KLM-OVERALL^u<m De kunst en haar arme dienaren Landaanwinning gaat voort: tunnelbouw in Velsen wordt weer aangevat Op anderhalve km2 rijzen 140 antennemasten iw li Duitsers voelen zich sterk Naar wij vernemen De plannen van minister Spitzen Nieuwe verbinding met Texel; verhoging luchtveiligheid Het „Nera"-radiostation Bernhard Verhoeven bewoog de harten der Kamerleden De droom kunnen wij niet missen Ontmanteling onduldbaar ir Het Bloedwonder van de H. Januari: -m ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 PAGINA Generaal Marshall, de geestelijke vader van het Marshall plan, die Louis Johnson als minister van defensie der Ver enigde Staten opvolgt, is in zijn nieuwe functie beëedigd. heeft ZJLH. Prins Bernhard gistermorgen in Soestduinen de nieuwe fabriek geopend van de Nederlandse fotografische indus trie.. is gistermiddag te Leersum de eerste steen gelegd voor het z.g. revalidatiecentrum J)e Hoog straat" door dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken zal met ingang van Maandag te Amsterdam de prijs van 't witte brood met 1 cent per 800 gram worden verhoogd hebben 30 Engelse industriëlen een bezoek gebracht aan de AKU- fabrieken te Ede om er de sociale en medische voorzieningen te leren kennen.—.. worden de troepenschepen Ran- chi en Goya Maandagmorgen te Amsterdam verwacht; de Ranchi debarkeert te 8.30, de Goya te 14.30 uur, een en ander in tegen stelling tot andersluidende berich ten.. 's-CRAVENHACE. In de toelichting op de Rijksbegroting 1951 voor Verkeer en Waterstaat heeft minister Spitzen mede gedeeld, dat er naar gestreefd is de uitgaven tot de strikt nood zakelijke te beperken, en te bezuinigen, waar dit met behoud van een goede uitvoering van de dienst verantwoord kan worden geacht. Dit was niet te verwezenlijken zonder in het bijzonder van vele Rijkswaterstaatwerken voorlopig af te zien. De beschik bare fondsen zullen in de eerste plaats worden bestemd voor het onderhoud van de objecten. De werkzaamheden voor de electrificatie van de spoorwegver binding van het Westen met het Noorden van het land zullen wor den voortgezet, en die van het Westen met Twente in het komen de jaar voltooid. Tegen de kunstmatige bevoor deling van buitenlandse zeehavens wordt bü voortduring opgekomen, terwijl met het oog op de ver sterking van de positie van de Nederlandse Rijnvaart wordt op gemerkt, dat deze slechts kan worden verkregen indien er een einde komt aan de ruïneuze con currentie tussen Nederlandse on dernemers onderling en met die van het buitenland. Tengevolge van de nationalistische politiek welke in vele landen wordt ge volgd, worden in toenemende mate moeilijkheden ondervonden bli het behartigen van de economische belangen van de nationale zee scheepvaart. De aan de staat nog behorende zeeschepen worden geleidelijk verkocht, behoudens vooralsnog enkele troepentrans- portschepen. Een post van f 10.000.is uitgetrokken voor de verschijning van het eerste deel van de maritieme geschiedschrij ving van de tweede wereldoorlog. In 1951 zal een begin worden gemaakt met de inrichting van het onder de naam „Ground Control led Approach" aangeduide radar systeem, dat als een van de meest doeltreffende hulpmiddelen voor het vergemakkelijken van landin gen bij slecht zicht bekend staat. De bestaande radio-peilstations zullen geleidelijk worden vervan gen door een net van automatische peilers op ultra-korte-golven; de radiobakens voor middelbare af standen door moderne ultra-korte- golf bakens met automatische richtingaanwijzing aan de piloot. De uitvoering van werken voor de bestrijding van de verzilting van het gebied der beneden-rivie ren en de voorziening in de zoet waterbehoefte, waarvoor een om vangrijke voorstudie in het Water loopkundig laboratorium te Delft aan de gang is, zal in de eerstko mende vijftien jaar globaal een bedrag van in totaal ruim 200 mil- lioen gulden vorderen. Hierin is begrepen een bedrag van 80 mil- lioen voor de kanalisatie van Ne- der-Rijn en Lek en verbetering van de IJsel, tenminste 70 millioen voor de vorming van zoetwater bekkens door de afdamming van zeegaten etc.. alsmede 28 millioen voor de indijking van de Bies- bosch. In de toekomst moet ook reke ning worden gehouden met de verdere uitvoering van het Rijks- wegenplan, waarvan de volledige voltooiing naar schatting nog 750 millioen zal eisen. Voor de vernieuwing van geheel versleten beschoeiingen van de havens te Harlingen, Terschelling en Urk en die van een plankier te Nieuwediep is een totaal van rond f750.600 uitgetrokken, in af wachting van de instemming van de Staten van Overijsel met de voorgestelde kostenverdeling, waarin de Drentse Staten reeds hebben bewilligd. Met vooruitloping op een te tref fen meer algemene regeling is een bedrag uitgetrokken om het moge lijk te maken in voorkomende gevallen steun te verlenen voor het in staind houden van wind molens voor polders, mede omdat het nut van door windkracht ge dreven polderbemaling in de laat ste oorlog nog weer duidelijk is gebleken. Een post is op de begroting ge bracht voor de vernieuwing van de Friesche brug te Alkmaar. De bijdrage aan de A.N.W.B. voor de plaatsing van wegwijzers en waarschuwingsborden wordt tot f75.000 verhoogd. Daar de veerverbinding tussen Texel en het vasteland, mede door de ont wikkeling van het vrachtverkeer ten behoeve van de landbouw, totaal onvoldoende is geworden om in de huidige behoeften te voorzien, zal de verbinding in de toekomst worden onderhouden met veerboten met koplading. Bij de Zuid-Oosthoek van het eiland, alsmede te Nieuwediep zal een nieuwe veerhaven met aan- leginrichting worden gemaakt, waardoor tegelijk de door de veer boot te varen afstand tot de helft zal worden teruggebracht. Een bedrag van twee en een half mililoen is uitgetrokken voor het weder aanvatten van de tun nelbouw te Velsen. De totale bouwkosten worden op ongeveer 36 mililoen geraamd, terwijl met een bouwtijd van 5 tot 6 jaar rekening moet worden gehouden. In Zeeland zal worden voortge gaan met de indijking van de Braakman, waarvan men de vol tooiing in 195 tegemoet ziet. De totale kosten zullen 8 millioen be dragen, de oppervlakte van de in te dijken grond 1200 ha. Met de landaanwinningswerken, voornamelijk in Groningen en Friesland, zal krachtig worden voortgegaan; hiervoor is f 3,5 mil lioen uitgetrokken, terwijl voor de verharding van wegen, de bema ling en verdere inrichting van de Emampolder in Groningen nog op een millioen is gerekend. „Nera", het nieuwe ontvangstation der P.T.T. in de Horstermeer polder voor het commerciële radioverkeer, nadert zijn voltooiing. Deskundigen zijn thans bezig apparaten op te stellen en de op stelling en aansluiting van andere toestellen voor te bereiden. Dat gebied werd onder de ge meente Nederhorst den Berg (N.H.) aangetroffen. Wanneer zich geen bijzondere tegenslagen voordoen, kan wor den verwacht dat het s> nieuwe gebouw i tegen het einde van dit jaar de taak van „Nora" (Noord- wijkerhout) zal overnemen. Dit deelde de beheerder van het ontvangstation in de Horster meerpolder, ir. B. van DijL de zer dagen mede. Het gebouw, waarin de uit alle delen van de wereld opge vangen telegrammen en tele foongesprekken binnen zullen komen en van daar uit zullen worden geëxpedieerd naar de centrales te Amsterdam, is ge reed. Verscheidene vindingen op bouwkundig gebied zijn er in toegepast. De PTT zai er straks apparaten hebben die het resul taat zijn van vindingen van Ne derlandse ingenieurs. Het ge bouw en zijn inrichting zijn uniek. De Nederlanders die in het buitenland radio-ontvang- centra hebben bezichtigd heb ben daar niet een zodanig ge heel ontdekt als Nederland bin nen afzienbare tijd zal bezitten. Vlak en waterrijk Zoals men weet is de Horster meerpolder een geschikte plaats voor de ontvangst van radiover keer door middel van kortegolf- ontvangers. Een vlak en water rijk gebied is hiervoor gewenst. Rondom het nieuwe gebouw staan daar in het twee kilome ter lange en driekwart kilome ter brede terrein ca. 140 an tennemasten. De hoogsten daar van zijn tegen de veertig meter, de laagsten vijftien. De anten nes, die door die masten gedra gen worden zijn bijna alle ge richte antennes. Men heeft ze na zorgvuldige berekeningen en proefnemingen zodanig opge steld. dat elke antenne een be paald deel van de wereld of een bepaald land ontvangt. Is de aanwezigheid van veel water enerzijds de voorwaarde voor goede korte golf ontvangst, anderzijds stelt zij de radiotech nici en de bouwkundigen voor problemen. De kelderverdieping werd van grote patrijspoorten voorzien, maar ook dé gehele verdieping daarboven werd op bijzondere wijze van een be scherming voorzien, opdat het water, wanneer de polder eens onder mocht lopen, het hart van het Nederlandse radio-ontvang- verkeer niet zou kunnen stilleg gen. Post voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen, aan boord van de troepensche pen Sibajak, Zuiderkruis, Gene ral S. E. Sturgis en Cheshire moet uiterlijk op 24 Sept. a.s. in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troe penschip met vermelding „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld. Post voor Hr. Ms. „Kortenaer" Brieven, bestemd voor opva renden van Hr. Ms. Torpedo- bootjager „Kortenaer", welk schip zoals men weet uit Indo nesië via Nieuw Guinea, Austra lië en Nieuw-Zeeland thuis vaart, dienen als volgt te wor den geadresseerd: „Rang of kwaliteit, naam en stamboeknummer, a/b Hr. Ms. „Kortenaer", Amsterdam-Schiphol, Marine". (Van onze parlementaire redacteur) De vorige dag een debat over de prijspolitiek, een debat over wel zeer stoffelijke zaken, een debat ook waarin de minister van Financiën verklaarde, dat bet ons nu goed duidelijk moet zijn dat de Overheid de grootst mogelijke zuinigheid zal dienen te betrachten. Gisteren een Kamerdebat over kunst en cultuur, zulks aan de hand van een desbetreffende regeringsnota, een debat, waarin de dichter Bernard Verhoeven (K.V.P.) in een uitstekende maidenspeech toch weer de moed vond om een beroep te doen op deze zelfde minister. Hij deed dat op een wel zeer originele wijze. Over het hoofd van minister Rutten heen, bracht hij de bewindsman van de Kneuterdijk onder het oog, dat ook voor hem eenmaal de tijd zou komen, dat hii de vorm aannam van een standbeeld. Zouden de kunstenaars hem dan met grimmige of met milde trekken uitbeelden? Dat had deze minister nu nog in eigen hand! De tegenstelling tussen beide debatten was overigens meer schijn dan wezen. Leeft de mens van brood, hij leeft niet van brood alleen. Bernard Ver hoeven zei het zo juist: Welke maatschappij, zo vroeg hij zich af, kan de droom van een be tere werkelijkheid missen? Die droom geeft de kunstenaar ge stalte; En wat nog het meest klemt: In dit debat werd duide-, lijk, dat ook de kunstenaar een harde strijd om het naakte be staan heeft te voeren. Zijn er voor hem sociale maatregelen? Bernard Verhoeven gaf weer het antwoord: Hij mag hoog stens een graantje meepikken in het hoenderhok van deze maat schappij. Hoe hoog de nood on der de kunstenaars gestegen is bleek wel zeer schrijnend uit hun verzoek om althans tot de groep van de kleine zelfstandi gen te mogen worden gerekend. De woordvoerder van de K.V.P. fractie bepleitte dus zeker niet zonder reden een stelsel van maatregelen, die tie kunstenaar kunnen helpen. Een roman schrijver heeft vaak geruime tijd nodig om een boek te voltooien Zo zijn er magere jaren en één „vet" jaar. De fiscus zou de kunstenaar kunnen helpen door de aanslag over de hele periode uit te strij ken. Dichtbundels, vinden altijd een kleine lezerskring, de baten kunnen dan ook niet groot zijn, maar toch laat de Overheid het toe, dat bloemlezingen zonder betaling van auteursrechten kunnen worden samengesteld. Iedereen, aldus de heer Verhoe ven, haalt boeken -uit de leesbi bliotheken, maar wanneer zal de Overheid er eens aan gaan den ken, dat ook de verplichting van een leeszegel de auteur aan in komsten zou kunnen helpen' Hiermede was het arsenaal van mogelijkheden intussen nog geenszins uitgeput. Meer in het algemeen, wees de heer Verhoeven de Overheid op haar plicht om de uitingen van onze cultuur op artistiek verantwoorde wijze aan het na geslacht over te geven. Als op een bouwwerk van millioenen. nog een half procent geschrapt wordt, dat voor ornamentatie bestemd is, dan is dat meer dan schriel. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) uitte zich in de zelfde geest. De Overheid moet de kunst betrekken bij de aanleg van parken, bij de bouw van complexen en zij moet de Pro vincies stimuleren om het zelfde te doen. De heer Schmal (C.H.) had de indruk, dat de provincies nu nog al eens de hand op de buidel hielden, omdat zij de me ning koesteren, dat het Rijk hun subsidie toch in mindering zal brengen. Een ander deel van zijn betoog besteedde de heer Verhoeven om de minister het nut van een goede decentralisa tie onder het oog te brengen. Hij bepleitte de totstandkoming van vormingscentra voor kun stenaars in de onderscheiden gewesten, zulks als tegenwicht ten aanzien van het Hollandis me. Bij dit punt kwam ook de or- kestpolitiek ter sprake. De heer Willems (P.v.d.A.) wenste, dat bij het overleg ook de besturen van de provincies' van de ge meenten en van de orkesten zouden worden ingeschakeld. Van een samenvoeging van or kesten in het Westen des lands verwachtte hij goede resultaten. Voor het Twents orkest bepleit te hij in het zelfde verband een rondetafelconferentie. Enerzijds wordt gezegd, dat naburige or kesten van het Twents orkest schade zouden ondervinden, an derzijds blijft men de klacht ho ren, dat het Twents terrein toch onbestreken blijft. De heer Verhoeven (K.V.P.) wees er op, dat het Twents or kest prachtig werk doet op een industriële buitenpost. Dit werk moet de steun krijgen die het alleszins verdient. Salarissen Dat er toch wel degelijk sa menhang bestond tussen dit de bat en dat van de vorige dag bleek ook nog eens uit dat deel van de rede van de heer Wil lems, waarin hij de salarisposi tie van de orkestleden belichtte. Ook zij wachten nog steeds op de eerste 5%. Verdere wensen van de heer Willems betroffen o.m. het bevorderen van het museabezoek, vooral door de jeugd, steun aan opera en balie! en meer hulp van de Overheid bij het herstel van onze histori sche gebouwen. In het bizonder wees hij op de deplorabele toe stand waarin verschillende Bra bantse torens verkeren. Wat de algemene lijn betreft, de heer Willems toonde zich een voorstander van een actieve cul tuurpolitiek en ook de heer Ver hoeven wees er op, dat Thor- becke's gevleugeld woord, dat kunst geen regeringstaak zou zijn, reeds lang door de feiten is achterhaald. De heer Roosjen (A.R.) bleef een beetje kop schuw van het begrip „actieve cultuurpolitiek" .hoewel ook nij van mening was, dat de Over heid de beletselen moet wegne men, die de kunstenaars in hun ontplooing belemmeren. De volgeling van Thorbecke, de heer Zegering Hadders plaat ste de verklaring van de libera le staatsman in een ander licht, hetgeen ook hem mogelijk maakte om tot de erkenning te komen, dat de Overheid ten aanzien van de kunst wel dege lijk een taak heeft. Volgende week zullen de debatten worden voortgezet. TTniezaken deuren? achter gesloten De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de vergadering van gisteren medegedeeld, dat de commissie voor Uniezaken tot de conclusie is gekomen dat een behandeling van het rapport van de Nieuw-Guinea-commis- sie het best in comité-generaal zou kunnen geschieden. De voorzitter wenste zich over dit advies nog nader te beraden en zal volgende week Dinsdag een voorstel doen omtrent de wijze van behandeling. De regeringsnota over de loonpolitiek is gisteravond ver schenen, zodat ook over dit punt volgende week een debat zal kunnen plaats hebben. EXPOSITIE VAN BRANDWEERMATERIAAL Ter gelegenheid van haar jaarvergadering organiseerde de Ned. Vereniging van Brandweer commandanten in de Bosse Vee markthallen een tentoonstelling van brandweermateriaal, waar bij de aandacht o.m. getrokken werd door dat onverwoestbaar voorbeeld van degelijkheid dat het Fordmodel T biedt: een brandspuit op T chassis uit het jaar 1925 was aanwezig. Hij is bij de brandweer van Zutphen nog altijd in actieve dienst. Daarnaast waren er echter ook de modernste Fordbrandspuiten en chassis te zien, alsmede een ruilmotor-show die een element te meer vormt om de brandweer in staat te stellen haar taak snel en betrouwbaar te vervullen. Het was weer volkomen mis in Berlijn. West-Berlijn arres teerde Oost-Berlijnse politiemannen (boven), die zich in de Westelijke sector bevonden, en Oost-Berlijn arresteerde daar op West-Berlijnse politiemannen, die op hun grondgebied kwamen. Hierbij alleen blijft het echter niet: Russische sol daten vonden het opeens noodzakelijk een slagboom tussen de Russische en Britse sector 150 meter het Britse gebied in te schuiven, waarop de Britse soldaten de boom weer op haar oude plaats brachten (beneden). BONN. De West-Duitse Bondsdag heeft Vrijdag met alge mene stemmen een sociaal-demo cratische motie aangenomen, die stopzetting eist van de ontman teling en demilitarisatie. De motie eist voorts het staken van het ver voer van ontmantelde uitrusting en de opheffing van alle beper kingen van de modernisering van de industriële productie. Prof. Erik Noelting (sociaal democraat) verklaarde dat elke ontmanteling in de huidige poli tieke situatie „psychologisch on duldbaar" was. Hij sprak de hoop uit, dat de aangekondigde ophef fing van de demilitarisatie ook zou gelden voor de vroegere Her mann Goering Staalfabrieken te Watenstedt Salzgitter en voor de Krupp-fabrieken in Essen. Prof. Noelting ontlokte büval van de Bondsdag toen hij de verwijdering eiste van geallieerde functiona rissen, „die sinds 1945 dikwijls hun instructies te buiten gingen en hun best gedaan hadden om onze economie te belemmeren". West-Duitsland en Joego-Slavië hebben reeds een credietovereen- komst getroffen, krachtens welke West-Duitsland krachtstations, gieterijen, installaties voor de olie-industrie, voor kabelfabrie- ken, kolenmijnen, ertsmünen en voor de chemische, keramische, metallurgische en houtindustrieën tot een totale waarde van 35 mil lioen dollars zal leveren. Deze leveranties zullen op crediet ge schieden. HEEFT ZICH TE NAPELS OPNIEUW HERHAALD NAPELS (K.N.P.) - Op Din- dag 19 September, des morgen om 9.25 uur, heeft zich het won der van het vloeibaar worden van het bloed van de H. Janua- rius in de kathedraal van Na pels herhaald. Het feit is met kanonschoten en door het luiden van de klokken van alle kerken van de stad aangekondigd. Reeds in de vroege morgen uren hadden zich honderden ge lovigen wegens de feestdag van de H. Januarius en gezellen naai de kathedraal begeven. Om hait negen arriveerde ook Kardinaal Ascalesi, aartsbisschop van Na pels, vergezeld van de kanunni ken. De kardinaal nam terstond plaats voor het hoofdaltaar, waarop de reliekschrijn met het geronnen bloed was uitgesteld. De menigte van gelovigen hief hierop luide de Litanie van Alle Heiligen aan. Tijdens het zingen van deze litanie begon het ge ronnen bloed van de heilige pa troon van Napels plotseling weer vloeibaar te worden. Dit feit werd door de menigte met een enthousiast evviva-geroep be groet, dat ook door de talrijke gelovigen buiten de kathedraal werd overgenomen. Het Bloedwonder heeft zich sedert eeuwen telkenjare her haald op de 19e September, de le en de 2e Mei en op 16 De cember. Een natuurlijke verkla ring voor dit feit is niet aan te geven. HOOFDPIJN! <- Mijnhard: Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 et. (Adv.) NIEUWE BEDEVAART NAAR ROME (K.N.P.) - Het Nederlandse Nationaal Comité voor het Hei lig Jaar 1950 heeft besloten in verband met de dogmaverkla ring van O.L. Vrouw Tenhemel opneming op 1 November a.s voor een beperkt aantal deelne mers een bedevaart te organise ren, die op 1 November te Rome zal zijn en wel van 26 October tot 5 November. De kosten van deze bedevaart bedragen f 565 -. Nadere inlichtingen geeft het secretariaat van het comité, Taaistraat 51, Vught „Het Kompas" opgeheven Een der persorganen uit de voormalige illegaliteit, „Het Kompas", dat na de bevrijding als weekblad werd voortgezet, heeft zijn zelfstandigheid opge geven. Het blad is overgenomen door en samengesmolten met 't landelijk weekblad „De Prinse- stad". Mr. G. L. de Vries Feyens t Op 71-jarige leeftijd is Vrij dag te Amsterdam overleden mr. G. L. de Vries Feyens, van 19211949 kantonrechter aldaar. De overledene was Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in het Legioen van Eer. De begrafenis is be- gaald op Dinsdag a.s. op het ..K. Kerkhof te Dokküm. De tegenstander van de Nederlandse Bondsploeg Het elftal van Middlesex Wande rers, dat op Woensdag 4 October in het Feyenoordstadion tegen het voorlopig Nederlands elftal, dat on der de naam Bondselftal speelt zal uitkomen, is als volgt samengesteld doel: Bennet (Southall F.C.); ach ter: Sellwood (Tooting en Mitcham F.C.) aanvoerder en Rowland (Wrexham F.C.); midden: Topp (Hendon F.C.), Fuller (Bromley F. C.) ep Shepherd (Gosling F.C.): voor: Major (Bishop Auchland F. O.), Kelleher (Barnet F.C.), Hol mes (Wolverhampton), Slater (Blackpool) en Robb (Fincley). Bennet. Topp, Fuller en Roobb namen in de afgelopen zomer deel aan de tour van het Engelse elftal naar Schandinavië. STRAALJAGER MAAKTE NON-STOPVLUCHT OVER DE OCEAAN Een „Thunder Jet" gevechts vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is Vrijdagavond na een non-stopvlucht van 5.280 km van de Engelse vliegbasis Man- ston in Kent op de vliegbasis Limestone in de Amerikaanse staat Maine aangekomen. Dit is de snelste vlucht van Londen naar New York, welke tot nog. toe gemaakt is: in tien uur en één minuut. Er werd driemaal brandstof opgenomen in de lucht. VERKEERSAGENT DOOR BLIKSEM GETROFFEN Tijdens een kort onweer gister middag sloeg de bliksem in de bovenleiding van de Amsterdamse tram op de Overtoom. Via de bovenleiding werd ook het ver keersbord van de politie-agent daar ter plaatse geraakt. De ver keersagent, die met beide handen het bord vasthield, werd getrof fen en kreeg brandwonden aan beide handen. Een van de wapenfabrieken in Dusseldorf, die tijdens de oorlogshandelingen groten deels werd verwoest, wordt thans weer herbouwd en in dienst gesteld van vredelieven der doeleinden. Een automo bielfabriek en een textielin dustrie hebben zich reeds in een gereed gekomen vleugel gevestigd. In een ander ge deelte van het complex staat, vergeten tussen de puinhopen, een machine die eens werd ge bruikt voor het vervaardigen van granaten. Dikke spinne- webben omgeven de roestige machine.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5