Frankrijk genoopt tot offers op Mars' altaar Gevaren rond de Chinese kwestie Honderden vrouwen uit de Kring West-Friesland kwamen in vergadering bijeen Van Alle Dag Nieuwe Friese klederdracht geniet een goede ontvangst Redevoeringen over de taak van vrouw en moeder in deze tijd Een omwenteling op baggergebied Dienstplicht van twee jaor Beursoverzicht SCHAAKRUBRIEK PAGINA 4 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 Op de eerste grote Districtsdag van de Katholieke Vrouwen beweging in Westfriesland, kwamen gistermorgen uit alle parochies van het gewest de vele honderden deelneemsters in Hoorn aan. Per auto, trein of fiets hebben ze de reis naar het centrum van de Kring gemaakt, op een morgen, die rijke be loften inhield voor een hoogstaande, nuttige en aangename dag. De vergadering in de Parkzalen begon gistermorgen om ruim 10.30 uur, nadat de besturen der afdelingen in een voorbespre king nog eens het verloop van de dag hadden beschouwd. Men kan zich voorstellen, dat in het Park reeds voor het begin van de vergadering een zeer prettige stemming heerste en volop de gelegenheid werd waargenomen om met kennissen genoege- lijk van gedachten te wisselen en nieuwe kennismakingen aan te knopen. Totdat de hamer viel en de aandacht werd ge vraagd voor de eerste spreekster, die tot de talrijke vrouwen het woord richtte. In de met vlaggendoek en ta pijten versierde zaal sprak me vrouw N. Rupert-Vlaar het wel komstwoord. Onder haar gehoor bevonden zich o.m. verscheidene geestelijke adviseurs, mevr. Can- derwerp: neman, afgevaardigden van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. en van de Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Hoorn, die allen met 'n speciaal woord werden begroet. Plechtig klonk het Credo, da.t onder leiding van kapelaan v. d. Voort werd gezongen. Hierna kwam de Diocesane presidente, mevr. Hermans-Perquin, voor de microfoon, sprekend ovef het on- WOORDEN WEKKEN MAAR Over welke voortreffelijke kwa liteiten onze minister voor de Volkswoningbouw ook moge be schikken, dat hij een groot psy choloog is, zouden wij ernstig wil len betwijfelen. Althans zijn me dedeling op de morgen na de ver schijning van de millioenen nota, dat hij voor -de zoveelste maal weer eens een snoepreisje gaat ondernemen, ditmaal naar de Scandinavische landen om daar de woningbouw te bestuderen, lijkt ons in dit opzicht weinig geluk kig. Toen minister Lieftinck Dinsdagmiddag zijn zo sombere millioenen nota aan de Tweede Kamer aanbood, meende deze be heerder van 's lands schatkist het traditionele speechje bij deze ge legenheid te moeten wijzigen, door de Kamer met enkele woor den er op te wijzen, dat de toe stand van 's lands financiën in hoge mate zorgelijk is en dat vele op zich zelf gerechtvaardigde wen sen onvervuld moeten blijven. Maar zijn collega en partijge noot Mr. In 't Veld denkt er blijkbaar anders over en schijnt niet bereid te zijn, zijn liefste wens, onvervuld te laten. Deze minister, die langzamer hand enige vermaardheid heeft gekregen door zijn vele buiten landse uitstapjes een minister van Wederopbouw in ons land heeft blijkbaar een zee van tijd zet deze liefhebberij op 's lands kosten, ook in het nieuwe parle mentaire jaar weer lustig voort. Het vorige jaar maakte deze minister een tocht naar Indone sië om daar de woningbouw te gaan bestuderen. In de voorzomer maakte hij 'n langdurige reis naar de Ver. Staten, om ook daar het probleem eens onder de loupe te gaan nemen. En nauwelijks van de vacantie terug, laat hij Woensdagmorgen aankondigen, dat hij voornemens is een studie reis te gaan maken door de Scan dinavische landen, ook weer ter wille van de woningbouw. Dat een dergelijke reis enig nut kan hebben, zullen we niet ont kennen, maar dat een dergelijke reis behoort tot het niet te ont beren materiaal voor de minister om zijn taak behoorlijk waar te nemen, wil er bij ons niet in. Het moge bovendien juist zijn, dat op het totale bedrag van de begroting voor Volkshuisvesting, de onkosten van de buitenlandse reizen van deze minister maar 'n geringe fractie uitmaken, daar mee is niet ongedaan gemaakt het o.i. ongewenste voorbeeld dat de minister in deze tijd geeft, ter wijl juist de Regering aandringt op de grootst mogelijke soberheid met dè overheidsgelden. We zou den in dit verband zelfs de stel ling durven poneren, dat alleen reeds in dit opzicht, de psycholo gische gevolgen van dergelijke ministeriële buitenlandse reisjes zo funest zijn, dat geen enkel productief resultaat daartegen kan opwegen. Bij dit alles komt nog, dat deze zelfde minister, die o.i. bij het besteden van 's lands schaarse; gelden zo'n slecht voorbeeld geeft, in de de laatste tijd bezig is op de woningbouw, zelfs van de ar beiderswoningen, de meest radi cale bezuinigingen toe te passen. Alle3 wat ook maar enigszins naar verfraiing of extra comfort zweemt, moet achterwege gelaten worden. De versoberde woning bouw is het slagwoord van het departement, waarbij volgens in siders vaak een zuinigheid wordt betracht, welke de wijsheid be driegt. Ómdat wat nu aan enige honderden guldens wordt be spaard, over een aantal jaren aan duizenden zal moeten worden uitgegeven, bij het onderhoud. Het is mogelijk, dat een derge lijke woningbouw noodzakelijk is, nu, terwijl we nog staan voor 'n geweldige achterstand in onze volkswoningbouw, we een tekort hebben op de staatsbegroting van 117 millioen, dat wanneer straks onze militaire verplichtingen vol ledig bekend zijn en de aanpas sing van de lonen aan het prijs peil, misschien wel tot 500 mil lioen zal stijgen. Maar juist in deze omstandig heden moeten de ministers aller eerst het voorbeeld geven, om dierbare wensen naar betere tij den te verschuiven. Zeker mag dit verwacht wor den van een minister wiens de partement een volksbelang be hartigt, waar het snoeimes der bezuiniging een nieuwe geweldige stijging der uitgaven ook voor 1951 niet kon voorkomen. Dat echter deze minister op de morgen na de millioenennota, een nieuw ministerieel snoepreisje aankondigt naar het buitenland, wijst er o.i. wel heel duidelijk op, hoe daar op hoog niveau aan het iuiste inzicht in de bezuiniging en in de psychologie nog wel wat ontbreek. J. H. Waar gaat het om? Zij getuigde van de bewonde ring, die het Diocesaan bestuur voor de activiteit, die de Vrou wenbeweging in Westfriesland ontplooit, gevoelt. Spr. wees op het grote goed, dat de leden gemeen hebben: het katholiek zijn: met een eigen taak, die ook afzonderlijke plich ten kent. In Moeder Maria werd de vrouw een grote waardigheid ge schonken en door Haar voorbeeld aangemoedigd, wil de katholieke vrouw zich bezinnen op de taak, die zit heeft te vervullen. Het is niet voldoende om te zeggen: ik kan met mijn zorgen voor het gezin volstaan, zo ver volgde mevr. Hermans. Maar zien we dan niet, dat de wereld voor ons een hechte organisatie noodzakelijk maakt? Ziet naar het wereldgebeuren, dan beseft ge, dat we ons tegen de fatale gang van zaken moeten teweer stellen. Met grote overtuigingskracht toonde spr. de geestelijke kracht aan, die door gebed, boete en de inzet van de gehele persoon kan worden ontwikkeld. „De vrede winnen", üat is de opgaaf, waar voor de vrouwen gezamenlijk moeten werken. Op de allereerste plaats zal die vrede moeten heersen in het ge zin, de kleinste cel in de maat schappij. Mevr. Hermans vertel de van haar reis naar Rome, kort na haar huwelijk, toen ze door Z K. de Paus weid ontvangen. De Heilige Vader gaf toen uiting aan zijn grote liefde voor Holland. Zij beschreef de grote plechtigheden bij audiënties en heiligverklarin gen. En steeds gaf en geeft de Paus nóg, zijn richtlijnen voor het gezin. „We moeten het leven weten te verdragen, dat is de boete, die tot de rust en orde van de wereld moet bijdragen", zo zegt Z. H. Maar.... eerst de liefde en de verdraagzaamheid in het gezin! In ons land worden jaarlijks door echtscheidingen 10.000 kin deren gedupeerd, de onschuldige slachtoffers van huiselijke twist en onenigheid. Deugden van verdraagzaamheid en rechtvaardigheid sieren de vrouw; ze zijn hulpmiddelen om ook begrip te hebben voor de geestelijke noden, waarmee de kinderen te kampen hebben. De Diocesaan presidente gaf talrijke nuttige wenken, om de geest in het gezin te bevorderen en wees op de wgarde, die aan belangstelling voor tijdelijke be hoeften moet worden gehecht. Wat de kinderen nooit zullen vergeten, is dt liefde, waarmee moeder hen heeft omringd! Na aldus de taak van de vrouw in het gezin te hebben belicht, sprak mevr. Hermans nog een ogenblik over de taak van de Katholieke vrouwenbeweging, waarin de medewerking van alle leden ten volle wordt gevraagd. Ieder moet woekeren met haar talenten, contact zoeken met an deren, zodat alle katholieke vrou wen in de beweging worden be trokken. Want er is heel veel sa men te doen aan gemeenschaps- werk in dienst van de liefde. De invloed van de vrouw op het economische leven, op de volks gezondheid, op de toekomst ook van de Kerk en de Europese be schaving door de opvoeding van de kinderen, is enorm, groter wel licht dan zij ooit tevoren in de geschiedenis is geweest. Door de vrouwenbeweging wordt deze invloed bovendien nog een vorm gegeven, die haar des te doeltreffender op dioce saan, nationaal en internatio naal terrein tot haar recht doet komen. Aan deze vrouwelijke strijd om de vrede van Christus in kinderlijke aanhankelijkheid aan Maria, in nederigheid en liefde deel te nemen: daartoe wekte spr. tenslotte haar ge hoor geestdriftig op. Meer levenseenvoud „Pater" Leenders, die verklaar de geen pater te zijn, maar „ge woon' wereldheer, gaf enkele gedachten in verband met het nieuwe jaarprogram van de Ka tholieke Actie: meer soberheid en eenvoud. De ware levensversobering kan alleen gefundeerd zijn op ons Ge loof, dat onze verhouding tot God bepaalt, zoals ook St. Paulus ons voorhoudt. Geenszins wordt ons de werke lijke levensvreugde misgund; blij genieten van het schoons, dat God ons schonk, mogen we zeker. Het blijft echter zaak te waken tegen alles, wat met de ware vreug de in strijd is. En het is een weldaad dat we de basis hebben, om ook in onze droefheid sober te zijn. God sterkt ons om de beproeving te dragen. Hij is de oorsprong van alle ware vreugde. De Dioc. Aalmoezenier stelde Maria tot voorbeeld. Haar leven in- spirere de vrouw tot de ware levens houding! Hierna werd gepauseerd, waar na om 1 uur de vergadering werd voortgezet met een rede van mevr. BoudensVan Heel SCHOORL. De firma Meere- boer te Schoorl, die reeds verschil lende technische snufjes op haar naam heeft staan, hield deze week een demonstratie met een door haar zelf ontworpen en vervaardigde baggermachine. Het baggeren van sloten en vaar ten, het z.g. heinen, is ieder jaar weer een nieuwe ergenis voor de boeren, die het een tijdrovend en onproductief werk vinden. En inder daad kost het zuiveren van de slo ten van riet, kroos, flap enz. zeer veel tijd. De fa. Meereboer heeft nu een machine vervaardigd, welke in staat is in de kortst mogelijke tijd alle sloten te reinigen en te baggeren. De capaciteit van de machine is zo danig, dat bij een arbeidstijd van acht uur 2500 meter sloot kan wor den gezuiverd. Bij deze demonstratie was tegenwoordig Ir. van Beneden, van de Landbouwvoorlichtingsdienst te Alkmaar, die de resultaten, welke met deze machine werden bereikt, wel zeer bevredigend noemde. Reeds eerder werden verschillende demon straties gegeven: de een met meer, de ander met minder succes. Hierbij kwamen af en toe tekortkomingen naar voren, die thans zijn ondervan gen door het aanbrengen van ver schillende verbeteringen. Een van de meest deskundigen op dit gebied. Ir. P. W. Bakker Arkema. schreef in het blad van de Landbouwvoor lichtingsdienst een zeer waarderend artikel. DezP expert, die de machine reeds had zien werken in het begin dus voor het aanbrengen van de ver. beteringen, woonde daarna wederom eer\ demonstratie bij. Inmiddels zijn wederom verbete ringen aangebracht, die bij deze de monstratie zeer goed voldeden. Het werk van deze machine trekt niet alleen de belangstelling in Ne derland. doch ook in Indonesië inte resseert men zich voor dit moderne apoaraat. Over de verkoop van deze machi ne worden reeds onderhandelingen gevoerd. Besturen van zeer vele Waterschappen kwamen reeds infor meren, en inderdaad, al zal de ma chine voor de enkeling wel te duur blijken, voor polderbesturen of orga nisaties. zat het een uitkomst bete kenen, die tijd en geld spaart. STUCADOORS IN FEDERATIE Tijdens de algemene vergade ring van de Ned. Stucadoors- patroonsbond te Utrecht werd besloten een federatie aan te gaan met de R.K. Bond. om bij vraagstukken over de P.B.O. als eenheid te kunnen optreden. Vermoedelijk zal op 1 October a.s. de vorming van een pensi oenfonds voor werkgevers haar beslag krijgen; in dit pensioen fonds worden werknemers en werkgevers gelijkberechtigd op genomen. Tevens besloot ie vergadering via de bedrijfsraad het verzoek te doen ook aan jeugdige werknemers de 5 loonsverhoging te mogen uitbe talen. SLIIKHUIS WON 1500 METER Slijkhuis heeft gisteravond deelgenomen aan een avondwed- strijd te Malmoe. De Nederland se athleet won de race zoals hii wilde. Tot de laatste ronde hield hij zich op de achtergrond, maar sprintte toen vanuit derde posi tie naar de eindzege zonder pnige tegenstand. (Van onze Parijse correspondent) Tijdens hetzelfde weekend, waarin Truman en Attlee het podium beklommen om aan de wereld hun standpunt betreffende de internationale politiek en de Atlantische defensie bekend te maken, sprak ook Frankrijks minister-president René Pleven. Zijn spreekgestoelte stond in Straatsburg een historische èn symbolisch oord, waar een geschonden kathedraal pathetisch getuigt van de werken der vernieling en waar niet zeer ver van daan de Rijn stroomt, die deze halve eeuw reeds twee maal de millioenenscharen van gewapende indringers over zich heen zag gaan. In deze stad kondigde René Ple ven aan. dat de tijdsduur der Franse dienstplicht zal worden verhoogd van een jaar tot achttien maanden en dat Frankrijk gedwongen is „het vraag stuk der Westduitse veiligheid met andere ogen te bezien". Bovendien vulde hij het recente Franse voorstel om de Atlantische defensie te finan cieren door middel van een gemeen schappelijk budget aan, door nu ook een Atlantische „pool'' voor de ruwe grondstoffen, noodzakelijk voor de bewapeningsindustrie, te bepleiten. Zo bevatte de rede van Pleven, hoe wel niet in alle opzichten uitblin kend door concreetheid, voldoende stof tot commentaar en overden king. NAAR EEN DIENSTPLICHT VAN TWEE JAAR? De verhoging van de militaire dienstplicht tot 18 maanden moge voor de betrokkenen niet in alle opzichten aangenaam zijn, men moet nochtans toegeven, dat zij door de internationale omstandigheden ver eist wordt. Betrekkelijk is het zelfs nog maar een korte periode, bijvoor beeld als men in aanmerking neemt, dat de dienstplicht tussen 1890 en 1905 als ook na 1913 niet minder dan drie iaar duurde. En het staat buiten kijf, dat de hedendaagse mili taire techniek een langere opleiding vergt dan rond de eeuwwisseling, het geval was. Men mag het trou wens waarschijnlijk achten, dat de Franse regering méér beoogt dan deze verlenging met zes maanden. Het schijnt in de bedoeling te liggen, tot een dienstplicht van twee jaar te komen. Vandaar dat Pleven sprak over een „voortschrijdende uitbrei ding" der dienstplicht, waarvan de „aanstaande" (hij zei dus niet: „de finitieve") tijdsduur 18 maanden zou zijn Hoe ook, het onmiddellijk resul taat van deze maatregel zal zijn een uitbreiding van Het aantal onder de wapenen vertoevende manschappen, dat thans 227.000 bedraagt met om streeks 110.000. Ofschoon dit voor een bevolking van 40 millioen zielen in de huidige omstandigheden be paald niet te veel is nog niet eens 1 pet. der inwoners onder de wapenen! is het toch een verbe tering. Vooral voor de opleiding der dienstplichtige onderofficieren, die zich nu gedurende een half jaar aan het practische commando kunnen wijden. We zeiden, dat de rede van Ple ven niet in alle opzichten schitterde door concreetheid. Zo vonden wij het in strijd met de volledigheid dat de minister-president niet sprak over de vérgaande incompleetheid van de huidige uitrusting van het Franse leger. Het materiaal was nog maar nauwelijks voldoende voor de oefe ning en zal thans nu het aantal manschappen alsook de oefentijd verhoogd worden nog dringender aanvulling behoeven. Wij zijn er echter wel van overtuigd, dat dit vraagstuk deze maand op internatio nale besprekingen terdege onder de loupe zal worden genomen. De rich ting, die Frankrijk op dit gebied in wil, gaf Pleven trouwens wél aan: Zijn denkbeeld om een Atlantische „pool'' te vormen voor de ruwe grondstoffen. Belangwekkend ook was de wijze, waarop Pleven het probleem van West-Duitslands federale politie aan sneed. Zijn-manier-van-zeggen was „diplomatiek" gesteld doch de goe de verstaander zou er uit hebben kunnen afleiden, dat Frankrijk het vraagstuk der Westduitse bewape ning wel diepgaander zou willen aanpakken, indien maar eerst het verdedigingsstelsel der Atlantische geallieerden afdoende geregeld was. Men zegt, dat Oostelijk Duitsland reeds beschikt over een hoeveelheid „politietroepen" van 250.000 man, die gewapend zouden zijn met artil lerie en gevechtswagens. Aangezien er in dit gebied 17% millioen men sen wonen, draagt er dus 1 op de 70 wapenen. Frankrijk, waar op het ogenblik slechts 1 op de 180 perso nen onder de wapenen is en straks ha de uitbreiding van de dienst plicht ook nog maar 1 op de 120, maakt dus een vreedzame indruk.. En wat het door de Atlantische mogendheden bezette Westelijk Duitsland zelf betreft, daar is men nog niet eens aan een begin van be wapening toe! Adenauer vroeg on langs toestemming om althans 60.000 „politietroepen" op de been te bren gen. Frankrijk schijnt dat voorlopig nog te veel te vinden, en zou niet verder willen gaan dan tot 30.000 man. Natuurlijk is dat een peule- schil in vergelijking met het kwart millioen gewapende Oostduitsers, en aangezien Korea heeft aangetoond, hoe gevaarlijk een dergelijke wan verhouding kan zijn, mag men in derdaad rustig aannemen, dat die kern van 30.000 slechts een begin vormt. Hoe men ook wendt of keert, de machtspolitiek van Moskou noopt het Westen om nu óók offers op het altaar van Mars te brengen... Helaas kan men geen drastische herbewapeningspolitiek toepassen zonder merkbare reacties te ver wekken op economisch, financieel en sociaal terrein. De beurskoersen spreken wat dit betreft reeds dui delijke taal. Waarschuwend zijn echter ook de laatste officiële gege- BUITENLANDS OVERZICHT Dat het „China probleem" wel zeer actueel is, wordt duidelijk bewezen door het feit, dat DinS' dagavond onmiddellijk nadat de vijfde assemblee van de Ver na ties geopend was, deze bijeen komst reeds gedompeld was in het Chinese vraagstuk waarbij de Russische minister Wisjinsky di rect reeds demonstreerde dat hij zijn methode om met schelden en grove woorden indruk te maken, nog niet verleerd is. De voorzitter, de Philippijn Ro- mulo, had in een korte maar zeer gedurfde openingsrede, precies gezegd waarop het stond, toen hij constateerde, dat geen enkele openingsrede het zou kunnen winnen van de verschrikkelijke welsprekendheid der gebeurtenis sen in Korea, die de noodzaak hadden aangetoond van een nauw samengaan van alle vredelieven de democratiën tegen de brutale uitdaging van het gezag en de beginselen der Ver. Naties. Correspondenten vertellen, dat Wisjinsky bij dit appèl aan het communistisch adres, reeds rood aanliep en zeker direct zou zijn losgebarsten, indien niet onmid dellijk na deze korte inleiding van Romulo, India de knuppel in het diplomatieke hoenderhok had geworpen door een voorstel van orde, dat de voorrang had en waarbij hij voorstelde, de plaat.» van he+ nationa'istische China in de bijeenkomst van de 5e Assem blee te doen bezetten duo.- een vertegenwoordiger van het com munistische China. Wisjinsky kreeg daarbij onmiddellijk gele genheid zijn opgekropt gemoed te ontladen door uit te roepen: „Wel ja, waarom zouden wfj die kerels van Tsjang Kai Sjek er niet on middellijk uittrappen?", een grof heid, waarmee hij de zaak van de regering Peking zeker op dat mo ment niet diende. Hetgeen wel duidelijk bleek uit de spontane toejuichingen, waarmee de na tionalistische afgevaardigde van China werd begroet, toen hij even daarna het woord nam, om zich te gen India's voorstel te verzetten. Waarschijnlijk was het trou wens ook niet de bedoeling van de Rus, om een gunstige sfeer te scheppen voor India's voorstel, want al doet Moskou schijnbaar alles om de Peking-regering in de V.N. te krijgen, men kan er ze ker van zijn, dat de afwijzing, vooral door de Ver. Staten, Mos kou allerminst ongelegen komt. Want een toenadering tussen Pe king en Washington kan de toch reeds niet al te hechte banden tussen Mao en Stalin alleen maar losser maken. Het was misschien om deze re dan ook wel jammer, dat India's voorstel niet de vereiste meerder heid kon krijgen, zodat voorlopig de Chinese regering van Peking buiten de V.N. blijft, al werd wel een Canadees voorstel aangeno men om de kwestie, welk China nu in de V.N. thuishoort, eens te onderzoeken. Wat o.i. zeker de eerste stap is op de weg, om Pe king toe te laten. Want deze ver wijdering schept zeer gevaarlijke situaties. Op een er van wezen we hierboven reeds. De ander is, dat deze onverzoenlijke politiek van Amerika een versterking betekent van een Aziatisch blok, dat wel geenszins communistisch is, maar toch wel sterk gekant is tegen een Amerikaanse overheersing in Azië. India en Burma bestrijden het communisme, maar zij verwij ten voortdurend Washington, dat het niet alles doet om een einde te maken aan de strijd in Korea, van welke politiek dertig millioen Aziaten in casu Koreanen de dupe worden. India en ook Bur ma voelen het als een groot Azia tisch belang, dat het nieuwe Chi na niet verder in de armen van Moskou gedreven wordt. Maar dat alles gedaan wordt om zijn nationale onafhankelijkeid te ver sterken. De hardnekkige weige ring van Amerika het rode Chi na te erkennen, zet dan ook in de niet-communistische Aziatische vens omtrent de Franse kleinhandel- prijzen, die in de maand Augustus met niet minder dan 5% pet. ge stegen zouden zijn: Het meest gin gen de levensmiddelenprijzen om hoog, in Juli waren zij 18,39 maal zo hoog als in 1938; in Augustus 19,38 maal zo hoog! Ziehier een kwestie, die in de komende maanden veel wijsheid zal eisen van de Fran se regering, vooraj indien zij wil voorkomen, dat Stalin reden krijgt om in zijn vuistje te lachen... landen kwaad bloed. Moskou mag deze anti-Amerikaanse stroming niet rechtsreeks kunnen leiden, het verwacht er toch wel een ver zwakking van het Westen. Rus land mag, zoals de Duitse gene raal Halder deze week nog zeide zelf voorlopig geen oorlog willen, omdat bet zijn gewonnen gebied nog consolideren moet. maar het zgl wel alles doen om door het uitlokken van conflicten elders, zijn tegenstanders te verzwakken. Een nieuw symptoom zien we nu waarschijnlijk weer in het plotseling fe' uitbreken van de oorlog tussen het communistische Cochin-China, waar de guerilla- soldaten van Ho-Tsji-Minh, die bestaan uit 80.000 goed getrainde en modern bewapende soldaten, opnieuw de strijd tegen Frankrijk begonnen zijn. Frankrijk heeft daaraan zeker de handen vol. Maar de situatie zou erger wor den, indien het rode China hier de helpende hand zou bieden. Voorshands schijnt die kans niet zo heel groot, want Indo-China biedt weinig van hetgeen de Chi nezen momenteel hard nodig heb ben. Het heeft zelfs geen riist- voorraden. En Peking begrijpt ook wel, dat een hulp aan Ho-Tsji- Minh de Zuid-Chinese steden zou blootstellen aan Franse luchtaan vallen, waarbij de Amerikanen zeker versterkingen zullen leve ren. En het volkomen verwoeste gebied van Noord-Korea kan voor Mao niet bepaald aanlokkelijk zijn. We geloven dan ook niet, dat de kans groot is, dat Mao, die ook in Korea en zelfs in Formosa er voor terugdeinsde een conflict met de Amerikanen uit te lokken, zich nu wel zou gaan mengen in de strijd in Indo-China. Maar al is deze speculatie niet geheel zonder grond, het zou o.i. toch niet verstandig zijn om, daarop vertrouwende, de de-facto toestand in China te blijven ne geren. Ook omdat deze politiek de niet-communistische Aziatische landen prikkelt tegen het Westen We geloven, dat het daarom goed zal zijn, als de uitvoering van het Canadese voorstel niet te lang op zich zal laten wachten. Kalm en soed prijshoudend AMSTERDAM, 21 Sept. Ston den gisteren speciaal Olies en HVA onder druk, vandaag waren vraag en aanbod beter met elkaar in even wicht. De markt opende iets zwak ker doordat wederom aanbod van buitenlandse zijde viel te verwerken. Het was echter niet zo groot als op de vorige dagen en werd weldra volkomen gecompenseerd en zelfs overtroffen door kooporders, die van diverse zijden loskwamen. De koer sen bewogen zich daardoor later ip opgaande lijn en kwamen boven het vorige niveau uit Veel nieuws dat de Beurs kon beïnvloeden was er overigens niet. De algemene situatie bood geen nieuwe aspecten en de stemming was uitermate kalm, Geen enkele hoek liet enige leven digheid zien en de omzetten bleven matig. Zo opende Kon. Olie op 292 (gis teren slot 294) om geleidelijk te herstellen op 295%. De andere in ternationale fondsen boden nage noeg eenzelfde beeld, d.w.z. dat na een amper prijshoudende opening het niveau van gisteren werd over troffen. Dit gold met name voor aandelen Philips en Unilever resp. op 223% en 225. De cultuurfondsen trokken slechts bescheiden belang stelling, maar ook hier wekte het voldoening, dat de koersen geleide lijk iets aantrokken, waarbij Am sterdam rubb er en certificaten Deli Mij met een stijging van drie pro cent de kroon spanden. HVA deed het op 123% als hoogste koers iets kalmer aan. Enige binnenlandse in dustrieën waren aan de vaste kant. Zo werden hogere koersen verno men o.a. voor walvisvaart, Zwanen berg en Leidse wolspinnerij. De Scheepvaart wist vandaag weer iets aan J;e trekken met name voor maatschappij Nederland die tot 170 opliep. De affaire was echter ook hier kalm. Op de Beleggingsmarkt heerste een vastere stemming voor de guldens leningen. De dollarsoorten bleven merendeels op hetzelfde niveau. Amerikanen trokken bescheiden be langstelling en er werd een gemid deld agio vernomen van 7 pet. Pro longatie 21/4 pet. LEEUWARDEN Groot was gisterenmiddag de belangstelling voor de demonstratie van de nieuwe Friese klederdracht. De Sociëteitszual van „de Harmonie" was geheel bezet met be langstellende dames uit vele kringen. De voorzitter van het comité, architect Arjen Witteveen, sprak zijn vreugde over deze belangstelling uit. „De oude Friese klederdracht", zo ging hij voort „heeft haar tijd gehad: zij was mooi, maar ze behoort tot het verleden. Vandaag willen we de eerste reële stap zetten op de weg om te komen tot een nieuwe Friese klederdracht, waarbij het er niet om gaat het oude in ere te herstellen. Wij willen moderne mensen, die willen leven in deze tijd. Wij willen in Friesland critischer zijn dan tot nu toe en rekening houden met ons eigen klimaat, onze eigen aard en het wezen van ons gewest". „De laatste 50 jaren was er een geest van nivellering: Alles moest gelijk worden, ook in de kleding en de taal. Dat alles ging ons te ver en wij willen ons er tegen verzetten. Wij willen geen eenheidsmensen zijn. Gelukkig is er ook een streven in de andere richting dat ons leven rijker wil maken". En hij vervolg de: „Drs. J. J. van Weringh zeide, dat het Bureau voor Culturele Za ken de idee van het comité gaarne heeft gesteund. In dit nieuwe Friese costuum liggen kansen voor onze vrouwen, oud en jong. om haar kle ding naar eigen inzicht en naar eigen aard te maken". Nadat mevr. van der Minne-Buma een toelichting had gegeven op de oude Friese kledij, waaruit ook weer duidelijk bleek, dat de Friese klederdracht steeds levendig ge weest is, gaf mevr. YpmaWynia een nadere toelichting op het* doel, dat het comité nastreeft. „Hoe groot ook onze bewondering voor de oude Friese klederdracht geweest is, niemand onzer", zo zeide zij, „zal er aan denken weer een oor- Ijzer te gaan dragen. Onze tijd stelt andere eisen aan onze kleding. Met dit alles voor ogen heeft mevrouw Kars-Stienstra een nieuw Fries cos tuum ontworpen, geen gemoderni seerd oud Fries costuum, doch naar een geheel nieuw ontwerp. Dit moderne Friese costuum is be doeld voor alle standen en leeftijden en is ontworpen om te worden ge dragen, en het wil de natuurlijke lichaamsvormen geen geweld aan doen". Na zich speciaal tot de jonge meis jes te hebben gewend, die extra cri- tisch zijn aangelegd, wat haar kle ding betreft, eindigde de spreekster met te zeggen: „Friese vrouwen, heb eerbied voor het oude, maar staat open voor het nieuwe". Vervolgens werd een tiental van de nieuw ontworpen costuums gede monstreerd, waarbij mevr. Kars de nodige toelichting gaf. Een gehouden enquête leerde het comité, dat 186 van de 200 aanwezigen zich kon verenigen met deze klederdracht: sleshts twee personen lieten een po sitief „neen" horen. Op de nu ingeslagen weg zal wor den voortgegaan, waarbij rekening zal worden gehouden met de ge maakte opmerkingen. De uitgave van knippatronen in de meest gang bare maten en van ontwerpen voor de versiering, wordt overwogen. Er waren bloemen voor mevr. Kars en mej. F. van der Horst, die de costuums vervaardigde. Voetbal: ENGELS ELFTAL BEKEND Het Engels elftal, dat Zater dag 7 October tegen Noord-Ier- land speelt, telt na de debacie van Brazilië slechts twee nieu we gezichten. De keuzecommis- sie heeft voorts weer een beroep gedaan op Matthews en Manni- on. terwijl ondanks hardnekkige geruchten Wright als aanvoer der gehandhaafd is. BURGEMEESTER VAN TEXEL BENOEMD Oud-resident van Banka en Billiton 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. - Bij K. B. is met ingang van 1 Octo ber benoemd tot burgemeester van Texel de heer C .de Koning, oud-resident van Banka en Billi ton. De neer de Koning is niet aangesloten bij een politieke par tij, doch georiënteerd op de Partij van de Arbeid. De heer de Koning is momen teel woonachtig te Noordwjjk. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage.) De heer de Koning is 45 jaar en naar hij ons hedenochtend mededeelde, op 24 November 1904 geboren. Na middelbaar onderwijs genoten te hebben, studeerde de nieuw benoemde burgemeester aan de Rijks universiteit van Lei den indologie. In Juli 1928 vertrok de heer de Koning naar Indonesië, waar hij werkzaam was bij het binnen lands bestuur in Batavia en Ban doeng. Hij was o.m. residentie- secretaris in Buitenzorg. Na het uitbreken van de oorlog met Ja pan bracht de heer de Koning drie en een half jaar door in een interneringskamp. Na de bevrij ding werd hii met speciale op drachten belast en trad o.a. op als adviseur voor de Republiek. Laatstelijk was hii resident van Banka en' Billiton tot Augustus 1949, toen hij tengevolge van de souvereiniteitsoverdracht op wachtgeld werd geplaatst en naar Nederland vertrok,, waar hu zich in Noordwijk vestigde. De heer de Koning, die behoort tot de Ned. Hervormde Kerk. is gehuwd en heeft zes kinderen. Hij kent ziin nieuwe gemeente nog niet, hetgeen begrijpelijk is, omdat hij een groot deel van zijn leven in ambtelijke bestuursknn- gen in Indonesië heeft doorge- bracht. Toen schaakmeester Oldrich Duras in het tournooi te Karls bad in 1907 in zijn partij tegen Wolf op de zevende zet een pion verloor, kon niemand het be vroeden, dat deze partij zou wor de ntot één van de langdurigste worstelingen in de annalen van de schaakgschiedenis. Niet minder dan 170 zetten duurde het, alvorens Duras na 24 uur spelen capituleerde. Nog erger maakten het de ge broeders Brenzinger, die in 1859 besloten een correspondentie partijtje te spelen. De strijd duurde 16 jaren en eindigde ten slotte in remise. Anderzijds zijn er ook tal van beroemde meester-partijen, die uitmunten door hun korte duur. Tartakower werd eens door de Oostenrijkse meester Réti „op gevreten" in 11 zetten. Dit drama ging als volgt: Wit Réti; zwart Tartakower Caro-Kann verdediging 1. e2—e4, c7c7; 2. d2—d4, d7d5; 3. Pbl—c3, d5xe4; 4. Pc3 x4, Pg8—f6; 5. Ddl—d3 (gebrui kelijk is hier 5. Pxf6t); 5 e7e5 (Tartakower wil munt slaan uit wits ongebruikelijke zet, doch raakt hierbij van de wal in de sloot, juist was 5 Pxe4, gevolgd door 6Pbd7) 6. d4xe5, Dd8—a5f; 7. Lel—d2, Da5xe5; 8. 000! (een gemeen valletje, waar Dr. Savielly ook prompt in trapt); 8Pf6xe4; 9. Dd3d8f!!, Ke8xd8; 10. Ld2— g5t (dubbelschaak)11 Kd8c7 (Na 11Ke8 volgt 12. Td8 mat); 12. Lg5d8 mat. Ten tijde, dat deze partij ge speeld werd, had grootmeester Tartakower reeds 19 boeken ge schreven en zijn 20e boek over de Caro-Kann verdediging stond op de pers. Was deze partij wat het aan tal zetten betreft een bijzonder heid, de volgende partij, ge speeld tusen Tarrasch (wit) en Marco in het tournooi te Dres- de nin 1892 is beroemd gewor den door het feit, dat de witspe- ler slechts 4 minuten bedenktijd nodig had om zijn tegenstander die bijna 2 uur had zitten zwoe gen aan zijn zegekar te bin den. De partij ging als volgt: Wit: Dr. Tarrasch; zw.: Marco Spaanse verdediging. 1. e2e4, e7—e5; 2. PG1—f3, Pb8—f3, Pb8c6; 3. Lfl—b5, d7 d6; 4. d2d4, Lc8—d7; 5. Pbl c3, Lf8e7; 6. 0—0, Pg8—f6; 7. Tflel, 00 (juist is 7 e5xd4!, zoals thans in elk theo- rieboek staat. Toentertijd was dit nog niet bekend en de -nu vol gende afwikkeling was dan ook e engevolg van huisvlijt van Dr. Tarrasch); 8. Lb5xc6. Ld7xc6; 9. d4xe5, d6xe5; 10. Ddlxd8, Ta8x d8; 11. Pf3xe5. Lc6xe4; 12. Pc3x e4; 13. Pe5d3, f7—f5, 14. f2—f3 (alles gaat even gesmeerd); 14 Le7c5t; 15. Pd3xc5, Pe4x c5! (de beroemde aap). Zwart verliest nu door de dreiging Le7 ten minste de kwaliteit en na 16 Td5 wint hij zelfs een stuk door 17. Le7, gevolgd door c4. Ter oplossing een interessante combinatie. 9735 Stand: Wit: Kh4, Tgl, Pg4, pi: h3. Zwart: Kg7. Ta8, pi: a7 b6 c5 f6 en h7. Wit aan zet en kan remise forceren. •jed jeejs itm tre 83xg|x i8§I§X 'Z 9qxi§N ii49qi>8d T SE16 masjqojd Surssojdo W. J. MUHRING

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4