Critiek op beleid van B. en W. B. W. G. LIENESCH Frieslo Een snoek von 19 pond li 1 ALKMAAR EN OMSTREKEN J Flinke 4-2 zege van St. Bavo op P.S.C.K. Langesiraat 41-43-45 - Alkmaar Vóór 65 jaar GEMEENTERAAD BERGEN Het college bewerkte opheffing van een servituut Gemeenteraad Oudorp Marktberichten Nuch EEN ZEC NAAR nüiHmmMii ■■gMni HH PAGINA 2 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 FESTIVAL 1950 Van een dankbare dirigent1 ALKMAAR. De dirigent van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest schrijft: „Ik heb een buitengewoon pret tige herinnering aan het Concert te Alkmaar: De ongelooflijk mooie kerk, het ademloos luisterende publiek, de hartelijke vriendelijk heid der organisatoren". Gaarne hoop ik U weer spoedig te ontmoeten. w.g. EDUARD FLIPSE. Prijs behaald ALKMAAR. Op de tijdens het te Parijs gehouden Internatio nale Slagerscongres georganiseer de slagerstentoonstelling behaalde de heer G. Rijper, Zoutstraat al hier, met zijn inzending rookvlees en procureurspek een eerste prijs. Nieuws van Olympus ALKMAAR. Zaterdag j-l- hebben enkele athleten van Olym pus deelgenomen aan de nationale Velserbeek-parkloop, Een athleet, de heer P. Tromp, wist een op merkelijke prestatie te leveren. Hij werd namelijk 2e uit een groot veld lopers en liet alle A-klassers achter zich. Voorwaar geen slechte prestatie voor deze B-klasser. Zijn tijd was 12.11.4 min., over een af stand van ongeveer 3300 m. Aanwinsten R.K. bibliotheek ALKMAAR. 9011 Gabriel Gar- ris, Vioolconcert; 9013 Graham Greene, The Third Man; 9013 Max- ence v. d. Meerseh, Pe uitverkore ne; 9014 Pita Holesch, Pe zwarte hengst Bento, 9015 Xingoe, de hond; 9016 Jane Austen, Emma; 9017 Evert Zandstra, Volk zonder uren; 901S Hans de la Rive Box, Inter landwedstrijden; 9019 Lloyd C,. Pouglas, Obsessie; 9020 Lode v, d. Schelde, Paar ligt een volk ge knield; 9031 Philips Gibbs, Twee kampen; 9022 Grahame Kenneth, Pe wind in de wilgen; 9023 Agatha Christie, Het a.b.c. Mysterie. Meisjesboeken; 9007 Guus Bet- lem, Pe Verjongingskuur; 9008 Hans Borrebach, Zeiven meisjes schilderen de HBS; 9009 Hanneke stuiveling. En zij kwamen tot Pa rijs; 9010 Netty Koen—Conrad, Juup's wilde haren. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jaeobus J. zv N. Bakker en C. Kaandorp; Catharina, dv S. Kinkhouwers en M. van Hooff. Annettg C. dv W. Jager en P. Roker. Gehuwd: Antonius van Kteitnen en Elisabeth P, Bakker. Overleden: Johanna C. Buissink, oud 75 jr. Rijwiel geruild ALKMAAR. Zaterdag 16 Sep tember werd op de Nieuwesloot bij Victory-hotel een damesrijwiel ver mist. Er was een ander rijwiel ach ter gebleven. Het laatste is aan het I politiebureau terug te halen door degene die het verkeerde rijwiel I heeft meegenomen. j Winkelruit sneuvelde voor de tweede keer ALKMAAR De winkelruit van Kapper de Boer in de Bo- térstraat heeft het gistermorgen voor de tweede maal deze maand moeten ontgelden. De bestuurster van een les-auto lie door de Boterstraat reed in de richting van de Laat reed met een zeer matige snelheid tussen een links geparkeerde bakfiets en een rechts voor de kappers zaak staand motorrijwiel en eni ge fietsen door. Zij kwam een ter in aanraking met een van de fietsen die tegen de winkelruit werd gedrukt. De grote ruit van 2.70 x 1.60 kreeg versehillenla scheuren. Alkmaarse uitvinders boeken succes ALKMAAR De uitvinding van de Alkmaarse heren Bru- nius en Slikker op het gebied van kaasbescherming waara n wij eind Juli een uitvoerig arti kel hebben gewijd, trekt alom veel belangstelling. De verkoop van het nieuwe artikel loopt vlot. In Voorschoten is inrrn 1- dels een industrie gevestigd lis zich met de vervaardiging van het product „Coverol" bezig houdt. Het kan ons als A1a- maarders slechts spijten dat da nieuwe industrie niet in onze eigen stad is gevestigd. Aangehouden ALKMAAR. Gisteren is aan gehouden een 25-jarige Alkmaar der dl» zich te Leeuwarden bad schuldig gemaakt aan diefstal van een geldsbedrag. Hij ia vandaag op transport gesteld naar Leeuwarden Om daar te beschikking van de politie te worden gesteld. Aanbesteding ALKMAAR. Door de direc teur van Gemeentewerken werd hedenmorgen aanbesteed het uit breiden van de B.L.O.-school in het Victorypark. Ingekomen waren 32 biljetten. Hoogste inschrijver: A. F, Zegerj, Alkmaar, f 85.250.De laagste inschrijver: de fa. M. Duinmayer en Zoon te Alkmaar voor f 40.020. Hierop volgden de fa. P. J. Bot ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Prima Ballerina, alle leeft.; Victoria Theater: 'n Jantje op het gladde pad, alle leeft.; Cinema Americain De fatale brief, 18 jaar. Voorstellingen hedenavond .om 8 uur. Woensdagmiddag matinee 2.30 uur in Cinema Ameri cain; speciaal jeugdpro- gram. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100 telef. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: G. Kruisinga, Koor- straat 47. Burgerlijke stand en de fa. L. Pekelharing te Alk maar voor f 42.850. De gunning werd aangehouden. Repatriëring BERGEN N.H. Zondagavond om half twaalf arriveerde in stro mende regen een tweede groep g«- repatriëerden, welke vanaf de En gelse boot „Ormonde" 's middags in Rotterdam was gedebarkeerd. Ondanks de Engelse kost, die hun veel moeilijkheden had bezorgd, hadden de passagiers een prettige reis gehad. In de hotels en pensions werden zij hartelijk ontvangen, wat hun uiterst dankbaar en tevreden stemde. Hoofdzakelijk yepatrieer- pen personen uit de thans Indone sisch geworden overheidsdiensten, Zoals bestuursambtenaren en on derwijzend personeel.Het Ministerie van Sociale Zaken, afdeling Maat schappelijke zorg helpt hen door de moeilijkheden van financiën en huisvesting. Zij onderschatten niet de moei lijkheden die zij hier te lande nog te waehten staat met de inschake ling in het maatschappelijke leven, doch zij hebben goede hoop een voor hun passende werkkring te kunnen vinden. Midden»tandscurtu* ZIJPE. Voor de vanwege de Middenstandsvereniging georgani seerde middenstandgoursus gal Vrij dag a.s., des avonds te 8 uur aan vangen. Dn eursus wórdt evenals voorheen gegeven in de o.l. school te Schagerbrug en staat wederom onder leiding van de heer P. Kriek, hoofd ener school. Naar wij verne men bestaat tot genoemde datum nog gelegenheid tot aanmelding. Stientje van der Heide; Augusti- nys Adrianus z. v. Simon Len- ting en Stientje van der Heide; Barnardus Johannes z. v. Ber- nardus Johannes Ooi.jevaar en Maria Geertruida Zwarts. Getrouwd: Jacob Mqsk, oud 28 jr., adjunct-opzichter P.E.N., te Zijpe en Swaantje Bos, oud 25 jr., te Behagen. Overleden: Augustinus Adria nus Lenting, oud I dag, z. v. Simon Lenting en Stientje van der Heide. Nieuw tehuis ouden van dagen ZIJPE. Naar ons wordt mede gedeeld, hebben Gedeputeerd,, Sta ten hun goedkeuring gehecht aan het besluit van het bestuur van de sociale dienst in deze gemeente in zake het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen te Schager brug, Opbrengst inzameling ZIJPE. De onlangs in Petten, Burgerbrug ejj St. Maartensbrug met omgeving gehouden collecte ten behoeve van SïMAVI (Steun in meidische aangelegenheden voor inheemsen) heeft f 86,05 opge bracht. Een woord Vftn dank aan de col lectanten voor het behaalde succes is hier ep zijn plaats. Burgerlijke stand HARENKARSPEL Gèb?- ren: Johanna Aciriana, dochter vap Adrianus Zutt en Johanna Ruiter. Géhuwd: Petrus Adrianus van Diemen, oud 23 jaren en Johan na Maria Bruin, oud 24 jaren, te Harenkarspel. URSEM. Op een zwaar be speelbaar terrein wist Bavo in een goed gespeelde wedstrijd de punten thuis te houden. Het begin was niet hoopvol voor Bavo, want di rect na de aftrap kreeg v. d. BUI de bal op 't doei. Het leer was hem te glad en zo werd het 01. Vlak hierop had de gelijkmaker kunnen komen maar 't mooie schot van S. Borst stuitte of op de lat. Een kwartier na de aanvang volg de echter een goede voorzet van P. Borst en Bes maakte met 'n har de schuiver de stand gelijk. Hierna kwam er een overwicht van Bavo dat na enige tijd beloond werd met een doelpunt van P. Borst. Vlak voor de rust gaf P. Hoogeweorf een kogel dwars over 't veld. De bal kwam bij de Boer terecht die er een dankbaar gebruik van maakte en met de mooiste goal van de middag de stand op 3—1 bracht. Met' deze stand kwam de rust- Na de rust voortdurend regen maar Bavo begon met groot enthousiasme aan da tweede helft en 't duurde maar kort of 't was wederom de Boer die de stand opvoerde met 'n goed schot tot 41. Dit werd de Zaankanters toch te erg en verwoed kwamen ze nu opzetten hetwelk tenslotte beloond werd met een 2e doelpunt. Vlak hierop dachten ve len dat de achterstand nog kleiner zou worden toen PSCK om onbe grijpelijke redenen een penalty kreeg te nemen. Het keiharde schot werd door Bijl echter klem gevan gen. Met PSCK danig in de aan val kwam 't einde van deze faire strijd. Scheidsrechter Biskanter hield de leiding krap, hetgeen op 'en glad veld zeer goed is. DE ALKMAARSE KAASMARKT ALKMAAR. 'n Oud-kaashan- delaar zond onderstaande herinne ring uit de oude tijd. De kaasmarkt had lang geduurd en 't wegen duurde lang! De boeren hadden altemet d'rs opgestoken! In 't pand lagen nog verschillende stapels onverkocht. Het pand is 't westelijk deel van 't waaggebouw; 't Oude Kerkschip, toen het nog Heilige Geesthuis was. De boeren spreidden daar Don derdag 'a avonds hun dek uit, waar mede de plaats besproken was. In. de late namiddaguren kwam „rooie Best" aan de panddeuren en zei: „Die best benne kenne mee voor 'n rijer1' 'n oude munt ter waarde van f 14, Er waren te Hoorn twee firma's Best! Na de koop, merkte de kaas koper 'n kaas met z'n voorletter en daaronder 't aantal kazen. De ene firma Best merkte met blauw krijt en de andere met rood. In de wandeling heetten de heren Best Blauwe en Rooie Best. De kaaszetters stapelden de ka zen op de berrie, de kaasdragers droegen ze naar de schaal. De boer kreeg z'n ceel (cedul) en ging „of- rekene". Bij de stalhouder nam de boer nog 'n „ofzakkertje". „Le coup de letrier" zegt de Fransman en com mandeert de kastelein „Klaas wil je de zwart d'r maar veur zette". Feilloos haalt de stalknecht 't paard uit de volle stal. De boer klimt met z'n zware rüjas aan met de leidsels in de hand op 't krat en als is de voerman 'n beetje duizelig de zwart brengt de baas en '1 voer tuig veilig bij moeder de vtouw, HERSTEL OORLOGSSCHADE WIERINGERWERF. Op 6 Oc tober a.s. zal ten overstaan van de Ingenieur van het Heemraad schap „De Wieringermeer" worden aanbesteed het uitvoeren van di verse werken tot herstel van oor logsschade aan de Wieringermeer- dijk. Dit betreft voornamelijk een aantal kleinere herstelwerkzaam heden op en bij de dijk. zoals het plaatsen van veekeringen en het aanbrengen van enige opritten. PAARDENRENNEN HADDEN SPANNEND VERLOOP SCHERMERHORN. Begun stigd door onverwacht droog weer werd Zaterdagmiddag j.l. op het Oosteinde de jaarlijkse draverij voor boerenpaarden gehouden. Het aantal deelnemers, n.l. 25, was zeer bevredigend. Er waren vele spannende ritten, vooral in de derde omloop, waarbij de favorie ten goede strijd leverden en waar bij soms met slechts een neusleng te verschil werd gewonnen. Het liet zich aanzien, dat Flora, de winnaar van de draverij te Fur- merend, ook hier de eerste zou worden, doch in de beslissende rit werd dit paard tenslotte met een minimum verschil door Paul van de Wed. van Diepen te Stom- petoren, berijder Zijp. geslagen. De 2e prijs was voor Flora, eige naar N. P. Koning te Kwadiik, berijder Koning Jr.: 3e prijs Zil verster van Gebr. Kramer uit de Sapmeér, berijder C. Knook: 4e prijs Sisterbond van C. Stam te Stompetoren. berijder L. Stam. De organisatie was goed, waarbij de luidsprekerinstallatie van de, heer Bontje uitstekende diensten bewees. Na afloop reikte burgemeester Driessen in café Treiture de prij zen uit, waarbij de besturen van de draverij verenigingen uit Pur- merend en Edam als gasten tegen woordig waren. In café Bontje werd tenslotte het draveriifestijn met een gezellig bal besloten. R.K. Handbalclub D.D.O. SCHERMERHORN Zondag on dernam het eerste elftal van de pas opgerichte handbalvereniging D.D.O. bij zeer ongunstig weer de reis naar Egmond-Binnen, om daar de eerste competitiewedstrijd tegen Sint Adelbert 1 te spelen. Hoewel de wedstrijd met 4—0 werd ver loren voldeed het spel toch ruim schoots aan de niet al te hoge ver wachtingen. Jammer was dat het tegenpuntje van Tini teniet ging door buitenspel, want een tegenpunt was toch zeker verdiend geweest. Regen en wind, vooral op de terug weg per fiets maakte deze eerste wedstrijd tot een gedenkwaardige sportprestatie. Inschrijvingen aanbesteding EGMOND AAN ZEE De volgende inschrijvingen zijn binnen gekomen bij de aanbe steding door B. en W. van Eg- mond aan Zee van grondwerk riolerings, klinkerverharding en bijkomende werken: 'Firma den Bron en Visser, Den Haag f44.835: Firma M. C. Bolzenbroek en Co., Santpoort f40.900; Joh. Dienaar, Santpoort f39.100; N.V. Geruisloze weg, Heemstede f37.465; Firma P. Meijer en van der Meij, Wijk aan Zee f36.000: Firma van der Heuven, Rotterdam f35.979; A. T. H. Stuifzand, Leiden f35.750; Firma J. v. d. Heide, Amster dam f35.700; J. Kuipers te Zu rich, post Harlingen f35.460; Firma R. Wiersma, Sloterdijk f34.175; Firma de Moei en Her mes, Alkmaar f33.900; Firma de Jong en Borst, Haarlem f33.767', Firma Gebr. Bruisschaart, IJmuiden f33.700; Firma Gebr. Keevel, Amsterdam f32.323; Firma C. Geertsma, Bussum f32.270: Firma J. Twisk, Castn- cum f30.870; Firma Jos Albers, Beverwijk f29.985; Firma Smal- legange, Haarlem f29.888. De gunning is aangehouden. WIERINGERMEER. Het slechte weer heeft Zondag j.l. de heer Jac. Paauw, wonende aan de Wierweg, niet kunnen weerhouden om zijn geliefde hengelsport te beoefenen langs de Den Oeversvaart. Het was elf uur toen de hen gelaar beet kreeg. Na twee uren halen en vieren met zijn werp hengel slaagde de heer Paauw erin zijn buit te brengen naar een plaats waar minder riet groeide. Toen op het laatste mo ment zijn nylonsnoer afbrak, nam de hengelaar een kloek be sluit en sprong in het water om met een snoek van .kan.jer"- afmetingen op het droge te ko men. De snoek had een gewicht van 19 pond, de lengte bedroeg 106 cm. Ongetwijfeld zaj de heer Paauw a.s. Zaterdag met span ning de uitslag van de K.R.O.- hengelcompetitie tegemoet zien FLORALIA- TENTOONSTELLING TE NIEUWE NIEDORP N. NIEDORP. De Huisvlijt- en Floraliatentoonstelling wolke Za terdag en Zondag jl. zijn gehouden is een teleurstelling geweest, zowel ten opzichte van het ingebrachte als het aantal bezoekers. De weinige planten die waren in gebracht, waren dan ook lang niet de mooiste. De bloemenstand van de heer Takken was het enige wat de zaal op sierde. Huisvlijt was ook minder als vorig jaar. Van de dameshandwerkjes, waren er enkele aardige stukjes te be zichtigen. Voor de keurmeesters was de beoordeling deze keer vrij een voudig. In d« gisterenavond gehouden raadsvergadering van Bergen waren mr. Sluis en de heer Driessen afwezig, met bericht van verhindering. De door 'n zevental raadsleden aangevraagde interpellatie werd toegestaan; te behandelen bij de ingekomen stukken. 'n Adres van G. J. Sluymer te Alkmaar, inzake schoolgeldheffing werd voor kennisgeving aangeno men. Aan de land- en tuinbouwtentoon stelling werd 'n subsidie van f 50 toegekend. De heer Billis zag geen aanleiding tot verhoging van dit subsidie, mede met het oog op de gemeente- financiën. De heren Swaag en Toets van Amerongen waren voor inwilliging. Het subsidie zal elk jaar opnieuw bekeken worden. Aan de orde was hierna de door 'n zevental leden aangevraagde in terpellatie inzake 'n vergunning tot het vestigen van 'n timmermans werkplaats aan de Eikenlaan, hoek Zuidlaan. De heer Hemelrijk leidde de bespreking in met de opmerking dat het niet alleen gaat om een vergunning voor 'n timmermans werkplaats, dooh dat er meer achter zit; nl. het al dan niet handhaven j van verkregen rechten. Volgens het uitbreidingsplan mag er aan de Eikenlaan niet een dergelijk bedrijf gevestigd worden; dit moest B. en W. al voldoende zijn. Het is ontoe laatbaar het foefje te gebruiken, alsof het perceel dat 'n hoek- perceel is alleen aan de Zuidlaan ligt; dat iE de hand lichten met de bestaande verordening; dit is ook 't geval, als men dit timmerbedrijf beschouwt als 'n z.g. „klein ver zorgingsbedrijf", dat wèl is toege laten. De grote grief is, dat de overheid moeite gedaan heeft 'n servituut, dat op dit hoekperceel rustte, op geheven te krijgen, waardoor het gevoel van rechtszekerheid zoek raakt. Als anderen zouden trachten 'n servituut aan een perceel te ont trekken, zou de overheid moeten ingrijpen; hier doet de overheid het in de persoon van de burgemeester zelf, met het argument, dat het in het gemeentebelang is. Het is aldus spr. in de meest flagrante strijd met hét gemeentebelang, orrt- dat gemeentenaren zich bedrogen voelen niet door de aanvraag zélf, maar door de hoogste instantie, die onder 't argument, dat 't in 't gemeentebelang was, dit servituut opgeheven trachtte te krijgen. De Raad is de enige instantie, waar degene wie onrecht is aange daan, in beroep kan komen. Wat hier gebeurd is. is schending van recht en het is 'n ereplicht van de Raad het rechtsgevoel te herstellen en er bij B. en W. op aan te dringen deze vergunning niet te verlenen of indien zij verleend is, in te trekken; de Raad kan zich niet be perken tot het afkeuren van de handelwijze van B. en W. doch moet consequent de rechten van de bur gers herstellen. De heer Broersma is van mening, dat onder verzorgingsbedrijf wordt verstaan 'n bedrijf, dat voorziening van consumptie beoogt. B. en W. zijn dus buiten hun boekje gegaan. De heer EUis vindt, dat degenen, die bezwaren maken tegen 'n tim mermanswerkplaats, de zaak heel, wat te zwart zien. Verzorgings- bedrijven moeten mogelijk zijn in de bebouwde kom. Wèl is naar spr.'s mening de burgemeester te vèr ge gaan door mede te werken aan op heffing van het servituut. De heer Brak herinnert eraan, dat het woord „verzorgingsbedrijf" afkomstig is van de heer Roggeveen, die het oude uitbreidingsplan maak te en er mee bedoelde bedrijven, die consumptieartikelen verkopen. Het is niet in de geest van het uitbreidingsplan, als men onder verzorgingsbedrijven ook rekent een machinale houtbewerkings- inirichting, zoals in dit geval. De heer Toets van Amerongen betreurt het, dat het college medewerkte aan opheffing van het servituut. Spr. zag gaarne eén betere oplos sing in deze kwestie. De Voorzitter betreurt het, dat het beleid van B. en W. in deze di rect in het openbaar besproken wérd; waarom niet eerst de kwestie met B. en W. besproken? Wat de kwestie betreft, gaat het z.i. om een perceel aan de Zuidlaan en om 'n verzorgingsbedrijf. Het te bouwen gebouw heeft 'n alleraardigst aan zien en zal in de omgeving niet schaden. Overal in de gemeente liggen dergelijke timmermanswerk plaatsen, waarvan de omwonenden geen hinder ondervinden. Het ver lenen van 'n bouwvergunning voor dit verzorgingsbedrijf was niet in strijd met het uitbreidingsplan en na opheffing van het servituut ver leenden B. en W. 18 juli j.l. bouw vergunning. Op spr.'s verzoek heeft mevr. Macdonald het servituut dat op dit perceel rustte, opgeheven; het is niets onrechtvaardigs dat door erfgenamen 'n servituut wordt opgeheven. De bezwaren van omwonenden kwamen bij het verlenen van ver gunning ingevolge de hinderwet; de bezwaren golden de te vrezen schade bij verhuur; verstoring van de rust en het servituut. V.V.V. be tuigde adhaesie aan de bezwaren der omwonenden. Blijkens elders ingesteld onderzoek oordeelden B. en W. deze klachten inzake schade ongegrond en schromelijk overdre ven. B. en W. hebben de belangen van 5e heer van Exter en die van de omwonenden tegenover elkaar af gewogen en in overleg met de rechtskundig adviseur van de ge meente medegewerkt aan opheffing van het servituut. Spr. protesteert daarom tegen de uitlating, dat de rechtszekerheid is aangetast. Blij kens de bepalingen van het uitbrei dingsplan vallen werkplaatsen als deze ook onder verzorgende bedrij ven. Wat het beleid betreft, niet B. en W., maar de rechter zal moeten uit maken, of hier de rechten van in gezetenen geschaad zijn. De gemeen telijke overheid is niet rechter, maar bestuurder en wat B. en W. deden, was in het gemeentelijk belang. Weth. Oldenburg deelt nog mede, dat ook hij en weth. Den Das be kend waren met het onderhoud, dat de Voorzitter had met mevr. Mae Donald. Weth. Den Das betoogt, dat het verlenen van de vergunning geheel in overeenstemming is met het uit breidingsplan. De heer Toets van Amerongen blijft van mening, dat B. en W. te ver gegaan zijn door mede te wer ken aan opheffing van 't servituut. De Voorzitter acht hierover ver schil van mening mogelijk, doch meent, dat hier toch niet van rechts verkrachting gesproken mag wor den. De heer Hemelrijk is van mening dat 'n dergelijk bedrijf wèl overlast veroorzaakt. De voorstelling van de- voorzitter lijkt spr. al te onschul dig. De omwonenden rekenden er op, dat er geen bedrijf zou komen en spr. vindt het immoreel, dat van Exter eerst percelen, waarop be perkende bepalingen rusten, ver koopt en dan voor z'n eigen perceel 'n dergelijke bepaling tracht op geheven te krijgen, nog wel met medewerking van B. en W. Dat is de kern van de zaak. Zo iets schept rechtsonzekerheid. Wat hier ge beurd is, is niet in het gemeente belang. Alleen als het gemeente belang geschaad zou worden bij niet-opheffing van het servituut, had B. en W. in moeten grijpen. Wat B. en W. nu deden, ging te ver. Spr. dient tenslotte een motie in, waarin de Raad het afkeurt, dat de burgemeester zijn invloed heeft aangewend ten behoeve van de heer Van Exter *n servituut opgeheven te krijgen, dat rustte op 't perceel Eikenlaan, hoek Zuidlaan; en van oordeel is, dat dit 'n ongewenst precedent is, dat bij vele inwoners 'n gevoel van rechtsonzekerheid en onbillijkheid schept. De Raad dringt er ten sterkste op aan, dat geen vergunning wordt verleend of voor zover deze is ver leend, ze in te trekken. De heer Ellis bewijfelt het, of de omwonenden voor hun percelen meer betaald hebben dan normaal. Hij blijft betreuren, dat B. en W. hebben medegewerkt aan opheffing van het servituut. Aan dit nieuwe bouwplan van Van Exter geeft spr. de voorkeur boven de uitbreiding van zijn bedrijf aan de Breelaan. Wat de motie betreft, is spr. voor aanneming wat het eerste gedeelte betreft, waarin afkeuring wordt uitgesproken. Weth. Den Das adviseert schrap ping van de woorden „t.b.v. de heer Van Exter"; want B. en W. deden het niet te zijne behoeve, doch ten behoeve van het uitbreidingsplan. Na nog enige discussie verzocht de heer Hemelrijk de voorzitter de motie in twee gedeelten in stem ming te brengen, er op wijzend, dat voorstemmen voor bet le deel de consekwentie meebrengt ook voor het 2e deel te stemmen. De heer Swaag wil voor het le deel stemmen, als „de burgemees ter" vervangen wordt door B. en W." Het le gedeelte van de motie wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen; tegen de heren Ranvijn en Wittebrood. De heer Toets van Amerongen stelt 'n wijziging van het 2e deel der motie voor, doch de heer Hemelrijk handhaaft zijn motie, welke wordt verworpen met 7 tegen 4 st. Voor de heren Broers- ma, Maessen. Brak en Hemelrijk. Hierna na drie uur discussie over deze interpellatie begon de Raad aan de eigenlijke agenda. Daarop komen wij morgen terug. DE HUIGENOTEN ZETTEN HET SEIZOEN COED IN H. H. WAARD ZUID 't Was Zondagavond geen aanlokkelijk weer om- de deur uit te gaan en we waren dan ook erg benieuwd hoe de publieke belangstelling bij de uitvoering van. de Huige noten zou zijn. Toen er echter werd begon nen waren zaal en balcon heel goed bezet. De voorzitter der vereniging sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezigen, waarna het gordijn open ging voor de op voering van het toneelspel in 3 bedrijven „de Geest van de Ol menhoeve" van J. Tromp. In onze voorbeschouwing ga ven we reeds een korte uiteen zetting over de inhoud van het spel. Wat betreft het spel kun nen de Huigenoten en vooral de regisseur volkomen tevreden zijn. Er werd enthousiast ge speeld en het publiek leefde mee met de verwikkelingen, die het spel "brengt. Er was inderdaad tussen de speelsters en spelers een eenheid te bespeuren, een eenheid die het amateurtoneel nodig heeft. Niet zo dat de één de ander stuk speelt, want dat gebeurde vroeger veel, neen een eenheid, waardoor ook het spel van de minder begaafden, niet verloren gaat. We willen dan ook de speel sters en spelers niet afzonderlijk noemen maar regisseur Jong kind complimenteren met het behaalde succes. We raden diegenen, welke plan hebben om Dinsdagavond heen te gaan, aan, nog wat ken nissen'mee te nemen, want ze zullen zeker een genotvolle avond hebben. Opgemerkt dient nog te wor den dat we irf de persoon van de heer Vliegendehond een prima toneelkapper hebben. Ook het toneel zag er als altijd goed ver zorgd uit. Ondanks regen, geslaagde sterrif' HEERHUGOWAARD-NRD. Zondagmiddag j.l. organiseerde de Motorclub Heerhpgawaard-N. een sterrit van ongeveer 100 km door de Kop van Noord-Holland. Het was een zeer uiteenlopende en tamelijk moeilijke route, die de deelnemers hadden te rijden. Ondanks het zeer slechte weer verschenen 13 deelnemers aan de start, waarvan 11 het gepresteerd hebben de route in zijn geheel uit te rijden. De uitslag was als volgt: le prijs P. Kuijper, 39 strafpunten; 2e prijs N. Doodeman, 96; 3e prijs R. Snel, 104; 4e prijs N. Praat, 108; A. Overtoom, 111; J. Jansen, 115; D, Smit, 146; J. v. d. Gulik, 158; A. Broersen, 162; G. Boekei, 181; P. Kooy, 189. Een woord van lof komt toe aan het jonge bestuur dezer vereni ging, waardoor deze betrouwbaar- heidsrit tot in de puntjes was ge organiseerd. In de onder voorzitterschap van burgemeester Bakker gehouden raadsvergadering was wethouder v. d. Post afwezig. Enkele subsidie aanvragen werden aangehouden tot de begroting; een bezwaarschrift in zake hondenbelasting van de heer Piersma werd afgewezen, omdat het te laat was binnengekomen, ter- is ,1 een bezwaarschrift van E. Go- vers inzake straatbelasting voor kennisgeving werd aangenomen, als zijnde ongemotiveerd. Besloten werd een lokaal in het gemeente huls aan de Rijkspolitie te verhuren voor f 286 per jaar, inclusief schoonhouden. In verhand met het vervallen der wijkletters werd de Algem. Politieverordening gewijzigd en besloten de Oudorperweg, die eigenlijk een tussenstuk is van de Heerenweg, te laten vervallen en in de Heerenweg op te nemen met de nieuwe huisnummers; zo werd ook 'n gedeelte Oudorperweg richting Munnikenweg in deze laatste opge nomen. Besloten werd voorts het verlof- recht te verhogen van f 25 op f 45 en het vergunningsrecht, thans f 40 te bepalen naar de huurwaarde en de omzet. Nadat de begroting-1951 was aangeboden, werden enkele verordeningen uit de bezettingstijd, alsnog van kracht verklaard. Aan de Kroon zal worden gevraagd een uitzondering goed te keuren van de Winkelsluitingsverordening ten gun ste van de sigarenwinkel van de heer Venneker, zodat deze des Zon dags ten gerieve van kerkbezoekers die door deweek niet in de gele genheid zijn, van 8 tot 12 uur ge opend kan zijn. Aan de orde was hierna een voorstel tot aankoop van grond, ter weeszijden van een bouwterrein in het centrum van het dorp van de heer Van Kooten voor de prijs van f 750,In verhand met de wegverbreding is de heer Van Kooten bereid een strook van drie meter aan de gemeente af te staan. De heer Buren wijst op de erf dienstbaarheid, die op bedoelde grond rust en vraagt, of de eige naar de grond wel kan verkopen, met het oog op het overpad. De voorzitter acht in dit geval verkoop mogelijk; het hek zal verplaatst worden. Conform voorstel van B. en W. wordt hierna besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer Groot de aandacht op een verzakkingin de Heerenweg; de voorzitter zal eb de eigenaar, het Hoogheemraadschap mee in kennis stellen. Hierna slui ting. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR 100 koeien per stuk f4501040, per kg 2.25 2.60; 37 nuchtere kalveren f40— 90; 45 vette schapen f75135 p stuk; 272 varkens 1.801.87 per kg. De grote regenval geduren de de afgelopen dagen had de verwachting gewekt, dat er vandaag een ruime aanvoer van koeien zou zijn. Deze veronder stelling is niet bewaarheid, om dat de expeditie op deze plotse linge toename van het vervoer niet was ingesteld. De kwaliteit van de aangevoerde dieren was beter dan verleden week. De handel was in 't begin afwach tend, werd later even vlotter en liep tot matig op. Al was het maar weinig, toch lagen de prij- WEERSVERWACKTING Megedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR De Bilt, 26-9. Wisselend bewolkt met aanvankelijk vooral in de kustgebieden nog enkele buien. Matige tot krachtige Noord-Westelijke wind. Weinig verandering tn temperatuur. HERFST Wij brengen een pracht collectie: ZUIVER WOLLEN JAPON 9 MANTEL RUIT YERSEY STOFFEN EXCLUSIEVE COCKTAIL- en AVONDKLEDING STOFFEN EN.nog zeer voordelig STOFFENHUIS KOUSEN BAR LANGESTRAAT 93, ALKMAAR Telefoon 4326 (Adv.) MIJNRAMP IN ENGELAND 90 arbeiders ingesloten WORKSOP, 26 Sept. (Reuter). In een mijn bij Worksop (Notting hamshire) is brand uitgebroken. 90 mijnwerkers zijn ingesloten en men heeft weinig hoop op hun redding. Tot nóg toe ziin drie lijken naar boven gehaald. Het vuur is hevig en de luchtverver sing onvoldoende. zen Iets lager. De maximum Kg. priis bedroeg f2.60. Nuchtere kalveren werden stug verhandeld tegen hoge prijzen. Het geringe aanbod van vette schapen gaf aanleiding tot hoge vraagprijzen. De handel is dan ook stug geweest met een hoog ste notering per Kg. geslacht van f2.30. Niettegenstaande de ruime aanvoer van varkens, was toch de handel vlug; met aflopende prijzen. Met korting op 't leven de gewicht, gingen de vleesvar kens van fl.87—1.82, de liehte varkens van fl.841.78 en de zeugen van fl.80—1.75 van de hand. HEILOO, 25 Sept. Sperciebonen 16—42, snijbonen 62—67, pronkbe nen 1834, andijvie 712. spruit- kool 48—54, druivpn 6072, bloem kool 16—34, komkommer 7—12, ter. sla 28, wortelen 1621. ALKMAAR, 25 Sept. Kassnijbo- nen 1.19, prei 18—23, spinazie 35— 51, postelein 18—46, spercietxwen 18 —38, tomaten 1846, andijvie 7—14, sla 412.50, bloemkool I A 30—40, I 20—28, II 12—18, komkommer 7 14, gele kool 5—8.10, rode kool 4 —12 60, groene kool 8—11,80, bleten 7—10, worteltjes 17—37, uien 4—10, aardappelen 8—9, radijs 2.504, selderie 1318, peterselie 4—10, stoofperen 714, handperen bou- lowick 3250, william 12-18, corf, 28, appels eliot oranje 2037. trans parant 1226, moes 6—14, druiven muscaat 79. alicant 5868, franken- thaler 56—79. Markt Texel 45 schapen 85100; 55 lamme ren 4060; 18 rammen 100150; 14 pinken 380450; 19 graskal veren 245—325; 48 biggen 45 60. GROOTEBROEK, 25 Sept. BI. eigenh. 7.707.90, bl. eigenh. 7.00, bintje 8.40. aanv. 8500 kg, 500 kg slabonen 21.8028.30, bieten A 6.70 7.20, B 4, aanv. 5600 kg, 2500 kg rode kool 3.9011.70 2000 kg gele kool 5.608, 3200 kg groene kool 6.308.80, 7600 kg witte kool 4, 10.000 uien driel. 8.20—8.70, nep 10.8011.50, 100.000 stuks bloemk. B 25—40, B II 15—22. BEEEMSTER, 25 Sept. Bevelan ders 811, koopm. bl. 1011, slab. m. dr. 1524, z. dr 1533, stoksnijb. 26—58, stamsnijb. 20—38, pronkb. 12—24, torn, a 2446, bloemkool 10 46, rode kool 511, gr. kool 714 spruitkool 1836 spinazie 1236, sla 37, andijvie 59, r. bieten 48 gare bieten 1518, bospeen 1019, waspeen 919, uien 36, uien nep 413, prei 12, perziken 1217,drui ven Frankenthalers 4167, Alicant 4262, suikermeloen 1037. AppelsBramley seetdling314, cox oranje pippin s840, ellison' orange 937, graham jubilé 714, jacques lebel 416, james grieve laxxton superb 823, manks codlin 4 24, schellinlchouter 13 36, transparante de cronceis 826 Zoe- t, winterkroon 424. Pctrfen: beurré clairgeau 5—27, beurrë hardy 1882, beurré lebrun 6—28, bonne louisc d'avranches 15 62, boeregroen 317, conférence 866, dr. julius guyot 324, feirti- lon 819, hertogin elsa 424, kam perveen 617, nouveau poiteau 7 19, seigneur d'osperen 43, triom- phe de vienne 1668, Williams du chess 619. N.-SCHARWOUDE, 26 Sept. 11000 kg aardappelen, eigen heimers 7.90, bl. eigenheimers 6.307.30, Alva 7.407.60, grove 7.30—8.10: 4000 kg uien 5.60, grote 5.00, drielingen 7.308.20, nep 7.5010.20; 2000 kg slabo nen 1535; 12000 kg rode kool 412; 1500 kg gele kool 3.50, 7000 kg groene kool 56.40; 144000 kg witte kool 44.10. WARMENHUIZEN, 25 Sept. 18000 kg aardappelen, koopmans blauwe 8.10, witte eigenh. 7.909, blauwe eigenheimers 8.308.60, schotse muizen 8.408.50, grove 9, Alpha 8.10, 2000 kg slabonen 1529.30, 1000 kg rode kool 4.558.90, 1200 kg groene kool 7.60, 150000 kg wit- j^ool 10 LANGEDIJK.' 26 Sept. 1500 kg blauwe eigenheimers 9.409.90, 7000 kg uien 5.407.20, grove 4.70 —5.80, 1200 kg andijvie 5—5.70, 15000 kg groene kool 57.60, 1500 kg slabonen 15—33.10, 25000 kg gele kool 4.50—5.70, 25000 kg rode kool 5—11, 170.000 kg witte kool 4—4.20, 2500 kg bloemkool B 3240. STAVEREN. met een mark vereelte handei tegen een uur Dit betekende het loopwiel er glunderde, toer knikte en de P Piet Hein is 31 officiële provim de spontaniteit wijze, en met Het Koninklijk spraak van burge saris der Burgemeester F de eerste Friese b hier Koningin en te. Namens de ir Staveren overh Vrouwe van St kademuur het K< een gedenkbord i stelling uit de be terwijl een twi fraaie ruikers aan Kort was hier ontvangst en in si het langs de Wa Molkwerum (om bouwwijze het I genaamd) in de dum. Het gemeente Koudum maakte gemeentehuis zi ting. Het volta van B. en W„ oudste voorzitti zeven» Oranjever deze gemeente, v. d. Zwaag, w Koninklijk Paar Het was even rend moment, tc grijze vrouwtje i hand de lands snuifdoosje aai geste, die door gewaardeerd wei ging het weer wuivende, juic enthousiaste n naar Workum, u vangst al even hartelijk was. F de de Nederland vanaf de typiscl z.g. Theebus. AHes was uit| het Koninklijk Paa zoek zou bréngen ratieve Zuivelfabrii ten. Kaas Na een zeer rondgang onderhii ninkliik Paar zich tijd met de directi velfabriek. Groot bazing van het Vi toen haar een mandje met enki en Goudse kazen boden. Maar dat alles, want bij de de fabriek stond schone, met blozen de Koningin voor prinsesjes een s aanbood van ech aardewerk. Was het een w( al deze geschenke: gin even met de in war was, toen 2 tekening in het

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2