De Leidse peuëraar Bekroningen konijnen CIRCUS MULLENS KOMT LANDBOUWTENTOONSTELLING VAN DRIE SAMENWERKENDE ORGANISATIES Subsidie voor herstel van molen in Bergermeerpolder Traditioneel agrarisch evenement: Een keur van uitstallingen Biljartseizoen in aantocht Gemeenteraad Bergen PAGINA 2 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 De feestdag van de nazomer in Alkmaar is steeds de jaarlijkse Landbouwtentoonstelling, welke door de drie samenwerkende land bouworganisaties, de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de L.T.B. en de C.B.T.B. wordt geor ganiseerd. De stad Alkmaar en vele omliggende gemeenten dragen door haar subsidie bij aan de totstand houding van dit belangrijke agra rische evenement. Dit jaar wordt de landbouwten toonstelling op Zaterdag gevolgd door een fokveedag, georganiseerd door de rundveefokverenigingen van de lichte gronden; zulks ter ere van het eerste lustrum, wat be treft de samenwerking der drie landbouworganisaties. Op het Dodenveld Het tentoonstellingsbestuur stond dit jaar voor een grote moeilijkheid; men had voor hefc eerst niet de beschikking over de Korenbeurs; men zat echter niet bij de pakken neer en huurde een grote tent, die op het centraal gelegen Doeleveld een plaatsje kreeg en waar gister reeds de gebruikelijke tentoonstel ling werd gehouden. Met het oog op het gevaar voor de pseudo-vogel- pest kon er dit jaar geen tentoon stelling van pluimvee aan verbon den worden, doch de rubriek konij nen is ruim vertegenwoordigd. Er zijn 'n 140 inzendingen, verdeeld over 'n twintigtal verschillende rassen. De Alkmaarse winkelstand heeft de overige standruimte in beslag genomen. Zo ziet men er stands met meubelen (fa. Tros) Huishou delijke artikelen, radio, (gebr. Kaal en fa. Ypma), naaimachines (De Jong) mandenwerk (Van Weerd), wasmachines (Velo), verfwaren (S. Koster), ijzerwaren (fa. De Wild), electrische artikelen (fa. Schuur man) en Solex-riiwielcn (T. Moe.- jes) De Landbouwhuishoudschool, de Gezondheidsdienst voor dieren, de zaadhandel van de LTB en de fa. Zaadnoordijk kwamen eveneens met bezienswaardige stands, terwijl de stands van bloemkwekers en tuinarchitecten, als mede de uit gebreide stand van de Alkmaarse exportveiling bijdragen tot de be zienswaardigheid van het geheel. Deze tentoonstelling is tot heden avond geopend; wij begrijpen niet, dat het tentoonstellingsbestuur er niet toe overgaat, om deze koren beurstentoonstelling meerdere dagen open te stellen, zodat de vele moeite, die de standhouders zich getroostten, wat meer beloond werd. Op de Nieuwesloot waren als vanouds door verschillende firma's landbouwmachines opgesteld. Zuivel ten toonstelling in de Waag Iets nieuws is dit jaar de tentoon stelling in de Waag. Hier heeft de Pure Holland Cheese Export Com pany, een exportcombinatie een aardige stand ingericht, welke laat zien, in wélke vormen ons nationale product de kaas, naar Amerika wordt geëxporteerd. Zoals men weet stelt men in de States speciaal prijs op artikelen in kleine verpakking en om aan die wens tegemoet te komen, zijn de baby-gouda en baby- Edammers ontstaan. Men ziet hier kaas in allerlei vorm en soort. De bedoelde export-combinatie wordt gevormd door een 9-tal fabrieken, te weten: De Vooruitgang te Juli- anadorp, Nieuw Leven te 't Zand, Eensgezindheid, St. Maartensbrug, Aurora, Opmeer, Neerlandia, Stom- petoren, Eureka Binnenwijzend, Concordia Oudendijk, Ons Belang Middelie, De Tijd Beemster en de Kon. Fabriek voor Verduurzaamde kaas de N.V. de fa. Eyssen, alhier. In Amerika consumeert men veel korstloze kaas (ca. 60%) en het is uitsluitend dit product, dat door de fa. Eyssen wordt geproduceerd en geëxporteerd. Deze fa. verzorgt ook de verpakking en expeditie van de kaas van de bij deze export combinatie aangesloten fabrieken en enkele dames in West-Fries costuum zullen de bezoekers tonen, wat er zoal aan de export van de kaas naar Amerika vastzit. Deze aardige tentoonstelling is niet alleen vandaag, doch ook Vrijdag en Za terdag nog geoponH Openingsplechtigheid In café Beemster aan het Waag- plein had vanmorgen om kwart over negen de officiële opening van de tentoonstelling plaats. Behalve tal van Gemeentelijke autoriteiten waren ook verschillende vooraan staande personen uit het agrarisch leven aanwezig. Wij zagen o.a. Bur gemeester Wytema en de Gemeen tesecretaris Mr. Veendorp, de wet houders van Slingerland en Coert, de heer Dreeuws, Commissaris van Politie; de heer Voorthuysen direc- teur van het marktwezen, de Bur gemeester van Egmond, Oudorp, Koedijk, St. Pancras en Langedijk, voorts de heer Joh. de Veer, Pro vinciaal voedselcommissaris, de he ren Hogetoorn en Kranen, voorzitter en secretaris van de Coöp. Bond van Werkende Zuivelfabrieken, de heer Mak directeur van de Alkmaar se veiling, de heer Schoevers, direc teur van de Rijks Landbouw win- terschool. De heer Kaag, wnu. voorzitter deelde mede dat de heer Borst, voorzitter van de tentoonstellings commissie wegens ziekte verhin derd was deze dag mede te maken. Zo kon ook ir. da Vries, de Rijks- veeteeltconsulent wegens ziekte niet aanwezig zijn. Spreker uitte de wens voor een spoedig herstel van beide functionarissen. Hij heet te voorts allen van harte welkom SCHAAKWEDSTRIJD ALKMAAR-DEN HELDER De Sehaakmat-Morphy com binatie uit Den Helder bracht 'n bezoek aan de gecombineerde Alkmaarse clubs en verloor de ze revanche-partij (in Den Hel der werd met 1714—16% ge wonnen) met grote cijfers: 25 10. Verleden jaar werd door Den Helder gewonnen met 1 punt voorsprong. De kampioen van Den Helder wist niet meer dan remise te bereiken tegen W. Kwak, kampioen Alkmaar 1949. daar hij bij zijn laatste zet ver zuimde de winstkans te nemen, en de jonge W. Geus verloor van P. Seewald. in het bijzonder de burgemeester van Alkmaar. Tot zijn genoeigen constateerde sprekar dat de verschillende ru brieken goed vertegenwoordigd zijn en dat de animo bij de inzen ders stijgende is. Hij vestigde de aandacht op de prachtige zuivel- stand in het Waaggebouw en op da tentoonstelling in de Koren beurstent op het Doelenveld, wel ke het vorig jaar zovele duizenden bezoekers trok. Spr. herinnerde er voorts aan dat dit fedt dat het van daag de vijfde maal was dat de tentoonstelling wed georganiseerd door drie samenwerkende organi saties. Dit lustrum-feit wordt her dacht door oen uitgebreide fokvee dag op Zaterdag a.s. waarop 230 stuks geregistreerd fokvee van de lichte gronden, ingezonden door 'n zevental verenigingen, zal worden ingezonden. Ook deze dag kan, al thans wat de inzendingen betrett, geslaagd genoemd worden. Spr. hoopte dat ook het bezoek niets te wensen zal overlaten. Hij gaf hierna het woord aan burgemeester Wytema, die traditio neel de opening verrichtte. Het is moeilijk, aldus de burgemeester, om elk jaar nieuwe woorden te vinden om de achtergrond en de betekenis te schetsen van deize tentoonstelling. Spr. constateerde allerwege een zekere tentoonstel lingsmoeheid, doch tevens tot zijn genoegen agrarische tentoonstellin gen zich hieraan weten te onttrek ken en zich weten tc handhaven wat inzendingen en bezoek betreft. Om het publiek van Alkmaar te trekken werd van andere zijde een zgn. Lappendag georganiseerd waardoor een combinatie van doel einden wordt nagestreefd. Spr. hoopte dat zowel da tentoonstelling als de Lappendag de nodige be langstelling zouden trekken en zo doende zouden medewerken aan 't vooropgezette doel. Spreker uitte voorts ook de wens voor het wel slagen van de a.s. Zaterdag te houden fokveedag en besprak ver volgens nog het marktvraagstuk dat o.a. oorzaak was dat deze fok veedag niet tegelijkertijd met de tentoonstelling kon worden gehou den. Spr. hoopte dat deze fokvee dag door meerderen gevolgd zou mogen worden en besloot zijn toe spraak met do wens dat de ten toonstelling door goed weer geze gend zou worden. Hierna maakte men een rond gang over de tentoonstelling en be gonnen de talrijke juryleden aan het beoordelen van de verschillen de rubrieken. O Woning onder wafer ALKMAAR. Tengevolge van de hevige regenval in het afge lopen weekend is gisteren een woning aan het Schermerpad onder water gelopen. Het water stond 10 a 15 cm boven de vloer. Door de kolkzuiger van de Ge meentereiniging werd de woning leeggezogen. KAJOTTERS-NIEUWS ALKMAAR Vanavond een pro gramma dat zeker actueel is. Want wie zal. ons vertellen wat 't doel en taak van de K.A.J. is? Dat moet iedere Kajotter kunnen vertellen. Weest dus voorbereid en blijft niet weg omdat je niet voor je mening durft uitkomen. Iedere jongen die begrijpt dat de K.A.J. niet enkel ontspanning heeft te bieden, is welkom. ALKMAAR. Maar nee, de peuëraar vocht, Zo- Een onvervalste Leidse peuëraar, als hij dat Zei, voor zijn eer en zoals men ze nog tientallen in de wild.e van geen wijken weten goede oude Sleutelstad kent, rap met de handen en rap met de tong, 'n man, die bovendien nog een oer- Af en toe een gemoedelijke hand van de parketwachter op zijn schouder kon hem ook al niet tot degelijke Leidse naam met ere bedaren brengen totdat eindelijk de droeg, maar helaas zijn domicilie officier van Justitie, Mr. A. W. in Haarlem had, was in de nacht Holsteyn in een kort maar krach van <le 28ste Juni 1949 over het tig requisitoir de houding van ver- Noordhollands Kanaal naar Schoorl dachte op zijn zachtst gezegd onbe- afgezakt. Daar werd hij. met nog hoorlijk schetste. Hij eiste bevesti- een andere visserman, door twee ging van het vonnis van de kanton- wakkere veldwachters aan de wal rechter, zij het met een hogere boe geroepen. Want ze vervoerden een te n.l. f 15 of B dagen, peur in verboden gebied. En daar- En toen begon verdachte, die de voor waren zij op de bon gegaan, president voor de officier hield, nog met een vonnis van de kantonrech- eens een betoog over het al of niet ter als sluitstuk. Maar de oud- stinken van een bewaarde peur en Leidenaar had het niet genomen en j aan het slot adviseerde hij de rech- had het hogerop gezocht, zodat hij ters, eens een peur op te hangen, nog eens verscheen voor de Arron- dat was de bestP methode. Waaraan dissementsrechtbank in Alkmaar. natuurlijk niemand twijfelde! Aanvankelijk kregen dP heren naar geen voet aan d.e grond, na- i demaal de peuëraar eerst een lesje I in vistechniek weggaf om aan het slot aan to tonen, dat hij heel niet in overtreding was. Er was geen ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 u. To neelvoorst. doof „Como- dia" met „De Verrader" (Abonnementsvoorstel ling serie A) BIOSCOPEN: Harmonie: Prima Ballerina, alle leeft.; Victoria Theater: 'n Jantje op het gladde pad, alle leeft.; Cinema Americain: De fatale brief, 18 jaar. Voorstellingen hedenavond om 8 uur. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100 telef. 3628. NACHTDIENSTAPOTHE KEN: G. Kruisinga, Koor- straat 47. FA. YPMA BRENGT MUZIEK- NIEUWTJES ALKMAAR In de grote ten toonstellingstent op het Doelenveld heeft ook de fa. Ypma een stand ingericht, waar verschillende nieuw tjes op muziek-gebied te bewonde ren en te beluisteren zijn. Zo zagen wij er o.a. de nieuwe, vederlichte pick-up, met een speci ale naald en toon-opnemer, waar door het mogelijk is, gramofoon- platen zond» geruis te spelen en bovendien de nieuwe, lang-bespeel- bare platen te gebruiken, die met een snelheid van 33 toeren wente len, normaal is 78 toeren p.m. Op deze platen kan, zoals ons werd getoond, b.v. de hele 5e Symphonie van Beethoven gespeeld worden. De fa. Ypma is de eerste in Alk maar, die dit instrument, het nieuw ste op gramofoon-gebied, in de handel brengt. Verder is er ook de zgn. Clavio- line, een electronisch muziekinstru ment, dat allerlei muziekinstrumen ten als vlooi, cello, hobo, hoorn, saxophoon, fluit zelfs orgel en trompet, kan imiteren. Het instru ment, dat doet denken aan het Ham mond-orgel, kan vrij en in combi natie met een piano of vleugel worden gebruikt en piedt aan bands e.d. nieuwe mógelijkheden. Ook di verge buitenlandse radiotoestellen, o.a. de Grundlg met alle golf-be- reiken, ook de zeer lage van 110 m en de televisie-golven, wordt in deze stand getoond. ONVERBETERLIJK? Voor de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank stond gisterenmor gen terecht de jeugdige J. M. K. uit Grootebroek, die op 17 April j.l. in een zaak daar ter plaatse een polshorloge weggenomen had. De jongen had al meer met dat bijltje gehakt, er stonden tenminste al verscheidene straffen op zijn naam, de laatste zelfs was er een van 1 jaar tuchthuis. Er leek weinig mo gelijkheid tot verbetering terwijl de knaap daarbij nog verminderd toerekeningsvatbaar werd geacht. De officier van Justitie, Mr. Hol steyn, eiste een gevangenisstraf van 2 jaar, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis voor jon gelieden te Zutphen. Maar de plei ter, Mr. Thijs, zag daar weinig heil in gezien het--vorige resultaat. Hij wilde de jongen, die de laatste tijd góed werkt, en over wie geen klachten meer-..zijn binnengekomen, nog maar eens een kansje geven. Uitspraak over- 14 dagen. woord tussen te krijgen en de pre sident, Mr. J. Krabbe, die al lang zijn geduld had weten te bewaren, maakte er eindelijk een opmerking over, over daf. steeds in de rede vallen. Nou. dat vond do visser iet In de Korenbeurstent trok een fraaie inzending konijnen de aan dacht; de volgende bekroningen werden aan de inzenders toegekend: Vlaamse Reuzen, Ram, Jonge; A. zou di.° wel mogen uitspreken. ..Maar die zou anders optreden", antwoordde Mr. Krabbe raak. „Daar ia die dan °°k advocaat voor", aldus verdachte. „Ik verde dig mij zonder advocaat maar met een goed stel hersens. TT moet me maar nemen zoals ik ben!" En toen verdachte zag. dat hii klem kwam te zitten, lanceerde hii een aanval op de getuigen. „Die ■staan te liegen!" „Nou. nou", suste Mr, Krabbe, „dat mag TJ niet zeg gen. Zegt TT maar: de heren Vergis sen zich." leuk! „Als ik een verdediger had, W. Geluk, le, 2e en 3e pr. idem, oud, A. W. Geluk, le pr. Voedster (jong) A. W. Geluk le, 2e en 3e pr. Idem geel J. v. Gulik, le pr. idem wit Joh. Kieft le pr. Lotharingers: Ram (oud) A. Ver- nooij, le pr. idem (jong) H. C. de Reus, le; A. Berkhouder en W. Hieltjes 3e ï>r. voedster (Jong) A. Berkhouder le en 3e pr. A. Ven- rooij 2e pr. Ram (jong) C. Kramer, le pr.; J. Groothuizen, 2e en 3e pr. Voedster (jong) C. Kramer, le pr. Hangoren; ijzergrauw (Ram, oud) J. Brauneck, 2e pr. Voedster (oud) J. Brauneck le pr. Voedster (oud) S. G. Groot, le pr. Konijnengrijs (voedster, oud) K. J. Stins, le pr. S. G. Groot 2e pr. Ram (jong) K. J. Stins, le pr.; S. G. Groot, 2e pr Ko nijnengrijs (voedster, jong) S. G. Groot, le pr. K. J. Stins, 2e pr. J. v. Gulik, 3e pr. Bond (Ram. oud) S. G. Groot, le pr. K. J. Stins, 2e pr. Ram (jong) K. J. Stins, le 2e en 3e pr. Wit (voedster, jong) Joh. Kieft, le en 2e pr. Chinchilla: Ram (oud) N. Pool, le pr. Joh. Schot 2e en 3e pr. Ram (jong) Joh. Schot, le pr. G. de Barbanson 2e pr. Voedster (oud) Joh. Schot le en 3e pr.; N. Pool 2e pr. Voedster (jong) N. Pool le pr. Joh. Schot 2e pr. Witte Weners: Ram (oud) J. Kra mer le pr. H. Kuiper 2e pr. Weners (Ram, jong) K. Bakker le en 3e pr.; C. de Vries 2e pr. Voedster (Jong) KAAS IM Al l TRI Cl VORM ALKMAAR Op de AU- maarse kaasmarkt wordt tege i- voordig hoofdzakeliik Edamnvr kaas aangevoerd. De naa Edammer is al eeuwen beke.i-i voor de iets afgeplatte kogelvor mige kaas van jong 4 pond. Oud geworden is 't gewicht door in droog, na een jaar ingekrompen tot ca. 3 pond. Oudtijds gebruikten grote ge meenschappen kloosterkazen; ook rond, doch meer afgeplat, van 10 kilo. Op 'n gevelsteen op de Rodesteen, de kaasmarkt t.e Hoorn, staan twee kaasdragers K.. met slaapmutsen op een berrie j' Weil, le pr. M. Teerhuis, 2e pr. dergelijke kaas torsend. c de Vries 3e pr. In zwang kwamen daarna BI. v. Beveren: G. Kater le pr. middelbare kazen van 6 kilo. De met Ram, oud en jong. behoefte deed zich gevoelen aan j Nieuwzeelander: Th. Wester le nog 'n tussensoort. Op bestelling i p„. met ram en voedster, jong. „commissie' werden gemaasd j Rijnlander, Voedster (jong) J. Ho- .commissiekazen" van 4 kilo i man ie 2e en 3e pr. Later kwamen rechthoekige ka- j Belgische Haas (Ram, jong) J. zen in de vorm van 'n brood, Weil, le pr. „broodkazen ook van 4 kilo. j Gouwenaars: C. Ooijevaar, le pr. Aan de vraag naar kleinere kaasjes werd voldaan door de aanmaak van „roomkaasjes" ..dessertkaasjes" in gouds model van 1 en 2 pond. Nog later kw i- men „lunchkaasjes" in brood vorm en bal-edammers van 1 kg met Ram, oud en jong. Voedster (jong) le pr. C. Ooijevaar; 2e pr. D. Zwart. Zilvervos (zwart) C. Ren tenaar le pr. met ram (oud) en voedster (jong) Hollanders: Voedster (jong) KI de Wit, le pr. J. Kwak, 2e pr. Ram (jong) H. de Reus, le pr. Bruin' stroper in appél (ram, oud) J. Helder, le pr. Geel. De Amsterdammer H. P., die in 1 ^voedster, oud)_ K. de Wit,_le_pr de gemeente Alkmaar op 19 No vember 1948 zijn hond een haas had laten vangen en die door de kanton rechten deswege was veroordeeld, had tegen dit vonnis appèl aange tekend en moest gisteren terecht staan voor de meervoudige kamer van de Alkmaarse arrondissements rechtbank, die gepresideerd werd door Mr. J. Krabbe. Verdachte was niet verschenen. Door getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat verdachte's hond aan de Noordervaart achter een haas had aangezeten. P. had later een dode haas omhoog gehouden. De agent, die verdachte had ver- baliseerd, was door hem als ge tuige a décharge opgeroepen. Zijn verschijnen was echter vijrwel nut teloos door het wegblijven van ver dachte.. De officier van Justitie achtte de door de kantonrechter op gelegde straf van f 25 of 10 dagen op zijn plaats en eiste bevestiging van dit vonnis. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Ram (oud) J. Kwak, le pr. Fl. Kei zer 2e pr. Russen: H. Kuiper le pr. met Ram (oud en jong) idem met voedster (jong) en 2e pr. met idem. Onbehoorlijke automobilist ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks half één reed een 21- jarige wielrijdster in de Pater nosterstraat in de richting van de Kanaalkade. Bij de Dubbele Buurt schoot plotseling een auto te voorschijn, die recht de weg over stak. Hét meisje werd aangere den, enige meters meegesleurd en tegen de grond gesmakt. Met een wond aan het hoofd, aan de rech terarm en het rechterbeen werd zij opgenomen. Haar fiets werd beschadigd. De autobestuurder had de onbeleefdheid na het on geval direct door te rijden. Door de politie wordt een onderzoek naar de man ingesteld. Polen: ,rood oog) le pr. met voedster (oud) en 2e pr. met Ram (oud) G. de Barbanson; le pr. met ram (oud) en 2e pr. met voedster (oud) J. G. Winkel. G. de Barban son, le pr. met- voedster, jong. Angora: H. Kuiper, le pr. met Ram (oud en jong) Rex: D. Dekker, le pr. met voed ster (jong). Nesten Jongen: J. Groot huizen, le pr, (Lotharinger)D. Zwart, le pr, (Gouwenaar); Joh. Schot, le pr. (Chinchilla) Voedster met Jongen: S. Groot (Hangoren), Th. WéBter, (Nieuw-Zeelander) en N. Pool (Chinchilla) alle le pr. .MARIA GORETTI" ALKMAAR. Vrijdag draait in de Harmonie de bekende film Maria Goretti; een film, welke meerdere malen in ons- blad is besproken en geen nadere introductie behoeft. (Leeftijd 18 jaar). Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mar- garetha, dochter van P. A. Boots en E. A. M. Verhagen. Gehuwd: Hendrikus B. S. Goudsblom en Maria Sijm; Antho- nius P. Sneek en Henriëtte M. W. van den Bergh; Arepd Naberman en Guurtje Frans. Naast de populaire kegelsport wordt de biljartsport in Alkmaar en omgeving druk beoefend. Bij 't district Alkmaar van de Neden-1. Biljartbond zijn niet minder dan 16 biljartclubs aangesloten, waar van er een dozijn al in de stad zelf ls gevestigd. In October begint de biljartcom petitie, waaraan nagenoeg alle clubs deelnemen. Al is de biljartsport in bepaalde kringen populair, er is nog altijd 'n groot aantal mensen dat maar wei nig van deze sport afweet; er zijn er zelfs, die bij het woord biljarten slechts denken aan bedompte en rokerige kroegen en in de biljart sport Iets minderwaardigs zien. Dat ls dan geheel ten onrechte. De grote - auteur Querido schreef in zijn boekje „Van 't Groene la ken heel iets anders; hij noemde daarin bet biljarten een spel, dat leeft door distinctie en stijlschoon heid en bekoort door rhythmisctie gevoplsfijnheid. De tijd van biljarten als zuiver kroegvermaak is voorbij; het bil jarten is een sport geworden; een sport echter, die binnenshuis be oefend moet worden. Een biljart moet zuiver waterpas afgesteld worden; het gevoelige laken, de banden en ballen reageren snel op temperatuurswisselingen en zo doende is het onmogelijk deze sport in de buitenlucht te beoefenen. Aan tal van café- en restaurant bedrijven zijn echter speciale bil jartzalen verbonden, waar de sport rustig beoefend kan worden. Evenals de kegelsport vindt de biljartsport haar beoefenaren in al le kringen van de samenleving. Heit biljartspel scherpt de zintuigten, is een prachtige, zowel lichamelijke als geestelijke ontspanning; een spel van verstand en fantasie. Beoefend in clubverband bevor dert de biljartsport ook de kame raadschap en biedt <zij een welko me gelegenheid tot het opdoen van mensenkennis en ervaring. Van gezelschapspelletje is deze sport gegroeid tot een spel van studie, stijl en intuïtie, waarbij zelfbe heersing en bezinning van da spe ler geëist worden. Zo bezien is de biljartsport een sport, die recht heeft op waardering en belangstel ling. NIEUWE GEVEL IN SPOORSTRAAT ALKMAAR In de Spoorstraat trok gister een nieuwe pui in de slagerij van de heer N. J. Schimmel algemeen de aandacht. Gedachtig het spreekwoord: een mooie gevel siert het huis, heeft de heer Schim mel, die al 16 jaar in deze zaak ge vestigd is hij nam destijds de be kende zaak van de heer K, Besse over zijn winkelpui laten ver nieuwen. De heer Nie. Heynis, de bekende midvoor van AFC heeft hier getoond nog iets anders in zijn mars te hebben dan voetbalteeh- niek. In een week tijd verving hij de oude pui door een nieuwe van ge glazuurde handvormsteen; het etalageraam is in een eiken omlijs ting gevat en boven da, ingang vormt een lulfeltje een aardige afwisseling. Ter gelegenheid van de heropening was er van de etalage extra *verk gemaakt; het blijkt, dat de heer Schimmel, die zelfs examens af neemt aan de slagersvakschool afd. Paardenvlees, een goed vakman is; de in de etalage voorradige artike len en de wijze, waarop deze er liggen, zijn daar het bewijs van. In de winkel prijkten tal van bloem stukken en is een nieuwe verlich ting aangebracht. Wij vernamen hier, dat het paar denvlees tegenwoordig bijzonder in trek is; de gezamenlijke Alkmaarse paardenslagers slachten per week gemiddeld 16 paarden, welke voor 'n deel uit Denemarken worden ingevoerd. Benelux! Bii openbare aanplakking was Gr. J. J. uit Den Haag gedag vaard voor het feit, dat hij n 1948 dronken op de openba.e weg was aangetroffen, hetge-'a nog niet wil zeggen, dat hij z-jn straf zo maar zonder meer iel ontlopen. De man was al zeven keer veroordeeld, de laats'e keer in Tongeren, waar hii zich aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. B;j ons heet dat verduistering. Het von nis, waartegen beroep van de kantonrechter, leek de officier van justitie niet zo gek en hij vroeg er dan ook bevestiging van. PERSONALIA ALKMAAR Met ingang van 1 Jan. is tot directeur van de RHBS te Alkmaar benoemd de heer dr. S. Keyser te Drachten. De heer J. J. Feringa, inspecteur van het L.O. in de inspectie Den Helder, is met ingang van 1 Nov. in gelijke functie benoemd te Hilversum. ALKMAAR. Vrijdag, Zaterdag en Zondag komt dan weer, tradi tiegetrouw, ook het Nederlandse circus Mullens weer naar Alkmaar. Hoewel de directie moreel mis- sctiien 'de gevolgen van de ramp te Utrecht, waarbij vrijwel de ge hele levende have van het circus en veel materiaal verloren ging, nog steeds niet te boven is, mate rieel heeft het zich, dank zij de medewerking van liet Nederlandse publiek en de hulp van collega's, weer geheel kunnen herstellen. En zo kan Mullens dan bij deze tournee weer met een uitstekend programma voor de dag komen dat in Alkmaar ongetwijfeld velen eien prettige en boeiende avond rond de piste kan bezorgen. De paar- dennummers, die uitstekend ver zorgd zijn en waarin Franse en Deense paarden en natuurlijk ook Hollandse paarden te zien zijn naast de beroemde Arabische vol bloeden, vormen de hoofdschotel van deee .welgevulde circus-disoh. Dan is er een vermaarde Indi sche dompteur te zien, die met 8 leeuwen werkt. In Haarlem werd de temmer, Rabindranath Nehroe door een der leeuwen aangevallen, doch de temmer heeft zijn beesten toch zozeer in zijn macht dat de programma's normaal kunnen wor den uitgevoerd. Verder noemen wij nog muzikale clowns, lucht-acrobaten, Miss Rocker met trapezewerk, Marok kaanse werwelwind-springers, een zeer geliefd nummer en verschei dene klassieke circusnummers. He circus komt te staan op het Canadaplein en. zal zeer waar schijnlijk een Franse viermast-tent meevoeren, ling tot de gebruikelijke methode, de masten in eikaars verlengde staan. In deze tent kunnen 4500 personen het programma volgen. Vrijdagmorgen wordt de circustrein een wagen-convooi van 48 wagens, die over de weg trekken, een reis wijze die vrijwel enig is in Europa, in Alkmaar verwacht (Advertentie) AANBESTEDINC UITBREIDING B.L.O.-SCHOOL ALKMAAR Door de direc teur van Gem. Werken werd aanbesteed het uitbreiden van de BLO-school in het Victoria- park; er waren 22 biljetten in gekomen; het verschil tussen de hoogste en de laagste inschrij ver bedroeg ruim f 25.000. Inge- geschreven was als volgt: Fa. M. Duinmayer en Zn. te Alkmaar 40.020; fa. R. J. Bot Zn. Alkm. 40.990; L. Pekelha ring Alkm. 42.650; fa. Th. Schou ten en Zn. Alkm. 43.034; Gebr. Kops Bergen 45,550; P. Buis te Oudorp 45.924; D. Langendijk te Heiloo 46.300; P. Blankendaal te Alkmaar 46.417; fa. Peperkamp, Alkmaar 46.500; J. Zoon Alkm. 46.685; fa. de Haan en Reek Alk maar 47.347: Gebr. Opdam Hei loo 47.480; fa. M. v. Steeg, Hei loo 47.600; W. Barten, Alkmaar 48.643: fa. C. Noort en Zonen te Bergen 48.700; fa. Y. Kops en Zonen Heiloo 49.000 Y. Kroo- nenburg Heiloo 49.250; Gobr. P. en J. Knijper Heildo 49.700; P. Hoetjes en Zn. Heiloo 49.778; D J. Duin Bergen 49.800; D. Pilkes Alkmaar 50.140; fa. C. Schilder en Zn. Alkmaar 50.347; fa. Gebr. Tuin 't Zand 50.980: fa. P. en A. Heidoorn Alkmaar 51.100; D. Sü - bel Alkmaar 51.800; fa. A. Buur Alkmaar 52.500; fa. W. Kempcr Alkmaar 52.600; fa. S. Zegers en Zn. St. Pancras 52.874; G. Bo ies Schermerhorn 56.980; fa. Jos Wittebrood Beemster 62.800: fa B. Sanders en Zn. te Alkmaar 63.866; fa. A. F. Zegers, Alkma ir 65.250; de gunning is aangehou den. Kwestie van voorrang De hulppredikanté D. v. V. uit Spanbroek is op 20 Februari j 1. in Opmeer met haar wagen par does tegen een bus van de wed. Kuip uit Wognum. aangerede.i,. omdat zij. .naar ujt. getuigenver klaringen bleek, geen voorra.. j had verleend aan de bus.. Het was slecht weer en het zicht ter plaatse scheen ook niet ideaal te zijn geweest. Overigens reed de predikante niet hard en het on geluk had weinig om het lijf, behalve een schadepost van rond f 50.De rechtbank in Alkmaar moest deze zaak in ho ger beroep behandelen, omdat WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. TIJDELIJK REGEN. De Bilt, 27-9. Meest zwaar bewolkt niet tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, maar spoedig tot krachtige en langs de kust tot hard toene mende wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. PASTOOR RUHE ERE-KANUNNIK Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere kanunnik van het Hoogw. Ka pittel van „St. Bavo" te Haar lem, de Hoogeerw. Heer J. A. Ruhe, pastoor van de parochie van de H. Gerardus Majella te Den Haag. VAN ZEELAND VOORZITTER NOORD-ATLANTISCHE RAAD NEW YORK, 27 Sept. (AFP). De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul van Zee land, zal gedurende een jaar het voorzitterschap van de Noord- Atlantische Raad bekleden. VLIEGEND FORT Bl| TOKIO NEERCESTORT TOKIO, 27 Sept. (Reuter). Woensdagochtend ls een Ameri kaans vliegend fort, dat van Oki nawa kwam, in de baal van Tokio neergestort. Japanse vissersboten voeren on middellijk uit leden van de wordt vermist. en redden bemanning. tien Eén LEIDING KOMENDE WEST-EUROPESE LEGER Eisenhower als opperbevelhebber genoemd NEW YORK, 27 Sept. (Reuter). In diplomatieke kringen te New York verwacht men, dat generaal Dwlght Eisenhower zal benoemd worden tot opperbevelhebber van het internationale leger, dat vol gens het besluit van de Noord- Atlantische Raad ter verdediging van West-Europa zal worden ge vormd, en dat generaal Omar Bradley zijn stafchef zal worden. Twee politie-beambten te Chicago neergeschoten CHICAGO, 26 Sept. (Reuter). Een voormalige politie-inspecteur en een openbare aanklager zijn door gangsters te Chicago neerge schoten even voordat zii rapport zouden uitbrengen over gangster activiteit. De 48-jarige William Drury, voormalig politie-inspecteur en een verbéten tegenstander Van de thans overleden gangster Al Ca- pone, werd met kogels doorzeefd In de garage van zijn huis gevon den. Even tevoren had een ver tegenwoordiger van een senaats commissie getracht een onderhoud met hem te hebben. de predikante meende dat zij in haar reèbt stond en het haar niet om de knikkers, maar o n het spel ging. Nou, dat spel verloor zij, zij het eervol, want zij weerde zich flink en deskundig. De officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter: f 12.of 6 da gen en toewijzing van de civieie vordering. Uitspraak over 14 da gen. Een der succesnummers van Circus Mullens: het optreden van l rranse vrenuasi-wiii c'e lnd'sche temmer Rabindranath Nehroe met zijn getemde, waarbij, in tegenstei- verstandige, maar zeker niet gemakkelijke acht leeuwen. (slot). I toepassen. Weth. Den Das heeft hier Een voorstel tot het vaststellen bezwaar tegen met het oog op de genen, die zelf voor hun aanvul lende verzekering zorgen. Na nog enige discussie werd con form besloten. Molen Bergermeerpolder Aan de orde was voorts het voor stel van B. en W„ om voor 10% tot een maximum van f 935,50 bij te dragen in de kosten van her stel van de Molen in de Bergermeer polder, waarna deze ook voor wind- bemaling bruikbaar zal blijven; aan het Rijk zal door de Ver. ,De Hollandsche Molen" 25% subsidie worden gevraagd; de rest van de kosten, die in totaal f 9.3555 be dragen komt dan voor rekening van het polderbestuur. De heer Swaag verklaarde zich tegenstander van subsidie, terwijl de heer Ellis meende, dat de polder 't wel alleen kon betalen. Met 8 tegen 3 stemmen werd besloten subsidie te geven. Tegen de heren Ranvijn, Wittebrood en Swaag. Verbetering Bergerweg Aan de orde was voorts een voorstel om B. en W. te machtigen over te gaan tot aanbesteding van de verbetering van de Bergerweg met rijwielpaden. De beslissing over de aard van het wegdek zou in dat geval ook aan B. en W. worden overgelaten in overleg met de dir. van Gemeentewerken. De heer Broersma is van me ning dat de opzet, die o.a. voor ziet in zandbed van 60 cm 'n goede weg garandeert. Conform besloten. Voorts werd aan B. en W. op nieuw de bevoegdheid verleend tot toewijzing van gronden, met be trekking tot de herverkaveling in gevolge het wederopbouwplan Ber gen aan Zee. De heren P. Algra, J. Schmidt, J. Swaag, J. J. Wittebrood en Mr. F. Zeiler werden voor een jaar herbenoemd in de commissie van advies ingevolge de woonruimte- wet. Bij de rondvraag vroeg de heer Ellis het rapport inzake de verma kelijkheidsbelasting in comité in bespreking te brengen. De heer Broersma vroeg maat regelen tegen het hamsteren. De voorzitter zegt toe de prijzen- commissie weer in het leven te roepen en aandacht te zullen schen ken aan het hamsteren. De heer Maessen vraagt voorziening van parkeerterreinen te Bergen aan Zee en opruiming van het puin op 't strand. De Voorzitter zegt 't eer ste toe; aan het tweede verzoek kan niet voldaan worden. Hierna sluiting tegen middernacht. van een verordening, waarbij het vellen of rooien van bomen van een vergunning van het gemeente bestuur afhankelijk wordt gesteld, werd na enige discussie aangeno men. Aan de heer B. Strubbe werd op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school, zulks onder dankbetuiging voor de langdurige diensten aan het open baar onderwijs in de gemeente bewezen. Aan de heer J. Slooten werd op zijn verzoek eveneens eer vol ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere school verleend, wegens zijn benoeming tot Hoofd te Wervershoof. Aan de orde was hierna een voor stel om voor ziekenfondspatiënten, die een aanvullende verzekering hebben gesloten, bij een eventueel noodzakelijke verpleging in het Centraal Ziekenhuis van langer dan 6 Weken, f 1,per dag voor rekening der gemeente te nemen. De heer Ellis zou de -kosten voor rekening van de Gem. Dienst voor Sociale Zorg willen laten komen en zo .mogelijk verhaal willen laten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2