toneelseizoen gaat weer beginnen en ook de Huigenoten maken zich weer klaar voor de eerste opvoering A.s. Zondag zal in de zaal van de heer v.d. Heiligenberg de eerste uitvoering in het nieuwe seizoen plaats hebben. Het stuK heet „De Olmenhoeve". Dit is een spel van het land in 3 bedrijven, door Joh. Tromp. Het handelt over een jonge boer, die voor de tweede maal trouwt, dit maal met een mevje uit de stad. De Moeder en zuster, van de boer brengen echter te pas en te onpas voor het jonge vrouwtje de goede hoedanigheden van de eerste vrouw naar voren, en wel op een manier dat het vrouwtje aan de grens van haar geestelijke kracht wordt ge bracht. Zij zoekt ten prooi aan een ondragelijk eenzaamheid troost en steun bij haar zwager, 'n vlotte, jonge vent, die enige tijd met vacantie is. Nog juist op tijd beseft de boer dat het leven van z'n vrouw ondragelijk geworden is en dan grijpt hij in. „Er zijn vele en grote problemen, nationaal en internationaal, die de aandacht van ons, K.V.P.-Jongeren, vragen; niet om door ons te worden opgelost, maar om de ontwikkeling daarvan op de voet te volgen", aldus de voorzitter Kees Kaandorp in zijn openingswoord. „Deze avond", aldus spr., „zal eenvoudig, maar actueel zijn. Het voeren van cultuurpolitiek is een programmapunt van de regering, juist vanmiddag nogmaals geaccentueerd door H. M. de Koningin in de Troonrede". Hierna kreeg de heer Sterk het woord, die in een interessante cau serie een populair overzicht gaf van de positie van de kunstenaar door de eeuwen heen. Wat is een kunstenaar? Een kunstenaar is een gewoon iemand uit de gemeenschap, die echter iets meer heeft dan een ander, men noemt dat vaak; een gave. Spr. noemt dit: een beeldend vermo gen. Een kunstenaar neemt in zich op, datgene wat ook een ander wel ziet, maar die dat direct weer kwijt is. Het beeldend vermogen heeft altijd bestaan vanaf de oudste tij den: het Neauderthaler tijdperk. In bepaalde gebieden in Spanje b.v. zijn buitengewoon mooie krijt tekeningen gevonden in grotten en spelonken, die uit de oudste tijden dateren. De positie van die kunstenaars is niet bekend, doch zal niet verschild hebben met die van andere mensen, Bii de oude Egyptenaren (pl,m. 15000 jaar voor Christus) komt voor het eerst de eigen cultuur naar voren door de bouw van de pyramides. Op de zich daarin bevindende sarcophagen werden de eerste portretten van de pha- rao's aangetroffen. De kunstenaar Was in dienst van de Pharao en voerde sleehts opdrachten uit van zijn meester. Deze afhankelijke positie bleef eeuwenlang. Ook bij de Babylqniers, de Grieken en later de Romeinen, die door mid del van slaven cultuur importeer den. Tot aan de vroege middeleeu wen waren de kunstenaars ver bonden aan de machthebbers. De gildentijd bracht hierin verande ring zonder dat de kunstenaar echter geheel vrij was. De rijke mensen verstrekten nu opdrachten volgens hun eigen wensen. De gildenmeesters gaven hun aanwij zingen weer aan hun leerlingen, die allen dezelfde rechten en plichten genoten. De invloed van de Franse revo lutie gaf echter een radicale om wenteling. De grote opdrachtge vers verdwenen en de „burger" wilde die taak overnemen, hoe wel hij niet het flauwste begrip van kunst had. In deze tijd kwam de kunsthandelaar naar voren, die wederom opdrachten aan de kun stenaar verstrekte. Dus weer geen vrije uiting van de kunst. Lang zamerhand verloor de kunstenaar zijn contact met de gemeenschap en het opkomend liberalisme sneed de laatste banden door. Hierdoor kwam de kunstenaar geheel apart van de gemeenschap te staan. Als voorbeeld haalde spr. aan de schilder Vincent van Gogh, die wel in uiterst moeilijke omstandigheden heeft verkeerd. Ook in Frankrijk maakte men zich bewust los van de gemeenschap en de Bohémiens leefden hun eigen leven in Montmartre. Ook een kunstenaar moet ech ter eten en na de roemruchte ten toonstelling: „S,0.$. Kunst in Nood" te Hilversum in de voor oorlogse jaren, werd met steun van de regering gesticht het Voor zieningsfonds voor Beeldende Kun stenaars Gedurende de oorlog lag ook dit werk stil in verband met bemoeienissen van de Kultuur kamer. waarvan de kunstenaars niets moesten hebben. Toen kon de kunstenaar even goed wel wat verdienen, maar zodra de toestand HUISVLIJT, FLORALIA EN TUINBOUWTENTOON STELLING HEERHUGOWAARD Zaterdag 30 Sept. Zondag 1 October en Maandag 2 October a.s. wordt in de zalen van café K. Evers de 11e Tentoonstelling v.d. Huisvlijt, Flo- ralia en Tuinbouw gehouden. Vorig jaar mocht deze tentoon stelling zich verheugen in een ge weldige belangstelling met als re sultaat dat er nu ruim 600 leden zijn, zodat ook dit jaar succes ver zekerd is. De genen die iets op ge bied van huisvlijt, floratia of tuin bouw willen inzenden, kunnen zich opgeven bij het bestuur tot Dins dag 26 September a.s. 7 uur. De inzendingen zelf moeten ge bracht worden Vrijdag 29 Septem ber a,s. tussen 2 en 7 uur in café Evers. 'De namen van de bestuurs leden kan men vinden in de circu laire welke huis aan huis is of wordt bezorgd. De tentoonstelling wordt Zaterdag 30 September a.s. des avonds om 8 uur geopend door de Edelachtbare heer B. J. F, Sut- man Meijer. De juryleden van vo rig jaar waren bijna allen weer gaarne bereid ook dit jaar hun me dewerking te geven, HOU EN TROUW HEERHUGOWAARD Er heeft ztoh in de gemeente Heerhugo- waard een comité gevormd, dat tien doel heeft een fancy-fair te orga niseren ten bate van de R.K. Mu- ziekver. Hou en Trouw. De fancy-fair zal gehouden worden 21, 22 en 23 October a.s. in de zalen van de heer v.d. Heiligenberg. Ook wordt er een verloting gehou den. 2000 loten a f 0.50 p. stuk moe ten verkocht worden. De hoofdprijs bestaat uit een Radiotoestel, rij wiel of stofzuiger naar keuze van de winnaar (ares) en verder nog ve le mooie prijzen. Hou en Trouw heeft veel voor de bevolking van Heerhugowaard ge daan, Denk maar eens aan de thuiskomst van onze jongens uit In donesië, Priesterfeesten, Huwelijks feesten, Concerten enz. Is het dan ook niet billijk, wanneer er finan ciële hulp voor zo'n vereniging wordt gevraagd?. Welnu a.s. Zater dagmiddag zal Hou en Trouw er met muziek op uittrekken, verge zeld van vele lotenverkoopsters. Wanneer men een lot aanbiedt, koop het dan met liefde. Men kan er van overtuigd zijn een goed werk te hebben gedaan. weer normaal werd, was het weer abnormaal voor hen. Bij alle noodwetten, sociale maatregelen enz. was geen reke ning gehouden met de cultuur werkers. Heeft de cultuur, althans de kunst, nog zin in deze maat schappij? wgrd toen gevraagd. En het antwoord daarop moest na tuurlijk bevestigend zijn. Een volk zonder cultuur is geen volk meer. Nieuwe maatregelen ten bate van de kunstenaar zijn getroffen of worden nog bestudeerd, maar een allereerste vereiste is, aldus de heer Sterk, dat men begint met een opvoeding, waarin de cul tuur zijn juiste plaats vindt. Dan zal ook de kunstenaar zijn plaats niet naast maar in de gemeen schap weer terugvinden. Het kan één of meer generaties duren eer het zover is, maar het is de enigste weg. Nadat de heer Sterk nog enkele vragen had beantwoord, bracht de voorzitter hem dank voor zijn leerzaam en interessant betoog. Jaarvergadering Melkfabriek LUTJEWINKEL De algeme ne vergadering van de Coöp. Zui velfabriek „West-Friesland" zal worden gehouden op Zaterdag 23 j September a.s., des morgens 10 uur in de zaal van de heer Jonk man. De agenda vermeldt o.a. de rekening en verantwoording over het afgelopen boekjaar. „Hei1 Nieuwe Leven" WIERINGERWERF De Pluim vee- en Konijnenfokvereniging vqn bovengenoemde naam houdt I Zaterdag a.s. een zgn. „Jongdie- rendag" in de zaal van „De Maaier" te Wjeripgerwerf. De fokkers van pluimvee en konijnen zullen hun fokproductep tonen en door deskundigen laten keu ren. Het streven van het bestuur van „Het Nieuwe Leven" is, om op deze wijze de plaatselijke fok kers van het zgn. kleinvee nader tot elkaar te brengen. Schietoefeningen te Petten Op 22 September zullen van 09.00 mtg tot zonsondergang te Petten schietoefeningen worden gehouden. Onveilige hoogte 12QQQ meter. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. AANHOUDEND KOUD WEER Wisselende bewolking met vooral gedurende de nacht en ochtend op vele plaatsen enkele buien. Matige in de kustprovincies tijdelijk krachtige wind tussen noordwest en west. Koud voor de tijd van het jaar. RIDDERSTRAAT IB (Adv.) BURGEMEESTER VAN TEXEL BENOEMD Oud-resident van Banka en Billiton 'S-GRAVENHAGE, 31 Sept, - Bij K. B. is met ingang van 1 Octo ber benoemd tot burgemeester van Texel de heer C .de Koning, oud-resident van Banka en Billi ton. De heer de Koning is niet aangesloten hij een politieke par tij, doch georiënteerd op de Partij van de Arbeid, De heer de Koning is momen teel woonachtig te Noprdwiik. DE AANVAL OP SEOEL BEGONNEN C Op MacArthurs vooruitgescho ven hoofdkwartier, 21 pept. (Reu ter) De Amerikanse mariniers zijn Donderdagmiddag de grote aanval op Seoel begonnen. In de heuvels ten Westen en ten noord westen van dé stad stoten zij op tegenstand van twee Noordko- reaanse bataljons. Naar. gemeld is, hebben de Noordkoreanen dg verdediging van de stad opgebouwd in de verwachting, dat de aanval van het Zuiden zou komen, zodat hun voornaamste versterkingen aan de oever van de Han liggen. Terwijl de mariniers hun aanval begonnen, bestookten Corsairs van de marine-luchtmacht doelen in de stad. Toen in het Lagerhuis gestemd werd over de nationalisatie der Engelse staalindustrie, stonden buiten honderden mensen vol spanning op de uitslag te wachten. Zoals gemeld wist de regering met een meerderheid van zes stemmen de nationa lisatie er door te krijgen. ALKMAARSE EXP. VEILING- 19 Sept. 1950. Snijbonen kal. 9099; sperciebonen 1531; sp'- nazie 2040; postelein 2037; tomaten 1224; andijvie 53; sla 27; bloemkool IA 3040; I 2028 II; 1018; komkommer 7—15; gele kool 78,50; rode kool 410,30; groene kool 5— 7,50; bieten 48; worteltjes 8 19; uien 47; aardappelen 79; selderie 49; peterselie 23; 6toofperen 814; handperen: B. Hardy 3353; conférence 33; appels: James Grieve 2842, transparant 1226; druiven 50 78; muscaat 82; meloen 1947 HEILOO, 20 Sept. spercie bonen 1730; snijbonen 2065; pronkbonen 1728; andijvie 8 11; kropsla 39; komkommer 7 10; wortelen 1216; tomaten 1319; druiven 5268; spinazie 1015; meloenen 2439 bloem kool 13—28;. OBDAM. 9000 kg slabonen 16,40—27.90; 7000 kg uien 5,80— 6,10; grove 2,80; drielingen 7,80 —8; nep 12,30—13,10; 1500 kg bieten A 5,80—6,80; B 4—4,50: 4700 kg rode kool A 5,909,30; 12500 kg gele kool A 4,50; B 3.50 60000 kg witte kool 4; 4500 kg savoye kool 5,706,70; 1500 kg peen B 5,506,75; 520 kg sla 2,30. NRD. SCHARWOUDE, 21 Spt. 13000 kg aardappelen: eerstelin gen 78,70; grote 9; bl. eigenh. 7,70—8,80; eigenh. 8,40; alpha 6,60—7,50; koopmans bl. 7,80; 5000 kg uien 4,405,50; grote 5,20; driel. 3,10—8,10; nep 10,20 12,70; 4000 kg rode kool 4 11,90; 2000 kg gele kool 3,50; 5500 kg groene kool 55,40; 142000 kg witte kool 4; 4000 kg slabonen 1528,20. W ARMENHUIZEN, 21 Sept. 9509 kg Aardappelen: bl. eigen heimers 7,508,30; witte eigen heimers 8,308,70; schotse mui zen 8,40; 1300 kg uien. 5,30 6,30; driel. 6,40—7,70; nep 10,20; 1000 k. r. kool 5,60—8,20; 138000 kg witte kool 4; 1600 kg slabo nen 1729,30. PURMEREND, 20 September Bl. eigenheimers 810; beve. landers 10; koopmans bl. 810; slabonen m. dr. 1527; slabo nen z. dr. 1532; stoksnijbonen 2067; stamsnijbonen 20—47; pronkbonen 1237; komkom mers 712; tomaten A 2028; bloemkool 835; rode kool 5 9; groene kool 611; spruitkool 1336; spinazie 1637; sla 2— 6,50; andijvie 57; rode bie.ten 47; bospeen 1020; waspeen 5,5014; uien 47; driel. 4,50 7; prei 15; augurken: grof-grof 14; klein grof 18; basterd 29; perziken 518; frankenthalers 4472; alicant 52—70; meloen suiker 1046; bramley Seedling 312; ellison's Orange 936.; graham jubilé 416; james grie ve 1344; laxton superbe 827; signe tillisch 836; transparan te de cronsels 624 beurré har dy 1456; beurré lebrun 1026 beurré mérod. 420 bonne loui- se d'avranches 1254; conféren ce 639; fertilon 718; herto gin elza 416; kamperveen 4 16; legipont 1242; maagdepeer 319; marguérite marillat 10 26; seigneur d'esperen 1238; soldaat laboureur 1028; triom- phe de vienne 1856; williams duchess 623. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. 3500 kg aardap pelen 7,708,70; 8000 kg uien 5 7,10; grove 4,104,60; 200 kg tomaten A 21; 1000 kg andijvie 5,105,50; 1600 kg slabonen 15 28,10; 12000 kg groene kool 56; 25000 kg gele kool 4,50— 4,60; 30000 kg rode kool 58.60; 160.000 kg witte kool 44,10: 4000 st. bloemkool B 2636.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2