Nieuw Malik zal voorstellen indienen inzake de Koreaanse kwestie Hoofdkwartier van de West-Duitse communisten In Seoel wordt nog steeds hevig gevochten Handelsmarges vastgesteld voor textielgoederen 83 arbeiders omgekomen bij brand in Engelse mijn Locomotief ontspoorde Lewis Douglas afgetreden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Mijnramp in Engeland \*Wat schort er aan? De Britten vorderen: Hans Fritzsche op vrije voeten Drie noordelijke divisies geïsoleerd r Scheepsberichten J De strijdkrachten voor Korea Kamerlid Ds. Zandt gehuldigd Heden bespreking met de regering Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad Builen God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEtT A s H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 27 September 1950 46e Jaargang No. 11977 Kontoren: HOORN. Draoisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 DE VAKCENTRALEN vroegen telegrafisch een onderhoud met de regering over het verder door de Overheid te voeren beleid in zake lonen en prijzen. En dat op het moment, dat het kabinet he den, Woensdag, bij het voortge zette debat over deze problemen, zich voor de Kamer nader zal moeten verklaren over enige be langrijke punten, als daar zijn de kwestie van de prijsstop en prijs- beneersmgsmaatregelen, de zaak van het maximum van f180. dat voor de loonsverhoging is toe gestaan en de befaamde kwestie van de verhoging van productie en productiviteit. Wij weten niet, waarover het gevraagde overleg in het bijzon der zal gaan, maar zou het ver wondering baren, wanneer dat zou zijn de alles-beheersende vraag, hoe nu concreet een oplossing gevonden kan worden voor het probleem van de verhoging van productie en arbeidsproductivi teit? In elk geval zouden wij het toejuichen, indien het daarover in het bijzonder zou gaan. Want wij komen er nooit, indien dit punt niet beter wordt geregeld. Zo langzamerhand zijn de stand punten in theorie wel duidelijk. De partijen, die bij dit vraagstuk betrokken zijn, blijven echter in gebreke, practisch aan te geven, langs welke wegen en met welke middelen de oplossing moet worden gevonden. De regering kan bepaalde voorschriften geven en langs andere wegen de verho ging van de productie en de ver hoging van de arbeidsproductivi teit stimuleren. Maar zij doet het niet. De arbeiders kunnen bereid heid tonen om tot verwezenlij king mee te werken. Maar zij doen het niet. behoudens de gevallen welke hierna worden besproken. Uiteraard dient het eerste en het meeste in deze aangelegenheid te komen van de werkgevers, de leiders in de ondernemingen. Maar wij horen er niet of weinig van, hoewel ook dit toch zaken zijn, welke behoren tot de zo ge wenste en terecht verdedigde vrijheid voor de leiding in de ondernemingen en bedrijven.... Nu vernamen wij onlangs uit de kringen van de leiding van de K.A.B., dat met name in de bouw vakken voorstellen zijn gedaan tot vijf uur langer werken in de week. Maar de werkgevers zijn er tot nog toe niet op ingegaan. Waarom niet? Wat schort er aan? Hebben wij het mis, dat andere vakbon den voor dit en dergelijke voor stellen niet zoveel voelen, omdat dan het ideaal van de achturen- dag zou verbleken? Maar mag er niet in bijzondere omstandigheden altijd worden overgewerkt en gelden de huidige omstandighe den niet in algemene zin als zó bijzonder, dat overwerk, al thans langer werken (wat voor de loonregeling wel niet hetzelfde zal zijn) geoorloofd, ja geboden moet worden geacht? Twee uitingen van de laatste dagen verdienen in dit verband verder de aandacht. Zo heeft het Kamerlid Hooij in de jongste „Op mars" het lezenswaardige blad van de K.V.P. nog eens ge wezen op de evidentie van het feit, dat de genomen maatregelen inzake lonen en prijzen „ons niet uit de impasse heipen van het krijgertje spelen tussen lonen en prijzen". Om twee gewichtige redenen. Vooreerst omdat onze betalings balans ook dit jaar nog een ge ducht tekort zal hebben van vele honderden millioenen. Heel een voudig voorgesteld betekent dit. dat wij voor vele honderden mil lioenen méér verbruiken (en in vesteren) dan wij produceren. De tweede ernstige reden is, dat wij ons grotere krachtsinspanning moeten getroosten voor de defen sie, de z.g. paraatheids-economie. D.w.z. dat wij van onze nationale productie een groter stuk dan voorheen moeten afstaan voor militaire doeleinden. Dat is; om het maar eenvoudigjes te zeggen, „belabberd", maar het is onver mijdelijk, want wij hebben dit te zien als de premie op de verzeke ring van ons kostbaarste goed: de vrijheid! Dus is het dilemma dit: of min der verbruiken (lager levenspeil) of méér produceren. Enige tijd geleden wezen wij er op, dat het hier een probleem van de koop kracht geldt. En de economisten hebben altijd al geweten: de enige weg om de koopkracht te ver hogen, c.q. te handhaven, is ver groting van de productie. Dit is slechts mogelijk „door verhoging van de arbeidsprestatie, beter bedrijfsbeheer, rationalisatie, efficiency, enz.". En dit is, schrijft de heer Hooij, „slechts te bewerk stelligen onder leiding van de ondernemers, met loyale mede werking van de arbeiders". Wel nu, wij hebben de indruk, dat op die loyale medewerking kan wor den gerekend en dat het onjuist is. de indruk te wekken, alsof de oplossing van dit probleem alleen maar gelegen is aan de kant van de loontrekkende werkers. Dit wordt bevestigd van een zijde, waarvan men het niet zo licht zou verwachten. Het is onomwonden te kennen gegeven in een interes sante rede van dr. Rijkens, de leider van het Unilever-concern. „Men doet er verstandig aan, zegt hij, overal waar de persoonlijke prestaties onbevredigend zouden zijn, in de eerste plaats aandacht te schenken aan de wijze van leiding". Welnu, ook hier dus op de eer ste plaats de vraag: wat doen de ondernemers? Waar blijft de lei ding? Wat schort er aan? Laten wij voor vandaag eindigen met te herhalen de wens van de heer Hooi' u? de- .Otvmars": „Het is te H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard verlaten hier het stadhuis van Dokkum op de tweede dag van hun bezoek aan Friesland (Eigen foto) Jakob Malik heeft Dinsdagavond in de Veiligheidsraad mede gedeeld, dat hij „zekere voorstellen" met betrekking tot de Koreaanse kwestie zal indienen. Hierop besloot de Raad de besprekingen over de kwestie Korea voorlopig uit te stellen. Reuters correspondent te Washington seinde gisteravond, dat diplomatieke kringen te Washington het mogelijk achten, dat de Sovjet-Unie voor het eind van de week stappen zal doen om door onderhandelingen een eind te maken aan de oorlog op Korea. De Koreaanse kwestie stond niet op de agenda van de gisteren gehouden vergadering van de Vei ligheidsraad. Jakob Malik kondig de, voordat hij luisterde naar de Franse vertaling van een rede, die hij op de laatste vergadering had gehouden aan, dat hij „zekere voorstellen" met betrekking tot de Koreaanse kwestie zou indie nen. Hoewel gisteren officieel de herovering van Seoel werd gemeld wordt er toch volgens de laatste berichten nog verbitterd in de stad gevochten. Volgens een woordvoerder van het 10e Ameri kaanse legercorps zijn er aanwij zingen, dat de Noordelijke troe pen, die zich nog in Seoel bevin den, de stad geleidelijk verlaten. Hij deelde mede, dat het Ame rikaanse 187ste regiment lucht landingstroepen in actie is ge weest. Dit regiment is Zondag uit Japan op het vliegveld Kimpo aangekomen. Een communique van het 10e Amerikaanse legercorps deelt me de, dat de Noordelijken in Seoel drie tegen-aanvallen ondernomen hebben om de Amerikanen te be- MUENCHEN (Reuter). Hans Fritzsche, radio-commentator ten tijde van de Nazi's, is Maandag wegens goed gedrag in vrijheid gesteld. Hij was door een zuive ringshof tot negen jaar veroor deeld. Fritzsche is een der vier beklaagden, die bij het grote pro ces te Neurenberg werden vrij gesproken. Spoedig daarna werd hij echter door de Duitse autoritei ten gearresteerd. hopen, dat arbeiders en onder nemers elkaar, wat dit betreft, zullen kunnen vinden, opdat het reële loon zoveel mogelijk kan worden gehandhaafd. Dat verdere bestudering in de S.E.R. (Sociaal- Economische Raad) en Stichting van de Arbeid dit moge bevorde- letten de laatste vijandelijke res ten in het noordelijke gedeelte van de stad op te ruimen. Mariniers sloegen twee nachtelijke aanvallen af en rukten vervolgens bijna twee kilometer op na verbitterde huis-aan-huis gevechten. De ze vende divisie weerde een sterke aanval af en vernietigde de aan vallers, aldus het communique. Volgens het communique zijn in de afgelopen 24 uur in Seoel 1700 Noordelijke gesneuveld of gewond en 650 man krijgsgevangen ge maakt. Amerikaanse vliegtuigen heb ben bij Hamhoeng, even ten zui den van de 40ste breedtegraad, een hydro-electrische installatie ver nield. Deze leverde ongeveer tien procent van alle stroom in Noord- Korea en door het uitvallen er van zal de productie ten behoeve van de oorlogvoering in honderden kleine fabrieken en herstelwerk- plaatsen stil komen te liggen. New Yorkse radio-stations heb ben een legerwoordvoerder te Seoel geciteerd, die verklaard heeft, dat Amerikaanse troepen ten zuiden van Seoel contact heb ben gemaakt met tanks van de eerste divisie cavalerie, die van het zuiden uit optrokken. Volgens de woordvoerder kwam het eerste contact tot stand tussen Osan en Soewn. Twee tanks ontmoetten daar eenheden van de zevende divisie. Reuter meldt nader, dat de Amerikaanse strijdkrachten zes kilometer ten zuiden van Soewon het front hebben gesloten. Alle Noord-Koreaanse troepen in Z.W. Korea, naar schatting drie divisies, zijn thans geïsoleerd. De Ameri kanen ontmoetten geen tegen stand. Drie noordelijke divisies, die onmiddellijk door de verbin ding worden bedreigd, bevinden zich ten zuiden en westen van de hoofdweg van Seoel naar Taedjon, de grootste Stad, die de noorde lijken nog in handen hebben. LOODSDIENSTEN TE IJMUIDEN GESTAAKT Gisteravond om half elf is de loodsdienst te IJmuiden als gevolg van de felle noordenwesten wind gestaakt. De minister van Economische Zaken heeft een prijzenbeschik- king handelsmarges textielgoede ren vastgesteld, die in de Neder landse Staatscourant van heden 27 September zal worden afgekon digd. De regeling geldt voor de prijs vaststelling door groot- en klein handelaren van alle bedrijfskle ding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en molton dekens (behalve reisdekens), garens (waaronder de wollen breigarens), stukgoederen (behalve kunstzij den stoffen), luiers en huishoud- goederen, zoals handdoeken, thee doeken, lakens, slopen en zak doeken. De regeling bepaalt, dat de ver vangingswaarde voor deze goede ren door de handel slechts mag worden in rekening gebracht voor zover reeds dezelfde of nagenoeg dezelfde goederen tegen hogere prijzen zijn ingekocht en in het magazijn aanwezig zijn. Deze goe deren dienen van een leverancier te zijn gekocht die regelmatig in deze goederen handelt. Als han- -'.iBmaro» mae niet meer worden berekend dan een bedrag, dat ge lijk is aan de handelsmarge in geld, die laatstelijk in rekening werd gebracht voor hetzelfde of nagenoeg hetzelfde goed geduren de de periode van 1 Juni 1949 tot en met 31 Mei 1950. Dit geldbe drag mag evenwel worden ver hoogd met. 3 pet wegens de sedert dien opgetreden stijging van de exploitatiekosten en de kosten van levensonderhoud. In het algemeen zal de economi sche controle-dienst zich ook in de overige sectoren van de handel bij de controle door bovengenoemde richtlijnen laten leiden. Cheshire, Djakarta-Amster dam, heden te Aden ver wacht. Zuiderkruis, Djakarta-Rot terdam, passeerde 25 Sep tember Perim. Fairsea, heden uit Indonesië te Rotterdam verwacht. Generaal Bishop, de Britse com missaris voor de staat Noord- Rijnland Westfalen, heeft het mo derne hoofdkwartier te Dussei dorff opgevorderd om huisvesting te verlenen aan een nieuwe Britse militaire eenheid, die uit Enge land is aangekomen. Het gevorderde hoofdkwartier is geheel modern ingericht. De West-Duitse communisten hadden zich onlangs in het gebouw ge ïnstalleerd, na uit Frankfort te zijn verhuisd. Het opvorderingsbevel werd gisteren aan het bestuur van de communistische partij overhan digd. De communistische leiders en hun staf kregen 48 uur gele genheid het gebouw te ontruimen. In de Britse order is bepaald, dat de communisten hun drukpers en al het kantoormeubilair moeten laten staan. Britse functionarissen verklaar den, dat deze order deel uitmaakt Omstreeks 20 October zullen de Nederlandse strijdkrachten voor Korea naar het strijdtoneel ver trekken. Aan de oefening van de manschappen wordt alle zorg be steed. Zo zullen zij in de loop van de volgende week naar België gaan om daar met zwaar materieel een korte oefening te houden. Deze geschiedt geheel in eigen verband. Een ontmoeting met de Belgische Korea-strijders wordt dus niet verwacht. In de rookzaal van de Tweede Kamer is gistermiddag hulde ge bracht aan Ds. P. Zandt, ter gele genheid van zijn zilveren jubileum als Kamerlid. In de zaal waren aanwezig de leden van de Kamer, het personeel en de parlementaire pers. Dr. Kortenhorst, de Kamer president, merkte op, dat de jubi laris en hijzelf aan de uiterste zijden van een gedachtenwereld staan. „Maar wij zijn geen vijan den in de Kamer, gewoonlijk zijn dat degenen, die het dichtst bij elkaar staan", aldus de heer Kor tenhorst. De Kamervoorzitter be toogde verder, dat de jubilaris vooral wordt geëerd om zijn ka rakter. Velen waarderen hem en wensen hem nog vele jaren als nestor van de Kamer. Namens de parlementaire pers sprak Dr. E. van Raalte, die Ds. Zandt een man uit een stuk noem de. met een eerlijke overtuiging. Ds. Zandt verzekerde de amica- liteit zeer op prijs te stellen en hij eindigde zijn toespraak met de woorden: „leve de oprechtheid, leve "de hulpvaardigheid, leve de vriendschap". van een serie van opvorderingen, die noodzakelijk waren gewor den om de Britse militaire verster kingen in Duitsland te huisvesten. Waarnemers beschouwen de or der tevens als de jongste maat regel in het westelijke tegenoffen sief tegen „de campagne" van na tionaal verzet tegen de westelijke bezettingsmogendheden. Onlangs zijn alle communistische organen in West-Duitsland op een na. ver boden. HET PRIJZENBELEID Naar het A.N.P. gisteren ver- ,nam, zou hedenmorgen om tien uur te Den Haag een bespreking beginnen van vertegenwoordigers van de Raad van Vakcentralen met de Regering. Waarschijnlijk houdt deze bespreking verband met de door de Raad van Vak centralen geuite verontrusting over het gevoerde prijzenbeleid, naar aanleiding waarvan een be spreking met de regering is ge vraagd. TREINVERTRAGING ZWOLLE—AMERSFOORT Gisteravond omstreeks 19 uur is bij het station legerplaats Olden- broek een locomitief van de werk- trein van de electrificatie ont spoord. Het verkeer tussen Nun- speet en Wezep moest daardoor over enkel spoor worden geleid, wat op het traject Amersfoort- Zwolle v.v. vertraging gaf. WASHINGTON, 26 Sept. Reu ter). Lewis Douglas, de Ameri kaanse ambassadeur in Engeland, is Dinsdagavond afgetreden. Deze mededeling werd gedaan door het Witte Huis, kort nadat Douglas een bezoek aan president Truman had gebracht. Douglas is afgetreden „om per soonlijke redenen, waaronder ge zondheidsredenen". Truman heeft verklaard, dat hij het ontslag „met oprechte spijt" heeft aanvaard. In een mijn bij Worksop (Not tinghamshire) brak gistermor gen brand uit als gevolg waar van een groot aantal mijnwer kers ingesloten geraakte. 83 van hen kwamen om het leven. De brand begon 400 meter onder de grond op ongeveer 1 kilometer afstand van de schacht, die naar de begane grond leidt. Op dat ogenblik waren 200 man beneden aan het werk. Velen wisten te ont komen. Sommigen, uitgeput door de rook, kropen de laatste paar honderd meter op handen en knieën. Kort na twaalven meldde een mijnfunctionaris, dat de brand is bedwongen, doch tengevolge van de geweldige hitte en de rook kon den de reddingsploegen de inge sloten arbeiders nog niet bereiken. Gebakerde en met roet bedekte vrijwilligers, die de schacht waren afgedaald om het vuur te bestrij den, meldden: „Het is een hel be neden". De mijnschacht is thans afgegrendeld, opdat het vuur zich niet verder kan verbreiden. Men besloot hiertoe, nadat alle hoop om de ingesloten mijnwerkers te kunnen redden, was opgegeven. Mijnwerkers en vrijwilligers vullen aan de schachtingang zand zakken om het vuur te verstikken. Economie (Sm.) De economie is de allesbeheersende factor in de maatschappelijke verhoudingen van onze moderne samenleving. Het samenstel van politieke, so ciale, culturele en economische verhoudingen wordt beheerst door het oude woord: Geef mij goede financiën, en ik zal u goede politiek geven. Maar we zijn er ook al lang overheen, om een scheiding te erkenden tussen het economische en het sociale, al praten wij nog wel eens over het verschil tussen het economisch- mogelijke en het sociaal-wense- lijke. Dat dit verschil zoveel mogelijk moet worden overbrugd, heeft de K.A.B. al eerder begre pen, door de wijze, waarop zij haar kader en haar leden over het belang van de economie in strueert. De moeilijkheden van de laatste maanden hebben de KAB en enige van de bij haar aange sloten vakbonden overtuigd van de noodzakelijkheid om op dit terrein de meest-volledige en als het kan de meest-perfecte voor lichting te geven. Vandaar dat zij besloten hebben tot de aanstel ling van een vaste economische adviseur, zöwel voor de K.A.B. als afzonderlijk voor enige vak bonden, met name o.a. van de Katholieke Metaalbewerkersbond, de Bouwvakarbeidersbond en de Mijnwerkersbond. Dit is een ver heugend teken. De wetenschap der economie en haar vaste be ginselen zullen de Katholieke Ar beidersbeweging voorlichten en leiden bij haar taak, om de mo gelijkheden en wenselijkheden van haar sociale actie in het juiste licht te zien. Overbelast (Sm.) De leden van de Twee de Kamer zijn overbelast. Wisten wij het niet, dan heeft dr. Kor tenhorst, de Kamervoorzitter, het in zijn inaugurele rede bij de aanvaarding van zijn derde pre sidium nog eens gezegd. Hij sprak zelfs van een benauwend pro bleem. Het interparlementaire contact breidt zich voortdurend uit. Er is de Benelux, de Raad van Europa, de Assemblee van de Ver. Naties, Internationale Con ferenties, enz. Belangrijk was, dat dr. Kortenhorst er op wees, dat binnenkort het eerste contact met het parlement van Indonesië zal worden gelegd. Dan komt er, ook van groot belang, een nieuw internationaal lichaam, op parle mentair niveau voor de advisering inzake de samenwerking in de staal- en kolenindustrie volgens het plan-Schuman. En er zal nog meer volgen. Hoe moeten onze Kamerleden dit allemaal waarne men, bij en naast hun gewone parlementaire werk in Neder land? Dat wordt een benauwend probleem inderdaad. Nu heeft de heer v. d. Goes van Naters on langs voorgesteld, enige vereen voudiging in de werkmethode van de Kamer in te voeren. Dat komt nog in behandeling. De Staats commissie voor de Grondwetsher ziening schijnt op het standpunt te staan, dat er inplaats van 100, straks 150 Kamerleden moeten komen. De Kamervoorzitter op perde nu het denkbeeld, te komen tot plaatsvervangende Kamerle den. Het zal echter nog geruime tijd duren, voor en aleer dit in kannen en kruiken is. De tot standkoming van P.B.O.-organen, die de Staat en dus het parlement, werk uit de handen zullen nemen, duurt ook nog wel even. Dus heeft de Kamer nu, op voorstel van de voorzitter, juist gisteren besloten, een sterk-vereenvoudig- de werkwijze voor de begroting behandeling in te voeren. Wat dit in de practijk zal uithalen, moet worden, afgewacht. Het denkbeeld van plaatsvervangers lijkt heel niet gek. Maar het meest direct, voor het aanzien van het parle ment, zou zijn, indien de leden van de Tweede Kamer zich wat beperkten in hun spreken. Nog veel te veel wordt herhaald, wat anderen hebben gezegd, nog altijd wordt er „nationale tijd vermorst". Maar dat er, op de lange baan en zo snel mogelijk, wat moet wor den gedaan tegen de overbelas ting van de Kamerleden, dat staat o.i. ook wel vast. En tenslotte: (Sm.) En tenslotte hebben we het laatste radio-nieuwtje: de concrete muziek. Ik heb er een vernietigende critiek over gele zen. Wat kan het soms bezwaar lijk zijn, als men al te concreet wil wezen. Ook het experiment van de lichte muziek-stichting is mislukt, voor de radio tenminste. De artisten wilden niet optreden voor de opnamen! Dat was ook nogal concreet: vanwege de fi nanciën, weet u. Concreet gezegd: symphonie de ping-ping! AMBTENARESSE WERD OPLICHTSTER De 26-jarige mejuffrouw A. J. C. H. E., adjunctcommies te Maas land werd gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maan den met aftrek, waarvan 3 maan den voorwaardelijk. Zij werd er van verdacht ver schillende inwoners van Maasland te hebben opgelicht voor in totaal f 3200.Ook zou zij 18 pakketten voor in Indonesië zijnde militairen hebben verduisterd, evenals het geld, dat voor de vracht was be stemd. De eis was: een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1