PAUSELIJKE EXHORTATIE (Vermaan) tot de priesters in de gehele wereld Eenheid in België behoudei De Von Falkenhausen voor zijn rechters te Brussel Nederlandse Land- en Tuinbouw moeten meer produceren De Joegoslaaf Kardelj leest Wisjinsky de les DE GESLOTEN POORT Niet onverschillig staan tegenover de noden van het volk In Christus' Licht RADIO Naar wij vernemen: Buitenlands Overzicht Minister Mansholt's wens: Kantoorhouder PTT in arrest gesteld Streven naar onafhankelijkheid van buitenlandse hulp Motie van Sarbupri aangenomen DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 ROME (K.NJ.). Z.H. de Paus heeft een bijzondere pau selijke Kxhortatie (Vermaan) gericht tot de priesters der ge hele wereld, getiteld „Menti Nostrae". In dit vermaan wijst de Paus de priester erop, dat de bedoeling van het Heilig Jaar vooral is een terugkeer van alle gelovigen tot de zuivere leer en de geest v an het Evangelie. Daarbij is allereerst noodzake lijk, dat de priesters, de leiders van het gelovige volk, de geest van ware heiligeid bezitten. Wanneer de zelfheiliging van de priesters een feit is gewor den, zo schrijft de Paus, dan is de geestelijke vernieuwing van het gelovige volk eveneens ver zekerd. De Paus wijst op de waardig heid van het priesterschap dat door Christus zelf is ingesteld. De priesters moeten navolgers van Christus zijn in volkomen zuiverheid, zelfbekering en ont houding. Zij moeten in hun levenshouding deemoed, een voud en nederigheid bezitten. Hun aandacht bij hun werk moet zich richten op het godde lijke en op het hemelse; dit is echter nimmer mogelijk zonder persoonlijke heiligeid. Wil de priester die heiligheid echter bezitten, dan moet hij zijn kracht vooral putten uit het op dragen van het Heilig Offer der Mis, uit het leven naar de geest der liturgie en door nauwgezet vast te houden aan meditatie het geregeld volgen van de geestelijke oefeningen en een oprechte devotie tot de Heilige Maagd Maria. De priester moet zich onthou den van alle activisme, dat wil Christus overwint in de zijnen wat hen van elkander scheidt en vervreemdt, de eigenliefde, de hoog moed, de zelfzucht Zij worden in Hem één Lichaam, bezield door de éne Geest, bevestigd in het éne Geloof en in het éne Doopsel, gedragen door de éne Hoop, allen kinderen van de éne Vader, die boven allen is en door allen en in allen. BENEDICTUS WOENSDAG 27 SEPT. 1950 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 vara, 10.00 vpro, 10.20 va- ra, 19.30 vpro, 20.0024.00 vara. 7.00 nieuws, 7.18 gr.muz.; 8.00 nieuws- en weerber.; 8.18 orgel spel; 8.50 voor de vrouw; 9.00 gr.muz. (9.309.35 waterstanden) 10.00 pedag. causerie; 10.05 mor genwijding; 10.20 voor de vrouw; 11.00 gr.muz.; 12.00 hawaiïan mu ziek; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.38 piano duo; 12.55 kalender; 13.00 nieuws 13.15 lichte muziek; 13.40 gr.muz. 14.00 gesproken portret; 14.15 jeugdconcert; 15.00 kinderoor: 15.20 voor de jeugd; 15.55 gr.- muz.; 16.00 voor de jeugd; 16.30 voor de zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.30 zang en piano; 17.45 regermgsuitz.; 18.00 nieuws; 18.15 vara-varia; 18.20 actuali teiten; 18.30 reportage; 18.35 ban jo-ensemble 19.00 esperanto-uitz.; 19.15 lichte muziek; 19.30 voor de jeugd; 20.00 nieuws; 20.05 politiek commentaar; 20.15 metropóle or kest, klein koor en solisten; 20.50 het bankje van een millioen, hoorspel; 21.50 kwarter; 22.10 koorconcert 22.30 pop. wetensch. causerie; 22.45 piano-recital; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gr.muz. HILVERSUM n, 298 m. 7.0024.00 ncrv. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gr.muz.; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 gewijde muziek; 8.45 gr.muz.; 9.00 voor de zieken; 9.30 gr.muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 alt en piano; 11.30 gr.muz.; 12.00 politiekapel; 12.30 medede lingen; 12.33 klein koor; 13.00 nieuws; 13.15 promenade-orkest en solist; 14.00 trio; 14.30 gr.muz. 15.30 vocaal ensemble; 16.00 gr. muz.; 16.15 voor de jeugd; 17.00 kinderkoor; 17.30 strijkkwartet; 18.00 koorzang; 18.30 vooj; de strijdkrachten; 19.00 nieuws; 19.15 boekbespreking; 19.30 gr.muz; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 gr.muz.; 20.15 omroepork.; 21.05 gr.muz.; 21.15 onze jongens gaan de kazerne binnen, causerie; 21.35 kamerkoor; 22.00 gr.muz.; 22.15 orgelconcert; 22.45 avond overdenking 23.00 nieuws; 23.15- 24.00 gr.muz. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 gr.muz.; 12.30 weerber.; 12.32 lichte muz.; 13.00 nieuws; 13.15 lichte muz.; 13.30 klassieke muz.; 14.15 gr.muz.; 14.45 kamermuz.; 15.15 gr.muz.; 15.45 idem; 16.00 kamerorkest, koor en solisten; 17.00 nieuws; 17.10 gr.muz.; 17.30 causerie; 17.40 fr.muz.; 17.50 boekbespr.; 18.00 arprecital; 18.15 causerie; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 balletmuziek; 19.50 radio feuilleton; 22.00 die czardasfür- stin, operette; 22.00 nieuws; 22.15 viool en piano; 23.00 nieuws; 23.05 24.00 filmmuziek. 484 m.: 12.05 lichte muz.; 13.00 nieuws; 13.10, 14.00 gr.muz.; 16.30 idem; 17.10 dansmuziek; 18.45, 19.20 en 19.40 gr.muz.; 19.45 nieuws; 20.00 symphonie-orkest en soliste; 21.15 gr.muz.; 22.00 nieuws; 22.15 jazzmuziek; 23.00 gr.muz.; 23.55 nieuws. zeggen van alle zuiver mense lijke bedrijvigheid. De Heilige Vader wijst verder op de gevaren der eenzaamheid voor de priesters en op het voordeel dat er in is gelegen, wanneer de priesters samen wo nen. Aan de leiders van de seminaries houdt de Heilige Vader de moeilijkheden voor wat betreft de priesterroeping en beveelt in hun bijzondere aandacht de zorg voor de toe komstige priesters en voor het aankweken van priesterroepin gen. Vervolgens behandelt de Paus de sociale problemen, waarvoor de priester zich bij de uitoefe ning van zijn apostolaat gesteld ziet. Hij mag niet onverschillig staan tegenover de noden van het volk, die veelal voortkomen uit de misbruiken van het kapi talisme, de verderfelijke gevol gen, die daaruit zijn voortgeko men en die het communisme in de hand werken. persoon", aldus de encycliek. „Sommigen hebben zich vrees achtig en onzeker betoond ten aanzien van de ongerechtigdheid van het communisme, dat er op uit is het geloof te ontrukken aan degenen, die het materieel welzijn belooft. Doch de Apos tolische Stoel heeft nog kortge leden duidelijk de te volgen weg gewezen, een weg waar van niemand moet afdwalen, wil hij niet in zijn plicht te kort schieten." is de bekende toneelspeelster Fie Carelsen gistermorgen met de „Westerdam" van haar bezoek aan de Verenigde Staten in ons land teruggekeerd. heeft gisteren een gezelschap Bel gen, leden van de vereniging van politieke Belgische gevangenen in het kamp Vught een krans gelegd voor het monument op de fusi- ladeplaats. nam Prof. Jhr. Dr. G. J. Elias, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, gis teren afscheid als hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Tot slot van zijn Exhortatie stelt de Heilige Vader de pries ters onder de bijzondere be scherming van de allerheiligste Maagd Maria als onderpand waarvan Hij hun Zijn Pause lijke Zegen geeft. Naar Reuter nog seint, is de encycliek verdeeld in 120 korte hoofdstukken. Z.H. de Paus zegt tot de priesters, dat zij niet „vreesachtig en onzeker" moe ten zijn ten overstaan van „het economisch systeem dat bekend is onder de naam van kapita lisme en „welks ernstige gevol gen de Kerk niet heeft nage laten te veroordelen". „De Kerk heeft niet alleen gewezen op de misbruiken van het kapitalisme en het eigendomsrecht, dat door dit systeem wordt bevorderd en verdedigd, doch ook geleraard, dat kapitaal en eigendom instru menten moeten zijn van pro- gingen in de maanden Juli en ductie die de gemeenschap als Augustus 8'/s millioen kg uien uit geheel ten goede komt en mid- delen ter ondersteuning en ver- °ns, naar "««stand. De Ne- dedigiqg van de vrijheid en de 1 derlandse teler ontving ongeveer waardigheid van de menselijke 6 et, per kg. heeft ook de Mijnindustrieraad zijn teleurstelling uitgesproken over het maximum van 180 gulden bij de toegestane loonsverhoging van 5 pet, is een 21-jarige Limburger, die in de omgeving van Velp een gra naat gevonden had, bij het de monteren van het gevaarlijke pro- jectiel, zo ernstig gewond, dat hij aan de bekomen verwondingen overleed. De Nederlandse consul-generaal in New York, dr, Willem Cnoop Koopmans, heeft aan de uitvoerend directeur van de Coöperatie voor Amerikaanse Hulpzendingen aan Europa, welke instelling na de oorlog talrijke Nederlanders heeft geholpen, de versier selen behorende bij de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De directeur van de Coöperatie, Paul Comly French, schudt na de uitreiking dr. Cnoop Koopmans de hand. Het met zoveel spanning tege moet geziene congres van de Bel gische kath. partij, dat Zaterdag en Zondag j.l. gehouden is, heeft het grote succes behaald, dat de katholieke eenheid op staatkundig gebied in België gehandhaafd is. En gelukkig is dit niet gebeurd met een meerderheid versus een grote minderheid, maar het was een verblijdend verschijnsel, dat vrijwel alle sprekers, hoe ver schillend zy ook over het gevoer de beleid oordeelden ,toch allen van mening waren, dat vóór alles de eenheid van de partij gehand haafd moest blijven. De waarde hiervan kan niet hoog genoeg worden aangeslagen, want het zou inderdaad de over winning van de anti-clericale so cialisten volkomen hebben ge maakt, indien zij na hun succes INDONESIË VERZOEKT HET LIDMAATSCHAP DER V. N. NEW YORK (AN.P.-Aneta). Het hoofd van de Indonesische missie te Lake Success, de heer Palar, heeft Maandagochtend een verzoek van Indonesië tot lidmaat schap der Verenigde Naties aan de secretaris-generaal der V.N., Tryg- ve Lie, overhandigd. Maandagmorgen is in het paleis van Justitie te Brussel voor de Franse Kamer van de Belgische krijgsraad een aanvang gemaakt met het proces tegen generaal Ernst von Falkenhausen, de mili taire gouverneur voor België en Noord-Frankrijk tijdens de laat ste oorlog, alsmede tegen het gewezen hoofd van het burgerlijk bestuur in België, generaal Eek- hardt Reeder, en tegen de gene raals Frans Bertram en Bernhard von Clear, die achtereenvolgens aan het hoofd stonden van de „Oberfeldkommandantur" te Luik. Zy worden alle vier beschuldigd van oorlogsmisdaden en in het bijzonder van de wegvoering en terechtstelling van Belgische gij zelaars en wegvoering van Belgi sche joden. Het onderzoek in deze zaak heeft twee jaar geduurd en de dossiers bevatten meer dan 2500 documenten. Onmiddellijk na de opening der zitting verklaarden de advocaten van de beschuldigden de krijgs raad onbevoegd om recht te spre ken in dit proces. Slechts het Hoge Militaire Gerechtshof, waarin rechtsgeleerden zitting hebben met dezelfde rang als die der be klaagden kan, zo betoogden zij, de vier generaals berechten. De verdediger van generaal von Fal kenhausen herinnerde eraan, dat zijn cliënt thans 71 jaar oud is en sedert de bevrijding gevangen zit. In deze periode verbleef hij in 43 verschillende gevangenissen. Ook hij betwistte de bevoegdheid van de krijgsraad. De auditeur-militair verzette zich tegen de opvatting dat de krijgsraad onbevoegd zou zijn en hij voerde aan, dat de overeen komst van Genève niet toepasse lijk is op militairen, die zich heb ben schuldig gemaakt aan oorlogs misdaden. Deze worden, naar hij betoogde, niet langer als krijgs gevangene beschouwd. Nadat de raad zich had teruggetrokken ver klaarde de voorzitter na zijn te rugkeer, dat de beslissing of de zaak tegen von Falkenhausen en de andere generaal al dan niet naar het Militair Gerechtshof zal worden verwezen, heden bekend zal worden gemaakt. ïn dit proces zullen dertig getuigen worden ge hoord en verwacht wordt dat het drie maanden zal duren. Een onderzoek, ingesteld door de postrecherche naar aanleiding van klachten der burgerij als zou den zich bij het verzenden van postpakketten onregelmatigheden hebben voorgedaan, leidde tot de arrestatie van de 61-jarige kan toorhouder van de P.T.T. te den Dolder, A. van W. Hij wordt er van beschuldigd, zich geregeld kleine bedragen te hebben toegeëigend, door de af zenders van postpakketten meer porto te laten betalen dan in wer kelijkheid verschuldigd was. Van W. was al gedurende tien tallen jaren bij de P.T.T. werk zaam. MAANSVERDUISTERING VERDUISTERD Om half vier in de afgelopen nacht zo was er voorspeld zou ook boven Nederland een vol ledige maansverduistering te zien zijn. We waren er als de kippen bij, dat moet gezegd. En inder daad, half vier had maar amper geslagen, of aan de B&scerkant van de maanschijf kwam al wat zwar tigheid. De maan zal ongetwijfeld voort zijn gegaan zich in de schaduw- kegel van de aarde te dringen. Wij konden er helaas geen getuige van zijn, daar zwarte wolken weldra de zuid-westelijke hemel bedek ten en de maan met verduistering en alafdoende verduisterden. „Met alle beschikbare middelen moet gestreefd worden naar bevordering van het producerend vermogen van de Nederlandse land- en tuinbouw, hetgeen eensdeels te bereiken is door ver antwoorde omschakeling der productie van akkerbouwgewassen in de richting van, die teelten, welke meer voedereenheden pér oppervlakte-eenheid opleveren, anderdeels door binnen de gren zen van iedere afzonderlijke teelt de opbrengst per oppervlakte eenheid zo hoog mogelijk te doen zijn", aldus minister Mansholt in de Memorie van Toelichting op de begroting van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor 1951, welke een bedrag van bijna 88 millioen gulden voor de gewone dienst aangeeft. Het streven geldt eveneens voor het producerend vermogen van onze rundvee-, varkens- en pluim veestapel. De verhoging van de opbrengst dient zich zodanig te voltrekken, dat tegelijkertijd een daling der productiekosten per eenheid wordt gerealiseerd, terwijl tevens de kwaliteitsverbetering van de producten in het middel punt der belangstelling dient ta staan. Aangezien naar de mening van de minister in de landbouw nog zeer vele mogelijkheden aanwezig zijn, kan van de bedrijfsgenoten worden verlangd, dat zij niets zullen nalaten ter bereiking van deze doelstellingen. Nederland moet trachten zo snel mogelijk te komen tot een situatie, waarbij het economische hulp uit het bui tenland zal kunnen ontberen. De minister bevestigt, dat zijn beleid, dat wordt bepaald door de structuur van de Nederlandse landbouw, alsmede door de inter nationale omstandigheden, ook in het komende begrotingsjaar ge richt zal zijn op een vergroting van de eigen productie van voed sel en veevoeder, ter besparing op de import, en op een zo eco nomisch mogelijke productie van hoogwaardige producten. Als voorwaarden voor de berei king van deze doelstellingen noemt de minister: een goede voorlichting, gericht op verhoging van de technische ontwikkeling van de Nederlandse landbouw en een prijs- en afzetpolitiek, welke de werkers in de landbouwbedrij ven, voor zover deze bedrijven so ciaal en economisch verantwoord moeten worden geacht, een rede lijk bestaan verschaft en tevens de mogelijkheid opent tot het verrichten van de nodige investe ringen. Niet de prijzen van de afzonderlijke producten, doch het complex van pryzen voor de pro ducten, die tot de normale be drijfsvoering van de verschillende categorieën der bedrijven beho ren, samen, dient aan deze be drijven een li redelijk bestaan op te leveren- De methoden van kostprijsbere kening in de landbouw zullen aan een nadere studie moeten worden onderworpen. Hierbij zal in het bijzonder aan het beginsel, dat de te bepalen prijs voor een bepaald product niet los kan worden ge zien van de geldelijke bedrijfsop brengsten in de betrokken be drijfstak uit andere producten te verkrijgen, aandacht moet wor den geschonken. By de kostprijsberekening zal meer op de bedryfsmogelijkheden dan op de feitelijke toestand op de betrokken bedrijven moeten worden gelet. De voor de „basis producten" vast te stellen prijzen dienen een stimulans in te houden voor een efficiënte bedrijfsvoering. Reeds zijn goede resultaten met de voederproductie op eigen bo dem bereikt; een verdere ontwik keling zal een gunstige invloed kunnen uitoefenen op de bedrijfs resultaten, in het bijzonder op die der kleine gemengde bedrijven, aangezien zij tot een meer volle dig gebruik van de arbeidskracht kan leiden. Naar de mening van de minister zal de oplossing van het kleine-boeren-vraagstuk in de ze richting gezocht moeten wor den. logspropaganda in alle landen zal Er wer(jen loopgraven langs zijn grenzen gegraven en fortifica ties aangelegd. Er vonden troe penbewegingen plaats en verzen ding van oorlogsmateriaal naar de grensgebieden, zeide Kardelj. n Kardelj verklaarde, dat Joego slavië niet tot enig blok behoorde. Het was bereid een overeenkomst van nonagressie en duurzame vre de met elk buurland te sluiten. DJAKARTA, 25 Sept. (Aneta) Een motie van de Sarbupri (Bond van Ondernemingsarbei ders), waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, zo spoe dig mogelijk maatregelen te tref fen om de „heersende spannin gen tussen arbeiders en buiten landse groot-kapitalisten op te heffen door het laagste loon vast te stellen overeenkomstig art. 28 van de Grondwet", is heden avond door het Indonesische par lement aangenomen met 77 stem men vóór en 33 stemmen tegen. De minister van Arbeid, Suroso, had in een verklaring medege deeld, dat hij zich niet met de motie kon verenigingen. worden verboden, dient hij in de eerste plaats dit in zijn eigen tand te bereiken, aldus sprak gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, Edvard Kar delj, de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken. Kardelj beschuldigde de Sovjet-Unie van het voeren van een agressieve campagne tegen zijn tand. Kardelj verzocht de assemblee een resolutie aan te nemen waar- bü een staat, die militaire opera ties tegen een andere staat begint, verplicht moet worden binnen 24 uur zich openlijk bereid te ver klaren het vuren te staken, zijn strijdkrachten terug te trekken en deze verklaring ten uitvoer te leggen onder voorwaarde dat de andere partij een soortgelijke ver klaring zal afleggen. De resolutie stelde verder voor, dat een staat, die niet aldus zou handelen, zich zelf in de positie van een agressor zou plaatsen en verantwoordelijk gesteld zou worden voor de vrede breuk. De Zuidslavische minister be schuldigde de Sowjet-Unie en „de regeringen onder haar invloed" van het zaaien van haat ondêr de Balkan-volken en het aanwakke ren van een oorlogspsychose. Er met de abdicatie van de koning in Juli j.l., er ook nog in geslaagd waren de staatkundige eenheid van de Belgische katholieken te breken. Dan eerst zouden zü re den tot juichen hebben gehad. Het heeft werkelijk aan de te genstanders van de katholieken niet gelegen, dat het zover niet is gekomen. Reeds weken lang werden allerlei onbescheiden pu blicaties uit niet-openbare büeen- komsten en verslagen aan de openbaarheid prijs gegeven, die voor bepaalde katholieke voor mannen onaangenaam moesten zün. Op die wüze hoopte men het vuurtje der verdeeldheid lustig aan te stoken en verschillende socialistische en liberale bladen verklaarden de vorige week reeds, dat er nieuwe verkiezingen op handen waren .omdat de splitsing welke op het Brusselse congres onvermüdeiyk zou zün, tevens 'n einde maakte aan de katholieke homogene regering. De wens was by dit alles ech ter zo zichtbaar de vader van de gedachte, dat ze wel als een dui delijke waarschuwing de katho lieken in de oren moest klinken. Dit is dan ook het geval geweest. In plaats van splitsing en ver deeldheid, heeft de openhartige bespreking van de gemaakte fou ten de verschillende groepen juist nader tot elkaar gebracht en dui delijk gemaakt, waar het de anti- clericale tegenstanders juist om te doen was. Dit is de sterke prik kel geweest om niet in de socialis tische en liberale kaart te spelen, maar te zorgen in woorden en da den, dat de partij, na ruiterlijk de begane fouten te hebben er kend, vaster aaneengesloten bleef dan in het verleden wel eens het geval was. Begane fouten zün onverbloemd erkend. De leden van de regering Duvieusart hebben loyaal toege geven, dat zü zich hebben vergist Zij hebben, toen de socialisten de straatoproer voorbereidden, niet tijdig tegenmaatregelen willen treffen, enerzyds om alles achter wege te laten wat een provoce rende strekking zou hebben, ter wijl zij anderzijds vast gerekend hebben op de kracht der demo cratische beginselen van de so cialisten. Iemand als dr. van Cau welaert, door de socialisten zelf aangeduid als een der meest soe pele figuren uit het kath. kamp, verklaarde, dat hij nimmer heeft kunnen geloven, dat iemand als Spaak de straatrevolutionnair zou uithangen, zoals hij heeft gedaan. Zelfs toen Spaak in de weken vooraf aan de abdicatie, in een arbeiderspakje de straat op ging om het gepeupel aan te voeren, geloofde van Cauwelaert, dat hij dit deed om de leiding te behou den en een werkelijke revolutie te voorkomen. Maar van Cauwelaert moest nu erkennen, hoe gevaarlijk het is. te vertrouwen op de democratie van de socialisten. Ook oud-minister Duvieusart erkende, niet te hebben kunnen geloven, dat de socialisten op een wijze als zij hebben gedaan, ge mene zaak zouden maken met de communisten. Toen hem de ogen in deze opengingen, was het te laat en zou alleen een verschrik- keiyk bloedbad, waarmee de ko ning ook niet meer te redden was, nog mogelijk zün geweest. Van verraad aan de zaak van de koning en het programma van de partij is dan ook op het con gres niets gebleken. Trouwens ook in de rapporten van de commissie van onderzoek was dit nadrukke lijk uitgesloten. De gemaakte fou ten zijn alleen te wijten geweest aan een te groot en helaas onge fundeerd vertrouwen op het de mocratische beginsel van de so cialisten. Het is op grond van deze con clusie, welke algemeen door het congres, na de bestudering der rapporten en het horen van hen, die in beleid te kort geschoten waren, dat het congres vrijwel unaniem van mening was, dat er voor een „scalpering en masse" geen sprake kon zijn. Algemeen werd begrepen, dat in de naaste toekomst meer dan ooit een krachtie eendracht van alle katholieken nodig zal zün om België tegen noodlottige avontu ren te beschermen. De geesten, door het demagogisch revolution- naire spel der socialisten in België opgeroepen zün nog lang niet be zworen en de wind door de socia listen gezaaid zou binnen afzien bare tijd nog wel eens tot een nieuwe storm kunnen rüpen. Daarom was Zaterdag en Zondag het parool voor Vlamingen en Walen: „Sluit de gelederen". Dat dit parool algemeen is opge volgd, is een hartelüke gelukwens aan onze buren en geloofsgenoten waard en zal de beste methode zijn, om wat aan vertrouwen bü de kath. kiezersmassa in Juli ver loren ging, zo spoedig mogelijk weer terug te winnen. Zaterdag en Zondag waren voor België goede dagen. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 22 „Ja Chéri. Gewoon zalig zeg! 'n Denderend idee! Haal jij het toe stel even. Wil je? Het moet ergens achter in de wagen liggen", vroeg Mevrouw erg aanhalig. Jean ging en drukte heel zacht een kusje op haar voorhoofd. Moeder Reuver keek met steel se blik naar Marie. Deze trok zeer minachtend haar neus op. Gon kon schijnbaar haar lach In het gezin van dr. Ralph Bunche, die voor zijn succesvol I niet *inhoüdên**'en 'ging, haar optreden als waarnemend be- hand tegen haar mond gedrukt, middelaar der Verenigde Naties' in het Palestijnse conflict tus sen de joden en Arabieren, de Nobelprijs voor vrede heeft ver kregen, heerst thans vreugde en trots. De 7-jarige Ralph drukte zijn trots uit in een eigenhandig geschreven brief, met tekening. Vader Ralph toonde lachend de mooie brief aan zijn 18-jarige dochter jcun. de stal op. „Och nee juffrouw, zeg U dan ook maar liever niet dat wij hier geweest zijn. Dat lijkt mij beter van niet. We gaan ons fo tograferen en sturen dan als on verwachte verrassing een foto van ons, recht voor zün eigen kantoor. Wat zal die man daar van opzien! Wilt U? „Goed mevrouw. Zoals U wilt dan." Toen ze weg waren hadden de Reuvers nog lang staan kij ken naar het flauwe gec die twee op de dijk. Er ;edoe van Ir waren foto's gemaakt door haar en door hem. Daarna had Jean een driepoot aan hét fototoestel ge draaid en hadden ze 'n foto van hen beiden genomen. Mevrouw leunde met haar arm op Jean's schouder. Op de achtergrond be vond zich de luxe wagen, staan de voor de directiekeet. Daarna nam mevrouw achter het stuur plaats, reed de wagen achteruit het „dekske" af, maar remde iets te laat af. De auto botste tegen het hek. Beiden hadden daarop veel plezier ge had. Jean keek even achterom over de wagen heen en zag dat 't hek biykbaar niet beschadigd was. Zij gaf de wagen vol gas, reed hem omhoog en hü ver dween toen in een wolk van stof over de dijk. Moeder de Reuver praatte nog druk met haar dochters over de gebeurtenis van die middag toen de Reuver binnenkwam. Allen zwegen voort die verdere avond maar wel bleef ieder met zün eigen gedachten bezig. Tegen 6 uur stopte die avond boven op de dijk de donkerrode wagen van ingenieur van Bu- chem. hfi kwam nog even naar beneden, achterom het huis en stond zo meteen in de kamer. „Goede avond samen", kwam hij joviaal binnen, „kijk eens aan hoe gezellig het heie gezin bijeen. Mag ik misschien even wéten of er mogelijk nog post voor me is?" „Oh ik heb niets gezien van daag. Jij soms Marie?" „Nee moeder, ik heb verge ten te kijken doOr dat geval.. Ze hield haar woorden plotse ling in, toen ze moeder waar schuwend zag kijken. „Ik zal wel even gaan zien", ging ze verder. Ze stond van de tafel op en ging de gang in om naar het Houten kastje te gaan, dat aan de achterkant van de deur hing. „Wacht", zei van Buchem, „dan loop ik even mee en ga meteen voor uit. Ik heb het nog druk vanavond. Dat zegt U toch zeker zo maar?" zei vrouw de Reuver. „Nee, heus niet! Eerst even 'n duik in de Maas, even heerlijk opfrissen. Dan nog even corres pondentie verzorgen. Och, ik heb altijd zo iets te doën. Ik slaap nu voortaan liever hier, want bij de „Rode Leeuw" daar is het nu te heet. Mijn kamer ligt recht in de zon. Ik ga er al leen maar voortaan eten". Marie haalde een krant en 2 gele enveloppen achter 't schuif je vandaan en reikte die hem over. „Dank je wel" zei hij. Nee, er was niets van zün vrouw bij. dacht Marie. Dat zou ook wel niet kunnen, want die was van middag nog hier geweest. Ze dacht aan „Die", want ze kon maar weinig achting meer voor mevrouw gevoelen. Terwyi ze de post overreikte, viel het haar op dat zün gezicht iets geërgerd stond en hij dus blijkbaar toch nog iets anders verwacht had en daardoor met opzet naar bene den was gekomen. Het brandde op haar lippen om te vertellen, nee! Dan zou hij haar van jaloersheid verdenken an zij in zijn achting dalen. Moe der had beloofd te zullen zwij gen, maar Marie zou het uit zich zelf niet gekund hebben over dat fotograferen te zwijgen. „Arme man", dacht ze, toen ze hem uitliet. Ze had het schijnbaar iets te luid gezegd. Van Buchem had nog omge keken en even geglimlacht. Zou hü begrepen hebben, wat er in haar omging? Neen immers! Hij zou dat immers wél heel anders hebben begrepen, dan de mening die er voor haar in lag. Hoe meer Marie over het geval van die middag nadacht, hoe walge lijker haar alles voor kwam. 'n Vrouw, 'n jonge vrouw nog wel, die dus nog in haar eerste liefde moest zijn, gedroeg zich nu al flauw met een ander. Wat zy gezien had, had ze willen aannemen en verwachten van van Buchem met zijn eigen vrouw en ze zou er vrede mee gehad hebben. Maar zij kon hem zó niet eens voorstellen: daar was hij te flink en te serieus voor. Maar nu? Als men haar mening gevraagd zou hebben, zou ze zeker hem verdedigen en aan zün zijde gestaan hebben Hij groeide in Kaar verbeelding tot een grote martiale figuur. Even later bevond Marie zich op zolder. Ze kon zich niet rea liseren, waarom zij zich eigen lijk daar bevond. Maar ze was aan de voorzüde boven op zol der en keek door het open raam peinzend over de Maas tot ver over de dijk aan de overzijde Ze genoot van het rustige uit zicht. Loom stonden er de bees ten te dromen in het nog groene gras van de uiterwaarden. Ver achter de dijk lagen er al perce len, die verschroeid waren van de hitte. Heel in de verte be woog zich nog een kar, men was er nog het laatste hooi aan het binnenhalen. Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5