Behoudens regen, spannende 3de Zondag r De Rectoraatskerk heeft een nieuw orgel Mountenier won de harddraverij in Middenmeer VROUWEN VAN DEZE TIJD" Karei Pluto won op de kortebaan ^AKRUBRIEK In de afdeling Noordholland Leiders van vorig jaar nu nog favoriet in 1A Zware strijd staat W.G.W., St. Victor, S.E.W. en St. Bavo te wachten Wat is Hollandia T van plan? Missionaris in China vermoord Boeiende inleiding op Districtsdag door mevr. Boudens-Van Heel In ChristusLicht Aantrekkelijk programma ondanks regen VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 PAGINA 15 EESTER VAN TEXEL BENOEMD sident van Banka en Billiton NHAGE, 21 Sept. - Bq iet ingang van 1 Octo- emd tot burgemeester de heer C .de Koning, nt van Banka en Billi- eer de Koning is niet n bij een politieke par- eoriënteerd op de Partij rbeid. de Koning is momen- achtig te Noordwijk. Is geplaatst in een deel vorige oplage.) de Koning is 45 jaar lij ons hedenochtend e, op 24 November 1904 'a middelbaar onderwijs hebben, studeerde de roemde burgemeester ks universiteit van Lei- igie. 1928 vertrok de heer de tar Indonesië, waar hij was bij het binnen- uur in Batavia en Ban- j was o.m. residentie- in Buitenzorg. Na het van de oorlog met Ja- it de heer de Koning n half jaar door in een 'skamp. Na de bevrij- L hij met speciale op- lelast en trad o.a. op als 'oor de Republiek, ijk was hii resident van Billiton tot Augustus hii tengevolge van de niteitsoverdracht op werd geplaatst en naar vertrok, waar hij zich vijk vestigde, de Koning, die behoort d. Hervormde Kerk. is :n heeft zes kinderen, zijn nieuwe gemeente hetgeen begrijpelijk is, een groot deel van zijn .mbtelijke bestuurskrin- donesië heeft doorge- schaakmeester Oldrich het tournooi te Karls- i07 in zijn partij tegen le zevende zet een pion :on niemand het be- lat deze partij zou wor- ên van de langdurigste ;en in de annalen van gschiedenis. nder dan 170 zetten et, alvorens Duras na leien capituleerde. ;er maakten het de ge- Brenzinger, die in 1859 een correspondentie- te spelen. De strijd jaren en eindigde ten- remise. jds zijn er ook tal van meester-partijen, die i door hun korte duur. ;r werd eens door de :se meester Réti „op- in 11 zetten. ma ging als volgt: ti; zwart Tartakower Kann verdediging >4, c7c7; 2. d2—d4, Pblc3, d5xe4; 4. Pc3 f6; 5. Ddl—d3 (gebrui- hier 5. Pxf6t); 5 Tartakower wil munt wits ongebruikelijke raakt hierbij van de sloot, juist was 5 olgd door 6Pbd7) Dd8—a5t; 7. Lel—d2. i. 000! (een gemeen waar Dr. Savielly ook i trapt); 8Pf6xe4; 8tü, Ke8xd8; 10. Ld2— bbelschaak); 11 (Na 11Ke8 volgt nat); 12. Lg5d8 mat. dat deze partij ge- :rd, had grootmeester sr reeds 19 boeken ge en zijn 20e boek over Caro-Kann verdediging de pers. ze partij wat het aan- betreft een bijzonder- volgende partij, ge- sen Tarrasch (wit) en het tournooi te Dres- 892 is beroemd gewor- het feit, dat de witspe- s 4 minuten bedenktijd 1 om zijn tegenstander 2 uur had zitten zwoe- an zijn zegekar te bin- oartij ging als volgt; Tarrasch; zw.: Marco verdediging. e4, e7e5; 2. PG1—f3, Pb8—c6; 3. Lfl—b5, d7 32—d4, Lc8d7; 5. Pbl e7; 6. 0—0, Pg8—f6; 1, 0—0 (juist is 7 oals thans in elk theo- taat. Toentertijd was dit bekend en de nu vol- wikkeling was dan ook Ig van huisvlijt van Dr. 8. Lb5xc6. Ld7xc6; 9. ixe5; 10. Ddlxd8, Ta8x f3xe5. Lc6xe4; 12. Pc3x ï5d3, f7—f5, 14. f2—f-3 at even gesmeerd); 14 c5f; 15. Pd3xc5. Pe4x leroemde aap). Zwart iu door de dreiging Le7 :e de kwaliteit en na 16 wint hij zelfs een stuk Le7. gevolgd door c4. lossing een interessante e. 97—35 Tgl, Pg4, pi; h3. g7. Ta8, pi: a7 b6 c5 f6 n zet en kan remise •jed teejs jtm ua i8§—I8x Z Ü49H{-3d "1 inoaiqojd Suisso{do W. J. MUHRING Als ons Nederlandse klimaat de voetbalwereld niet nog eens opnieuw voor dezelide terrein-problemen wij plaatsen als vorige week, dan hebben we morgen weer een interessante strijd te verwachten. Twee competitiezondagen hebben een zeer voor zichtige schatting van de krachten over het algemeen nog niet mogelijk gemaakt Daarvoor is het programma de vorige Zondag te veel opgehouden. Van de clubs die reeds twee wedstrijden achter de rug hebben zien we er echter al verschillende die het vorig seizoen ook een plaats aan de kop hadden. We noemen: U.S.V.U., O.D.I.Z. en M.F.C., en verder zien we in enkele afde lingen de middenmoot van het vorig seizoen op het ogenblik nog aan de leiding zitting: H.O.S.V., Spartanen en J.V.C. Zij hebben het voordeel van het goede begin en zullen natuurlijk moedig trachten te voorkomen dat dit eerste gewin naar een wijze oud-Hollandse uitdrukking „kattegespin" wordt. morgen voor de Bovenkarspelsc club eens een startsein wezen voor een goede competitie. Hee! aardig kan de strijd worden tus sen Valken en RKEDO. De nieu welingen zijn uitstekend op weg en blijken over een goede ploeg te beschikken. Of Valken hen een zege cadeau zal geven? Zeker niet! Het is een strijd op Venhuizens grondgebied en daar zijn ze moeilijk te verschalken. MFC, dat al dertien doelpunten maakte, zal het in Hoorn tegen Sporters proberen. Het kon wel eens op een gelijk spel uit draaien. Als we het programma van de eerste klasse A eens bekijken, dan durven we wel een gokje te wagen op een gunstig resultaat voor Meervogels, USVU, SVA en ODIZ. De Uitgeesters staan er het gunstigst voor: het reser voir van een goed begin en een wedstrijd op eigen terrein. SVA is al een keer gestruikeld en zal het tegen Westzaan niet al te gemakkelijk krijgen, maar er zit wel winst in. Voor ODIZ moet het tegen Uitgeest niet moeilijk zijn. Hetzelfde geldt voor Meer vogels dat Knollendam met flink puntenverschil op zijn schoen moet kunnen nemen. Een vraagteken blijft nog enigszins de uitslag Beemster Foresters. Herhaling van Nieuwe-Niedorp-debacIe? Het zal ons nu eens benieu wen, of Nieuwe-Niedorp het nog langer zonder schaamte wil aan zien. dat de clubs uit de eer ste klasse B een mitrailleurvuur van rake schoten blijven af vuren op zijn doel. Blokkers wrijft zich misschien al in de handen, maar het blijft gevaar lijk, fruitmensen! SEW. dat in twee wedstrijden beide keren niet verder kon komen dan een gelijk spel, zal morgen nog ter dege moeten oppassen voor HOSV, dat Blokkers en KGB reeds klopte. Sijbecarspel en KGB schijnen plannen te heb ben weer een ondergeschikte rol te gaan spelen. Ze hebben beide nog een nul in het uit slagenrijtje. Laat de dag van RUSSISCH VETO TEGEN DINER De Sowjet-Russische mi nister van Buitenlandse Za ken, Wysjinsky, heeft Don derdagavond een diner van de V.N. verlaten, toen de gouverneur van New York, Thomas Dewey, verklaarde dat de Sowjet-Unie „een millioen slavenarbeiders" had. Malik volgde Wysjinsky op de voet. Toen Dewey zag, dat beiden de tafel verlie ten, zei hij: „Ik moet zeg gen, dat ik het als een com pliment voel, dat zij, die samenspannen om de wereld te vernietigen, zich terug trekken". De Sowjet-minis- ter weigerde journalisten te woord te staan toen hij de zaal verliet. WIE WIL SCHEIDSRECHTER WORDEN? Zij, die ambitie hebben om bij voetbalwedstrijden als scheidsrech ter op te treden, kunnen zich nog altjjd aanmelden bij de heer F. Ren tenaar, Corfstraat 47, Alkmaar, tel. 3733. De termijn van aanmelding is nl. verlengd tot a.s. Zondag. Bk zijn nog steeds niet genoeg scheidsrech ters. Voetbalidealisten, meldt u dus! GRASMEEL MET 30 EIWIT Uit de „Grasdrogerij Abbekerk" is vorige week een product afgeleverd, dat wel een unicum mag worden genoemd ten aanzien van de voe dingswaarde, die in grasmeel over het algemeen kan worden verwacht. De analyse-uitslag gaf namelijk de volgende cijfers: 30.2 pet. eiwit en 5.4 pet. vocht. Tot nog toe waren in genoemde drogerij uitslagen bereikt van 27 pet. eiwit voor witte klaver en 24 pet- eiwit voor gras. Deze cijfers waren verkregen uit grondstoffen, geoogst in de maand Mei. Wanneer we in aanmerking nemen, dat de topcijfers die vorige week zijn genoteerd, uit Septembergras zijn verkregen, kan toch zeker van een bijzonderheid worden gesproken. Algemeen toch wordt aangenomen dat Meigras de hoogste voedings waarde bevat, wat ook tot uitdruk king moet komen uit de cijfers van bet gedroogde product. Tenminste— als het winningsproces zodanig is verlopen, dat alle factoren in acht zijn genomen, die een hoge op brengst in de hand kunnen werken. Verschillende omstandigheden lei den er toe mee, dat hieraan niet altijd kan worden voldaan. De hoge voedingscijfers, die het grasmeel van vorige week bevatte, is zeker ook een gevolg van het feit, dat met <ie bovenbedoelde factoren terdege is rekening gehouden. De betreffende veehouder had zorg ge dragen voor een kaal stuk land. Hierover is toen stikstof gestrooid; het gras pl.m. na 14 dagen gemaaid en onmiddellijk gedroogd. Eisen waaraan aandacht moet worden be steed. om een waardevol eindproduct te verkrijgen. Het is wel tekenend, dat nu in het reeds vergevorderde seizoen, deze hoge voedingscijfers zijn bereikt. Situatie in IC nog ongewis Van de eerste klasse C is eigenlijk nog niet zoveel te zeg gen. Vier van de tien clubs heb ben nog slechts één wedstrijd achter de rug. SRC, Geel Zwart en VZV zijn nog ongeslagen. Sterke clubs, maar voorlopig zeggen de 2-tjes nog weinig. Geel Zwart gaat morgen naar de marinestad voor een ont moeting met WGW. We zien de Wit Gelen nog niet zomaar win nen. Sint Victor dat wel ge toond heeft doelpunten in zijn mars te hebben, maar het nog niet tot een zege kon brengen, krijgt misschien hiertoe een kans tegen Alkmaar, een club die nog wat twijfelachtig 's. Maar dan zal het hard werken worden voor de Obdammers Berdos en VIOS ontlopen el kaar, naar het schijnt, niet zo veel. Het zou wel eens een pun tenverdeling kunnen worden. Kaagvogels en Schoor] ontmoe ten elkaar voor de tweede maal en de Barsingerhorners zullen het wel weer op een overwin ning willen aansturen. Maar wii moeten het nog zien! SRC heeft een grote kans ten koste van VZV de punten mee naar huis te nemen. Groot-Schermer niet in vorm Egmondia hoopt in de tweede klasse, na een week rust, weer van stapel te lopen. Tegen Gr - Schermer, dat niet erg in vorm schijnt te zijn, kunnen de Eg- monders wel winnen. Jisp zal •ten koste van Graftdijk probe ren zijn plaats aan de kop te behouden, met veel kans op suc ces. Sint Bavo dat vorige week niet veel geluk had tegen Zaan- se Boys, door de onbespeelbaar heid van het veld, speelt nu thuis tegen PSCK, een sterke tegenstander die niet veel krimp zal geven. Voor WB3V uit de Beemster is morgen ein delijk het moment aangebroken om de competitie te beginnen. Wind en weder dienende natuur lijk. Het start tegen SDOB, het oude Broek in Waterland, dat ook nog geen competitieba'l heeft aangeraakt. Start van Strandvogels Het degraderende Strandvogels uit Onderdijk neemt morgen de handschoen op tegen Berkhout. Dat wordt een spannende strijd van de niet te onderschatten ex- eerste klasser en de tweede klasse-crack Berkhout. RKDVO kan met een beetje inspanning wel de baas blijven -over Win kei. De Medemblikkers zijn op de goede weg naar de herove ring van het eerste klasseschap. De Spartanen, ook prima ge start. geven we de meeste kans in de wedstrijd tegen Flevo, al sluit de vorm waarin de Wie- ringermeerders zich, ondanks hun nederlagen bevinden, een verrassing in Wognum niet uit. Twisk lijkt ons iets sterker dan HEO, maar toch valt er over de uitslag van dit treffen nog wei nig te zeggen. Dit laatste geldt ook voor Woudia. dat Zwaag- dijk thuis krijgt. DWB ontmoet een tegenstander van iets min der formaat dan Berkhout in Wiron. Maar het zal het, niet gemakkelijk krijgen op Wierin gen. Nu tie beurt aan Duinranders? Wat moeten we nu zeggen van Zeemacht en Rangers? Zee macht zouden we nog een kans durven geven tegen Callants- oog. maar van de Adelborsten krijgen we de indruk, dat ze helemaal een beetje als bijlopers willen fungeren. Als dat zo is, zou Duinranders uit de Nieuwe- diep zijn derde zege kunnen wegkapen. Texelse Boys en Dirkshorn zullen de koppen wel tegen elkaar zetten en beide niet van plan zijn om de punten aan een ander te laten. We zou den niet graag een favoriet aan wijzen. Dan hebben we het "ge val Hollandia T. De eerste nederlaag en nog wel 30 van Duinranders geeft te denken Was het een pech-dag of is de oude kracht van de Tuitjehorn- ders aan het aftakelen? Laten ze morgen tegen SVW alle som bere veronderstellingen weg vagen! De kansen van Hugo Boys en Petten achten wij on geveer gelijk. JVC zal het tegen LSW niet gemakkelijk krijgen misschien wordt het wel de eer ste nederlaag van de Juliana- dorpers. DE LAZARISTENPATER JOS. THEUNISSEN Volgens een mededeling van de paters Lazaristen te Nijmegen is pater Jos. Theunissen, Nederlands missionaris in China sinds 35 jaar, en werkzaam onder auspiciën van de Amerikaanse provincie van deze congregatie, door benden vermoord. Hij is neergeschoten in een rijstveld bij Kiangsi. Benoeming Heemraad, Dijkgraaf enz. Bij K.B. zijn met ingang van 1 October 1950 benoemd tot Heemraad van de polder Eijerland op Texel, K. Kalis te Texel en tot Hoogheem raad van het Hoogheemraadschap Waterland. S. Bakker te Ilpendam. ZWEEFVLIEGVELD BENOORDEN HET I) CASTRICUM. Na jarenlange pogingen om de zweefvliegers be noorden het IJ een terrein te ver schaffen is thans, dank zij de be middeling van de Rijksluchtvaart dienst door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart nagenoeg een op lossing voor dit probleem gevonden. De directie van de Prov. Waterlei ding in Noord-Holland stond een van de onder haar beheer staande duinterreinen ten westen van Cas- tricum af, waar sinds eind Augustus reeds proefvluchten werden gemaakt door de eerste Zaanse Zweefvlieg Club. Er werden reeds lierstarts ge maakt tot 500 M. hoogte, waarna gezweefd werd in de golfstijgwind langs de kust. Het is de bedoeling om mettertijd twee loodrecht op elkaar staande startstroken op het terrein aan te leggen. NIEUWE NIEDORP. Eindelijk is het dan zover, dat de parochianen van Nieuwe Niedorp tijdens de ker kelijke plechtigheid een echt orgel zullen horen- Vanaf de stichting van kerk en klooster, nu 43 jaar geleden heeft men zich moeten behelpen met een doodgewoon harmonium. Zolang de Eerw. Paters zongen ging het nog wel, maar toch schiet zulk een instrument, dat het in een huis kamer nog zo goed kan doen, in een kerk als de onze tekort. Het is alweer ongeveer 6 jaar ge leden dat het rectoraat Nieuwe Nie dorp tot parochie werd verheven en vanaf dat tijdstip dateert eigenlijk de wenselijkheid van een flink kerk orgel. Het koor werd nu ruim vier jaar geleden op initiatief van de Z. E. Pater rector gevormd. Het bestaat uit 13 leden plus een dirigent uit Heerhugowaard. Met het plaatsen van het mooie nieuwe kerkorgel ook hun grootste wens vervuld. Or- Godsheiligdom. gel en koor kunnen nu een stemmig geheej vormen, tot stichting van de gelovigen en tof meerdere eer van Hem die zij allen dienen. De geldmiddelen voor het nieuwe orgel zijn door alle 400 parochianen middels collecten in de kerk en di verse verlotingen bijeengebracht. Het orgel is vervaardigd en ge- plaatst door de orgelbouwer Jos Vermeulen uit Alkmaar, die er een bijzonder fraai werkstuk mee heeft afgeleverd. Het geheel mechanische instrument heeft 9 registers (ofwel stemmen) met 500 pijpen, welke worden bediend door een dubbel klavier met aanhangend pedaal. Zondagavond a.s. wordt het tij dens een kort lof ingezegend en vervolgens ter bespeling in handen gegeven van organist Komen uit H. Hugowaard. Dat het vele jaren haar gouden klanken tussen de gewelven mag la ten klinken tot meerdere luister van De regen gulste de lucht uit tijdens het grootste gedeelte van de Draverij. Toch lieten zich echter de echte liefhebbers niet van hun plaatsen verdringen en hielden ijverig de stand in hun programma bij. Door al het water wérd de baan erg zwaar en het zou niet te verwonderen zijn geweest als er verrassingen waren gekomen. Of was het toch een verrassing dat Mountenier won? De Toto betaalde nog f25.90 (winnend) uit, wat nog wel enigszins in die richting wijst. Het kanspaard Eduard Anvil, dat in Medemblik beslag op de eerste prijs wist te leggen, stond ook in Middenmeer in het teken der belangstelling. In de demi finale moest hij het echter af leggen tegen de oude crack Al- louez. Dit oudje deed het anders weer best en wist beslag te leg gen op de tweede prijs van 250 gulden (eigenaar en rijder J. de Vlieger). De finale gaf minder strijd te zien dan algemeen verwacht werd. Mountenier (eigenaar J. Tromp, rijder M. Vergay) werd practiseh onbedreigd winnaar en sleepte de prijs van 600 gul den in de wacht, terwijl Allouez afrekende met Jim Wilkens in twee ritten. In totaal liepen er twee en twintig paarden, verdeeld in vijf series van vier, terwijl de num mers 21 en 22 onderling uit gin gen maken, wie in de demi finale uit mocht komen. In de eerste serie liep Miss A, waar van ook nu weer grote ver wachtingen waren. Gezien het sierlijke lopen tegen Edelman, was dit ook niet denkbeeldig. Tegen Allouez moest zij echter het onderspit delven en zij kon dus haar prestatie van het vorig jaar winnares- van de course niet meer herhalen. Allouez had wel enigszins meer moeite gehad met George Wilkens, maar toch waren twee ritten voldoende. De tweede serie bracht meer spanning. Nanda D moest in een mooie kamprit in Jim Wilkes haar meerdere erkennen en Ab dullah Scott zegevierde even eens in een kamprit over N. Brewer. Abdullah kon echter niet op tegen Jim Wilkes waar door dus de laatste in de demi finale werd geplaatst. De derde serie gaf weer wei nig strijd te zien. Hannover be reikte hier zonder veel moeite de demi-finale. In de vierde serie moest Lim bus de strijd staken, waardoor My Darling tegenover Mounte nier kwam. Slechts met gering verschil kon de laatste zich plaatsen. Eduard Anvil deed de harten van de bezoekers sneller klop pen. Zou hij het kunststukje van Medemblik hier herhalen? Het leek er veel op. De eerste rit won hij zonder veel moeite, maar de tweede was voor Louis. Er kwam dus een kamprit. Het zal de lezer (es) waarschijnlijk interesseren, dat wij hier even vermelden, dat de linkerbaan ons inziens beter was dan de rechter, door de vele regens. Nu had Eduard Anvil het geluk in de kamprit de linkerbaan te treffen en ons inziens zat daar wel enigszins de overwinning in. Hoe het ook zij, hij kwam als eerste over de streep en dat deed de gezichten van degenen, die een gokje op hem gewaagd hadden, aanmerkelijk opklaren Lucky Fanfare wist tenslotte de baas te blijven op Koningin Draisine, zodat de volgende paarden de demi-finale ingin gen: Allouez, Jim Wilkes, Han nover, Mountenier, Eduard An vil en Lucky Fanfare. In de eer ste omloop rekende Mountenier met Lucky Fanfare öf en Al louez liet zien was hij waard was op deze zware baan tegen Eduard Anvil. Jim Wilkes had evenwel meer moeite met Han nover en het scheelde maar hee] weinig of de laatste had de finale bereikt. De derde prijs van 100 gulden werd behaald door Jim Wilkes (eigenaar Stal Hollandia). Lichtwedstrijd De belangstelling voor de dra verij was hoe kan het an ders! niet zo groot als het vorig jaar. Het bestuur van Hippos liep dan ook al met lange gezichten rond. Dat zou lang niet uit kunnen! Wel stond er nog een lichtwedstrijd op het programma, maar het terrein zou toch wel onbespeelbaar zijn, door al dat water en dan kon dat immers ook niet doorgaan. Maar nu had men zich toch ver gist. Het Flevo-terrein was juist door de gemeente vrij gegeven, nadat het geheel ophieuw was ingezaaid enz. Geen plasje HOORN. In een van geest1 en humor tintelende rede, heeft gistermiddag mevr. Boudens-van Heel uit Vlaardingen een uur lang de honderden bezoeksters van de Distrietsdag van de Katholieke Vrouwenbeweging irt de Parkzaal getoeid, nadat deze zich tijdens een korte pauze aan koffie en andere leeftocht hadden gelaafd. Klein, grijs en levendig geklommen op de hoge katheder, gaf zij vandaar haar pittig relaas, waarvan de kern wel was te bewijzen hoeveel juistheid er schuilt in de stelling dat vrouwen eigenlijk alles vermogen. pauselijke woorden die de taak van de vrouwen van deze tijd zo treffend tekenen: herstelsters te zijn van de huiselijke band, het gezin en de maatschappij. De presidente van de kring Hoorn, mevr. Rupert, heeft haar, mevr. Hermans en rector Leenders tenslotte hartelijk dank gezegd voor wat zij de vergadering te genieten en te overdenken hadden gegeven, en in dit dankwoord allen betrok ken die aan het welslagen van deze Districtsdag medewerking verleenden: zowel het eigen be stuur van de kring als dat vi.i de Winkelweek, en ook de pers, die op verschillende wijzen het werk van de Katholieke Vrou wenbeweging ondersteunde. Zij verbond aan dit alles de wens. dat de organisatie moge groeien en bloeien als een frisse leven dige beweging, ook in ons ge west. Tevoren had zij nog medege deeld, dat op 12 October (e Bovenkarspel een bezinningsdag zal worden gehouden voor de besturen van de vrouwenbewe ging. de K.A. en verschillende charitatieve instellingen. Er was vervolgens een pauze van enkele uren, waarna de zalen zich opnieuw vulden voor de modeshow. stond er op, zelfs niet in de doelen. Er kon dus- gespeeld worden. Wij schreven het de vori week reeds, dat het een goet. gedachte was van het bestuur van, Hippos om de bezoekers van de draverij 's avonds nog iets voor te zetten, daar de tijd tussen het einde van de drave rij en het vuurwerk te lang zou zijn. We geloven nu echter, dat Hippos zelf er nog het meeste mee gebaat zal zijn, dat zij het evenement van een lichtwed strijd aangedurfd heeft. Een paar duizend bezoekers een ongekend aantal in de Wierin germeer hebben de lichtwed strijd Flevo (versterkt)Grass hoppers bezocht en zij kregen waar voor hun geld. Het is een vlot partijtje voetbal geworden, waarbij Grasshoppers uiteinde lijk de sterkste bleek. Vooral voor de rust werd er hard ga werkt. De bezoekers bleken uit eindelijk meer op elkaar inge steld te zijn en dit werd voor Flevo de nederlaag (36). Reeds onder de voetbal wedstrijd en dit vonden we enigszins een fout in de orga nisatie werd het vuurwerk afgestoken. Was het een won der, dat men in allerijl het veld verliet om dit moois te gaan be wonderen? Want mooi was het vuurwerk daar in het bosje tegenover de haven. Duizenden hebben van dit. altiid weer mooie, schouwspel genóten. Het schijnt er zo bij te horen bij een draverij en het wordt door het publiek op prijs gesteld. Tot ver m de nacht werd de feest vreugde nog voortgezet in hotel Smit. Tenslotte willen wij u hier nog even de toto-uitslagen weer geven: ,E„e„rste.„se"e Allouez winnend ƒ4 70- ppel Allouez Miss A Tweede serie Jim Wilkes win- nG"5f4.60. Koppel Jim Wilkes —Abdullah Scott ƒ11.60; Derde serie Hannover win nend 1.10. Koppel Hannover Kalumet Axkit 1.70; Vierde serie Moutenier win- neiwr^ Koppel Mountenier My Darling ƒ3.30; Vijfde serie Eduard Anvil winnend ƒ2.90. Koppel Eduard An vilLouis ƒ4.20. Definitief: Mountenier 4.20 (winnend ƒ25.90), Allouez ƒ9.20 Jim Wilkes ƒ9.70. Voorts willen we nog even vermelden dat de Wieringer- meer-fanfare de wedstrijden met pittige muziek opluisterde, ter wijl de handbal-demonstratie- wedstrijd tussen Vlug en Vaar dig en D.W.O., die tijdens de ■rust werd gespeeld, een goede propaganda was voor deze mooie veelzijdige tak Van sport. De titel van mijn rede: „Vrouwen van deze tijd", doet de vraag rijzen, zo zeide zij, of de vrouwen van nu anders zijn dan die van vroeger. Zeker is, dat de vrouwen in alle eeuwen een voorname rol hebben gespeeld in de geschiedenis. Het be gint al met Bijbelse figuren als Esther, die haar volk van de onder gang redde en Judith. Maar vooral is daar, aan de poort van de Kerk geschiedenis, de figuur van Maria, zich haastend over de bergen om haar nicht Elisabeth te helpen, aldus het voorbeeld gevend van die typisch vrouwelijke eigenschap: metterdaad te dienen langs de meest directe weg, de omwegen van de commissies mijdend, waaraan mannen met zo veel genoegen kostbare tijd beste den. Daar zijn vervolgens de vrouwen langs de Lijdensweg van Christus, hartelijker en dapperder dan Chris tus' leerlingen zelf waren; de vrou wen ook die het werk van de Apos telen voorbereidden en er het resul taat van behoedden. Zij gaven de Blijde Boodschap door: Lydia en Prisca; zij stierven er voor; Caecilia en Agnes cn men vindt haar telkens opnieuw haar invloed uitoefenen op de geschie denis van Kerk en wereld: Jeanne d'Arc, Catharina van Siënna en Theresia van Avilla, die ook de mannenkloosters van haar tijd tot nieuwe vurigheid bezielde. Zo is het doorgegaan tot in onze tijd en in iedere kring: niet alleen Florence Nightingale en Henriëtte Roland Holst, maar ook al die dood gewone vrouwen, waarvan niemand9 de naam kent rpkar die, als de nood aan.de man komt, zoals in de jong ste oorlog het geval was, niet terug schrikken voor een heldhaftige op offering als van die duizenden held- haftigen, die heel Nederland af sjouwden, om voedsel en brandstof voor haar gezin. Iedere vrouw heeft de plicht, ieder op haar wijze, actief deel te nemen aan de strijd tegen alle stro mingen, die de huiselijke haard be dreigen", zo heeft de Paus met na druk gezegd. „Ieder van ons heeft een zeer per soonlijke taak, die voor ieder weer anders is: of wij in de stad of op het land wonen, gehuwd zijn of onge huwd", aldus spr. „Welke die taak is: laat ons oor deel daarover soepel zijn en ons niet in details verliezen. Laat ons elkaar het leven niet verbitteren: sluit ook de mensen die van andere plaatsen komen niet uit, omdat zij anders zijn. Laat ons ook oog hebben voor de verschillende manier waarop ieder van one in het leven staat_ en be grijpen dat deze omstandigheden, in eindeloze verscheidenheid, ook onze werkzaamheid bepalen. Maar door vele eigenschappen die nen zich toch alle Vrouwen te onder scheiden. Van ons wordt gevraagd lief te zijn en opofferingsgezind, dapper en vrolijk, stralend als het kan, bekwaam voor onze taak op de plaats waar we staan. De meesten van ons zullen geen bijzondere dingen behoe ven te verrichten. Als zij maar goed doen wat hun hand te doen vindt, samen vooral ook met de jonge vrouwen, die, met een hart boordevol idealisme, dikwijls afstuiten op het conser vatisme van een bestuur van ouderen. Want de jongere vrou wen: zij zijn de nieuwe tijd, die de ouderen willen voorbereiden. Voor de vrouwelijke eigenschap pen ligt een ontzaglijk arbeids veld in de verruwende mannen wereld van vandaag open. En geen gezin ook staat vandaag nog geïsoleerd alleen: het ver keer, de radio enz. hebben het isolement verbroken, zelfs van het kleinste dorp. Men zal b.v. moeten verwach ten dat emigratie de gewoonste zaak van de wereld wordt in een normaal bloeiend gezin. De opvoeding zal daar zeker reke ning mee moeten houden. Laat ons in dit verband ook de gods dienstcursus voor 18-jarigen aangrijpen ais een zeldzame kans om onze grotere kinderen het fundament te geven dat zij in den vreemde onmogelijk zul len kunnen ontberen. Onze gezinnen in stad en land zullen voorts zó modern moeten zijn, dat zij ouderwets durven wezen en niet het vasthou den aan de christelijke tradities af te dwingen door de moderni teiten van vandaag. Ons gezin: laat het geen cafe taria, geen kosthuis, geen koel cel zijn, maar iets bloeiends, iets levends, waar de jonge mens steun en belangstelling vindt voor zijn idealen, waar gods dienstzin is en cultuur, inge keerdheid en tegelijk brede be langstelling, waar men niet al leen maar overal tegen is, maar ook ergens vóór, vooral het goede, vooral voor de blijd schap. Nadat spr. tenslotte de goede krachten, die op het platteland overcompleet moeten zijn, drin gend had gevraagd toch naar de grote steden te komen, waar zo vele kinderen verloren lopen, besloot zij haar rede met de AUTOBOTSING BEEMSTER Dezer dagen reed een met kaas beladen vrachtauto van de Zuivelfabriek „Beemster" bestuurd door de chauffeur de Vries op het kruispunt te Midden Beem ster, in de richting van Avenhorn, toen er van de richting de Rijp een Volkswagentje aan kwam be stuurd door een vertegenwoordiger van de firma Bemet te A'dam. Deze zag, verblind door het zon licht, de vrachtwagen niet nade ren, die hem op zijn beurt niet meer kon ontwijken. Bij de bot sing werd de Volkswagen danig ingedeukt, de bestuurder liep een hoofdwonde op. Van de vrachtwa gen werd het linker spatbord ver nield; de handrem bleek niet aan de eisen te voldoen. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (W.) Dr. Bloem te Spierdijk, telef. K 2296; 204. Dr. Boeekhorst te Wog num, telef. K 2297: 215. Dr. Fer- werda te Twisk, telef. 8. Ongeval CALLANTSOOG. Gisteren had in de bocht Duinweg—Helmweg te Groote Keete een botsing plaats tus sen een vrachtauto' van de heer R. en een bestelauto van de heer V. beiden te Callantsoog. De bestuur der van de bestelauto komende uit Groote Keete werd verblind door de zon en reed tegen de inmiddels tot stilstand gekomen vrachtauto op. De bestelwagen werd aanzienlijk be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Het aanhoudende koude regenweer dreigt ook voor de veeboeren een strop te worden. In de maanden Juli en Augustus was de temperatuur nog wel zodanig dat ondanks het wgter van een flinke groei sprake was. Maar nu raakt de groei uit het gewas en wat erger is, het vee vertrapt in de weke grond veel meer dan het op eet. Sommige beste weiden zien er soms binnen enkele dagen al troosteloos uit. Een en ander heeft tengevolge dat dit jaar vroeger dan anders aan af zet moet worden gedacht en dit was gisteren op de markt maar al te wel merkbaar. Eigenlijk was zelfs reeds van een min of meer over voerde markt sprake, temeer waar voor het artikel geldekoeien nog zo goed als géén opzetters aan de markt verschijnen. Of ze overigens dit jaar nog een belangrijk woordje mee zullen spreken mag worden betwij feld, want de meeste tuinbouwpro ducten prijzen slecht. En geen geld... geen koeien. In bovenstaande zijn derhalve vele factoren aangeduid, die mede de aanleiding tot een nog verder gaan de prijsdaling van het rundvee vor men. Het buitengewoon rijke aan bod van vette koeien was tegen 12 uur wel zo goed als geheel ver kocht maar de .prijs was toch weer 5 a 7 ct. per p. lager en wel f 1.13 a f 1.28. De gelde pinken brachten het tot f 1.10 a f .1.14, bij een uit gesproken slechte handel. Slecht ging het eveneens in de afdeling gelde koeien, waar met een vermin dering van f 50 a f 75 per dier reke ning werd gehouden. Tijdkoeien ook iets minder, maar toch altijd nog prijzen van f 500 tot f 700. De verse koeien bleven het best in de markt liggen bij een vrij lusteloze handel. De lammerenhause duurt nog on verminderd voor? tengevolge van de export op Frankrijk. Notering f 75 a f 95, handel vlug. Vette scha pen bijna prijshoudend f 100,— a f 115.— en fokschapen f 85.— a f 100.— handel matig. In de paar- denhoek was zowel wat de aanvoer als de handel betreft een opleving merkbaar. Men zag heel wat beste paarden die voor prijzen variërend van f 600.— tot f 1000.— van de hand gingen. De veulens brachten omstreeks honderd rijksdaalders op. De vraag naar nuchtere kalveren schijnt ook iets te tanen. Ondanks het kleine aanbod daalde de prijs met plm. f 5.p. st. tot f 50.a f 70.De biggen die vandaag wer den aangevoerd waren vrijwel allen van het middelzware type, waar voor bij een zeer trage handel on geveer f 40— a f 45.— werd geno; teerd. Het slechte weer ten spijt, was het marktbezoek nog zeer be vredigend. Christus leeft in mij. Christus bidt, arbeidt, lijdt, bemint in mij. Daardoor krijgt ons leven een nieuwe, boven al het louter- menselijke oneindig verheven zin en waarde. Uit onszelf niets, vol gebrekkig heid/slechts goed om tekort te schieten, mogen wij op de Heer steunen, op Zijn ge bed en liefde. BENEDICTUS zijn zoon Jan en zijn kleinzoon Joop deden als berijders aan deze wed strijd mee. In de draverij werden de krasse oude Jan van Leeuwen en zijn kleinzoon J. van Leeuwen Jr. al spoedig uitgeschakeld. Alleen J. v. Leeuwen Jr. bracht het nog tot de derde prijs. Voor deze unieke draverij waren 18 paarden opgekomen en zonder uitzondering werd er door allen sportief gestreden om de prijzen. Vele extra ritten waren nodig om de winnaars aan te wijzen; sommige er van werden met neuslengte ge wonnen. In de eerste omloop klopte Nanda D in 2 ritten My Darling; Miss A sloeg in 3 ritten Louis F.H.; Karei Pluto in ,2 ritten Guy Hanover; George Wilkes in 3 ritten Nuni Bre wer; Johannes in 3 ritten Monte Carlo; Laetare A in 2 ritten Edel man; Allouez in 2 ritten Priola (welke laatste als favoriet aange merkt stond); Eduard Anvil in 2 ritten Lucky Fanfare en Lycurgus in 3 ritten Abdullah Scott. Karei Pluto rekende in 2 ritten af met Eduard Anvol en Lycurgus had 3 ritten nodig om Johannes uit te schakelen. Allouez won in 2 rit ten van George Wilkes en Laetare A in 2 ritten van Nanda D. Miss A was stilstaand paard. In de derde omloop lootte Laetare A vrij, zodat in de volgende ritten Miss A won van Allouez en Karei Pluto van Lycurgus. Allouez en Lycurgus deelden hier na de vierde prijs van f 100. De finale ging tussen Laetare A. Miss A en Karei Pluto. Hiervan lootte Karei Pluto vrij. Misg A won beide ritten van Lae tare A, maar tegen Karei Pluto moest zij in 3 uiterst spannende rit ten de meerdere erkennen. Hierdoor won Karei Pluto, eig. P. A. Mei- nardi en berijder M. Vergay, de eerste prijs van f 700. Tweede was Miss A, ber. J. Wa genaar, f 300.en derde Laetare A, ber. J. van Leeuwen Jr. f 200. De Totalisator keerde voor num mer één uit: winnend f 11.f 4.50 en f 1.80 (definitief); plaats f 2.70, f 1.60, f 1.30. Voor Miss A; plaats f 1.90, f 1.40, f 2.50. Voor Laetare A: plaats f 1.60, f 1.30. De totale omzet bedroeg f 4079.—, hetgeen niet onbevredi gend genoemd mag worden, de slechte weersomstandigheden in aanmerking genomen. In „die Port van Cleve" werden de prijzen uitgereikt. Om half negen 's avonds werd op de voormalige Werf het grote vuur werk ontstoken, waarvoor weer dui zenden het slechte weer hadden ge trotseerd om hiervan getuige te zijn. Er waren talrijke mooie stukken en een groot aantal luchtvuurpijlen. Na afloop van dit schitterend vuurwerk verspreidde de menigte zich over het Venedie met zijn pa- lingkooplui en fruitstalletjes en ook op de kermis was het erg druk. Tot laat in de nacht bleef het gezel lig in de stad. De Enkhuizer Harddraverijdag behoort weer tot het verleden en resumerend kunnen wij constateren dat ondanks de regen, wind en koude hij niets aan populariteit heeft ingeboet. Het was voor velen ENKHUIZEN Enkhuizen heeft gisteren in het middelpunt van de belangstelling gestaan, doordat daar de Harddraverjjdag werd gehouden. Een traditie van meer dan 100 jaren. Een paardensportfestijn van de eer ste rang en dat alles onder een overgrote belangstelling nit geheel West-Friesland. Reeds vroeg wapperden van vele gebouwen en van particuliere huizen het Rood-Wit-Blauw en de Rood- Gele stadskleuren. Om half tien 's morgens nam het morgenprogramma een aanvang, 31 deelnemers aan de Ring-Schoonrij- derij trokken in hun opgepoetste en uitgedoste wagentjes, in optocht door de stad, voorafgegaan door het muziekgezelschap „de Eendracht" en de dames D. en J. Dangermond als amazones te paard. In de paktuinen nam hierna de Ring en Schoonrijderij een aanvang, waarvoor 35 deelnemers aanwezig waren. Deelnemers uit geheel West- Frieland o.a. Westwoud, Avenhorn, Wervershoof, Twisk, Spanbroek, enz. maar ook uit Zaandam, Den Haag en de Wieringermeer. Na heel wat kampritten was de uitslag bij het Ringsteken als volgt: 1 1. P. Koomen, Spanbroek f 80. 2. Janneke Tool, Den Haag f 50. 3. G. Witkamp, Jisp f 40.4. P. Schoen, Enge Wormer f 25,5. J. Schuit, Enkhuizen f 10. Sehoonrijden: 1. P. Langedijk, Venhuizen f 40. 2. C. van Beem, Wieringermeer f 25; 3. J. J. Schouten, Oosterblokker f 15; 4. H. Langedijk, Enkhuizen f 10. Best gaande paarden: 1. P. Langedijk, Venhuizen f 40; 2. H. Langedijk, Enkhuizen f 25; 3. C. van Beem, Wieringermeer f 15. De enige deelnemers in Westfries costuum waren de heer en mevr. P. Schoen uit de Enge Wormer, die hiervoor een extra prijs verkregen van f 5. Dank zij het mooie weer verliep het morgenprogramma zonder ha peren; er werd sportief gestreden om de prijzen, waarvan in het be gin weinig was te voorspellen. Dat de heer P. Langedijk uit Venhuizen de eerste prijs zou behalen bij de bestgaande paarden, stond al spoe dig vast, want zijn paard „Wall Streed" vormde een klasse apart. Onder de aanwezigen was ook de Burgemeester met zijn echtgenote, die met de anderen volkomen ge noten hebben van deze echt West- Friese folklore, die daar in de Pak tuinen te zien was. Kortebaandraverij. Zo fraai als het weer 's morgens was, zo slecht was het 's middags, zodat bij het begin der draverij slechts weinig belangstelling was, maar de echte Westfries laat zich niet zo gauw kennen, en de regen buien ten spijt, stroomde het aantal bezoekers langs de lijnen. Het Kon. Sted. Muziekcorps maak te zijn entree op de baan. waarna het op de stadsmuziektent zijn vlotte marsen bij tussenpozen liet horen. De grote kortebaandraverij werd geopend door de voorzitter der ver eniging de heer Berghuis, die het als een bijzonder feit noemde, dat Ouwe Jan van Leeuwen, ondanks zijn 75 jaren, toch nog als berijder van Guy Hanover in de baan zou verschijnen. Maar niet alleen deze bekende figuur was aanwezig, ook ecn mooie Harddraverijdag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5