Veranderingen rondom de Grote Kerk Meisjes: Daar heb je 't nou! Fort Erfprins ter beschikking van de Marine VOORKOM BRANDGEVAAR Roemenië Bloembollenveilingvereniging „West-Friesland", Bovenkarspel ALKMAAR EN OMSTREKEN Toelichting bij het verbeteringsplan Schola Publico Nog 'n weinig tijds en.... Uit de begroting van marine Aanwijzingen van de brandweer Naar wij vernemen: en de Moederkerk Laatste nieuws Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 ALKMAAR. Aan de toelichting van de schepper van het ontwerp tot verbetering van het stadsplan rond om de Grote Kerk, de architect W. M. Dudok, ontlenen wy het volgende: Wanneer wij ons afvragen op welke wijze wij hier de meest be vredigende stedebouwkundige oplos sing kunnen verkrijgen, dan erken nen wij allereerst, dat de Grote Kerk een gebouw van zó uitzonder lijke betekenis is, dat in het gehele probleem de Kerk het dominerende element moet vormen. Naar welke overige kwaliteiten wij ook mogen streven, het stadsplan zal hier aller eerst dit gebouw naar zijn aard het best tot zijn recht moeten brengen, het zal moeten harmoniëren met de geest van het bouwwerk; zich in zijn sfeer daarbij aansluiten. Nu is het karakteristiek voor een Gotische kathedraal, dat deze, in de schoon ste voorbeelden van Middeleeuwse bouwkunst, in het algemeen niet ligt o p een plein, maar aan een plein, d.w.z. er is geen gelijke mate van openheid naar meerdere zijden tegelijk, maar een overheersende openheid naar één bepaalde zijde; langs de andere sluit zich de hoge kathedraal tamelijk nauw, dikwijls zelfs zeer hauw aan bij de lage profaanbouw er omheen, die juist door het grote verschil in afmeting, de kerk in haar verheven groots heid nog sterker doet spreken. Deze karakteristieke positie, welke wij ook in ons plan wensten te berei ken, bracht mede dat wij drie op lossingen hadden te overwegen: een plein aan de noordzijde, aan de westzijde of aan de zuidzijde van de kerk: de bestaande toestand sluit namelijk aanstonds een oplossing aan de oostzijde' uit. Een plein aah dé westzijde bracht de kerk stellig niet op haar schoonst naar voren, zodat aan deze oplos sing verder geen aandacht gewijd behoefde té worden, Enigszins moei lijker is dé keuze tussen de situaties met een plein tén noorden of ten zuiden van de kerk, omdat beide het bouwwerk bijzonder fraai tot zijn recht doen komen. Bij nadere overweging bleek het noordelijke plein te verkiezen boven het zui delijke; het eerste is nl. in aesthe- tische zin belangrijker, omdat het een levendiger plaats in het stads plan inneemt. Immers allen, die over de Bergerbrug de stad binnen treden, moeten dit plein aanschou wen, niet alleen zij, die zich via 't plein naar de Langestraat begeven, maar ook zij, die vóór het westfront der kerk rechtsaf slaan, om langs het Waaigat, de Kerkstraat en de Koorstraat hun weg te vervolgen. Het zuidelijke plein daarentegen zou veel meer verscholen liggen: dat moet men opzoeken en dat ligt al leen in de weg voor degenen, die van de Bergerbrug in de richting van de Kbdrstraat gaan. Nog ster ker argument voor het noordwaarts van de kerk gelegen plein spreekt uit een schouwing in ruimer ver band, waarin wij de open ruimten betrekken, gevormd door het voor malige zièkenhuisterrein en de Paardenmarkt. Want deze ruimten maken het mogelijk aan het vraag stuk een interessanter oplossing te verschaffen door het vormen van een complex van pleinen in plaats van één enkel plein. Dit zijn de re denen waarom in de bespreking van 13 October 1942 met het College van B. en W., de gemeentelijke techni sche deskundigen en de rijksbouw meester, aan het plein noordwaarts van de kerk de voorkeur werd ge geven, een voorkeur, waarvan ook reeds eerder in de vaste commissie voor uitbreidingsplannen te Haar lem was gebleken. Het verkeer over het Kerkplein is zo ver mogelijk van de kerk af geleid, zodat het gebouw in een verkeérsschaduw ligt. Naast de rij weg is de pleinbestrating op rij wegniveau in sierverband afge werkt, dat nauw verband houdt met het stramien der kerk. Hier be staat gelegenheid tot het plaatsen van bloemen, boekenkiosken e.d., eventueel tot het inrichten van een bescheiden marktbedrijf aan de voet der kerk: een vorm van bedrijfs leven, die een stad mede zo kleur rijk en aantrekkelijk kan maken. Overigens kon het niet onze bedoe ling zijn, het Gotische stadsplan- karakter.' waarop wij hierboven doelden, zover door te zetten, dat de kerk aan west- en zuidzijde zó dicht bij de ombouwing zou komen te liggen als in de Middeleeuwen herhaaldelijk voorkwam, waar die tussenruimten veelal niet meer dan stegen waren. Ook in de kleine stad stelt het moderne verkeer nu eenmaal eisen, die bij een herziening van het stads plan niet uit het oog mogen worden verloren. Zo is de aansluiting Koor straatLangestraat langs het koor der kerk, met haar breedte van omstreeks 10 M., bepaald te smal voor het drukke autoverkeer. Ver breding zou hier o.i. te kostbaar worden, niettemin komt ons plan dit bezwaar in niet geringe mate ten goede. Door westelijk en zuide lijk van de kerk wegbreedten van KONINKLIJK GOEDGEKEURD ALKMAAR. Bij Kon. Besluit van 8 Sept. 1950, no. 46, is aan de afdeling Alkmaar van het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond de Kon. goedkeuring verleend op de Statuten. In twee jaar tijd groeide deze hengelaarsvereniging van 340 tot ruim 600 leden, een bewijs, dat de hengelsport in ons waterrijke gewest nog steeds veel liefhebbers trekt. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Cornelis, zoon van N. Dignum en E. Kraak man; Frans H., zoon van J. van Laaren en C. Mazereeuw. Gehuwd: Wioher Mol en Trijntje "egel; Martinus J. Zwijnenberg en fohanna A. de Vries. Ondertrouwd: Marinus N. de Waard. 52 jaar en. Anna Mayer, 41 iaar; Antoon Vooistra, 44 jaar en Hendrika J. Schaak, 47 jaar; Theo- dorus C. Jt Krijgsman, 25 jaar en Elizabeth W. van der Linden, 20 jr.; Pieter Korter, 24 jaar en Elizabeth Schaap, 25 jaar. Overleden: Cornelis Roos, 73 jaar, gehuwd met T. Pranger. tenminste 16 M. aan te houden ont staat nl. niet alleen een uitstekende verbinding tussen Bergerbrug en Langestraat (via het ruime Kerk plein), maar ook tussen Bergerbrug en Koorstraat (via het Waaigat, dat door zijn verbreding wellicht iets minder waaigat zal worden, en de Kerkstraat). Deze laatste nieuwe weg ontlast in niet geringe mate het zoeven genoemde benauwde Koorstraatgedeelte bij de kerk, waar zich thans ook nog het van de Bergerbrug naar de Koorstraat gaande verkeer doorheen moet wringen. Het uit de richting Den Helder via het „Noordplein" (Cana daplein) binnenkomende verkeer, tenslotte, krijgt, door verbreding van de Dubbele Buurt van omstreeks 6 tot 10 meter, een goede aansluiting met de Lange Nieuwesloot, wat, naast de uitstekende verbinding met het Kerkplein, toch nog wel van enige betekenis is. Deze verkeers- verruimingen achten wij in deze oude vestingstad, waar uiteraard ook op andere punten in het algemeen bescheiden wegbreedten voorkomen, alleszins voldoende. Zij zijn verkre gen zonder de beslotenheid van het stadsbeeld een waarde, welke wij hier ongaarne zouden missen ern stig te schaden, omdat, ondanks de betrekkelijk grote breedte van Waaigat en Kerkstraat, toch overal besloten perspectieven ontstaan, doordat de aansluitende straatjes nergens in het verlengde liggen. Tot zover de toelichting van de architect Dudok. In het plan is aah en nabij de Soheteldoekshaven plaats voor een openbare leeszaal en een consulta tiebureau voor t.b.c.; ten Westen van de Grote Kerk voor een post kantoor; op het Canadaplein voor een kantoorflat eh op' de Paarden markt eveneens voor een kantoor gebouw. De gemeenteraad zal in de eerst komende raadsvergadering beslissen over de vaststelling van de voor schriften met betrekking tot zowel de aard van de bebouwing, als het gebruik der gronden van het plan gedeelte en tevens over de bereid verklaring van gemeentewege tot het geven van een vergoeding aan hen, die bij uitvoering van het plan werkelijk schade zullen ondervin den. Eventueel zullen er ook rooi lijn voorschriften worden vastgesteld. „HET CHRISTELIJK OOSTEN" ALKMAAR Meer dan 180 mil- lioen Christenen leven er nog in t nabije Oosten. Het zijn de z.g.n Orthodoxe Christenen, die echter t juridisch primaatschap van de Paus niet erkennen. Zij hebberi echter geldig gewijde bisschoppen en priesters en ontvangen dezelfde Sa cramenten als de katholieken De ..Poeder Gods" wordt door deze Cnristenen op ontroerende wijze vereerd. Deze scheuring in de Kerk ontstond in de 11e eeuw (1054), toen het patriarchaat van Konstantinopel zich afscheidde en vele Slavische landen meesleurde in dit Schisma. Naast scherpe nationale tegen stellingen treft men bij deze or thodoxe christenen een grote saam horigheid op het gebied van z.g.n. orthodoxie; dit verschil vindt zijn oorzaak in het Caesaro—Papisme, de ondergeschiktheid van de kerk aan de Staat, Over deze aanverwante proble men zal Dr. W. Theunissen van avond een voordracht houden voor de Schola Publica. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur pre cies: Lezing door Dr. W. Theunissen vopr de Schola Publica: „Zwerftocht door het Oosten". WAPEN v. HEEMSKERK 7.30 u:. Propaganda-avond Nationaal Instituut. Steun Wettig Gezag. BIOSCOPEN: Harmonie Prima Ballerina, alle leeft.; Victoria Theater: 'n Jantje op het gladde pad, alle leeft.; Cinema Americain: De fatale brief, 18 jaar. Zaterdagmiddag 2.30 uur Speciaal jeugdprogramma in Cinema Americain met De Spoorzoekers, journaal en sportfilm. NACHTDIENST APOTH.: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein telef. 3545. GEMEENTERAADS VERGADERING ALKMAAR. De eerstvolgende gemeenteraadsvergadering zal plaats hebben op Donderdag 12 October, des middags om 2 uur. Zonder licht- gereden ALKMAAR. Gisteravond om streeks 8 uur reed een 63-jarige wielrijder over de Westerweg en passeerde daarbij de Vrouwenlaan. Uit deze zijweg kwam een auto, waarvan de bestuurder de wielrij der in het duister natuurlijk niet opmerkte. Er had een aanrijding plaats tengevolge waarvan de man tegen de grond werd gesmakt. Dr Gransbergen verleende de eer ste hulp en liet de onfortuinlijke wielrijder naar het Centraal Zieken huis overbrengen, waar zijn hoofd wonde werd verbonden. Vandaar is hij naar het St. Elisabeth Zieken huis vervoerd ter observatie. DAG VAN DE JEUGD OUDORP. Zondag a.s. wordt het eerste lustrum gevierd van de Katholieke jeugdbeweging. Om 9 u. zal er een H. Mis worden opgedra gen door de oud-aalmoezenier, de Weleerw. Heer P. Romijn, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Na de Hoogmis wordt op het ter rein van de heer Stroomer een mo del verkennerskamp geopend. Een Ralley en vlaggenparade gaat hier aan vooraf. Om 14.15 uur wordt een rond gang van de jeugd gehouden door Oudorp en Sint Pancras, met muzi kale medewerking van 't Alkmaarse verkennersvendel. Na 't Lof worden omstreeks 16.15 uur op het schoolplein verschillende activiteiten als zwaarddansen, acro batiek enz. door Gidsen, Verkenners en Welpen vertoond. Om 20 uur wordt een uitvoering gegeven in Het verenigingsgebouw. Programma's tevens toegangsbe wijzen voor de uitvoering zijn ver krijgbaar bij de heer P. Tuijnman en zover nog voorradig aan de zaal. Na de Hoogmis is er gelegenheid plaats'te bespreken. Jubilaris gehuldigd BEEMSTER Als bewijs van waardering voor de gedurende 25 jaar aan het spaarbankwezen door hem bewezen diensten, is dezer dagen aan de heer Joh. van der Molen de zilveren erepenning uit gereikt tijdens een buitengewone bestuursvergadering ten hoofdkan- tore van de Nutsspaarbank. De uitreiking geschiedde door de voorzitter, de heer C. P. Hartog. De jubilaris werd tevens gelukge wenst en in de bloemen gezet door de secretaris van de Ned. Spaar- bankbond, dr. J. E. A. Bunink en de directeur, de heer D. Scherin- ga, mede namens het personeel. Nadat de heer van der Molen har telijke woorden van dank had ge sproken, zaten allen aan bij een feestelijke maaltijd. ALKMAAR. Wat hier volgt is bestemd voor meisjes van 17 jaar en ouder. Wat zullen die het komende winterseizoen met haar vrije avon den doen? Eens in de 14 dagen is er con gregatie; daar mankeert natuur lijk niemand, evenmin als op de g'odsdienstcursus voor 18-jarigen. Velen gaan op een dansclub, om dat zij menen, dat zij later geen goede huismoeders kunnen wor den, als zij de samba of de raspa niet kunnen dansen. Er zijn er ook, die een naai- en verstelcursus volgen, waar zij voor weinig geld veel leren voor haar later leven. Dan gaat er ook me nige avond weg aan de bioscoop, waar het aantal aanbevelens waardige films toeneemt. Ook zijn er nu en dan dans avonden voor katholieke jonge lui, avonden waarop over deel name en animo niet te klagen valt. Sommige meisjes besteden haar vrije tijd in de gidsenbewe ging of in een of andere sport organisatie. Zo wordt het nuttige met het aangename afgewisseld. Maar er sluimeren nog meer verlangens onder de jonge meis van sweet seventeen en ouder. Ze willen wel eens wat mee prak tische levenswijsheid opdoen, naast- zoveel vrije tijdbesteding, die wel afwisseling brengt, maar geen 100 pet. voldoening schenkt. Er komen wel eens vragen op in harten en hoofden van onze meisjes, vragen waarop zii in de eigen kring van haar leeftijdgeno ten wel eens antwoord zouden willen vernemen. „Wat is de zin van het leven van het meisje, dat uitgroeit tot vrouw?" „Hoe verzorg ik mijzelf en mijn kleding, om gezond door het leven te wandelen?" Hoe kan ik van het gezin, waar toe ik behoor, of dat ik later hoop te stichten, 'n klein paradijs ma ken?" Zo zijn er meer vragen, waarvan het antwoord onze meisjes moet interesseren; vragen rondom het kind, vragen over de actuele kwes ties van deze angstwekkend inte ressante tijd, waarin ook het jonge meisje een taak heeft. Een comité van dames en heren uit de St. Dominicus-parochie heeft daarom voor het komende winterseizoen een programma samengesteld voor een ontwikke lingscursus, die de meisjes wil hel pen iets goeds van haar leven te maken. Het programma is nog niet hele maal gereed voor publicatie, maar enkele voorname punten staan al vast; Er staan 13 avonden voor deze cursus op het programma; te beginnen 5 Oct. en eindigend 12 April zullen ze zoveel mogelijk om de 14 dagen gehouden worden. Naar de onderwerpen behoeft u, na hetgeen hieraan voorafging, niet te raden. Die onderwerpen zijn oké! Maar.zult u vragen, waar worden die avonden gehou den en wat kost 't? Ook twee zeer belangrijke vragen, waarop we alreeds een antwoord kunnen ge ven. Het comité is er in geslaagd voorlopig voor dit jaar de grote mooie zaal van Victory te reserveren voor onze meisjes: 'n gezellige zaal dus! en de kosten? Zo laag mogelijk; maar.alleen mogelijk bij deelname van min stens 100 meisjes! f 1.50 inschrijf geld en verder f 0.25 per avond. Dat is toch geen geld in deze tiid. waarin alles duurder wordt! Is het comité soms te optimis tisch geweest met ziin oozet van 100 cursisten? Het comité denkt zelf van niet. omdat het met 'n aantrekkelijk program komt en het hoont, dat het zó stprm loont bii de aangifte, dat het de in schrijving moet stopzetten, zoals bii Schola Publica bii na het ge val is. Daarom.... niet te lang wachten, want niet-cursisten be talen 2 of 3 kwartjes ner avond. Met de inleiders van de verschil lende onderwerpen wordt nog on derhandeld: daarover kunnen we dus nog geen mededelingen doen: over enkele dagen misschien. Cursisten kunnen zich echter al reeds ongeven door 'n briefje te deponeren (met naam en adres) in de bus van de pastorie aan de Breed straat. Nog één ding: ook meisjes uit de andere parochies mogen van de cursus profiteren! Vergadering Veefonds BEEMSTER. Dezer dagen vergaderden de leden van het On derlinge Veefonds in café Haan in Zuid Beemster. Voorzitter D. Haan herdacht het overlijden van het bestuurslid P. Reuzenaar, een van de oprichters van het fonds. Met het oog op het zilveren jubileum van het fonds waren deze avond ook de oud- leden en oprichters aanwezig. De voorzitter feliciteer de de heer R. Dobber met zijn 25- jarig bestuurslidmaatschap. De penningmeester liet gunstige klanken horen; de bestuursverkie zing bracht geen vèrandering. Be sloten werd de maandelijkse om slag van f 2.te handhaven. Met het oog op het jubileum werd alle aanwezigen iets aangeboden. Een feestavond zal niet worden ge houden. Burgerlijke Stand BEEMSTER Geboren: Thecla Maria, dv. N. C. Groot en Th. C. v.d. Gulik. Getrouwd: Cornelis Kramer 21 j. en Jacoba Maria Theresia Kaan dorp 21 jaar. Overleden: Willem Jan Porte 17 j. z.v. W. A. Porte en M. de Vries overl. te Amsterdam; Pieter Korver 73 jaar echtgen. van W. Boon. R. K, Handbalver. „D.I.O." BERGEN A.s. Zondag speelt het tweede elftal uit tegen Lim- men 3. Deze wedstrijd begint om half vijf. Vertrek per fiets vanaf „Poort van Kleef" om 3 uur pre cies, De opstelling staat aangege ven op het mededelingenbord bij de kerk. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoar bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 23 Sept. te 14 uur t.m. Maandag 25 Sept. te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: De Boer, Nw. Nie- dorp K 2261—233, dr. P. Groenhardt, Dirkshorn K»2245232, R. J. de Groot, Hippoi.ytushoef, tel. 31; L. C. Olree, Anna Paulowna K 2233233; R. Posthuma, Barsingerhorn K 2243- 312; W. van Slooten, St. Maartens brug K 2246230; A. L. van der Sluijs, Schagen K 2240400; J. Swa- ters, Julianadorp K 2235221 en A. Tamsma, Wieringerwerf, tel. 7. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 24 Sept. hebben dienst de dierenartsen: N. D. M. Dekker, 't Zand K 2249—312 en G. v. d. Kolk, Nw. Niedorp K 2261—232. Uit de begroting van de minister van Marine blijkt o.a., dat nog meer dan voorheen werkzaamheden aan de Rijkswerf in Den Helder zullen worden toegewezen. Voor gebouwen en terreinen op de Rijkswerf heeft de minister f 1.573.000 aangevraagd, waarvan 4 ton voor de bouw van een sloepenloods. Bij gereedheid van de schepen, die thans in aanbouw zijn, zal 'het bedrijf vari de Rijkswerf de beschik king moeten hebben over een werk plaats, waar de revisies van snel- draaiende dieselmotoren kan ge schieden. Voor de herstelling van schepen bij de Rijkswerf en particuliere scheepswerven wordt tezamen voor 't jaar 1951 bijna f 5 millioen min der aangevraagd dan voor het jaar 1950. Hoewel het niveau-1951 voor volgende jaren wellicht niet gehand haafd zal kunnen blijven, zullen de herstellingskosten zeer zeker in de toekomst lager liggen dan in de jaren kort na de bevrijding, toen vrijwel aan alle schepen een grondige repa ratie diende te geschieden. De aanbesteding van de bouw Culturele Ontspanningsavond van de N.K.J.B. BREEZAND. Zondagavond treedt in zaal Bossen de bekende Friese Fakir op. Het wordt geen sensatie, maar een demonstreren, van waartoe enkele begaafde per soonlijkheden in staat ziin. als hypnotiseur en als telepaath. Het programma duurt 2V: a 3 uur, uren van spanning-hoogspan ning, verbluffende gewaarwordin gen. Om 8 uur begint de demon stratie, dan moot de zaal gesloten worden, omdat rumoer het werk van de Friese Fakir bemoeilijkt! Degenen, die in het bezit ziin van een plaatsbewijs, moeten dus zor gen tijdig aanwezig te ziin. Alleen personen boven de 17 jaar hebben toegang, en deze be paling zal stipt in acht genomen worden. De Breezandse N.K.J.B. begint haar winterprogramma wel met eën groots nummer! DEN HELDER. In menige huiskamer .wordt vandaag de dag de kachel 's avonds al weer aangemaakt. Er zo erg lang zal het niet meer duren of uit alle Helderse schoorstenen zal de rook kringelen, als een uitwendig teken dat men zich daarbinnen knus heeft geschaard rond de kachel die weer een heel seizoen een behaaglijke warmte in het woonvertrek mag scheppen. Een ieder kent die genoeglijke,- intieme sfeer, wanneer de lange winteravonden het gezin rondom dè kachel is gezeten. Vader, die rustig zit te „kranten", terwijl hij zijn pijp óf een sigaar rookt, moeder bezig met het stoppen van de sokken en de kinderen verdiept in een mooi boek. Een vreedzaam bééld. Een beeld, zoals in practisch elk gezin 's winters valt te constateren. En er is niemand, die er aan denkt, dat op een kwaad moment het hele gezin in rep en roer kan komen, wanneer, blijkt, dat er verzuimd is om afdoende voorzorgsmaatregelen te treffen om brand te voorkomen. Als 't dan zover is, vragen de huisgeno ten elkaar verwijtend af, „waarom hebben we niet. zus, of waarom niet zo gedaan Het is geenszins de bedoeling U te verontrusten. Maar toch moet ieder een er van doordrongen zijn, dat het voor eigen veiligheid noodzakelijk is, dat er de de nodige voorzorgsmaatre- len zijn of worden getroffen, wan neer de kachels straks weer gaan branden. Hoe lang heeft U zichzelf nu af niet lopen beloven, dat de schoorsteen geveegd zal worden Maakt U zich er toch niet van af met de dooddoener, 't zal zo'n vaart niet lopenHet mag helemaal geen vaart lopen en daarom doet U. verstandig zo het nog niet is ge schied om nog vandaag een schoorsteenveger bij zijn kuif te pakken en hem Uw schoorsteen te laten vegen. Veertien schoorsteenbrandjes Schoorstenen zijn brandhaarden bij uitnemendheid. Het komt zelfs nog vaak voor, dat - schoorstenen^ die 's zomers of met de schoonmaak zijn geveegd, toch nog zoveel roetdeel tjes bevatten, dat 'er moeilijkheden door kunnen ontstaan. Een vieze ro kende kamer is al erg genoeg! Mocht U twijfelen aan de deugde lijkheid van Uw schoorsteen, roep dan de hulp van de brandweer in. De leden van het corps zijn volgaar ne bereid hun medeburgers met raad en daad terzijde te staan. Wanneer wij bedenken, dat in 't afgelopen seizoen toch nog 14 maal werd uitgerukt voor een 1 schoorsteenbrandje en 16 maal voor een kleine brand, die zijn oorzaak vond in een brandende kachel, mag dit als waarschuwing al genoeg zijn. Behalve het vegen van de schoor steen, zijn er nog veel meer dingen, waarmee men rekening dient te houden. Heeft U bijvoorbeeld ook rekening gehouden met de uitstra ling onder Uw kachel? Niet? Leg er dan een flinke' asbestplaat onder, liefst één, die aan de voorzijde nog een eindje voor de kachel uitsteekt. Als er dan bij het uithalen of „op poken" van de kachel eens een brandende kool uitvalt, kan onheil worden voorkomen.. En als U nu Postduivensport BREEZAND. Zondag hield de postduivenvereniging Altijd Verder haar wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 220 km. Ge lost werd om zeven uur. Aan komst eerste duif om 9.01 uur Snelheid 1809 meter per minuut (108 km per uur). Prijzen en punten als volgt: A. Liefhebber 1 7 12 13 16 18 20, 303 punten: W. Blaauboer 2 3 5 8 11 14 15 21, 325 punten; C. Okkerse 4 7 19, 216 punten: H. van Dalen 6, 138 punten; Ge broeders Jansen 9 10. 228 pun ten; S. Brommer 22, 31 punten toch eenmaal bezig is, kijk dan ook nog even de roetluiken na of die luchtdicht zijn. Zo niet, laat het dan in orde brengen, want ook kolen dampvergiftiging is een gevaarlijke tegenstander. Hoeveel malen is er a] geen brand ontstaan, omdat de pijp te dicht langs de wand of een kast liep? Minstens 30 cm., moet een kachel pijp van die objecten zijn verwij derd. Ook behang, dat in de buurt van de pijp los zit, kan gevaar op leveren. Dit zijn maar enkele richt lijnen. Ieder huis brengt zo zijn eigen bijzonderheden met zich, waarmee de bewoners zelf het beste bekend zijn. En in twijfelgevallen kunt steeds de hulp vati de brandweer inroepen. Neem er eens rustig de tijd voor en kijk alles eens even na. De gedachte „Het was verleden jaar ook nog goed", is niet voldoende. Nu kan er iets aan man keren en bedenk, dat voorkomen nog steeds beter is dan genezen. was de heer' H. v. Kuilenburg, directeur van de Arbeiderspers, gisteren 25 jaar aan het bedrijf verbonden. Tijdens een receptie gaven velen uiting aan hun waar dering voor de jubilaris zijn gisteren met het s.s. Axel- dijk van de Holland-Ainerika-Lijn 25.000 paar kinderklompen ver zonden naar de Verenigde Staten van Amerika van een cantine in Den Helder zal tegen het einde van dit jaar geschie den. De marinemagazijnen zullen worden uitgebreid met een perron- loods voor het in ontvangst nemen van de per trein aangevoerde goe deren. Tevens zijn gelden uitgetrok ken voor de verwarmingsinstallaties van de gebouwen en zo ook voor de bouw van een nieuwe steiger ten ge rieve van de mijnenveegdienst. Werkzaamheden aan de haven De werkzaamheden aan de haven vorderen gestadig, aldus de minister in zijn toelichting; er is thans een bouwput gemaakt, welke be schermd wordt door een tijdelijke hulpdam. Fort Erfprins De Koninklijke Landmacht heeft het fort Erfprins ter beschikking gesteld van de Marine. Deze inrich ting zal geschikt gemaakt worden voor de opleiding van kanónniers en koopvaardij-personeel, in het ka der der handelsbescherming. Ver schillende verbouwingen zullen no dig zijn om het fort aan het bestem de doei te doen beantwoorden. 250 JAAR HERENIGING MET ROME Dezer dagen is het 250 jaar geleden, dat een gedeelte van de Roemeense schismatieken zich onder leiding van enige leden van hun Episcopaat van de Na tionale Kerk in Roemenië af scheidden en zich met de Moe derkerk verenigden. Tot deze hereniging met Rome werd be sloten tijdens de bekende Sy node van Alba Julia in 1700. Db heugelijke feit kan de met Rome geünieerde Katholieke Kerk in Roemenië tengevolge van de heersende kerkvervol ging vanzelfsprekend niet door een officiële herdenking vieren. Gedurende de 250 jaar van hereniging met Rome heeft de Grieks-Katholieke Kerk van Roemenië grote mannen op geestelijk, cultureel en sociaal terrein voortgebracht. Prachtige instituten van onderwijs in de grote steden van Transsylvanië, waar het merendeel van deze Byzantijnse Christenen zich be vindt, waren voor het begin van de vervolging hiervan het be. wiis. Na 250 jaar van hereniging met Rome staat deze Kerk in het teken van een grote beproe ving, waarin haar trouw aan Romo reeds gebleken is. Onder de bisschoppen, priesters en ge lovigen kan deze geünieerde kerk op talrijke belijders en zelfs martelaren bogen Hoe treurig de tijden voor de Kerk in Roemenië ook zijn, zii zal geen uitzondering op de ge schiedenis van de Kerk maken, waarin het bloed van martela ren steeds het zaad is geweest van een grotere bloei. S.R.C. NAAR 'T VELD SCHAGEN. Na een gedwongen rustdag gaat S.R.C. I Zondag naar zijn oude rivaal VZV I in 't Veld. Een geduchte tegenstander, waar tegen S.R.C. met, wisselend succes heeft gespeeld. Heren, oppassen is geboden en speelt voor wat je waard bent. Het tweede, dat de vorige week te Texel zo'n mooie overwinning in de wacht heeft gesleept, ontvangt Alk maar II en gaat natuurlijk op de ingeslagen weg voort. Ons derde gaat tenslotte naar de Anna Paulèwnapolder, om ZAP III te bekampen. De zwaarste tegen stander van de afdeling en dus een kleine kans om met winst naar huis te komen. Maar je weet nooit hoe een voetbal kan rollen. VZV 1—SRC I. Aanvang 14 uur; vertrek per bus om 1 uur. Geleider G. de Ruyter. Doel: P. van Nuland; achter: R. de Moei en Jb. Heddes; midden: T. Tromp P. Kok en D. Baars; voor: W. Stam, Jb. de Moei, H. Stikkel- man, P. Berkvens en Jo Stam. Re's. P- de Wit. SRC II—Alkmaar II. Aanvang 14.30 uur. Geleider: C. Bruin. Doel: Jn. Pannekeet; achter: Ad Sinnige en Th. Kooiman; midden: C. Berkvens, C. Pannekeet en P. de Ruyter; voor: G. Veldhuis, Jb. Blok ker, C. Verduin, N. Verduin en B. Sinnige. Res.: E. Kouw. ZAP III—SRC III. Aanvang 14.30; vertrek per trein 12.30. Geleider: P. Geurts. Doel: Jh. Gouwenberg; achter: P. Berkvens en N. Koopman; mid den: C. Stikkelman, Jn. Heddes en Jn. Verduin; voor: v. Nierop, Jb. Heddes, Jn. Verstraten, C. Bonge- naar en B. Praat. Res.: C. de Moei. De aanvoer voor de veiling van 20 Sept. bestond nog uit 3150 mand. De belangstelling voor het plantgoed was weer buitengewoon groot. De goede partijen brachten zeer hoge prijzen op. Medegedeeld werd dat op 11 October de eerste grote gladiolenveiling zal worden gehouden. Besteed _werd voor plantgoed per kilo: Albino 1.301.70; Allard Pier- son 0.320.60; Afterglow 0.32; Amidonette 0.50; All Bright 0.42; Bartigon 0.360.60; Bleu Parrot 0.75—0.90; Bartigon max 0.36 1.05; Brillant star 1.052.80; Clara Butt 0.550.80; Campfire 0.85; 0.95; Carrara 0.601.45; Crown Imperial 0.801.65; Crater 0.65; Couleur cardinal 1.001.65; Crim son Queen max 0.320.75; Culli- nan 0.46; Due de Berlin 0.45; Early Queen 1.15; Edith Eddy 1.80 '2.20; Electra 0.601.65; Fantasy 0.45—0.85 Fuga 1.80; Golden Har vest 0.90.30; Golden Emperor 0.32—1.05; Gen. de Wet 0.50—1.50; Glory of Lisse 0.50; Hillegarda 1.45; Hildebrand 0.55; Inglesc. Yell. 0.32—0.38; John Schepers 0.50; John Gay 1.251.40; Juweel tje 2.25; Ibis 0.501.15; Jong Oran je 0.95—1.10; Kansas 0.36—0.75; Krel. Triump 0.80—1.65; Kornefo- rus 1.10—1.80; Kleurenpracht 0.32; Krmg of the Yellow 0.40; Lin colnshire 0.65; La reine 0.34; La reine max 0.50—0.90; Motherdav 0.801.00; Malta 1.20; Mr. van der Hoef 1.051.70; Mar. Niel 2 50; Mad. Gevers 0.75; Nivea 4.75; Ossi Oswalda 0.75; Oranje Nassau 2.10; Oranje Wonder 2.80; Oranwe Fa voriet 1.30—2.10; Pr. Elisabeth 0.90 0.95; Ph. de Commines 0.40; Pi- quante 1.50; Prunus 0.85; Ph. Snowdën 0.460.80; Pink Beauty 3.50; Pr. v. Oostenrijk 1.50; Queen of the Night .05; Queen Flora 0.80; Rose Copland 0.75L20; Rev. Ewbank 0.420.60; Red Pitt 0.80 1.00; Red Champion 3.25; Rose Luisante 1.25; Sonja 0.401.00; Scarlet Admiral 0.851.10; Sun shine 0.851.10 Theeroos 0.45 1.10 Triumphator 1.80; Th. Edison 0.45; Utopia 0.52; Vict, d'oliveira 0.601.05; van der Eerde 0.60 1.50; Violet Queen 1.25; Virilly Verbrugge 0.50; Vlammenspel 0.32 —0.70: Will Copland 0.34—0.65; Will Pitt 0.50—1.05; White Sail 0.40—0.80; White Virgin 1.40; Wit te Valk O. 0.501.15; Zwanenburg 1.25—1.60; Zenober O. 0.36—0.50. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te de Bilt. Geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. MORGEN AFNEMENDE WIND Wisselende bewolking met voor namelijk gedurende de nacht nu en dan buien. Aanvankelijk krach tige westelijke wind, morgen tij delijk afnemende en naar zuidwest krimpende wind. Overdag iets minder koud. Audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 27 September geen audiëntie verlenen. DE „EVERTSEN" is heden in Hongkong aangekomen, het zal in dok gaan voor reparatie. IN SEOEL zijn Amerikaanse en Zuid-Koreaanse mariniers binnen gedrongen, twee andere groepen worden heden in het hart van de stad verwacht, doch moeten zich voorbereiden op een dagenlange ei ijjd tegen 8000 verschanste Koreanen, DE STAD SOEWON, 20 km. ten Zuiden van Seoel, is door de troe pen van de V.N. veroverd. De BEMANNINGEN van 4e IJslandse Skymaster en van de redrtings-Dakota die op zuid-aost- IJsland te hulp kwam, zijn in veiligheid. TIEN PERSONEN zijn om het leven gekomen bij het neerstorten van een vliegtuig nabij Zagreb in Joegoslavië. WILLEM STRATING, vijftien jaar en zenuwpatiënt, is sinds Maandag j.l. vermist te Amster dam, een ongeluk wordt gevreesd. DR. HIRSCHFELD is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. K.F.C. filmkeuring ALKMAAR: Cinema American: De fatale brief, 18 jaar. Harmonie: Prima Ballerina, alle leeftijden. Victoria: 'n Jantje op het gladde pad, alle leeftijden. HOORN: Winston Theater: Het stond m de sterren, volwassenen met rijpe levenservaring (C3). Victoria: Ein Walzer für dich, 14 jaar; Spookhaven, 14 jaar. SCHAGEN: Royal: De secretaresse van meneer, alle leeftijden; „Taxi. mijnheer?", 14 jaar. ENKHUIZEN: Munt: De slaap des doods, 18 jaar; De wet van het Noor den, 18 jaar. WIERINGEN: De Haan: Diamantstad, 14 jaar; Verloren grenzen, alle ieeftijden. LUTJEBROEK: City-Theater: Verwoeste le vens, 18 jaar; Bambi, alle leeftijden. BERGEN: De Rustende Jager (Vrijdag, Zaterdag en Zondag): Met heilig geweld, alle leeftijden; (Maandag, Dinsdag en Woens dag) Vreemd in eigen huis. 18 jaar; (Woensdag en Don derdag) „Concerto", 14 jaar. MET BLIKSEMEND GEWELD SCHAGEN. Uit het donkere wolkenflart dat Woensdagnacht half een boven Schagen hing ratelde een knetterende donderslag, waarvan bijna de gehele slapende bevolking wakker schrok. Daarna viel het wa ter als in een wolkbreuk omlaag. Die ene bliksemschicht zette de Ka naalstraat helemaal in rep en roer. Bij Grootes werd het gehele erker- raam weggeslagen. De lamp viel aan gruizelementen van het plafond en de gehele electrische leiding werd vernield. Bjj Benedig hadden even eens alle lampen en stoppen het be geven en bij een gezin aan de over kant van de straat was het al niet beter gesteld. Wonderlijk genoeg werd geen der aanwezige radiotoe stellen vernield. Maar wel geraak ten de ontstelde bewoners haast be- wustloos door een bedwelmende zwaveldamp in hun huizen, welke pas verdween nadat men de zaak eens degelijk had laten doorwaaien. AVENHORN. 63.700 kg. witte kool 4—4.80; 35.500 kg. rode kool 4—10.20; 700 kg. gele kool 5.90<— 6.40; 900 kg. groene kooi 5.707.90; 350 kg. Chinese kool 9.80; 14.200 kg. grove uien 55.50; gewone 6.10 6.90; driel 7.208.50; nep 10.20 13.90; 15.500 kg. rode bieten I 6.80 7.80; II 4—4.80; 6500 kg. slabonen I 24.70—28.20; II 15.90—26.20. WARMENHUIZEN, 22 Sept. 8000 kg aardappelen: bl. eigenh. 7.909.00; witte eigenh. 9.10; bintjes 9.60; 2500 kff slabonen 15.00—26.80; 1800 kg uien 5.50; nep 5.508.50; 2300 kg bieten 6.50; 2300 kg groene kool 5.60: 7000 kg gele kool 5.305.60; 15.000 kg rode kool 4.008.50; 205.000 kg witte kood 4.00—4.10. NRD.-SCHARWOUD. 22 Sept. 13.000 kg aardappelen: bevelan ders 6.407.10, eigenheimers 7.90 8.40, blauwe eigenheimers 7.00 8.00, voran 6.20, eerstelingen 1 8.00, grote 6.10—7.40, 5.000 kg uien 4.50—5.00. grote 4.70, drie lingen 7.607.90, nep 11.50 12.90, 300 kg kroten A 6.60. 6.0000 kg slabonen 15.0026.20 11.000 kg rode kool 4.0011.80, 6.000 kg gele kool 3.50, 5.000 kg groene kool 5.005.80, 300.000 kg witte kool 4.00. LANGEDIJK. 3500 kg. blauwe eigenheimers 8.308.50; 1000 kg. bieten 6.60; 1700 kg. andijvie 5; 100 kg. druiven 6669; 20.000 kg. uien 4—7.30; grove 3.50—5.10; 2500 kg. slabonen 1526.90; 10.000 kg. groe ne kool 55.70; 25.000 kg. gele kool 4.505.30; 30.000 kg. rode kool 59.30; 250.000 kg. witte kooi 4 4.10; 5000 kg. st. bloemkool B 22 36. Het bouwplan 195 zijde van het mini: mede, op een totai millioen uit boven vat niet de werken publiekrechtelijke schilders, behange materialen nodig z De post voor w< f 560 millioen (in lioen) is verreweg Daarbij is aangent 1951 ongeveer 50.i (woningwet- en an zamen) gereed z Door het bouwen ningen zal het aanta gehuisvest kan v. kunnen zijn dan 50 Hoewel nog niet gen valt, welk deel gen zal worden j verenigingen en particulieren is er ling van de begrot gaan, dat het uitge volume ad f 560 i veer als volgt ov sectoren zal worde herbouw woningen woningwetwoningei particuliere nieuwt met rijkssteun vrije sector Het boerderijenv f 65 millioen (in 19! zal moeten dienen boerderijenbouw m de wederopbouw va boerderijen. Het i oorlogsschade van in ongeveer vier ja gerekend te her ZATERDAG HILVERSUM I VARA; 10.00 VPRi 19.30 VPRO; 20.00— 7.00 Nieuws; 7. 8.00 nieuws en wee: (9.309.35 waterstai dische causerie; 10.G 10.20 voor de arbei tinubedrijven; 11.35 gram.muz.; 12.30 me accordeonmuziek; II gram.muziek; 14.00 14.20 orkestmuziek; 15.00 boekbesprekii muz.; 16.00 „Van i graf", causerie; 16.1 sportpraatje; 17.00 voor de jeugd; 18. propaganda-toespra deonmuziek; 18.4( 19.00 artistieke s „Passepartout" eau overschrijvers en hl lijkheid" causerie; J causerie; 20.00 niei liteiten; 20.12 VA dansmuziek; 20.45 socialistisch commc tet; 22.25 „De coi verder"; 22.45 de monica; 23.00 nie gram.muziek. HILVERSUM H 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7. 7.30 gewijde muziï gebed en liturgiscl nieuws en weerber: 10.00 voor de kind 11.00 voor de ziel 11.50 godsdienstige Angelus; 12.03 f mededelingen; 12.31 newijzer, 13.00 nie nieuw; 13.20 Meti solist; 14.00 kamer! van letteren en kur concert; 15.30 grar tet; 16.20 gram.m schoonheid van 1 17.00 voor de jeuf sche liedjes; 18 weekoverzicht; 18. krachten; 19.00 ni< liteiten; 19.25 pa 19.35 pianoduo; 21 de gewone man ze 20.12 gram.muz.; 2 20.40 gram.muz.; op, heren"; 21.0( gramma; 21.45 pi muziek; 22.35 co: Benelux; 22.45 av gische kalender; nieuws in Espers Residentie-orkest. BRUSSEL, 484 12.05 gram.muz.; 13.00 nieuws; 1! 13.30 gram.; 14.00 ma; 15.00 gram.mu 18.30 gram.muz.; omroeporkest; 2 gramma; 22.00 ni muziek; 22.55 nie 23.55 nieuws. BRUSSEL 324 12.00 Gram.muz. ten; 12.32 lichte m 13.15 omroepkoor 14.00 causerie; 14. lichte muziek; 16. orgel en zang; 16.' nieuws; 17.10 acco gram.muz.; 17.40 17.55 Econ. overzi 18.30 voor de sold 19.30 gram.muz.; 1 20.00 gevarieerd i 21.15 actualiteitei 22.15 verzoekpr nieuws; 23.05 grai I 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2