Nieuw De Russen klagen aan Tempo in Korea U.S.A. bedreigen de vrede! De inkomsten bleven hetzelfde, terwijl de lasten stegen Noord-Koreaanse tegenstand heeft samenhang verloren EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN DE PRIJZEN Delfzijler kapitein vermist Groningse reder verongelukt Treinstagnatie bij Amersfoort Scheepsberichten Gratis koekjes huis aan huis Het zorgenkind „de Omroep Hogere ambtenaren protesteren Controle op rode activiteit in V.S. Emigratie-missie naar Australië De Nobelprijs voor de vrede Ongeveer vijf ton verduisterd Oost-Duitsers tegen de hermilitarisatie Voor het rijden „onder invloed" Noord-Koreaanse oorlogsmisdaad (Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 f>er mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief |per editie 16 et. per m.m., minimum f 2:50; jlnaile edities 26 ct. per m.m., minimum f4. Kfamitieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. teij contract belangrijke korting. Directeur: C. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. 'Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) NHD ar. s H VAN HEDEN Pag. 1 Zaterdag 23 September 1950 46e Jaargang No. 11974 [Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 Innen). K 2200; DEN HELDER, Keizersbaai 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molensbaat 52. teL 459 K 2240 HET DEBAT over de prijzennota in de Tweede Kamer is gestrand. De nadere inlichtingen van drie ministers waren vele leden blijk baar nog niet afdoende. Dat hin dert niet. Hoe meer licht, hoe beter. Want er klopt nog altijd iets niet. In verschillend opzicht. Met de verhouding tussen lonen en prijzen niet en met de houding van sommige partijen tegenover de regering niet. Deze regering, die weliswaar extr a-parlemen tair is, maar die toch als regel afhangt van en in de praktijk steunt op enige politieke partijen. In zoverre dient ook, om misver stand te begrijpen, nog even her steld te worden, wat in ons Kro- niekje van Vrijdag fout stond, toen daar sprake was van „par tijen, welke de regering, ondanks haar parlementair karakter, zeer na staan". Dat moet natuurlijk zijn: „ondanks haar extra-parle mentair karakter". Want wij wil den in dit verband juist er nog eens op wijzen, dat het al te goed koop is, zoals bijv. de socialisten doen, om wel de lusten te willen aanvaarden van rode invloed in dit kabinet, maar niet de lasten, althans in bepaalde gevallen. Zie de kwestie van de prijsstop. Er zit iets, thans ook door minister v. d. Brink erkend, scheefs in, dat de regering wel de lonen bindt, maar niet de prijzen. De regering meent, dat binding van de lonen onvermijdelijk is, ze meent echter ook, dat binding van de prijzen, althans over de gehele linie, on mogelijk is. Maar dat geeft een scheve situatie, die wel eens on houdbaar worden kon. Bovendien spreekt minister v. d- Brink over prijsverhogingen, die onvermijde lijk zijn en zullen zijn. Accoord. Maar wat dan gedaan in die ge vallen, waarin de lonen, die wel gebonden zijn, ontoereikend zul len blijken? Hier gaat een klove ontstaan. Alweer theoretisch juist is de stelling, dat het economisch onverantwoord is, om steeds maar door te gaan met elke prijsverho ging door een loonsverhoging op de voet te doen volgen, maar de huismoeders staan voor de p r a c t ij k En die laat zich ook niet in een bepaalde richting dwingen door de respectabele sta tistieken, welke precies de per- centage-gewijs en gemiddeld ge stegen prijzen aan ons weten voor te houden, doch met behulp van statistieken kan menigeen zijn levensonderhoud niet betalen. Wij hebben dan ook zo het idee, dat de regering en niet alleen minister v. d. Brink! het straks hls de Kamer ook aan de hand van de komende nota over de lonen de kwestie nader gaat be kijken, een toer zal hebben, om de grotendeels v r jj e prijsvor ming te handhaven naast de ge bonden lonen. Een toer, zeggen wij, maar niet alleen voor minis ter v. d. Brink. Want dit is een van de dingen, welke wij toch wel goed moeten bedenken: het gaat hier om kabinetspolitiek. Dit bleek in de Kamer duidelijk: mèt v. d. Brink, stonden Mansholt en Lief- tinck als één man récht, om het beleid van het kabinet in deze zaken te verdedigen. Waarmee wij maar willen zeggen, dat het al te goedkoop is voor de socialis tische Kamerleden, om bepaalde eisen te stellen en tegenstellingen tussen bepaalde ministers te wil len forceren en terwille van de propaganda kunstmatig in stand te houden, als dat met de werke lijkheid niet overeenkomt. De P.v.d.A. neemt thans een royaal en loyaal standpunt in ten opzich te van de defensie. De theorie van „geen man en geen cent" is al lang overboord gegooid. Er zijn echter nu veel „centen" nodig en deze moeten tenslotte ergens van daan komen. Dat grijpt in het ge hele beleid op financieel en eco nomisch gebied. De consequenties daarvan moeten aanvaard worden, als onvermijdelijk. Maar de ver antwoordelijkheid daarvoor moet men dan ook aandurven! (Van onze correspondent) DELFZIJL Gister werd alhier bericht ontvangen dat kapitein E. J. Fekkes van de „Jozo" werd ver mist. De „Jozo" was met een lading kunstmest onderweg naar Zweden In de Stockholmer Scheren werd de kapitein vermist en al het zoe ken bleef vruchteloos, zodat moet worden aangenomen, dat hij op on verklaarbare wijze over boord "moet zijn geraakt. Politie stelt een onder zoek in. Haagse jeugd organiseert speelgoedactie voor Z.O. Drente De Haagse Jeugdactie heeft het initiatief genomen tot een speel goedinzameling ten bate van 'de veenarbeiders in Z.O. Drente in verband met St. Nicolaas en Kerst mis. Toen gedurende de bezetting duizenden Haagse burgers in be hoeftige omstandigheden verkeer den hebben onze landgenoten in Drente, zo redeneert men in Den Haag, niet getalmd waar mogelijk hulp te bieden. Thans, nu de werkloosheid onder de veenarbeiders groter is dan in andere takken van bestaan, hoopt men althans om de kinderen iets te doen. H. M. de Koningin heeft zich, zo bericht de Haagse jeugdactie, be reid verklaard om bij een bezoek aan 's-Gravenhage op 16 November de geschenken persoonlijk in ont vangst te nemen. Een tafereel uit de strijd tegen de communisten in Indo-China. Een Franse tank maakt gebruik van een houten brug om een rivier over te steken, „ergens" in Indo-China. FLUSHING MEADOWS. Rusland heeft Vrijdag de secre taris-generaal der V.N. gedetail leerde beschuldigingen betreffen de beweerde agressie tegen China door de V.S. doen toekomen. De Russische aanklacht verzoekt om snelle actie om de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, die „een ernstige bedreiging van de internationale vrede" wordt ge noemd, te verijdelen. De aan klacht veroordeelt de „blokkade" van Formosa en „het bombarde ren en beschieten van gebied in Mandsjoerije door Amerikaanse vliegtuigen". De Sovjet-Russische klacht over „de Amerikaanse agressie tegen China" is door de agenda-commis sie voor opneming in de agenda van de algemene vergadering aanvaard. De commissie stelde een besluit omtrent de plaatsing op de agenda van de kwestie For mosa, zoals door de V.S. voorge steld, uit. Warren Austin verklaarde, dat de V.S. zouden stemmen voor op neming van de Sovjet-Russische beschuldiging in de agenda, in overeenstemming met het gebrui kelijke standpunt van zijn dele gatie, dat elke klacht diende te worden gehoord. De gedelegeerde van nationa listisch China, dr. Tsiang, verzette zich tegen opneming van dit punt en betoogde, dat er niet het min ste bewijs bestond ter staving van de klacht. Donderdagmorgen om 10.10 uur reed een luxe auto, bestuurd door de heer J. Sloots uit Groningen, reder van beroep, op de rijksweg tüssen Putten en Nijkerk. Nabij het kasteel „Olde Aller" wilde hij met grote snelheid een voor hem rijdende trailer passeren. Op het zelfde ogenblik naderde uit de richting Nijkerk een lijnbus van de V.A.D. In volle vaart reden beide voertuigen cegen elkaar op De heer Sloot vej-loor hierbij het leven. Het slachtoffer was 39 jaar oud en laat vrouw en zeven kin deren achter. Gisteravond om kwart voor acht wilde een zware trekker met op legger. voorzien van een hijskraan, de spoorwegovergang bij de Vlas akkers nabij Amersfoort passeren. De top van de kraan kwam echter in aanraking met 't waar schuwingsbord voor hoogspanning, dat voor de electrische bovenlei ding van de spoorwegen was aan gebracht. De paal waaraan het bord was bevestigd kwam op de bovenleiding terecht, waardoor er een hevige ravage ontstond. Beide sporen, zowel voor stoom- als voor electrische tractie, waren hierdoor onberijdbaar. Om kwart voor negen kon het treinverkeer op de lijn Amers- foort-Utrecht met stoomtractie op onkel spoor worden hervat. Ge durende het uur van de strem ming werden de reizigers via Hil versum vervoerd. Om 22.05 uur is: het verkeer in beide richtingen zowel met stoom- als electrische tractie hervat. Er deden zich geen ongevallen voor. VERDRAG INDONES!Ë- PHILIPPIJNEN MANILLA De heer Felino Neri, secretaris van het Philio- pijnse ministerie van buitenland se zaken, heeft bekend gemaakt, dat op 31 October te Djakarta onderhandelingen zullen begin nen over een vriendschapsver drag en consulaire, zeevaart- en handelsovereenkomsten tussen Indonesië en de Philippijnen. Ormonde. Djakarta-Rotter dam, Zondag 24 Sept. te 16 uur te Rotterdam ver wacht. Ranchi (troepen en gezin nen), Djakarta-Amster dam, debarkatie Maandag morgen te 8.30 uur Am sterdamse haven. Goya (troepen). Djakarta- Amsterdam, debarkatie Maandagmiddag te 14.30 uur Amsterdamse haven. Chitral (troepen en gezin nen), 23 September van Djakarta, 20 October te Amsterdam verwacht. Fairsea (troepen en gezin nenDj akarta-Rotterdam, passeerde 21 September Bizerta. Cheshire (troepen en gezin nen), Surabaja-Amster- dam, 20 September van Colombo. Sibaiak (troepen), Djakar ta-Rotterdam, 21 Sept. 800 mijl O.Z.O. Guardafui. Zuiderkruis. Djakarta-Rot terdam, 21 September 800 mijl O.Z.O. Guardafui. De fabriek van bakkerijgrond stoffen „Zeelandia" te Zierikzee vierde haar 50-jarig bestaan. Als jubileumgeschenk van de fa briek werd Woensdag in Zierik zee huis aan huis een trommel koekjes, door de stedelijke bak kers gebakken, bezorgd. De schoolkinderen ontvingen een beker, een zak snoep en een stuk speelgoed. De fabriek kreeg ter gelegen heid van haar jubileum het prae- dicaat .Koninklijke". NAAR INFLATIE IN DE VER. STATEN De voorzitter van de Federale Reserveraad, die de Amerikaanse bankpolitiek bepaalt, heeft van daag verklaard, dat er in de Ver enigde Staten inflatie heerst. Vele arbeiders hebben loons verhoging gekregen, waardoor meer geld in omloop wordt ge bracht en de vraag naar goederen en diensten toeneemt. In Augus tus waren de kleinhandelsomzet- ten in Amerika 17 pet. groter dan in Augustus van het vorige jaar. De noteringen op de Effecten beurs te New York bereikten gis teren het hoogste niveau sedert 19 jaar. Ten dele was dit het resultaat van inflationistische fac toren, doch anderzijds moet de koersstijging worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat de industriële productie in de Ver enigde Staten zich thans op een ongekend hoog niveau beweegt. In de Rijksbegroting voor On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, die gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend, geeft de mi nister ook enige mededelingen ten aanzien van de Nederlandse Omroep. De minister deelt mede, dat een ontwerp van wet tot regeling van de omroep zijn voltooiing nadert Een voorontwerp is reeds aan de Radioraad om advies gezonden. De Wereldomroep krijgt een TEGEN HET MAXIMUM VAN 180 GULDEN Het bestuur van de Vereniging van hogere ambtenaren bü de partementen van algemeen be stuur, hoge colleges van Staat en centrale rijksdiensten heeft een telegram aan de minister president gezonden, waarin het zegt, met ontsteltenis uit cou rantenberichten kennis te heb ben genomen van het voorlopige besluit der regering om bij de 5 pet. salarisverhoging slechts een bedrag van f3600.- bij de berekening in aanmerking te nemen. Het vreest, dat als ge volg van de zeer moeilijke om standigheden, waarin de hogere ambtenaren meer en meer zijn komen te verkeren, de reeds heersende ontstemming bij deze groep door bedoeld besluit nog zal toenemen. ONDANKS TRUMAN'S VETO WASHINGTON. President Truman heeft zijn veto uitgespro ken over de door Senaat en Huis van Afgevaardigden aangenomen wet op controle van ondermijnen de activiteit. Op grond van deze wet zouden communistische organisaties ge registreerd moeten worden en in geval van nood kampen moeten worden ingesteld voor verdachte opstandige elementen. Truman brengt zeven punteh tegen de wet in. Hij noemt haar een maatregel, die „hulp en be moediging zou brengen aan hen, die ons willen ten onder bren gen". Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met grote meerderheid van stemmen het door Truman uitgesproken veto over de wet op de controle van ondermijnende activiteit teniet gedaan. De troepen der Verenigde Naties hebben thans definitief de oude linies, waarheen zij enige weken geleden waren terugge dreven, verlaten en zijn in volle opmars naar het Noord-Westen. Terwijl tot gisteren het tempo nog slechts enkele kilometers per dag bedroeg, rukken Amerikanen, Engelsen en Zuid-Korea- nen momenteel tientallen kilometers per etmaal voort. Het Noord-Koreaanse front ten Noord-Westen van Taegoe is ein delijk ineengestort. Op de weg naar Seoel werd Koemtsjon ge nomen en gepasseerd. Het eerst volgende doel is hier Taedjon. Ook op de weg naar Tsjingjoe werden vorderingen gemaakt van 13 kilometer. De oever van de Naktong nabij Sonsan werd na een mars van 32 kilometer be reikt. Kigje werd veroverd. Hier staan de troepen der V.N. 8 km ten Noorden van Pohang. Terwijl de mariniers in Seoel afrekenden met talrijke groepen communisten, rukten speerpunten van de Amerikaanse zevende di visie uit het bruggehoofd van nieuwe 100 KW-zender om te kunnen waarborgen, dat de uit zendingen technisch op een be hoorlijk peil staan. Over de tele visie zullen nog beslissingen wor den genomen, wanneer de resul taten van de experimenten be kend zijn. De minister zal zorgen, dat de uitgaven voor de Nederlandse Omroep de netto-opbrengst der luisterbijdragen niet overtreffen hetgeen niet gemakkelijker is geworden, sinds de prijzen zijn gestegen en de luisterbijdragen onveranderd bleven. Het tekort, dat in 1947 door een andere wijze van vaststelling van de opbrengst der luisterbijdrage door de P.T.T. is ontstaan, zal zo snel mogelijk worden ingehaald. WEST-DUITSE STAALCONCERNS GELIQUIDEERD De geallieerde hoge commissie heeft de bepalingen bekend ge maakt voor de liquidatie van zes grote West-Duitse staalcon cerns. Deze bedrijven zijn: Ver- einigte Stahlwerke, Friedrich Krupp staalfabrieken, Mannes- mann Rohre Werke, Kloeckner staalfabrieken, Hoesch staalfa brieken en Gutehoffnungshuette staalfabrieken te Oberhausen. Op 3 October zal een Neder landse emigratie-missie onder leiding van baron G. E. van It- tersum, hoofd van de directie Verre Oosten van het departe ment van buitenlandse zaken, naar Australië vertrekken, ten einde aldaar met de regerings autoriteiten besprekingen te voeren over een groot emigratie- plan voor de tijd van 5 jaren. Zoals bekend, hoopt men dit jaar 10.000 Nederlanders naar Australië te emigreren. Momen teel is reeds een aantal van 6500 bereikt. De Australische rege ring hoopt, dat in 1951 een aan tal van 20 tot 25.000 bereikt zal worden. In hoeverre dit zal kun nen worden verwezenlijkt, zal afhangen van de komende be sprekingen. Het transport vormt een der grootste problemen van deze emigratie. Voorts is er de huis vesting, de steunverlening bij de "passagekosten, het overma ken van gelden naar Australië en andere problemen. RECRUTEN OPGEROEPEN IN NOORWEGEN In Noord-Noorwegen zal een beperkt aantal recruten worden opgeroepen. Bepaalde Noord- Noorse garnizoenen zullen ver sterkt worden. De opleiding van deze recruten, die tot nu toe in Duitsland geschiedde, zal voor taan in het uiterste Noorden van het land plaats hebben. TOEGEKEND AAN DR. RALPH BUNCHE De Nobelprijs voor de vrede is dit jaar toegekend aan dr. Ralph Bunche, die in opdracht van de Verenigde Naties zijn bemiddeling heeft verleend in het conflict tussen Israël en de Arabische lan den. De Nobelprijs voor de vrede bedraagt dit jaar ongeveer 130.000 gulden. Dr. Bunche is de kleinzoon van een Amerikaanse negerslaaf. Als jongen was hij inzeper in de bar bierswinkel van zijn vader. Hij won een beurs aan de Universi teit van Californië en ging later naar Harvard. Bunche is de eerste neger, die ooit de vredesprijs heeft gekre gen.. BERLIJNSE POLITIEMANNEN WEER OP VRIJE VOETEN De politie van de Oostelijke sector heeft Vrijdagavond 26 ge detineerde West-Berlijnse poli tiemannen naar de sectorgrens gevoerd en hen daarna vrijgela ten. Hiermede is een einde ge komen aan een ..politieoorlog", die de bevolking in beide delen van de stad in opwinding, heeft gebracht Aan de Britse zijde van de grens, bij de Brandenburger tor, waren 47 leden van de „volks- politie" door de West-Berlijnse politie aan de Oost-Berlijnsepo litie overgeleverd. TIEN DODEN BIJ SCHEEPSRAMP Minstens tien personen zijn om het leven gekomen, doordat een schip van een Zweedse maat schappij in de Alandzee op een mijn liep, aldus is te Stockholm medegedeeld. Twaalf personen worden vermist. De ramp ge beurde Donderdag. Intsjon op naar het Zuiden om contact te maken met de strijd krachten, die uit het bruggehoofd van Taegoe op mars zijn. Gene raal Gray trok met een geweer bewapend zelf met zijn mannen op. De tegenstand der Noordelij ken werd uiteengeslagen, ter .vijl tanks een'infanterie met een snel heid van 8 km per uur oprukten. De Engelsen bezetten na hevige strijd ten Westen van de Naktong Koèmjongdon, 12 km ten Zuiden van Waegwan. Twee commissionnairs in effec ten, de 64-jarige K. A. van S. en de 49-jarige L. M. E. J. H. G., vennoten van een inmiddels ge liquideerd effectenkantoor aan de Javastraat te Den Haag, zijn dezer dagen gearresteerd Het onderzoek van de recher che heeft uitgewezen, dat de verdachten op vermoedelijk on geoorloofde wijze hebben be schikt over het effectenbezit j van cliënten, door hierop hij bankrelaties bedragen tot 25000H gulden op te nemen. Men heeft hun daarom verduistering ten laste gelegd. Volgens de politie bedraagt de totale schade onge veer vijf ton. De benadeelden zijn ongeveer tweehonderd klei ne effectenbezitters. De ver dachten kregen eind 1949 sur seance van betaling. De tekor ten beliepen toen door minder gelukkige transacties zeven ton. Uit familiekanitaal werd echter i een aanzienlijk bedrag als scha- devergoeding uitgekeerd PRINS BERNHARD NEEMT SPAANSE LES In verband met de intensivering van zijn contacten met de Spaans sprekende wereld in Amerika, heeft Prins Bernhard sedert enige tijd de studie van het Spaans weer ter hand genomen. Prof. dr. C. F. A. van Dam, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ver schijnt geregeld op Paleis Soest- dijk om voor de Prins en enkele leden van zijn gevolg college te geven in de Spaanse taal en let terkunde. SPIONNEERDE NEDERLANDSE IN ZWEDEN? Tien buitenlanders, onder wie een 30-jarige Nederlandse vrouw, zijn door de Zweedse politie ver hoord in verband met het uit lekken van Zweedse atoom- en handelsgeheimen, zo meldt het blad „Stockholms Tidningen". De Nederlandse vrouw, wier naam het blad niet noemt, heeft pertinent ontkend iets met de zaak uitstaande te hebben. Zij is .„nog niet officieel in arrest ge steld", aldus het blad. BERLIJN. De Oost-Duitse minister van buitenlandse zaken, George Dertinger, heeft namens ziin regering aan de hoofden van alle buitenlandse diplomatieke missies, die bii de Oost-Duitse regering geaccrediteerd ziin, een verklaring voorgelezen, waarin de drie grote westelijke mogendhe den beschuldigd worden van „het voortzetten van hun openlijke schending van het verdrag van Potsdam". De regering doet in deze ver klaring een beroep op de Duitse bevolking, in het bijzonder die in de westelijke zones, een nationaal verzet te organiseren tegen elke her-militarisatie of agressie. AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT Negentien doden In een afgelegen streek van Tanganyika (Afrika) is een autobus met 52 personen in een afgrond gestort doordat de chauffeur op een bochtige hel lende weg de macht over het stuur verloor. 19 personen kwa men om het leven, 20 werden ernstig gewond. Dr. E. G. Jansen, tot heden minister van „naturellesake" is benoemd tot qouverneur- qeneraal van Zuid-Afrïka. De Engelse Koninq heeft reeds de benoeming bekrachtigd. Men zou haast zweren, dat Dean Acheson (boven) en Andrei Wisjinsky (onder) tegen elkaar staan op te bieden wie de grootste vis heeft gevangen. Vis wordt er echter op de ver gaderingen van de Verenigde Naties niet gevangen: óp z'n hoogst bot. HECHTENISSTRAFFEN De Haarlemse student in de pharmacie M. Z„ die, na het drinken van borrels, per auto m de De Clercqstraat te Amster dam had gereden met een snel heid van circa 50 km per uur en daardoor het achterspatbord van een motorfiets had geraakt, stond gisteren terecht voor de Amsterdamse kantonrechter. Hij werd veroordeeld tot vier we ken hechtenis en ontzetting uit de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van 10 maanden. Een tweede beklaagde, de Am sterdamse grossier K. H. B„ die, eveneens onder invloed, op de Hemweg met zijn wagen tegen een lichtmast aan de linkerzijde van de weg was gereden, zag zich tot eenzelfde straf, als de student opgelegd, veroordeeld. Halverwege tussen Taegoe en Waegwan is een Amerikaanse luitenant gevonden, die aan een boom gebonden was en drie schot wonden in hoofd en gezicht had. Ofschoon zijn toestand zeer ern stig was, kon hij vertellen, dat hij tien dagen geleden door de Noord- Koreanen krijgsgevangen was ge maakt. Onder bedreiging met een pistool had men hem willen dwingen via een versterker tot de Amerikaanse troepen te spreken, doch hij had dit geweigerd. Woensdagavond had een Noord- Koreaanse officier hem op een heuvel aan een boom gebonden. Toen de Amerikanen tot de aan- i val overgingen was de Noord- Koreaan teruggekomen en had zijn gevangene driemaal in het hoofd geschoten en hem voor dood achtergelaten, zo vertelde het slachtoffer. Nieuwe registratieletters van oorlogsschepen Met ingang van 15 October a.s. zullen de registratieletters van schepen en vliegtuigen der Koninklijke Marine worden ge wijzigd en in overeenstemming wórden gebracht met het Anglo- Amerikaanse registratiesysteem Volgens het nieuwe registra tiesysteem krijgen de hulpsche pen en vaartuigen de typeletter A, kruisers de letter C, jagers de letter D, fregatten de letter F, landingsschepen en -vaartuigen de letter L, mijnenvegers de let ter M, mijnenleggers de letter N, kleine oorlogsschepen de typeletter P, vliegkampscheper de letter R, onderzeeboten de S vliegtuigen de V. sloepen de W en locale vaartuigen een Y. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1