DEGROOTSTE SUIKEROOGST die Nederland ooit gekend heeft Friesland ontving het Koninklijk Paar 1 ■HF Betere avondprogramma's tussen 6 en 8 Ned. Bank wil het beroep op ban kcred iet vermi nderen MmmmÊÊÈÈÈKÊF Nuchter, doch met warm kloppend hart EEN ZEGETOCHT VAN STAVEREN NAAR DE FRIESE HOOFDSTAD De K.R.O. in het jubileum-winter-seizoen Nieuwe rubrieken komen naast oude getrouwe bekenden „Varia uit Tralala" Salazar op bezoek bij Franco Beursoverzicht Disconto vanaf heden verhoogd De suiker is bijna op, maar drie milliard suikerbieten gaan verwerkt worden Campagne in West-Brabant begonnen Noordermarktbond DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 (Van onze verslaggevers) STAVEREN, De sluiswachter van het kraakheldere Friese havenstadje Staveren is een man met een markante verweerde kop. Zijn schip perspet bedekt zijn schaarse haardos en zijn vereelte handen getuigen van een arbeidzaam leven. Deze sluiswachter viel gistermiddag zo tegen een uur de eer te beurt, om de „Piet Hein", een juweel van een jacht, te schutten. Dit betekende een hoogtepunt in 's mans leven. Steviger dan ooit omklemden zijn kale knokkels het loopwiel en moeizaam rolde de brug die de sluis afsluit, aan de kant. Zijn verweerd gezicht glunderde, toen de Koningin vanaf het prome- nadedek van de Piet Hein hem vriendelijk toe knikte en de Prins belangstellend vroeg of de Piet Hein wel in het kleine sluisje paste. (De Piet Hein is 31.50 meter). Het Koninklijk Paar heeft gedurende de laatste maanden tal van officiële provinciale bezoeken afgelegd en steeds werd het bezoek met enthousiasme en gemeen de spontaniteit begroet. Zo ook in Friesland. Op een nuchtere, van uiterlijke show ontdane wijze, en met een oprecht hart dat klopt voor het zo geliefde Oranjehuis. Het Koninklijk Paar bij aankomst in Staveren tijdens de toe spraak van burgemeester P Focken. Naast de Prins de Commis saris der Koningin. Mr. H. P. Linthorst Homan. (Eigen foto). Burgemeester P. Focken was de eerste Friese burgervader, die hier Koningin en Prins begroet te. Namens de ingezetenen van Staveren overhandigde „de Vrouwe van Stavoren" op d' kademuur het Koninklijk Paar een gedenkbord met een voor stelling uit de bekende legende, terwijl een tweetal kleuters fraaie ruikers aanbood. Kort was hier evenwel de ontvangst en in snel tempo ging het langs de Warnservaart via Molkwerum (om zijn typische bouwwijze het Friese doolhof genaamd) in de richting Kou- dum. Het gemeentebestuur van Koudum maakte voor het gemeentehuis zijn opwach ting. Het voltallig college van B. en W„ alsmede de oudste voorzitter van de zeven- Oranjeverenigingen in deze gemeente, de heer P. v. d. Zwaag, werd aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Het was even een ontroe rend moment, toen dat oude grijze vrouwtje met bevende hand de landsvrouwe een snuifdoosje aanbood. Een geste, die door Haar zeer gewaardeerd werd. En voort ging het weer, langs een wuivende, juichende en enthousiaste mensenmassa, naar Workum, waar de ont vangst al even groots en hartelijk was. Fier wapper de de Nederlandse driekleur vanaf de typische toren, de z.g. Theebus. Alles was uitgestroomd om het Koninklijk Paar, dat een be zoek zou brengen aan de Coöpe ratieve Zuivelfabriek, te begroe ten. Kaas voor Soestdijk Na een zeer interessante rondgang onderhield het Ko ninklijk Paar zich nog geruime tijd met de directie van de zui velfabriek. Groot was de ver bazing van het Vorstelijk Paar, toen haar een aardig rieten mandje met enkele Edammer en Goudse kazen werd aange boden. Maar dat was nog niet alles, want bij de uitgang van de fabriek stond een Friese schone, met blozende konen, die de Koningin voor elk der vier prinsesjes een spaarvarkentje aanbood van echt Workumer aardewerk. Was het een wonder, dat na al deze geschenken, de Konin gin even met de juiste datum in war was, toen zij haar hand tekening in het herdenkings album van de fabriek, welke dit jaar haar 50-jarig bestaan viert, plaatste? Prins Bernhard corri geerde dit kleine foutje met een charmant gebaar. Ontvangst te Bolsward Indrukwekkend, zelfs ontroe rend, was de ontvangst in de oude Friese Hanzestad Bols ward, waar duizenden zich rond het stadhuis, een juweeltje van een bouwwerk, hadden samen gedromd, om getuige te zijn van de officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Een ontvangst die in deze heerlijke historische omgeving zo weldadig aandeed. Bolsward is bij de ontvangst van Koningin en Prins vooral uitgegaan van de gedachte dat H.M. de Koningin moeder is, zo wel landsmoeder als moeder van haar gezin. In deze geest had men aan de Bolswardse moeders met haar kinderwagens een ereplaats ingeruimd. Ook was het ditmaal nu eens niet een meisje, dat H.M. de Konin gin bloemen aanbood, maar een moeder en wel de moeder van het grootste gezin, mevr. G. BuikstraDraaisma, die zestien kinderen de hare mag noemen Ook in de aangeboden cadeaux kwam een en ander tot uitdruk king. Door het dochtertje van burgemeester J. G. S. Bruins- ma, de tweejarige Paula, werd aan de Koningin een viertal oranje gekleurde zakjes met knikkers aangeboden. Op de zakjes waren de initialen van de prinsesjes geborduurd. Het bezoek aan Witmarsum was slechts kort, doch niet min der hartelijk. Een verrukkelijk staaltje van Friese handenarbeid, een Makkumer Siervaas, werd hier het Koninklijk paar aange bonden. En onder luide toejui chingen ging het vervolgens naar de Friese Havenstad Harlingen. Bezoek aan Harlingen Was het weer tot nu toe be hoorlijk goed geweest, toen de Koninklijke stoet Harlingen na derde viel de regen in stromen neer. Het Koninklijk bezoek aan de Friese Havenstad viel hier door mm of meer letterlijk „in het water". Jammer voor de mensen, die in dichte drommen langs de wegen stonden opgesteld om het vorstelijk paar te begroe ten, voor de schoolkinderen, die hun zanghulde verregend zagen en voor de zieken, die voor het Alg. ziekenhuis opgesteld, in stromende regen de stoet voorbij zagen trekken. Ook in Franeker, evenals in de andere reeds bezochte plaatsen, vlaggen, feestvreugde en een juichende mensenmenigte. In het fraaie stadhuis, waarvan de hal voo'r deze gelegenheid op kunst zinnige wijze gestoffeerd was, werd een show gehouden van „Friese costuums in de loop der tijden". De weersomstandigheden waren intussen weer aanmerke lijk verbeterd, zodat de tocht door de oude academiestad spectacu lair beter tot zijn recht kwam. In Marsum tenslotte, werd voor het bereiken der Friese hoofdstad de thee gebruikt in het Poptaslot. Hier vertoeven vele oudjes, die zich voor deze gelegenheid op het voorplein hadden opgesteld en de vorstelijke bezoekers een watme hulde brachten. Een half uur verbleef het Koninklijk paar hier, om daarna in snel tempo naar Leeuwarden te rijden. Jubeltocht door Friesland's hoofdstad In een calèche maakte het Koninklijk Paar een glorietocht door Leeuwarden. De schoolkin deren hadden een ere-plaats. Tien muziekkorpsen waren dapper in de weer. In het Provinciehuis werden de Statenleden, minus de communistèn, aan H.M. en Z.K.H. voorgesteld. Mr. Linthorst Homan uitte de wens, dat Gods zegen zou mogen rusten op Haar Huis. Op het bordes van het Raadhuis bo den kinderen van de 74 Leeuwar der scholen geschenken aan. In de Grote Kerk bezichtigden de vorstelijke gasten de graftombe van de Oranjes. In de avond ver toonde Leeuwarden zich als een sprookjesstad. Koningin en Prins maakten een tocht door de stads grachten. In het gebouw de Har monie werd een gala-avond ge geven, met een Fries zangspel. Huddersfield Town naar ons land De Engelse eerste divisieclub Huddersfield Town zal in Mei '51 een drietal wedstrijden in ons land komen spelen. De eerste wedstrijd is op Maandag 14 Mei (2e Pinksterdag) te Eindhoven te gen P.S.V. Donderdag 17 Mei is Huddersfield de gast van Maurits te Geleen. terwijl de derde wed strijd op Zondag 20 Mei te Am sterdam tegen Blauw-Wit gaat. BONDSELFTAL IN ASSEN Naar wij vernemen zal op 15 October in Assen een wedstrijd worderi' gespeeld tussen 'n Bonds- elftal en een nog nader aan te wijzen Engelse tegenstander. De Rode Kruis-pakkeffen naar Oostenrijk Hijt hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis vestigt er de aandacht op. dat pakket ten naar Oostenrijk, die aan ie intendance, Fluwelen Burgwal 19 te 's Gravenhage ter verzen ding worden aangeboden, be slist niet zwaarder mogen zijn dan 5 kg. De pakketten moeten vóór de eerste van elke maand ter verzending worden aange boden. Twee dames speelden een „spelletje" Twee vrouwen uit de Mer- wedestraat in Den Haag hebben Zaterdagnacht om twaalf uur een „spelletje" geprobeerd. On der luid gelach lieten zij uit de tweede etage een kat aan een touw, dat met een lus om de nek van het dier was bevestigd, naar beneden zakken om het vervolgens weer naar boven te halen. Verontwaardigde voorbij gangers waarschuwden de poli tie,. die er een eind aan maakte. Tijdens de tournee door Friesland werd het Koninklijk Paar aan de grens van Leeuwarden, de Harlingerstraatweg, door de burgemeester van Leeuwarden, Mr. A. A. M. van der Meulen, verwelkomd. Een der schoolkinderen bood bloemen aan. (Eigen foto). (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM Het K.R.O.-programma voor het komende win terseizoen biedt, naast het voortzetten van talrijke geliefde radio- rubrieken, wederom een aantal noviteiten, terwijl vanzelfspre kend de viering van het jubileum van onze Katholieke omroep op passende wijze in de aether luister zal worden bijgezet Zo wordt Zondag 19 November uit de St. Dominicuskerk in Amster dam de Hoogmis uitgezonden, terwijl des middags een klank beeld van Paul de Waart wordt gebracht, gewijd aan Pastoor Perquin O.P. zaliger gedachtenis. Die avond gaat, door verschillende buitenlandse omroepen gerelayeerd, de wereldpremière van de nieuwe Nederlandse opera „Viviane", waar voor Oscar van Hemel in opdracht van de K.R.O. de tekst en Louis Lutz hef libretto schreef. Dinsdag avond volgt de eerste uitvoering van het geschenk van de stad Maastricht aan de K.R.O.: een door Jurriaan Andriessen gecomponeerd „Magnificat", teri gehore gebracht door het Maastrichts stedelijk orkest en de Maastreechter Staar, onder leiding van André Rieu. Vrijdag avond geeft het Concertgebouw orkest o.l.v. Eduard van Beinum een feestconcert; de feestweek luidt uit met een Zaterdagavond-revue van Jan de Cler, die van kwart voor negen tot half elf duurt en waaraan zes K.R.O. orkesten en vele artisten medewerken. In de naaste toekomst vervalt het Strijdkrachtenprogramma van half zeven tot zeven uur, waaraan de verschillende omroepverenigingen in hun eigen programma uitzendin gen, aan de strijdkrachten gewijd, zullen opnemen. Daardoor komt er gelegenheid om het programma tus sen zes en acht des avonds, waarop altijd veel critiek bestond omdat het danig was verbrokkeld en stiefmoederlijk bedeeld, beter aan te passen aan de behoeften van de luisteraars die dan juist hun zware dagtaak achter de rug hebben. De K.R.O. zal deze twee uur tot één geheel maken van twintig a dertig minuten durende muziekprogram ma's, onderbroken door acht a twaalf minuten durende combinaties van reportages, berichten en kleine causerieën van vier minuten elk. Dinsdag- en Vrijdagavond om 19 52 brengt Wim Snitker zijn commen taar van het Binnenhof, dat echter voorlopig gedurende zijn ziekte zal worden verzorgd door de parlemen tair redacteur van ons blad. de heer Jos van Schaveren. Om 19 56 wordt buitenlands commentaar gegeven door mr. J. Mommersteeg. Zaterdag avond geeft Paul de Waart zijn oui- tpn lands weekoverzicht van 19.52 tot 20.00 uur, en eenmaal in de vier weken van 18 15 tot 18.23 Wim Snitker of Jo? van Schaveren een maandoverzicht van het Binnenhof. lil de andere korte uitzendingen spreken pater Wesseling en Jan Cottaar, terwijl een nieuwe rubriek „Katholiek Signaal" Katholiek or ganisatie- en bewegingsnieuws zal brengen. Een andere nieuwe rubriek brengt voortaan iedere Zondagavond een kwartier lang onder de titel „Varia uit Tralala" de verbinding tot stand met de zaal, waar de re gering en de volksvertegenwoor diging van de voorbeeldige staat Tralala die overigens alleen maar in de fantasie van mr. Jan Derks bestaat hun gebruikelijke scher mutselingen houden. Een andere nieuwe Zondagavondrubriek zal de titel dragen: „Les Grandes heures du reportage". Eenmaal in de veer tien dagen zal Wim Jansen onder deze titel een door hem toegelichte en verzorgde montage brengen van een oorspronkelijk door de Zwit serse omroep verzamelde sensatio nele reeks reportages uit Europa en Amerika,- die vaak door onvoor ziene omstandigheden van histori sche documentaire betekenis zijn geworden. In samenwerking mét de E.C.A. zal voorts een reeks pro gramma's worden uitgezonden over de Europese samenwerking, in Ame rikaanse stijl gemonteerd, rijk ge ïllustreerd met muziek uit de lan den waaraan de reportages zijn ge wijd en met medewerking van de voornaamste musici, zangers, zan geressen en auteurs van Europa. De streekdagen worden voortgezet: klankbeelden zullen worden gege ven over Nederlandse gemeenten, allereerst over Amsterdam, door mr. Jan Derks en Rotterdam door J. W. Hofwijk en A. Pedroli; een Ierse dag wordt uitgezonden op Zondag 11 Maart 1951. En mèt de gewone man en het Lichtbaken, zullen vele andere vertrouwde aetherstemmen in de K.R.O.-pro- gramma's blijven klinken. Dr. Antonio Salazar, de premier van Portugal, brengt momenteel een incognito bezoek aan Spanje. Hij verblijft met generaal Franco in het landhuis van de generaal nabij La Coruna. In politieke kringen te Madrid gelooft men, dat het bezoek ver band houdt met de aanstaande besprekingen in de algemene ver gadering der V.N. over de kwes- tie-Spanje en met een eventuele opneming van het land in het kader van het Atlantisch Pact. De algemene vergadering zal de vraag bespreken, of het verbod op diplomatieke vertegenwoordiging op het hoogste niveau te Madrid, dat in 1946 door de algemene ver gadering was ingesteld, moet wor den opgeheven. LUSTELOZE STEMMING AMSTERDAM, 25 Sept. De handel was van zeer geringe om vang, hetgeen enigszins teleur stelde na de vaste stemming van Vrijdag j.l. en de vrij hoge ad- vieskoersen tijdens de ochtend- beurs. De beurs opende nagenoeg onveranderd, doch hierna ging het de benedenwaartse richting in. Te gen slot volgde weliswaar een kleine opleving, doch over het al gemeen bleven de meeste note ringen beneden die van Vrijdag. In het hoofdfonds waren de transacties vandaag beperkt, ge heel tegenovergesteld aan Vrijdag, toen in olies 'niet minder dan ruim f 500.000, meer dan 25 pet. van de totaal-omzet, is omgegaan. Uit sluitend in de eerste tape werd nog 300 betaald, tegen slot was de koers 298. De industriemarkt was voor vrijwel alle soorten nauwe lijks prijshoudend. De scheep vaartmarkt hield zich vrij goed, behoudens een enkele uitzonde ring. De cultuurmarkt opende goed op peil, doch kon zich niet ten volle handhaven. De nadelige ver schillen bleken meestentijds tot circa een punt beperkt. De staats- fondsenmarkt slot na een vriende lijke opening zo goed als onver anderd. De hervatting van de rentebetaling op de coupons der gemeente Bandoeng was oorzaak van een zeer vaste stemming voor Indonesische gemeenteleningen. De 4 pet. Bandoeng gold 70 bie den bij een vorige notering van 55. Op de Amerikaanse sector was de stemming vast. De suikercampagne in West-Brabant is weer begonnen. Maan dagmiddag kwamen de snijmolens van de „Dinteloord" en de „Roosendaal" in werking, die van de „Zevenbergen" vermoe delijk Woensdag. De suikerfabriek te Steenbergen (C.S.M.) ont ving de eerste bieten, waarna op Donderdag a.s. de campagne een aanvang neemt. De „Wittouck" te Breda, eveneens een fabriek van de C.S.M., start als laatste volgende week Dinsdag. werd overigens tijd dat de biet onder het mes ging, want de voor raad, waarover Nederland beschik te, is tennaastebij op. Het belooft dit jaar de grootste suikeroogst te worden, die Neder land ooit gekend heeft. In de eer ste plaats ligt dit aan de grote uitzaai welke die van vorig jaar nog met 4 a 5000 ha overtreft Vervolgens >s ook de opbrengst dit jaar weer zeer goed; de biet is goed gegroeid. Alleen het suikergehalte is nogal aan de lage kant ge volg van te weinig zonneschijn maar zal dat van vorig jaar waar schijnlijk toch nog met Ongeveer een half procent overtreffen. In totaal zullen dit jaar in het gehele land naar schatting onge veer 3000 milioen kg bieten ge oogst worden, waarvan een sui keropbrengst van ruim 360.000 ton mag worden verwacht. Dat is genoeg om de consumptie voor huishoudelijk verbruik, bak kerijen enz., maar exclusief condens- industrie, ruim te dekken. Het Dinteloord: 5 millioen per dag! De campagne aan de drie VCS- fabrieken zal tot ongeveer 16 De cember duren, met dien verstan de dat een der fabrieken iets eerder uitdraait. „Dinteloord" die met een dagcapaciteit van 5 millioen kilo werkt, zal in totaal ongeveer 450 millioen kilo vermalen, de „Roosen daal" en de Zevenbergen" elk 225 millioen kilo, met een dagcapaciteit van 3 millioen. Gezamenlijk zullen de drie „Co- operatieven" dus ongeveer 900 millioen kilo bieten versnijden en naar schatting 'n suikeropbrengst bereiken van 117.000 ton, wat onge veer genoeg is om het huishoudelijk verbruik van geheel Nederland te dekken. De campagne te Steenbergen zal tot minstens Kerstmis duren, zo vernamen wij. De verwerking per etmaal bedraagt daar ongeveer 2000 ton. Vermoedelijke suikerproductie: 180.000 ton. Aan de „Wittouck", die eveneens tot ongeveer Kerstmis zal draaien, wordt een capaciteit gehaald van 3.5 millioen kilo per dag. In totaal zullen daar ongeveer 300 millioen kilo worden versneden. Werk voor 3500 man in de fabriek Voor zeer velen betekent de cam pagne weer een tijd van intense arbeid. Alleen reeds de drie V.C.S - fabrieken zullen in deze twee en een halve maand 2000 arbeiders aan de slag hebben, de buitendienst met zijn hele ontzaglijke sleep van trans porten dan nog niet meegerekend. Niet minder dan 40.000 ton scheeps- ruimte, met schepen variërend van 50 tot 800 ton, is gecharterd om de bieten aan te voeren. Daarbij komen dan nog (Roozendaal en Zevenber gen) de z.g. spoor-bieten. Steenber gen werkt met 500 man op de fa briek, Wittouck met ongeveer 1000 man. Het ziet er naar uit, dat de cam pagne overal een vlot verloop zal. hebben, althans in zoverre het de fabrieken aangaat. De „Dinteloord", de „Roozendaal" en de „Zevenber gen" hebben in de loop van dit jaar een aanzienlijke verbetering in de outillage ondergaan. Roozendaal en Zevenbergen b.v. kregen een nieuw ketelhuis en nieuwe electrische centrales. Na de campagne zal de „Zevenbergen" bovendien worden omgebouwd tot witsuikerfabriek, terwijl zij dan ook de beschikking krijgt over een hulpdrogerij. Op het land echter belooft de oogst niet geringe moeilijkheden te zullen opleveren, nu het weer zo uitermate slecht is. De fabrie ken zullen als gevolg daarvan ook wel veel tarra te verwerken krijgen. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden, Dinsdag. 26 September 1950, wijziging ge bracht in haar rentetarieven. Daarbij heeft zij het wisseldis conto en het promessendisconto, die van 27 Juni 1941 af respec tievelijk 2'/, procent en 3 pro cent beliepen, met Vz procent verhoogd. De rente voor vooi- schotten in rekening-courant, laatstelijk per 29 Augustus 1939 vastgesteld op 3'/z procent, blijft onveranderd. Aanleiding tot de verhoging van het disconto vormt de recente ontwikkeling van de internationale conjunctuur, die gevoerd heeft tot een versterkt beroep op bankcrediet, hetwelk in de aan de huidige internatio nale spanning voorafgaande maanden eveneens reeds een vrij aanmerkelijke uitbreiding had te zien gegeven. Mede in overweging nemende het in ver gelijking met het vorige jaar minder gunstige verloop van le betalingsbalans, meent de Ne derlandse Bank aan de waar neembare neiging tot beroep op bankcrediet ter financiering van toenemende goederenvoorraden een rem te moeten aanleggen. Teneinde de effectiviteit van haar disconto-politiek te bevor deren heeft de Nederlandsche Bank tevens besloten aan de minister van Financiën voor te stellen haar te machtigen wijzi ging te brengen in de tot dus ver gevolgde methode van uit voering van het toezicht op de credietgeving op grond van de beschikking deblokkering 1945. Zij heeft het voornemen daarbij in den vervolge zekere liquidi teitsmaatstaven te stellen, waar aan de credietgevende instelling zal dienen te voldoen. Over de technische uitvoering van deze wijziging is overleg geopend met de bedrijfsgroep Handels banken en met de Centrales der Landbouwcredietinstellingen. DE BOERDERI|EN IN DE NOORDOOSTPOLDER In aansluiting op ons bericht over de uitgifte van boerderijen in de Noord-Oost-polder, kun nen we thans ook het percen tage geven vanwaar de aangif ten binnenkwamen. Groningen 11.3 procent. Fries land 9.5 procent. Drente 7.7 pro cent, Overijsel 11.8 procent, Gel derland 6 procent, Utrecht 2 procent, Noordholland 13.5 pro cent. Zuidholland 6.9 procent, Zeeland 9 procent. Noordbrabant 9.7 procent, Limburg 0.7 pro cent en uit de Noordoostpolder 10.9 procent. NOORD-SCHARWOUDE. De voorzitter, P. Duyves, wees in zijn openingswoord op de slechte gang van zaken aan de veiling. Alle pro ducten hebben ons in de steek ge laten. Het aanvankelijke vermoeden dat het met het product rode kool wel zou gaan, is ook niet bewaar heid. De ophoud- en vergoedings- prijzen voor de diverse groenten zijn, aldus spr., te laag. Met de prijsvaststelling van de winterkool zal hiermee terdege rekening moe ten worden gehouden. De toezegging van de minister om steun te verlenen aan de fond sen, was nodig, want door het veel vuldige doordraaien van de laatste maanden zouden deze fondsen spoe dig uitgeput zijn. De voorzitter antwoordde op een desbetreffende vraag, dat de Succes- Witte kool nog niet mocht worden aangevoerd. Er zal dezer dagen 'n vergadering worden belegd om te komen tot 'n goede aanvoerregeling. Het ligt in de bedoeling om 1 Oct. met de aanvoer van Succes-Witte kool te beginnen. Het proces Grofru, betreffende de prijs van de gele kool, is nog niet gewonnen, daar de Grofru in hoger beroep is gegaan. De omzet over de maand Augustug had f 550.545.67 bedragen tegen f 521.335.in dezelfde maand van 't vorige jaar. Sombere cijfers. In de periode 1 Juni17 Sept. zijn in 1950 geveild 100 wagons sla- bonen met 'n opbrengst van f 158.000. Gemiddelde prijs f 15.85 per 100 kg. In dezelfde periode van 1949 werden geveild 77 wagons slabonen. Op brengst f 313.000.gemiddelde prijs f 40.57 per 100 kg. Rode kool 1950: 148 wagons 45.000 gem. pr. 305 p. 100 kg; 1949 110 w. 55000; 502 p. 100 kg; Gele kool 1950 84 w. 22000; 265 p. 100 kg; 1949 54 1/2 w. 47000; 9 p. 100 kg; Witte kool 1950 442 w. 116.000 2.63 p. 100 kg; 1949 304 w. 335.000; 11.02 p. 100 kg: Doorgedraaid 1950 565 w. opbrengst 153.835; 1949 83 w. opbr. 35.000. Besloten werd om aan het per soneel 5% loonsverhoging te geven Aan de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar werd 'n subsidie gegeven van f 25, terwijl f 300 werd uit getrokken voor de ramp in de Be tuwe. Hierna spraken de heren J. Lont en C. J. Mei over de plannen tot stichting van 'n coöpeatieve zuur- koolfabriek. Het ligt in de bedoe ling dat de fabriek volgende herfst zal draaien op het nieuwe industrie terrein van de gemeente Langedijk De kool zal via de veiling van de leden worden afgenomen. Voor het zover is zal er echter eerst genoeg zame deelname moeten zijn. Er moeten minstens 300 leden zijn die ieder f 1000 aansprakelijk zullen zijn. Op deze besprekingen volgde 'n levendige discussie van vóór en tegenstanders van de coöp. zuivel fabriek. Tot besluiten kwam het niet, daa- dit thans ook niet in de bedoeling lag. In de rondvraag kwam de maat van de uien nog ter sprake. De maten zijn. nep tot 35 mm; drielingen van 3243 mm; Uien van 4075 mig Grove uien 70 mm en op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3