Het is thans de hoogste tijd R.K. Meisjesschool kómt er, mèt een gymnastiekzaal Topprijzen op de kaasmarkt FILMS VAN DEZE WEEK Jubileum bij Bergen's Harmonie ALKMAAR EN OMSTREKEN Voor werving van vrijwilligers De Spoorzoekers r Gemeenteraad Heiloo Bezoek wordt minder Wijkindeling werd gehandhaafd 3700 gulden voor uniformen K. N. V. B. afd. Noordholland Marktberichten Ik was adel PAGINA 2 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 ALKMAAR. De plaatselijke commissie van het Instituut Steun Wettig Gezag belegde Vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer G. van Slingerland in het „Wapen van Heemskerk" een propaganda- en contact-avond, welke door de besturen van verschillende vereni gingen en een gering aantal belang stellenden werd bijgewoond. De Voorzitter heette allereerst welkom Overste Lenderink, districts commandant van de Nationale Re serve in Noordholland en de spreker van de avond, burgemeester Tho massen yan Zaandam. Qtldf r de belangstellenden merk ten WÜ Q-a. op de H.Eerw, Heer Jacobs, Deken van Alkmaar, de heer Bonman, voorzitter der Prov. Comixiissie van S.W.G., hoofdinspec teur J. Bijl van de gemeentepolitie, mr, J. J. van de'' Steur, districts commandant dér Rijkspolitie in Nrd.- Holland Noord, kapitein Dijkslag van de Reserve Grensbewaking en verschillende burgemeesters pit de omtrek. In zijn welkomstwoord wees de voorzitter er op, dat de doelstellin gen van Steun Wettig Gezag niet zijn, angst te zaaien onder de bur gerij, maar de burgers de ogen te openen voor het gebeuren in de wereld rondom en er voor te zorgen, dat wij paraat zijn. Daarom wil S.W.G. vrijwilligers aantrekken. Rust in eigen huis. Burgemeester Thomassen behan delde uitvoerig het begrip vrijheid en merkte daarbij op, dat deze de gist onzer natie was. Pe vrijheid is in de geschiedenis altijd een - ken merk gewepét voor de Nederlandse geest. De gedachte van de rechts staat is in ons land altijd levendig geweest en gaat nu een deel worden van de internationale rechtsorde, waaraan nog steeds wordt gebouwd. Sprekende over de internationale toestand merkte spr. op, dat het evenwicht in de wereld door de KOSTELIJKE JEUGDFILM ALKMAAR. We mogen het initiatief van de directie van „Cine ma Americain", om speciale jeugd programma's in haar bioscoop te gaan draaien, wel als 'n lofwaardig gebaar zien. Want zij, die geregeld met de jeugd in contact komen, we ten maar al te goed dat de meeste films met bet praedicaat „alle leef tijden" allerminst geschikt zijn voor de jeugd. Het vereist een speciale'ervaring, goede jeugdfilms te onderkennen en er zijn maar weinigen, die er in sla gen, een film, die door kinderen be grepen kan worden, te maken. De Engelse producer J. Arthur Rank doet dit al ettelijke jaren, met medewerking van de paedagoge Miss Mary Field en een van zijn eerste films voor jeugdige filmliefhebbers was „Bush Christmas", „De Spoor zoekers''. Het is een kostelijk, onge dwongen verhaal van een groepje Engelse kinderen in Australië, die een tweetal paardendieven en hun handlanger door de wildernis ach tervolgen. Tegen de achtergrond van een prachtige, ongerepte natuur, ziet men hoe Helen Thompson, haar broertje John, de kleine Snow, Mi chael en het zwarte ventje Nisa op een rit te paard twee paardendieven ontmoeten op een stille plek. Hoe de paarden van hun vader gestolen worden en hoe de kinderen, na een lange reeks spannende avonturen, er in slagen de gestolen paarden te vinden. Hierbij bewijst de zwarte Nisa, die in de wildernis goed thuis is, zijn vriendjes met spoorzoeken, proviandering e.d. uitstekende dien sten. Kostelijk is de wijze, waarop de kinderen de rovers er tussen ne men en hoe Nisa de honger van zijn vriendjes w.eet te stillen. Een geluk kige atloop van het dagenlange avon tuur is het einde, dat even onbevan gen en eerlijk als het begin is. Een uitstekende film met gezonde spanning. Een uitvoerig jeugd-journaal van Polygoon, waarin de scheepsbouw, het bouwen van modellen, brand weerwedstrijden. de suikerbieten- oogst en het herstel der IJmuider- sluis vormt het begin van dit jeugd programma, waarin 'ook nog een aardige film over het schoolzwem men, zéér leerrijk en een kleuren- tekenfilm. Harmonie St. Caeeilia ALKMAAR. Alle leden worden morgenoch tend om 5 minuten voor twaalf ver wacht op de Paardenmarkt bij Beentjes. De volgende route zal ge lopen worden: Paardenmarkt, Zevenhuizen, Geest, Clarissenbuurt. Nassaulaan, Vrou wenstraat. Ritsevoort, Laat, Breed- straat, Schoutenstraat, Hoogstraat, Nieuwesloot, Paardenmarkt- Het bestuur rekent op een volle dige bezetting. We zijn op tijd terug. atoombom bewaard wordt. Toch wordt dit evenwicht door sommige gebeurtenissen verstoord als b.v. de revolutie in Praag en Korea. Hierbij hebben de communisten wel laten zien, hoe zij er over denken en welke houding zij bij een eventuele aanval op West-Europa zullen aannemen. De vrije volkeren moeten zich nu aaneensluiten en een vuist maken gn ieder land moet zelf kunnen af rekenen met de vijfde colonne. Want met het communisme is geen com promis mogelijk. Nadat de heer Bouman een over zicht had gegeven van de organisa tie der diensten van het S.W.G, en vooral had gewezen op het nut der plaatselijke commissies, gaf Overste Lenderipk de aanwezigen een idee van de werkwijze der oefenklassen en beantwoordde hij enige vragen, Tegen tien uur werd de vergade ring door de voorzitter gefloten. SPANJAARD's MUZIEK. HANDEL GEMODERNISEERD ALKMAAR Onder grote be langstelling is gistermiddag de nieuwe zaak van Spanjaard's piano en orgelhandel geopend, Ruim zeven weken is er gebouwd en gebroken om de oude tbpnzaal om te bouwen tot een moderne frisj se en ruime showroom, waarin wij een prachtige Caveau-vleugel, een Hahn-piano, Ned. fabrikaat, Duit se piano's en een harmonium zagen staan te midden van een zee van bloemstukken. Met deze uitbreiding die weer als 'n vernieuwing van de 1390 opgerichte zaak, moet wor den gezien, kunnen wij de -heer Spanjaard zeker gelukwensen. Rode Kruis-collecte ALKMAAR. In de Alkmaarse bioscopen Wordt deze week een collectp gehouden ten bate van het Rode Kruiswerk. Wij nemen de ge legenheid waar op deze plaats de collecte in de aandacht van de film bezoekers aan te bevelen. Ook offi cieel Verlopen pasmunt kan men in de collectebussen nog kwijt. R.K. Handbalclub A.O.G. Indien morgen het weer meewerkt spelen de junioren thuis op het nieuwe veld (Het oude Boys terrein aan de Westerweg) tegen Vitesse om twaalf uur. Zij moeten kwart voor twaalf uiterlijk aanwezig zijn. Het tweede elftal gaat naar Ou- dorp om kwart voor vier (vanaf de Friesebrug). Zij spelen om half vijf op het Kolping Boys terrein achter de R.K. School. A.O.G.-ers, het is de eerste wed strijd in deze competitie, dus zet hem goed in Veel succes. De opstellingen staan aan bij de Hr. J. Smit, Nieuwesloot, waar eveneens te zien is of er een wed strijd niet doorgaat. Denk om het uniform ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Prima Ballerina, alle leeft.; Victoria Theater: 'n Jantje op het gladde pad, alle leeft.; Cinema Americain: De fatale brief, 18 jaar. Voorstellingen hedenavond om 7 en 9.30 uur. Zondag: 2 uur (in Cinema speciale jeugdvoorstelling) 4.30, 7 en 9.30 uur. WAPEN v. HEEMSKERK 8 uur: Worstelwedstrijden S.S.S. ZONDAGSDIENST DOK TOREN: Wordt waargeno men door de artsen R. F. Westerkamp, Emmastraat 93, telef. 4357 en W. H. Kolk Geestersingel 36, telef.' 2017. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100 telef. 3628. NACHT- en ZONDAGS DIENST APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstr. 47. GULDEN VLIES 8 uur: Dansavond Inst. Arendsen. DIRECTEUR TWENTSE BANK ALKMAAR De heer L. Kleiboer, sinds 1944 directeur van de Twentse Bank, al hier is per 1 Oct- benoemd tot di recteur van deze bank te Maas tricht. De heer Kleiboer, die o.m. regent was van de strafgevangenis en penningmeester van de Alkm. Ver, voor de geld- en effectenhandel is een algemeen gezien stadgenoot, die zich in de korte tijd, dat hij hier werkzaam was tal van vrien den heeft verworven. Als opvolger van de heer Klei boer werd benoemd als rayonbe- stuurder van de kantoren van het rayon Alkmaar van de Twentse Bank N.V. de heer G. prinsze, be stuurder van het kantoor te Zaan dam, terwijl als bestuurder van het kantoor Alkmaar werd benoemd de heer P. Block tot dusver werkzaam bij 't Hoofdkantoor te Amsterdam. (Advertentie) Wilt U tekenen of schilde ren leren? Vraagt GRATIS toezending Prospectus M van de Arti schriftelijke lessen op ongefrankeerde briefkaart. Adresseer: Alk maar - Machtiging 110. ALKMAAR. Er was een be hoorlijke aanvoer op de Alkmaarse Kaasmarkt behoorlijk dan, verge leken bij de gemiddelde aanvoer van dit seizoen van 40.000 kg. Er was, evenals zulks de laatste we ken het geval was 46000 kg ver deeld over 14 stapels Fabrieks- Edammers, 6 stapels Boeren-Edam- mers en 1 stapel Boeren Volvet. Bij een vraagprijs van f2.30 was de handel zeer stug; hoger dan f2.26 per kilo de hoogste note ring van dit seizoen ging de handel echter niet; en meerdere partijen gingen voor f2.25 per kilo. De boerenkaas, die meestal boven de fabrickskaas uitkwam, bleef evenals vorige week beneden de prijs voor fabrickskaas. Alleen de volvette kwam er even boven, nl. f2.28. De handel was zeer stug. Het bezoek was maar matig. Door VW werd een dozijn verte genwoordigers van reisbureaux uit Curatorium R.K. Lyceum ALKMAAR. Door Z. Hoogw. Excellentie de Bisschop van Haar lem is aan de heer Mr. C. Smal, op diens verzoek, onder dankbetuiging voor zijn gedurende vele jaren voor het Lyceum verrichte werkzaamhe den, eervol ontslag verleend als lid van het curatorium, en is in diens plaats benoemd de heer J- J- J. M. Festen te Heiloo, die zich be reid verklaard heeft als secretaris te fungeren. H.O.V.-CONCERTEN Australisch violiste ALKMAAR. In het komende winterseizoen zal de Haarlemse Or kest Vereniging wederom een zestal concerten in Gulden Vlies" te Alkmaar geven. Deze concerten staan o.l.v. Toon Verhey en vinden plaats op de volgende data: 26 Oct., 16 Nov., 21 Dec. 1950., 25 Jan., 22 Febr., en 15 Maart 1951, Als solisten zi)h geëngageerd: de Australische pianiste Eileen Ralf. die op 't eerste conoert Beethoven's vierde pianoconcert zal vertolken; de Italiaanse violiste Wanda Luz- zato speelt op 16 Nov. het Viool concert van Mendelssohn. Voorts zullen optreden de békende pianis ten Jan Odé éa„ Luctpr Ponsé, de Zwitserse violist Antoh Fietz en de sopraan Erna Spoorenberg. TWEE PROFESSIE-FEESTEN Vandaag herdenken Pastoor Binkhorst en Pastoor Biesta het ge denkwaardige feit, dat zij voor 40 jaar in de orde van St. Dominicus werden geprofest. Waar dit feest meer een kloosterfeest is, zullen de parochies van St. Jozef en de Laat dit feest op bescheiden voet vieren. Morgen, Zondag, is er in beide ker ken een plechtige H. Mis met assi stentie en daarna zullen de beide pastoors recipiëren in hun pastorie. K.A.B.-hoekje ALKMAAR. Dezer dagen heb ben al onze leden een uitnodiging ontvangen, om kaartjes voor de filmavonden te komen halen. Zoals men dus weet, kaartjes halen op 25 of 26 Sept. de film wordt vertoond op 28 en 29 Sept. Voorts ontving men ons nieuw programma-boekje, iets nieuws in onze afdeling. Het was tot nu toe zo, dat vele leden een of meer ver gaderingen, hetzij van de KAB-vak- afdeling of instellingen bezochten, zij werkten wel mee, of genoten van datgene wat hun geboden werd, maar een algeheel overzicht van wat de plaatselijke afdeling alle maal doet en tot stand wil brengen, had men niet. Door middel van dit programma boekje is dat overzicht mogelijk, 't is als het ware een mooi opgemaak te étalage van KAB-activiteiten. Het bestuur heeft alle zorg be steed aan de uitgifte van het boek je; mogen de leden dat waarderen, door er een dankbaar gebruik van te maken. Niet alleen door het te lezen, dus de étalage te bekijken, maar door de winkel, in dit geval de KAB-vergaderzaal of repetitie-lo caal of wat er verder gebruikt wordt om de activiteit te ontplooien, eens binnen te stappen om daar ac tief mee te werken om de mooie taak van de KAB; de Godsdienstig- zedelijke, de maatschappelijke en Schotland ontvangen en rondge leid; zij hadden o.m. Arnhem en 't Gooi bezocht en hadden nog een bezoek aan Amsterdam, Volendam en Marken op hun program. Zij zagen de Alkmaarse Kaasmarkt niet op haar voordeligst. Voorts was er een gezelschap van ca. 60 keurmeesters van de K.v.W.'s uit ons land, die in Kin- heim hun jaarvergadering hielden. Ook de ruim 100 deelnemers aan het Congres van de Ned. Advoca- tenvereniging bezochten de markt. Volgende week wordt de tweede kaaskeuring gehouden en wordt 'n flinke aanvoer verwacht. HEILOO. Gisteravond kwam de Gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Kalff bijeen. Af wezig met kennisgeving de heren Kraakman (KVPj ,en Th. Groot (CPN). Een schrijven van het bestuur der Maatschappij tPt bevprdering der bouwkunst te Amsterdam, waarin bezwaren werden gemaakt tegen in schakeling van amhtenaren in dienst bij een gemeente, bij de uitvoering van niet uitsluitend ten dienste van de gemeente te bouwen objecten, deed de heer Bollen (KVP) de vraag stellen of B. et) W. dit"schrijven voor kennisgeving aannamen. De voorzitter antwoordde dat.dit het plan was. De 'heer Bolten zeide dat er beweerd werd, dat er ambte naren zijn die dit toch doen. Spr. waarschuwt met klem hiertegen. Een schrijven betreffende een te gemoetkoming voor personeel in overheidsdienst in zake ziekenfonds premie, deed de heer Bolten op merken, dat B. en W. er goed aan gouden doen het advies van de Unie Van Overheidspersoneel te volgen en het personeel in Overheidsdienst een tegemoetkoming te geven in de te betalen premie tot f 100.vooral nu de spanning tussen lonen en prijzen met de dag toeneemt. Do voorzitter belooft dit in over weging te nemen, doch is de mening toegedaan, dat het niet dienstig is op een eventuele beslissing van de hogere instanties vooruit te lopen, De heer Bolten zegt dat de betref fende mensen niet gedupeerd moe ten worden door de lange conferen ties die hieraan vooraf gaan, „directe hulp is dubbele hulp", aldus spr. Enige hamerstukken. De voorstellen van B. en W. om tot verkoop vaneen perceel grond aan Gelers Kaandorp over te gaan en tot het voeren van verweer in rechten tegen het hoger beroep in gesteld door de heer Daalder te Alk maar in zake uitzetting van een ge zin uit een woning van genoemde heer, alsmede tot liet instellen van beroep bij de Kroon tegen het be sluit van Ged. Staten tot onthou ding yan goedkeuring aan de ver ordening op het verhaal van inkoop sommen, ingevolge de Pensioenwet 1920 werden z.h.st. aangenomen. Ook het voorstel van B. en W. tot instelling van een gemeentelijk le ningsfonds werd .aanvaard. De heren Olivier en Bolten spra ken namens hun fracties hun waar dering uit voor de zeer overzichte lijke uiteenzetting welke door de heer C. Rootjes Wa.) gemaakt. Gymnastieklokaal. De huur van een leslokaal van het R.K. Kerkbestuur ten behoeve van het onderwijs aan de R.K. Meisjes school voor een huurprijs van f 250.— per jaar. deed de heer Olivier (P. v. d. A.) opmerken, dat hem op z'n zachtst gesproken bevreemdde dat het kerkbestuur'verst f 500.— huur vroeg en na eet: beslissing Van de Inspectie voor het lager onderwijs plotseling de helft, cadeau gaf. De voorzitter vond deze bevreem ding zeer onnodig want „zaken zijn zaken". De heer J. Schuyt (K.V.P,) merkte op dat de heer Olivier de kosten berekening bij de stukken had kunnen doorlezen. De prijs van f 500.was zeker wat te hoog om dat er enige inkomsten voor het kerkbestuur bij deze transactie ver vielen. Het kerkbestuur had echter toch gemeend na rijp overleg de prijs van f 250.— te moeten vragen. Het verzoek van het R.K. School bestuur om medewerking bij de bouw en inrichting van een nieuwe zeven-klassige meisjesschool met gymnastiek lokaal viel niet in de smaak bij de heer Olivier, het zat niet in de school zelf als wel in het gymnastiek lokaal. Spr. vond het billijk dat eerst 'n gemeentelijk gymnastieklokaal gebouwd werd en wilde beslist z'n medewerking niet geven aan de bouw van 'n dusdanig lokaal aan de nieuwe R.K. Meisjes school en vroeg hiervan aantekening te willen houden. De heer Schuyt (KVP) repliceerde dat het schoolbestuur proberen zou alvast 'n voorschot te krijgen op 't toewijzen van gymnastieklokalen in 1951 (plm. 150.Het is toch voor deliger het lokaal direct „aan" te bouwen. Moet dit naderhand ge schieden, dan wordt dit veel duur der. Dit duidelijk betoog mocht niet baten; het gymnastieklokaal bleef de heer Olivier zwaar op de maag liggen. De raad zeide medewerking toe. Het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool, tot verlenen van medewerking bij do aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het zevende en achtste leerjaar, als mede een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om medewerking voor de oprichting van een school voor voortgezet lager onderwijs voor meisjes, werden ingewilligd. Nieuwe onderwijzer aan O.L. School. Met algemene stemmen werd de heer J. Klunder te Haarlem benoemd tot onderwijzer aan de O.L. School. Als 2e en 3e op de voordracht ston den de heren J. Mooy (Den Helder) en N. C. Dekker (Egm. aan Zee). De Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters (Hocres) te Utrecht, verzocht om intrekking of wijziging van de ver ordening tot vaststelling van een wijkmaximum ingevolge de Drank wet 1931. De voorzitter deelde mede, dat de raad misschien bij het vaststellen van deze verordening misleid was door de redactie van het voorstel. Het was niet zoals men zou kunnen denken, dat, als er een wijkverdeling kwam, èn één tap- èn éen slijtver- gunning gegeven zou kunnen wor den en als deze verdeling er niet kwam er slechts één tapvergunning verkregen werd. Al of geen wijk verdeling zouden er toch twee ver gunningen gegeven worden. De heer Bolten zeide begrepen te hebben, dat het ging om een tap- èn slijterijvergunning of alléén een tapvergunning en wenste daarom 't vorige raadsbesluit vervallen te zien. De heer H. Groot (KVP) zeide BAT noch HUIS ontsnapt OQDE^T het onweerstaanbare fS«2I3IEaiü*Jl haal een doosbij Uw Drogist eerder zijn stem gegeven te hebben aan de wijkverdeling, vooral omdat hij 'n slijterij om vele redenen ge wenst vond in de gemeente, ten minste, als deze niet bij een café werd ondergebracht, zodat men rus tig in 'n speciaalzaak kan kopen. Spr. wenste het vorig besluit te handhaven. Met 9 tegen 4 stemmen werd het eens genomen besluit ge handhaaf d. Het verzoek van het bestuur der Stichting „Woningcomplex voor be, jaarden", om voorschotten voor aan koop van grond en de bouw van woningen voor bejaarden, werd aangenomen. De heer Bolten zeide er niet tegen te zijn, maar de kubieke meter in houd was beraamd op 2700 M3 voor 10 woningen. Nu blijkt dat er plm. 4200 M3 nodig is, dus dat dit van het bouwvolume '51 afgaat. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit risico namen, omdat voor deze bouw in 1951 het bouwvolume naar alle waarschijnlijkheid vrij zal zijn. De heer Rus stelt zich voor dat door deze kleine woningen er 12 tot 15 grotere woningen vrij komen, dus méér woonruimte. De heer Bolten zegt dat zijn op merking enkel als waarschuwing bedoeld was. Op de voordracht tot benoeming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim stonden de .heren Bartelomey en Versteeg. De heer Bartelomey werd met 11 stemme» gekozen. De heer v. Nek (VVD) bracht de onveiligheid onder het oog der raad. Hij doelde hier op aanrandingen in onze gemeente. Spr. gaf vele voor beelden en vroeg de raad haar steun te geven en middelen te beramen om dit ongedaan te maken. De voorzitter zeide dat de politie met alle middelen dit kwaad be strijdt maar dat men op de open bare weg en vooral in gemeenten waar bebossing is, dit zeer moeilijk tegen kan gaan. De heer Vahl pleitte voor betere verlichting; dit zal ook genoemde gevallen beperken. De voorzitter deelde mede, dat op de begroting voor 1951 'n post van f 6200.is uitgetrokken voor verlichting. De heer Olivier wilde hierin met alle geweld een punt in behandeling brengen dat niet op de agenda ge plaatst was. De voorzitter weigerde dit pertinent. Alhoewel de heer Olivier volhield bleef de voorzitter weigeren. Midden in een toespraak van genoemde heer sloot de voorzitter de vergadering. Cinema Americain De fatale brief De programma's van Cinema Americain komen tegenwoordig uit stekend voor de dag. Deze week draait er weer een hoofdfilm, die als amusementsrolprent inderdaad alle waardering waard is. Knap en intelligent gemaakt, vertelt deze film van Joseph L. Mankiewicz het verhaal van „De fatale Brief" Dat verhaal op zichzelf niet onbelang rijk maar wel onwaarschijnlijk. Maar dg filmmaker heeft zelfs niet gemaald om de waarschijnlijk heid ,van het scenario, dat hij zelf heeft geschreven. Een origineel ver haal is het wél, en het is intelligent omgezet in de taal van de film. Men kan er zich uitstekend bij vermaken zonder dat men de indruk krijgt, zich te moeten tevreden stellen met derderangsamusement. Dét is het zeker niet. Het is een sprankelende film, die de 18-jarigen kunnen gaan zien. Victoria Theater ,,'n Jantje op het gladde pad" In het journaal van deze week, dat interessant en actu eel was, zagen we o.a. aardige opnamen van het bezoek van Prins Bernhard aan Alkmaar, een herinnering van het bezoek aan Nederland van de onlangs overleden Gen. Smuts en van de opening der Staten Generaal. Een aardige tekenflim in kleu ren besloot het voorprogramma De hoofdfilm ,,'n Jantje op het gladde pad" is de geschiede nis van de vacantie van Ame rikaanse soldaten en zeelieden in Zwitserland. Het is hier in het bijzonder de matroos, die een wel zeer romantische geschiedenis met een gelukkig slot meemaakt. De mooie opnamen en de besneeuw de bergen, waar de ski-sport druk wordt beoefend, maken het geheel tot een aantrekkelijke film Harmonie Prima Ballerina De hoofdfilm wordt ook deze wëek weer dooT een uitgebreid voorprogramma voorafgegaan. In het Journaal zien we o.a. een culturele verheffing van de arbei- reportage van de verleden weèk dersstand, ter hand te nemen '-or Z.K.H. Prins Bernhard ver richte onthulling van de gedenk steen in de in aanbouw zijnde huizen aan de Willem de Zwijger- laan te Alkmaar, terwijl een amu sant tekenfilmpje ons het van al le denkbare gemakken voorziene huis van de toekomst laat zien. Dan presenteert M.G.M. „Prima Ballerina," zoals de naam reeds zegt, een balletfilm. Het verhaal is, in tegenstelling tot wat wij in dit giVre rolprenten gewend zijn, pakkend. Het vertelt van een zeeir jeugdig danseresje, subliem gespeeld door Margaret O' Brie-n, wier liefde voor de danskunst zo groot is, dat zij een misstap be gaat, die door toevallige omstan digheden ernstige gevolgen heeft. De balletten, w.o. „Zwanenmeer" van Tschaikowsky en het beroemde „Hollidays for Strings" waren ook door de kleur uiterst boeiend voor oog en gemoed. AANRVDING ALKMAAR. Gistermorgen wil de een wielrijder in de Zoutstraat rechts af de Laat opgaan. Daarbij werd hij aangereden door een mo torrijder, die van de Laat af de Zoutstraat wilde inrijden, doch die geheel links van de weg reed. Het rijwiel werd zwaar, de motor licht beschadigd. Het stuk glasruit, dat de wielrijder met zich voerde, werd vernield. Tegen de motorrijder is proces-verbaal opgemaakt. Voor de H.S.V.-ers HEILOO. HSV 1—WW 1 2.30 uur Alcmaria 2HSV 2 1.30 uur Foresters 2HSV 3 2.30 uur AFC jun. a—HSV jun. a 2.30 uur PSCK jun b—HSV jun b 2.30 uur HSV adsp. aVitesse adsp. a 1.15 uur HSV adsp. bVitesse adsp. b 12 uur We rekenen van alle elftallen op de volle buit, want wat een machtig en krachtig offensief, zal 't Zondag om 2.30 uur op 5 verschillende ter reinen kunnen zijn. We rekenen vooral op ons eerste elftal, we denken nog aan de afge lopen Zondag met volle bussen sup porters gingen we'naar Wieringên en het gelukteeen kostbaar puntje te behalen. BERGEN Een bijzonder jubi leum vierde gisteravond in de Rus tende Jager de heer P. Blanken- daal. die 50 jaar en 33 jaar voorzit ter is van Bergens Harmonie. De vice-voorzitter de heer J. Min, opende met 'n 'hartelijk welkomst woord en bedankte voor de be langstelling, die de band tussen Harmonie en burgerij verstevigt. Hü feliciteerde de jubilaris en be dankte hem voor de uitmuntende wijze, waarop hij steeds de vereni ging heeft geleid. Namens de vereniging werd een mooi bewerkte wandelstok aanget- boden. Tevens feliciteerde hij de heer C. Bogtman, die vanaf de op richting, 53 jaar geleden, lid is ge weest. alsmede de heer J. Beek man, die 52 jaar lid en 12 jaar di rigent is geweest. De beide heren werd een kistje sigaren aangebo den, terwijl mevr. Blankendaal 'n bloemstuk ontving. Onder leiding van de dirigent, de ■heer D. Visser, werd de Jubilémars, gecomponeerd door de heer J. Beekman, aan de jubilaris opge dragen, terwijl hij geestig opmerk te, dat dit de eerste maal was, dat hij de Harmonie „aanhoorde". Hierna werd op treffende wijze de Fant. Pastorale, een clarinet- solo, voor de heer C. Wokke uitge>- voerd. Na de pauze bood de heer Kroon namens het uniformcomité een cheque aan ter waarde van f 3700. op spontane wijze bijeengebracht door burgers, middenstanders en twee fabrikanten. Het is weliswaar nog niet toereikend, doch het is een bedrag, dat de verwachtingen ver overtreft en tevens liet beno digde bedrag vrjj dicht benadert. Spr. merkte op, dat de Bergena- ren uiterlijk onbewogen zijn ten opzichte van de Harmonie, doch dat straks hun hart zal zwellen van trots bij het zien van de ge- uniformde muzikanten en het op gerichte: tamboerscorps. Daarna kwamen verschillende sprekers aan het woord. De burgemeester dr. W. Huygens noemde de jubilares de vertrou wensman van de gemeente en be loofde een voorstel bij B. en W. in te dienen voor een bijdrage voor de aankopp van uniformen. De heer Roggeveen dankte na mens de V.V.V. voor de goede diensten aan het V.V.V, bewezen en noemde hem een vriend, die de harmonie in de Harmonie wist te bewaren. Hij bood de jubilaris een prachtige aquarel aan. Op geestige wijzo schetste de burgemeester van Oterleek de ver diensten van de jubilaris die de evacuatietijd doorbracht in zijn ge meente. Hij bood hem een regenjas aan voor bij de jacht (hazen) en een flesje bols. Diverse sprekers voerden het woord en boden ge schenken aan. De jubilaris dankte allen zeer hartelijk voor de overweldigende hulde, hem gebracht en schetste de gebeurtenissen uit de 50 jaren. Hij herdacht met dankbaarheid de vo rige dirigent, de heer Pranger, met wie hij 29 jaar had samengewerkt. Hij hoopte nog voor het volgende seizoen met de tamboers voorop in uniform door Bergen te kunnen •gaan. Met een ouverture en een mars werd de avond afgesloten, waarna nog gezellig samenzijn volgden. A.F.C.-NIEUWS AFC 1Oudesluis 1 2.30 uur A-terrein Randers 2AFC 3 2.30 uur AFC 4Sint Victor 2 12 uur A-terrein Junioren: AFC a—HSV a 2.30 uur B-terrein Zeevogels aAFC b Adspiranten: Zondag: VIOS a—AFC b AFC cMeervogels b 1.15 uur B-terrein AFC d—AFC e 12 uur B-terrein Zaterdag: HSV c—AFC f HSV d—AFC g Limmen cAFC h AFC iVitesse c 3 uur AFC jHSV e 4 uur Weer en regen dienende gaan wij vandaag en morgen onze derde competitiedag spelen; of hij succesvol zal zijn hangt van de voetballers af, daarom laat ieder zijn beste beentje voorzetten. Het eerste ontvangt Oude sluis. Dat is een pittige, maar wij hebben het volste vertrou wen in Nico en zijn mannen. Het derde speelt een derby- tegen Randers 2. Wordt dit een herstel? AFC komt binnen de krijt lijnen tegen de mannen uit Öb- dam. Succes. Daarnaast komen er twee junioren aan de slag daarbij nog negen adspiranten elftallen' De jongens van Broeder Aman- EGMOND a.d. HOEF. Voor de dus, en ..mijnheer Borst zorgen, de veiling van het huis aan de Ju- s wij het van hen gewend, -■ s - - i zijn voor enige zeer goede resultaten. Sportliefhebbers, morgen staat er op de Westerweg weer een hoofdschotel voor u te wachten, die u zeker niet mag vergeten Daarom tot morgen aan de Westerweg. Clubavond Maandag beginnen de club avonden weer. om acht uur in ons clublokaal Café Beemster. Waagplein. Wij verwachten een zeer grote deelname, tevens voor de diverse competities. De P P C -er ELFTALLEN VOOR ZÓNDAG RKAFC: Pöpma; Smorënberg en C. Stam; N. Stam, N. Tijm en Kleibroek; P. Tijm, De Nijs. Heynis, J. Tijm en van Saasen. Alc. Victnx: Afink; Maassen en Helderman; Wit, Mulder en Bodenhuizen; Eversteijn, Van Meene, Paulisse, De Buyzer en Schmidt. Alkmaarse Boys: Kramer; Metselaar en Krul: Bart, De Ley en Admiraal; T. Indri, J Indri, Pater, De Grand en Knip. Benoemd HEILOO De heer L. P. v.d. Sande commies ter gem. secretarie alhier, is benoemd tot commies le klasse ter gemeentesecretarie te Nieuwer-Amstel. Veiling lianaweg van de Erven Bakker be stond grote belangstelling. Bij op bod werd de prijs door Th. Mors gebracht op f 7500.Bij afslag werd door G. Groot alhier afge mijnd op f 200.zodat het perceel voor f 7700.— overging in eigen dom van G. Groot voornoemd. Door omstandigheden moest on ze voorbeschouwing voor de wed strijden in de afdeling Noord Hol land reeds gisteren geplaatst wor den. Bij het schrijven ervan kon den wij nog niet op de hoogte zijn van enkele veranderingen in het programma, Zo komt in plaats van Vios— Berdos de wedstrijd - Vios—Kaag vogels, en wordt SchoorlKaagvo gels -veranderd in SchoorlBerdos. In de tweede klasse A is ingelast de wedstrijd PurmerendZaanse Boys. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. NIEUWE STORINGEN IN AANTOCHT Koude nacht met flinke opklarin gen, vrijwel nergens buien en verder afnemende westelijke wind. Morgen overwegend «waar be wolkt met nu en dan enige regen, het eerst in Het zuidwesten van het land, later ook in het noord oosten. Weer toenemende en later aan de kust tijdelijk wellicht har de zuidwestelijke wind en iets minder koud. RUILVERKAVELING WAARLANDS EN SLOOTCAARPPOLDER Kunstwerken aanbesteed SCHAGEN Vrijdagmorgen werd door de Plaatselijke ruilver kavelingscommissie „Waarlands- en Slootgaardpolder" namens de Ned. Heide Maatschappij, vertegenwoor digd door de Ingenieurs de Boer en v,d. Wel, openbaar aanbesteed: „Het aanleggen yan verharde we gen, het graven van nieuWe en 't verbeteren van bestaande water leidingen, het maken van dammen en het leggen van betonduikers in bovengenoemde ruilverkaveling." Tot verbazing van alle aanwezi gen bleken slechts 3 van de 16 aan nemers, die een bestek hadden aan gevraagd een inschrijvingsbiljet in gediend te hebben. Ingeschreven werd voor de be stekken 3A alle sloot- en kunst werken; weg a. weg door de Ruige- hoek in Slootgaard, weg b. een weg evenwijdig met de Zandweg nabij Oude Niedorp; weg c. een grote nieuwe weg vanaf de Kerk te Waarland tot de Waarlandsweg in de Slootgaardpolder, weg d. 'n weg langs de Noordzijde van de ring vaart in de Zuidhoek van de Sloot gaard. De bedragen zijn: fa. E. Blok te Rotterdam 3 A f 39700; a, f 7193; b. f 3300, c. f 21800, d. 3450, totaal f 75443,- Ea, J, Kuipers te Zurich 3 A f 44900; a. f 9000; b. f 5000; c. f28500; d. f 4400; totaal f 86800,- Fa. de Moei en Hermes, Alkmaar 3 A f 44800; a. f 8120; b. f 4560; c. f 27240; d, f 4880; totaal f 89600,- De gunning is aangehouden, INTERPELLATIE AANGEVRAAGD BERGEN. Door een zevental raadsleden, t.w. 2 leden van de KVP, 2 leden van de P.v.d.A., 2 van het middenblok en de heer Broersma (CPN), is aan de Burgemeester, als voorzitter van de Raad, verzocht aan de agenda van de Maandag a.s. te houden raadsvergadering toe te voegen een interpellatie over de aangevraagde vergunning tot vesti ging van een timmerfabriek in het perceel Eikenlaan, hoek Zuidlaan. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Sept. 12.000 kg aardappelen; eigenh. 8.30; bl. eigenh. 7.308.30; „lva 7.20; grote 7.10—9.30; 13.000 kg uien 4.806.60; grove 4.305.60; drielingen 7.708.40; nep 9.50 13.00; 10.000 kg rode kool 10.00— 12.10; 19.000 kg gele kool 3.50— 4.90; 4.000 kg groene kool 5.00 6.60; 185.000 kg witte kool 4.00; 350 kg peen B 3.30; C 4.10; 7.000 kg slabonen 15.0025.00. GROOTEBROEK. 10.000 kg. aardappelen: doré 9; blauwe eigen heimers 7.208.10; blanke eigen heimers 7.90; bintje 8.309.30; Alpha 9.20; bevelander 8.60; 600 kg. slabonen 16.2022.10; 7000 kg. bie ten A 5.906.90; 2000 kg. rodekool 4—10.70; 1800 kg. gele kool 5.80; 3000 kg. groene kool 57.40; 1500 kg. andijvie 5; 23.000 kg. uien B 4.60—5.60; C 4.50—4.80; D 4.20— 4.50; zaaiuien 5.606.10; driel 7.20 8.40; nep 9.60—11.60; 95.000 st. bloemkool B 2235; B II 12—20. WARMENHUIZEN. 14.000 kg. aardappelen: bl. eigenh. 8.108.70; witte eigenh. 8.909.20; koopmans bl. 8.80; 2500 kg. slabonen 15.60 18.10; 5000 kg. gele kool 6; 16.000 kg. rode kool 4.9.60; 210.000 kg. wittg kool 44.10; 11.500 kg. uien 4.5Ó; nep 911.50; drielingen 6.70 —7.50. LANGEDIJK. 5000 kg. blauwe eigenh. 6.70—8.40; 9.000 kg. uien 4.90—6.80; grove 3.50—5.30; 70 kg. tomaten A 16; 3000 kg. slabonen 15 -28.50; 5000 kg. groene kool 57; 30.000 kg. gele kool 4.50—5.40; 3000 kg. rode kool 5—10.40; 150.000 kg. witte kool 44.10; 1800 st. bloemkool B 2936. ALKMAAR, 22 Sept. Export veiling. Snijbonen kas 1.00—1.14; prei 1118; spinazie 2343; poste lein 3538; tomaten 1235; sperci- bonen 1532; andijvie 59; sla 25; bloemkool IA 2638; I 1825; II 8—16; komkommer 7—18; gele kool 910.10; rode kool 49.30; groene kool 56.90; bieten 48; worteltjes .13—30; uien 4—9; aardappelen 89; radijs 4; selderie 615.50; peterselie 2—4; stoofperen 714; handperen: William 1228, Hertogin Elza 815; appels: Transparant 1224; Glorie van Holland 1222; Manks Codlin 1622; Ellison's Orange 1628; drui ven Muscaat 7582; Alicant 6075; Frankenthaler 5079. BEEMSTER, PURMEREND E.O., 22 Sept. Bl. Eigenh. 810, Koopm. blauwe 811; slabonen m.dr. 1524, z.dr. 1537; stoksnijbonen 2065; stamsnijbonen 2048; pronkbonen 1227; komkommers 716; tomaten A 3042; bloemkool 838; rode kool 57.50; groene kool 610; spruit- koo] 1637; spinazie 12—34; sla 26 andijvie 56; rode bieten 47; bos- peen 719; waspeen 714; uien 3 6.50; uien nep 414; prei 1015; druiven: Frankenth. 4670, Alicant 4270; suikermeloen 1344; appels: Codlin Csewick 312; Ellison's Or. 624; Graham Jubilé 516; James Grieve 1243; Laxton Superbe 6 23; Manks Codlin 626; Siigne Til- lisch 833; Transparante de Cr. 6 24; Zoete Winterkroon 414; peren: Beurré Hardy 1064; Beurré Lebrun 629; Beurré Mérode 418; Bonne Louisse d'Avr. 1054; Boeregroen 412; Conférence 647; Dr. Julius Guyot 4—23; Fertilon 819; Herto gin Elsa 418; Kamperveen 5—16; Legipont 1643; Maagdepeer 319; Marguerite Marillat 627; St. Rémy 15; Seigneur d'Esperen 2042; Sol daat Laboureur 829; Triomphe de Vienne 2262; Williams Duchess 3—18. DEN HELDE het Nederlanc den, is Vrijda gekomen, toer in het Instituu te Den Helde: boden door d vormt een he Nederlandse Indische wate roepen. Als z van samenwe tussen de beic De ambassade van de chef hulpprogramm; tisch Pact, re Forrestal en marine-attaché, McKinnon. Va: zijde zette de macht Nederlr J.J. L. Willi heid luister b wezigheid. Om half tw« zeischap met eerbewijzen oi de officieren v; Adelborsten z de adelborsten onthulling plaa ambassadeur t overging, richti aanwezige offii borsten. De he noemde het e in hun middei keren en vor> prettig. „Ik vc In de Westfrie Hoorn werd i gebied een t> activiteit gedei met een gelukl natie van het i het aangename zo te zien was? keuze uit de scheidenheid. i vee met een deskundigen, I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2